PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορά csl!!!



Thomelef
24-03-10, 08:07
μηπως τυχάνει κάποιος να γνωρίζει πληροφορίες για αυτό το αυτοκίνητο???
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/479178/
ένας πολύ φίλος έχει ψηθεί πολύ άσχημα να το αγοράσει.

individual
24-03-10, 08:19
γεια σου θωμα......
προσεξες το πενταλ του φρενου???ειναι φυσιολογικο???
δεν ξερω αν πρεπει να ειναι στο μεγεθος του χειροκινητου (manual).
το λεω αυτο γιατι οσα αυτοματα εχω δει......το πενταλ του φρενου ειναι το διπλασιο,απο τα χειροκινητα.........μηπως αυτο ειναι εξαιρεση??? δεν ξερω.......ψαξτο!!

Thomelef
24-03-10, 08:25
γεια σου θωμα......
προσεξες το πενταλ του φρενου???ειναι φυσιολογικο???
δεν ξερω αν πρεπει να ειναι στο μεγεθος του χειροκινητου (manual).
το λεω αυτο γιατι οσα αυτοματα εχω δει......το πενταλ του φρενου ειναι το διπλασιο,απο τα χειροκινητα.........μηπως αυτο ειναι εξαιρεση??? δεν ξερω.......ψαξτο!!


όλα τα ///Μ3 ανεξαρτήτου κιβωτίου, είτε χειροκίνητου είτε smg
έχουν το ίδιο ακριβώς πεντάλ φρένου.

mormon
24-03-10, 08:25
ψηλουλη απο οτι θυμαμαι και στο Μ3 σου μικρο ειναι το φρενο!!

Thomelef
24-03-10, 08:26
ψηλουλη απο οτι θυμαμαι και στο Μ3 σου μικρο ειναι το φρενο!!


έτσι χρήστο... όλα το ίδιο πεντάλ έχουν.

Z4 DCT
24-03-10, 08:29
Στις αγγελιες του κορφιατη ειδα και αυτο....https://www.korfiatis.gr/displayITM2.asp?ITMID=465
ετσι ειναι το πενταλ

individual
24-03-10, 08:30
και κατι αλλο.......τετοιο εργαλειο και να εχει μονο ενα κουμπι στο τιμονι???
που αν ειδα καλα ειναι για την ενεργοποιηση του αυτοματου πιλοτου........και μετα??χρειαζοντε και αλλα κουμπια,τουλαχιστον για σταθεροποιηση ταχυτητας κλπ........
να πω οτι απο το συγκεκριμενο μοντελο εχω πληρη αγνοια........και ολα τα παραπανω ειναι αποριες δικες μου
αν ολα τα παραπανω που αναφερω,δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.........ας διαγραφει το ποστ μου.......

Samaro
24-03-10, 08:35
γεια σου θωμα......
προσεξες το πενταλ του φρενου???ειναι φυσιολογικο???
δεν ξερω αν πρεπει να ειναι στο μεγεθος του χειροκινητου (manual).
το λεω αυτο γιατι οσα αυτοματα εχω δει......το πενταλ του φρενου ειναι το διπλασιο,απο τα χειροκινητα.........μηπως αυτο ειναι εξαιρεση??? δεν ξερω.......ψαξτο!!
Ετσι η αλλοιώς η παρατηρητηκότητά σου με άφησε άφωνο.:shok:

Thomelef
24-03-10, 08:41
και κατι αλλο.......τετοιο εργαλειο και να εχει μονο ενα κουμπι στο τιμονι???
που αν ειδα καλα ειναι για την ενεργοποιηση του αυτοματου πιλοτου........και μετα??χρειαζοντε και αλλα κουμπια,τουλαχιστον για σταθεροποιηση ταχυτητας κλπ........
να πω οτι απο το συγκεκριμενο μοντελο εχω πληρη αγνοια........και ολα τα παραπανω ειναι αποριες δικες μου
αν ολα τα παραπανω που αναφερω,δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.........ας διαγραφει το ποστ μου.......

το συγκεκριμένο είναι το csl μια πιο ιδιαιτερη έκδοση του απλού και στανταρ ///Μ3.
το κουμπάκι που βλέπεις είναι το rack mode.για την ακρίβεια έχει
περισότερο εξοπλισμό απο ότι το έδινε ή bmw.
το αμάξι κανονικά δεν πρέπει να έχει ούτε ac - radio - cd etc.είναι πιστάδικο
δρόμου.
υγ. πάντως συμφωνώ με τον σαμάρο για την παρατηρηριτηκότητα σου
ρε φίλε.......

deepBLUE
24-03-10, 08:46
Εχω την αισθηση οτι η τιμη με τα σημερινα δεδομενα ειναι υψηλη και βλεπω πως μεσα ουτε navi δεν εχει και δεδομενου πως τωρα πια με αυτα τα χρηματα βρισκεις Ε60 Μ5 2005 μοντελο.

individual
24-03-10, 08:55
οκ,παιδες....αν θελουν οι mods μπορουν να διαγραψουν τα ποστ μου.....
γιατι ειναι η εποχη πολυ δυσκολη για αγοραπωλησιες,ιδιαιτερα τετοιων αυτοκινητων.....
και αν βρισκουμε και ''κουσουρια''.....δυσκολευουν περισσοτερο.

Monsta
24-03-10, 08:57
Ο Κολιόπουλος το έχει πολυυυυυυύ καιρό αυτό το αυτοκίνητο απούλητο. Αν δε με απατάει η μνήμη μου, το καλοκαίρι το είχε στα 48.000.

Σϊγουρα αξίζει να πάει να το δει κανείς, και να το ψάξει. Από τις φωτό πάντως φαίνεται κουκλί.

PANOS-E60
24-03-10, 08:58
Παιδιά, δεν έχω καμμία πληροφορία γιά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αλλά το μαγαζί που το πουλάει είναι από τα παλιότερα, σοβαρότερα και "καθαρότερα" των βορείων προαστίων. Η δε τιμή του δείχνει ότι μάλλον θα αφήσει καλό περιθώριο κέρδους στον έμπορο. Αυτά.

Christos 330
24-03-10, 09:50
μηπως τυχάνει κάποιος να γνωρίζει πληροφορίες για αυτό το αυτοκίνητο???
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/479178/
ένας πολύ φίλος έχει ψηθεί πολύ άσχημα να το αγοράσει.

Θωμα του Αλεξη το ειδατε ; ; ;

Christos 330
24-03-10, 09:51
Εχω την αισθηση οτι η τιμη με τα σημερινα δεδομενα ειναι υψηλη και βλεπω πως μεσα ουτε navi δεν εχει και δεδομενου πως τωρα πια με αυτα τα χρηματα βρισκεις Ε60 Μ5 2005 μοντελο.

Βαγγο τα csl δεν ειχαν καλα καλα ουτε xenon . . .

gyiama
24-03-10, 09:51
Θωμα υπαρχει ενα αυτοκινητο εδω θεσ/νικη το οποιο το ξερουμε πολλοι και ειναι σιγουρα πεντακαθαρο και αριστα συντηριμενο κλπκλπ ηταν παλιο μας μελοςκαπου ''αλλου'' δεν ξερω αν το εχει ακομα αλλα λογικα θα υπαρχει και τελευταια φορα ηταν στον Αδαμιδη!!ρωτα τον χρητσο αυτος ξερει περισοτερες λεπτομεριες!!!


χαχαχα με προλαβε ο χρηστος!!!!

Thomelef
24-03-10, 09:52
Θωμα του Αλεξη το ειδατε ; ; ;


ναι και δε δίνει 60 χιλιάρικα χρηστάκο.

Christos 330
24-03-10, 09:57
ναι και δε δίνει 60 χιλιάρικα χρηστάκο.

Καμια διαπραγματευση ; ; ;

Θες καποιο τελ του ; ; ;

Μπας και εχει αλλαξει η τιμη ; ; ;

Στην εκθεση θα σου πουν μια στανταρ τιμη ο ιδιοκτητης

θα πει την τελευταια τιμη . . .

manos///3
24-03-10, 10:32
Θωμα παρε τον αριθμο πλαισιου και ψαξε το

yodas
24-03-10, 12:37
και εγώ όταν το είδα είπα πως είναι για σένα...

M_Dolce
24-03-10, 13:02
Φιλε μου εγω (σαν δικηγορος του διαβολου παντα), εχω να πω τα εξης...

Απ'οτι καταλαβα μιας και βλεπω οτι αναφερεστε στον εξοπλισμο του αυτοκινητου και τα συναφη, το csl ειναι ενα πολυ ειδικο αυτοκινητο και δεν απευθυνεται στο καθενα. Δεν ειναι "ενα ακομα Μ3"...

Η φιλοσοφια του αυτοκινητου δεν προσανατολιζεται καν στον τομεα ανεσης
και ταξιδιου. Το αυτοκινητο αυτο ειναι "καθαρα" πισταδικο. Ολο το set up και
ολη η λογικη του κατασκευαστη εξαλου αυτη ειναι...

Ο επιδοξος αγοραστης του λοιπον σιγουρα δεν το θελει για πρωτο (ισως οθτε καν για "δευτερο") αυτοκινητο.. Το θελει για track days...

Ο φιλος λοιπον που κοιταει το ενα και μονο κουμπι στο τιμονι, την ελλειψη navigation, την ελειψη xenon, και τα συναφη..απλα δεν θελει η δεν του κανει το συγγεκριμενο οχημα..

Τo csl ειναι ενα συλλεκτικο κομματι λογω περιορισμενης παραγωγη απο το ιδιο το εργοστασιο και οσο και να ακουγεται περιεργο σε βαθος χρονου ανεβαινει η αξια του και δεν κατεβαινει... τα 48 η τα 60 χιλιαρικα λοιπον που μπορει να ζηταει καποιος πωλητης τα βρισκω απολυτα λογικα... Ισως οχι για την δικη μου τσεπη λαμβανοντας υποψιν τον overall χαρακτηρα του οχηματος αλλα λογικα σε οποιαδηποτε περιπτωση...

Εχει δοκιμασει καποιος να κανει ταξιδι με csl??? Μαλλον οχι... Σας ενημερωνω πωσ αν δεν εχεισ καλη φυσικη κατασταση ακομα και μια διαδρομη 100 χλμ θα σος φανει ατελειωτη και θα εχει φυσικη καταληξη ακτινογραφιες στην μεση για να διαπιστωθει το προβλημα... Ειπαμε το σετ απ δεν ειναι για δρομο (ποσο μαλλον για ελληνικο δρομο)...

Αυτο λοιπον που συνιστω εγω...αν καποιος θελει να διαθεσει χρηματα και θελει ανεση ας κοιταξει ενα 330, σειρα 5,6,7....ουτε καν Μ (ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ CSL).

Ελεος πια... εχει γεμισει ο κοσμος "γαμπρους"....

chief
24-03-10, 13:43
Εχει δοκιμασει καποιος να κανει ταξιδι με csl??? Μαλλον οχι... Σας ενημερωνω πωσ αν δεν εχεισ καλη φυσικη κατασταση ακομα και μια διαδρομη 100 χλμ θα σος φανει ατελειωτη και θα εχει φυσικη καταληξη ακτινογραφιες στην μεση για να διαπιστωθει το προβλημα... Ειπαμε το σετ απ δεν ειναι για δρομο (ποσο μαλλον για ελληνικο δρομο)...



Ειναι υπερβολικό αυτο που γραφεις.
Λες και ειναι WRC αμαξι και πρεπει να το κυκλοφοραμε με τρόλει.
Επαμε, ειναι ειδικο αμαξι αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.
Και σε σχεση με το Μ3 κραταει τιμη. Σε σχεση με το Μ3 ομως γιατι και στην Αγγλία βρισκεις και με 24-25000 ευρω.
Τα ξεπουλανε...

M_Dolce
24-03-10, 13:46
Ειναι υπερβολικό αυτο που γραφεις.
Λες και ειναι WRC αμαξι και πρεπει να το κυκλοφοραμε με τρόλει.
Επαμε, ειναι ειδικο αμαξι αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.
Και σε σχεση με το Μ3 κραταει τιμη. Σε σχεση με το Μ3 ομως γιατι και στην Αγγλία βρισκεις και με 24-25000 ευρω.
Τα ξεπουλανε...

Πηγαινε αγορασε το απο το νησι τοτε...

Τι να σου απαντησω τωρα για το αν το παρελεω η οχι...

manos///3
24-03-10, 13:57
Φιλε μου εγω (σαν δικηγορος του διαβολου παντα), εχω να πω τα εξης...

Απ'οτι καταλαβα μιας και βλεπω οτι αναφερεστε στον εξοπλισμο του αυτοκινητου και τα συναφη, το csl ειναι ενα πολυ ειδικο αυτοκινητο και δεν απευθυνεται στο καθενα. Δεν ειναι "ενα ακομα Μ3"...

Η φιλοσοφια του αυτοκινητου δεν προσανατολιζεται καν στον τομεα ανεσης
και ταξιδιου. Το αυτοκινητο αυτο ειναι "καθαρα" πισταδικο. Ολο το set up και
ολη η λογικη του κατασκευαστη εξαλου αυτη ειναι...

Ο επιδοξος αγοραστης του λοιπον σιγουρα δεν το θελει για πρωτο (ισως οθτε καν για "δευτερο") αυτοκινητο.. Το θελει για track days...

Ο φιλος λοιπον που κοιταει το ενα και μονο κουμπι στο τιμονι, την ελλειψη navigation, την ελειψη xenon, και τα συναφη..απλα δεν θελει η δεν του κανει το συγγεκριμενο οχημα..

Τo csl ειναι ενα συλλεκτικο κομματι λογω περιορισμενης παραγωγη απο το ιδιο το εργοστασιο και οσο και να ακουγεται περιεργο σε βαθος χρονου ανεβαινει η αξια του και δεν κατεβαινει... τα 48 η τα 60 χιλιαρικα λοιπον που μπορει να ζηταει καποιος πωλητης τα βρισκω απολυτα λογικα... Ισως οχι για την δικη μου τσεπη λαμβανοντας υποψιν τον overall χαρακτηρα του οχηματος αλλα λογικα σε οποιαδηποτε περιπτωση...

Εχει δοκιμασει καποιος να κανει ταξιδι με csl??? Μαλλον οχι... Σας ενημερωνω πωσ αν δεν εχεισ καλη φυσικη κατασταση ακομα και μια διαδρομη 100 χλμ θα σος φανει ατελειωτη και θα εχει φυσικη καταληξη ακτινογραφιες στην μεση για να διαπιστωθει το προβλημα... Ειπαμε το σετ απ δεν ειναι για δρομο (ποσο μαλλον για ελληνικο δρομο)...

Αυτο λοιπον που συνιστω εγω...αν καποιος θελει να διαθεσει χρηματα και θελει ανεση ας κοιταξει ενα 330, σειρα 5,6,7....ουτε καν Μ (ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ CSL).

Ελεος πια... εχει γεμισει ο κοσμος "γαμπρους"....

H αληθεια ειναι καπου στη μεση.
Νομιζω υπερβαλεις λιγο..

Το csl κυκλοφορειται απο τους ιδιοκτητες του ως καθημερινο οχημα (βλεπε cslregister)

Το μονο μειονεκτημα για καθημερινη χρηση ειναι τα recaro καθισματα, οπου την ακουει λιγο η μεση σου....ααα και λιγο παρπανω βαβουρα μιας και εχουν αφαιρεθει οι ηχομονωσεις.

manos///3
24-03-10, 13:59
Το αυτοκινητο αυτο ειναι "καθαρα" πισταδικο.

Και δεν ειναι καθαρα πισταδικο..

Πιστεψε με ,θελει παρααα πολλααα για να γινει πισταδικο...

M_Dolce
24-03-10, 14:01
H αληθεια ειναι καπου στη μεση.
Νομιζω υπερβαλεις λιγο..

Το csl κυκλοφορειται απο τους ιδιοκτητες του ως καθημερινο οχημα (βλεπε cslregister)

Το μονο μειονεκτημα για καθημερινη χρηση ειναι τα recaro καθισματα, οπου την ακουει λιγο η μεση σου....ααα και λιγο παρπανω βαβουρα μιας και εχουν αφαιρεθει οι ηχομονωσεις.

Καμμια αντιρρηση..Συμφωνω απολυτως, ωστοσο δεν κατασκευαστηκε για
daily car. Ετσι δεν ειναι? Και ενα ferrari enzo μπορεις να δεις εξω απο
μπουζουξιδικο παρκαρισμενο η εξω απο ενα super market αλλα αυτοι που
συνελαβαν το αμαξι ως ιδεα, πιστεψε με δεν ειχαν αυτο στο μυαλο τους!!

manos///3
24-03-10, 14:04
Καμμια αντιρρηση..Συμφωνω απολυτως, ωστοσο δεν κατασκευαστηκε για
daily car. Ετσι δεν ειναι? Και ενα ferrari enzo μπορεις να δεις εξω απο
μπουζουξιδικο παρκαρισμενο η εξω απο ενα super market αλλα αυτοι που
συνελαβαν το αμαξι ως ιδεα, πιστεψε με δεν ειχαν αυτο στο μυαλο τους!!


Αυτο που ειχαν στο μυαλο τους στο Μοναχο, ηταν περισσοτερο να ενισχύσουν το απλο Μ3 στα ματια των καταναλωτων. Εξου και το cs αργοτερα..

M_Dolce
24-03-10, 14:07
Αυτο που ειχαν στο μυαλο τους στο Μοναχο, ηταν περισσοτερο να ενισχύσουν το απλο Μ3 στα ματια των καταναλωτων. Εξου και το cs αργοτερα..

To cs ειναι η χρυση τομη των 2... μεταξυ Μ3 ΚΑΙ Μ3 CSL γι'αυτο και ειναι ισως το πιο ολοκληρωμενο μεταξυ των τριων...

manos///3
24-03-10, 14:14
Το cs ειναι πολυ κοντα στο Μ3. Αλλα με πολλες διαφορες απο το csl. Οι οποιες πολλες διαφορες εχουν να κανουν κυριως με το βαρος και εκει ειναι η ουσια τελικα..
Ως αποτελεσμα μειωσης βαρους το καλυτερο κρατημα, φρεναρισμα και λιγο καλυτερες επιδοσεις. Ετσι μπορουμε να το χαρακτηρισουμε πιο ''ειδικο'' , αλλα μεχρι εκει...

chief
24-03-10, 14:14
Πηγαινε αγορασε το απο το νησι τοτε...

Τι να σου απαντησω τωρα για το αν το παρελεω η οχι...

Απο το νησι θα το αγορασω φιλε.
Ειμαι στο ψαξιμο εδω και καιρο και αρκετοι το γνωριζουν.
Δεν θελω να μου απαντησεις αν τα παραλες ή οχι. Ετσι κι αλλιως δεν ειπα αυτο. Ειπα οτι υπερβαλεις.
Και επειδη δεν ζω και στην εξοχη οθτε το Μ3 μου μου φαινεται και πολυ καθημερινο αυτοκινητο. Πρωτημω το σμαρτ.
Ο καθενας εχει την γνωμη του.

Η δικια μου ειναι η ιδια με του manos///3.

stratos
24-03-10, 14:25
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάθε Μ3 είναι σχεδιασμένο για πίστα? Επειδή έτσι είπε η BMW σε μια της διαφήμηση? Απαγορεύεται να το πάρεις για ταξίδι η δεν αντέχεται? Ο Μάνος διέσχισε όλη την Ελλάδα με ένα τέτοιο.

Προς thomelef: γιατί ο φίλος σου θέλει να αγοράσει csl? Για να λέει οτι έχει ένα συλλεκτικό αυτοκίνητο η επειδή είναι ελαφρύτερο με λίγη παραπάνω ιπποδύναμη απο το κανονικό έχει σκοπό να καταβάζει χρόνους? Ρωτάω γιατί είναι πολλά τα 50-60κ για ένα τέτοιο αυτοκίνητο

M_Dolce
24-03-10, 14:33
To ιδιο πραγμα λεμε ολοι αλλα με αλλα λογια... το συμπερασμα λοιπον ειναι οτι σαφως ενα Μ3 Καλυπτει μεγαλη γκαμα αγοραστων. Το m3 csl ισως οχι.

Πρεπει να ξερεις γιατι το θες και βεβαια αν εχεις την ανεση να το πληρωσεις.

Γενικοτερα ομως δεν το θεωρω daily car... αυτη παλι ειναι η δικη μου αποψη!!

chief
24-03-10, 14:50
To ιδιο πραγμα λεμε ολοι αλλα με αλλα λογια... το συμπερασμα λοιπον ειναι οτι σαφως ενα Μ3 Καλυπτει μεγαλη γκαμα αγοραστων. Το m3 csl ισως οχι.

Πρεπει να ξερεις γιατι το θες και βεβαια αν εχεις την ανεση να το πληρωσεις.

Γενικοτερα ομως δεν το θεωρω daily car... αυτη παλι ειναι η δικη μου αποψη!!
Πολυ σωστα τα λες τωρα. Με βρισκεις απολυτα συμφωνο σε αυτα.



Εχει δοκιμασει καποιος να κανει ταξιδι με csl??? Μαλλον οχι... Σας ενημερωνω πωσ αν δεν εχεισ καλη φυσικη κατασταση ακομα και μια διαδρομη 100 χλμ θα σος φανει ατελειωτη και θα εχει φυσικη καταληξη ακτινογραφιες στην μεση για να διαπιστωθει το προβλημα... Ειπαμε το σετ απ δεν ειναι για δρομο (ποσο μαλλον για ελληνικο δρομο)...

.
Αυτα ειναι υπερβολές ομως.
Εκτος και αν φερω και κανα εγγλεζο προσωπικο γυμναστη και αλλαξω το ονομα μου σε Josh Childress

Action Man
24-03-10, 15:41
Ρε παίδες sorry...με τι αυτοκίνητα μεγαλώσατε?:original:

Με την καμιά δεν μπορώ να πω οτι μια csl είναι κουραστική για ταξίδι...μια χαρά είναι!
Όχι άνετη όσο μια Μ3 "απλή" αλλά όχι τόσο δύσχρηστη που να μη μπορείς να κάνει ταξίδι!:original:

Thomelef
24-03-10, 15:52
Βασικα ξεφυγαμε λίγο από το θέμα ρε μάγκες.
Σορυ για την παρατήρηση και με το συμπαθειο.
Στρατό αυτό του αρέσει και με αυτό έχει κολησει
ο τύπος ρεσυ. Και εγώ εν μέρη συμφωνώ μαζί
σου, αλλά αν κλειδώσει το μυαλό ξες πως είναι
μετά με το αυτοκίνητο. Ψάχνεις λόγους για να
πειστεις ακόμα περισσότερο πως κανείς την πιο
καλή επιλογή.
Χρησταρα στείλε το τηλ του Αλέξη ρεσυ να μιλήσουμε
και μαζί του μήπως και τελειώσει με το δικό του αμάξι
η φάση. Ο άλλος έχει χάσει τον ύπνο του λέμε. 30
φορές τη μέρα με παίρνει τηλέφωνο ο ******ς και δε
με αφήνει ούτε να δουλέψω

Christos 330
24-03-10, 17:02
Εισαι ετοιμος απο εμενα Θωμα . . .

individual
24-03-10, 18:41
Ο φιλος λοιπον που κοιταει το ενα και μονο κουμπι στο τιμονι, την ελλειψη navigation, την ελειψη xenon, και τα συναφη..απλα δεν θελει η δεν του κανει το συγγεκριμενο οχημα..


POST No 7

να πω οτι απο το συγκεκριμενο μοντελο εχω πληρη αγνοια........και ολα τα παραπανω ειναι αποριες δικες μου
αν ολα τα παραπανω που αναφερω,δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.........ας διαγραφει το ποστ μου.......

νομιζω φιλε μου οτι ημουν απολυτως σαφης

Monsta
24-03-10, 19:58
Ειναι υπερβολικό αυτο που γραφεις.
Λες και ειναι WRC αμαξι και πρεπει να το κυκλοφοραμε με τρόλει.
Επαμε, ειναι ειδικο αμαξι αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.
Και σε σχεση με το Μ3 κραταει τιμη. Σε σχεση με το Μ3 ομως γιατι και στην Αγγλία βρισκεις και με 24-25000 ευρω.
Τα ξεπουλανε...

Κρις, δεν ήξερα ότι έχουν πέσει τόσο οι τιμές.

Έχω μπροστά μου EVO αγγλικό του Αυγούστου και έχει αγγελίες 2 csl.

To πρώτο από www.nickjohnsonmotorco.co.uk του 2004 με 21Κ μίλια για 32.995 λίρες και....

.....το δεύτερο πάλι από τον ίδιο του 2003 με 21Κ μίλια και αυτό για 31.995.

Επίσης στο τέλος του άρθρου λέει συγκεκριμένα......quote ''.....CSLs have started going up in price, so popping one in your collection now would seem like an excellent idea'' unquote.

Thomelef
24-03-10, 20:26
κωσταντίνε μη μου τον ανάβεις βραδυάτικα τον συμπέθερο και δε θα κοιμάται
για κάνα 10ήμερο...

chief
25-03-10, 02:55
Κρις, δεν ήξερα ότι έχουν πέσει τόσο οι τιμές.

Έχω μπροστά μου EVO αγγλικό του Αυγούστου και έχει αγγελίες 2 csl.

To πρώτο από www.nickjohnsonmotorco.co.uk του 2004 με 21Κ μίλια για 32.995 λίρες και....

.....το δεύτερο πάλι από τον ίδιο του 2003 με 21Κ μίλια και αυτό για 31.995.

Επίσης στο τέλος του άρθρου λέει συγκεκριμένα......quote ''.....CSLs have started going up in price, so popping one in your collection now would seem like an excellent idea'' unquote.

Κωστα αυτα που βρηκες ειναι απο dealers.
Kανε μια ερευνα στο autotrader και στο pistonheads τα εγγλεζικα να δεις τι παιζει και απο ιδιωτες.
Μην σου πω για σαιτ με δημοπρασιες που μπορει να βρεις και με 18-20,000 ευρω...

Monsta
25-03-10, 09:38
Κωστα αυτα που βρηκες ειναι απο dealers.
Kανε μια ερευνα στο autotrader και στο pistonheads τα εγγλεζικα να δεις τι παιζει και απο ιδιωτες.
Μην σου πω για σαιτ με δημοπρασιες που μπορει να βρεις και με 18-20,000 ευρω...

Τρελό! Τι περιμένεις τότε????? :D

GEO
25-03-10, 10:08
η αναρτηση του csl σε καμια περιπτωση δεν ειναι κουραστικη μην τρελαθουμε κιολας. εγω εχω βαλει στο δικο μου αναρτηση csl το αμαξι εχει σκληρυνει αλλα δεν κοπαναει καθολου. εχω μπει και σε μ3 με pss και μου εχουνε φυγει τα σφραγισματα. στο θεμα της ανεσης μονο τα καθισματα μπορουν να επιβαρυνουν λιγο την κατασταση

Thomelef
25-03-10, 10:18
τελικά να υποθέσω πως το αμάξι δεν το γνωρίζει κανένας εεε???!!!

chief
25-03-10, 10:46
Τρελό! Τι περιμένεις τότε????? :D

Αμα δεν πιασω καλη τιμη για το δικο μου δεν θα προχωρισω Κωστα.
Ασε που απ τον καιρο που γνωρισα το Στρατο αρχισε και γυρναει και το 335 στο μυαλο μου...

Thomelef
25-03-10, 10:55
Αμα δεν πιασω καλη τιμη για το δικο μου δεν θα προχωρισω Κωστα.
Ασε που απ τον καιρο που γνωρισα το Στρατο αρχισε και γυρναει και το 335 στο μυαλο μου...


έχει και θερμενόμενα...
εεε συμπέθερε??? άσε γιατί τα καλοκαιρινά τσόκαρα
είναι πιο βαριά απο τις χειμωνιάτικες παντόφλες.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

chief
25-03-10, 11:01
έχει και θερμενόμενα...
εεε συμπέθερε??? άσε γιατί τα καλοκαιρινά τσόκαρα
είναι πιο βαριά απο τις χειμωνιάτικες παντόφλες.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ελπιζω η colection ανοιξη-καλοκαιρι 2010 να μην μας εχει στην μοδα και τιποτα χοντροκομενα και βαριά γιατι θα εχουμε σοβαρο προβλημα...

Thomelef
25-03-10, 11:03
ελπιζω η colection ανοιξη-καλοκαιρι 2010 να μην μας εχει στην μοδα και τιποτα χοντροκομενα και βαριά γιατι θα εχουμε σοβαρο προβλημα...

κάτι άκουσα για σόλες απο κάρμπον.
ελαφρύ μεν σκληρό δε. φρόντισε
λοιπόν αν είναι να κάνει καμιά κίνηση
η συμπεθέρα να είσαι μακρυά για να
στο πετάξει. μη είσαι σε απόσταση βολής
και στο προσγειώση με το χέρι της στην
κασίδα.

stratos
25-03-10, 14:34
Αμα δεν πιασω καλη τιμη για το δικο μου δεν θα προχωρισω Κωστα.
Ασε που απ τον καιρο που γνωρισα το Στρατο αρχισε και γυρναει και το 335 στο μυαλο μου...

Αχαχαχαχα είδες τι σου κάνουν τελικά οι κακές συναναστροφές?

chief
25-03-10, 14:51
Εγώ το είδα. Εσυ το είδες;
Κάτσε κανε και ένα απολογισμό τι συναναστροφες κανείς τώρα μετά και τη γνωριμία μας.
Μην αναφέρω και κολαστω άγιες μέρες που είναι...
Χιχιχιχι

stratos
25-03-10, 15:22
Εγώ το είδα. Εσυ το είδες;
Κάτσε κανε και ένα απολογισμό τι συναναστροφες κανείς τώρα μετά και τη γνωριμία μας.
Μην αναφέρω και κολαστω άγιες μέρες που είναι...
Χιχιχιχι

Δεν πρόκειται να γράψω τίποτα. Θα μας μπανάρουν για τα καλά :hystericalbs1:

Thomelef
25-03-10, 15:35
έλα ρε ξέρει τι κάνει ο στράτος.
οι λούγκρες όλες έχουν όμορφες φιλενάδες.
τι έγινε και άμα ρίξει καμιά ξόφαλτση σε καμιά
λούγκρα. όλοι ξέρουμε πως άμα παίζεις με τα
νερά θα βραχείς. το θέμα είναι να βρέξεις εσύ
και να μη σε βρέξουν άλλοι!!!