PDA

Επιστροφή στο Forum : Επεξεργασια video στο WMM (Windows Live Movie Maker)



dafidack
24-06-13, 14:05
Καλησπερα παιδια!Θελω μια βοηθεια πανω στο θεμα που αναφερω.Επεξεργασια,δηλαδη ,video στο WMM (Windows Live Movie Maker)
Αποφασισα να μαζεψω ολα τα βιντεακια απο την καμερα JVC Everio GZ-MG330AE και να τα κανω ενα με το Windows Live Movie Maker.Τα αρχεια που γραφει η καμερα ειναι σε μορφη .MOD και ενω ο WMM τα αναγνωριζει,η επεξεργασια και τα εφε γινονται κι αυτα κανονικοτατα,οταν ομως τελειωνω και πρεπει να αποθηκευσω την εργασια,μου αλλαζει το φορματ σε WMV με αποτελεσμα ή να χαλαει η ποιοτητα ή να μου βγαζει μαυρες λοριδες δεξια και αριστερα της οθονης ή να εχει καθαρη εικονα χωρις τις μαυρες λωριδες δεξια και αριστερα αλλα στις γρηγορες κινησεις π.χ.οταν καποιος τρεχει ή χορευει να παρουσιαζει οριζοντιες γραμμες λες και η δραστηριότητές του γινονται πισω απο τα σιδερα της φυλακης που ειναι για τους λεβεντες!:th_Laie_67-1:Δοκιμασα ολες τις επιλογες του WMM και το αποτελεσμα ηταν ή το ενα ή το αλλο.Προσπαθησα να δοκιμασω μετατροπες με διαφορα προγραμματα μηπως και καποια μορφη φορματ αλλαξει κατι.Τζιφος!!Εκανα επεξεργασια με το Sony Vegas αλλα η μια και μοναδικη μορφη που εκανε τη δουλεια της χωρις τα προβληματα που προανεφερα,μου παρουσιασε ενα βιντεο 30 λεπτων με μεγεθος 7 Giga :shok:
Υπαρχει καποιος ειδημων να με βοηθησει???

Κωνσταντίνος
24-06-13, 17:16
Μήπως θα πρέπει να μετατρέψεις το αρχείο .mod πρίν το εισάγεις στο WMM ;
Επίσης μάλλον θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας, με πάρα πολλές επιλογές για το βίντεο φορμάτ που θα σου βγάλει. Π.χ Corel Video Studio.

jkourkoulis
24-06-13, 17:23
Θα σου πρότεινα το cyberlink powerdirector (αν δεν ξέρεις που να το βρεις στείλε μου pm) και να κάνεις το αρχείο produce ως vlc. Κατά την άποψή μου το powerdirector είναι το καλύτερο πρόγραμμα που υπάρχει.

dafidack
24-06-13, 19:01
Παιδια ευχαριστω για τις οδηγιες.Το προβλημα λυθηκε!!!:thumbsup:
Εκανα εγκατασταση ξανα το WMM και δουλεψε "ρολοϊ"
:thanks::thnx:

highspeed
04-10-13, 22:10
Θα ήθελα μια βοήθεια! Έφτιαξα μια ταινία με το windows movie maker χρησιμοποιώντας αρχεία (mpg) από βιντεοκάμερα και φωτογραφίες.Στη συνέχεια το αποθήκευσα ως dvd guality και προσπάθησα να το εγγράψω σε dvd μέσω του προγράμματος convertx to dvd.To αποτέλεσμα είναι ότι οι κινήσεις στο βίντεο φαίνεται να κολλάνε κατά κάποιο τρόπο,να μην είναι τόσο φυσικές όπως ήταν πριν επιχειρήσω να κάνω τη μετατροπή! Όταν προσπαθώ να περάσω τα αρχεία (mpg) της βιντεοκάμερας στο convertx to dvd,χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια επεξεργασία με το movie maker όλα καλά,κανένα πρόβλημα!