PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Αισθητήρα Λάμδα



Giorgos 116i
22-06-13, 17:31
Καλησπέρα παιδια εδω και αρκετό καιρο μου εχει ανάψει το λαμπακι της μηχανής και στο συνεργείο μου ειπαν οτι ειναι ο αισθητήρας λαμδα. Μου ειπε το παιδι εκει οτι μπορει να μην εχει χαλάσει σίγουρα ο αισθητηρας γιατι η κατανάλωση μου ειναι κανονική αν ηταν χαλασμενος θα ειχα πολυ υψηλή καταναλωση...επίσης μου ειπε οτι μπορει να εχω σκουπιδακια στο ντεπόζιτο και να φταιει αυτο που αναβει το λαμπακι...το ειχα σβήσει 2-3 φορες αλλα οταν εβαζα βενζίνη μετα απο 1-2 μερες αναβε ξανα... μπορει να βοηθησει καποιος :think: ευχαριστω

E461800
22-06-13, 17:43
Aλλαξε βενινάδικο ! Παρκολούθατω και ξανά βάλτω σε γνήσιο διαγνωστικό !!

tasos.kamv
22-06-13, 17:43
από μείγματα πώς είσαι..???
Αθροιστική / πολλαπλασιαστική διόρθωση???
Συνήθως ο λ είναι αυτός που δείχνει μια βλάβη που οφείλεται σε κάποια άλλη αιτία...

Giorgos 116i
22-06-13, 17:50
Aλλαξε βενινάδικο ! Παρκολούθατω και ξανά βάλτω σε γνήσιο διαγνωστικό !! ειχα αλλάξει εναν καιρω αλλα το εκανε παλι το ειχα αφήσει αναμμένο και μετα απο λιγες μερες έσβησε μονο του αλλα η χαρα δεν κρατησε πολυ γιατι αναψε παλι...

για το μείγμα δεν ξέρω θα παω αυτες τις μερες για καρτα καυσαεριων και θα το ψαξουμε λιγο παραπάνω...επισεις καπου ειχα διαβασει οτι θελει και καθαρισμα μερικες φορες..ισχύει κατι τέτοιο..?

enatos
22-06-13, 18:16
Καλησπέρα, το είδες με τα μάτια σου σε οθόνη διαγνωστικού αυτό που σου είπανε προφορικά?Ητανε συνεργείο BMW?Για αρχή αυτά τα ερωτήματα...

Giorgos 116i
22-06-13, 18:20
Καλησπέρα, το είδες με τα μάτια σου σε οθόνη διαγνωστικού αυτό που σου είπανε προφορικά?Ητανε συνεργείο BMW?Για αρχή αυτά τα ερωτήματα...
οχι δεν ηταν σε συνεργείο της bmw αλλα σε ενος φίλου μου...στην bmw που ειχα ρωτήσει εναν καιρο μου ειπαν οτι μπορει να θελει και update και να μην εχει χαλασει....

Kostas_1
22-06-13, 20:05
Μετρα τα καυσαερια σου πρωτα.

E461800
22-06-13, 20:46
οχι δεν ηταν σε συνεργείο της bmw αλλα σε ενος φίλου μου...στην bmw που ειχα ρωτήσει εναν καιρο μου ειπαν οτι μπορει να θελει και update και να μην εχει χαλασει....

Πρέπει να το βάλεις σε γνήσιο διαγνωστικο της bmw.!!

enatos
22-06-13, 20:47
Αφου είναι φίλος σου αυτός με το συνεργείο ρώτησε τον ποιό κωδικό βλάβης βγάζει και μετά θα δούμε προς τα που πάει το πράμα...Κατα τα άλλα το αυτοκίνητο πως πάει από απόδοση-κατανάλωση (πραγματική όχι του υπολογιστή)

Giorgos 116i
22-06-13, 21:15
Αφου είναι φίλος σου αυτός με το συνεργείο ρώτησε τον ποιό κωδικό βλάβης βγάζει και μετά θα δούμε προς τα που πάει το πράμα...Κατα τα άλλα το αυτοκίνητο πως πάει από απόδοση-κατανάλωση (πραγματική όχι του υπολογιστή)

οκ θα τον ρωτήσω οταν παω και θα σας πω τον κωδικο...μια χαρα μου φαινετε δεν εχω οδηγησει αλλο 116 για να πω με σιγουρια αλλα δεν εχει καποιο θεμα λογικα..όσο για την κατανάλωση με φουλ ντεπόζιτο μου βγαζει 600-650 χλμ το πολυ με χαλαρη οδήγηση (100-120)

ninja2
22-06-13, 21:53
Το ειχα και εγω αυτο και αλαξα τον αισθητήρας λαμδα και ολα οκ ! αυτο ειναι 100% και εγω reset αλλα τα ιδια !!! απλα τον αλαξα και τελος το προβλημα !!! βαλε τον Boshe ειναι κατα 100-150Ε πιο φθηνος απο την BMW και ειναι ο ιδιος !!!
Εμενα με φουλ ντεπόζιτο μου εβγαζε 370-470χμ με 100-140χλ/ω αλλα εμενα ηταν και 3000cc !!!

Giorgos 116i
22-06-13, 22:27
εχεις μηπος καποιο λινκ φιλε μου να ρίξω μια ματια..?

ninja2
22-06-13, 23:43
https://www.turnermotorsport.com/BMW-E82/c-101-bmw-oxygen-sensors-o2-sensors.aspx

Giorgos 116i
23-06-13, 14:38
κατι σε Ελλάδα δεν μπορούμε να βρούμε ή δεν αξίζει...?

tasos.kamv
23-06-13, 17:54
οκ θα τον ρωτήσω οταν παω και θα σας πω τον κωδικο...μια χαρα μου φαινετε δεν εχω οδηγησει αλλο 116 για να πω με σιγουρια αλλα δεν εχει καποιο θεμα λογικα..όσο για την κατανάλωση με φουλ ντεπόζιτο μου βγαζει 600-650 χλμ το πολυ με χαλαρη οδήγηση (100-120)

πόσα λίτρα ντεπόζιτο έχεις..????
Σαν να καίει τρελά μου φαίνεται... :shok:
Σίγουρα και τα μείγματα σου θα έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν..

Giorgos 116i
23-06-13, 18:57
πρεπει να ειναι 50-55 αν θυμάμαι καλα..θα παω την τριτη να μετρήσω καυσαέρια μιας και δευτέρα ειναι αργία..

Nick bmwlover
23-06-13, 22:12
πρεπει να ειναι 50-55 αν θυμάμαι καλα..θα παω την τριτη να μετρήσω καυσαέρια μιας και δευτέρα ειναι αργία..

53 λιτρα ειναι το ντεποζιτο.Κανονικη καταναλωση εχει,το αμαξι ειναι βαρυ για τα κυβικα κ αλογα του ετσι κι αλλιως...

tasos.kamv
23-06-13, 22:17
53 λιτρα ειναι το ντεποζιτο.Κανονικη καταναλωση εχει,το αμαξι ειναι βαρυ για τα κυβικα κ αλογα του ετσι κι αλλιως...

Νίκο με 53lt να βγάζεις 650km με ταχύτητες 100-120km/h βγαίνει 8.15λτ/100km... Είναι πάρα πολύ για 116...

ninja2
23-06-13, 22:21
κατι σε Ελλάδα δεν μπορούμε να βρούμε ή δεν αξίζει...?

Παραγγειλε το απο Ελλαδα ! ασε που αν πας σε κανα συνεργειο BMW θα ξερουνε !!

Nick bmwlover
23-06-13, 22:42
Νίκο με 53lt να βγάζεις 650km με ταχύτητες 100-120km/h βγαίνει 8.15λτ/100km... Είναι πάρα πολύ για 116...

Τασο τοσο καινε περιπου αναλογα την οδηγηση,ολα τα 116 που ξερω,κ το δικο μου μαζι...

giannis_compact
24-06-13, 01:53
53 λιτρα εχει ο ασσος; Νομιζα 63 οπως η σειρα 3.

Nick bmwlover
24-06-13, 02:28
53 λιτρα εχει ο ασσος; Νομιζα 63 οπως η σειρα 3.


Γιαννη αν ειχε 63 θα ηταν μια χαρα.

ninja2
24-06-13, 04:57
To 116 08 που ειχα ειχε την ιδια καταναλωση,περιπου 480-620χλ το ρεζερβουαρ

giannis79
24-06-13, 10:19
Τασο τοσο καινε περιπου αναλογα την οδηγηση,ολα τα 116 που ξερω,κ το δικο μου μαζι...

μεσα στην πολη τοσο καιει...καπου 650......και σε εθνικη φτανει και 700 χλμ....

Nick bmwlover
24-06-13, 10:59
μεσα στην πολη τοσο καιει...καπου 650......και σε εθνικη φτανει και 700 χλμ....

thumbΚ εγω στο δικο μου εχω δει αυτονομια σε εθνικη 720-740 με πολυ προσεκτικη οδηγηση.

Giorgos 116i
24-06-13, 12:00
ναι τοσο ειναι αν και δεν εχω κανει τοσο μεγάλη απόσταση αλλα βαση λογικής τοσο πρεπει να βγάζει και το δικο μου (με βουλγάρικη βενζίνη λουκοϊλ) και λενε οτι ειναι απο τις καλες βενζίνες...

Nick bmwlover
24-06-13, 12:36
Κ για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα περι check engine,Γιωργο οταν σου αναψε το λαμπακι ησουν σε ρελαντι,σου ρεταρε,ησουν εν κινησει κ σου εκοψε δυναμη-στροφες,σου εκανε τπτ τετοιο;Τωρα απλα αναβει το check κ κατα τα αλλα δουλευει κανονικα;

Υ.Γ Γιωργο μου αρεσει η υπογραφη σου πολυ!!!

Giorgos 116i
24-06-13, 14:40
Κ για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα περι check engine,Γιωργο οταν σου αναψε το λαμπακι ησουν σε ρελαντι,σου ρεταρε,ησουν εν κινησει κ σου εκοψε δυναμη-στροφες,σου εκανε τπτ τετοιο;Τωρα απλα αναβει το check κ κατα τα αλλα δουλευει κανονικα;

Υ.Γ Γιωργο μου αρεσει η υπογραφη σου πολυ!!!

Οχι Νίκο γυρνούσα απο την δουλεια οταν μου αναψε πρώτη φορα και ενώ πριν 2 μερες το ειχα φουλαρει...οταν το έσβηνα καθε φορα που αναβε ημουν παντα εν κινησει αλλα ουτε ρεταρε ουτε έκοψε δύναμη και στροφες σαν να αναψε το λαμπακι απο τα φωτα ενα πραγμα καμια διαφορα...ναι μονο το λαμπακι αναβει δεν εχω δει διαφορα ουτε στην κατανάλωση ουτε σε κατι αλλο μου φαίνεται οτι δουλεύει κανονικά...
οσο για την υπογραφή αυτη ειναι η αλήθεια γιατι και μονο που ημαστε στο φορουμ παει να πει οτι αγαπαμε τα αυτοκινιτα μας εχουμε μερακι να τα κανουμε οσο πιο καλα γινεται ομως δεν μας το επιτρέπουν πολλές φορες οι συνθήκες..

Nick bmwlover
24-06-13, 15:16
Οχι Νίκο γυρνούσα απο την δουλεια οταν μου αναψε πρώτη φορα και ενώ πριν 2 μερες το ειχα φουλαρει...οταν το έσβηνα καθε φορα που αναβε ημουν παντα εν κινησει αλλα ουτε ρεταρε ουτε έκοψε δύναμη και στροφες σαν να αναψε το λαμπακι απο τα φωτα ενα πραγμα καμια διαφορα...ναι μονο το λαμπακι αναβει δεν εχω δει διαφορα ουτε στην κατανάλωση ουτε σε κατι αλλο μου φαίνεται οτι δουλεύει κανονικά...
οσο για την υπογραφή αυτη ειναι η αλήθεια γιατι και μονο που ημαστε στο φορουμ παει να πει οτι αγαπαμε τα αυτοκινιτα μας εχουμε μερακι να τα κανουμε οσο πιο καλα γινεται ομως δεν μας το επιτρέπουν πολλές φορες οι συνθήκες..

Μαλιστα...Εγω για αισθητηρα nox το βλεπω.

Giorgos 116i
24-06-13, 15:44
τι ακριβώς ειναι αυτο γιατι ειμαι και λιγο ασχετος..πιο φθηνό ή πιο ακριβό απο τον λαμδα... αν εχουμε και κανενα λινκ ακομα καλύτερα..

Nick bmwlover
24-06-13, 16:03
τι ακριβώς ειναι αυτο γιατι ειμαι και λιγο ασχετος..πιο φθηνό ή πιο ακριβό απο τον λαμδα... αν εχουμε και κανενα λινκ ακομα καλύτερα..

Ειμαι απο κινητο,δεν μπορω να ποσταρω λινκ...Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 500,χωρις να ειμαι σιγουρος ομως...

Giorgos 116i
24-06-13, 16:58
ωχ.....

ninja2
24-06-13, 22:14
Ειναι αυτος που ποσταρα !

Giorgos 116i
25-06-13, 01:08
https://www.turnermotorsport.com/BMW-E82/c-101-bmw-oxygen-sensors-o2-sensors.aspx

αυτος ειναι ο nox δηλαδη και οχι ο λαμδα?

m-power_01
25-06-13, 05:16
Αν δεν κάνω λάθος ο ΝΟχ δεν ενεργοποιεί το CEL. Επίσης δεν πιστεύω οτι θα το βρίσκει άλλο διαγνωστικό universal.
Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί σας έπιασε εμμονή ότι πρέπει τα μίγματα να είναι ''πειραγμένα''. Δηλαδή αν έχει πρόβλημα ο δεύτερος λ ,γιατί να έχει αυξημένη κατανάλωση?

Φίλε πήγαινε σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο που θα έχει GT1 διαγνωστικό ...είναι κρίμα να πηγαίνεις ψάχνοντας.

ninja2
25-06-13, 05:50
Ειναι ο αιστητηρας πισω στην εξατμιση και δεν επιραζει την καταναλωση αυτο βγαζουν συνηθως οι ασσοι !
Παντος πανε καλητερα στην ΒMW να εισαι 100% τι ειναι !

Nick bmwlover
25-06-13, 11:18
Αν δεν κάνω λάθος ο ΝΟχ δεν ενεργοποιεί το CEL. Επίσης δεν πιστεύω οτι θα το βρίσκει άλλο διαγνωστικό universal.
Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί σας έπιασε εμμονή ότι πρέπει τα μίγματα να είναι ''πειραγμένα''. Δηλαδή αν έχει πρόβλημα ο δεύτερος λ ,γιατί να έχει αυξημένη κατανάλωση?

Φίλε πήγαινε σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο που θα έχει GT1 διαγνωστικό ...είναι κρίμα να πηγαίνεις ψάχνοντας.

Οτι θα πρεπει να παει σε αντιπροσωπεια η εξειδικευμενο για διαγνωση ειναι αυτονοητο,δεν του ειπε κανεις:"Φιλε,αυτο που σου λεω εγω ειναι σιγουρα,εγω ξερω,αλλαξε το και θα λυσεις το προβλημα σου".
Δεν μας λες κατι διαφορετικο φιλαρακι απο αυτο που ειπα κ εγω,λιγο το στυλακι σου ειναι διαφορετικο βεβαια,οτι η καταναλωση δεν ειναι αυξημενη,ολοι μας υποθεσεις κανουμε,μεχρι να ξαναπαει σε διαγνωστικο κ εχουμε νεοτερα...

Υ.Γ Για οσους δεν γνωριζουν προς αποφυγη παρεξηγησεων mpower 01 ειναι φιλαρακι μου,αλλα επειδη ειχαμε καιρο να "συναντηθουμε"σε θρεντ,ειπα να τον πειραξω λιγο:thumbsup:

m-power_01
25-06-13, 13:07
Οτι θα πρεπει να παει σε αντιπροσωπεια η εξειδικευμενο για διαγνωση ειναι αυτονοητο,δεν του ειπε κανεις:"Φιλε,αυτο που σου λεω εγω ειναι σιγουρα,εγω ξερω,αλλαξε το και θα λυσεις το προβλημα σου".
Δεν μας λες κατι διαφορετικο φιλαρακι απο αυτο που ειπα κ εγω,λιγο το στυλακι σου ειναι διαφορετικο βεβαια,οτι η καταναλωση δεν ειναι αυξημενη,ολοι μας υποθεσεις κανουμε,μεχρι να ξαναπαει σε διαγνωστικο κ εχουμε νεοτερα...

Υ.Γ Για οσους δεν γνωριζουν προς αποφυγη παρεξηγησεων mpower 01 ειναι φιλαρακι μου,αλλα επειδη ειχαμε καιρο να "συναντηθουμε"σε θρεντ,ειπα να τον πειραξω λιγο:thumbsup:

Θα σε φτιάξω απο κοντά εσένα...
Νίκο κράτα δύο πράγματα ότι με τον ΝΟχ 99% δεν ανάβει λαμπάκι ( όσα έχω δει εγω το έβγαλαν απλώς στο gt1)
Και δεύτερον ότι αν την έχει ακούσει ο λ που ειναι μετα τον καταλύτη, δεν θα δει ποτέ διάφορα στην κατανάλωση ή στην λειτουργία του μοτέρ.

Ptboul
25-06-13, 13:23
Φιλαράκι αυτά του λεγε και του Ντινου (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=408933&postcount=13) ο μπάουα με τον φίλο του τον σπάρα για την γκόλφω του και τώρα δεν έχει ούτε παπί να κινηθεί με τις συμβουλές τους

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/carexplosiono-1.gif

Nick bmwlover
25-06-13, 13:50
Θα περιμενω φιλαρακι...
Ναι Σπυρο,αυτο που σκεφτομαι εγω,ειναι οτι ουτε με προσωρινα σφαλματα στον nox αναβει λαμπακι,μονο στο διαγνωστικο φαινονταν,μοτερ,καταναλωση επισης ολα κομπλε,δεν ξερω μονο αν την ακουσει στερεοφονικα κ αναψει check.
Θα δειξει...

Nick bmwlover
25-06-13, 13:59
Τωρα που το ξανασκεφτομαι,συγκλινω περισσοτερο προς την αποψη σου Σπυρο.

bimmerm
25-06-13, 16:14
Θα περιμενω φιλαρακι...
Ναι Σπυρο,αυτο που σκεφτομαι εγω,ειναι οτι ουτε με προσωρινα σφαλματα στον nox αναβει λαμπακι,μονο στο διαγνωστικο φαινονταν,μοτερ,καταναλωση επισης ολα κομπλε,δεν ξερω μονο αν την ακουσει στερεοφονικα κ αναψει check.
Θα δειξει...

+1:thumbsup: και οταν διαγνωστηκε ο νοξ δεν ειχε αναψει λαμπακι.στο διαγνωστικο ενω εκανα ενα απντειτ για κλειδαριες μου το εβγαλε!
οποτε μαλλον κατι αλλο ειναι!

Giorgos 116i
25-06-13, 20:14
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά θα παρω αυριο τηλ την αντιπροσωπία των Σερρών για ραντεβού...ξέρετε αν μπορώ να κάνω μόνο διάγνωση και οχι επισκευή στην αντιπροσωπία..?

Nick bmwlover
25-06-13, 20:22
ξέρετε αν μπορώ να κάνω μόνο διάγνωση και οχι επισκευή στην αντιπροσωπία..?

Εννοειται οτι μπορεις Γιωργο!!!

Giorgos 116i
28-06-13, 15:41
πήγα σήμερα να μετρήσω τα καυσαέρια και το παιδι στο συνεργείο μου ειπε οτι ειναι απο τις λιγες φορες που βλεπει τους ρύπους να ειναι τοσο 'σωστοί' ολα ειναι κανονικα και ο λ έδειχνε 0,999-1,000 τοσο ειναι το σωστο μου ειπε...και η βλάβη που βγάζει ο υπολογιστής εχει κωδικό PO133...

Kostas_1
28-06-13, 15:47
Αν δεν ειναι από βενζινη, παιζει και το παρακατω σεναριο: (παρομοιο θέμα με σφαλμα μετρησης λ)


https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6618&page=8



από site για καταλύτες.


Για παράδειγμα, κάποιες BMW παρουσίαζαν πρόβλημα CEL και οι κωδικοί που έδιναν ήταν χαλασμένος καταλύτης στα 45.000 χλμ περίπου. Οι καταλύτες δούλευαν κανονικά, απλά η BMW έπρεπε να επαναπρογραμματίσει τον εγκέφαλο και να μειώσει τις ανοχές στους πίσω αισθητήρες O2 για να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα. Έτσι, αν ο κατασκευαστής σας συνιστά να αλλάξετε καταλύτη, πιθανότατα δεν θα έχει δίκιο, εκτός και αν έχετε κάνει πάνω από 200.000 χλμ ή 10 χρόνια με αυτόν.


Όταν τα έλεγα και τα λέω ποτέ δεν λάμβανα σαφή απάντηση. Μερικά πράγματα είναι ΚΟΙΝΗ λογική.


Το θεμα ειναι οτι η BMW τελικα ΔΕΝ αλλαζει το προγραμμα στο σημειο αυτο με αποτελεσμα οι ΔΙΚΟΙ της καταλυτες να δειχνουν οτι ειναι εκτος...:thumbsdown:

Nick bmwlover
28-06-13, 15:54
πήγα σήμερα να μετρήσω τα καυσαέρια και το παιδι στο συνεργείο μου ειπε οτι ειναι απο τις λιγες φορες που βλεπει τους ρύπους να ειναι τοσο 'σωστοί' ολα ειναι κανονικα και ο λ έδειχνε 0,999-1,000 τοσο ειναι το σωστο μου ειπε...και η βλάβη που βγάζει ο υπολογιστής εχει κωδικό PO133...

Δηλαδη δεν σου ειπε τι ειναι;;;
Δες εδω https://www.permoveo.ltd.uk/tabid/122/OBD-Error-Code/P0133/Diagnostics/BMW/Default.aspx

Giorgos 116i
28-06-13, 16:01
δεν πηγα στην αντιπροσωπία γιατι τους πηρα τηλ για ραντεβού και μου ειπαν απο βδομάδα...απλα πηγα να βγαλω καρτα καυσαερίων γιατι ειχε ληξη και του ειπα να δει τον κωδικό βλαβεις που βγαζει για την λ

Solorider
28-06-13, 17:34
οκ θα τον ρωτήσω οταν παω και θα σας πω τον κωδικο...μια χαρα μου φαινετε δεν εχω οδηγησει αλλο 116 για να πω με σιγουρια αλλα δεν εχει καποιο θεμα λογικα..όσο για την κατανάλωση με φουλ ντεπόζιτο μου βγαζει 600-650 χλμ το πολυ με χαλαρη οδήγηση (100-120)

αν σου βγαζει με φουλ ρεζερβουαρ 650 χλμ. εισαι μια χαρα απο μειγμα πιθανον να να μην ειναι

Giorgos 116i
28-06-13, 20:56
ναι τόσο μου βγαζει μικτά αν ειναι να κάνω καμια διαδρομή μεγάλη σε Εγνατία πχ. παει και 700 και κατι...οταν λες μειγμα για την βενζινη λες..?

Giorgos 116i
29-06-13, 20:50
παίζει ρόλο μήπως οτι βαζω βενζίνη απο την βουλγαρια..?μπορει εκει να εχουν κατι διαφορετικό οι βενζινες.?