PDA

Επιστροφή στο Forum : E34 520 Συντηρηση



Βασιλης
22-06-13, 17:31
Σημερα αλαξα λαδια και φιλτρο,πανευκολη δουλεια.Μπορω να πω οτι ειναι η ευκολοτερη αλαγη λαδιων που εχω κανει.Ισως γιατι αυτο το αμαξι με κανει να νιωθω παλι 18.
Ο τροπος ειναι απλος και τα εργαλεια που χρειαζομαστε ειναι μια καστανια με 17mm καρυδακι για την ταπα αποστραγγισης ,ενα 13 γερμανοπολυγωνο ενα ροποκλειδο και μια λεκανη.
1] Δουλευουμε τον κινητηρα ωστε να ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας.
2]Σβηνουμε τον κινητηρα και παμε στο κατω μερος του αυτοκινητου και στην δεξια πλευρα του καρτες βλεπουμε την 17αρα ταπα,αφου προσαρμοσουμε το καριδακι στην ταπα με το ενα χερι πιεζουμε την βαση της καστανιας προς την ταπα, και με το αλο με μια αποτομη κινηση τραβαμε την καστανια προς την μουρη του αυτοκινητου και αρχιζουμε να ξεβιδωνουμε.[προσοχη τα λαδια ειναι καυτα]Καλο ειναι να σηκωσουμε λιγο με τον γρυλο την αριστερη μερια για να βγει οσο περισοτερο λαδι απο το καρτερ.Παντα περιμενουμε να στραγγιξουν καλα τα λαδια[εγω τα αφηνω σχεδον μιση ωρα].
3]Στην αριστερη μερια του κινητηρα βρισκεται το φιλτρο λαδιου[βαπτιζομενο] λυνουμε την 13mm βιδα,τυλιγουμε ενα πανι γυρω απο το σωμα του φιλτρου,βγαζουμε το καπακι και με προσοχη για να μην μας τρεξουν λαδια ανασηκωνουμε το φιλτρο το αφηνουμε για λιγο να τρεξουν τα λαδια και το βαζουμε στο κουτι του νεου φιλτρου για πεταμα.[οχι στα σκουπιδια ].Καλο θα ηταν να καθαριζαμε με λιγο βενζινη το καπακι και να σκουπιζαμε και το σωμα του φιλτρου.
Καθε νεο φιλτρο στη συσκευασια εχει τσιμουχακι μικρο και ροδελα αλουμινιου για την βιδα φιλτρου, μια μεγαλη τσιμουχα για το καπακι του φιλτρου ,καθως και μια χαλκινη για την ταπα.
Αφου βεβαιωθουμε οτι τα λαδια αδειασαν τελειως κοιταμε αν η παλια ροδελα ειναι στην ταπα αν οχι κοιταμε στο καρτερ και αφου βαιβεωθουμε οτι δεν ειναι επανω,βαζουμε την καινουρια και σφιγκουμε την ταπα με 33NM.
Πισω στο φιλτρο βαζουμε το καινουργιο βαζουμε την τσιμουχα στο κατω μερος της βιδας και την αλουμινοροδελα επανω,ριχνουμε ενα λιτρο λαδι μεσα, βαζουμε λιγο λαδι γυρω απο την νεα τσιμουχα στο καπακι τοποθετουμε και σφιγκουμε την 13αρα βιδα με 18NM.
Βαζουμε γυρω στα 5λιτρα λαδι δουλευουμε για λιγο τον κινητηρα ελενχουμε και συμπληρωνουμε.
Εγω εβαλα 5,8 λιτρα.Ειναι πανευκολη διαδικασια,εξοικονομουμε χρηματα κανουμε αρκετα προσεκτικοτερη δουλεια απο οτι στα συνεργεια και εχουμε την χαρα οτι το καναμε μονοιμας.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/P1010011-1.jpg

Βασιλης
24-06-13, 10:23
Εσεις θα το γνωριζετε, εγω ομως το ειδα τωρα.Λεω για την μπαρα μεταδοσης απο τον λευγε ταχυτητων προς το σασμαν.Ειναι πανευκολο να βγει,εχει 1 ασφαλεια σε καθε πυρο και 2 πλαστικες ροδελες.
Το εβγαλα το καθαρισα και εβαλα λιγο αδιαβροχο γρασο σε καθε πυρο.
Εβγαλα και τον λεβγε,και εβαλα γρασο στην μπιλιατου, το αποτελεσμα εντυπωσιακο οι ταχυτητες κουμπωνουν πανευκολα.

m-power_01
25-06-13, 05:41
Μπράβο φίλε. Ωραία δουλειά. Μερακλή σε κόβω

Βασιλης
25-06-13, 18:06
Δερματινο σαλονι, καλοκαιρι ηλιος σκονη θεμοκρασιες απαγορευτικες για αυτον τον ζωντανο οργανισμο.Επειδη δεν θελω να τα δω σκασμενα και ξεραμενα αποφασισα να τα συντηρυσω με δικομου τροπο.
Για τον καθαρισμοτους χρησιμοποιησα αφρολουτρο για μωρα σφουγκαρι και μια μαλακια βουρτσα με φυσικη τριχα.Αφησα το αυτοκινητο στον ηλιο για να ζεσταθει το δερμα και να ανοιξουν οι ποροι.Φυσηξα με αερα για να φυγουν οι σκονες και με μια πετσετα βουτηγμενη σε ζεστο νερο και καλα στιμενη περασα ολο το σαλονι.Ξανα αφημα στον ηλιο για λιγο.Στην συνεχεια αλοιψα με το σφουγγαρι το αφρολουτρο πανω στα καθισματα και τις ταπετσαριες στις πορτες,το αφησα για μιση ωρα και στη συνεχεια σε λεκανη με ζεστο νερο βουταγα την βουρτσα και ετριβα απαλα τον αφρο που δημιουργουταν τον σκουπιζα με λευκη πετσετα,αυτο εγινε μεχρι που η πετσετα μετα το σκουπισμα δεν μαυριζε.Οταν τελειωσα με αυτην την διαδικασια αφησα το αυτοκινητο σε σκιερο σημειο και εβαλα πετσετες πανω στα σημεια που ειχα καθαρισει,για να μην στεγνωσει αποτομα το δερμα και ξεραθει.Ετσι θα το αφησω μεχρι το βραδυ ωπου μετα θα βαλω σε ολο το σαλονι βρεφικη ενυδατικη κρεμα και θα μηνη ολη την νυχτα να την απορροφησει απαλα.Το πρωι θα το αφησω λιγο στον ηλιο και μετα οτι υπολειματα κρεμας θα τα σκουπισω.Μετα απο αυτην την διαδικασια. μια φορα την βδομαδα με ενα σφουγγαρακι βουτηγμενο σε χαμομηλι κανουμε απαλο μασαζ και σκουπιζουμε.Δεν θα πιστευετε στα ματιασας πως θα ειναι το σαλονισας εστω και αν περασουν πολλα χρονια.Καλα τα χημικα αλα πιστευω οτι υπαρχουν και αλοι τροποι.

Bazil Van Sinner
25-06-13, 22:51
Βασιλη εισαι μεγαλη πηγη!!!!!

Την βρισκω πολυ λογικη αυτη την μεθοδο και καθ'ολα ακακη!

Bonus το υπεροχο αρωμαthumb

Ptboul
26-06-13, 10:23
Μόνο αυτό με τον ήλιο με προβληματίζει, η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας (δηλ. το ''πλύσιμο'' με το νοπό πανί και μετά η έκθεση στον ήλιο, μήπως τεζάρει/ξεράνει το δέρμα; )

Λέω να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία αλλά με πράσσινο σαπούνι αντί αφρόλουτρου και θα το αφήσω να στεγνώσει στην πυλωτή με ανοιχτές τις πόρτες για κάποια ώρα.

Το χαμομήλι καλή μαγκιά ακούγεται, ότι πιο αγνό, είναι και άριστο αντισηπτικό.

Βασιλης
26-06-13, 15:00
Οταν τελειωσα με αυτην την διαδικασια αφησα το αυτοκινητο σε σκιερο σημειο και εβαλα πετσετες πανω στα σημεια που ειχα καθαρισει,για να μην στεγνωσει αποτομα το δερμα και ξεραθει ) Καλο το πρασινο σαπουνι αλα πρεπει να ενυδατωσεις αμεσα γιατι ξερενει το δερμα.Στον ηλιο το αφηνεις για να ανοιξουν οι ποροι και να καθαρισει ποιο ευκολα.
Επισης οταν βαλεις κρεμα η θερμοτητα βοηθα στην αποροφηση.

Vassilis ///M
22-07-13, 17:32
Μόλις τελείωσα με το πλύσημο του δερμάτινου σαλονιού μου...
Η διαδικασία έχει ως εξής:

1)Το άφησα στον ήλιο για κανα 2ώρο για να ανοίξουν οι πόροι...

2)Πέρασα όλο το σαλόνι με καθαρή πετσένα βουτηγμένη σε ζεστό νερό έτσι ώστε να φύγουν οι σκόνες και τα περισσότερα κατάλοιπα...

3)Έτριψα απαλά με μαλακό σφουγγάρι και πράσινο σαπούνι (προσοχή όμως διότι τα καθήσματα καίνε ελαφρώς απο τον ήλιο οπότε θα χρειάζεται να ρίχτεται συνεχώς νεράκι)...

4)Τέλος σκούπισα γύρω στις 3-4 φορές με καθαρή πετσέτα πάλι βουτηγμένη σε ζεστό νεράκι έτσι ώστε να φύγει και το παραμικρό ίχνος σαπουνιού...

5)Το βράδυ θα το περάσω ενυδατική κρέμα για μωρά που αγόρασα απο το φαρμακείο γύρω στα 13€...


Υ.Γ.: Έχω πάθει την πλάκα μου στην κυριολεξία με το αποτέλεσμα...
Τα καθήσματα έγιναν σαν καινούρια...
Επανήλθε η μάτ απόχρωση που είχαν απο το εργοστάσιο και έφυγε όλη η γυαλάδα και το λίπος που είχαν μαζέψει κατα καιρούς...

Πραγματικά ντρέπομαι να καθήσω τώρα μέσα....

:thanks:

dark knight
22-07-13, 17:58
βασιλη τον αυγουστο μαλλον θα το κανω και εγω

kostas 330
22-07-13, 20:16
Βάλτε καμιά φώτο παιδιά να δούμε το αποτέλεσμα..

Vassilis ///M
23-07-13, 19:48
βασιλη τον αυγουστο μαλλον θα το κανω και εγω

Τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη θα το ξανακάνω μιας και θα έχουν τελειώσει οι καλοκαιρινές διακοπές και να ετοιμαστούμε για χειμώνα...


Βάλτε καμιά φώτο παιδιά να δούμε το αποτέλεσμα..

Δεν μπορώ να τραβήξω φωτό,δεν έχω καλή ανάλυση και δεν θα φαίνονται οι λεπτομέριες.....

Βασιλης
28-09-13, 13:04
Μεπιασε προκοπη και ξηλωσα τον ουρανο για αλαγη ταπετσαριας,μιας και η παλια ειχε ξεκολησει.Μετα μου ηρθε η εμπνευση να αλαξω φιλτρο καμπινας.Μετα λεω δεν ξηλωνω την κονσολα να δω τι εχει απο πισω.Απελπιστηκα πολυ καλωδιο ρε παιδια.Μετα λεω δεν βγαζεις τα καθισματα να σηκωσεις τις μοκετες,να δεις μπας και εχει τιποτα σκουριες, βρωμιες, μουχλες κτλ απο κατω?Το αποτελεσμα με εξεπληξε ευχαριστα.Παρολο τα χρονια του [20] δεν ειχε το παραμικρο απο τα ως ανω,παρα ειχε ελαχιστη σκονη σε σημειο που με ενα πανακι την ξεσκονισα.

Μετα μου ηρθε να πριονισω 2 ποντους τον λεβγε ταχυτητων.Το εκανα και μπορω να πω μου αρεσει καλυτερα.

Επισης θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμησας, γιατι λεω να ντυσω τον ουρανο μαυρο.Πειτε καμια γνωμη ρε παιδια,θα ειναι ωραιο το αποτελεσμα η θα παηνε τζαμπα τα 80ε .

dark knight
28-09-13, 13:14
κανε μαυρο τον ουρανο ,θα ειναι ωραιο

BILL007
28-09-13, 16:51
κανε μαυρο τον ουρανο ,θα ειναι ωραιο

+1!:original:

Βασιλης
28-09-13, 19:09
Αν και εμενα μου αρεσει,δεν εχω δει πως ειναι με μαυρο ουρανο.
Αλλος καμια γνωμη?

Bazil Van Sinner
29-09-13, 00:45
Τα κολωνακια τι χρωμα ειναι?

Ο μαυρος ουρανος ειναι πιο κυμπαρικοςthumb

Βασιλης
29-09-13, 10:11
Τα κολωνακια ειναι γκρι,αλα τα βαφω ευκολα.Με τα σκιαδια και τις χειρολαβες τι κανω?Που αν τα βαψω μετα απο λιγο θα ξεφτισουν.

Bazil Van Sinner
29-09-13, 10:18
Βασιλη καλημερα,αφου θα μπεις στη διαδικασια για τον ουρανο αλλαξε και στα κολωνακια να ειναι ιδιο.

Τα σκιαδια και οι χειρολαβες ειναι προφανως το γκρι ανοιχτο ε??νομιζω πως σε κανα παλιατζη αμα ψαξεις ολο και θα βρεις κανα σκουρο.

Βασιλης
02-10-13, 22:07
Τελικα το εκανα μαυρο.Ευχαριστω παιδια ειχατε δικιο ειναι πανεμορφο.

Bazil Van Sinner
03-10-13, 07:52
Φωτος???

Βασιλης
03-10-13, 19:56
Φωτος???

Εχω ενα θεμα με την φωτογραφικη.Μολις την φτιαξουν θα βαλω.

Βασιλης
11-12-13, 17:53
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια στην επιλογή λαδιών.
Το καλοκαίρι έβαλα 10w40 castrol,αυτά μου έδωσαν εκεί που ψωνίζω αναλώσιμα.
Το θέμα είναι ότι με αυτά τα λάδια το vanos ακούγεται να χτυπά στις 4000rmp,η κατά το ανέβασμα στροφών.
Δεν κάνει δυνατό θόρυβο,αλά ψιλοακουγεται.
Πιστεύω ότι δεν του ταίριαζει το 10w40 για τον χειμωνα.
Τι λάδια να βάλω, και τι ιξώδες στον m50b20?
SOS σε λίγες μέρες παίρνω πινακίδες.:original::original:

gregE36
11-12-13, 17:54
5-40?

Βασιλης
11-12-13, 18:28
Τα έχεις δοκιμάσει,και είδες διαφορά?

gregE36
11-12-13, 18:51
εγω στο δικο μου Ε39 Μ52 τετοια εβαζα και δεν ειχα θεμα .ας μας πουν και οι αλλοι....

nikos valvetronic
11-12-13, 20:23
https://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9041655&contentId=7075171

Διάβασε όλη την σελίδα Βασίλη είναι χρήσιμη.Άντε με το καλό να βγάλεις στο δρόμο την φρεγάτα και να την χαρείς και αν ανέβεις Θεσσαλονίκη ρίξε σύρμα thumb

Βασιλης
11-12-13, 21:58
https://www.castrol.com/castrol/sectionbodycopy.do?categoryId=9041655&contentId=7075171

Διάβασε όλη την σελίδα Βασίλη είναι χρήσιμη.Άντε με το καλό να βγάλεις στο δρόμο την φρεγάτα και να την χαρείς και αν ανέβεις Θεσσαλονίκη ρίξε σύρμα thumb


Ευχαριστω. Τελικα ειχε δικιο ο greg. 5w40 θελει.
Σαφως και θα ενημερωσω οταν ανεβω Θεσ/νικη.

Βασιλης
12-01-14, 23:20
Αν και το γνωριζα οτι το Ls ειναι για δισκατα διαφορικά περιορισμένης ολίσθησης,ενω έμενα ειναι ελευθερο.Εμπιστεύτηκα την castrol και έβαλα αυτο. Syntrax Limited Slip 75W-140
Αποτέλεσμα.Το διαφορικο σφυριζε σαν τα παλια λεωφορεία του κοπελουζου στο αφημα του γκαζιου.Πιθανόν λόγω έλλειψης αντιτριβικου πρόσθετου.
Τις πεταξα αμεσως και εβαλα κατι απλες GL5 που ειχα μεχρι να βρω τις καταληλες.

Για βοηθατε μπας και βγαλω ακρη,γιατι στο διαφορικο εχει τταμπελακι που γραφει μονο το βημα.Στο σασμαν δεν εχει ταμπελακι.
Ελεγα να εβαζα τις LE lubrication engineers.Eιναι κορυφή,και οι μόνες που εμπιστεύομαι. Αλλα ειναι πανάκριβες.Οι αμεσως επομενες ειναι οι Αmsoil.
Ποτε δεν χωνεψα τα castrol.

Βασιλης
03-07-14, 22:48
Εχω θεμα και μαλιστα δυνατο με τα λαδια.
Εχω δοκιμασει απο castrol (τα πεταξα αμεσως..)shel helix)
Amsoil τα μονα που κραταω 5000χλμ. και στα δυο αυτοκινητα.

Σημερα αλαξα 6 μπουζι ngk χ 5,00ε=30
Φιλτρο βενζινης MAN 11,00
>> Aερος MAN 13,00
>> Λαδιων MAN 6,00
>> Kαμπινας BOSCH 19.00
Λαδια Liqui moly 10 lt 90.00
Συνολο 169,00 μου τα αφησε ολα 160,00
Μου περισεψαν και 4λτ λαδι.
Επισης παρατηρω οτι παρολο τα 243000χλμ.δεν καιει καθολου λαδι.
Ουτε καν μαυριζουν..Που να προλαβουν.

Μπορω να πω οτι και τα lique moly ειναι απο τα κορυφαια λαδια.
Αμεσως καταλαβα την διαφορα στον κινητηρα μετα το servise.
Eπισης ενα θεμα που ειχα με το διαφορικο το ελυσα βαζοντας βαλβολινες L.E.
Αψογο το 34αρι.:thumbsup::thumbsup:

Βασιλης
10-07-14, 17:24
Θα σας πω για το προβλημα με το διαφορικο μου και πως το ελυσα μηπως και βοηθησω οσους εχουν το ιδιο προβλημα.
Το διαφορικο μου και στο πατημα αλα και στο αφημα του γκαζιου σφυριζε ελαφρως.
Αλαξα βαλβολινες και ο θορυβος αυξηθηκε.
Σαν παλιος 4τρακινητος και με αρκετη πειρα στα σπασιματα και στην επισκευη διαφορικων,εκανα οτι και στα διαφορικα των οφροαδ.
απλα εβαλα lubrication enginers.Συγκεκριμενα την 9921 75w90.
Το αποτελεσμα απλα το περιμενα.Απολυτη ησυχια,ωπος ακριβως στα διαφορικα των τετρακινητων.

Δεν θελω σε καμια περιπτωση να διαφημισω,δεν εχω συμφερων ουτε κερδος.

gregE36
10-07-14, 17:57
μια χαρα .καλα εκανες και ενημερωσες !!

dark knight
12-07-14, 23:35
στην επομενη αλλαγη λαδιων στο ε46 μαλλον θα δοκιμασω τα liqui moly

Βασιλης
13-07-14, 17:01
Σημερα πουρνο πουρνο απο τις 7 ξεκινησα να λυνω πολαπλη εισαγωγης μιας και δεν της ειχα κανει την απαιτουμενη συντηρηση οταν ελυσα καπακι.
Παιδια ειναι πανευκολη δουλεια και πολυ χρησιμη.
Το μονο που χρειαζεται ειναι μια μικρη συλογη καρυδακια 1/4.
Ενα γκαβοκατσαβιδο ενα ισιο μια πενσα και ενα ραμφοτσιμπιδο.
Τον καθαρισμο εγω τον εκανα αφου την ελυσα, με μαλακο καθαριστικο για καμενα λαδια και πιεστικο με ζεστο νερο.Και αυτα να μην εχεται γινεται και με βενζινη.Αν τωρα παρετε και ενα σετ φλατζες εχει καλως.Αν οχι γινεται η δουλεια και με μαυρη φλατζοκολα.Δεν θελει πολυ, μια μικρη ποσοτητα χωρις κενα ειναι αρκετη για να στεγανοποιηση.Επισης καλο ειναι να αλαξουμε και τα σωλινακια υποπισεων.
Φωτο δυστυχως δεν εχω.Υποσχομαι να το κανω οταν ξαναπαρω φωτογραφικη για να δειτε ποσο απλο ειναι.

Dark knight σιγουρα θα σου αρεσουν,αν βρεις και amsoil ακομα καλυτερα.

Βασιλης
18-08-14, 18:11
Αυτες τις μερες ασχοληθηκα με την επισκευη του εμπρος προφυλακτηρα.
Κοστος υλικων. Απο μισο κιλο χρωμα βερνικη ασταρι σουλφασερ 30 γυαλοχαρτα στοκος πλαστικων και κολα 110ε
Τα σημεια που τα ειχαν κολησει με αρμοκολα,τα εφτιαξα οπως πρεπει.
Φαινονται εξαλου γιατι ειναι τα μονα στοκαρισμενα.
Τον υπολοιπο τον ετριψα ολον τον ασταρωσα τον προβαρα και ειναι ετοιμος για βαφη.
Τελος ,ειναι 4 εκ χαμηλοτερος απο τον προφυλακτηρα που φοραω τωρα.

Βασιλης
19-08-14, 22:39
Νεα απο το μετωπο.
Προχωραμε με ρυθμους χελωνας.
Σημερα εριξα ασταρι προσφυσης διαφανο και σουλφασερ.
Θα σας πω για τα υλικα μιας και ειναι αριστης ποιοτητος.
Ασταρι D820
Σουλφασερ spectral under 325.Καταληλο για ολα τα μεταλα καθως και πλαστικα,αν αναμιχθει με τον..
Eλαστικοποιητη Spectral plast 705.
Φωτο μονο κατα την διαρκεια ασταρωματος.

tokiko
19-08-14, 22:49
ασταρι προσφυσης διαφανο και σουλφασερ.
Θα σας πω για τα υλικα μιας και ειναι αριστης ποιοτητος.
Ασταρι D820
Σουλφασερ spectral under 325.Καταληλο για ολα τα μεταλα καθως και πλαστικα,αν αναμιχθει με τον..
Eλαστικοποιητη Spectral plast 705.

Βασίλη καταρχήν μπράβο που ασχολείσαι και το φτιάχνεις μόνο σου!!
Μπορείς να μας πεις την ιδιότητα των συγκεκριμένων υλικών, πού χρησιμεύουν?

:thanks:

Βασιλης
21-08-14, 13:52
Mιχαλη με μεγάλη μου χαρα θα σας γράψω αναλυτικά εντός των ημερών.
Συνεχιζουμε με τριψιμο το σουλφασερ,καθαρισμα ξανα ενα χερι ασταρι και δυο σουλφασερ.Ολα αυτα γιατι υπηρχαν ατελειες, που κατα το τριψιμο εφυγε το σουλφασερ σε καποια σημεια,και φανηκε πλαστικο οπως φαινεται στις φωτο.
3η Φωτο με τριμενο σουλφασερ
2η >> ασταρωμενος
1η με 2 χερια σουλφασερ,διαρκειας 10 λεπτων το ενα με το αλο.
Αν μετα το τριψιμο δεν εχει ατελειες,αυριο βαφεται.

Βασιλης
22-08-14, 14:32
Ξεκινησα με ξηρο τριψιμο κατευθειαν με P400 και τριβειο
Επλυνα, στεγνωσα, για να δω ατελειες.
Συνεχισα τριψιμο με το χερι με 400αρι.
Ξανα πλυσιμο στεγνωμα και ελενχο.
Συνεχισα περνωντας τις λεπτομερειες παντα υγρο τριψιμο.
Τελος τον επλυνα καλα και τον αφησα να στεγνωσει.
Σημερα τον φυσηξα και τον επλυνα με ασετον.Τον περασα 1 χερι ασταρι και μετα απο 20min εριξα πρωτα μια αχνα χρωμα και μετα 10min το τελειωτικο χερι.
Μετα απο 20min εριξα ενα παχυ στρωμα βερνικι απλο.
Μετα απο 48 ωρες θα τριψω ελαφρα το απλο βερνικι και θα ριξω ενα χερι αντιχαρακτικο.
Μια σημαντικη λεπτομερεια ειναι τα διαφορετικα χρωματα σουλφασερ.
Αυτο γιατι βοηθα στο να βλεπεις τι τριβεις.
Ριχνουμε πρωτα ενα χερι γκρι.Τρβουμε πρωτα με 240 ξηρο μετα με 400 νερου.
Μετα ριχνουμε το μαυρο.Ολες οι ατελειες εχουν σχεδον καλυφθει με το γκρι,ετσι τριβουμε κατευθειαν με 400 ξηρο,μετα με 400 νερου.
Τελος προσπαθουμε να αφεραισουμε οσο περισσοτερο σουλφασερ μπορουμε.
Αυτο για να μην εχουμε αποκολησεις με χτυπηματα.

1η ξηρο τριψιμο
2η γκρι κατω μαυρο πανω σουλφασερ
3η πλυσιμο
4η υγρο τριψιμο

Βασιλης
22-08-14, 20:13
Ετοιμος..Αυριο μονταρισμα και τοποθετηση

Βασιλης
06-09-14, 17:00
Το γεμιζω βενζινη προχθες,παω σπιτι και μου ξανα μυριζει βενζινη.
Και λεω μου ξαναμυριζει γιατι πριν κανα 10 μηνο ειχα αλαξει τα σωληνακια απο ανλια προς φιλτρο.
Η μυρωδια ερχοταν απο πισω.Βγαζω το μεταλικο καπακι,κοιταω τις σωληνωσεις,οκ.Βγαζω τροχο,βγαζω το παγουρακι αναθυμιασεων ,και αυτο οκ.
Βρισκω το σωληνακι που παη στο δοχειο αναθυμιασεων το ξεσυνδεω μπροστα και πισω,φυσαω με το στομα και κατι δεν μου αρεσε.Του βαζω απο μπροστα δυαλυτικο νιτρου,και πισω το βαζω σε πλαστικο μπουκαλι.Φυσαω με πιεση,παω πισω και βλεπω μεσα στο μπουκαλι κοματια βρωμιας.Επανελαβα την διαδικασια μεχρι να καθαρισει εντελως.Συνεχισα και με τα υπολοιπα σωληνακια στον χωρο του κινητηρα.Δοκιμασα αν δουλευει και η βαλβιδα,τα συνδεσα ολα και μυρωδια τελος.
Σας ενημερωνω μηπως αντιμετωπισει και καποιος αλλος το ιδιο προβλημα,ωστε να κανει και αυτην την διαδικασια.

Vasilis M3
06-09-14, 18:21
Συνονοματε σε χαίρομαι που κάθεσαι και ασχολείσαι με το αμάξι σου!!!

Μου θυμίζεις τον πατέρα μου που όλο και κάτι θα βρει να σκαλίσει thumb

Βασιλης
09-01-15, 15:02
Ξεκινησα να βγαζω εμπρος πλαστικους θολους για ελενχο σκουριας.
Δεξια ολα οκ,αφου επλυνα καλα ξαναμονταρισμα..Αριστερα ειχα θεμα..
Εκανε οξειδωση το φτερο και την μετεφερε στον μαρσπιε..
Καθαριστηκαν οι σκουργιες πλυθηκαν καλα τα μεταλικα ,ερη που ειναι προς βαφη,και το μονο που μου λειπη για να ξεκινησω ειναι η φωσφατωση..
Δηλ.το βασικοτερο ολων για ξεκινημα..Μιας και τα σταδια ειναι τα εξης..
1) Φωσφατωση
2) Εποξικο ασταρι
3) Σατινε χρωμα
4) Ελαστικοποιητης.

nikos valvetronic
09-01-15, 18:28
Ωραίος ο Βασίλης, άντε τζιτζι θα γίνει το άρμα.Να ρωτήσω η δισκόπλακα συμπαγής είναι?? :shok:

Βασιλης
09-01-15, 22:44
Ωραίος ο Βασίλης, άντε τζιτζι θα γίνει το άρμα.Να ρωτήσω η δισκόπλακα συμπαγής είναι?? :shok:


Ναι Νικο δεν ειναι αεριζομενη..Παντως μια χαρα φρεναρει!!!

Βασιλης
10-01-15, 14:42
Σημερα ετοιμασα την επιφανεια για να δεχτει το εποξικο ασταρι φωσφατωσης..
Το οποιο ειναι της body το 989.
Με τον καιρο που εχει (κρυο) η πισα (car system 2100) θα πεσει αυριο..
Ασε που δεν θυμαμαι που εχω δωσει το πισομπιστολο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: και με βλεπω να τον βαζω με πινελο..

Vassilis ///M
10-01-15, 15:25
Συνονόματε δεν είναι λίγο επικίνδυνος ο αυτοσχέδιος τάκος????

Βασιλης
11-01-15, 00:02
Bασιλη εχω πλαστικους τακους κατω απο τους τροχους μαζι με τους τακους στο σασι..
:original:

savvas bmwdakias
13-01-15, 17:01
Δερματινο σαλονι, καλοκαιρι ηλιος σκονη θεμοκρασιες απαγορευτικες για αυτον τον ζωντανο οργανισμο.Επειδη δεν θελω να τα δω σκασμενα και ξεραμενα αποφασισα να τα συντηρυσω με δικομου τροπο.
Για τον καθαρισμοτους χρησιμοποιησα αφρολουτρο για μωρα σφουγκαρι και μια μαλακια βουρτσα με φυσικη τριχα.Αφησα το αυτοκινητο στον ηλιο για να ζεσταθει το δερμα και να ανοιξουν οι ποροι.Φυσηξα με αερα για να φυγουν οι σκονες και με μια πετσετα βουτηγμενη σε ζεστο νερο και καλα στιμενη περασα ολο το σαλονι.Ξανα αφημα στον ηλιο για λιγο.Στην συνεχεια αλοιψα με το σφουγγαρι το αφρολουτρο πανω στα καθισματα και τις ταπετσαριες στις πορτες,το αφησα για μιση ωρα και στη συνεχεια σε λεκανη με ζεστο νερο βουταγα την βουρτσα και ετριβα απαλα τον αφρο που δημιουργουταν τον σκουπιζα με λευκη πετσετα,αυτο εγινε μεχρι που η πετσετα μετα το σκουπισμα δεν μαυριζε.Οταν τελειωσα με αυτην την διαδικασια αφησα το αυτοκινητο σε σκιερο σημειο και εβαλα πετσετες πανω στα σημεια που ειχα καθαρισει,για να μην στεγνωσει αποτομα το δερμα και ξεραθει.Ετσι θα το αφησω μεχρι το βραδυ ωπου μετα θα βαλω σε ολο το σαλονι βρεφικη ενυδατικη κρεμα και θα μηνη ολη την νυχτα να την απορροφησει απαλα.Το πρωι θα το αφησω λιγο στον ηλιο και μετα οτι υπολειματα κρεμας θα τα σκουπισω.Μετα απο αυτην την διαδικασια. μια φορα την βδομαδα με ενα σφουγγαρακι βουτηγμενο σε χαμομηλι κανουμε απαλο μασαζ και σκουπιζουμε.Δεν θα πιστευετε στα ματιασας πως θα ειναι το σαλονισας εστω και αν περασουν πολλα χρονια.Καλα τα χημικα αλα πιστευω οτι υπαρχουν και αλοι τροποι.

Εγω σκεφτομαι να δοκιμασω την μεθοδο σου, απλα αντι για ηλιο που δεν εχει τωρα σκεφτομαι να βαλω το αεροθερμο να χτυπαει. Θα κανουμε δουλιτσα λες ? τα καθισματα ειναι βγαλμενα και μεσα στο σπιτι αυτην τη στιγμη.

Bazil Van Sinner
13-01-15, 20:15
Εγω σκεφτομαι να δοκιμασω την μεθοδο σου, απλα αντι για ηλιο που δεν εχει τωρα σκεφτομαι να βαλω το αεροθερμο να χτυπαει. Θα κανουμε δουλιτσα λες ? τα καθισματα ειναι βγαλμενα και μεσα στο σπιτι αυτην τη στιγμη.

Σάββα να τα κάνεις όπως γράφει ο Βασίλης,τα έκανα και γω και μόνο κερδισμένος θα βγείς.Θα επιβεβαιώσει και ο συνονόματος πιστευω.Η θερμοκρασία περιβάλοντος σίγουρα θα παίζει ρόλο,πιστεύω η θερμοκρασία δωματίου θα είναι πολύ καλή.

Βασιλης
13-01-15, 21:04
Σαββα..Βαλε αεροθερμο να ανοιξουν οι ποροι,και κανε τις ταπετσαριες απο τις πορτες..Τα καθισματα εγω τα βγαζω και τα βαζω σε θερμοκρασια δωματιου..(καλα τα λες Βασιλη)

Το εκανα προχθες μιας και ξηλωσα και σαλονι..
Ενα ωραιο γαλακτωμα σωματος ειναι το dove purley pampering..

Αφου τα καθαρισεις καλα.Βαλε σε ανα λεκανακι ζεστο νερο,ριξε μεσα λιγο ξυδι και περασετα με νωπη ζεστη πετσετα.Μετα αραιωσε σε λεκανακι το dove με ζεστο νερο αναλογια 50%, και περασετα οσο ειναι ακομα υγρα..Αστα να στεγνωσουν σε θερμοκρασια δωματιου.

Αλο ενα καλο κολπακι για δερματα και δερματινες ειναι η λανολινη.
Την βαζουμε σε καθαρο στεγνο καθισμα χειμωνα καλοκαιρι..Μπορουμε να περασουμε και το ταμπλο..

Αρκετα καλη ειναι και η γλυκερινη σε αναλογια αραιωσης 2νερο/1..
Περναμε τα λαστιχα και τις τσιμουχες..Μπορουμε να την βαλουμε και στα δερματα δερματινες,αλλα θελει καλο σκουπισμα μετα..

Βασιλη ποτε το εκανες?Δεν ενημερωσες..

Βασιλης
30-12-18, 09:42
Προχρες ειχαμε αλαγη λαδιων και μπουζι.
Χθες αλαξα αντλι νερου,θερμοστατη,και κομπλερ ανεμιστηρα.Η νεα αντλια νερου,ειναι με μεταλικα πτερυγια. 43671436724367343674436754367743678

Βασιλης
30-12-18, 09:46
Ειναι ευκολη δουλεια, για να την κανει καποιος μονος στο σπιτι του.
Ειναι ιδια για κινητηρες Μ50-52-54.Αν χρειαστει καποιος βοηθεια βαζει φωνη.

PetrosD
30-12-18, 14:57
Μπράβο, ωραία! Τα ίδια έκανα το 2013. Ποιό θερμοστάτη έβαλες; 87 ή 92 βαθμών;

Βασιλης
30-12-18, 15:44
Εβαλα 82 βαθμων.

PetrosD
30-12-18, 16:21
Χαμηλό το βρίσκω. Το λέει το manual;

S8N
30-12-18, 20:31
Εύκολη δουλειά λέει ο αγαπητός Βασίλης, αλλά πετάει και φωτο-σπλατερια με μακελεμενα δάχτυλα....

Βασιλης
30-12-18, 21:12
Εύκολη δουλειά λέει ο αγαπητός Βασίλης, αλλά πετάει και φωτο-σπλατερια με μακελεμενα δάχτυλα....

Mια σφυρια εφαγε το μεσαιο οταν ελυνα την φτερωτη..
Μια χαρα ειναι ο 82 για τις θερμοκρασιες στην Ελλαδα.

PetrosD
30-12-18, 22:46
Εγώ έβαλα 92. Τί προβλήματα προβλέπεις ότι θα έχω;
Βέβαια το realoem λέει 88 ή 92 για τον κινητήρα. Το 82 πού το βρήκες δεν ξέρω. Ό,τι θέλει ο καθένας κάνει.

S8N
30-12-18, 23:30
Δεν θέλει προγραμματισμό η DME αν βάλεις ψυχρότερο θερμοστάτη; Στα Μ54 είναι απαραίτητο.

nikos valvetronic
31-12-18, 14:09
Βασίλη χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω! Βλέπω το άρμα το προσέχεις ακόμα μια χαρά. Στον Μ54 ο θερμοστάτης έχει αισθητήρα θέσης και
προφανώς διασταυρώνει την ένδειξη της θερμοκρασίας του οργάνου με την θέση του θερμοστάτη για να επιβεβαιώσει την σωστή λειτουργία του.

stefm5
31-12-18, 17:45
Δεν θέλει προγραμματισμό η DME αν βάλεις ψυχρότερο θερμοστάτη; Στα Μ54 είναι απαραίτητο.

στα Μ54 δεν χρειάζεται καν να βάλεις ψυχρότερο θερμοστάτη. αλλάζεις το coolant temp target στους χάρτες.

Βασιλης
03-01-19, 09:17
Εγώ έβαλα 92. Τί προβλήματα προβλέπεις ότι θα έχω;
Βέβαια το realoem λέει 88 ή 92 για τον κινητήρα. Το 82 πού το βρήκες δεν ξέρω. Ό,τι θέλει ο καθένας κάνει.

Αν αυτον φοραγε,δεν εχεις κανενα προβλημα.Εγω εβαλα 82 για να μην περναει τους 100 βαθμους γιατι φοβαμαι την φλατζα το καλοκαιρι

Βασιλης
03-01-19, 09:19
Βασίλη χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω! Βλέπω το άρμα το προσέχεις ακόμα μια χαρά. Στον Μ54 ο θερμοστάτης έχει αισθητήρα θέσης και
προφανώς διασταυρώνει την ένδειξη της θερμοκρασίας του οργάνου με την θέση του θερμοστάτη για να επιβεβαιώσει την σωστή λειτουργία του.

Ευχαριστω Νικο να εισαι καλα.