PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπαγγελματα του μελλοντοs??



ankor
22-06-13, 11:43
O λογος που ανοιγω αυτό το θρεντ οπωs oλοι θα καταλαβατε και από τον τιτλο είναι καποια επαγγελματα που (ισως) μελλοντικα περπατησουν.Σε αλλουs αυτή την στιγμη η κριση τους εχει καθηλωσει αλλους τουs χτυπησε πιο πολύ εκλεισαν τις επιχειρησεις τουs,εκλεισαν τα μαγαζια τουs και παει λεγονταs.Πιστευω ότι και καποιοι που καπως πανε καλα ισως ερθει και στην πορτα τουs η πτωση.(φυσικα και ευχομαι για τον κάθε ανθρωπο να μπορει να επιβιωνει και να κραταει η επιχειρηση του το μαγαζι του η με ότι άλλο ασχολειται)
Μηπωs εάν ανταλλασαμε ιδεες σκεψεις για καποια επαγγελματα του μελλοντος?
Τι λετε πως το βλεπετε?
Εάν ναι κανω εγω την αρχη και σας λεω την σκεψη μου.
Οσες οικονομικες δυσκολιες και να εχει μια οικογενεια τον καφε που επινε σε μια καφετερια ακομα και μια φορα την εβδομαδα θα τον κοψει,ακομα και το τσιγαρο μπορει να το κοψει(πιανω τα ακρα) τι δεν θα σταματησει γιατι δεν θα αντεξει???
Το φαγητο.Οτι και εάν είναι αυτό από μια γκοφρετα εως δεν ξερω και εγω τι.
Ετσι απλα με αυτόν τον τροπο σκεψης καταληγω ότι φτηνο και καλο ειδος φαγητου θα αντεξει.

Stamatis
22-06-13, 11:57
Εγω εχω επικεντρωθει στην ζωικη παραγωγη και αγροκαλιεργεια.
Ειναι πρωτογενης παραγωγη, οι εκτασεις ειναι φθηνες και τα ζωντα ζωα εχουν ακομα καλη αποδοτικοτητα. Αρκει να μεινει κανεις εξω απο συνεταιρισμους, καθως απο οτι εχω δει, ειναι καταστροφικες οι συμβασεις που υπογραφεις.

Ενα αυτοσυντηρουμενο αγροκτημα, που παραγει τριφυλλι, βρωμη και βασικα χορταρικα, μπορει να υποστηριξει απο 50 στρεμματα μεχρι 300/350 εριφια για ξεκινημα.
Η πολλαπλη εκμεταλευση, (γαλα, κρεας) και η επεξεργασια (γιαουρτι, τυρι) μπορει να αυξηθει ειτε με βελτιωση του κοπαδιου, ειτε με αγορες πρωτης υλης απο αλλους κτηνοτροφους.

Σε μια ιδανικη μοναδα ενας ανθρωπος με "συγχρονη" σκεψη μπορει να εχει επιστροφη του κεφαλαιου του σε 2 χρονια και χωρις δανεια η επιδοτησεις (που ισχυουν μεχρι το 2015) να ζησει ανετα αλλα με πολυ κοπο.

Εχω ψιλοσχεδιασει το πλανο μου, χωρις κανενα δανεισμο και μου βγαινει.

Αυτη την εποχη εχω γραφτει σε διαφορα φορουμ του εξωτερικου πχ κατσικιφανς κτλ (μη γελατε, υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ κτηνοτροφοι εξω, σε σημειο που τα μηχανηματα τους κοστιζουν χιλιαδες ευρω) και ειναι πολυ προθυμοι να μοιραστουν τα στοιχεια τους και τις μεθοδους τους.

Οταν ολοκληρωσω το προτζεκτ, θα επανελθω με ρεαλιστικα στοιχεια για την ελληνικη πραγματικοτητα.

hades7
22-06-13, 11:59
η νομιμη πορνεια σαν τα fkk στο εξωτερικο,και το λεω στα σοβαρα απλα μπλεκεις σε δυσβατα μονοπατια λασπωμενα

Stamatis
22-06-13, 12:02
Σοβαρεψου

ankor
22-06-13, 12:05
η νομιμη πορνεια σαν τα fkk στο εξωτερικο,και το λεω στα σοβαρα απλα μπλεκεις σε δυσβατα μονοπατια λασπωμενα

Ωχ ωχ ωχ ωχ θα μαs παρουν σηκωτουs........

hades7
22-06-13, 12:09
Σοβαρεψου

δεν καταλαβες σοβαρα μιλαω thumb

Stamatis
22-06-13, 12:11
δεν καταλαβες σοβαρα μιλαω thumb

Νομισα κανεις πλακα.
Για αναλυσε το λιγο παραπανω.
Εχει ενδιαφερον.

fan1s_e21
22-06-13, 12:14
κεντρο σβησίματος τατουάζ ...
σίγουρα λεφτα πιστέψτε με !!!
μεχρι και η κουτσή μαριά έχει κάνει
ταττού αυτή τη στιγμή

hades7
22-06-13, 12:17
οι παροικουντες την ιερουσαλημ του πληρωμενου ερωτα γνωριζουν οτι ρεει πολυ χρημα,τωρα το ποσο μενει στην τσεπη αυτουνου που ειναι η μπιζνα και ποσο στις παραπλευρες απωλειες τις στρουμφισιες και τις αλλες ειναι το θεμα.το ερωτημα ειναι αν ειναι εφικτο να την κανεις αυτην την δουλεια στην ελλαδα νομιμα οχι νομοτυπα πραγμα που δεν το νομιζω.

Vassilis ///M
22-06-13, 12:18
Πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο θέμα...

Μα ποιό πολύ τα λεγόμενα του Σταμάτη μιας και είμαι απο κτηνοτροφική περιοχή (Ήπειρος - Ιωάννινα)

Θα παρακολουθώ συνεχώς...

dafidack
22-06-13, 12:28
κεντρο σβησίματος τατουάζ ...
σίγουρα λεφτα πιστέψτε με !!!
μεχρι και η κουτσή μαριά έχει κάνει
ταττού αυτή τη στιγμή

Εφοσον δεν αφηνει σημαδια και ειναι ανωδινο για το σωμα και την τσεπη thumb
Δεν θα το σκεφτομουν ουτε στιγμη προκειμενου να σβησω απο πανω μου το κακοχτηπημενο τατου μου!

friendgr
22-06-13, 13:01
Τα applications στο iOS και στο Android.

Και πριν γελάσετε δείτε πόσες εφαρμογές των 1-2-3 ευρώ έχουν γίνει εκατοντάδες χιλιάδες ή και εκατομυρια downloads. Καντε τις πράξεις μονοι σας.

Το μέλλον είναι ηλεκτρονικό διοτι δεν υπαρχουν συνορα.

Και το κόλπο είναι να πουλας κατι πολύ φθηνά σε πολύ κόσμο.

όποιος έχει ιδέες και background κομπιουτερά να το τολμήσει.

ankor
22-06-13, 13:06
Το μυστικο εκει ειναι παιδια φτηνο σε πολυ κοσμο και καθημερινο,ναι καθημερινο,ε τοτε θα μου πει καποιοs π.χ φουρνο,οχι πηξαμε απο φουρνουs

friendgr
22-06-13, 13:18
Ακριβως. Και ξέρεις τι είναι να απευθύνεσαι, οχι στην γειτονιά, οχι στην ελλάδα, οχι στην ευρώπη, άλλα σε ΟΛΟ τον πλανήτη;;;;

πειτε μου άλλη δουλειά που να έχεις υποψηφιους πελάτες απ όλον τον πλανήτη.

Δεν λεμε να είσαι apple, samsung, Sony κλπ.
Μιλάω να είσαι ιδιώτης .

Stamatis
22-06-13, 13:22
Αναγομωσεις ελαστικων βαρεων οχηματων.
Θα το εκανα, αλλα δεν εχω το κεφαλαιο.
Εχει πολυ χρημα αυτη η δουλεια.

Bitz
22-06-13, 13:38
Σου ευχηθηκα καλο καλοκαιρι και με εγραψες στα @ρχιδι@ σου...
Σε εσενα το λεω που θελεις να βοσκας προβατα.....πατα θενκς να μην χεστουμε.:original:

Υ.γ θεμα με πολυ ενδιαφερον...για συνεχιστε.thumb

Stamatis
22-06-13, 14:44
Σου ευχηθηκα καλο καλοκαιρι και με εγραψες στα @ρχιδι@ σου...
Σε εσενα το λεω που θελεις να βοσκας προβατα.....πατα θενκς να μην χεστουμε.:original:

Υ.γ θεμα με πολυ ενδιαφερον...για συνεχιστε.thumb

Σου εβαλα ρε παλιοτυφλιτη.

Οι αναγομωσεις εχουν πολυ ψωμι παντως.

jkourkoulis
22-06-13, 15:02
Το επάγγελμα που θα κάνει θραύση στο άμεσο μέλλον είναι οι άνθρωποι που φροντίζουν ηλικιωμένους. Ο παγκόσμιος πληθυσμός γερνάει και μένει μόνος του. Επίσης μια "καλή επένδυση" είναι όσοι γράφουν κώδικα σαν τρελοί. Για τις καλλιέργειες δυστυχώς πιστεύω ότι λόγω των συνεχώς αυξανόμενων αναγκών για τρόφιμα, θα γίνουν ακόμα πιο τεχνίτες οι διαδικασίες.

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

aggelosmk2
22-06-13, 15:08
Εγω εχω επικεντρωθει στην ζωικη παραγωγη και αγροκαλιεργεια.
Ειναι πρωτογενης παραγωγη, οι εκτασεις ειναι φθηνες και τα ζωντα ζωα εχουν ακομα καλη αποδοτικοτητα. Αρκει να μεινει κανεις εξω απο συνεταιρισμους, καθως απο οτι εχω δει, ειναι καταστροφικες οι συμβασεις που υπογραφεις.


Οταν ολοκληρωσω το προτζεκτ, θα επανελθω με ρεαλιστικα στοιχεια για την ελληνικη πραγματικοτητα.

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από εμένα ως απόφοιτος Ζωοτέχνης από το τμήμα Ζωικής παραγωγής του ΤΕΙ Λάρισας.

Με το καλό να ολοκληρωθεί το πρότζεκτ σου.

Έχει πάρα πολλές δυσκολίες το επάγγελμα. Έχω βρεθεί κ έχω δει πράγματα στο χώρο για αυτό το λέω.
Έχω δει εταιρίες να πολεμάνε τους ίδιους τους πελάτες τους κ ολόκληρες περιοχές να ξεσηκώνονται κ να τρέχουν σε νομάρχες να ζητήσουν βοήθεια και πολλά άλλα.

Είναι δύσκολος κλάδος,μ'αρέσει που έχεις ένα πλάνο στο μυαλό σου,είναι πάρα πολύ σημαντικό.

Έχεις ξεκινήσει την υλοποίηση του πρότζεκτ?

Να σου πάνε όλα με το καλύτερο τρόπο μέσα απο τη καρδιά μου !

(Ίσως ασχοληθώ κ εγώ κάποια στιγμή με το χώρο αυτό )

Bitz
22-06-13, 15:14
Τους ηλικιωμενους πλεον τους φροντιζουν τα παιδια τους,τους ξαναμαζεψαν σπιτι και τους παιρνουν την συνταξη....αδειασαν τα γηροκομεια.
Για αναγομωσεις ελαστικων και κυριως βαρεων μηχανηματων (φορτηγα-χωματουργικα μηχανηματα) σιγουρα μεγαααααλη χρηματικη επενδυση.
Σταματη εχεις αποψη-ενημερωση για εκτροφεια σαλιγκαριων;;

Bitz
22-06-13, 15:17
Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από εμένα ως απόφοιτος Ζωοτέχνης από το τμήμα Ζωικής παραγωγής του ΤΕΙ Λάρισας.

Με το καλό να ολοκληρωθεί το πρότζεκτ σου.

Έχει πάρα πολλές δυσκολίες το επάγγελμα. Έχω βρεθεί κ έχω δει πράγματα στο χώρο για αυτό το λέω.
Έχω δει εταιρίες να πολεμάνε τους ίδιους τους πελάτες τους κ ολόκληρες περιοχές να ξεσηκώνονται κ να τρέχουν σε νομάρχες να ζητήσουν βοήθεια και πολλά άλλα.

Είναι δύσκολος κλάδος,μ'αρέσει που έχεις ένα πλάνο στο μυαλό σου,είναι πάρα πολύ σημαντικό.

Έχεις ξεκινήσει την υλοποίηση του πρότζεκτ?

Να σου πάνε όλα με το καλύτερο τρόπο μέσα απο τη καρδιά μου !

(Ίσως ασχοληθώ κ εγώ κάποια στιγμή με το χώρο αυτό )

Φιλε μου πιστεψες οτι ο Σταματης θα σαλαγαει προβατα;:original:

ankor
22-06-13, 15:32
Τους ηλικιωμενους πλεον τους φροντιζουν τα παιδια τους,τους ξαναμαζεψαν σπιτι και τους παιρνουν την συνταξη....αδειασαν τα γηροκομεια.
Για αναγομωσεις ελαστικων και κυριως βαρεων μηχανηματων (φορτηγα-χωματουργικα μηχανηματα) σιγουρα μεγαααααλη χρηματικη επενδυση.
Σταματη εχεις αποψη-ενημερωση για εκτροφεια σαλιγκαριων;;

Σχετικα με το εκτροφειο σαλιγκαριων ειχε αρχισει να γινεται σαλοs πριν κανα 2 χρονια απο 2 κοπελιεs αδερφεs στην Κορινθια.Το χα παρακολουθησει το θεμα ,τωρα δεν ακουγεται τιποτα μαλλον εσβησε κι αυτο

aggelosmk2
22-06-13, 15:39
Φιλε μου πιστεψες οτι ο Σταματης θα σαλαγαει προβατα;:original:

:shok:

Αν σου πω οτι δεν μου φάνηκε οτι κάνει πλάκα συν οτι δεν τον ξέρω προσωπικά για να ξέρω αν τρολλάρει στο μάξιμουμ ή όχι , θα με πιστέψεις :original: ??? !

Stamatis
22-06-13, 15:58
:shok:

Αν σου πω οτι δεν μου φάνηκε οτι κάνει πλάκα συν οτι δεν τον ξέρω προσωπικά για να ξέρω αν τρολλάρει στο μάξιμουμ ή όχι , θα με πιστέψεις :original: ??? !

Το προτζεκτακι μου ειναι ενα μεγαλο πλανο ζωης.
Δεν ειναι κατι που ξεκινας οπως "ενα βιντεο κλαμπ"

Εχω ηδη παρει το χωραφι μου στον καμπο και το χωρο για το μαντρι σε ενα υψωμα.
Οικονομικες δυσκολιες της εποχης με εφεραν λιγο πισω.

Σκοπος μου δεν ειναι απλα να σαλαγιζω προβατα, αλλα καποια,στιγμη να εχω μια δικη μου παραγωγικη μοναδα.
Καταγομαι απο αγροτικη περιοχη, εχω ηδη μια μικρη αποδοση απο λαδι και πορτοκαλια και ο σκοπος μου ηταν σε καποια χρονια, να κανω μετεγκατασταση, διατηρωντας "τις ανεσεις" μου.
Πηγε λιγο πισω το θεμα, αλλα καλα να ειμαστε, θα γινει.

Bitz
22-06-13, 16:09
:shok:

Αν σου πω οτι δεν μου φάνηκε οτι κάνει πλάκα συν οτι δεν τον ξέρω προσωπικά για να ξέρω αν τρολλάρει στο μάξιμουμ ή όχι , θα με πιστέψεις :original: ??? !

Δεν τρολαρει ποτε....:original:

Christos 330
22-06-13, 16:26
Εγω βλεπω οτι ο πεθαμενατζης του χωριου μου δεν τρωει τρελα και τα τελευταια

5 χρονια που κανει αυτην την δουλεια απο το τιποτα που ηταν τωρα αρχισε να αγοραζει

γη αβερτα !!!

Πριν μια βδομαδα πηρε και ενα 745 του 04 !!!

Stamatis
22-06-13, 16:30
Εγω βλεπω οτι ο πεθαμενατζης του χωριου μου δεν τρωει τρελα και τα τελευταια

5 χρονια που κανει αυτην την δουλεια απο το τιποτα που ηταν τωρα αρχισε να αγοραζει

γη αβερτα !!!

Πριν μια βδομαδα πηρε και ενα 745 του 04 !!!

Δωσε τιμη για ενα λαστιχο φορτηγου πισινο Χρησταρα.
315/80/22.5 να δουμε αν συμφερει η αναγωμωση που κοστιζει 120 ευρω.

Tsakirakos
22-06-13, 16:53
Το προτζεκτακι μου ειναι ενα μεγαλο πλανο ζωης.
Δεν ειναι κατι που ξεκινας οπως "ενα βιντεο κλαμπ"

Εχω ηδη παρει το χωραφι μου στον καμπο και το χωρο για το μαντρι σε ενα υψωμα.
Οικονομικες δυσκολιες της εποχης με εφεραν λιγο πισω.

Σκοπος μου δεν ειναι απλα να σαλαγιζω προβατα, αλλα καποια,στιγμη να εχω μια δικη μου παραγωγικη μοναδα.
Καταγομαι απο αγροτικη περιοχη, εχω ηδη μια μικρη αποδοση απο λαδι και πορτοκαλια και ο σκοπος μου ηταν σε καποια χρονια, να κανω μετεγκατασταση, διατηρωντας "τις ανεσεις" μου.
Πηγε λιγο πισω το θεμα, αλλα καλα να ειμαστε, θα γινει.

ο,τι χρειαστεις Σταματη ενημερωσε με. αν και ειμαι πολιτικος μηχανικος, ασχολουμαι και εχω 217 μανες αυτη τη στιγμη. εχω δυο ρατσες και τα κραταω "καθαρα", χιωτικα και assaf. δικα μου καλαμποκια, κριθαρι και τριφυλλια. το μονο που αγοραζω ειναι σογια και ηλιοπιτα. οποιο ζωο δεν δινει τουλαχιστον 1-1,5 λιτρο τουλαχιστον την ημερα το διωχνω για σφαξιμο. δεν τα σαλαγαω... ειναι σταβλισμενα (αποφευγεις ασθενειες). αυτα σε γενικες γραμμες...

Stamatis
22-06-13, 17:06
Σφαγη ποσο περιπου τα παιρνουνε αυτη την εποχη;
Γιατι ακουω κατι τιμες να τραβαω τα μαλια μου
150 ζωντανο με χαρτια και πιστοποιητικα για επιδοτηση, καταληγει 4 ευρω το κιλο στη θεσσαλονικη.
Ασε που το ζωντανο δεν πουλιεται πια, καθως τα ταΐζουνε αλατια και απο το νερο γινονται σαν μποντυμπλιλντερ.
Ξεκοναει στο φορτηγο 24 κιλα εριφι και φτανει στο σφαγειο σαν ανορεξικο μοντελο.

bill_m3
22-06-13, 17:35
Τους ηλικιωμενους πλεον τους φροντιζουν τα παιδια τους,τους ξαναμαζεψαν σπιτι και τους παιρνουν την συνταξη....αδειασαν τα γηροκομεια.
Για αναγομωσεις ελαστικων και κυριως βαρεων μηχανηματων (φορτηγα-χωματουργικα μηχανηματα) σιγουρα μεγαααααλη χρηματικη επενδυση.
Σταματη εχεις αποψη-ενημερωση για εκτροφεια σαλιγκαριων;;

Για σαλιγκαρια, ανοιξανε 2 γνωστοι μου αλλα δεν .....
μπαινεις σε κυκλωματα με τιμες και σε ποιον θα τα δωσεις και καταληγεισ να τα εχεις να τα βλεπεις!!!

Tsakirakos
22-06-13, 17:52
Σφαγη ποσο περιπου τα παιρνουνε αυτη την εποχη;
Γιατι ακουω κατι τιμες να τραβαω τα μαλια μου
150 ζωντανο με χαρτια και πιστοποιητικα για επιδοτηση, καταληγει 4 ευρω το κιλο στη θεσσαλονικη.
Ασε που το ζωντανο δεν πουλιεται πια, καθως τα ταΐζουνε αλατια και απο το νερο γινονται σαν μποντυμπλιλντερ.
Ξεκοναει στο φορτηγο 24 κιλα εριφι και φτανει στο σφαγειο σαν ανορεξικο μοντελο.

αυτη την εποχη δεν εχω αρνια για σφαξιμο οποτε δε ξερω.. εχω δωσει ομως προβατα(μεγαλα, προβατινες δηλαδη) για 90¤ για σφαξιμο.
τα assaf τα αρσενικα 6-7 μηνων τα δινω 250¤ για αναπαραγωγη. χρηματιστηριο ειναι και το κρεας παντως...

Thomelef
22-06-13, 18:51
Συσκευασια, συσκευασια, συσκευασια.

Ολα αυτα τα προιοντα πρωτογενους παραγωγης που βγαινουν απο την χωρα μας, εχουν εξαιρετικη ποιοτητα και γευση. Λαδι, κρασι, ελια, ξυδι, γαλα, τυροκομικα.

Αυτο στο οποιο υπαρχει μεγαλη ελειψη, ειναι η σωστη και καλη συσκευασια, για το προμοσιον των προιοντων αυτων σε ξενες χωρες.

Ειτε σε επιπεδο σχεδιασμου συσκευασιας, ειτε στο επιπεδο κατασκευης της.

Βεβαια το αλφα και το ωμεγα στην ιστορια αυτη ειναι ο σχεδιασμος και επειτα η υλοποιηση του σχεδιου.

Χρηστικες ιδεες ειναι αυτες οι οποιες μπορουν να δικαιολογησουν το εξτρα κοστος μιας ακρινης θηκης. Δλδ να αγοραζει ο καταναλωτης ενα προιον ποιοτικο, νοστιμο, με ωραια συσκευασια, η οποια οταν θα ανοιχτει για να βγει το προιον, η θηκη-συσκευασια να μπορει να εχει και μεταγενεστερη χρηση.

Υπαρχει ειλικρινα μεγαλη ελειψη, και ειναι και το μοναδικο μειονεκτημα που εχουν τα προιοντα μας, ενω η ποιοτητα τους ειναι η κορυφαια.

Δεδομενου λοιπον οτι ολο και περισσοτερος κοσμος θα αρχισει να ασχολειτε με την παραγωγη τετοιων προιοντων, ειναι μια καλη ιδεα και λυση να αναπτυχθει παραλληλα και ενας κλαδος που θα εχει να κανει με την αναπτυξη ιδεων γυρω απο τη συσκευασια.

Nino
22-06-13, 19:07
Σπαρε θελεις να κανουμε επιχειρηση να πουλαμε γκλιτσες και καπες , και φλογερες mp3 με προεγκατεστημενες μελωδιες:hystericalbs1::hystericalbs1:

E46 POWER
22-06-13, 20:06
εγω θα ελεγα φθηνες μεταφορες σε ολο τον κοσμο η εστω ευρωπη... δεν μπορει ο κινεζος να στελνει φακελο με εμπορευμα και να κοστιζει ολο 1 ευρω και εγω να θελω να στειλω φακελο χωρις εμπορευμα και να εχει ιδια τιμη.. Ασε που οι μεταφορικες βαρανε οσο θελουν. για να στειλεις ενα πακετο βλεπεις τιμες απο 15 ευρω εως 90... τρελα μιλαμε.

Stamatis
22-06-13, 20:29
Συσκευασια, συσκευασια, συσκευασια.

Ολα αυτα τα προιοντα πρωτογενους παραγωγης που βγαινουν απο την χωρα μας, εχουν εξαιρετικη ποιοτητα και γευση. Λαδι, κρασι, ελια, ξυδι, γαλα, τυροκομικα.

Αυτο στο οποιο υπαρχει μεγαλη ελειψη, ειναι η σωστη και καλη συσκευασια, για το προμοσιον των προιοντων αυτων σε ξενες χωρες.

Ειτε σε επιπεδο σχεδιασμου συσκευασιας, ειτε στο επιπεδο κατασκευης της.

Βεβαια το αλφα και το ωμεγα στην ιστορια αυτη ειναι ο σχεδιασμος και επειτα η υλοποιηση του σχεδιου.

Χρηστικες ιδεες ειναι αυτες οι οποιες μπορουν να δικαιολογησουν το εξτρα κοστος μιας ακρινης θηκης. Δλδ να αγοραζει ο καταναλωτης ενα προιον ποιοτικο, νοστιμο, με ωραια συσκευασια, η οποια οταν θα ανοιχτει για να βγει το προιον, η θηκη-συσκευασια να μπορει να εχει και μεταγενεστερη χρηση.

Υπαρχει ειλικρινα μεγαλη ελειψη, και ειναι και το μοναδικο μειονεκτημα που εχουν τα προιοντα μας, ενω η ποιοτητα τους ειναι η κορυφαια.

Δεδομενου λοιπον οτι ολο και περισσοτερος κοσμος θα αρχισει να ασχολειτε με την παραγωγη τετοιων προιοντων, ειναι μια καλη ιδεα και λυση να αναπτυχθει παραλληλα και ενας κλαδος που θα εχει να κανει με την αναπτυξη ιδεων γυρω απο τη συσκευασια.

Υπαρχουν λομπι στη συσκευασια θωμα.
Του μυστικο λεγεται -ανθρακικο αποτυπωμα- και τεινει να εξαλειψει την συσκευασια εν γενει.
Μελετησε το λιγοα και θα καταλαβεις οτι ειναι αργα για δραστηριποιηση στον τομεα.
Υπαρχπυν ηδη οι μεγαλοι και ελεγχουν την αγορα -και τους νομους-

doctore
22-06-13, 21:10
...

Ολα αυτα τα προιοντα πρωτογενους παραγωγης που βγαινουν απο την χωρα μας, εχουν εξαιρετικη ποιοτητα και γευση. Λαδι, κρασι, ελια, ξυδι, γαλα, τυροκομικα.

...


Στο λάδι και στην ελιά θα συμφωνήσω Θωμά.
Γιαούρτι σκίζουμε!
Στο κρασί πάσχουμε σε ποιότητα και τιμές, και στα τυροκομικά είμαστε πολύ πίσω.

Thomelef
22-06-13, 21:10
Ενδιαφερον απο τα λιγα που διαβασα. Ουσιαστικα μιλαμε για νεο ειδος πιστοποιησης.

Δεν μπορω να φανταστω πως θα μπορουσε να αποτρεψει μια καλη συσκευασια ενα τετοιο πιστοποιητικο, εφοσων η συσκευασια φερει επανω της οικολογικες ενδειξεις φιλικες για το περιβαλον και τον ανθρωπο.

Δεν μπορει δλδ να ακυρωνει και να απαξιωνει ετσι απλα αλλα πιστοποιητικα.

Βεβαια δεν γνωριζω αν εν τελη, μαζι με την συσκευασια αν υπερβαινει τα ορια του ανθρακα το συνολο του προιοντος, δλδ μπουκαλι-προιον-συσκευασια.

Μετα τη δουλεια που καναμε για τον γεροβασιλειου, παρακολουθω στενα τον τομεα αυτο και βλεπω οτι στο εξωτερικο τρεχουν ολα με πολυ γρηγορο ρυθμο. Αυτο που τρεχει ομως, προσπαθει να βγει βιομηχανοποιημενο τελειως και να βαλουν τις εταιρειες να δουλεψουν την ιδια συσκευασια, αλλα καθεμια με το λογκο της.

Εγω περιμενω μια εκθεση που γινεται στη γαλια. Περιμενω απο περυσι να αναπτυχθει λιγο το θεμα, ετσι ωστε να μπορεσω να δω που κινειται και πως αυτη η αγορα, για να δουμε πως μπορουμε να διαφοροποιηθουμε και αν μπορεσουμε να κανουμε ενα καλο μπαμ του χρονου εκει μεσα.

Thomelef
22-06-13, 21:14
Στο λάδι και στην ελιά θα συμφωνήσω Θωμά.
Γιαούρτι σκίζουμε!
Στο κρασί πάσχουμε σε ποιότητα και τιμές, και στα τυροκομικά είμαστε πολύ πίσω.

Στο κρασι θα συμφωνησω για τις τιμες. Για την οοιοτητα θα διαφωνησω λιγο, απλα δεν ειναι πολλες οι εταιρειες και φαινεται ετσι.


Γαλια και παλι γαλια για κρασι...

Στα τυροκομικα επισεις διαφωνω, εχουμε φετουλα και γραβιερες που σφυριζουν. Αγιοριτικες, κρητικες γραβιερες, που τρως και σου κουνιεται ο εγκεφαλος.

Για το καλαθακι στηνουν κωλο οι ξενοι παρεα με ελιτσα και κρασακι.

Nino
22-06-13, 21:16
εγω θα ελεγα φθηνες μεταφορες σε ολο τον κοσμο η εστω ευρωπη... δεν μπορει ο κινεζος να στελνει φακελο με εμπορευμα και να κοστιζει ολο 1 ευρω και εγω να θελω να στειλω φακελο χωρις εμπορευμα και να εχει ιδια τιμη.. Ασε που οι μεταφορικες βαρανε οσο θελουν. για να στειλεις ενα πακετο βλεπεις τιμες απο 15 ευρω εως 90... τρελα μιλαμε.

εκανα αγορα παραγγελια 10 screen protectors μαζι με εξοδα αποστολης κοστος 1 ευρω
τι να λεμε!!!

vagmag
22-06-13, 21:46
ενδιαφερον θεμα.

προγραμματα για android και ios, ανοιγουν το δρομο σε καθε φιλοδοξο προγραμματιστη/οραματιστη κλπ να βγαλει μεροκαματο ή να κατακτήσει τον κόσμο. Η πρόσβαση στην τεχνολογία πιο ευκολη απο ποτε, το πελατολόγιο ακόμα πιο προσβάσιμο.... οι ιδέες είναι προκληση.

παραγωγή φυτικών και ζωικών προιοντων.... λίγοι έχουν ασχοληθεί σοβαρά. Άλλος τρόπος ζωής, με καλές προοπτικές, ειδικά αν γίνει με σωστές βάσεις.

Συσκευασία προϊόντων (των παραπάνω) αλλά και προώθηση αυτών. Να γινει δλδ σοβαρή έρευνα αγοράς ανά χώρα, κλάδο, ηλικία κλπ κλπ και να μπορέσει το προί'ον να προσφερθεί με τέτοιο τρόπο και τέτοια συσκευασία, που να είναι δελεαστικό, προσιτό, κλπ κλπ . Τεράστια ιστορία, αν αναλογιστούμε ότι έχουμε πολλούς παραγωγούς, κ θα έχουμε ακόμα περισσότερους στο μέλλον, και όλοι θέλουν κάπου να διαθέσουν τον κόπο τους.

η συζήτηση έχει πολύ ενδιαφέρον.

Το κομμάτι με τις μεταφορές έχει ακόμα πολύ δρομο μπροστά του.... περιμένουμε να ανοίξιε το επάγγελμα...:hystericalbs1:

ankor
22-06-13, 21:48
Στο περιπου θα σαs πω γιατι δεν εχω ολοκληρωμενη εικονα ακομα.Φιλοs καλos με 2 πολυ επωνυμουs φουρνουs και εναν ραδιοφωνικο σταθμο σε επαρχια βαζει ενα χι γιατι πηγαινε για τον γκρεμο και κανει κατι με λιπασματα φερνει απο το εξωτερικο στελνει στο εξωτερικο δεν ξερω περισσοτερα παντωs παει παρα πολυ καλα εδω και κανα 2μηνο.

vagmag
22-06-13, 22:25
οτιδηποτε λοιπον αφορά τον αγρότη, τον κτηνοτρόφο στην αρχή και στη συνέχεια τον οποιοδήποτε μεταποιητή θα έχει κατανάλωση σιγά σιγά... (λιπάσματα, φάρμακα, μεταφορές, υλικάσυσκευασίας, κλπ κλπ)...

κάπως έτσι θα λειτουργήσει η χώρα...
θα πιάσει χρήματα στα χέρια του ο αγρότης, ο μεταποιητής, ο μεταφορέας, και στη συνέχεια αυτοί θα απασχολησον κόσμο, που και αυτοί με τη σειρά τους θα έχουν χρήματα.... και πολύ αργότερα θα κινηθούν και η οικοδομή, τα αυτοκίνητα κλπ.

Επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με τον τουρισμό σε κάθε του μορφή επίσης.

Γενικά δε νομίζω ότι θα υπάρχουν στο μέλλον εύκολες δουλειές, που κάποιος θα κάθεται σε ένα γραφείο και θα εισπράτει 1500+ ευρώ... Αν καταφέρει στον ιδιωτικό πλέον τομέα να έχει αυτές τις απολαβές.... θα σημαίνει ότι είναι και πολύ καλός στη δουλειά του.
Ας καταλάβουμε ότι θα πρέπει να μοχθήσουμε.

Thomelef
22-06-13, 22:30
Οτι ειναι να κανουμε να το κανουμε γρηγορα παντως, γιατι εγω ειμαι στα 35, εχω χασει 4 χρονια απο τη ζωη μου και το πλανο μου και τα χρονια δεν γυριζουν πισω...

Αν βαλεις και το στρατιωτικο, αυτη η γ@μημενη χωρα μου εφαγε 5,5 χρονια χωρις λογο.

vagmag
22-06-13, 22:47
Οτι ειναι να κανουμε να το κανουμε γρηγορα παντως, γιατι εγω ειμαι στα 35, εχω χασει 4 χρονια απο τη ζωη μου και το πλανο μου και τα χρονια δεν γυριζουν πισω...

Αν βαλεις και το στρατιωτικο, αυτη η γ@μημενη χωρα μου εφαγε 5,5 χρονια χωρις λογο.

είχες πει κάποια στιγμή, ότι ο καθένας παλεύει για τον εαυτό του.
Έχεις δίκιο....

Ίσως αυτή η κρίση να μας φέρει πιο κοντά σε συνεργασίες. Ο ένας αγρότης θα βοηθάει τον άλλο, ο ένας μάστορας τον δίπλα. Η έλλειψη πόρων, εργαλείων κλπ θα φέρει συνεργάσιες σε όλα τα επίπεδα. Ακόμα και ιδέες που μπορεί να έχει κάποιος αλλα΄δεν μπορεί να τις υλοποιήσει λόγω του ότι οι τράπεζες δεν είναι προσβάσιμες, θα συνεργαστει με κάποιον που έχει το κεφάλαιο... αλλά ψάχνει για κάποια δουλειά να επενδύσει και να απασχοληθεί.

Σίγουρα θα μας φέρει σε νέους δρόμους, θα μας δραστηριοποιήσει ακόμα και σε άσχετα πράγματα από αυτά που ξέραμε και που επενδύσαμε τόσα χρόνια....
Θα ενεργοποιήσει ακόμα και κόσμο που τόσα χρόνια ήταν βολεμένος.

Η ανάγκη για επιβίωση θα μας πάει μπροστά.

Stamatis
22-06-13, 22:47
Οκ. Ας μεινουμε στο θεμα ομως.
Μια ακομα αναλυση του τι φταιει δεν βοηαθει.

Παμε στο επομενο βημα.


(Ευχομαι να μην ακουγεται "καπως" αυτο που λεω, παροτρυνση για αλλου ειδους διαλογο κανω, πολυ φιλικα)

vagmag
22-06-13, 23:15
Δεν ξέρω αν ακούστηκε κάπως αυτά που έγραψα, αλλά δεν ψάχνουμε το τι φταίει... αλλά αυτό που θα μας πάει μπροστά.

Και για να πάμε μπροστά πρέπει να αλλάξουμε τρόπο σκέψης.
Να δουλέψουμε.
Να προγραμματίσουμε.
Να γίνουμε συστηματικοί.
Παραγωγικοί σε ότι και να επιλέξουμε.
Δημιουργικοί.
Εφευρετικοί.
Συνεργάσιμοι.
Εξελίξιμοι.
και πολλά άλλα....

Πριν μπορεί να εφταναν 8 ώρες εργασίεα για να διασφαλίσουν σε πολλούς μία άνετη ζωή (σε υλικά αγαθά).

Ακόμα και αυτό που επιλέγει ο Σταμάτης είναι full time job.... Δεν έχει ωράριο, αργίες κλπ...
Μπράβο σε όποιον δε γκρινιάζει, δε μιζεριάζει, δε βρίζει την τύχη, το κράτος, τη Μέρκελ κλπ και βάζει το μυαλό και τον κώλο του κάτω και εργάζεται.

Κάποιες από τις λύσεις για εργασία που αναφέρετε πιθανόν να υπάρχουν που τις υλοποιούν κλπ και να μπορέσουν να βοηθήσουν με γνώσεις κλπ

vagmag
22-06-13, 23:23
Η περίθαλψη ηλικιωμένων είναι ένα επάγγελμα που έξω έχει πολύ καλή οργάνωση, μέλλον και αποδοχές.

Στη χώρα μας, όμως... λόγω έλλειψης χρημάτων, διαφαίνεται μία τάση όπως γράψατε επιστροφής των ατόμων μεγάλης ηλικίας στο σπίτι. Ίσως αν μπορούσαν να προσφέρουν τον ήλιο και τη μεσογειακή διατροφή, να μπορούσαν να πείσουν ηλικιωμένους του εξωτερικού, να περάσουν εδώ τα επόμενα χρόνια και να τους προσφέρουν υπηρεσίες υψηλού επιπέδου.

Ακόμα και τα κέντρα αποκατάστασης κλπ, ενώ έχουν καλές προοπτικές, όσο βασίζονται στα ασφαλιστικά ταμεία και το πορτοφόλι μας (που είναι άδειο), θα ζορίζονται.

Γενικά πρέπει να κοιτάξουμε αυτό με το οποίο θα ασχοληθούμε να έχει κάποια εξαγωγική δραστηριότητα ή προοπτική, ώστε να μην εγκλωβιστούμε στη δυνατότητα του Έλληνα καταναλωτή.

nikos1400
23-06-13, 21:48
Μην ξεχνατε και τις υπηρεσιες παροχης ασφαλειας security κλπ.
:busted_cop::busted_cop:

vagmag
23-06-13, 21:53
Μην ξεχνατε και τις υπηρεσιες παροχης ασφαλειας security κλπ.
:busted_cop::busted_cop:

συναγερμούς κλπ

aggelosmk2
24-06-13, 17:52
Μην ξεχνατε και τις υπηρεσιες παροχης ασφαλειας security κλπ.
:busted_cop::busted_cop:

Υπάρχει ήδη κόρεση , μεγάλες καθυστερήσεις πληρωμών από τους πελάτες αλλά παράλληλα κ τεράστιες απαιτήσεις αυτών.

DIMITr|S
24-06-13, 19:36
εγω πιστευω οτι το επαγγελμα του δικηγορου του πολιτικου μηχανικου και τα ειδη γνωστα ελιτ επαγγελματα θα συνεχισουν να ειναι επαγγελματα του μελλοντος...και που δεν χρειαζεται ενας δικηγορος...ο κοσμος θα συνεχισει να τσακωνεται να χωριζει κλπ κ..ενταξει μπορει ο πολιτικος λογω του παγωματος των κατασκευων να εχει πεσει...αλλα σπιτια αναγκαστικα θα φτιαχτουν....οτιδηποτε και να κανεις χρειαζεσαι πολιτικο μηχανικο...και οι αμοιβες ειναι υψηλες 2-3 αδειες να βγαζει το χρονο εχει βγαλει το ψωμι του.....

giannis_compact
24-06-13, 19:47
εγω πιστευω οτι το επαγγελμα του δικηγορου του πολιτικου μηχανικου και τα ειδη γνωστα ελιτ επαγγελματα θα συνεχισουν να ειναι επαγγελματα του μελλοντος...και που δεν χρειαζεται ενας δικηγορος...ο κοσμος θα συνεχισει να τσακωνεται να χωριζει κλπ κ..ενταξει μπορει ο πολιτικος λογω του παγωματος των κατασκευων να εχει πεσει...αλλα σπιτια αναγκαστικα θα φτιαχτουν....οτιδηποτε και να κανεις χρειαζεσαι πολιτικο μηχανικο...και οι αμοιβες ειναι υψηλες 2-3 αδειες να βγαζει το χρονο εχει βγαλει το ψωμι του.....

Ναι, ομως, ειναι πλεον παρα μα παρα πολλοι και οι δικηγοροι και οι πολιτικοι μηχανικοι.

Bazil Van Sinner
24-06-13, 19:53
ξερετε ποσο κοστιζει ενα κιλο μελι στο Αφγανισταν?

Thomelef
24-06-13, 20:03
ξερετε ποσο κοστιζει ενα κιλο μελι στο Αφγανισταν?

Μπραβο ρε μαγκα...εισαι θεος.thumb

vagmag
24-06-13, 20:25
ξερετε ποσο κοστιζει ενα κιλο μελι στο Αφγανισταν?

όχι !
Πόσο ;

Μιας και εντελώς άσχετος..... εδώ πόσο κοστίζει ;:hystericalbs1:

Bazil Van Sinner
24-06-13, 20:35
Εδω κοστιζει στον λιανικο καταναλωτη ,ενα κιλο αγνο μελι περι των 10 ευρω,να μην

αναφερω το ποσο κοστιζει στον παραγωγο.

Το θεμα μου ειναι αλλου,ποιος/οι παραγουν μελι? και ακομη ενα

μεγαλυτερο ερωτημα μου ειναι ποιοι μπορουν να παραγουν μελι ?

Στο Αφγανισταν ενα κιλο μελι κοστιζει περιπου 70$ thumb

Panos 316T
24-06-13, 21:40
ξερετε ποσο κοστιζει ενα κιλο μελι στο Αφγανισταν?

ή το λάδι στην Ελβετία ;

μέχρι και greek salad " φτιάχτην μόνος σου" σκεφτόμουν

Bazil Van Sinner
24-06-13, 21:55
ή το λάδι στην Ελβετία ;



το χεις Πανο,αλλα απεχει λιγο απο αυτο που θελω να βρουμε μεσα απο αυτη

τη συζητηση.

το λαδι εχει φτασει εδω και καιρο στην ελβετια.

θελω να πω πως δεν ψαχνω για κανενα δρομο του μεταξιου,αυτα ηταν μια

φορα και ενα καιρο.

το θεμα ειναι η' θα βρεις κατι φθηνο που θα χει απηχηση σε μεγαλο

αγοραστικο κοινο,η' κατι εξαιρετικο και "σπανιο" που θα απευθυνεται

σε μικρο αλλα ισχυρο target group.




O Θωμας εγραψε για την συσκευασιαthumb Να θυμισω πως δυο πατεντες,
συσκευασιες που χρησιμοποιουμε καθε μερα ειναι ελληνικες και εχουν
σωσει τους δημιουργους τους!Η μια ειναι το tetrapak,και οι αλλη ειναι οι πλαστικες αυγοθηκες.:shok:

Να πω και ενα αλλο μικρο στοιχειο για την ελληνικη αγορα?ασχετο με τα παραπανω,σχετικο με το θεμα?Ποσα καλαμακια καφε σπαταλιουντε καθημερινα??Εχετε σκεφτει ποτε ποσο απαραιτητα ειναι στην καθημερινη μας ζωη?Εχετε σκεφτει ποσο μικρη αξια εχουν και ποσο κερδος μπορει να εχουν ολα αυτα τα καλαμακια?Ξερετε ποσσοι φτιαχνουν καλαμακια αυτη τη στιγμη στην ελλαδα?3 (τρεις!)

vagmag
24-06-13, 22:01
μόνο 3 φτιάχνουν καλαμάκια ;

εμείς αγοράζουμε από κάποιον στο Καλοχώρι. Από εκεί αγοράζουμε κάτι σακούλες για συσκευασία, και βγάζει και ποτηράκια και καλαμάκια.... Δε μου φάνηκε ότι είναι μόνο τόσο λίγοι.... Πότε δεν το έψαξα βέβαια...

ankor
24-06-13, 22:32
το χεις Πανο,αλλα απεχει λιγο απο αυτο που θελω να βρουμε μεσα απο αυτη

τη συζητηση.

το λαδι εχει φτασει εδω και καιρο στην ελβετια.

θελω να πω πως δεν ψαχνω για κανενα δρομο του μεταξιου,αυτα ηταν μια

φορα και ενα καιρο.


το θεμα ειναι η' θα βρεις κατι φθηνο που θα χει απηχηση σε μεγαλο

αγοραστικο κοινο,η' κατι εξαιρετικο και "σπανιο" που θα απευθυνεται

σε μικρο αλλα ισχυρο target group.




O Θωμας εγραψε για την συσκευασιαthumb Να θυμισω πως δυο πατεντες,
συσκευασιες που χρησιμοποιουμε καθε μερα ειναι ελληνικες και εχουν
σωσει τους δημιουργους τους!Η μια ειναι το tetrapak,και οι αλλη ειναι οι πλαστικες αυγοθηκες.:shok:

Να πω και ενα αλλο μικρο στοιχειο για την ελληνικη αγορα?ασχετο με τα παραπανω,σχετικο με το θεμα?Ποσα καλαμακια καφε σπαταλιουντε καθημερινα??Εχετε σκεφτει ποτε ποσο απαραιτητα ειναι στην καθημερινη μας ζωη?Εχετε σκεφτει ποσο μικρη αξια εχουν και ποσο κερδος μπορει να εχουν ολα αυτα τα καλαμακια?Ξερετε ποσσοι φτιαχνουν καλαμακια αυτη τη στιγμη στην ελλαδα?3 (τρεις!)



Πιστευω στο σημειο που ειναι η χωρα μαs και μαζι τηs και εμειs το φτηνο και απηχηση σε μεγαλο αγοραστικο κοινο ειναι πιο ευκολο,τωρα βεβαια το εξαιρετικο και σπανιο εαν παραπρωχωρησει μηπωs ερθουμε αντιμετωποι με τουs μεγαλοκαρχαριεs που παντα θελουν ναχουν το πανω χερι και τα πρωτεια?
Θα δουμε για αυτο κανουμε την συζητηση και πιστευω οτι θα βρεθουν αρκετεs εξυπνεs ιδεεs.

Bazil Van Sinner
24-06-13, 22:53
μηπωs ερθουμε αντιμετωποι με τουs μεγαλοκαρχαριεs

Μηπως μπορεις να "τα'ι'σεις" με κατι τους καρχαριες?

Μηπως δεν μας νοιαζουν καν?

Μηπως οι καρχαριες την "πεφτουν" σε κοπαδια και οχι σε μια μονο σαρδελα?


Συγχωρεστε με για το υφος,λατρευω τον τροπο του Σωκρατηthumb

ankor
24-06-13, 23:01
Μηπως μπορεις να "τα'ι'σεις" με κατι τους καρχαριες?

Μηπως δεν μας νοιαζουν καν?

Μηπως οι καρχαριες την "πεφτουν" σε κοπαδια και οχι σε μια μονο σαρδελα?


Συγχωρεστε με για το υφος,λατρευω τον τροπο του Σωκρατηthumb

Eπιλεγω το δευτερο

Stamatis
24-06-13, 23:43
Σκουπες.
Παλιες κλασικες χειροκινητες σκουπες.
Τα λεγομενα "σαρωθρα"

Panos 316T
25-06-13, 06:55
Σκουπες.
Παλιες κλασικες χειροκινητες σκουπες.
Τα λεγομενα "σαρωθρα"

Γέροντα πάλι με γρίφους μιλάς ...

κάντο πενηνταράκια

Stamatis
25-06-13, 07:21
Κατασκευη και πωληση σκουπων.
Αυτες με το ματσουκι και τα μουστακια.

DIMITr|S
25-06-13, 10:19
Ναι, ομως, ειναι πλεον παρα μα παρα πολλοι και οι δικηγοροι και οι πολιτικοι μηχανικοι.

οσοι και να ειναι....3-4 αδειες δεν θα τις βγαλει?μονο απο φιλους γνωστους συγγενεις?εβγαλε τα αναγκαια χρηματα για ολη τη χρονια

Ptboul
25-06-13, 10:32
Παίδες υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε μηχανουργικές εργασίες. πχ κατασκευή ελλασμάτων κλπ. Επίσης σιδηροκατασκευές και πόντιση αυτών σε δεξαμενές κλπ.

Επίσης, εταιρίες όπως asso divers* (υποβρύχιες ζεύξεις, καλώδια, κλπ), raycap* και άλλες παρόμοιες του χώρου, πάνε εξαιρετικά κυρίως επειδή συνεργάζονται με μεγάλες εταιρίες που πληρώνουν αλλά κυρίως δουλεύουν με εξωτερικό.

*Μιλάμε για ΠΡΟΤΥΠΑ οργάνωσης - απείρως καλύτερες από άλλες του εξωτερικού.

Τέλος, αυτό με τις εφαρμογές για απλ και αντρόιντ, το κάνει ένας φίλος μου εδώ και ένα χρόνο. Ξεκίνησε από το απόλυτο μηδέν, έτρεξε να φτιάξει άκρες, να προωθήσει κλπ και τώρα είναι σε ένα επίπεδο όπου βγάζει ένα έξτρα 500ρικάκι τον μήνα! και έχει ακόμα μέλλον.

ankor
25-06-13, 12:23
Sorry για το οφ τοπικ,αλλα μια και μιλαμε για επαγγελματα αλλοs εναs κολοσοs τελειωσε.Κατσεληs.

m-power_01
25-06-13, 13:27
οσοι και να ειναι....3-4 αδειες δεν θα τις βγαλει?μονο απο φιλους γνωστους συγγενεις?εβγαλε τα αναγκαια χρηματα για ολη τη χρονια

Εσύ έχεις αυτήν την στιγμή 3 φίλους γνωστούς συγγενείς που να χτίζουν ή να θέλουν να χτίσουν?

Loukas
25-06-13, 13:28
και πες οτι εχεις για ενα δυο αντε 3 χρονια..μετα?

Ptboul
25-06-13, 13:29
Εσύ έχεις αυτήν την στιγμή 3 φίλους γνωστούς συγγενείς που να χτίζουν ή να θέλουν να χτίσουν?

Εγώ ρε γύφτουλα, άμα βρεις άκρη μαζί με τον σατανά, να μου νομιμοποιήσετε ένα εκτός σχεδίου και θα ξεκινήσω. :hystericalbs1:

spar@
25-06-13, 13:34
Εγώ ρε γύφτουλα, άμα βρεις άκρη μαζί με τον σατανά, να μου νομιμοποιήσετε ένα εκτός σχεδίου και θα ξεκινήσω. :hystericalbs1:

θα σε φτιαξω εγω... περιμενε ενα χρονο!
ασε Σατανα και Μπαουερ που πανε με το σταυρο στο χερι.... αυτοι ειναι ικανοι να κανουν καταγγελια σε πελατη τους...
Μπουλη σε μενα και θα παρουμε και 100 μετρα απ τον διπλανο!

Thomelef
25-06-13, 15:04
Φωτοβολταικα, πελετ, θερμαστρες, καφετερεια τρεντυ, ντονατς...αυτες ειναι δουλειες του μελοντος...

m-power_01
25-06-13, 15:25
Φωτοβολταικα, πελετ, θερμαστρες, καφετερεια τρεντυ, ντονατς...αυτες ειναι δουλειες του μελοντος...

Τα φωτοβολταϊκά μάλλον πεθαίνουν...

Thomelef
25-06-13, 15:27
Τραβα πλυνε την καλιοπα εσυ ρε γκαβο που θα εκφερεις γνωμη...μας το παιζεις και σοβαρος.

m-power_01
25-06-13, 15:35
Τραβα πλυνε την καλιοπα εσυ ρε γκαβο που θα εκφερεις γνωμη...μας το παιζεις και σοβαρος.

7 μηνες σε άφησα... ίδιος τσοπανος παρέμεινες :banana:

Stathis
25-06-13, 15:50
εκανα αγορα παραγγελια 10 screen protectors μαζι με εξοδα αποστολης κοστος 1 ευρω
τι να λεμε!!!

εμενα μου χρεωνουν χοδρικη 8+φπα τη μια.
την πουλαω 12.

αυτα γινονται μονο στην ελλαδα.
ο παραγωγος πηγαινει για σεντς, το τελικο σημειο πωλησης για ενα 20% (προ φορων φυσικα) και ο χονδρεμπορος βγαζει τα υπολοιπα...
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ α :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
καλα παμε...:facepalm:

hades7
25-06-13, 16:14
Τα φωτοβολταϊκά μάλλον πεθαίνουν...

αυτα μου ελεγε φιλος μου το σαββατο το βραδυ σε γευμα.εταιρια απο τις μεγαλυτερες στο ειδος στην ελλαδα με 35κ τζιρο περνει ποδι ψαχνεται τους τελευταιους μηνες σε ρουμανια βουλγαρια και αγκυρα κυριως εδω μου λεει τελος

PANOS-E60
25-06-13, 16:20
αυτα μου ελεγε φιλος μου το σαββατο το βραδυ σε γευμα.εταιρια απο τις μεγαλυτερες στο ειδος στην ελλαδα με 35κ τζιρο περνει ποδι ψαχνεται τους τελευταιους μηνες σε ρουμανια βουλγαρια και αγκυρα κυριως εδω μου λεει τελος

ιΣΧΥΕΙ.
Το 10, το 11 και το 12 δωσαμε εαν αμυθητο αριθμό χρηματοδοτησεων για δαυτα.
Το 13 η πτωση είναι της ταξεως του 70+ %.

Αναμενομενο. Νεες οικοδομές γιοκ, οι παλιές γεμισαν ηδη. thumb

hades7
25-06-13, 16:23
φωτοβολταικα λεω πανο

Thomelef
25-06-13, 16:43
Παιδικος μου φιλος, απο πολυ ευκαταστατη οικογενεια, τρια μεγαλα παρκα μαζι και την φορολογηση πολλων ακινητων που ειχαν στην κατοχη τους, καταστραφηκαν τελειως.

Και οταν λεμε τελειως, εννοουμε τελειως. Δοξα το θεο που δεν επαθε τπτ ο πατερας του, τουλαχιστο ακομα ο ανθρωπος. Αυτοδημιουργητος, ξεκινησε πουλωντας φενιζολ στα γηπεδα. Αρχες του 80 ασχοληθηκε με το ρουχο και εκανε πολλα λεφτα, μεχρι που την σωστη στιγμη τραβηχτηκε. Καπου στο 98-99 αν θυμαμαι καλα.

Αυτη τη στιγμη το δημοτικο θερμης στεγαζεται σε κτιριο τους ακριβως πισω απο το κοσμος, και δεν ξερω ποσα ενοικια εχουν να λαβαινουν οι ανθρωποι, τα οποια φαινονται σαν εσοδο στην δηλωση τους. Για χαρατσια κτλ δεν εχω ιδεα, υποθετω οτι θα εχουν σοβαρο θεμα καποια στιγμη.

Αυτο που λεει ο πατερας του παντως ειναι οτι τα φωτοβολταικα τους βυθισαν τελειως. Μου εκανε εντυπωση παντως το οτι εκανε λαθος επιλογη ο συγκεκριμενος ανθρωπος, μιας και τον θεωρουσα εναν παρα πολυ καλο επιχειρηματια.

Τελικα ανθρωπος ειναι και αυτος.

PANOS-E60
25-06-13, 17:03
φωτοβολταικα λεω πανο

αυτο λεω και γω thumb

E46 POWER
25-06-13, 18:30
εμενα μου χρεωνουν χοδρικη 8+φπα τη μια.
την πουλαω 12.

αυτα γινονται μονο στην ελλαδα.
ο παραγωγος πηγαινει για σεντς, το τελικο σημειο πωλησης για ενα 20% (προ φορων φυσικα) και ο χονδρεμπορος βγαζει τα υπολοιπα...
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ α :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
καλα παμε...:facepalm:


Σε περιορίζει το φρανσαιζ για τα προιόντα που θα εχεις?
Αν οχι απο κινητη τηλεφωνία οτι θελεις.. ανταλλακτικα κινητα τα παντα!

Nino
25-06-13, 21:43
εμενα μου χρεωνουν χοδρικη 8+φπα τη μια.
την πουλαω 12.

αυτα γινονται μονο στην ελλαδα.
ο παραγωγος πηγαινει για σεντς, το τελικο σημειο πωλησης για ενα 20% (προ φορων φυσικα) και ο χονδρεμπορος βγαζει τα υπολοιπα...
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ α :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
καλα παμε...:facepalm:

Δεν ξερω βεβαια ποια ειναι η διαφορα στη ποιοτητα, αυτο που με εκπλησσει παντως ειναι το μηδενικο σχεδον κοστος ταχυδρομικων.Ειναι καποια σημεια οπως το χονγκ κονγκ που εχει σχεδον στα παντα ελαχιστα εξοδα αποστολης,και αυτο ειναι πραγματικα αξιοπεριεργο.
Αμα συγκρινουμε και τα δικα μας ταχυδρομικα (δημοσια -ιδιωτικα) τοτε ειναι χαωδης η διαφορα.

vagmag
25-06-13, 22:29
στο ΣΚΑΙ έχει νομίζω τους φακελους.... και αναφέρει για Έλληνες που πήγαν στην Κινα, για να προωθήσουν το λάδι και άλλα....

Μπράβο στους ανθρώπους που προσπαθούν.

Bazil Van Sinner
25-06-13, 22:34
Φωτοβολτα'ι'κα ,

η απατη του αιωνα!!!!

Αφου πληρωσανε τους ψαραδες να καψουν τις βαρκες τους,

βαλανε και τους αγροτες απο εργατες να την δουν αφεντικα και χαλασανε τα χωραφια

τους!!!

Τα πανελ αυτα θα μολυνουν το υπεδαφος και θα αφησουν στιγα για πολλα χρονια!
Αν θελανε οντως οικολογικη παραγωγη ενεργειας θα κοιτουσαν να τοποθετησουν
την τελευταια λεξη της τεχνολογιας στα πανελ,και οχι αυτους τους απαρχαιωμενους
καθρεφτες που θα μολυνουν το υπεδαφος για πολλα χρονια ακομη.Στη Γερμανια
ειδα κατι πολυ διαφορετικα πανελ απο αυτα που χρησιμοποιουνται εδω.Οικολογικοτερη ενεργεια απο την αιολικη δεν υπαρχει τα αλλα ηταν για να μπλεξουν τον κοσμακη ....

Bazil Van Sinner
25-06-13, 23:05
στο ΣΚΑΙ έχει νομίζω τους φακελους.... και αναφέρει για Έλληνες που πήγαν στην Κινα, για να προωθήσουν το λάδι και άλλα....

Μπράβο στους ανθρώπους που προσπαθούν.

Περιεχει παγιδα!

Ειδες τι ειπε μολις ο τυπος με τα γυαλια??
Οτι δεν ξερουν πως γινεται το προίον:thumbsdown:

Εκει ειναι το μυστικο.

Ελπιζω να με διαψευσει.

Να θυμησω στους παλιους το ΤΙ ηταν η Καστορια καποτε στη παραγωγη γουνας εξαιρετικης,και το ΠΩΣ χασαν το παιχνιδι??

Πηγαν και μαθανε τη δουλεια στους Ιταλους και στους Κινεζους.

ankor
25-06-13, 23:07
στο ΣΚΑΙ έχει νομίζω τους φακελους.... και αναφέρει για Έλληνες που πήγαν στην Κινα, για να προωθήσουν το λάδι και άλλα....

Μπράβο στους ανθρώπους που προσπαθούν.

Aκουσατε ομωs? 2 φορεs το ειπαν στο ρεπορταζ, μαs εβαζαν τρικλοποδιεs......μπα δεν μαs γουσταρουν,τα κινεζακια

Bazil Van Sinner
25-06-13, 23:13
κοβεται το σημα

m-power_01
26-06-13, 01:14
Φωτοβολτα'ι'κα ,

η απατη του αιωνα!!!!

Αφου πληρωσανε τους ψαραδες να καψουν τις βαρκες τους,

βαλανε και τους αγροτες απο εργατες να την δουν αφεντικα και χαλασανε τα χωραφια

τους!!!

Τα πανελ αυτα θα μολυνουν το υπεδαφος και θα αφησουν στιγα για πολλα χρονια!
Αν θελανε οντως οικολογικη παραγωγη ενεργειας θα κοιτουσαν να τοποθετησουν
την τελευταια λεξη της τεχνολογιας στα πανελ,και οχι αυτους τους απαρχαιωμενους
καθρεφτες που θα μολυνουν το υπεδαφος για πολλα χρονια ακομη.Στη Γερμανια
ειδα κατι πολυ διαφορετικα πανελ απο αυτα που χρησιμοποιουνται εδω.Οικολογικοτερη ενεργεια απο την αιολικη δεν υπαρχει τα αλλα ηταν για να μπλεξουν τον κοσμακη ....

Έχουν επικρατήσει τα πολυκρυσταλλικα λόγω καλής σχεσης κόστους αγοράς-απόδοσης. Το πολυ πολύ να είδες κάπου μονοκρυσταλλικά. 3% διαφορά στην απόδοση... και τι έγινε? Έτσι και αλλιώς ο επενδυτής έκανε συμφωνία σε ισχύ ,όχι σε έκταση.
Το ότι στην Γερμανία μπορεί να χρησιμοποιούν μονοκρυσταλλικά δεν το γνωρίζω. ΜΠΟΡΕΙ! Αλλά αυτοί δεν έχουν ήλιο. Ίσως το 3% να τους λέει κάτι. Σε εμάς εδώ δεν λέει τίποτα.
Δεν έχει να κάνει με απαρχαιομένους συλλέκτες. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Άλλη μέθοδος κατασκευής απλώς.

Επίσης βαρέθηκα να ακούω για τον αγρότη τον καημένο. Ας μην τα έβαζε!
Ας καθόταν στα αυγά του.

Τέλος κανένας δεν καταστράφηκε από τα φωτοβολταικά. Το ότι έπεσε η τιμή σημαίνει απλά ότι θα γίνει απόσβεση λίγο αργότερα ή αντίστοιχα ότι θα έχει λιγότερα έσοδα. Μέσα δεν μπήκε κανείς.
Καταπληκτικές ιστορίες ''καταστροφής'' υπάρχουν από τύπους με υπερφουσκωμένους προυπολογισμούς που είχαν σκοπό να το βγάλουν τζάμπα μόνο με την επιδότηση. Τους έκατσε η στραβή να γίνει έλεγχος και την έφαγαν... Άσε που μπορεί να βγήκαν και ζημιωμένοι αν η νεα εκτίμηση έγινε με την τρέχουσα τιμή του εξοπλισμού. Για αυτούς βέβαια δεν θα λυπηθώ

spar@
26-06-13, 01:44
αυτα μου ελεγε φιλος μου το σαββατο το βραδυ σε γευμα.εταιρια απο τις μεγαλυτερες στο ειδος στην ελλαδα με 35κ τζιρο περνει ποδι ψαχνεται τους τελευταιους μηνες σε ρουμανια βουλγαρια και αγκυρα κυριως εδω μου λεει τελος

καλα να παθεις....αν ερχοσουν με μας για ΓΕΥΜΑ την προηγουμενη, θα χαζευες γκομινακια και θα λεγαμε μλκς και θα γελαγαμε...
Ο καθενας κανει τις επιλογες του!!!!!!


https://www.youtube.com/watch?v=N9pOlko1EzA

DIMITr|S
26-06-13, 08:32
Εσύ έχεις αυτήν την στιγμή 3 φίλους γνωστούς συγγενείς που να χτίζουν ή να θέλουν να χτίσουν?

εχω εναν φιλο που χτιζει....αλλα δεν ειναι το χτισιμο....μικρες αναπαλαιωσεις σκαλοπατακια εξτρα μπαλκονακια μικρες σιδηροκατασκευς σκαλες μικροδουλειες γενικα....ενεργειακα πιστοποιητικα παντου χρειαζεσαι αδεια και δεν ειναι και τοσο φθηνες....τελος παντων αυτη ειναι η αποψη μου και ετσι το σκεφτομαι....δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο....εξαλλου εχουμε πμ εδω που μπορουν να πουν την αποψη τους

Bazil Van Sinner
26-06-13, 10:05
^μπαουερ.

Βασικα φαινεται οτι εχεις πιο ειδικες γνωσεις απο μενα,στοχος μου δεν ηταν η διαφορα αποδοσης,αλλα η ποιοτητα του συλλεκτη σε βαθος χρονου και το αποτυπωμα που θα αφησει στην γη.

Οσον αφορα τον αγροτη,το μονο σιγουρο,ειναι πως δεν τον θεωρω καημενο,το αντιθετο θα μπορουσε να ισχυει ανετα καθως οτι εχω κανει στη δουλεια μου τα χω πληρωμενα και καποια απο αυτα με τοκους κι ολας,αφου εχω δανειστει,και ποτε και για κανενα λογο δεν πηρα επιδοτηση! η αποζημιωση για καποια καταστραοφη που επαθα.

Το point μου ειναι ,γι'αυτο αναφερω και τους ψαραδες,στο οτι η πλεον παραγωγικη ταξη στη χωρα μας ψαχνει τροπους να απενεργοποιηθει και αυτοι με τα φωτοβολταικα τους ωθησαν προς τα εκει.Ειναι κριμα να χαλαει γονιμη γη για να γινει βαση για παραγωγη ρευματος,οταν υπαρχουν τοσα χερσα και αγονα κομματια.

E46 POWER
26-06-13, 10:19
Δεν ξερω βεβαια ποια ειναι η διαφορα στη ποιοτητα, αυτο που με εκπλησσει παντως ειναι το μηδενικο σχεδον κοστος ταχυδρομικων.Ειναι καποια σημεια οπως το χονγκ κονγκ που εχει σχεδον στα παντα ελαχιστα εξοδα αποστολης,και αυτο ειναι πραγματικα αξιοπεριεργο.
Αμα συγκρινουμε και τα δικα μας ταχυδρομικα (δημοσια -ιδιωτικα) τοτε ειναι χαωδης η διαφορα.


αμα σου πω οτι ολα τα κινεζικα υπερκαταστηματα εχουν πληρωμενο νοικι απο την κυβερνηση της κινας τι θα πεις?? και ομως ειναι αληθεια 100%

μια ειναι η λεξη για την κινα EXPORT!

billakos
26-06-13, 10:38
Για σαλιγκαρια, ανοιξανε 2 γνωστοι μου αλλα δεν .....
μπαινεις σε κυκλωματα με τιμες και σε ποιον θα τα δωσεις και καταληγεισ να τα εχεις να τα βλεπεις!!!

σωστος φιλε μου.... αντε κ εκανες εγκατασταση κ ολα οκ.. μετα σ βγαζουν την πιστη για να τα πουλησεις.. στ τσακ ημουν κ εγω ετοιμος να τα κανψ..ευτυχως ομως δεν...

billakos
26-06-13, 10:39
Φωτοβολταικα, πελετ, θερμαστρες, καφετερεια τρεντυ, ντονατς...αυτες ειναι δουλειες του μελοντος...

τομ.. και καποιο καφε στην αλυσιδα μικελλ.....κοβειιι χρημα......χαχαχαχ

Stathis
26-06-13, 10:56
Σε περιορίζει το φρανσαιζ για τα προιόντα που θα εχεις?
Αν οχι απο κινητη τηλεφωνία οτι θελεις.. ανταλλακτικα κινητα τα παντα!

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. thumb

η πλακα ειναι οτι καποια στιγμη ειχα παρει μια ποσοτητα απο μεμβρανες για να τις δοκιμασω.
νομιζω καμια 100στη.
αποτελεσμα, δεν πουλησαμε σχεδον καμια, τις χαρισα.
ηταν τοσο ευτελες το κοστος τους που ντρεπομουν να τις χρεωσω.
ουτε σκεψη βεβαια να τις πουλησω λιανικη τιμη.
δεν θα ηθελα καποιος πελατης μου να βρει την ιδια συσκευασια απο εκει που την πηρα και εγω στο 1/100 του κοστους.
πλεον με το ιντερνετ ειναι ευκολο να ξεφτυλιστεις και να χασεις μια καλη φημη που με κοπο δημιουργησες.

τελικα αγοραζοντας απο το μεσαζοντα βγαζω περισσοτερα.. :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

vagmag
06-08-13, 08:33
Δε βρήκαμε καμία άκρη τελικά εεε;;;

Παλιά ο κόσμος έπαιρνε ένα σπίτι στο παιδί του, για να έχει να μείνει.
Μετά ένα μαγαζί για να έχει έσοδα....

Ακούω τελευταία κόσμο να αγοράζει χωράφια με ελιές κλπ κλπ.

Τι λέτε ;

Φίλος λέει για φιστικιές...
Εγώ πάλι είμαι εντελώς άσχετος με τη γη... Αλλά η Ελλάδα για εκεί προσανατολίζεται!

ΥΓ: ΑΝ κάνουμε κάτι πριν φάμε όλα τα λεφτά μας σε αυτοκίνητα:hystericalbs1:

nikos1400
06-08-13, 09:41
το πιο αρχαιο αλλα και διαχρονικο επαγγελμα το αναφεραμε ?? :whistle:

τι λετε, θα υπαρξει καμψη στο μελλον ? μπααα.

:D

ntinos
06-08-13, 16:27
Δε βρήκαμε καμία άκρη τελικά εεε;;;

Παλιά ο κόσμος έπαιρνε ένα σπίτι στο παιδί του, για να έχει να μείνει.
Μετά ένα μαγαζί για να έχει έσοδα....

Ακούω τελευταία κόσμο να αγοράζει χωράφια με ελιές κλπ κλπ.

Τι λέτε ;

Φίλος λέει για φιστικιές...
Εγώ πάλι είμαι εντελώς άσχετος με τη γη... Αλλά η Ελλάδα για εκεί προσανατολίζεται!

ΥΓ: ΑΝ κάνουμε κάτι πριν φάμε όλα τα λεφτά μας σε αυτοκίνητα:hystericalbs1:


Εχουμε κανα συμφορουμιτη που να ειναι 70+ να ηταν αγροτης και να εφυγε απο την επαρχια τοτε στα 50s - 60s για καμια Αθηνα να μας πει γιατι εφυγε ?

Την γνωση τοσο για την καλλιεργια της γης οσο και για ζωντανα την ειχε....
Εφυγε γιατι εβγαζε (πχ) σιταρια, φυστικια, και δεν μπορουσε να πουλησει πουθενα....



Εμεις σημερα, θα παμε να καλλιεργησουμε ελιες και αμπελια, θα κανουμε εξαγωγες και θα χesτουμε στα λεφτα.
Χμμμμ, θα πρεπει να δουλεψουμε ομως.... Οχι με πολλα ρεπο....Καλα αν πουμε οτι ασχολουμαστε και με κτηνοτροφια....

Βασικα μπορουμε να προσλαβουμε αλλοδαπους. Ας μην τους ασφαλισουμε. Θα ξεσκιστουμε στα φραγκα τοτε....

Τα παιδια θα πρεπει να πανε σχολειο ομως.... Εχει 70 χλμ μακρια. Νοσοκομειο ? Γιατρους ?
χμμμμ

Σε 40 χρονια, και βλεπουμε,,,

vagmag
06-08-13, 18:32
και τι κάνουμε ;

ghost-rider
06-08-13, 18:40
και τι κάνουμε ;

Αν κανουμε ολοι μαζι το ιδιο πραγμα παντα θα αντιμετωπιζουμε προβλημα.
Και το επαγγελμα που τωρα φαινεται να εχει την καλυτερη αποκατασταση θα στουμπωσει μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα.

Πρεπει ο καθενας να ασχοληθει με κατι που τον κερδιζει και να επενδυσει σε αυτο.
Να αφιερωσει χρονο, να κοπιασει και να περιμενει, αν θελει να δει αποτελεσματα.

tmilatos
06-08-13, 20:39
Ιδεες υπαρχουν μπολικες για ενα "νεο ξεκινημα", γιατι καπως ετσι θα επρεπε να λεγεται το θρεντ.
Think out of the box, always.
Η λυση ειναι μπροστα σου τις περισσοτερες φορες απλα, δεν σου περασε απο το μυαλο.
Επισης ενα εργαλειο που βοηθα απιστευτα, σε ο,τι και αν σκεφτεις ειναι, ΝΑΙ το PC, αυτο το χαζοκουτι που εχεις μπροστα σου, και που χρησιμοποιεις κατα 99% για λαθος λογο...
Θυμισου επισης οτι one mans trash is another mans treasure...


-Θεοφιλος-

ntinos
06-08-13, 21:19
και τι κάνουμε ;

Αποφασιζουμε πως θελουμε να ξεπακτωθουμε και να προχωρησουμε. (ο καθενας με βαση τα δικα του "κυβικα" και οχι αυτα που βλεπει στην tv)

Το πρωτο βημα ειναι η παταξη του "ωχαδελφισμου", φυσικα απεναντι στον καθρεπτη μας. . .

ankor
06-08-13, 21:47
Παιδια οποιos θελει να πει καποια ιδεα πιο συγκεκριμενα?Πιστευω θα βοηθηθουμε περισσοτερο,εγω π.χ εστιασα στο φθηνο φαγητο.καποιοι φιλοι στον αγροτικο τομεα,καποιο αλλοι στιs εξαγωγεs.

Stathis
06-08-13, 21:53
Εγω λεω να ψηφισουμε ολοι αλεξι και να μπουμε στο δημοσιο.
Εκει θα βρεθει η ακρη, καμια λοβιτουρα, καμια αρπαχτη, μεχρι να γινουν τα πειθαρχικα μετα απο 10 χρονια, συν αλλα 10-15 να τελεσιδικησει θα εχουμε βγει στη συνταξη. :original:
Δεν βλεπω καμια καλυτερη λυση.

freddys
07-08-13, 06:10
Εγω λεω να γινουμε παπαδες.
Ανοιγει καποιος ενα μαγαζι το δηλωνει ηλεκτρονικα και φερνει εισαγωγες οτι θελει.
πχ Εχεις μεσα smartphone,ποιο διπλα angel eyes,σκουπες,πλυντηρια,ηχοσυ τημα σπιτιου και αυτοκινητου,tablets και κατι ακομα ηλεκτρικα και πουλας μουρη κιολας οτι εχεις τα παντα.
Τελειωσε.Εχεις κερδος σιγουρα.Ιδιως σε κλειστες κοινωνιες στην επαρχια θα γινει το καταστημα που εχει απο ολα=αναρπαστο,εχει εκπτωση,ειναι φθηνο και service και ανταλλακτικα και ολα.Δεν πας να το βρισκεις στο ebay 200ευρα κατω.Θα σου λεει ο αλλος ναι εγω εχω εγγυηση παπα φιλε αμα χαλασει το παω στο μαγαζι και παιρνω αλλο.Ενω εσυ στειλτο πισω στα νησια φιτζι απο οπου το πηρες.
Το βλεπω καθημερινα.Και δεν χρειαζεται και εξειδικευμενο προσωπικο,δες multirama,germanos.Το πιτσιρικι ξερει τι θελει να παρει,ο μεγαλος θα παιρνει οτι του πλασαρεις και ας ειναι 5 χρονια πισω το συστημα,αμα του πεις ειναι το καλυτερο τελειωσε.
Χωρια που ολη η αγροτια θα ερχεται να παρει τηλεοραση απο εσενα οποτε επαρχια ηλεκτρονικα και εχεις πιασει την καλυτερη...

Ptboul
07-08-13, 08:48
Προσωπικά πιστεύω, πως με ότι και αν ασχοληθεί κανείς, δυστηχώς θα πρέπει να έχει να κάνει με εξωτερικό.

Εδώ, δεν θα έχει κανείς χρήμα να σε πληρώσει σε λίγα χρόνια και όλα θα γίνονται με ανταλλαγές.

ntinos
07-08-13, 09:41
Βρηκα πολυ καλη δουλιτσα....

Πας εξω απο τα καταστηματα που πουλανε ειδη μωρων, και πιανεις τους γονεις και τους λες οτι αυτο που θα πληρωσεις μεσα 380 ευρω, το πουλας εσυ για 280. Το αγοραζεις 220, και βγαζεις 60 ευρω στα γρηγορα.

Konstantinos E60
07-08-13, 09:41
Αν δεν αλλάξει το καθεστώς των φόρων αλλα και των ασφαλιστικών εισφορων ΟΤΙ και να ξεκινησει κανεις είναι καταδικασμένο ! Καποιοι γνωστοί τωρα τελευταια εκαναν καποια επιχειρηματικά ανοίγματα με το σκεπτικό οτι ενα μεροκάματο θα βγαίνει. Δηστυχώς όχι μόνο το μεροκάματο δεν βγαίνει αλλα βαζουν και απο την τσέπη τους.
Μονόδρομος η εξαγωγές αλλα δεν ειναι για όλους.

hades7
07-08-13, 09:47
Βρηκα πολυ καλη δουλιτσα....

Πας εξω απο τα καταστηματα που πουλανε ειδη μωρων, και πιανεις τους γονεις και τους λες οτι αυτο που θα πληρωσεις μεσα 380 ευρω, το πουλας εσυ για 280. Το αγοραζεις 220, και βγαζεις 60 ευρω στα γρηγορα.

ντινακουμ τοσο καλη ιδεα για μπιζνα ειχε να πεσει στο τραπεζι του θρεντ απο την εποχη του νανουντονατςγληγοροκερδος :hystericalbs1:

ntinos
07-08-13, 10:05
Εμ τι νομιζες, μπρικια κολλαμε ?

(ενα φαγκρι του κιλου ανα πωληση :th_Laie_67-1: )

hades7
07-08-13, 10:22
ρε ουτε σκαρο με την χολη του σου λεω δεν γκαστρωνει ο κοσμος






υ.γ καλη λευτερια

Thomelef
07-08-13, 11:07
Το χρήμα στην Ελλάδα τελείωσε. Ας μην αναλύσουμε γιατί και πως, το έχουμε χιλιο συζητήσει σε 800 θεματα.

Μοναδική λύση είναι να ξετρυπωσουμε χρήμα από αλλά μέρη. Όπως μας τα τρώνε τόσα χρόνια απ'εξω, έτσι να τους τα πάρουμε πισω.

Πώς? Δεν ξέρω, ο καθένας μπορεί να ψαχτεί και να πουλήσει. Σε καμμενο έδαφος, χορτάρι δεν φυτρώνουν.

Αν και υπάρχουν πολλά υποψήφια θύματα που μπορούν να ακμεταλευτουν(βλεπε φραντσαιζ του κώλου τύπου μικελ και ντονατς), μιλάμε για δουλειές του ενός χρονου.

Μου είχε στειλει ο κωστας ένα πολύ ωραίο μακρυναρι με ένα μαιλ, όπου έκατσα και το διάβασα όλο. Αν οι εταιρείες δεν δουν τον εαυτό τους ως start up companies, δεν υπάρχει μελον.

Stathis
13-08-13, 18:06
κατασκοπικη φωτό απο τη νεα δραστηριοτητα που ετοιμαζει ο χαντες...

spar@
13-08-13, 19:28
κατασκοπικη φωτό απο τη νεα δραστηριοτητα που ετοιμαζει ο χαντες...

Ο χαντες θα φτιάξει το χρυσό κοτόπουλο ....αν και τώρα που εχει αναλάβει γυφτικους γάμους δεν εχει προβλημα λίρες δόντια κλπ

Κωνσταντίνος
14-08-13, 20:46
Τα ντονατσάδικα είναι για τα γατάκια.
Το γνήσιο επιχειρηματικό δαιμόνιο προστάζει ενεχυροδανειστήριο.
Κάντο όπως η Σούλα
:facepalm::facepalm:
https://img580.imageshack.us/img580/8170/ab4h.jpg

Stathis
14-08-13, 22:21
καταντια.

Samaro
20-08-13, 08:31
Τα πλέον περιζήτητα επαγγέλματα μέχρι το 2020

Πωλητές, εργαζόμενοι στις υπηρεσίες, χειριστές μηχανών και συναρμολογητές εργαλείων. Aυτά θα είναι τα επαγγέλματα του μέλλοντος που υποδεικνύει το Ευρωπαϊκό Κέντρο για την Ανάπτυξη της Επαγγελματικής Κατάρτισης (CEDEFOP).. Οι εξειδικευμένοι τεχνικοί και οι τεχνολόγοι καθώς και τα συναφή, με αυτές τις ειδικότητες, επαγγέλματα φαίνεται πως θα είναι οι μεγάλοι κερδισμένοι από τις τάσεις που προβλέπει πως θα έχουν διαμορφωθεί το 2020 στην Ελλάδα
Μια δεύτερη ομάδα επαγγελμάτων που φαίνεται να επιβιώνουν το 2020 με θετικό πρόσημο (3,6%), αλλά ταυτοχρόνως και με μεγάλη οπισθοχώρηση σε σύγκριση με την εκτίναξη του 38% που παρουσίασαν την πρώτη δεκαετία του 21ου αιώνα είναι οι θέσεις που δεν απαιτούν υψηλή εξειδίκευση και θα συνεχίσουν να αυξάνονται και στο σύνολο της Ε.Ε.
Επίσης, τα επαγγέλματα τεχνικών και τεχνολόγων ναι μεν θα αυξηθούν το 2020, σύμφωνα με το ευρωπαϊκό Κέντρο, κατά 17,7%, αλλά η άνοδος αυτή δεν θα θυμίζει σε τίποτε την έκρηξη που παρουσίασαν κατά τη χρονική περίοδο 2000-2010 όταν η αύξησή τους ήταν της τάξεως του 51,3%.

Οι ειδικότητες στον ευρύτερο τομέα των υπηρεσιών αναμένεται να έχουν άυξηση 3,6% από σήμερα έως το 2020 (έναντι επέκτασης 25,2% τη χρονική περίοδο 2000-2010).
Στο 0,9% προβλέπεται να ανέλθει η αύξηση των χειριστών μηχανημάτων (έναντι αύξηση 3,5% κατά την πρώτη δεκαετία).
Μεγάλη υποχώρηση περιμένει τα ανώτερα και διευθυντικά στελέχη επιχειρήσεων (-10,7% μέχρι το 2020 έναντι 12,5% της περιόδου 2000-2010), τους ελεύθερους επαγγελματίες (-6,3% έναντι προηγούμενης αύξησης 33,1%), ενώ θα συνεχιστεί η απαξίωση επαγγελμάτων τα οποία είναι συνδεδεμένα με χειροτεχνίες, αλλά και με την εξειδικευμένη απασχόληση στην αγροτική οικονομία και την αλιεία.
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113093933

vagmag
20-08-13, 09:52
Δλδ αυτό που λέει στο τέλος είναι ότι η αγροτια δεν θα δει καλύτερες μέρες, ενώ όλοι συζητούσαμε πριν σχετικά με διάφορες παραγωγές κ πως να γυρίσουμε στη γη .

Stathis
20-08-13, 10:05
εγω λεω να γυρισω στον αερα...

nikos1400
20-08-13, 10:14
Δλδ αυτό που λέει στο τέλος είναι ότι η αγροτια δεν θα δει καλύτερες μέρες, ενώ όλοι συζητούσαμε πριν σχετικά με διάφορες παραγωγές κ πως να γυρίσουμε στη γη .

το οτι θα πεινασουν (στην κυριολεξια) τελευταιοι, αυτο νομιζω ισχυει.

τωρα το υψος του εισοδηματος...αυτο ειναι αλλο θεμα.

Stamatis
20-08-13, 13:25
Δλδ αυτό που λέει στο τέλος είναι ότι η αγροτια δεν θα δει καλύτερες μέρες, ενώ όλοι συζητούσαμε πριν σχετικά με διάφορες παραγωγές κ πως να γυρίσουμε στη γη .

Απλα το λεει, δεν το αιτιολογει και δεν το καταλαβαινω.
Στο οικογενειακο μας αγροκτημα, βγαλαμε πορτοκαλια (τα νουμερα ειναι ασχετα και δεν παιζουν ρολο, οποτε δεν τα γραφω) και κανοντας ταμειο για τη χρονια μεχρι στιγμης, σε μια μετρια χρονια σαν αυτη δουλεψαμε τη γη με ενα κερδος 30% μετα τους φορους μας.
Δεν καταλαβαινω το "απαξιωση" που λεει, εκτος και αν σημαινει πως δεν ασχολειται ο κοσμος.

Το συστημα και η τεχνολογια στην καλιεργεια ειναι μεγαλος παραγοντας κερδους, οπως επισης και μια βασικη κατανοηση της οικονομιας.

Μακαρι εκτος απο τη σχολη του Αβερωφ να υπηρχαν τετοια κεντρα επιμορφωσης στις επαρχιες και να ειχαμε δωσει στους αγροτες την απαραιτητη επαγγελματικη αγωγη.

Μακαρι να ειχα πολλα χρηματα και να ανοιγα μια τετοια δωρεαν σχολη για τα νεα παιδια της επαρχιας.
Ενα τεχνικο αγροτικο λυκειο.
Ειναι πολυ μεγαλο πλεονεκτημα να παρεις εφοδια ακομ και αν η δουλεια σου ειναι να κουβαλας σκατα.
Με σωστη εκπαιδευση θα κουβαλας σωστα και με κερδος ακομα και τα σκατα.
Ετσι ειναι και δυστυχως οι αγροτες εχουν πολυ δυσκολο εργο με κανενα τεχνικο εφοδιο.

nikos1400
20-08-13, 13:33
........
Ετσι ειναι και δυστυχως οι αγροτες εχουν πολυ δυσκολο εργο με κανενα τεχνικο εφοδιο.

ετσι ακριβως.
μονο επιδοτηση (με ψευτικα νουμερα) για να παρουνε ΤουΩτα 4Χ4...

Stathis
20-08-13, 13:57
Στο οικογενειακο μας αγροκτημα

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/bmw/assets_LARGE_t_175762_54075643copy_zps39093c1a.jpg

Stamatis
20-08-13, 14:11
Χαχαχαχαχαχ

Thomelef
20-08-13, 15:59
εγω λεω να γυρισω στον αερα...

Εγω λεω για τη κοιλια της μανας μου, ιδανικα στα @@ του πατερα μου για να γυρναω φιλε...

Μονο εκει θα ησυχασει το κεφαλι μου φιλε.

Thomelef
20-08-13, 20:50
Νομιζω οτι οποιος ασχοληθει ΤΩΡΑ με την εξαγωγη προιοντων στην ιαπωνια, στην επομενη διετια ισως να κανει ζωη ονειρεμενη.

Ειδικα στην εξαγωγη ψαριων, η επιτυχια θα ειναι τεραστια. Μετα απο το ατυχημα στη φουκουσιμα, η μεγαλυτερη εστια ραδιενεργους μολυνσης πλεον, ειναι η ιδια η θαλλασα της ιαπωνιας. Τα ψαρια που αλλιευονται αυτη τη στιγμη γυρω απο την περιοχη του ατυχηματος, αλλιευονται για εργαστηριακους λογους ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Επιστημονες αναφερουν οτι στα επομενα δυο χρονια, το προβλημα θα εχει προχωρησει σχεδον στις περισσοτερες περιοχες της χωρας, ενω θα γεννιουνται ερωτηματα για τα υποτιθεμενα καθαρα ψαρια που θα πωλουνται στο κοινο. Αυτο που βλεπουν οι επιστημονες επισης, ειναι η δημιουργια αναγκης αναπληρωσης του τροφικου αυτο κενου απο αλλες χωρες.

Οποιος ασχολειτε λοιπον με το ειδος, καλο θα ηταν να ξεκινησει ενα ρισερτς. Το ιδιο ισχυει και στα γεωργικα προιοντα, αλλα εκει το προβλημα δεν ειναι τοσο τεραστιο, μιας και η γη ειναι σταθερη καινδεν εχει τη μεταδοτικοτητα που εχει η θαλλασα σε τετοια θεματα.

dafidack
12-10-13, 08:53
ΘΕΣ γαλα???

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/590954/atm-galaktos-sti-larisa/

Περασα σημερα απο ενα σημειο πωλησης και ειδα μια "ουρα" να περιμενει να παρει γαλα.Προσπαθησα να βγαλω φωτο αλλα δεν τα καταφερα γιατι οι τελευταιοι στην ουρα μην εχοντας πως να "σκοτωσουν" την ωρα τους χαζευανε τα αυτοκινητα που περνουσαν. :facepalm: Με λιγα λογια ο τελευταιος,για να γεμισει ενα μπουκαλι θα περιμενε και κανα μισαωρο... :shok:

Ptboul
14-10-13, 11:30
Εξαιρετική κίνηση αλλά θα μπορούσαν να το δίνουν λίγο φθηνότερα.

PANOS-E60
14-10-13, 11:59
Εξαιρετική κίνηση αλλά θα μπορούσαν να το δίνουν λίγο φθηνότερα.

Βασιλόπουλος και Σκλαβενίτης το πουλάνε πλέον 0,98 ε, είτε "φρεσκο", είτε υψηλής παστερίωσης. Και η συσκευασία δική τους ... thumb

dafidack
14-10-13, 12:52
Οσοι παιρνουν και πινουν απο το συγκεκριμενο γαλα λενε οτι ειναι κλασεις ανωτερο απο αυτο των μαρκετ και πως ανθρωποι που δεν πινανε ποτε γαλα στη ζωη τους πλεον κατεβαζουν μπουκαλια.Ειναι πλουσιο σε λιπαρα και αυτος ειναι και ο λογος που το κανει τοσο νοστιμο και ενδεικνυται περισσοτερο για μικρα παιδια.Εγω προσωπικα ουτε το δοκιμασα,ουτε και προκειται να περιμενω στην ουρα σαν ασφαλισμενος του ΙΚΑ για ενα μπουκαλι γαλα λες και εχουμε κατοχη,οσο νοστιμο και θρεπτικο κι αν ειναι. thumb

HLIAS - E36
14-10-13, 19:58
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΕΛΕΤΩΝ!!! Κοινώς "νεκροθαύτης":thumbsup:

Χωρις πλάκα!!! Είναι κάτι που δεν θα σταματήσει ποτέ...

dafidack
15-10-13, 12:53
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΕΛΕΤΩΝ!!! Κοινώς "νεκροθαύτης":thumbsup:

Χωρις πλάκα!!! Είναι κάτι που δεν θα σταματήσει ποτέ...

Εχουν κι αυτοι τις δυσκολιες τους.Ο ανταγωνισμος μεγαλος και ο πολεμος εξω απο τα νεκροτομια με τα αλλα "κορακια" καλα καρατει για το ποιος θα προλαβει να παρει τον μακαριτη!

Ptboul
15-10-13, 13:46
Αν γεμίσεις ένα χωράφι με μυρωδικά, σπανάκι, σιτάρι, φτιάχνεις αλεύρι μόνος σου και μετά διάφορα πιτοειδή και τα πουλάς 20% κάτω από τον ανταγωνισμό;

Θα έπιανε; και με τι τζίρους άραγε;

https://thumbs.dreamstime.com/x/senior-mature-woman-cooking-microwave-oven-kitchen-17612335.jpg

vagmag
15-10-13, 15:04
Την Κυριακή πέρασα στο πάρκο κάτω από την ΕΤ3, και είχε πολλούς παραγωγούς μελιού, καθώς και διάφορα/παραγωγα από αυτά...
Μάλλον είμαστε πολλοί που ψάχνουμε δουλειά. Τουλάχιστο κάποιοι το επιχειρούν!

hades7
15-10-13, 15:12
Αν γεμίσεις ένα χωράφι με μυρωδικά, σπανάκι, σιτάρι, φτιάχνεις αλεύρι μόνος σου και μετά διάφορα πιτοειδή και τα πουλάς 20% κάτω από τον ανταγωνισμό;

Θα έπιανε; και με τι τζίρους άραγε;

https://www.bmwfans.gr/forum/

μας το πας σιγα σιγα θες να βανεις τριφυλλα? :hystericalbs1:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
11-06-14, 14:40
Ριξτε και εδώ μια ματιαhttps://www.epixeiro.gr/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/top-stories-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%C E%BF/11958-%CE%A4%CE%B1-10-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%C E%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1%C F%82

DIMITr|S
11-06-14, 14:49
Αν γεμίσεις ένα χωράφι με μυρωδικά, σπανάκι, σιτάρι, φτιάχνεις αλεύρι μόνος σου και μετά διάφορα πιτοειδή και τα πουλάς 20% κάτω από τον ανταγωνισμό;

Θα έπιανε; και με τι τζίρους άραγε;

https://www.bmwfans.gr/forum/

1 τονος σιταρι δλδ μια αμαξια την πουλανε στους εμπορους 100 ευρω.....τι να βγαλεις αν εσυ τι δινεις 80?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
29-09-14, 14:33
Μια ακόμα άποψη
https://www.epixeiro.gr/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/top-stories-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%C E%BF/19846-t%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%B1-%C2%AB%CF%83%CE%B1%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%BF%CF%85%C E%BD%C2%BB-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

A8hnaios
01-10-14, 15:29
Τα 4 πράγματα που πρέπει να ξέρεις πριν ξεκινήσεις μια νέα επιχείρηση.

1. Ο μεγαλύτερος αντίπαλος σου είναι τα χρήματα

Κάνε σωστούς υπολογισμούς. Πόσο χρόνο θα αντέξεις χωρίς έσοδα από πελάτες; Οι νέες επιχειρήσεις κλείνουν από την έλλειψη κεφαλαίων για να παραμείνουν σε λειτουργία μέχρι να τους ανακαλύψουν οι πελάτες και να προκύψουν εισροές. Ο αντίπαλός σου είναι το cash burn rate, δηλαδή τι ποσοστό χρημάτων καταναλώνεις σε σχέση με το αρχικό κεφάλαιό σου κάθε μήνα. Αν ξεκινάς μια επιχείρηση και έχεις διαθέσιμο κεφάλαιο 10.000¤ και τα μηνιαία έξοδα της επιχείρησης είναι 2.500¤ , θα ζήσεις για 4 μήνες – μετά καπούτ!

2. Βγες από το καβούκι σου

Μια από τις μεγαλύτερες δυσκολίες που έχουν οι ιδρυτές νέων επιχειρήσεων είναι να βγουν από το καβούκι τους. Εννοώ να αφήσουν στην άκρη την επίπλαστη εικόνα και να εκτεθούν στον περίγυρο τους και στα κοινωνικά δίκτυα. Πώς περιμένεις κάποιος να αγοράσει από εσένα, αν δεν ταυτιστεί πρώτα μαζί σου; Αν δεν σε γνωρίσει;

3. Προσδιόρισε με σαφήνεια τι παρέχεις

Αν νομίζεις ότι έχεις καφετέρια και ως εκ τούτου παρέχεις καφέ σε πληροφορώ πως πρέπει να το ξαναδείς – αυτό που παρέχεις είναι αναψυχή, διάλειμμα, ξεκούραση και ο καφές είναι το μέσο για να εισπράξεις χρήματα. Θα πωλείς εμπορεύματα; τότε να γνωρίζεις ότι επί της ουσίας δεν κάνεις εμπόριο αλλά παρέχεις υπηρεσίες όπως αξιοπιστία, διαθεσιμότητα, διευκόλυνση απόκτησης προϊόντος κ.α.

4. Εσύ υπάρχεις για τους πελάτες – όχι το αντίθετο

Να γνωρίζεις ότι η επιχειρηματική στρατηγική σου θα πρέπει να καθορίζεται από το βασικό αξίωμα “η επιχείρηση σου υπάρχει για τους πελάτες και όχι οι πελάτες για την επιχείρηση σου”. Σχεδίασε τα πάντα έχοντας κατά νου αυτό το αξίωμα. Θα λειτουργεί σαν πυξίδα, σαν ένας εσωτερικός οδηγός που θα σε προστατεύει και θα σε οδηγήσει στην επιτυχία.

Καλη Επιτυχια!! :thumbsup:

nikos1400
01-10-14, 17:18
Σωστοοος
;)

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2