PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρύθμιση πίεσης λαδιού κινητήρα



gviti
21-06-13, 19:43
Καλησπέρα,

Μετά από επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο για διάγνωση ενός Ε87 116i, διαπιστώθηκε το πρόβλημα 'Ρύθμιση πίεσης λαδιού κινητήρα στη λειτουργία έκτακτης ανάγκης, διότι πίεση λαδιού κινητήρα στη χαρτογραφημένη λειτουργία πολύ χαμηλή' και προτάθηκαν οι παρακάτω αλλαγές:

- Αντικατάσταση διακόπτη πίεσης λαδιού
- Αντικατάσταση υδραυλικής βαλβίδας ρύθμισης πίεσης λαδιού

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει παρουσιαστεί το συγκεκριμένο θέμα και σε κάποιον άλλο ή εάν γνωρίζει κάποιος κατά πόσο οι παραπάνω αντικαταστάσεις είναι απαραίτητες και πόσο περίπου κοστίζουν

Ευχαριστώ!

ghost-rider
21-06-13, 21:53
Να αλλαξουν δλδ την βαλβιδα που ανοιγει το by pass απο την αντλια?
Τη βαλβιδα του αλαρμ?
Υπαρχει καποια βαλβιδα στα καινουρια μοτερ που μου διαφευγει?

Αυτο που περιγραφεις το εβγαλε στο διαγνωστικο?

Ποσα χλμ εχει το μοτερ, τι λαδια εχει μεσα, ποσα χλμ με τα ιδια λαδια, τι πιεσεις μετρησατε και σε τι στροφες?

Τωρα που ξαναδιαβαζω το ποστ μου... Πολυ ερωτηση βρε παιδι μου!

gviti
21-06-13, 22:53
Να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω ποιά αντλία είναι, το πρόβλημα στο αναφέρω ώς έχει, όπως δηλαδή το έβγαλε η αναφορά από τα διαγνωστικά τέστ.
Συγκεκριμένα, το παραπάνω τεστ έγινε στα πλαίσια του παρακάτω θέματος όπως καταγράφηκε στη λίστα μνήμης βλαβών:
30C1 DME: Ρύθμιση πίεσης λαδιού κινητήρα, στατική

Μήπως αυτό το έχεις ξανακούσει; Τί είναι η στατική πίεση;;;

Τα μοτέρ έχει 55000 με τα λάδια της BMW και έχει κάνει καμια 5000 πάνω από το όριο του δεύτερου service. Τώρα αυτά με τις πιέσεις και τις στροφές που ρωτάς δεν τα έχω καν υπόψιν...

giannis_compact
21-06-13, 22:56
Να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω ποιά αντλία είναι, το πρόβλημα στο αναφέρω ώς έχει, όπως δηλαδή το έβγαλε η αναφορά από τα διαγνωστικά τέστ.
Συγκεκριμένα, το παραπάνω τεστ έγινε στα πλαίσια του παρακάτω θέματος όπως καταγράφηκε στη λίστα μνήμης βλαβών:
30C1 DME: Ρύθμιση πίεσης λαδιού κινητήρα, στατική

Μήπως αυτό το έχεις ξανακούσει; Τί είναι η στατική πίεση;;;

Τα μοτέρ έχει 55000 με τα λάδια της BMW και έχει κάνει καμια 5000 πάνω από το όριο του δεύτερου service. Τώρα αυτά με τις πιέσεις και τις στροφές που ρωτάς δεν τα έχω καν υπόψιν...

5000 χιλιόμετρα πάνω από το όριο του τελευταίου σέρβις. Να φανταστώ ότι στα 55.000 δηλαδή έχεις αλλάξει μόνο μία φορά λάδια;

gviti
21-06-13, 23:12
5000 χιλιόμετρα πάνω από το όριο του τελευταίου σέρβις. Να φανταστώ ότι στα 55.000 δηλαδή έχεις αλλάξει μόνο μία φορά λάδια;

Ναι :innocent:

giannis_compact
21-06-13, 23:31
Ναι :innocent:

Κανονικά δεν πρέπει να τα αφήνεις πάνω από 10-12 χιλιάδες άσχετα με το τί λέει ο κατασκευαστής. Γιαυτό και αρχίζουν τα προβλήματα, όπως αυτό που προέκυψε τώρα. Το λάδι είναι η ζωή του κινητήρα και πρέπει να αλλάζεται.
Εύχομαι να επιλύσεις το πρόβλημά σου σύντομα thumb

Giorgos 116i
22-06-13, 00:51
Δεν ξέρω αν είχαμε το ιδιο πρόβλημα εγω πάντως οταν το εβαζα μπρος εκανε ενα κροταλιασμα σαν να χτυπάνε λαμαρίνες απο το μπροστά μερος,τον χειμώνα το εκανε πιο έντονα το πηγα στην αντιπροσωπία και μου ειπαν οτι ειχε προβλημα με την αντλία λαδιου δλδ αργουσε να στείλει λαδι και για καποια δευτερολεπτα δουλευε χωρίς λαδι και απο εκει ηταν ο ηχος...

E461800
22-06-13, 08:32
Ναι :innocent:

Mία φορά έχεις αλλάξει λάδιάααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!Ε θα τρελαθώ τελείως !!!! Εγκληματικές κινήσεις αφου δέν το έχεις πάρει στο χέρι τυχερός είσαι !!!!!!!!!

ghost-rider
22-06-13, 08:43
Ναι :innocent:

Ετσι κ αλλιως επειγει οσο δεν φανταζεσαι να αλλαξεις λαδια.
Κανε μια αλλαγη λαδιων ειτε στην αντιπροσωπεια, ειτε οπου αλλου επιθυμεις και ξαναμετρηστε τις πιεσεις λαδιου του αυτοκινητου.

Τωρα η στατικη πιεση δεν σκραμπαζω τι ειναι.
Να ειναι η πιεση στο ρελαντι?
Δεν κατεω.

gviti
22-06-13, 12:37
@Giorgos 116i: Όχι, δεν κάνει κάποιο θόρυβο και ούτε μου είπανε κάτι για αντλία λαδιού, οπότε μιλάμε για κάτι διαφορετικό.

@E461800: Αδερφέ έχεις δίκιο για το κράξιμο, αλλά έχω απογοητευτεί λίγο με τα 116, αυτοκίνητα του 'επιπέδου' τους με 55000χλμ δε δικαιολογείται να βγάζουν τόσα προβλήματα για εμένα

@ghost-rider: Δηλαδή προτείνεις να μην προχωρήσω σε αλλαγή βαλβίδας-διακόπτη αλλά να κάνω πρώτα την αλλαγή των λαδιών/φίλτρου και μετά πάλι έλεγχο;

Να σημειώσω εδώ οτι το αυτοκίνητο το πήγα σε δύο αντιπροσωπείες για έλεγχο, η μία δε μου διέγνωσε τα προαναφερθέντα προβλήματα... Υπάρχει η περίπτωση να ήταν κάτι παροδικό ή απλά μου πουλάνε φούμαρα; Τέλος, δε θα έπρεπε να είχε ανάψει κάποιο σχετικό λαμπάκι;;

ghost-rider
22-06-13, 13:06
Ακριβως!

Bazil Van Sinner
22-06-13, 14:39
σε αυτα τα 55000χλμ. εχεις συμπληρωσει καμια φορα?

gviti
22-06-13, 19:41
Ναι, έχω συμπληρώσει 1l λίγο καιρό μετά την προηγούμενη αλλαγή λαδιών, ποτέ ξανά