PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμόνι-Βοήθεια



Dimitrios
23-03-10, 23:44
Χαιρετώ τους συναδέλφους. Μπαίνω αμέσως στο θέμα....

Προχθές οδηγούσα σε επαρχιακό δρόμο με περίπου 80 χλμ. και ξαφνικά έπεσα σε ένα σημείο που έκανε κοιλιά ο δρόμος προς τα κάτω, πολύ απότομα και μάλλον το αμάξι έκανε πλήρη συμπίεση και μετά επαναφορά, επειδή όμως η ανάρτηση είναι μαμά δε ακούστηκε κοπάνημα. Ολα καλά μέχρι εδώ.


Σήμερα ξεπαρκάρωντας το τιμόνι γύρναγε δεξιά μέχρι τέρμα κανονικά ενώ αριστερά προς το τέρμα δυσκολευόταν να κάνει το ίδιο. Εκανα αριστερά δεξιά 3-4 φορές και τώρα όλα καλά, τερματίζει άνετα. Να σημειωθεί ότι δεν είναι υδραυλικό και ούτε ακούγονται θόρυβοι κατα το στρίψιμο ούτε στις λακκούβες.


Πείτε μια γνώμη παρακαλώ......

Dimitrios
24-03-10, 00:01
Παιδιά κανείς??? Εχω αγχωθεί....

Stamatis
24-03-10, 00:10
Δεν εχω ιδεα.
Αυριο θα ρωτησω τον μηχανικο μου τι μπορει να ειναι.
Αλλα και αυτος αν δεν το δει τι να πει;

Καλου κακου πας και εσυ για ελεγχο.
Τιμονι ειναι, δεν ειναι παιξε γελασε.

Dimitrios
24-03-10, 00:19
Ευχαριστώ πολύ!! Πάντως η πλάκα είναι ότι δε το ξαναέκανε. Δλδ σαν κάτι να το εμπόδιζε να στρίψει αριστερά προς το τερμα αλλά στα δεξιά τίποτα....

Dimitrios
24-03-10, 10:16
Το θέμα λύθηκε με μια ευθυγράμμιση..... ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!!!

Vasilis
24-03-10, 10:23
μπαμ μπαμ η δουλεια....

να σαι καλα κ προσοχη...

σε ευχαριστουμε για την ενημερωση....


αλλα αν μπορεις πες μας λεπτομερειες....τι σου πε ο μαστορας για το οτι δεν εστριβε καλα αριστερα????

Samaro
24-03-10, 11:53
Καλή η ευθυγράμιση, αλλά δεν ρίχνεις και μια ματιά στην κρεμαγιέρα ;;;
(Πόσες μοίρες ευθυγράμιση ήθελε ώστε να δυσκολεύει το τιμόνι;;;;;. )

Dimitrios
24-03-10, 23:51
Λοιπόν δε θυμάμαι ακριβώς τις μοίρες πάντως χρειαζόταν, δεν έχω το χαρτί μπροστά μου, αλλά είχε γίνει και το εξής. Στο σημείο που το τιμόνι ζοριζόταν έβρισκε λίγο η ρόδα επειδή ήταν χώμα και κατ' επέκτασιν το οδόστρωμα ανώμαλο... Σας παρακαλώ μη με πείτε χαζό.... αλήθεια λέω αλλά ήταν νύχτα και δε φαινόταν καλά...

Παρεπιπτώντος ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον....

m-power_01
25-03-10, 00:12
χαχαχχαχαχα....Μην τρελαινεσαι... Ολοι μπορουν να την παθουν,ακομα και αυτοι που γελανε!

Dimitrios
25-03-10, 00:33
Τώρα μου έφτιαξες το κέφι..... χαχαχαχαχαχα!!!!!!