PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαστορέματα!!!!!!!!



Vassilis ///M
20-06-13, 15:12
Μιας και έχω περάσει από αυτόν τον κλάδο εργασίας για τρία συνεχόμενα καλοκαίρια στην εφηβική μου ηλικία και συνεχίζω όποτε μου δίνετε η ευκαιρία άνοιξα αυτό το thread για να μαζέψουμε, να αναλύσουμε και στη συνέχεια να δώσουμε ιδέες και προσωπικές απόψεις σε ότι έχει σχέση με κάθε είδους μαστορέματα και κηπουρική και ότι άλλον νομίζεται ότι θα ταίριαζε….

Με αφορμή τις εργασίες μέλους μας που κάνει στο σπίτι του πάμε να αναλύσουμε ότι έχει σχέση με :

καλούπωμα, χτίσιμο, σοβάτισμα, βάψιμο, στοκάρισμα, ηλεκτρικά, υδραυλικά, τοποθετήσεις πλακιδίων, διαμόρφωση εσωτερικών και εξωτερικών χώρων, πέτρας, επένδυση εξωτερικού χώρου, κατασκευές υπόστεγων, ψησταριές, κιόσκια, βρύσες, γκαζόν, θερμοκήπια, πάσης φύσεως λουλούδια, γκαράζ, περιφράξεις, λουστράρισμα κ.ά.…

Υ.Γ.:
1) Θα παρακαλούσα να συμμετέχουν όσοι πραγματικά ενδιαφέρονται…
2) Αν μπορεί κάποιος απο τους moderator να μεταφέρει τα γραφόμενα απο το oftopic σχετικά με μαστορέματα...


Ευχαριστώ…

Kostas_1
20-06-13, 18:50
Δωστε λινκ παιδια που ειναι να τα μεταφερουμε

A8hnaios
20-06-13, 20:53
Με αφορμή τις εργασίες μέλους μας που κάνει στο σπίτι του πάμε να αναλύσουμε ότι έχει σχέση με :

καλούπωμα, χτίσιμο, σοβάτισμα, βάψιμο, στοκάρισμα, ηλεκτρικά, υδραυλικά, τοποθετήσεις πλακιδίων, διαμόρφωση εσωτερικών και εξωτερικών χώρων, πέτρας, επένδυση εξωτερικού χώρου, κατασκευές υπόστεγων, ψησταριές, κιόσκια, βρύσες, γκαζόν, θερμοκήπια, πάσης φύσεως λουλούδια, γκαράζ, περιφράξεις, λουστράρισμα κ.ά.…Ευχαριστώ…

+10000!!! thumb thumb

Vassilis ///M
20-06-13, 21:22
Δωστε λινκ παιδια που ειναι να τα μεταφερουμε

Νομίζω είναι οι δύο τελευταίες σελίδες απο το Off topic σχετικά με τις εργασίες που κάνει ο Ντίνος στο σπίτι του...

:thumbsup:

fanisk
23-06-13, 10:47
Επειδη δεν ξερω που να το βαλω, το βαζω εδω.

Πριν λιγο καιρο ηρθε σπιτι μια βαφλιερα της μανας μου γιατι η παλια ηταν της πλακας ενω αυτη ειναι βαρβατη με χοντρες βαφλες κλπ κλπ. Πανω στη φουρια ομως, ξεχασα οτι ερχεται απο Amazon και εχει αλλα ρευματα/βυσμα, 1400w.
Σημερα το πρωι ειπε να τη δοκιμασει, ειχα παρει απο καταστημα ηλεκτρολογικων ενα Converter 1600w 230v ac input σε 110v 50/60hz. Εκανε ενα τσαφ. Ο μετατροπεας μυριζει, η βαφλιερα οχι. Το λαμπακι της βαφλιερας μενει ανοιχτο (του power), αλλα δεν αναβουν τα λαμπακια της θερμανσης και εμεινε το ψησιμο στη μεση. Τελικα τις καναμε με τη παλια, και οντως ειναι οι "μισες".

Αυτο τι σημαινει? Γιατι καηκε αφου αντεχει 200w παραπανω? Στιγμιαιο Overwattage? Κλαιμε τη βαφλιερα (θα ειχε ρευμα το power?) ή μονο το κινεζικο μετροπεα του Μειδανη? 12-13¤ εκανε, θα του το παω αυριο. Ας μου λυσει καποιος την απορια απο σημερα να μη σκαω.

Και αν καηκε μονο το μαραφετι, ποσα W να βρω?

Dermatis
24-06-13, 00:17
Ωραιο Thread Μπραβο Βασιλη!
Και εγω καταπιανομαι με λιγο απ΄ολα !
Κυρίως ομως με την κατασκευη- επισκευη ηλεκτρονικων-ηλεκτρικων!
Αυτον τον καιρο τελειοποιησα ενα χειροποιητο φωτορυθμικο 3 καναλια ( Μπασα/Μεσσες/Πριμα)! Δουλεψα αρχικα με led και ταση στα 12V και μετα την εξεταστικη θα το επεκτεινω στα 220V και σε κανονικες λαμπες!
Μολις βρω χρονο θα βαλω φωτο και βιντεο απο το ολο προτζεκτ!
:worthlesswithoutpic

Ειναι λιγο ασχετο αο την αποψη οτι δεν εχει αμεση χρησιμοτητα σε καποιον αλλα καποιος μπορει να ενδιαφερεται ( Παντως σε παρτυ στο σπιτι στεκεται αψογα με κοστος μολις 10 ευρω σε συγκριση με τα 200+ που χρειαζεται ενα του εμποριου)
Ωστοσο αν ειναι Off-topic delete!:drive:

Dermatis
24-06-13, 00:20
Επειδη δεν ξερω που να το βαλω, το βαζω εδω.

Πριν λιγο καιρο ηρθε σπιτι μια βαφλιερα της μανας μου γιατι η παλια ηταν της πλακας ενω αυτη ειναι βαρβατη με χοντρες βαφλες κλπ κλπ. Πανω στη φουρια ομως, ξεχασα οτι ερχεται απο Amazon και εχει αλλα ρευματα/βυσμα, 1400w.
Σημερα το πρωι ειπε να τη δοκιμασει, ειχα παρει απο καταστημα ηλεκτρολογικων ενα Converter 1600w 230v ac input σε 110v 50/60hz. Εκανε ενα τσαφ. Ο μετατροπεας μυριζει, η βαφλιερα οχι. Το λαμπακι της βαφλιερας μενει ανοιχτο (του power), αλλα δεν αναβουν τα λαμπακια της θερμανσης και εμεινε το ψησιμο στη μεση. Τελικα τις καναμε με τη παλια, και οντως ειναι οι "μισες".

Αυτο τι σημαινει? Γιατι καηκε αφου αντεχει 200w παραπανω? Στιγμιαιο Overwattage? Κλαιμε τη βαφλιερα (θα ειχε ρευμα το power?) ή μονο το κινεζικο μετροπεα του Μειδανη? 12-13¤ εκανε, θα του το παω αυριο. Ας μου λυσει καποιος την απορια απο σημερα να μη σκαω.

Και αν καηκε μονο το μαραφετι, ποσα W να βρω?
Καταρχην αν μυρισε ο μετατροπεας :drive: γεια σου!
Αντικατεστησε τον!
Αν εχεις πλυμετρο ανοιξε την βαφλιερα και τσεκαρε την ( Μετρα τις θερμαντικες αντιστασεις!)

gnvsls
24-06-13, 01:31
Επειδη δεν ξερω που να το βαλω, το βαζω εδω.

Πριν λιγο καιρο ηρθε σπιτι μια βαφλιερα της μανας μου γιατι η παλια ηταν της πλακας ενω αυτη ειναι βαρβατη με χοντρες βαφλες κλπ κλπ. Πανω στη φουρια ομως, ξεχασα οτι ερχεται απο Amazon και εχει αλλα ρευματα/βυσμα, 1400w.
Σημερα το πρωι ειπε να τη δοκιμασει, ειχα παρει απο καταστημα ηλεκτρολογικων ενα Converter 1600w 230v ac input σε 110v 50/60hz. Εκανε ενα τσαφ. Ο μετατροπεας μυριζει, η βαφλιερα οχι. Το λαμπακι της βαφλιερας μενει ανοιχτο (του power), αλλα δεν αναβουν τα λαμπακια της θερμανσης και εμεινε το ψησιμο στη μεση. Τελικα τις καναμε με τη παλια, και οντως ειναι οι "μισες".

Αυτο τι σημαινει? Γιατι καηκε αφου αντεχει 200w παραπανω? Στιγμιαιο Overwattage? Κλαιμε τη βαφλιερα (θα ειχε ρευμα το power?) ή μονο το κινεζικο μετροπεα του Μειδανη? 12-13¤ εκανε, θα του το παω αυριο. Ας μου λυσει καποιος την απορια απο σημερα να μη σκαω.

Και αν καηκε μονο το μαραφετι, ποσα W να βρω?

Για το αν καηκε θα δειξει!!!αμα ηρθε απο amazon λογικα απο αγγλια θα ηρθε....σωστα?
Εαν ναι εκει εχουν παλι 230ν οποτε με ενα ανταπτορα μπιζας(2,5 ¤ κανει περιπου) εγινε η δουλεια σου!
Τα ρευματα ειναι ιδια,το βυσμα αλλαζει μονο!

tokiko
24-06-13, 13:13
Για το αν καηκε θα δειξει!!!αμα ηρθε απο amazon λογικα απο αγγλια θα ηρθε....σωστα?
Εαν ναι εκει εχουν παλι 230ν οποτε με ενα ανταπτορα μπιζας(2,5 ¤ κανει περιπου) εγινε η δουλεια σου!
Τα ρευματα ειναι ιδια,το βυσμα αλλαζει μονο!

αυτό ακριβώς, διάβασες πόσα volt λέει η συσκευή?

fanisk
24-06-13, 18:24
Για το αν καηκε θα δειξει!!!αμα ηρθε απο amazon λογικα απο αγγλια θα ηρθε....σωστα?
Εαν ναι εκει εχουν παλι 230ν οποτε με ενα ανταπτορα μπιζας(2,5 ¤ κανει περιπου) εγινε η δουλεια σου!
Τα ρευματα ειναι ιδια,το βυσμα αλλαζει μονο!

Οχι απο Αμερικη ηρθε και ξεχασα οτι εχουν αλλα ρευματα.
https://www.amazon.com/Waring-WMK600-Double-Belgian-Waffle-Maker/dp/B0034JU9T6

Χθες θυμηθηκα πως ρωτησα τον υπαλληλο στο Μειδανη, αν τυχον γινει κατι, θα χαλασει το μαραφετι ή η βαφλιερα? Ειπε το 1ο. Οποτε μαλλον μονο το 1ο κλαιμε.

Ηταν κινεζικο 1600W ενω η βαφλιερα 1400W. Η μανα μου ειπε πως αφησε τη βαφλιερα να ζεσταθει οπως λενε οι οδηγιες, το τσαφ το εκανε οταν εβαλε τη ζυμη. Αρα υποθετω η ζυμη "παγωσε" την αντισταση, ζητησε στιγμιαια παραπανω ρευμα και καηκε το μαραφετι.. ε?

Και αν ναι, τι μαραφετι θελω? Ποσα W? 2000?

fanisk
24-06-13, 18:33
αυτό ακριβώς, διάβασες πόσα volt λέει η συσκευή?

110V/50Hz 1400W.

Dermatis
24-06-13, 18:49
Οχι απο Αμερικη ηρθε και ξεχασα οτι εχουν αλλα ρευματα.
https://www.amazon.com/Waring-WMK600-Double-Belgian-Waffle-Maker/dp/B0034JU9T6

Χθες θυμηθηκα πως ρωτησα τον υπαλληλο στο Μειδανη, αν τυχον γινει κατι, θα χαλασει το μαραφετι ή η βαφλιερα? Ειπε το 1ο. Οποτε μαλλον μονο το 1ο κλαιμε.

Ηταν κινεζικο 1600W ενω η βαφλιερα 1400W. Η μανα μου ειπε πως αφησε τη βαφλιερα να ζεσταθει οπως λενε οι οδηγιες, το τσαφ το εκανε οταν εβαλε τη ζυμη. Αρα υποθετω η ζυμη "παγωσε" την αντισταση, ζητησε στιγμιαια παραπανω ρευμα και καηκε το μαραφετι.. ε?

Και αν ναι, τι μαραφετι θελω? Ποσα W? 2000?

Εφοσον ειναι οκ η βαφλιερα.....παρε σιγουρα ενα πιο δυνατο converter .....ναι 2000watt ειναι καλα πιστευω!
Aν και το 1600αρι λογικα επρεπε να την αντεχει!

Kostas_1
24-06-13, 20:21
Για να εχει τα ιδια Αμπερ: 1400/110 = Χ/220....

Χ=2800W

Οποτε ψαχνεις μετασχηματιστη απο 220 σε 110 σε αυτα τα W

Dermatis
24-06-13, 20:37
Σωστοςthumb.......δεν σκεφτηκα καν την διαφορα στην ταση!
:thumbsdown::ranting2:

fanisk
24-06-13, 21:17
Για να εχει τα ιδια Αμπερ: 1400/110 = Χ/220....

Χ=2800W

Οποτε ψαχνεις μετασχηματιστη απο 220 σε 110 σε αυτα τα W

Κυριε Κωστα ειστε πολυ ωραιος τυπος :thumbsup: Αν βρεις και κανα λινκ με μηχανακι εμπιστοσυνης για να αποφυγω τις κινεζιες, σου χρωσταω μια βαφλα :th_Laie_67-1:

Stamatis
24-06-13, 21:43
Ξενοφων Βενιερης Ηλεκτρονικα λεγεται ο ανθρωπος σου.

Kostas_1
24-06-13, 22:22
Σωστος ο Σταματης. Κανε μια βολτα στην Ευριπίδου αν κατεβεις Αθηνα, ή εστω καλο καταστημα με ηλεκτρονικα στη περιοχη σου

Kostas_1
24-06-13, 22:28
Εκανα μια μικρη ερευνα - θηριο μετασχηματιστης βγαινει - δεν συμφερει φιλε. Παρε της καινουργια βαφλιερα

tokiko
24-06-13, 22:31
Εγώ έχω έναν ελληνικής κατασκευής amarad hellas electronic, έχουμε τεχνογνωσία στα κυκλώματα χρόνια τώρα.

Dermatis
24-06-13, 23:01
Κοιταξε στον Καραχρηστο!
https://www.electronicsworld.gr/new_site/index.php?page=shop.browse&category_id=2040&option=com_virtuemart&Itemid=4
Κορυφαιος στο εδος του.....και εξυπηρετικοι!
Αν θες δεν μου κανει κοπο να ρωτησω διπλα μου ειναι!

Vassilis ///M
25-06-13, 18:13
Ήρθε ο καιρός να κάνω ένα φρεσκάρισμα στην πρόσοψη του σπιτιού μου....
Πέρυσι τέτοια εποχή (καλοκαιράκι) έγινε τοποθέτηση εξωτερικής επένδυσης απο ακανόνιστες πλάκες καρύστου και το αποτέλεσμα είναι κάπως έτσι...

(Φωτό ενδεικτική)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/dj3hLYM-1.jpg


Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν φυσικά γνωρίζετε πως θα μπορούσα να το μετατρέψω σε αυτήν την εμφάνιση η οποία θα έλεγα ότι είναι εκπληκτική...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/gUpbcGr-1.jpg

Θα χρειαστούν καθάρισμα και τρίψιμο με συρματόβουρτσα λογικά οπωσδήποτε,αλλά ο αρμός είναι βαμένος με χρώμα ή ξανα στοκαρισμένος???

ankor
25-06-13, 18:23
Ήρθε ο καιρός να κάνω ένα φρεσκάρισμα στην πρόσοψη του σπιτιού μου....
Πέρυσι τέτοια εποχή (καλοκαιράκι) έγινε τοποθέτηση εξωτερικής επένδυσης απο ακανόνιστες πλάκες καρύστου και το αποτέλεσμα είναι κάπως έτσι...

(Φωτό ενδεικτική)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/dj3hLYM-1.jpg


Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν φυσικά γνωρίζετε πως θα μπορούσα να το μετατρέψω σε αυτήν την εμφάνιση η οποία θα έλεγα ότι είναι εκπληκτική...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/gUpbcGr-1.jpg

Θα χρειαστούν καθάρισμα και τρίψιμο με συρματόβουρτσα λογικά οπωσδήποτε,αλλά ο αρμός είναι βαμένος με χρώμα ή ξανα στοκαρισμένος???

O αρμοs ειναι βαμμενοs και το κυριοτερο θελουν και βερνικι και φαινονται οπωs οταν ριχνειs νερο(οσο χερια βερνικι παραπανω περναs το σο πιο ζωηρεs και υγρεs φαινονται)

Vassilis ///M
25-06-13, 18:28
Για το βερνίκι το γνωρίζω είδη...
Θα είναι το τελευταίο που θα περαστεί για να ''σφραγιστεί'' η όλη εργασία που θα γίνει και για να φαίνονται υγρές και καθαρές...

Τελικά είναι βαμένες με χρώμα πλαστικό για τοίχους????

Διαδικασία περάσματος ????? Έχετε ξαναδεί κάτι τέτοιο?????

ankor
25-06-13, 18:43
Για το βερνίκι το γνωρίζω είδη...
Θα είναι το τελευταίο που θα περαστεί για να ''σφραγιστεί'' η όλη εργασία που θα γίνει και για να φαίνονται υγρές και καθαρές...

Τελικά είναι βαμένες με χρώμα πλαστικό για τοίχους????

Διαδικασία περάσματος ????? Έχετε ξαναδεί κάτι τέτοιο?????

To βραδυ που θα παω σπιτι θα σου στειλω να δειs απο το δικο μου,και χειροτερα γιατι ο αρμοs ηταν πολυ μικροs,αλλα γινεται με πινελακι ψιλο και γατο ελαιοχρωματιστη ειναι τσιμεντοχρωμα σε σκονη 2-3-5-κιλων ετσι το ζηταs το αραιωνει με νερο φτιαχνει το επιθυμητο χρωμα κεραμιδι μαυρο γκρι π.χ οτι χρωμα θελειs και αρχιζει και βαφει τουs αρμουs.

fanisk
25-06-13, 21:40
Κοιταξε στον Καραχρηστο!
https://www.electronicsworld.gr/new_site/index.php?page=shop.browse&category_id=2040&option=com_virtuemart&Itemid=4
Κορυφαιος στο εδος του.....και εξυπηρετικοι!
Αν θες δεν μου κανει κοπο να ρωτησω διπλα μου ειναι!

Για ρωτα ρε τυπε αν εχει κατι σε νορμαλ διαστασεις και τιμη. Αμα βγει παραπανω απο τη βαφλιερα καλυτερα να τη κανω κορνιζα.

ankor
25-06-13, 22:40
To βραδυ που θα παω σπιτι θα σου στειλω να δειs απο το δικο μου,και χειροτερα γιατι ο αρμοs ηταν πολυ μικροs,αλλα γινεται με πινελακι ψιλο και γατο ελαιοχρωματιστη ειναι τσιμεντοχρωμα σε σκονη 2-3-5-κιλων ετσι το ζηταs το αραιωνει με νερο φτιαχνει το επιθυμητο χρωμα κεραμιδι μαυρο γκρι π.χ οτι χρωμα θελειs και αρχιζει και βαφει τουs αρμουs.

Κοιτα οτι γινεται και με παρα πολυ μικρουs αρμουs.(πρωτη φωτο χωριs)
(2 και 3 βαμενοι αρμοι)

Dermatis
25-06-13, 23:35
Για ρωτα ρε τυπε αν εχει κατι σε νορμαλ διαστασεις και τιμη. Αμα βγει παραπανω απο τη βαφλιερα καλυτερα να τη κανω κορνιζα.

Εγινε ....θα περασω αυριο ή μεθαυριο το αργοτερο απο το μαγαζι να το δω κιολας γτ διαστασει απο τηλ δεν γινεται

Dermatis
25-06-13, 23:53
Για ρωτα ρε τυπε αν εχει κατι σε νορμαλ διαστασεις και τιμη. Αμα βγει παραπανω απο τη βαφλιερα καλυτερα να τη κανω κορνιζα.

https://www.tele.gr/gr/products/electrological/converters
Τσεκαρε και εδω .....ειναι απο του πιο οικονομικους!
Νομιζω οτι για τα watt που θες θα ειναι σχετικα ογκωδης !
Θα ρωτησω και θα σου πω:original:

Vassilis ///M
26-06-13, 08:16
Κοιτα οτι γινεται και με παρα πολυ μικρουs αρμουs.(πρωτη φωτο χωριs)
(2 και 3 βαμενοι αρμοι)

Κατάλαβα...
Θα αρχίσω απο βδομάδα το τρίψιμο με συρματόβουρτσα και σβουράκι για να φύγουν και τα τελευταία υπολείμματα απο τσιμέντο και μετά αρχίσω το βάψημο σιγα σιγά...

Θα τα κάνω μόνος και όσο καιρό με πάρει...δεν πληρώνω ελαιοχρωματιστές κ.τ.λ.

Dermatis
02-07-13, 23:01
Ωραιο Thread Μπραβο Βασιλη!
Και εγω καταπιανομαι με λιγο απ΄ολα !
Κυρίως ομως με την κατασκευη- επισκευη ηλεκτρονικων-ηλεκτρικων!
Αυτον τον καιρο τελειοποιησα ενα χειροποιητο φωτορυθμικο 3 καναλια ( Μπασα/Μεσσες/Πριμα)! Δουλεψα αρχικα με led και ταση στα 12V και μετα την εξεταστικη θα το επεκτεινω στα 220V και σε κανονικες λαμπες!
Μολις βρω χρονο θα βαλω φωτο και βιντεο απο το ολο προτζεκτ!
:worthlesswithoutpic

Ειναι λιγο ασχετο αο την αποψη οτι δεν εχει αμεση χρησιμοτητα σε καποιον αλλα καποιος μπορει να ενδιαφερεται ( Παντως σε παρτυ στο σπιτι στεκεται αψογα με κοστος μολις 10 ευρω σε συγκριση με τα 200+ που χρειαζεται ενα του εμποριου)
Ωστοσο αν ειναι Off-topic delete!:drive:

Λοιπον οπως υποσχεθηκα .........ξεμπερδευω την Πεμπτη με την εξεταστικη αλλα σημερα ειχα ορεξεις οποτε το προχωρησα λιγο:up::up:

Ξεκιναω με τα υλικα : ( Κοστος καπου στα 12 ευρω : Κυριως τα λεντακια κοστιζουν)
3x 47 ohm - R4,17,20
6x 150 ohm - R10,15,16,16b,21,21b
2x 270 ohm - R11,11b
1x 470 ohm - R6
2x 1k ohm - R1,2
2x 4.7k ohm - R7,12
4x 10k ohm - R3,9,14,19
3x 270k ohm - R8,13,18
1x 1.2M ohm - R5
1x 10k ohm potentiometer - VR1
1x 4.7nF (0.0047uF) - C9
2x 22nF (0.022uF) - C6,7
1x 0.22uF EC - C3
1x 1uF EC - C4
3x 4.7uF EC - C5,8,10
1x 10 uF EC 16V or higher - C2
1x 47uF EC 16V or higher - C1
8x MPS2222A or Equivalent - Q1-8
6x Red LED (super bright type recommended) - D1-6
6x Green LED (super bright type recommended) - D7-12
6x Blue LED (super bright type recommended) - D13-18
1x 3.5mm Stereo Jack - CN1
1x DC Power Jack

Το σχηματικο κατασκευης το βασικο ειναι αυτο:
https://www.instructables.com/files/orig/F29/Q85R/HD4V45C0/F29Q85RHD4V45C0.pdf
Το PCB αυτο:
https://www.instructables.com/files/orig/FCQ/4IEA/HAQ33AED/FCQ4IEAHAQ33AED.pdf

Εγω βεβαια τροποποιησα καποιες τιμες - συνδεσμολογια !

Dermatis
02-07-13, 23:04
Καποιες φψτογραφιες παρακατω! Πειραματικα εχει στηθει σε ενα κουτι παπουτσιων! Γενικα σκοπευω να το στησω μεσα σε μπουκαλια νερου .....ωστε να εκμεταλευτω την διαχυση του φωτος (+ λιγο αλατι η ζαχαρη ......για ανακλασεις) 'Η θα φτιαχτει καποιο ειδος κατοπτρου........Θα δουμε!
https://imageshack.us/a/img547/765/ft4u.jpg
https://imageshack.us/a/img41/5210/haca.jpg
https://imageshack.us/a/img834/8175/hnam.jpg
https://imageshack.us/a/img543/9995/2scj.jpg

Ακολουθει βιντεο......

Dermatis
02-07-13, 23:07
Οριστε και το πρωτο βιντεο! Το οποιο δεν ειναι σε καμια περιπτωση αντιπροσωπευτικο ....... ειναι πολυ πιο εντυπωσιακο απο κοντα!
https://www.youtube.com/watch?v=cALImCUsDII&feature=youtu.be

Dermatis
02-07-13, 23:08
Οταν τελειωσω εντελως το προτζεκτ θα ξανα δωσω υλικο!

Αν και σκοπος μου ειναι ολο αυτο απο τα 12 Volt ταση να το φτιαξω στα 220 Volt
το οποιο ειναι σχετικα δυσκολο γιατι θελει εξολοκληρου αλλαγη τιμων .......

tokiko
03-07-13, 17:18
Ωραίος το ίδιο είχα πετύχει με ένα ενισχυτή αυτοκινήτου συνδεδεμένο στο pc και στις εξόδους δυο λάμπες πορείας και ένα ανεμιστηράκι!!!

Vassilis ///M
06-11-13, 18:03
Έχουμε κάποιον πολιτικό μηχανικό στην παρέα ή κάποιον που να γνωρίζει επι του θέματος???

Στο σπίτι μου και συγκεκριμένα στην πίσω πλευρά του κτιρίου υπάρχει τοίχος χτισμένος με τσιμεντόλιθους γύρω στα 70cm ύψος και 30μέτρα μήκος που συνορεύει με το οικόπεδο του διπλανού (γείτονα)...

Αποφασίσαμε απο κοινού να ''σηκώσουμε'' τον ίδιο αυτόν τοίχο άλλο ένα μέτρο και να τον φτάσουμε γύρω στο 1,70 σε ύψος...

Ερώτηση:

1) Θα χρειαστούμε κάποια άδεια χτισίματος ή κατασκευή περίφραξης ή να αρχίσουμε τις διαδικασίες σιγά σιγά (υλικά, μέτρημα, κ.ά)

2) Αν χρειαστούμε άδεια που θα απευθυνθούμε και πως υπολογίζεται???
Με κάποιον συντελεστή, με τα τετραγωνικά, με το ύψος???

3) Η τιμή πως υπολογίζεται για να έχουμε μία εικόνα του ποσού????

:thanks:

aggelosmk2
06-11-13, 18:33
O Nik200 είναι πολιτικός μηχανικός !

fanisk
06-11-13, 18:40
Και ο tsakirakos

gant
06-11-13, 19:05
Έχουμε κάποιον πολιτικό μηχανικό στην παρέα ή κάποιον που να γνωρίζει επι του θέματος???

Στο σπίτι μου και συγκεκριμένα στην πίσω πλευρά του κτιρίου υπάρχει τοίχος χτισμένος με τσιμεντόλιθους γύρω στα 70cm ύψος και 30μέτρα μήκος που συνορεύει με το οικόπεδο του διπλανού (γείτονα)...

Αποφασίσαμε απο κοινού να ''σηκώσουμε'' τον ίδιο αυτόν τοίχο άλλο ένα μέτρο και να τον φτάσουμε γύρω στο 1,70 σε ύψος...

Ερώτηση:

1) Θα χρειαστούμε κάποια άδεια χτισίματος ή κατασκευή περίφραξης ή να αρχίσουμε τις διαδικασίες σιγά σιγά (υλικά, μέτρημα, κ.ά)

2) Αν χρειαστούμε άδεια που θα απευθυνθούμε και πως υπολογίζεται???
Με κάποιον συντελεστή, με τα τετραγωνικά, με το ύψος???

3) Η τιμή πως υπολογίζεται για να έχουμε μία εικόνα του ποσού????

:thanks:

Πολιτ. μηχανικός δεν είμαι, είναι οι δυό γιοί μου, αλλά από εμπερία στο ίδιο θέμα, βγάζεις άδεια επισκευής η προέκτασης στην πολεοδομία.
Αν η δουλειά είναι μεταξύ φίλων, δεν υπάρχουν "κακοι" τριγύρω και η τοποθεσία δεν είναι σε κεντρικό σημείο, την προχωράτε και στο έτσι.

Vassilis ///M
07-11-13, 09:51
Πολιτ. μηχανικός δεν είμαι, είναι οι δυό γιοί μου, αλλά από εμπερία στο ίδιο θέμα, βγάζεις άδεια επισκευής η προέκτασης στην πολεοδομία.
Αν η δουλειά είναι μεταξύ φίλων, δεν υπάρχουν "κακοι" τριγύρω και η τοποθεσία δεν είναι σε κεντρικό σημείο, την προχωράτε και στο έτσι.

Oι ''κακοί'' τριγύρω είναι υποκειμενικό...
Η κατασκευή είναι σε κεντρικό δρόμο οποτε θα πρέπει να είμαστε νομιμότατοι...

gant
07-11-13, 09:56
Oι ''κακοί'' τριγύρω είναι υποκειμενικό...
Η κατασκευή είναι σε κεντρικό δρόμο οποτε θα πρέπει να είμαστε νομιμότατοι...

Αν είναι σε κεντρικό δρόμο, τότε βγαίνει άδεια επιδιόρθωσης που κοστίζει λιγότερο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Vassilis ///M
07-11-13, 10:10
Αν είναι σε κεντρικό δρόμο, τότε βγαίνει άδεια επιδιόρθωσης που κοστίζει λιγότερο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Υπάρχει τέτοιου είδους άδεια???
Το κοστολόγιο πως συμψηφίζεται???
Με βάση τα μέτρα??? Τετραγωνικά????

:thanks:

gant
07-11-13, 10:15
Υπάρχει τέτοιου είδους άδεια???
Το κοστολόγιο πως συμψηφίζεται???
Με βάση τα μέτρα??? Τετραγωνικά????

:thanks:

Σε αυτά δεν γνωρίζω να σε απαντήσω, μόνο ο μηχανικός που βγάζει την άδεια και εννοείται ότι επιβλέπει και το έργο.

ghost-rider
07-11-13, 11:05
Υπάρχει τέτοιου είδους άδεια???
Το κοστολόγιο πως συμψηφίζεται???
Με βάση τα μέτρα??? Τετραγωνικά????

:thanks:

Oλα αυτα θελουν και τοπογραφικο Βασιλη.
Και αυτο ειναι κυριως που θα καθορισει την τιμη που ψαχνεις.