PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκαινιάστηκε το 1o Mikel στο Κολωνάκι



aristent
19-06-13, 19:13
αντε με 'γεια σας!!!:thumbsup:
https://thessalianews.gr/images/stories/EPIXEIRISEIS/LARISSA/mikel_kolwnaki_egkainia.jpg

Ξεκίνησε από τη Λάρισα το 2007 ως ένα Καφέ με διαφορετική νοοτροπία γύρω από το ρόλο μιας καφετέριας, έχοντας τη φιλοδοξία να αφήσει το δικό του στίγμα στην τοπική κοινωνία και όχι μόνο.

Και τα κατάφερε. Δεν έμεινε μάλιστα εκεί, αλλά επεκτάθηκε γρήγορα και με στρατηγική στην υπόλοιπη χώρα, «κατακτώντας» τους πάντες καθώς όπου ανοίγει τα καταστήματα είναι γεμάτα.

Πλεόν ήρθε το μεγάλο στοίχημα για την δημοφιλή αλυσίδα Καφέ, καθώς την Πέμπτη εγκαινιάστηκε το πρώτο της μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας, με την ευχή του κάθε…επαρχιώτη να μπει δυνατά στην αγορά της πρωτεύουσας.

Το κατάστημα βρίσκεται στην οδό Σόλωνος 64-66, δίπλα από το κτίριο της Νομικής Σχολής. Εκεί βρίσκονταν από το πρωί ο ιδιοκτήτης, όλο το προσωπικό καθώς και πλήθος κόσμου που δοκίμαζε τους καφέδες του νέου καταστήματος. Γύρω στις 11:30 έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός και το κατάστημα ξεκίνησε και επίσημα τη λειτουργία του.

Η «εισβολή» των Mikel στην πρωτεύουσα αρχίζει και στα προάστια, καθώς ανοίγουν ακόμη τρία καταστήματα στον Άλιμο, το Μαρούσι, αλλά και στη συμβολή των Μεσογείων και Κατεχάκη, σχεδόν όλα με την μέθοδο του Franchise.

Σύμφωνα με τον επιχειρησιακό σχέδιο της εταιρείας στο τέλος του χρόνου τα καταστήματα, συνολικά, θα ξεπεράσουν τα τριάντα.
πηγη:https://www.larisanew.gr/website/?p=63825

Δοκιμαστε τον Φρεντο καπουτσινο.....θα κολλησετε.thumb

A8hnaios
19-06-13, 19:56
πηγαμε με το Ταμητσο στην εκθεση το χειμωνα....

:sealed:

spar@
19-06-13, 20:07
αντε με 'γεια σας!!!:thumbsup:
https://thessalianews.gr/images/stories/EPIXEIRISEIS/LARISSA/mikel_kolwnaki_egkainia.jpg

πηγη:https://www.larisanew.gr/website/?p=63825

Δοκιμαστε τον Φρεντο καπουτσινο.....θα κολλησετε.thumb

πραγματικα κολλημα....
δοκιμαστε φρεντο καπουτσινο, και κουλουρι τυρι/γαλοπουλα/λουρπακ/ντοματα ή προσουτο...
το καθημερινο σχεδον πρωινο μου!
Επιτελουςςςςςςς Αθηνα...

Dimimav
19-06-13, 22:41
Παίδες ένα ειναι το ρόφημα..
Φυσικός χυμος φράουλα.θα με θυμάστε όταν τον πινετε

Stamatis
19-06-13, 22:44
Ποσο χρεωνει τον καφε;

spar@
19-06-13, 22:47
Ποσο χρεωνει τον καφε;

Στη Λαρισα 3 εκει, 2 εξω....
πραγματικα ειναι πολυ ποιοτικο μαγαζι..... και τα 2 για εξω δεν συγκρινεται με κανεναν εβερστ κλπ!
Μακαρι ολα τα μαγαζια να ηταν ετσι....απο την εμφανιση και την συμπεριφορα των υπαλληλων μεχρι την συσκευασια!
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙ...
που ειναι πολλα μεσα στη Λαρισα, ποτε κανενα παραπονο!

doctore
19-06-13, 22:49
Βάζει πρόσθετα ?

spar@
19-06-13, 22:51
Βάζει πρόσθετα ?

ναι τορκο!

doctore
19-06-13, 22:56
Στη Λαρισα 3 εκει, 2 εξω....
πραγματικα ειναι πολυ ποιοτικο μαγαζι..... και τα 2 για εξω δεν συγκρινεται με κανεναν εβερστ κλπ!
Μακαρι ολα τα μαγαζια να ηταν ετσι....απο την εμφανιση και την συμπεριφορα των υπαλληλων μεχρι την συσκευασια!
ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙ...
που ειναι πολλα μεσα στη Λαρισα, ποτε κανενα παραπονο!

2 έξω ? :shok:

Τελευταία καφέ στο δρόμο παίρνω απο ΕΚΟ.
70 λεπτά ( 0,70 ευρώ ) Nespresso ristretto σε χάρτινο.

spar@
19-06-13, 22:57
2 έξω ? :shok:

Τελευταία καφέ στο δρόμο παίρνω απο ΕΚΟ.
70 λεπτά ( 0,70 ευρώ ) Nespresso ristretto σε χάρτινο.

στην Αθηνα παιρνω με 1 ευρο και δεν πινετε.... παιρνω με 1.5 το ιδιο....
οποτε κατεληξα να παιρνω καφε απο καφετερια και εκει που εξω κανει 2...
καλυτερα 2 και να πινετε παρα, πολλα χαμενα και δυσαρεστημενα μονοευρα....

doctore
19-06-13, 23:58
Δοκίμασε Απολλώνιο, έχουν HausBrandt

Χρίστος
20-06-13, 00:12
στην Αθηνα παιρνω με 1 ευρο και δεν πινετε.... παιρνω με 1.5 το ιδιο....
οποτε κατεληξα να παιρνω καφε απο καφετερια και εκει που εξω κανει 2...
καλυτερα 2 και να πινετε παρα, πολλα χαμενα και δυσαρεστημενα μονοευρα....
απο τα λιγα για να μν πω το μοναδικο σου ποστ που δηλωνεις large!!!

https://f.cl.ly/items/1g0u3Y1O3M0x2s0Z1B3k/hqdefault.jpg

spar@
20-06-13, 00:17
απο τα λιγα για να μν πω το μοναδικο σου ποστ που δηλωνεις large!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/

χααχαχα ρε Χρησταρα, πραγματικα εχω δοκιμασει τα παντα....
λοιπον προτιμω να πινω εναν καφε και να τον ευχαριστιεμαι παρα να δινω τα λεφτα μου στον καθε γυφτο που ανοιγει μια τρυπα...
Ελεος βαρεθηκα τις ταμπελες καφες 1 ευρο, τυροπιτα 0,50, ντονατς 0,50....
και ειναι οι γυφτοι μεσα πρωην μαντραδες, και προσπαθουν να πηξουν το αφρογαλα, και πινουμε εξπρεσσο απο Πακισταν...
Ρε φουστη αμαξια πουλαγες μεχρι πριν 2 χρονια πως εμαθες τωρα να φτιαχνεις καφε μεχρι το μεσημερι και το απογευμα να γυρναει ο γυρος, να ψηνεις πιτσες και να φτιαχνεις κρεπες...ελεος!
Το 90% που διαφημιζει με τεραστιες ταμπελες την ΤΙΜΗ του και οχι το προιον του ειναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΥΤΣΟ.....

Χρίστος
20-06-13, 00:19
χειμαρος για το καφε ο ελληνας φοιτητης!!!!

Bellof-3
20-06-13, 02:40
στην πατρα ο καφες στο χερι εχει 1-1.50 και μιλαμε για καφε οχι νεροζουμι...

εχουν ανοιξει αλυσιδες καταστηματων με καφε στο χερι coffee-island και coffebrands και ο ανταγωνισμος εχει ριξει τις τιμες και εχει ανεβασει την ποιοτητα...

Skyline_IS
20-06-13, 05:44
Στο κεντρο της θεσσαλονικης εχουν ανοιξει σαν τα μανιταρια.. Πολλα μαγαζια και ολα γεματα!

Φρεντο καπουτσινο που εχω δοκιμασει, ειναι ωραιος αλλα οχι ο κλασσικος φρεντο..Πιο πολυ για γλυκο γαλα με λιγο καφε μου κανει..Παντως ειναι ωραιο και η τιμη του για το μαγαζι ειναι 3.5
Καλη τιμη αν σκεφτεις οτι καποια μαγαζια στη παραλια το χρεωνουν και 4,5 - 5 ευρω το φρεντο και ειναι νεροζουμι καφε με λιγο γαλα..

doctore
20-06-13, 06:29
χααχαχα ρε Χρησταρα, πραγματικα εχω δοκιμασει τα παντα....
λοιπον προτιμω να πινω εναν καφε και να τον ευχαριστιεμαι παρα να δινω τα λεφτα μου στον καθε γυφτο που ανοιγει μια τρυπα...
Ελεος βαρεθηκα τις ταμπελες καφες 1 ευρο, τυροπιτα 0,50, ντονατς 0,50....
και ειναι οι γυφτοι μεσα πρωην μαντραδες, και προσπαθουν να πηξουν το αφρογαλα, και πινουμε εξπρεσσο απο Πακισταν...
Ρε φουστη αμαξια πουλαγες μεχρι πριν 2 χρονια πως εμαθες τωρα να φτιαχνεις καφε μεχρι το μεσημερι και το απογευμα να γυρναει ο γυρος, να ψηνεις πιτσες και να φτιαχνεις κρεπες...ελεος!
Το 90% που διαφημιζει με τεραστιες ταμπελες την ΤΙΜΗ του και οχι το προιον του ειναι ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΟΥΤΣΟ.....

Ινδοκαμπέ ο εσπρέσσο, από γυφτομαντράδες :shok:

aristent
20-06-13, 06:33
χειμαρος για το καφε ο ελληνας φοιτητης!!!!

τι σας ελεγα???....ΑΜΑ σου αρεσει ο καφες τους,..... κολλας!!!thumb

οπως ισως να θυμαστε,τα δυο καταστηματα Μικελ στο Βολο,ειναι φρανσαϊζ και ανηκουν σε κουμπαρο μου,....μου εχει πει οτι οι αναλογιες και ο τροπος παραγωγης ειναι που κανουν την διαφορα με αλλα καταστηματα,οπως και η μαρκα καφε που χρησιμοποιουν ειναι γνωστη και στανταρ!!!.....οπως επισης και τα Νουνου ειναι δεδομενα και οχι γαλατα οτι να 'ναι κλπ.κλπ......

μια και σας προτεινω να δοκιμασετε τον φρεντο καπουτσινο,να ξερετε οτι ο "μετριος" γλυκιζει ενα τικ παραπανω ,ευχαριστα μεν αλλα ειναι καθαρα θεμα γουστου γευσης.......οποτε αν θελετε πραγματικα μετριο διευκρινιστε το, ή ζητηστε σκετο και βαζετε εσεις οση ζαχαρη θελετε.thumb

Stamatis
20-06-13, 06:45
Παρακινεισαι απο ιδιοτελη κινητρα.
Απο τη στιγμη που ο κουμπαρος σου εχει τετοιο καφενειο, η αποψη σου ειναι διαπλεκομενη.

aristent
20-06-13, 07:34
Παρακινεισαι απο ιδιοτελη κινητρα.
Απο τη στιγμη που ο κουμπαρος σου εχει τετοιο καφενειο, η αποψη σου ειναι διαπλεκομενη.

:th_Laie_67-1:

εγω ημουν φαν πριν ανοιξει ο κουμπαρος μου!!!...ειμαι πελατης τους τουλαχιστον 5χρονια!!!

...μαλιστα εκεινος προτιμουσε απο αλλη αλυσιδα(Bruno), να πινει καφε,γιατι του φαινοταν γλυκος του Μικελ!!!

....αυτο βεβαια πριν εναμιση χρονο που του προεκυψε αυτη η επενδυση.....τωρα μητε να ακουει για αλλο "καφενειο"!!!:thumbsup:

chrisgiapz3
20-06-13, 11:25
coffee island παδιά και στην Αθήνα με 1,40 φρεντο εσπρεσσο!
κ σκέτο να πίνουμε καφε!

Ptboul
20-06-13, 11:38
Με 30 λεπτά από το σούπερ μάρκετ.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/eDZmc2oyMTI_o_greek80scommercialfiestafr-1.jpg

Φοράς και την μπούφαλο, το μάλμπορο κ τέλος.

Nick bmwlover
20-06-13, 12:11
Οπως ειπαν κ οι αλλοι,coffee island συνιστω ανεπιφυλαχτα,1,40 φρεντο εσπρεσσο,1,60 φρεντο καπουτσινο με κρεμα!!!

Bellof-3
20-06-13, 13:53
Προσωπικα μου αρεσει σκετος ο καφες.... απο τις διαφορετες μαρκες προτιμω το jakobs που ειναι πιο δυνατος αλλα εχει ιδιαιτερο αρωμα... Ευτυχως υπαρχουν αρκετοι καλοι καφετζηδες στα μερη μας και τους πινουμε φθηνα... αλλιως θα ειχα ξεπουληθει...

κατι αλλο που κανουν ειναι οτι αντι για αφρογαλα, στο φρεντο καπουτσινο χτυπανε κραμα γαλακτος στην οποια βαζουν και λιγη ζαχαρη μεσα, και γινεται πολυ ευκολοπιωτη η κρεμα... οι περισσοτεροι το προτιμανε... εμενα δε μ αρεσει να πινω τουρτα...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
20-06-13, 14:31
Φρεντο καπουτσινο από glamour,ψηλά αλώνια Πάτρα. Οπότε ανεβαινω πάντα Πηγαινω εκει.την επόμενη θα Παγκοσμίου με συρόμενο βυτιοφόρο να πάρω λίγο μαζί μου..

Stamatis
20-06-13, 14:39
Παιζει να ειμαι ο τελευταιος Ελληνας που οταν βγαινει εξω πινει φραπογαλο;

bill_m3
20-06-13, 15:08
Παιζει να ειμαι ο τελευταιος Ελληνας που οταν βγαινει εξω πινει φραπογαλο;

Οχι Προεδρε, ειμαστε πολλοι!!!!
Εγω εσυ ο μπουλις και δυο ακομα!!!!!

aristent
20-06-13, 16:36
O strof που πατησε thank's ,ειναι πιο φανατικος και απο μενα στον φρεντομικελ......αφου ειχε παει για δυο εβδομαδες καπου για καποια εκπαιδευση,σεμιναριο...δεν θυμαμαι ακριβως και ελεγε στη γυναικα του να του στειλει με τα ΚΤΕΛ ενα φρεντο απο το Μικελ!!!:th_Laie_67-1:

...ας φτασει οπως να 'ναι,ελεγε,αφου εκει που ηταν ενα καφε της προκοπης δεν ηπιε!!!:thumbsup:

ΥΣ...παιδια,δεν κανω διαφημηση,δεν εχω ποσοστα κερδους, απλα ειμαι ενας ευχαριστημενος πελατης απ'ολη την κατασταση εκει,....γευση,εξυπηρετηση,κ θαριοτητα κλπ....τιποτε παραπανω,ειδικα στον Βολο, εκτος απο τα εγκαινια του 2ου Μικελ, δεν εχω ξαναπαει στον κουμπαρο μου,κακως βεβαια,απλα δεν βρηκα χρονο.:original:

Vassilis ///M
20-06-13, 16:53
Οχι Προεδρε, ειμαστε πολλοι!!!!
Εγω εσυ ο μπουλις και δυο ακομα!!!!!

Είμαι κι εγώ φανατικός και σταθερός σε κάποιες αξίες...:thumbsup::thumbsup:

Bellof-3
20-06-13, 17:04
Κι εγω ημανε... μεχρι που αρχισε να με πειραζει στο σταμαχι..

φραπε μονο στο σπιτι, και μονο nescafe gold ο κανονικος μου κανει το στομαχι χαλια..

merbeind
20-06-13, 18:23
Nα δοκιμασετε το mikelenio γλυκο ροφημα πραγματικα απιστευτο.Εκει να δειτε κολλημα...

A8hnaios
20-06-13, 19:42
Παιζει να ειμαι ο τελευταιος Ελληνας που οταν βγαινει εξω πινει φραπογαλο;

oχι ρε συ... και γω μια απ τα ιδια ειμαι..

Stamatis
20-06-13, 19:44
oχι ρε συ... και γω μια απ τα ιδια ειμαι..
Δεινοσαυροι μιας εποχης που εξαφανιζεται.
:hystericalbs1:

mitsos_chania
20-06-13, 19:58
Βρε παιδια 2¤ για takeaway καφε μηπως ειναι πολλα?Στα Χανια εχει 1.3-1.5 και ειναι πολυ καλη ποιοτητα.Με 2 ευρω εχεις και φρεντο και τυροπιτα

steliosm46
20-06-13, 20:17
Εχει εξαπλωθει παντου! Και λογικο ειναι. Διοτι οτι και να γινει σε αυτη τη χωρα ο Ελληνας θα πιει τον καφεδακο του καθημερινα!

Αυτο λοιπον το καταλαβε καλα ο κυριος αυτος και εκει εδωσε ολη του την προσοχη! Οχι οτι σε καλα καφε, η εστιατορια δεν θα τυχει να πιεις καλο καφε αλλα εχει σημασια οτι καθε φορα θα τον πετυχαινεις ακριβως οπως πρεπει! Αυτο ειναι και το μυστικο της δοσολογιας λοιπον!

Οχι οτι ειναι καμια τρελη επιστημη, αλλα θελει τεχνη ο καφες! Ακομα και στον χωριο μου ο Γιωργος που εχει την καφετερια φτιαχνει απιστευτο φρεντο καπουτσινο! Γιατι? γιατι εχει μερακη και τεχνη! Ακομα και με το τι τροπο χτυπας τον καφε, παιζει τον ρολο του για τον αν γινει καλος καφες και οχι ξεπλυμα!

Τι να πεις! Εγω προσωπικα εχω μιλησει και μιλαω με γνωστο μου ο οποιος ειναι υπευθυνος σε αυτη την εταιρια και σε καλο ποστο καθως ελεγα να επενδυσω σε Μικελ στην Περιοχη μου (Περιοχη Γιαννιτσων) αλλα απο την μερια του Μικελ δεν υπαρχει ακομη το ενδιαφερον για την συγκεκριμενη περιοχη!

Και να πω την αληθεια το βρισκω λογικο στην παρουσα φαση εφοσον βρισκεται στην κορυφη του αυτη την στιγμη, εχει επενδυσει σε ολες τις μεγαλες πολεις πρωτα εκ του ασφαλους αν μου επιτρεπεται αυτη η εκφραση, και φυσικα στην καφεδουπολη μας, την Θεσσαλονικη και επειτα θα πρεπει τωρα να εξελιχθει και στην μαζα, δηλαδη στην Αθηνα η οποία πιστευω οτι θα το αποθεώσει!.

Βεβαια δεν ειναι τυχαίο οτι στον μεγαλυτερο αριθμο των καταστηματων που ανοίγει τα περισσοτερα ειναι "δικά του" αυτός δηλάδή εχει το μεγαλύτερο ποστοστό και συνεργατών του φυσικά!

ζητά και αρκετά χρήματα θα έλεγα για το franchise του! Λογικο και αυτο στην παρούσα φάση!

Άντε να δουμε, πιστευω οτι θα κρατήσει για αρκετά χρόνια και δεν θα καταλήξει σαν τα Flocafe η τα starbugs που μια επερνες καφέ και την άλλη ξέπλυμα, διότι στοχεύει σε συγκεκριμένα πράγματα τα οποία τα κάνει καλά μέχρι στιγμής!


+1 για τον καταπληκτικό καφέ του Γιώργου στο χωριό μου!

https://img20.imageshack.us/img20/1230/te96.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/20/te96.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

DaywalkeR
20-06-13, 20:42
Είναι απλά υπερτιμημένος...
Απλά έγινε της μόδας και τα πρόβατα ακολουθούν.
Καλή επιτυχία στον επιχειρηματία αλλά υπάρχουν πολυ καλύτερα take away για καφέ στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον.
Θα πω απλά ένα μεγάλο ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ στους συμπολίτες μου. :thumbsdown:

aristent
20-06-13, 22:03
...
Απλά έγινε της μόδας και τα πρόβατα ακολουθούν......

στη γευση δεν υπαρχει μοδα!!!...φυσικα και δεν αισθανομαι "προβατο" που συχναζω εκει και οπωσδηποτε δεν παω επειδη πανε αλλοι!!!

...ομως και το το take away του,που ειναι η μεγαλη επιτυχια του,δεν βασιζεται σε μοδα ή σε φτηνη τιμη,αλλα σε γρηγορη εξυπηρετηση και στανταρ γευση σε οτι παραγγειλεις.

τωρα δεν υποστηριζω το Μικελ ως επιχειρηση,αλλα το στεκι μου.:original:

spar@
20-06-13, 22:10
Είναι απλά υπερτιμημένος...
Απλά έγινε της μόδας και τα πρόβατα ακολουθούν.
Καλή επιτυχία στον επιχειρηματία αλλά υπάρχουν πολυ καλύτερα take away για καφέ στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον.
Θα πω απλά ένα μεγάλο ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ στους συμπολίτες μου. :thumbsdown:

:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

DaywalkeR
20-06-13, 22:14
στη γευση δεν υπαρχει μοδα!!!...φυσικα και δεν αισθανομαι "προβατο" που συχναζω εκει και οπωσδηποτε δεν παω επειδη πανε αλλοι!!!

...ομως και το το take away του,που ειναι η μεγαλη επιτυχια του,δεν βασιζεται σε μοδα ή σε φτηνη τιμη,αλλα σε γρηγορη εξυπηρετηση και στανταρ γευση σε οτι παραγγειλεις.

τωρα δεν υποστηριζω το Μικελ ως επιχειρηση,αλλα το στεκι μου.:original:

Δεν διαφωνώ μαζί σου σε κάτι ούτε σε αποκαλώ πρόβατο, έχω πιει κι εγώ αρκετές φορές τον καφέ μου στο ΜΙΚΕL στην Λάρσα (πολύ πριν γίνει μόδα), και είναι όντως από τα καλύτερα εκεί.
Απλά λέω ότι στην Θεσσαλονίκη έχει καλύτερα και αξιολογότερα καφέ με εξίσου καλή ή και καλύτερη ποιότητα καφέ επίσης και στην μισή τιμή. Στα ΜΙΚΕL πάνε γιατί απλά έχουν γίνει μόδα.
Γι΄ αυτό και αναφέρθηκα στους συμπολίτες μου ως πρόβατα thumb

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
13-09-14, 23:44
No comments...

https://www.fortunegreece.com/article/ston-asterismo-tou-kafe/

ΜΙΧΑΛΗΣ
14-09-14, 06:48
Για να πιεις καλο καφε θελεις καλη μηχανη(επαγγελματικη), καλη ποιοτητα arabica (ανω των 15ευρω/κιλο), πολυ καλο καθαρισμα μηχανης-μυλου, σωστο κοψιμο και νορμαλ γραμμαρια ανα καφε. Λιγοι στα μαγαζια τους τηρουν αυτες τις προυποθεσεις γι αυτο κι ο περισσοτερος κοσμος δεν πινει καφε αλλα χωμα. Μην κοιτατε τις ταμπελες που λενε την μαρκα του καφε διοτι κατα 99% δεν ισχυει, οπως και στον φραπε οι περισσοτεροι ΔΕΝ χρησιμοποιουν μαρκα nescafe διοτι ειναι πανακριβος σε σχεση με αλλους στην μιση τιμη. Στο μαγαζι μου ειχα 6 χρονια τον ιδιο καφε που χρησιμοποιουν τα mikel(πολυ επωνυμος και πανακριβος) αλλα αναγκαστηκα να τον βγαλω διοτι τα 3 τελευταια χρονια εχει αλλαξει τα χαρμανια του με αποτελεσμα να βγαινει σκληρος στην γευση. Σε αλλους αρεσει αλλα σε αλλους οχι. Γι αυτο και προσθετει το γαλα στα φρεντο κλπ για να ειναι αποδεκτος σε μεγαλυτερο ποσοστο πελατειας.Η τιμη των 2 ευρω πακετο ειναι φθηνα αν αναλογιστειτε τι καφε χρησιμοποιει και τι υπηρεσιες-εξοδα παρεχει. ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Το μεγαλυτερο ποσοστο καφεδων του 1 και 1,5 ευρω ειναι χωμα που καταστρεφουν το στομαχι απο τα χημικα. Η διαφορα των 0,20 και 0,30 λεπτων δεν νομιζω οτι θα σωσει κανεναν. Για τον επιχειρηματια αυτο το 30 λεπτο ειναι η διαφορα στην ποιοτητα του καφε που θα βαλει και οχι το μεγαλυτερο κερδος στην τσεπη του. Εσεις επιλεγετε. Παρεπιπτοντως ο hausbrant εχει πολλες βαθμιδες καφε...δεν πινονται ολες! Εχω 2ο μυλο στο μαγαζι και τους εχω δοκιμασει σχεδον ολους.:original:

gant
14-09-14, 07:31
Ξεφούσκωσε στον πεζόδρομο της Κaλαμαριάς, βρίσκεις άδεια τραπεζάκια.
Μόδα ήταν και πέρασε όπως έγραψε ο day.....

Alex_
14-09-14, 08:45
στην πατρα ο καφες στο χερι εχει 1-1.50 και μιλαμε για καφε οχι νεροζουμι...

εχουν ανοιξει αλυσιδες καταστηματων με καφε στο χερι coffee-island και coffebrands και ο ανταγωνισμος εχει ριξει τις τιμες και εχει ανεβασει την ποιοτητα...

Coffee-island 1 ευρω ο φραπες κ ειναι πολυ καλος, επισης τα σπαει ο καπουτσινο με φυτικη κρεμα,
Απο mikel παιρνω μονο mocaccino σε πακετο, οταν ειμαι θεσ/νικη κ ειναι απλα θεϊκο.
Απο την στιγμη που υπαρχει ελευθερη αγορα μπορει ο καθενας να πουλαει σε οτι τιμη θελει, απο εκει κ περα αν πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες ο κοσμος θα τον απομονωσει ,αλλιως εαν ειναι καλη η ποιοτητα θα κρατηθει ψηλα.

HLIAS - E36
14-09-14, 09:53
Ξεφούσκωσε στον πεζόδρομο της Κaλαμαριάς, βρίσκεις άδεια τραπεζάκια.
Μόδα ήταν και πέρασε όπως έγραψε ο day.....

Kύριε Γιώργο δεν ξέρω τι γίνεται εκεί αλλά η μόδα του μικέλ στα μέρη μας καλά κρατεί...!:thumbsup: Παρασκευή βράδυ στο μικέλ στο 3ο χλμ στην εθνική Λάρισας μετά τις 9 άρχισε να σπάει ο χαμός...! Δεν θέλω να ξέρω τι γινοταν στα κεντρικά μικελ εντός της πόλης...!!!:shok:

Εγώ πάντως το προτιμώ και με διαφορά από τις υπόλοιπες καφετέριες επειδή έχει ανεβάσει τον πήχη στο Θεό...!!! Άψογα προιόντα, εξυπηρέτηση και τιμές! Κάνει την ώρα του καφέ "απόλαυση"...!!!thumb

Πολλές φορές σκέφτομαι να πηγαίνω και αλλού γιατί ο τύπος θα καταντήσει μονοπώλειο αλλά από την άλλη αν και οι άλλες καφετέριες θέλουν να τραβήξουν κόσμο ας γίνουν επαγγελματίες...!

Nino
14-09-14, 10:16
Άψογα προιόντα, εξυπηρέτηση και τιμές! Κάνει την ώρα του καφέ "απόλαυση"...!!!
thumb
Ο καλύτερος καπουτσινο που εχω πιει,service στα όρια του"ενοχλητικού" συνέχεια απο πάνω σου ειναι!! Και σωστές τιμές.
Ειδικά για takeaway πήρε η κόρη μου ένα τεράστιο ποτήρι κρύα σοκολάτα ( ίσως απο τις καλύτερες που εχω δοκιμάσει) με μονο 2 ευρω.
Όσο για τα τραπέζια... Αν το Μαγαζι ειναι καινούργιο παρατηρήστε οτι συνέχεια ειναι όλα γεμάτα. Αυτο ειναι μέρος προωθητικης ενεργειας και πιστεύω καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Μόλις περάσει λίγο ο καιρός όλα παίρνουν το δρόμο τους και ο καθένας το μερίδιο του στην αγορά. Το σίγουρο πια ειναι ένα! Οι εποχές που πουλαγαν άθλια νεροζουμια για χρυσάφι πέρασε, οποίος θέλει να " κρατηθεί" θα προσφέρει ποιότητα σε σωστή τιμή.
Τα mikel ως τωρα τηρούν αυτόν τον κανόνα!!!

Harisp
14-09-14, 11:26
Μόδα ξεμόδα ο Μικέλ που παίρνει 50.000 μπροστά για κάθε μαγαζί που ανοίγεται, δεν τα τσέπωσε από τους καφέδες... από τα 100 μαγαζία που ανοίξανε τα τσέπωσε...
+ ότι κάνει τις κατασκευές-εξοπλισμούς-αρχιτεκτονικά σε κάθε μαγαζί.

ο Μικέλ και ο Έξυπνη Σίτα είναι μεγάλοι μάγκες εν μέσω κρίσης στην Ελλάδα.
Έχετε δει ισολογισμό του Έξυπνη Σίτα να δείτε τι δηλώνει...;;; Πολύ χρήμα...

pilot
14-09-14, 16:37
κάτι είχα ακούσει για 3 μύρια τζίρο! Είναι δυνατόν??

aggelosmk2
14-09-14, 16:53
Για να πιεις καλο καφε θελεις καλη μηχανη(επαγγελματικη), καλη ποιοτητα arabica (ανω των 15ευρω/κιλο), πολυ καλο καθαρισμα μηχανης-μυλου, σωστο κοψιμο και νορμαλ γραμμαρια ανα καφε. Λιγοι στα μαγαζια τους τηρουν αυτες τις προυποθεσεις γι αυτο κι ο περισσοτερος κοσμος δεν πινει καφε αλλα χωμα. Μην κοιτατε τις ταμπελες που λενε την μαρκα του καφε διοτι κατα 99% δεν ισχυει, οπως και στον φραπε οι περισσοτεροι ΔΕΝ χρησιμοποιουν μαρκα nescafe διοτι ειναι πανακριβος σε σχεση με αλλους στην μιση τιμη. Στο μαγαζι μου ειχα 6 χρονια τον ιδιο καφε που χρησιμοποιουν τα mikel(πολυ επωνυμος και πανακριβος) αλλα αναγκαστηκα να τον βγαλω διοτι τα 3 τελευταια χρονια εχει αλλαξει τα χαρμανια του με αποτελεσμα να βγαινει σκληρος στην γευση. Σε αλλους αρεσει αλλα σε αλλους οχι. Γι αυτο και προσθετει το γαλα στα φρεντο κλπ για να ειναι αποδεκτος σε μεγαλυτερο ποσοστο πελατειας.Η τιμη των 2 ευρω πακετο ειναι φθηνα αν αναλογιστειτε τι καφε χρησιμοποιει και τι υπηρεσιες-εξοδα παρεχει. ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Παρεπιπτοντως ο hausbrant εχει πολλες βαθμιδες καφε...δεν πινονται ολες! Εχω 2ο μυλο στο μαγαζι και τους εχω δοκιμασει σχεδον ολους.:original:


Συμφωνώ απόλυτα για την μεθοδολογία παρασκευής.

Στα χαρμανια τώρα:Tον Hausbrant τον έχω δοκιμάσει απο τα χειρότερα του ως τα καλύτερα του. Καταλήγω οτι είναι ένα νερομπλέτσι που βγαίνει μισό λίτρο κ βάλε για να πίνεις με τις ώρες.
Ο illy τα τελευταία χρόνια χώμα.
O Lavazza σα να μου φαίνεται οτι κ αυτος χειροτερεύει.
Ο Dimello σε κάποια μαγαζιά παραμένει καλός κ γευστικός.

Τα μαγαζία που έχω πετύχει να τηρούν περισσότερα από ολα τα άλλα τις προυποθέσεις για έναν σωστό αυθεντικό espresso είναι τα μαγαζια που χρησιμοποιύν Ipanema espresso.

Εξαιρετικός καφές. Απλά. Εκτοτε οτι άλλο πίνω το θεωρώ σαβούρα. Πέραν βέβαια μαγαζιών που χρησιμοποιούν πιο απλά χαρμάνια αλλά με σωστούς τρόπους παρασκευής δε.

Το χω πει και σε άλλους αυτό με τον Ipanema κ πραγματικά πλέον δε τον αλλάζουν.



Υ.Γ: να τονίσω οτι δεν έχω καμμία σχέση-κέρδος απο την εταιρία. Εγώ προμηθευτής Φούρνων-Ζαχαροπλαστείων είμαι.