PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] προβλημα γρυλος παραθύρου



giannis_compact
23-03-10, 18:13
Καλησπερα παιδια.Εχω ενα προβλημα που με βαζανιζει τον τελευταιο καιρο.Εχοντας λιγο ανοιχτο-εως τερμα ανοιχτο το παραθυρο και κλεινοντας την πορτα ακουγεται ενας θορυβος,ο οποιος δειχνει οτι ολο το παραθυρο κουνιεται μεσα στην πορτα και ακουγεται απιστευτα σπαστικα και δε θυμιζει σε τιποτα αυτοκινητο bmw.Το αλλο προβλημα ειναι οταν ειναι τερμα κλειστο το παραθυρο.Σε ολες τις λακκουβες ακουγεται ενα κρακ κρακ.Λυνοντας την ταπετσαρια ειδα οτι εκεινο το πλαστικο πραγματακι που ανεβο-κατεβαινει εχει κενό και γιαυτο ακουγονται αυτοι οι θορυβοι.Οπου κι αν πηγα μου μιλησαν για κομπλε γρυλο--->110 ευρω περιπου.Καμια αλλη λυση?Ψαχνοντας βρηκα αυτο:https://cgi.ebay.de/BMW-E46-Fensterheber-Reparatursatz-Vorne-Links_W0QQitemZ140389352165QQcmdZViewItemQQptZAuto teile_Zubeh%C3%B6r?hash=item20afdb82e5
Μπορει να γινει τιποτα λετε?Πολλα τα 110 ευρω για εναν σπαστικο τριγμο.

gyiama
23-03-10, 18:15
αυτο που εβαλες ειναι ολοκληρο το σετ με τα συρματοσχοινα αυτο που χρειαζεσαι στην ουσια ειναι αυτο https://cgi.ebay.de/BMW-E46-Fensterheber-Reparaturclips-Vorne-Links_W0QQitemZ140386896250QQcmdZViewItemQQptZAuto teile_Zubeh%C3%B6r?hash=item20afb6097a αλλα αν ακους και τπτ κρακκρακ οταν το ανεβοκατεβαζεις παρε το 1 σετ και αλλαξε και τις ντιζες!!

giannis_compact
23-03-10, 18:18
Μα και το κρακ κρακ απ'αυτα δεν ακουγεται?Και αυτο πως θα το αλλαξω,γινεται να βγουν αυτα τα πλαστικα που ειναι φαγωμενα και εχουν κενο και να μπουν αυτα τα καινουρια ή ειναι καμια πατατα?

gyiama
23-03-10, 18:32
οχι το κρακ κρακ ειναι απ τα συρματοσχοινα αυτα ειναι κουμπωτα και με μια βιδουλα αν θυμαμαι καλα ναι βγαινουν ευκολα δεν ειναι τπτ το φοβερο παρε το 1 σετ και βλεπεις και αλλαζεις δεν ειναι και καμια περιουσια εξαλλου!!!!ψαξε στο αμερικανικο ebay windows regulator λεγονται!!! εχει πιο φθηνες τιμες!!

giannis_compact
23-03-10, 18:33
Αυτα που εβαλες φιλε μου ειναι για σενταν.Στο δικο μου που ειναι κομπακτ θα κανουνε?την αλλαγη λες μπορω να την κανω και μονος?Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω σκασει με δαυτα...

gyiama
23-03-10, 18:35
ναι οκ στη τυχη το βρηκα αυτο αλλα λογικα πρεπει να φορας του κουπε εσυ!! ψαξε στο αμερικανικο και βαλε κομπακτ!!!

giannis_compact
23-03-10, 18:36
Και πως θα τα αλλαξω?Λες να ωγαλω τα δικα μου πρωτα να δω αν απλα εχει λασκαρει η βιδα και υστερα να κανω την παραγγελια??

gyiama
23-03-10, 18:58
συνηθως φαγωνεται αυτο το πλαστικο και παιζει το τζαμι δλδ ανεβοκατεβαινει στραβα γι ααυτο κανει κρακ κρακ οταν ειναι κλειστο!!!αλλα εφοσων χτυπαει και στο κλεισιμο της πορτας ειναι μαλλον και φαγωμενοι οι οδηγοι και ισως να ειναι λασκαρισμενος ο γρυλος!!!δυστυχως δεν ειμαι μαντης να σου πω ακριβως τι εχει αλλα σιγουρα ειναι και απο αυτους τους οδηγους!!αν πιανουν λιγο τα χερια σου δεν θα δυσκολευτεις να τους αλλαξεις!!!

vasilis e46
26-03-10, 15:25
Δυστυχως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω στο sedan E46 που εχω και χρειαστηκε να αλλαξω ολους τους γρυλους με τον καιρο εκτος του οδηγου...οι ανθρωποι απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι υποφερουν ολα τα μοντελα αυτα.Το ποσο αν θυμαμαι καλα ηταν τα 140E Θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο να συμβαινει αυτο σε τετοια αυτοκινητα και δεν μιλαω μονο για 3αρες αλλα εχω ακουσει και σε μεγαλυτερα BMW οτι συμβαινει το ιδιο.

BILL007
26-03-10, 15:37
Ναι δυστηχώς έτσι είναι...Και στα Χ5 πέφτανε τα παράθυρα...Ασε...Μεγάλο δράμα αυτοί οι γρύλοι...

Να ρωτήσω κάτι σχετικό?Αν ανοίξουμε την επένδυση με πολύ προσοχή (κοπιδάκι και τσικι τσικι γύρω γύρω βγάζουμε τη μαύρη μόνωση) αποκτούμε πρόσβαση στο σύστημα του γρύλου.Μετά όμως με τι την ξαναβάζουμε στη θέση της,για να μην έχουμε φόβο να μπάξουμε νερά έπειτα???

gyiama
26-03-10, 20:49
η μονωση ειναι κολλημενη με την γνωστη '' μαστιχα/τσιχλα κλπ'' οποτε την βγαζουμε και ξανακολλαει μετα!!!!αν δεν κολλαει λογο παλαιοτητας(μετα απο πολλα χρονια μπορει να εχει ξεραθει)μπορουμε να την κολλησουμε με μπαμπριζοκολλα(αλλα βγαινει δυσκολα μετα)η να παρουμνε απο κανενα λαμαρινα λιγη τετοια μαστιχα!!δυστυχως για να αγορασουμε μαλλον δεν συμφερει γιατι παει περιπου 30ε το καρουλι το οποιο ειναι αρκετα μετρα και δεν αξιζει τον κοπο!!

BILL007
26-03-10, 21:28
Ξέρεις απο που μπορώ να πάρω αυτό το καρούλι?ή πως να το ζητήσω?Δεν θέλω να βάλω μπαρμπριζόκολλα...
Ευχαριστώ...:)

m-power_01
26-03-10, 23:59
Εγω παντως πιστευω οτι και εδω παιζει ρολο η συντηρηση ,η προσοχη και η σχολαστικοτητα!
Δηλαδη το κατα ποσο κοπαναμε τις πορτες, κατα ποσο καθαριζουμε τους οδηγους των παραθυρων και τις τσιμουχες, αν λιπαινουμε που και που τα λαστιχακια με σιλικονη, αν ρεγουλαραμε ποτε μετα απο τοσα χρονια τα παραθυρα και και και...
Βεβαια θα μου πειτε δεν ειναι δυνατον να κυνηγαω τα παιδια ή οποιον μπαινει ,να μην κοπανησει την πορτα, ή να ειμαι με ενα σπρει σιλικονης στο χερι...Λογικο και αυτο

gyiama
28-03-10, 14:59
Ξέρεις απο που μπορώ να πάρω αυτό το καρούλι?ή πως να το ζητήσω?Δεν θέλω να βάλω μπαρμπριζόκολλα...
Ευχαριστώ...:)

αυτο το καρουλι μπορεις να το παρεις απο μαγαζια με χρωματα και υλικα αυτοκινητοη απο καποιον γνωστο σου λαμαρινα να του πεις να σου δωσει λιγο να κανεις την δουλεια σου ειναι κριμα να παρεις 10 μετρα τι να το κανεις?

munchen
28-03-10, 15:42
αυτο το καρουλι μπορεις να το παρεις απο μαγαζια με χρωματα και υλικα αυτοκινητοη απο καποιον γνωστο σου λαμαρινα να του πεις να σου δωσει λιγο να κανεις την δουλεια σου ειναι κριμα να παρεις 10 μετρα τι να το κανεις?

πωσ το ζηταμε ομωσ?

gyiama
28-03-10, 15:56
μμμμ αυτο ειναι τωρα το ωραιο........ περιεγραψε του το ειναι ενα μαυρο κορδονι που ειναι κολλα αλλα δεν στεγνωνει μαστιχα/ματζουνι το λενε οι λαμαριναδεσ αλλα αν πας στο μαγαζι θα το καταλαβουν!!!συνηθος ειναι σε καρουλια των 10μ με 3 λωριδες δλδ συνολο 30μ

BILL007
28-03-10, 17:51
αυτο το καρουλι μπορεις να το παρεις απο μαγαζια με χρωματα και υλικα αυτοκινητου

Ξέρουμε κανα τέτοιο εδώ στην Αθήνα που να το έχει σίγουρα?thumb

giannis_compact
28-03-10, 19:49
Με θερμο αερα Βασιλη!Στο σημειο που κολλαει η μονωση απο μεσα,διοχετευουμε θερμο αερα(μπορει να γινει και με δυνατο πιστολακι για τα μαλλια,αλλα υπαρχει και ειδικο πιστολι bosch,για παραδειγμα)και ετσι η μονωση ξανα-κολλαει στη θεση της οπως ηταν και καλυτερα!

BILL007
28-03-10, 22:01
Thans Γιάννη!Ωστόσο θα ήθελα να αγοράσω απο αυτό το υλικό γιατί το θέλω και για αλλού...;) :) Kανείς κάνα παραπάνω info?:)

gyiama
29-03-10, 09:57
ρε Μπιλη πηγαινε σε ενα μαγαζι με χρωματα αυτοκινητου και παρε! ολα αυτα τα μαγαζια εχουν μην αγχωνεσαι!!!με τοπιστολακι αν ζεστανεισ την μεμβρανη............θα την κλαις!!!!!!!

320d
27-09-10, 20:11
Ξέρει κανείς απο Ελλάδα αν υπάρχει περίπτωση να βρούμε μόνο αυτό ανταλλακτικό??

Γιατί το χρειάζομαι άμεσα?

Kostas_1
27-09-10, 20:16
Ξέρει κανείς απο Ελλάδα αν υπάρχει περίπτωση να βρούμε μόνο αυτό ανταλλακτικό??

Γιατί το χρειάζομαι άμεσα?

Ποιο εννοεις?

320d
27-09-10, 20:23
νομίζω αυτό είναι

https://www.argyrides.eu/bmw/mods/window_reg/images/32.JPG

ειναί το πλαστικό που συγκρατεί το συρματόσκοινο και ευθύνεται για τα κρακκκκ κρουκκκκ

στο ανεβοκατέβασμα του παραθύρου

katsaraios
27-09-10, 20:25
5 εργασιμες κανει απο το Γερμανικο ebay.

Kostas_1
27-09-10, 20:31
Για βρες το εδω (https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/320Ci-M54/LHD/N/browse/vehicle_trim/door_window_lifting_mechanism_front/)

και ρωτα σε αντιπροσωπεια, Παναγιωτιδη, αλλα και εδω (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1863)

320d
27-09-10, 21:44
5 εργασιμες κανει απο το Γερμανικο ebay.
Απλά το επείγομαι...



Για βρες το εδω (https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/320Ci-M54/LHD/N/browse/vehicle_trim/door_window_lifting_mechanism_front/)

και ρωτα σε αντιπροσωπεια, Παναγιωτιδη, αλλα και εδω (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1863)

Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό η BMW το δίνει μαζί με τα υπόλοιπα και ετσι το κόστος πάει σε άλλα επίπεδα!!


Ευχαριστώ και τους 2 σας!!