PDA

Επιστροφή στο Forum : GPS Tracker



fanisk
14-06-13, 22:58
Σκεφτομουν πως τα GPS trackers ειναι πολυ ευκολο να τα βγαλεις off με κατι απλα μαραφετια απο ebay. Μιας και ειδα το θεμα του Aceman ας ρωτησω και εδω.

Υπαρχει GPS tracker και να εμφανιζει σε live map στο iphone τη θεση? Ισως πεσουμε στη περιπτωση που ο κλεφτης δεν εχει jammer πανω του, το πηρε και εφυγε, μηπως και το προλαβουμε.

Απο την αλλη σκεφτομαι και εκεινα τα 2 αδερφια που κατεβηκαν οταν τους κλεβαν το αμαξι και ο ενας ειναι στο χωμα τωρα.. σκεφτομαι και την αστυνομια που με το φορτο που εχει, σημερα θα τους πεις θεση, αυριο θα ερθουν..

Για πειτε !

nikos325
14-06-13, 23:06
Σημερα εβαλα σε μηχανη gps tracker... Απ'οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης, με το που κλαπει, σου στελνει αμεσως μηνυμα στο κινητο και ανα τρια με πεντε λεπτα σου στελνει συντετεταγμενες μεσω google maps!!

fanisk
14-06-13, 23:08
Σημερα εβαλα σε μηχανη gps tracker... Απ'οτι μου ειπε ο ιδιοκτητης, με το που κλαπει, σου στελνει αμεσως μηνυμα στο κινητο και ανα τρια με πεντε λεπτα σου στελνει συντετεταγμενες μεσω google maps!!

Ποιο? Τιμη? Live map παιζει η μονο συντ. σε sms?

nikos325
14-06-13, 23:16
Eιναι πολλα.. Αυτος το πηρε κανα 60αρι αλλα ειναι το πιο απλο.. Ουτε σειρηνα δεν εχει να φανταστεις.. Κοντα στα 120 παιζουν με σειρηνα, χειριστηριο και αισθητηρα κραδασμου και ανυψωσης... Δεν σου δειχνει real time την κινηση που κανει αλλα σου στελνει sms τις συντεταγμενες σε link και βλεπεις την ακριβη θεση του μεσω google maps....

Stamatis
15-06-13, 00:09
AYTO (https://www.ebay.co.uk/itm/Realtime-GPS-GSM-GPRS-Vehicle-Car-Tracker-Device-for-Apple-iphone-4S-iphone-5-/180976029677?pt=US_Surveillance_Security_Systems&hash=item2a23030fed) είχα βάλει στο BMW τότε που μου είχαν κλέψει το smart.
Πολύ καλή πλατφόρμα και χωρίς προβλήματα.

Δυστυχώς το έδωσα με το αμάξι γιατί ηταν μανούβρα να το βγάλω.
Αλλιώς θα σε είχα βολέψει...

fanisk
15-06-13, 01:09
Σιχαματη εισαι πολυ ωραιος τυπος ρε φιλε. Εβλεπα κατι Garmin GTU 10, αυτο ειναι ετη μπροστα ! Τα καλωδια ειναι μεγαλη μανουρα?

turbodog
15-06-13, 01:28
Σκεφτομουν πως τα GPS trackers ειναι πολυ ευκολο να τα βγαλεις off με κατι απλα μαραφετια απο ebay. Μιας και ειδα το θεμα του Aceman ας ρωτησω και εδω.

Υπαρχει GPS tracker και να εμφανιζει σε live map στο iphone τη θεση? Ισως πεσουμε στη περιπτωση που ο κλεφτης δεν εχει jammer πανω του, το πηρε και εφυγε, μηπως και το προλαβουμε.

Απο την αλλη σκεφτομαι και εκεινα τα 2 αδερφια που κατεβηκαν οταν τους κλεβαν το αμαξι και ο ενας ειναι στο χωμα τωρα.. σκεφτομαι και την αστυνομια που με το φορτο που εχει, σημερα θα τους πεις θεση, αυριο θα ερθουν..

Για πειτε !

Αυτο με εχει προβληματισει και εμενα παρα πολυ. Φαντασου οτι πηγαν να κλεψουν ενα ALFA ROMEO σειρας και οχι κανενα Maybach.
Ειναι ΜΕΓΑΛΟ λαθος να πιστευουμε οτι οι κλεφτες σε περιπτωση που πιαστουν επ'αυτοφορο απο εμας θα μεινουν απρακτοι η θα παραδοθουν, η θα τους κανουμε τουλουμι στο ξυλο κτλ κτλ που ακουω απο διαφορους αν πιασουν καποιον να του κλεβουν το αυτοκινητο. Δυστυχως η περιπτωση που αναφερεις δειχνει οτι πολλοι κλεφτες ειναι αδιστακτοι οποτε θα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεχτικοι στις αντιδρασεις μας οταν βρεθουμε σε τετοια περιπτωση πριν αποφασισουμε να κινηθουμε ηρωικα και παρορμητικα. Το καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο αυτο, οταν καποιος κλεβει το αυτοκινητο σου μπροστα στα ματια σου, αλλα εναν εγκληματια με οπλο μονο ενα αλλο οπλο μπορει να τον αντιμετωπισει.

Stamatis
15-06-13, 09:41
Σιχαματη εισαι πολυ ωραιος τυπος ρε φιλε. Εβλεπα κατι Garmin GTU 10, αυτο ειναι ετη μπροστα ! Τα καλωδια ειναι μεγαλη μανουρα?

Οχι, ηταν πολυ απλο.
Δεν το εβαλα εγω φυσικα, πηγα σε ενα μαγαζι και το εφτιαξαν.
Πενηντα ευρω ειχαν ζητησει.
Το μονο θεμα ηταν οτι ειχε γεμισει το παρμπριζ κεραιες, απο το τρακερ, το τηλεφωνο, το ντυναβιν...
Τα ειχα βαλει ολα πισω απο τον καθρεφτη ομως και δεν ενοχλουσαν

ΔημήτρηςΜ3
15-06-13, 11:05
Πριν κανα 1 μήνα βάλαμε σε ενα αμάξι τις οικογένειας
Καλο gadget!!
Στέλνει μνμ που ειναι το αμάξι απενεργοποιηειδ
Το αμάξι αν θέλεις εχει κουμπί SOS αλλα λίγο ακριβό
250¤
Όταν είπα στον θείο μου οτι το ίδιο κίτ το βρήκα στο eBay 100¤
Βέβαια δαγκωθηκε για λίγο !!

oldcarskickass
15-06-13, 12:00
Να ρωτήσω κάτι πιθανώς άσχετο.

Άντε και βλέπουμε το στίγμα του αυτοκινήτου, τι μπορούμε να το κάνουμε; να το δώσουμε στην αστυνομία; Πως θα το χειριστεί; Θα πάει να το κατάσχει και να μας το επιστρέψει;

Αν είναι τελείως Off συγνώμη και διαγράψτε το.

katsaraios
15-06-13, 12:44
Να ρωτήσω κάτι πιθανώς άσχετο.

Άντε και βλέπουμε το στίγμα του αυτοκινήτου, τι μπορούμε να το κάνουμε; να το δώσουμε στην αστυνομία; Πως θα το χειριστεί; Θα πάει να το κατάσχει και να μας το επιστρέψει;

Αν είναι τελείως Off συγνώμη και διαγράψτε το.

Καθολου ασχετο πιστευω..
Δλδ τρεχουμε στο τμημα με το κινητο και δινουμε τα στιγματα ?
Υπαρχει διαδικασια αμεση (δεν νομιζω) η μετα πας με την καταγγελια να επεμβουν για αυτοφωρο ?

Kostas_1
15-06-13, 13:11
Ωραια. Και πες οτι εντοπιζεις που ειναι. Θα πας να το βρεις ή θα ειδοποιησεις την αστυνομια να το βρουν να στο φερουν κατακρεουργημενο - να μην εισπραξεις και ολη την ασφαλεια?

Κανε ασφαλεια κλοπης και να ευχεσαι να μην βρεθει

wheelman
15-06-13, 13:56
Καθολου ασχετο πιστευω..
Δλδ τρεχουμε στο τμημα με το κινητο και δινουμε τα στιγματα ?
Υπαρχει διαδικασια αμεση (δεν νομιζω) η μετα πας με την καταγγελια να επεμβουν για αυτοφωρο ?


Ωραια. Και πες οτι εντοπιζεις που ειναι. Θα πας να το βρεις ή θα ειδοποιησεις την αστυνομια να το βρουν να στο φερουν κατακρεουργημενο - να μην εισπραξεις και ολη την ασφαλεια?

Κανε ασφαλεια κλοπης και να ευχεσαι να μην βρεθει

Εμπειρικά σας λέω - επειδή χρησιμοποιούμε gps στην δουλειά-
ότι στατιστικά ότι γίνει είναι μέσα στο πρώτο 10 λέπτο.

Μετά οι πιθανότητες ανεύρεσης στην αρχική κατάσταση μειώνονται με γεωμετρική πρόδο.

Το μόνο που μας σώζει στα αυτοκίνητα είναι αν ο ληστής δεν έχει jammer και προλάβεις να κόψεις ρευματα, οπότε σίγουρα τον καθυστερείς αισθητά.

Αυτό που δέν ξέρω είναι πόσο κοστίζει η παρακολούθηση απο κάποια εταιρεία καθώς αυτοί συντονίζουν τις ενέργειες τους με την Αστυνομία
-Με το αζημείωτο φυσικά-οπότε σίγουρα έχεις περισσότερες πιθανότητες αποτροπής και ανάκτησης.

deepBLUE
15-06-13, 13:59
Εμπειρικά σας λέω - επειδή χρησιμοποιούμε gps στην δουλειά-
ότι στατιστικά ότι γίνει είναι μέσα στο πρώτο 10 λέπτο.

Μετά οι πιθανότητες ανεύρεσης στην αρχική κατάσταση μειώνονται με γεωμετρική πρόδο.

Το μόνο που μας σώζει στα αυτοκίνητα είναι αν ο ληστής δεν έχει jammer και προλάβεις να κόψεις ρευματα, οπότε σίγουρα τον καθυστερείς αισθητά.

Αυτό που δέν ξέρω είναι πόσο κοστίζει η παρακολούθηση απο κάποια εταιρεία καθώς αυτοί συντονίζουν τις ενέργειες τους με την Αστυνομία
-Με το αζημείωτο φυσικά-οπότε σίγουρα έχεις περισσότερες πιθανότητες αποτροπής και ανάκτησης.

Δεν υπαρχει σοβαρη εταιρια στην Ελλαδα και το κοστος ειναι μεγαλο.
Αν εθρετε Σεριφη θα σας πω τη γνωμη μου ,μια και εδω δε θελω .

katsaraios
15-06-13, 14:02
Δεν υπαρχει σοβαρη εταιρια στην Ελλαδα και το κοστος ειναι μεγαλο.
Αν εθρετε Σεριφη θα σας πω τη γνωμη μου ,μια και εδω δε θελω .

4.30 θα κατεβουμε Μικρολιμανο με Τασο,τουμπα,Ηλια για καφε..
αν σε βολευει περνα να τα πουμε..

wheelman
15-06-13, 14:05
Δεν υπαρχει σοβαρη εταιρια στην Ελλαδα και το κοστος ειναι μεγαλο.
Αν εθρετε Σεριφη θα σας πω τη γνωμη μου ,μια και εδω δε θελω .

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, δέν ξέρω τι γίνεται με τους ιδιώτες αλλα σαν εταιρική λύση είναι πολή καλή και το κόστος ανεκτό για μια μικρή επιχείρηση.

Ευχαρίστως να το συζητήσουμε :original:

deepBLUE
15-06-13, 14:07
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, δέν ξέρω τι γίνεται με τους ιδιώτες αλλα σαν εταιρική λύση είναι πολή καλή και το κόστος ανεκτό για μια μικρή επιχείρηση.

Ευχαρίστως να το συζητήσουμε :original:

Μιλω για ιδιωτες στο θεμα κοστους και οχι για εταιρια που μπορει να το αντεξει .

viper
15-06-13, 23:07
Εξαρτάται από το jammer που έχει ο ληστής.

Αν είναι GPS jammer τότε μπορείς να τον ακυρώσεις με το κατάλληλο anti jammer, που ουσιαστικά λειτουργεί σαν φίλτρο θορύβου.

Το πρόβλημα υπάρχει όταν ο ληστής έχει GSM jammer. Εκεί ο tracker ξέρει τη θέση του οχήματος αλλα δεν μπορεί να συνδεθεί για να σε ενημερώσει.

wheelman
16-06-13, 00:12
Εξαρτάται από το jammer που έχει ο ληστής.

Αν είναι GPS jammer τότε μπορείς να τον ακυρώσεις με το κατάλληλο anti jammer, που ουσιαστικά λειτουργεί σαν φίλτρο θορύβου.

Το πρόβλημα υπάρχει όταν ο ληστής έχει GSM jammer. Εκεί ο tracker ξέρει τη θέση του οχήματος αλλα δεν μπορεί να συνδεθεί για να σε ενημερώσει.

Δυστυχώς συνήθως είναι και για τα δύο...
https://www.youtube.com/watch?v=z0wea6fnnAE

Stamatis
16-06-13, 00:43
Παιδια μιλαμε συνήθως για ευκαιριακα κλεφτρονια που βρηκαν ενα τυχαιο αμαξι για κλεψιμο.
Αν παμε στα τζαμερ και τα obdii λαπτοπ και σε κεφαλες αναγνωσης, και μεσα στο αμαξι να εισαι, πακετο θα σε παρουνε.

spar@
16-06-13, 03:15
Καθολου ασχετο πιστευω..
Δλδ τρεχουμε στο τμημα με το κινητο και δινουμε τα στιγματα ?
Υπαρχει διαδικασια αμεση (δεν νομιζω) η μετα πας με την καταγγελια να επεμβουν για αυτοφωρο ?

πας στην αστυνομια και δινεις την διευθυνση που ειναι το αυτοκινητο σου.... και στελνουν περιπολικο!
αν ειναι εν κινηση παιρνεις αμεση δραση και στελνουν περιπολικο, και εισαι στην γραμμη στο τηλεφωνο και ενημερωνεις βαση του στιγματος που ειναι...

αυτο γινεται και με απλο gps tracker με καρτα σιμ, που στελνεις μνμ σου απανταει με μνμ και βαζεις τον κωδικο σε google maps...
δουλευει πολυ καλα δοκιμασμενο...

Χρίστος
16-06-13, 04:38
2 μερες τωρα εχω μαθει πραγματα που δε πιστευα ποτε οτι μπορει να γινουν.
Δυστυχως πρεπει να παθουμε εμεις ή καποιος δικος μας για να μαθουμε.

Συστηματα υπαρχουν πολλα και οι περισσοτεροι απο μας εχουμε αρκετα στα αμαξια μας.

Το οτι κανουμε το κανουμε κατ εμε ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ.

Αν φτασουμε στο σημειο να το εχουν παρει μετα και να το βρουμε οι πιθανοτητες να γινει μεσα σε λιγα λεπτα οπου και θα ειναι ολα καλα εινα μηδαμινες.

Δε ξερω Φανη αν διαφωνω ολικα η μερικα με τη λυση του gps tracker.
Απλα ειναι ενα μετρο που μας "βοηθαει" αν μπορω να το πω ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΚΟ.

Εγω παντα εψαχνα και θα συνεχισω να ψαχνω μετα τα προσφατα για λυσεις που ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ το κακο.

fanisk
16-06-13, 17:24
Ποιες ειναι τελικα αυτες?
Καλη ασφαλεια, καλος συναγερμος, παρκαρισμα σε νορμαλ σημειο (σε ποσους την επεσαν σε κατι ερημιες, τους πηραν και το αμαξι και τα σωβρακα), μπαστουνια, ραβδια, κρυφοι διακοπτες, μενει κατι αλλο?

spar@
16-06-13, 17:31
Ποιες ειναι τελικα αυτες?
Καλη ασφαλεια, καλος συναγερμος, παρκαρισμα σε νορμαλ σημειο (σε ποσους την επεσαν σε κατι ερημιες, τους πηραν και το αμαξι και τα σωβρακα), μπαστουνια, ραβδια, κρυφοι διακοπτες, μενει κατι αλλο?

Φανη αν ειναι να στο φανε θα στο παρουν και το μοτερ να βγαζεις καθε βραδυ...

Χρίστος
16-06-13, 17:33
κοιτα Φανη και τα wheel lock

thoikos
16-06-13, 18:59
Παιδια μιλαμε συνήθως για ευκαιριακα κλεφτρονια που βρηκαν ενα τυχαιο αμαξι για κλεψιμο.
Αν παμε στα τζαμερ και τα obdii λαπτοπ και σε κεφαλες αναγνωσης, και μεσα στο αμαξι να εισαι, πακετο θα σε παρουνε.

Συμφωνώ!!! Μου θυμίζει όταν έβαζα συναγερμό στο σπίτι, ρωτούσα τον τεχνικό αν γίνεται να τον παραβιάσουν να "σωπάσουν" την σειρήνα κλπ.

Μου απάντησε το παιδί : αν έχουν όλα αυτά τα συστήματα για να τον αχρηστέψουν θα πάνε στην Εκάλη και όχι σε σένα.

fanisk
16-06-13, 19:04
Προφανως και θα βρεθει καποιος που μπορει να τα σπασει ολα, το θεμα ειναι να παρουμε οσο το δυνατον περισσοτερες προστασιες για τους αλλους, τους λιγοτερο επιστημονες..

thoikos
16-06-13, 19:59
Προφανως και θα βρεθει καποιος που μπορει να τα σπασει ολα, το θεμα ειναι να παρουμε οσο το δυνατον περισσοτερες προστασιες για τους αλλους, τους λιγοτερο επιστημονες..

Ακριβώς, το κλεφτρόνι θα αποτρέψουμε, τον Nicolas Cage στο gone in 60 seconds δε θα μπορέσουμε!!

fanisk
16-06-13, 22:38
Ακριβώς, το κλεφτρόνι θα αποτρέψουμε, τον Nicolas Cage στο gone in 60 seconds δε θα μπορέσουμε!!

Αν το παρει ο Nicolas και αφησει ενα βρακι της Jolie να μυριζω για παρηγορια, χαλαλι του :th_Laie_67-1:

thoikos
16-06-13, 22:49
Αν το παρει ο Nicolas και αφησει ενα βρακι της Jolie να μυριζω για παρηγορια, χαλαλι του :th_Laie_67-1:


:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

A8hnaios
16-06-13, 22:56
Αυτο με εχει προβληματισει και εμενα παρα πολυ.
Ειναι ΜΕΓΑΛΟ λαθος να πιστευουμε οτι οι κλεφτες σε περιπτωση που πιαστουν επ'αυτοφορο απο εμας θα μεινουν απρακτοι η θα παραδοθουν, η θα τους κανουμε τουλουμι στο ξυλο. αλλα εναν εγκληματια με οπλο μονο ενα αλλο οπλο μπορει να τον αντιμετωπισει.

Γι αυτο εβγαλα κ εγω μια αδεια οπλοφοριας.... :whistle:

fanisk
16-06-13, 22:57
Γι αυτο εβγαλα κ εγω μια αδεια οπλοφοριας.... :whistle:

Οπλοφοριας ή οπλοκατοχης?

friendgr
17-06-13, 09:28
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι επειδή δεν θέλω να αφήσω πίσω μου ορφανά για ΛΑΜΑΡΙΝΕΣ, δεν πρόκειται να κάνω ούτε τον κλιντ ιστγουντ ούτε τον τζετ λι.

Μια καλή ασφάλεια και πάμε γι άλλα.

Ωραία και καλά με τους συναισθηματισμούς (όλοι έχουμε το γουσταριλίκι μας με κάποιο μοντέλο) αλλά στο τέλος όλα καταλήγουν στο οικονομικό ειδικά στο θέμα αυτοκίνητο πιστεύω το εξής: αγοράζουμε αυτοκίνητο το οποίο μπορούμε να συντηρήσουμε με ΑΝΕΣΗ και ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ. Οπως μου έλεγε κι ένας φίλος παλιά, να σου καταστραφεί ολοσχερώς και να μπορείς να το ξαναγοράσεις την επόμενη μέρα το ίδιο.

Πράγμα το οποίο ΔΕΝ συμβαίνει στην συντριπτική πλειοψηφία. Οταν ο άλλος το χρωστάει σε δάνειο ή παλιότερα αγόραζε ότι χλιδάτο έβρισκε για να πουλάει μούρη χωρίς υπόβαθρο, πως να μην τρελαίνεται μετά στο πρώτο τρακαρισματάκι ή στην γρατζουνίτσα; Για κάντε μια βόλτα και ρωτήστε σε καμιά χλιδάτη αντιπροσωπεία π.χ. porsche πόσα καγιέν ζητάνε να αλλάξουν ΜΟΝΟ λαδάκια και "...αν χρειαστεί κάτι άλλο βλέπουμε...." ..