PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες για το 116ed



freddys
10-06-13, 15:32
Εχω 2 ερωτησεις βρε παιδια.Οταν κινουμε,γρηγορα με το economy mode,απο τα 160 στα 180 ειναι σαν να πυροβολει μονο του,ξαφνικα.Λες και το μαστιγωνω να τρεξει.Εσεις το εχετε παρατηρησει;
Δευτερη ειναι ποση διαφορα εχει δει ο καθενας στα αναλογα modes.
Για παραδειγμα εγω στο economy δεν νιωθω το γκαζι καν,και καταναλωση παιζει να γραφει 4-4.5
Στο σπορ μου εχει φαει την ψυχη.Ευτηχως το εχω και για οταν κατεβαινω Αθηνα ή Θεσσαλονικη για να μην στεναχωριεμαι για το πετρελαιο που καιει.
Στο comfort δεν βλεπω μεγαλη διαφορα απο το οικονομικο αλλα νιωθω το αμαξι πιο χαλαρο.Δλδ νιωθω αν ειμαι σε μια ανηφορα συγκεκριμενη δεν χρειαζεται να κατεβασω ταχυτητα.
Επισης εχω παρατηρησει οτι το οικονομικο δεν ειναι παντα σωστο στις αλλαγες που δειχνει.
πχ ακολουθει μετα απο ευθεια μεγαλη ανηφορα σου δινει να ανεβασεις ταχυτητα για να καιει λιγοτερο,αλλα αν ανεβασω επειδη εχει στροφη και συνεχιζεις να ανεβαινεις παιζει να σου σβησει στην μεση..
Οποτε μετα απο 10.000 χλμ και απειρα λιτρα καμμενα εχω φτασει στο πιο σωστο ''οικονομικα μιλωντας''ειναι να βαζω το comfort γιατι την ανεβαινει χαλαρα ή να μην κανω αλλαγη και να μενω στην ταχυτητα που εχω.Εχοντας κανει τουλαχιστον 50 μετρησεις το αποτελεσμα ηταν διαφορα 0.8 λιτρα υπερ του comfort.
Εσεις τι εχετε δει;Πως σας εχει φανει μεχρι τωρα;
:thumbsup:

Harisp
10-06-13, 15:35
Όταν λες καίει πολύ στο sport, τι εννοείς; Για τι στυλ οδήγησης μιλάμε;

freddys
10-06-13, 15:40
Όταν λες καίει πολύ στο sport, τι εννοείς; Για τι στυλ οδήγησης μιλάμε;

Γρηγορο,στις τελικες κοντα.12λ στα 100 αλλα μολις σταθεροποιεις γυρναει στα 8λ στα 100χλμ.

Harisp
10-06-13, 15:43
Τόσο πολύ;;;
Υποθέτω για να κάψει τόσο πρέπει να το πηγαίνεις τέρμα συνέχεια έτσι;

Ταξίδι με 160 σταθερά πόσο καίει;

freddys
10-06-13, 15:51
Τόσο πολύ;;;
Υποθέτω για να κάψει τόσο πρέπει να το πηγαίνεις τέρμα συνέχεια έτσι;

Ταξίδι με 160 σταθερά πόσο καίει;

Tερμα...ειχα ενα οπελ insignia μπροστα και δεν τον εφτανα χτυπουσα τελικη και ξανα το ποδι πανω...

Καπου στα 6 εχει γραψει η μετρηση.Δεν εχω cruise control για να την κραταει σταθερη οποτε στα 160 σηκωνα λιγο το ποδι για να κρατιεται σταθερο.Θα βρω διαγραμμα να σου στειλω να δεις ποσο καιει...

karavag116d
10-06-13, 18:33
Γρηγορο,στις τελικες κοντα.12λ στα 100 αλλα μολις σταθεροποιεις γυρναει στα 8λ στα 100χλμ.

Αμα είναι έτσι να μην το παραλάβω σε μια εβδομάδα!Δεν προλαβαίνω να το κάνω και βενζίνη να εχω τα 136 τουλαχιστον!:ranting2:

freddys
10-06-13, 18:58
Αμα είναι έτσι να μην το παραλάβω σε μια εβδομάδα!Δεν προλαβαίνω να το κάνω και βενζίνη να εχω τα 136 τουλαχιστον!:ranting2:

Eξαρταται τι το θες.Πολη,πορεια με cruise control και ταχυτητες μεχρι 120-130 ειναι νομιζω απο τα πιο οικονομικα.Στο αυτο τριτη εδινε οτι με συμμετοχη ιδιωτη εκαιγε 4.28 με ενα ντεποζιτο πολλα χλμ και ειχε ακομα.Αλλα μεση ταχυτητα 100 χλμ αν δεν κανω λαθος.Γενικα ειναι ενα απο τα οικονομικοτερα για κινηση μεσα στην πολη.Κυριολεκτικα δεν καιει τιποτα.Τα βενζιναδικα με θυμουνται μονο απο το χρωμα.
Με την δικια μου χρηση,ειδα και 3αρια.Εξαρταται.Ολα τα αμαξια αν το πατας αλλαζουν την καταναλωση.Μην χαζεψουμε.Απλα στα μεγαλα κυβικα υπαρχει το οτι καιει πολυ παραπανω μεσα στην πολη οποτε,ειτε εισαι στα 150 ειτε κολλημενος στην παραλιακη καιει το ιδιο.
Θελεις ταχυτητα δοκιμασε το 116 το διλιτρο ή το 118.Οταν βγηκε ολοι ηξεραν οτι βγηκε για συγκεκριμενο λογο.99 γραμμαρια,χαμηλη καταναλωση,χαμηλη φορολογια επειδη ειναι 1600αρι.Δες το 114 ειναι το ιδιο αλλα πληρωνει τελη κανονικοτατα.Οποτε μην καθεσαι και σκας.Το αμαξι που παραγγειλες ειναι πολυ καλο.Κανε υπομονη και μετα απο τα 5.000 χλμ θα δεις διαφορες.

Την καλυτερη μετρηση δεν την κανει ο υπολογιστης.Την κανεις εσυ με τα χλμ,με τα λιτρα,με το ποσο ξοδεψες.Επισης οταν παραλαβεις κανε ενα τεστ,σε συγκεκριμενο δρομο πχ δουλεια σπιτι σπιτι δουλεια και γεμισε το καθε φορα(φουλαρισμα δλδ).Κανε παραλαγες στα mode δες πιο σε βολευει,και πιο καιει λιγοτερα και σε ποια ταχυτητα.πχ εγω εχω ανηφορες, και καιει και στην επιστροφη εχω κατηφορες και δεν καιει τιποτα λες και ειναι σβησμενο παει...Εχω 12 αρια στα 190+ εχω και 3αρια μεσα στην πολη,καροτσα καροτσα για να φτασω στην εξοδο μου.

Εξαρταται πως το πας,το αμαξι εχει φοβερο στησιμο και συντομα θα ανεβασω και εγω φωτο με τα πρωτα 10.000 χλμ και τις εμπειριες μου...

Αυτο που ζηταω ειναι απο οσους εχουν ηδη το ιδιο αμαξι τι εκαψαν στα αναλογα Modes και την διαφορα που ξαφνικα ανοιγει το αμαξι μετα τα 160...

mrclouzo
14-06-13, 19:55
Έχω διανύσει 7.000 χλμ σε 2.5 μήνες, overall πάρα πολύ ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο σε όλα τα επίπεδα. Στην εθνική δεν βάζω σχεδόν ποτέ το eco, δεν βλέπω διαφορές από το comfort στην κατανάλωση και είναι σπαστική η υστέρηση στο γκάζι. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν βάζω το cruise ανεξάρτητα από το mode η κατανάλωση είναι η ίδια. Προσωπικά βρίσκω το αυτοκίνητο πολύ οικονομικό. Εκτός και αν τα 8-9 λίτρα στιγμιαία κατανάλωση στα 200 χλμ θεωρείται μεγάλο νούμερο. Σε ανάλογους ρυθμούς ένα βενζινοκίνητο θα έγραφε τουλάχιστον τα διπλά και τριπλά... Με σταθερά 160 και μερικά 180αρια μετά βίας περνάει τα 6 l/100 (γύρω στο 6.1 με 6.2 παίζει η μέση). Δουλεύω αρκετά και το cruise, νομίζω πως βοηθάει τις περισσότερες φορές. Μέχρι στιγμής το trip γράφει συνολική μέση κατανάλωση 5.3 και περιλαμβάνει το στρώσιμο, πολλά σβέλτα ταξίδια, πόλη και αρκετά πλακώματα σε επαρχιακό ορεινό δρόμο. Αυτό το μπαμ που λες μετά τα 160 δεν το έχω αντιληφθεί. Επίσης στο sport σίγουρα καίει παραπάνω αλλά ο μόνος λόγος είναι επειδή σε προκαλεί να το κυνηγάς. Ακόμα και στο sport αν το δεξί πόδι δεν είναι βαρύ πετυχαίνω κατανάλωση σχεδόν ίδια με το comfort. Τέλος να πω ότι μέχρι στιγμής κάθε γέμισμα μου βγάζει από 860 χλμ μέχρι 1080 χλμ μέχρι να ανάψει λαμπάκι ρεζέρβας (που σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις άλλα 800-100 χλμ). Συνήθως έχω μια αυτονομία γύρω στα 920-940 χλμ μέχρι να ανάψει η ρεζέρβα χωρίς να προσπαθήσω ιδιαίτερα να κάνω οικονομία :thumbsup:

karavag116d
17-06-13, 19:05
Άλλη μια απορία για το 116 οχι για το ντιζελ που έχουμε εμείς. Την τελευταία εβδομάδα έχω μάθει 2 περιστατικα για 116 βενζίνη με σπασμένο μοτερ. Έχετε ακούσει τέτοια παρόμοιο θέμα να υπάρχει γενικότερα με τη σειρα 1? Εμείς οι πετρελαιοβόροι να ανησυχούμε??

karavag116d
17-06-13, 19:21
Μάλλον το παραπάνω μήνυμα πρέπει να μεταφερθεί στο thread προβλήματα σειρας 1!Sorry αγαπητοι mods!

karavag116d
23-07-13, 16:33
Λοιπον μετα απο 2650 χλμ και μεση καταναλωση γυρω στο 5,5 αρχιζω να σκεφτομαι ποτε πρεπει να αλλάξω λάδια.Στην αντιπροσωπεια μου είπαν στο πρωτο service.Eγω νομίζω όχι!Εσείς τι λέτε?

Giorgos 116i
23-07-13, 16:42
Δεν ξέρω αν τα ντίζελ έχουν διαφορά απο τα βενζινοκινητα αλλα εγω τα αλλάζω κάθε 8,000-9,000 χλμ το πολύ και ας λέει η bmw σε παραπάνω χλμ...

Harisp
30-07-13, 13:54
Παιδιά γνωρίζετε μήπως τι προτείνει η bmw για συντήρηση στο 1.6 το πετρέλαιο;

Φίλτρο πετρελαίου αλλάζεται ή είναι στο ρεζερβουάρ κάτω από τα καθίσματα και δεν αλλάζεται;

ntinos
01-08-13, 10:48
Αραγε το cruise να μπανει μετα ??

Ptboul
01-08-13, 10:51
Αραγε το cruise να μπανει μετα ??

Άμα πλερώΝεις γιατί να μην μπαίνει Ντινάκο;

450 είχε η εκ των υστέρων τοποθέτηση στο 90άρι.

ntinos
01-08-13, 10:53
ωρε μαναμ, πολλα μου φαινονται...

Ptboul
01-08-13, 10:57
Σε πολλά παιδιά αρέσει εδώ πέρα. Εγώ σε άλλα αμάξια που έχω οδηγήσει και το είχαν το έβαζα μόνο για να παίζω-σαν μπλιμπλίκι- και το απενεργοποιούσα αμέσως.

Μου είναι εντελώς άχρηστο δηλ. Άμα σ'αρέσει κόψε κάτι άλλο και βάλτο.

ntinos
01-08-13, 11:06
Στο κορσα με εχει βολεψει πολυ, δεν ξερω ομως κατα ποσο θα το χρησιμοποιει η γυναικα στον ασσο της...
Δε λεει να πεταξω 4-5 κατοσταρικα...

fanisk
01-08-13, 11:14
Στο κορσα με εχει βολεψει πολυ, δεν ξερω ομως κατα ποσο θα το χρησιμοποιει η γυναικα στον ασσο της...
Δε λεει να πεταξω 4-5 κατοσταρικα...

Κανει ταξιδια ή το εχει για την πολη? Και σε αδεια παραλιακη θα το βαλεις μερικες φορες για να αραξεις.. αλλα δεν θα βγαλει τα λεφτα του. Σε ταξιδια ειναι αλλη φαση !

ntinos
01-08-13, 11:16
Εγω Φανη το βαζω συνεχεια (Θυμαρι - Πειραια), μεχρι την βαρκιζα σχεδον μονιμα, και μετα οπου παω με 90-100...

Ιδια διαδρομη κανει και η γυναικα μου

fanisk
01-08-13, 11:26
Εγω Φανη το βαζω συνεχεια (Θυμαρι - Πειραια), μεχρι την βαρκιζα σχεδον μονιμα, και μετα οπου παω με 90-100...

Ιδια διαδρομη κανει και η γυναικα μου

Ανοιξε μια κουβεντα και εξηγησε της τι κανει (σιγα μη δεν ξερει) και δες αν σου βγαινουν τα νουμερα.. χαμενο δεν παει, ισως ομως τα 500 καλυψουν καποιο αλλο εξοδο που θα προκυψει.

mitsos_chania
01-08-13, 11:36
Αν βρει το μοχλο και παει σε ενα εξειδικευμενο να του το εγκαταστησουν δεν θα βγει φθηνοτερα?

Ptboul
01-08-13, 11:51
Δεν θα είναι μόνο ο μοχλός Μήτσο, έχει ένα σωρό παρελκόμενα + προγραμματισμό. Το έχει τοποθετήσει εκ των υστέρων ο Colbat. Να τον ρωτήσουμε.

freddys
01-08-13, 12:35
Δεν θα είναι μόνο ο μοχλός Μήτσο, έχει ένα σωρό παρελκόμενα + προγραμματισμό. Το έχει τοποθετήσει εκ των υστέρων ο Colbat. Να τον ρωτήσουμε.

Δεν μπαινει πανω στο τιμονι;;Νομιζω οτι μπαινει πανω.Τσαμπα δλδ λιωνω στο ebay μπας και καποιος δινει το cruise control?Aν παει 500 τοτε καλυτερα καινουργιο τιμονι και ησυχαζεις.Στα 500 βρηκα τιμονια...

Ptboul
01-08-13, 12:45
Όχι βρε μπαίνει, αλλά δεν είναι μόνο ο μοχλός και ξεμπέρδεψες. Θέλει και 2-3 ανταλλακτικά επιπλέον + τον προγραμματισμό. (βίδες, κάλυμα τιμονιού νομίζω και κάτι ψιλολόγια)

Όλα αυτά θα κοστίσουν 450-500 στην αντιπροσωπεία. (αναφέρομαι σε Ε90)

Βάλτε το vin σας στο realoem και ψάξτε το ανταλλακτικό ώστε να έχετε μια εικόνα.

mrclouzo
02-08-13, 20:25
Το ταξίδι με cruise control προσωπικά το βρίσκω πολύ ξεκούραστο με bonus την καλύτερη οικονομία. Κόστος αν το παραγγείλεις σαν extra με το αυτοκίνητο, 500 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Προσωπικά έβαλα το πακέτο drive comfort που είχε και κάτι άλλα εξτράκια με 900 ευρώ, καλύτερο deal. Συνεπώς θεωρώ ότι το retrofit μαζί με εργατικά θα πρέπει να κοστίζει αρκετά πάνω από 500 ευρώ. Τα xenon πχ τα τιμολογεί η bmw 1100 ευρώ και το retrofit παίζει στα 2000+ :shok: σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει σε ξένα φόρα... Πάντως στην f20 τα χειριστήρια του cruise control είναι πάνω στο τιμόνι και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να προστεθούν τα εν λόγω χειριστήρια μαζί με τις καλωδιώσεις και τα συναφή εκ των υστέρων. Και αν γίνεται, η bmw θα ζητάει πολλά λεφτά.