PDA

Επιστροφή στο Forum : Είχα ατύχημα - σύγκρουση



vasw
09-06-13, 18:30
Έπειτα από σύγκρουση που είχα μέσα στην πόλη με την 116 μου, (ευθύνεται οδηγός ταξί που πέρασε με πορτοκαλί φανάρι) ξεκινάω τρεξίματα με τις ασφαλιστικές.
Eγώ έχω interamerican και ο άλλος Intersalonica (την πάτησα...)
Οι ζημιές όπως φαίνονται (δεν έχω πάει σε συνεργείο, περιμένω τον πραγματογνώμονα όπως μου είπαν) είναι εξωτερικά οι εξής:

Εμπρός καπώ, φτερό, προφυλακτήρας, φανάρι, μάσκα, και δυστυχώς και οι δύο μπροστινοί αερόσακοι.
Αλήθεια, ενώ δεν είχα συνεπιβάτη, γιατί άνοιξε ο αερόσακος του συνοδηγού;;;
Υγρά δεν έτρεξαν από το αυτοκίνητο (νερά κτλ) και επίσης δεν είχε σε πρώτη ματιά πρόβλημα στην κύλιση όπως φορτώθηκε στην οδική.
Με τη σύγκρουση άναψαν τα αλάρμ και αποκόπηκε η μίζα. Έπειτα, αν και δεν μπορούσε να πάρει μπρος, τα ηλεκτρικά της λειτουργούσαν (ράδιο φώτα).

Σήμερα που προσπάθησα να ανοίξω τις πόρτες, δεν λειτουργούσε το κεντρικό ξεκλείδωμα και επίσης δεν άναβε το ράδιο, ενώ τα αλάρμ ενεργοποιούνταν κανονικά...

Τέλος πάντων. Αν δεν έχει κάποια άλλη εσωτερική ζημιά, τι περίπου (πολύ πολύ χοντρικά) να περιμένω για κόστος;

Πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα; Πρώτη φορά εμπλέκομαι σε ατύχημα!

A8hnaios
09-06-13, 19:00
Κρίμα ρε γαμωτο... Καλά κουράγια!
Όλα φτιάχνονται,καλά που δεν έπαθες εσύ κάτι...

engelo
09-06-13, 19:11
Το κακό είναι πως η Δεύτερη ασφαλιστική που ανέφερες δεν είναι στον φιλικό διακανονισμό !

Υπομονή και πίεση...

Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε μήνυμα..

Εσύ να είσαι καλά !

BILL007
09-06-13, 19:17
Την "εχθρική δήλωση" την έχεις ακουστα? Είναι το αντίθετο της φιλικής :p Η τροχαία ήρθε κατέγραψε το συμβάν? Αυτό είναι το σημαντικότερο!
Το πιο πιθανό σενάριο (μακάρι να μην συμβεί) είναι να επισκευάσεις τις ζημιές μόνη σου και μετά μέσω της δικαστικής οδου να πάρεις πίσω τα λεφτά σου απο την ασφαλιστική (γιατί εκεί θα καταλήξετε 100% εκτός και αν συμβιβαστείς - τους συμφέρει άλλωστε μιας και τα λεφτά σου θα στα δώσουν μετά απο κάποια χρόνια).

Καλό κουράγιο...

engelo
09-06-13, 19:21
Βήματα ΑΜΕΣΑ

1. Ζήτα πραγματογνώμονα απο την άλλη εταιρία (φταις δεν φταις)
2. Φτιάξε το όχημά σου
3. Να υποβάλεις στην 2η εταιρία ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ (για να αρχίσει να μετρά ο μέγιστος χρόνος των 2μηνων)
4. Αν δεν βγάλεις άκρη κάνεις καταγγελία στην ΔΕΙΑ (Διεύθυνση Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης) https://www.bankofgreece.gr/Pages/el/deia/default.aspx

Υπομονή κι εσύ να είσαι καλά...:original:

aristent
09-06-13, 19:25
Kριμα για την ατυχια σου,αλλα ολα τα "αψυχα" αντικειμενα επισκευαζονται και απλα θα ειναι μια κακια αναμνηση.....εσυ να 'σαι καλα.thumb

Κατ'αρχην σε περιπτωση ατυχηματος η BMW εχει προβλεψει καποιες ενεργειες του οχηματος, που πρεπει να απενεργοποιηθουν και καποιες αλλες που πρεπει να ενεργοποιηθουν.

εδω τα λεει αναλυτικα:


Safety systems.

Safety with a high IQ: the safety systems in your BMW react in an accident in a split second, coordinating the deployment of all necessary safety features, from airbags to seatbelt pre-tensioners to active headrests. The result: you and your passengers are assured of the best possible protection, whatever the type and intensity of collision.

Sensors in the A and B columns and in the doors of your vehicle register an accident at the earliest moments and react within milliseconds. The correct airbags are deployed to the appropriate degree, depending on which seats are occupied and the severity of the impact. Seatbelt pre-tensioners and the optional active headrests are activated at the right moment. If necessary, the battery and generator are disengaged and fuel pump deactivated to reduce the danger of fire. The central locking system unlocks all the doors and the cabin light and warning lights are illuminated.
Your BMW's safety system is able to react with remarkable speed, thanks to the decentralised structure of the network. Whereas in conventional systems all crash data is first gathered and analysed by one central control unit, the BMW network comprises numerous decentralised control units that determine the timing and intensity of deployment independently. This reduces data transfer times and enables individual components within the safety system to react with critical speed.

πηγη:https://www.bmw.com/com/en/insights/technology/technology_guide/articles/safety_systems.html

καλη συνεχεια και καλο ξεμπλεξιμο με την ολη διαδικασια!!!

και φυσικα καλως ηρθες!!!:thumbsup: :viannen_01:

Monsta
09-06-13, 19:28
Όπως περιγράφεις το ατύχημα και με το άνοιγμα των αερόσακων, οι ζημιές δεν πρέπει να περιορίζονται επιφανειακά σε προφυλακτήρα / καπό / φτερό / φανάρι / μάσκα.

Αν δε το δει κάποιος ειδικός δύσκολα μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Αν όμως θες να μάθεις μόνο το κόστος των ανταλλακτικών, δεν έχεις παρά να πάρεις μερικά τηλέφωνα. Ξεκίνα από την αντιπροσωπεία να πάρεις τη πρώτη κρυάδα και μετά πάρε κάνα μαγαζί στη Φραντζή στο Νέο Κόσμο. Ύστερα πρέπει να υπολογίσεις τα εργατικά (ξήλωμα-τοποθέτηση), καθώς και το βάψιμο.

Bitz
09-06-13, 19:38
Ειπες οτι το ταξι περασε με πορτοκαλι....Εσυ με τι χρωμα ξεκινησες ωστε να τον προλαβεις;; και χωρις να τον δεις;;

YiorgosXania
09-06-13, 19:40
Έπειτα από σύγκρουση που είχα μέσα στην πόλη με την 116 μου, (ευθύνεται οδηγός ταξί που πέρασε με πορτοκαλί φανάρι) ξεκινάω τρεξίματα με τις ασφαλιστικές.
Eγώ έχω interamerican και ο άλλος Intersalonica (την πάτησα...)
Οι ζημιές όπως φαίνονται (δεν έχω πάει σε συνεργείο, περιμένω τον πραγματογνώμονα όπως μου είπαν) είναι εξωτερικά οι εξής:

Εμπρός καπώ, φτερό, προφυλακτήρας, φανάρι, μάσκα, και δυστυχώς και οι δύο μπροστινοί αερόσακοι.
Αλήθεια, ενώ δεν είχα συνεπιβάτη, γιατί άνοιξε ο αερόσακος του συνοδηγού;;;
Υγρά δεν έτρεξαν από το αυτοκίνητο (νερά κτλ) και επίσης δεν είχε σε πρώτη ματιά πρόβλημα στην κύλιση όπως φορτώθηκε στην οδική.
Με τη σύγκρουση άναψαν τα αλάρμ και αποκόπηκε η μίζα. Έπειτα, αν και δεν μπορούσε να πάρει μπρος, τα ηλεκτρικά της λειτουργούσαν (ράδιο φώτα).

Σήμερα που προσπάθησα να ανοίξω τις πόρτες, δεν λειτουργούσε το κεντρικό ξεκλείδωμα και επίσης δεν άναβε το ράδιο, ενώ τα αλάρμ ενεργοποιούνταν κανονικά...

Τέλος πάντων. Αν δεν έχει κάποια άλλη εσωτερική ζημιά, τι περίπου (πολύ πολύ χοντρικά) να περιμένω για κόστος;

Πως πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα; Πρώτη φορά εμπλέκομαι σε ατύχημα!

Αρχικά, καλά ξεμπερδέματα, γιατί εχει τρέξιμο η όλη κατάσταση.
Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι γράφεις ότι πέρασε με πορτοκαλί αν υπάρχει αυτό στην κατάθεση σου ή στην δική του ΔΕΝ θα πάρεις τίποτα.
Πρόσεχε.

vasw
09-06-13, 19:50
Ναι τροχαία ήρθε και το κατέγραψε. Από συνεργείο τι προτιμάω; Επίσημη αντιπροσωπεία ή όχι;
Επίσης τώρα πως συνεχίζω; Η ιντεραμερικαν μου λέει ότι αφού δεν είναι στο φιλικό η άλλη εταιρεία, πρέπει να ασχοληθώ εγώ μαζί τους.
Τι κάνω; Πάω στην ιντερσαλόνικα και ζητάω αντίγραφο της δήλωσης του πελάτη τους;

fanisk
09-06-13, 19:53
Ειπες οτι το ταξι περασε με πορτοκαλι....Εσυ με τι χρωμα ξεκινησες ωστε να τον προλαβεις;; και χωρις να τον δεις;;

Αν ξεκινησε ο ταριφας με πορτοκαλι σημαινει οτι η vasw ειχε κοκκινο. Αν το γραψατε στη δηλωση, καλα κρασια..

vasw
09-06-13, 20:00
Ο ταξιτζής πέρασε από φανάρι που είναι είτε κόκκινο είτε πορτοκαλί αναλάμπον. Δεν πρασινίζει ποτέ. Όταν εγώ είμαι σε κόκκινο είναι και αυτός σε κόκκινο. Όταν εγώ έχω πράσινο αυτός έχει πορτοκαλί αναλάμπον.

aristent
09-06-13, 20:03
τι περιμενετε και οι δυο στο κοκκινο???

fanisk
09-06-13, 20:03
Ο ταξιτζής πέρασε από φανάρι που είναι είτε κόκκινο είτε πορτοκαλί αναλάμπον. Δεν πρασινίζει ποτέ. Όταν εγώ είμαι σε κόκκινο είναι και αυτός σε κόκκινο. Όταν εγώ έχω πράσινο αυτός έχει πορτοκαλί αναλάμπον.

Καλυτερα ετσι. Αφου αυτος εχει πορτοκαλι αναλ. οφειλει να δωσει προτεραιοτητα. Μια χαρα εισαι.

vasw
09-06-13, 20:03
Είναι συμβολή 3-4 δρόμων οπότε στα κόκκινα μας, είναι πράσινη άλλη κατεύθυνση.

Bitz
09-06-13, 20:09
Ετσι μπραβο....πεστο απο την αρχη, πορτοκαλι παλλομενο.
Μας μπερδεψες.:original:
Συμβουλεψου τον ασφαλιστη σου.

fanisk
09-06-13, 20:11
Δεν επρεπε να ανοιξει του συνοδηγου αν δεν ειχες συνεπιβατη ή τη ζωνη κουμπωμενη. Με ποσα τρακαρατε?
Αφου δεν ετρεξαν νερα, οι σωληνες ειναι μια χαρα. Η μιζα και το κλειδωμα δεν λειτουργουν λογω της συγκρουσης (λογω αναφλεξης και εγκλωβισμου), το ραδιο μαλλον ειναι παραπλευρη απωλεια.

Αφου εχεις προτεραιοτητα και η τροχαια κατεγραψε οτι ο αλλος περασε με πορτοκαλι αναλ. μιλα με το δικηγορο σου που σιγουρα θα ξερει καλυτερα, και μιλα με την ασφαλιστικη σου και του.

Τα λεφτα δεν θα ειναι λιγα, αεροσακοι, φαναρια, ειναι 2.000¤ μονο αυτα. Καινουργια. Αν βαλεις και τα υπολοιπα, + εργασιες, πρεπει να ειναι καπου στα 4.000¤ ολοκαινουργια σε αντιπροσωπο της BMW. Σε εξειδικευμενα και μεταχ. σιγουρα θα ειναι πιο φτηνα.

vasw
09-06-13, 20:24
Δεν επρεπε να ανοιξει του συνοδηγου αν δεν ειχες συνεπιβατη ή τη ζωνη κουμπωμενη. Με ποσα τρακαρατε?

Με καμιά 40-50 km πήγαινα και τον βρήκα εμπρός αριστερά.

aristent
09-06-13, 20:32
μηπως ειχες κουμπομενη καμμια "ψευτοαγγραφα" ζωνης στον συνοδηγο???......δεν εξηγητε αλλιως να ανοιξει ο αεροσακος συνοδηγου.thumb

fanisk
09-06-13, 20:34
Ή ειχες ποτε προβλημα με τον αισθητηρα καταληψης συνοδηγου και το βραχυκυκλωσαν?

vasw
09-06-13, 21:03
Όχι τίποτα από αυτά... Περίεργο. Είχα μια τσάντα ακουμπισμένη αλλά δεν σφύριζε η ειδοποίηση για ζώνη ( η οποία όμως λειτουργεί κανονικά)

BILL007
09-06-13, 22:31
Αν ήταν αρκετά βαριά η τσάντα διάβασε κατάληψη και γι'αυτό άνοιξαν...

merbeind
09-06-13, 23:04
Kαλα ξεμπερδεματα.Δυστυχως η ιντερσαλονικα ειναι οτι χειροτερο απο ασφαλιστικη.Με ειχαν τρακαρει 2 φορες αλλοι με δικη τους ευθυνη.
Την πρωτη φορα εκαναν 6 μηνες να δωσουν τα λεφτα και τοτε μετα απο πολλη πιεση που ασκησε ο πελατης τους.Τη δευτερη φορα οχι μονο πηρε 4μηνες να δωσουν τα λεφτα αλλα καλυπταν μονο το 40% απο το κοστος της ζημιας και αναγκαστηκε ο ανθρωπος να μου δωσει τα υπολοιπα ο ιδιος.
Γενικα ειναι οτι χειροτερο απο ιδ. ασφαλεια και ο μονος λογος που κραταει στην αγορα ειναι οτι ειναι φθηνη το οποιο παλι δεν εχει καν αξια αφου οταν την χρειαζεσαι κοιταει να σε εξαπατησει.
Ελπιζω να πανε ολα καλα σε εσενα και να ημουν η εξαιρεση.

gant
10-06-13, 00:30
ΩΧ......ιντερσαλόνικα? Παναγιά βοήθα.

fanisk
10-06-13, 01:47
Όχι τίποτα από αυτά... Περίεργο. Είχα μια τσάντα ακουμπισμένη αλλά δεν σφύριζε η ειδοποίηση για ζώνη ( η οποία όμως λειτουργεί κανονικά)

Πες το ντε..
Η τσαντα τον ανοιξε. Μπορει να μην ηταν αρκετα βαρια για να χτυπησει το beeper, ο αισθητηρας καταληψης ομως ειχε "αναγνωρισει" οτι καποιος καθεται. Την επομενη φορα ασε τη τσαντα σου στα ποδια του συνοδηγου. Και πιο ασφαλης ειναι απο το να σου σπασουν το τζαμι σε φαναρι, και δεν θα κλαις τον αεροσακο τσαμπα.

friendgr
11-06-13, 11:03
Κι εκεί που λέω ώρες ώρες να μειώσω τα ετήσια έξοδά μου και να κόψω την μικτή, κάτι τέτοια διαβάζω και κάθομαι στ' αυγά μου. Αυτές οι ζημιές σε αμάξια με "σηματάκι' είναι 5ψήφια νούμερα ΧΑΛΑΡΑ.

Δυστυχώς κι εγώ αυτό σκέφτομαι ότι για να έχεις αμάξι θα πρέπει πρώτα να το φτιάξεις με δικά σου έξοδα και μετά να τρέξεις με τα τιμολόγια να πάρεις τα λεφτά σου. Και όχι όλα. Θα αρχίσουν παζάρια. Μια καλή περίπτωση είναι να έχεις DAS. Τους τρέχουν ασύστολα οι δικηγόροι και έχεις ψυχική ηρεμία: priceless.

120ie87
11-06-13, 11:42
^ Σωστός



...η καλύτερη αναβάθμιση δεν είναι ούτε τα χταπόδια, ούτε οι σκούπες.... είναι η ΜΙΚΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

ας το πάρουμε χαμπάρι, επειδή ίσως όταν το συνειδητοποιήσουμε να είναι αργά...

Δεν παίζουν με αυτοκίνητα στα οποία το ένα φανάρι κοστίζει 700-1100 ευρώ...

Monsta
11-06-13, 12:14
Δεν παίζουν με αυτοκίνητα στα οποία το ένα φανάρι κοστίζει 700-1100 ευρώ...


Εργοστασιακό φανάρι xenon σε γκολφώ 5 --> 1.100ε. :facepalm:

friendgr
11-06-13, 12:46
Εχουν καταντήσει κοροϊδία κάποια ανταλλακτικά. Το παίζουν μια χαρά το παιχνίδι τα εργοστάσια. Μειώνονται οι πωλήσεις των καινούργιων; Δεν πειράζει, πάρτε να χετε ανταλλακτικά.

Σαν τους εκτυπωτές που αγοράζεις με 100 ευρώ μια χαρά μηχάνημα και θες 50 για μελάνια....

ntinos
11-06-13, 12:52
Eχει γραφει πολλαπλως, πως ενα 20% max των εσοδων των αυτοβιομηχανιων προερχεται απο τις πωλησεις.
Ανταλλακτικα & δικαιωματα απο τα σερβις το λοιπο 80+%

Best Regards
Ntinos