PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Δίσκοι Μ3 σε δαγκάνες και βάσεις απο E46 330!!!!!!!!!!



Vassilis ///M
07-06-13, 18:53
Κι όμως μπαίνουν με απειροελάχιστη μετατροπούλα...

Λοιπόν μιας και τις είχα στο γκαράζ και σκονίζονταν είπα σήμερα που έβαλα το αυτοκίνητο για service να το τολμήσουμε με τον κολλητό μου ο οποίος επιμελείτε το αυτοκίνητο...

Η διαφορά δισκόπλακας E46 Μ3 με αυτές του E46 330 είναι:
1)Στο πάχος 325x28 έναντι 325x25 του 330

2)Στις τρύπες για τον αερισμό τους και

3)στο ότι είναι πλευστές με αλουμινένια έκκεντρα

Τρέχα γύρευε δλδ...

Την μοναδική μετατροπούλα που κάναμε είναι να ''φάμε '' με τον τροχό τα εσωτερικά τοιχώματα των βάσεων στο σημείο που κάθεται η δαγκάνα 0.5mm απο την μία πλευρά και 0.5mm απο την άλλη...
Στο σύνολο δλδ 1mm...
Να σημειώσω ωστόσο πως καμία άλλη διαδικασία δεν χρειάζεται, εγγυημένα...
Η επιφάνεια τακακιού είναι η ίδια...
Δεν τίθεται θέμα φυσικά για τρέμουλα και άλλες παπαριές που ακούω καθημερινά απο άσχετους...

Πλεονεκτήματα:
1) Το πεντάλ του φρένου το νιώθω πιο σκληρό, σαν να ανέβηκε ένα κλικ παραπάνω σε αίσθηση λόγο παχύτερης δισκόπλακας...

2) Οι όποιες ανοχές υπήρχαν, εξαλήφθηκαν λόγο του ότι έσφιξε περισσότερο η δαγκάνα...

3) Καλύτερη απαγωγή θερμότητας σε σκληρή χρήση (όπως ένα ///Μ δλδ)...

4) Καλύτερη εμφάνηση των φρένων γενικότερα...

5) Δεν θα χρείαζεστε απο δω και πέρα για μελλοντικές μετατροπές σε μικρότερα μοντέλα, ειδικούς αντάπτορες δαγκάνας μιας και θα
αγοράζετε κιτ φρένων απο Ε46 330 και θα βάζεται τους ///Μ δίσκους άρα συνεπώς δεν θα αγχώνεστε για τυχόν τρέμουλα, κόστος βάσεων κτλ...

Μειονεκτήματα:
Κόστος γνήσιων δίσκων (Στα παπάρια μου αφου κούμπωσαν θα βρίσκω μτχ σε καλή κατάσταση)
Μειονεκτήματα 0 δλδ...

Τολμήστε το, αξίζει ...

Να σημειώσω πως δεν ταίριαζε η βίδα που συγκρατεί την δισκόπλακα με το μουαγιέ άρα θα πρέπει να αγοράσω ένα ζευγάρι απο Μ3...
Ότι απορία έχετε ευχαρίστως να σας κατατοπίσω...
Ακολουθούν φωτό...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/9UrOR8F-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/RI8v3Bf-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/IK3tzA8-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/oUfNGdB-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/EnbM4yo-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/SKFtqy6-1.jpg

Bazil Van Sinner
07-06-13, 19:25
κουκλος!!!

Μεγειες!!!!!!

dark knight
07-06-13, 19:33
ωραια και φτηνη αναβαθμιση!μπορεις να δειξεις στη φωτο σε ποια σημεια τροποποιησες τη βαση?

BILL007
07-06-13, 20:25
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :rally::rally:



ωραια και φτηνη αναβαθμιση!μπορεις να δειξεις στη φωτο σε ποια σημεια τροποποιησες τη βαση?

+1

Bazil Van Sinner
07-06-13, 20:33
αν καταλαβα καλα απ την περιγραφη

και βλεπω και σωστα αυτα ειναι τα σημεια ποτ "εφαγαν"

https://img560.imageshack.us/img560/2376/ri8v3bf.jpg

Vassilis ///M
07-06-13, 22:15
ωραια και φτηνη αναβαθμιση!μπορεις να δειξεις στη φωτο σε ποια σημεια τροποποιησες τη βαση?


αν καταλαβα καλα απ την περιγραφη

και βλεπω και σωστα αυτα ειναι τα σημεια ποτ "εφαγαν"

https://www.bmwfans.gr/forum/

Με κάλυψε ο συνονόματος απο πάνω...
Αυτά είναι τα σημεία που ''φαγώθηκαν'' με έναν απλό τροχό τπτ το ιδιαίτερο...
Δεν πρόκυτε να πάθουν τπτ σας το εγγυώμαι αυτό...
Είναι απο χοντρό ατσάλι και δεν κουνιούνται βήμα...

Παίδες βρήτε μτχ δισκόπλακες απο Μ3 και τολμήστε το...
Αξίζει πραγματικά...

ghost-rider
08-06-13, 09:28
Βασιλη, απο βουητο στο φρεναρισμα?
Εχουν?

asteris777
08-06-13, 12:51
μπραβο πολυ καλη πατεντα!!

Vassilis ///M
08-06-13, 22:03
Βασιλη, απο βουητο στο φρεναρισμα?
Εχουν?

Μέχρι στιγμής με 60 χλμ που έκανα απο χθες δεν άκουσα το παραμικρό....

Vassilis ///M
08-06-13, 22:10
μπραβο πολυ καλη πατεντα!!

Εγώ πάντως δεν το βλέπω σαν πατέντα...
Απλά έκανα το αυτονόητο και στο αιτιολογώ...

Δεν γίνεται σε μία δισκόπλακα σχεδόν η ίδια σε διάμετρο και με απειροελάχιστη διαφορά τα 3 χιλιοστά υπέρ του ///Μ να μην μπορεί να μπει στις δαγκάνες του 330...

Φαντάσου ότι βάζοντάς τες δίπλα δίπλα ήταν γεωμετρικά ολόιδιοι πέρα απο το πάχος (διαφορά 3 χιλιοστά υπερ του ///Μ όπως προείπα), είχαν ίδιο offset και ίδιο πάτημα για τα τακακια...
Απο εκεί και πέρα σαν δίσκοι ήταν πολύ κοντά άρα η επόμενη κίνηση ήταν να τροχίσω λίγο την βάση...

SoNiC_77Gr
08-06-13, 23:13
Ωραιος με γεια! Καλη μετατροπη χωρις πολλες κ "αμφιβολες" επεμβασεις!
Αν φοραγα φρενα απο 330 θα το δοκιμαζα σιγουρα.

giannis_compact
08-06-13, 23:38
Ωραιος με γεια! Καλη μετατροπη χωρις πολλες κ "αμφιβολες" επεμβασεις!
Αν φοραγα φρενα απο 330 θα το δοκιμαζα σιγουρα.

Ναι, δε ξέρω, όμως, κατά πόσο αξίζει, μιας και καινούριοι οι δίσκοι του Μ3 έχουν γύρω στα 350 ευρώ.

SoNiC_77Gr
09-06-13, 00:11
Ναι, δε ξέρω, όμως, κατά πόσο αξίζει, μιας και καινούριοι οι δίσκοι του Μ3 έχουν γύρω στα 350 ευρώ.

Ε μιλαμε παντα για μεταχειρισμενα πραγματα σε καλη κατασταση.
Αμα ειχες την δυνατοτητα να αγορασεις καινουρια δν θα εμπαινες πιστευω σε αυτον τον κοπο..! thumb

Vassilis ///M
09-06-13, 09:50
Ε μιλαμε παντα για μεταχειρισμενα πραγματα σε καλη κατασταση.
Αμα ειχες την δυνατοτητα να αγορασεις καινουρια δν θα εμπαινες πιστευω σε αυτον τον κοπο..! thumb

Σωστότατος....:thumbsup:

Akis 330Ci
09-06-13, 10:44
Ναι, δε ξέρω, όμως, κατά πόσο αξίζει, μιας και καινούριοι οι δίσκοι του Μ3 έχουν γύρω στα 350 ευρώ.

οι γνήσιοι έχουν 550. Μαλλον μιλάς για άλλες εταιρειες..

S54POWER
09-06-13, 15:52
Κι όμως μπαίνουν με απειροελάχιστη μετατροπούλα...


Η διαφορά δισκόπλακας E46 Μ3 με αυτές του E46 330 είναι:
1)Στο πάχος 325x28 έναντι 325x25 του 330

2)Στις τρύπες για τον αερισμό τους και

3)στο ότι είναι πλευστές με αλουμινένια έκκεντρα

Τρέχα γύρευε δλδ...

Την μοναδική μετατροπούλα που κάναμε είναι να ''φάμε '' με τον τροχό τα εσωτερικά τοιχώματα των βάσεων στο σημείο που κάθεται η δαγκάνα 0.5mm απο την μία πλευρά και 0.5mm απο την άλλη...
Στο σύνολο δλδ 1mm...
Να σημειώσω ωστόσο πως καμία άλλη διαδικασία δεν χρειάζεται, εγγυημένα...
Η επιφάνεια τακακιού είναι η ίδια...
Δεν τίθεται θέμα φυσικά για τρέμουλα και άλλες παπαριές που ακούω καθημερινά απο άσχετους...

Πλεονεκτήματα:
1) Το πεντάλ του φρένου το νιώθω πιο σκληρό, σαν να ανέβηκε ένα κλικ παραπάνω σε αίσθηση λόγο παχύτερης δισκόπλακας...

2) Οι όποιες ανοχές υπήρχαν, εξαλήφθηκαν λόγο του ότι έσφιξε περισσότερο η δαγκάνα...

3) Καλύτερη απαγωγή θερμότητας σε σκληρή χρήση (όπως ένα ///Μ δλδ)...

4) Καλύτερη εμφάνηση των φρένων γενικότερα...

5) Δεν θα χρείαζεστε απο δω και πέρα για μελλοντικές μετατροπές σε μικρότερα μοντέλα, ειδικούς αντάπτορες δαγκάνας μιας και θα
αγοράζετε κιτ φρένων απο Ε46 330 και θα βάζεται τους ///Μ δίσκους άρα συνεπώς δεν θα αγχώνεστε για τυχόν τρέμουλα, κόστος βάσεων κτλ...

Μειονεκτήματα:
Κόστος γνήσιων δίσκων (Στα παπάρια μου αφου κούμπωσαν θα βρίσκω μτχ σε καλή κατάσταση)
Μειονεκτήματα 0 δλδ...



Να σημειώσω πως δεν ταίριαζε η βίδα που συγκρατεί την δισκόπλακα με το μουαγιέ άρα θα πρέπει να αγοράσω ένα ζευγάρι απο Μ3...


Συγνωμη φιλε μου αλλα εχουμε εντελως διαφορετικη προσεγγιση οσο αφορα τα φρενα

ΔΕΝ πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που εχει φρενα απο 330 τα οποια ειναι σε καλη κατασταση και συνδιαζονται με καλο τακακι τυπου ds2500-3000 και καλα υγρα φρενων και να εχει προβλημα μειωμενης αποδοσης ειτε σε χρηση δρομου ειτε σε χρηση track day. Επομενως η σκεψη και μονο να τοποθετιθουν δισκοπλακες απο Μ3 (σαν βελτιωση) ειναι μεγαλο λαθος. Το μοναδικο πλεονεκτημα που υπαρχει πραγματικα ειναι αυτο της εμφανισης, και δεν νομιζω οτι ειχαν αυτο στο μυαλο τους οταν σχεδιαζαν τις δισκοπλακες του Μ3.

Σαν μειονεκτημα φυσικα και ειναι το κοστος μιας και ενα καινουργιο ζευγαρι εχει 500Ε. Οπως επισης το οτι καθε φορα που θα βγαζεις τροχο η δισκοπλακα θα πεζει γιατι δεν θα υπαρχει η αλενοβιδα να την κρατα στο μουαγιε.Τωρα οσο αφορα την απειροελαχιστη μετατροπουλα που λες μαλλον θα εννοεις οτι δεν μπορεις να ξανατοποθετησεις τις δισκοπλακες που ειχες πριν γιατι οι γλυστρες τωρα πια εχουν μικροτερη διαδρομη και οταν φαγωθει το τακακι υπαρχει κινδυνος να φηγει

Οπως καταλαβες δεν εγραψα για να σου πω μπραβο κτλ αλλα για να σου μεταφερω τους προβληματισμους μου οσο αφορα την βελτιωση της λειτουργιας των φρενων σου.
Παντα σε φιλικο κλιμα ...

Vassilis ///M
09-06-13, 21:18
ΔΕΝ πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που εχει φρενα απο 330 τα οποια ειναι σε καλη κατασταση και συνδιαζονται με καλο τακακι τυπου ds2500-3000 και καλα υγρα φρενων και να εχει προβλημα μειωμενης αποδοσης ειτε σε χρηση δρομου ειτε σε χρηση track day. Επομενως η σκεψη και μονο να τοποθετιθουν δισκοπλακες απο Μ3 (σαν βελτιωση) ειναι μεγαλο λαθος. Το μοναδικο πλεονεκτημα που υπαρχει πραγματικα ειναι αυτο της εμφανισης, και δεν νομιζω οτι ειχαν αυτο στο μυαλο τους οταν σχεδιαζαν τις δισκοπλακες του Μ3.

Σαν μειονεκτημα φυσικα και ειναι το κοστος μιας και ενα καινουργιο ζευγαρι εχει 500Ε. Οπως επισης το οτι καθε φορα που θα βγαζεις τροχο η δισκοπλακα θα πεζει γιατι δεν θα υπαρχει η αλενοβιδα να την κρατα στο μουαγιε.Τωρα οσο αφορα την απειροελαχιστη μετατροπουλα που λες μαλλον θα εννοεις οτι δεν μπορεις να ξανατοποθετησεις τις δισκοπλακες που ειχες πριν γιατι οι γλυστρες τωρα πια εχουν μικροτερη διαδρομη και οταν φαγωθει το τακακι υπαρχει κινδυνος να φηγει

1) Ανέφερα εγώ πουθενά ότι τα φρένα του 330 είχαν μειωμένη απόδοση???????????
Δεν νομίζω...

2) Ανέφερα εγώ πουθενά ότι ΔΕΝ θα τοποθετήσω ''αλενόβιδα'' ??????????
Δεν το νομίζω...

3) Ποιές εννοείς εσύ γλύστρες...Αυτές που φαγώθηκαν 0.5mm όσο δλδ 3 φύλλα Α4????????
Δεν νομίζω...

4) Και γιατί να ξαναβάλω τις δισκόπλακες του 330 τώρα που βρήκα λύση?????



:thanks:

dark knight
09-06-13, 21:28
να συμπληρωσω και εγω, εκτος απο το θέμα κοστους καινουργιων δισκων που εχει αναφερθει ηδη ως μειονεκτημα αλλα δεν ισχυει λογω τοποθετησης μτχ. μονο αναβαθμιση θεωρειται η συγκεκριμενη κινηση. αν bmw δεν θεωρουσε οτι αλλαζοντας δισκους(μονο αυτο στην ουσια αλλαζει) θα τοποθετουσε αυτουσια τα φρενα του 330 στο Μ3(και διατηρωντας τους δισκους). το Μ3 ειναι σημαντικα δυνατοτερο και βαρυτερο.οσον αφορα τις προδιαγραφες των δισκων θεωρητικα ειναι καλυτεροι. εχουν μεγαλυτερο παχος, διατρητοι και με εκκεντρα αλουμινιου για εξοικονομηση βαρους. φιλικα παντα