PDA

Επιστροφή στο Forum : Διπλωμα μηχανης



fanisk
06-06-13, 16:04
Επειδη δεν εχω ιδεα, ανοιγω νεο θεμα.

Θελω να βγαλω διπλωμα μηχανης για να υπαρχει. Ηδη μεχρι τωρα ετυχαν 2-3 φορες που ηθελα να νοικιασω ενα σκουτερακι για μετακινηση 1-2 ημερων και δεν νοικιαζε κανεις (καλα εκαναν). Επειδη σιγουρα θα το ξαναβρω μπροστα μου το προβλημα, θελω να βγαλω.

Τι βγαζω?
125 χωρις συμπλεκτη? Με συμπλεκτη? Απεριοριστων? Θα ρωτησω σε 2-3 σχολες εδω γυρω αλλα θελω τα φωτα σας. Αφου θα βγει μια φορα και καλη, να βγαλω απεριοριστων? Ή να βγαλω το 125 "που γινεται απεριοριστων".. ποτε?

Αφου εχω διπλωμα αυτοκινητου δεν ξαναδινω σηματα ε? Μονο θεωρια και πρακτικη?
Ποτε "κλεινουν" για καλοκαιρι? Προλαβαινω?
Εχω το παλιο διπλωμα, το παραδιδω και θα παραλαβω το νεο που ειναι σαν πιστωτικη? Μεχρι τοτε κυκλοφορω κανονικα? παιρνω καποιο χαρτι?

Αν θυμηθω κι αλλα θα τα γραψω.

spar@
06-06-13, 16:25
Φανη εχουν αλλαξει τα πραγματα δεν γινεται απεριοριστο το 125...
πρεπει να πας να ρωτησεις, γιατι και εγω λεω να παω 3 μηνες να ρωτησω αλλα δεν παω...
πηγαινε να μας πεις..χαχααχ

Bazil Van Sinner
06-06-13, 16:25
Βγαζεις για τα παντα!
Εκτος και αν δεν το χεις.

Δινεις οδηγηση και καποια θεωρητικα.

Αυγουστο κλεινουν,προλαβαινεις,thumb

spar@
06-06-13, 16:26
για να πας για απεριοριστο πρεπει να εχεις κλεισει τα 24 με τα καινουρια...
θελω εναν χρονο!

fanisk
06-06-13, 16:30
Φανη εχουν αλλαξει τα πραγματα δεν γινεται απεριοριστο το 125...
πρεπει να πας να ρωτησεις, γιατι και εγω λεω να παω 3 μηνες να ρωτησω αλλα δεν παω...
πηγαινε να μας πεις..χαχααχ

Ναι ρε Σπυρο και εγω κατι τετοια εχω ακουσει. Με, χωρις, απεριοριστων, τρεχα γυρευε.


Βγαζεις για τα παντα!
Εκτος και αν δεν το χεις.

Δινεις οδηγηση και καποια θεωρητικα.

Αυγουστο κλεινουν,προλαβαινεις,thumb

Θελω να το βγαλω μια φορα και καλη, και επειδη το "εχω" θα προτιμουσα απεριοριστων τοτε. Εχει αλλαξει το συστημα που ελεγε μετα απο 2(?) χρονια?



για να πας για απεριοριστο πρεπει να εχεις κλεισει τα 24 με τα καινουρια...
θελω εναν χρονο!

Πιτσιρικο :thefinger:

PANOS-E60
06-06-13, 16:40
Φανη, πας κατευθείαν για απεριόριστο, δεν το συζηταμε αυτό.

επειδή και γω από αυτοκιητου πήγα σε μηχανής, πριν 25 χρονια, δεν θυμαμαι τα διαδικαστικά, αστα να στα πει ο δάσκαλος. Νομιζω ότι ειχα δωσει μόνο πορεία.

στη ουσιά τωρα, η εξεταση της πορείας ειναι μια μ@λκια και μιση. Κάνεις σαλιγκαρια χωρις να πατησεις γραμμες, κορίνες και χωρις να βαλεις ποδι κάτω. Δινεις ειτε με δικη σου μηχανη :shok: ειτε με βεσπα 250 -200 κυβικά. Αν δεν το χεις καλά το άθλημα, θα πατησεις κάτω και game over.

αυτα.

Moufas E46
06-06-13, 17:51
εγω που εβγαλα πριν 1μιση χρονο ισχυαν τα εξης. καταρχην δεν υπηρχαν οι κατηγοριες που ξεραμε παλια 125cc κτλ. και υπηρχαν τα εξης

1) η μικρη κατηγορια ηταν μεχρι 35 hp ιπποδυναμη η kw πρεπει να κοιταξω το διπλωμα να δω τι ακριβως γραφει

2) η απεριοριστη

απο αυτες τις 2 κατηγοριες διαλεγες αν ηθελες αυτοματο η συμπλεκτη. με αυτοματο οδηγουσες μονο παπια και scooter ενω με το αλλο τα παντα. και στις 2 κατηγοριες μετα την παροδο 2 ετων γινετε απεριοριστο πληρονωντας ενα παραβολο.

γνωμη μου ειναι να κανεις αυτο που εκανα το οποιο ειναι και το πιο ευκολο. παρε το μικρο με συμπλεκτη θα κανεις μαθημα με suzuki FX το οποιο ειναι παιχνιδακι και σε 2 χρονακια θα εχεις απεριοριστο διπλωμα χωρις να κανεις κατι αλλο. βεβαια με καθε επιφυλαξη αν εχουν αλλαξει καποια απο αυτα που γραφω γιατι εχει περασει 1μιση χρονος απο τοτε που εδωσα εξετασεις:original:

jkourkoulis
06-06-13, 17:58
Φάνη από το Γενάρη νομίζω έχουν γίνει γύρω στις 3 οι κατηγορίες. Ευτυχώς πρόλαβα την ανανέωση από 125 σε απεριόριστο αλλά αυτό δεν ισχύει πλέον. Λογικά αφού είσαι 24 μπορείς να πας για απεριόριστο επομένως μην το σκέφτεσαι και δώσε με τη μία για απεριόριστο να ξεμπερδεύεις. Προφανώς δε θα σου πρότεινα μετά να αρπάξεις κατευθείαν την πρώτη χιλιάρα supersport που θα βρεις, παρ'το πιο χαλαρά.

fanisk
06-06-13, 18:03
Φάνη από το Γενάρη νομίζω έχουν γίνει γύρω στις 3 οι κατηγορίες. Ευτυχώς πρόλαβα την ανανέωση από 125 σε απεριόριστο αλλά αυτό δεν ισχύει πλέον. Λογικά αφού είσαι 24 μπορείς να πας για απεριόριστο επομένως μην το σκέφτεσαι και δώσε με τη μία για απεριόριστο να ξεμπερδεύεις. Προφανώς δε θα σου πρότεινα μετά να αρπάξεις κατευθείαν την πρώτη χιλιάρα supersport που θα βρεις, παρ'το πιο χαλαρά.

Δεν θα παρω μηχανη, θελω να εχω το διπλωμα αν τυχει ποτε να νοικιασω ή να οδηγησω μηχανη λογω αναγκης, να μην ειμαι ακαλυπτος απο το νομο. Αν και ενα CRFακι στο βουνο δεν θα ηταν ασχημο :th_Laie_67-1:

skaros
06-06-13, 18:21
Επειδη δεν εχω ιδεα, ανοιγω νεο θεμα.

Θελω να βγαλω διπλωμα μηχανης για να υπαρχει. Ηδη μεχρι τωρα ετυχαν 2-3 φορες που ηθελα να νοικιασω ενα σκουτερακι για μετακινηση 1-2 ημερων και δεν νοικιαζε κανεις (καλα εκαναν). Επειδη σιγουρα θα το ξαναβρω μπροστα μου το προβλημα, θελω να βγαλω.

Τι βγαζω?
125 χωρις συμπλεκτη? Με συμπλεκτη? Απεριοριστων? Θα ρωτησω σε 2-3 σχολες εδω γυρω αλλα θελω τα φωτα σας. Αφου θα βγει μια φορα και καλη, να βγαλω απεριοριστων? Ή να βγαλω το 125 "που γινεται απεριοριστων".. ποτε?

Αφου εχω διπλωμα αυτοκινητου δεν ξαναδινω σηματα ε? Μονο θεωρια και πρακτικη?
Ποτε "κλεινουν" για καλοκαιρι? Προλαβαινω?
Εχω το παλιο διπλωμα, το παραδιδω και θα παραλαβω το νεο που ειναι σαν πιστωτικη? Μεχρι τοτε κυκλοφορω κανονικα? παιρνω καποιο χαρτι?

Αν θυμηθω κι αλλα θα τα γραψω.


Ριξε μια ματια εδω: https://https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/92459.asp

Θα σε κατατοπισει σε πρωτη φαση, αλλα ρωτα και τις σχολες.
Εννοειται οτι θα κανεις ψακτικη για τιμες! Θα δεις οτι ουσιαστικα δεν σε μαθαινουν να οδηγεις, απλα σου δινουν την προσβαση για να οδηγεις νομιμος... Μονος σου ο,τι μαθεις!!

Bazil Van Sinner
06-06-13, 19:12
Αν και ενα CRFακι στο βουνο δεν θα ηταν ασχημο :th_Laie_67-1:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/imagesqtbnANd9GcSrlP3Q1oyMKOYwzFA6q2vkWm-1.jpg


...για την πολη να δεις ποσο ασχημο θα ηταν!!!!

Vasilis M3
06-06-13, 19:37
Αν και ενα CRFακι στο βουνο δεν θα ηταν ασχημο :th_Laie_67-1:

Ούτε με σλικαδούδες και μια ακράπα για τον δρόμο είναι :whistle: :thumbsup:

Εdit:με πρόλαβε άλλος Βασίλης :P

Nino
06-06-13, 19:49
τα περισσοτερα νοικιαρικα ειναι σκουτερακια και γουρουνες, η γουρουνα πανω απο 50cc δεν χρειαζεται διπλωμα μηχανης, θελει διπλωμα του αυτοκινητου ή τα τριτροχα της piaggio ( τι ασχημα Θεε μου)!!
η αδεια οδηγησης μηχανης αν ασχοληθεις να την αποκτησεις ,ασχολησου σοβαρα

Bazil Van Sinner
06-06-13, 20:55
εχει και ΧΤ νοικιαρικα που ειναι οτι καλυτερο για τα περισσοτερα νησια μας.

Ptboul
07-06-13, 10:06
O σπάρας είναι αδικαιολόγητος γιατί του είχα πει ότι από 19/01 αλλάζει άρδην το σύστημα και έπρεπε να βιαστεί.

Στο διαταύτα:

Από 19/01 έχουμε πλέον τέσσερις κατηγορίες:

AΜ (βγαίνει από τα 16 με υπογραφή κηδεμόνα)
Μοτοποδήλατα και ελαφρά τετράκυκλα

Κατηγορία Α1(από τα 18)
Μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης ισχύος 11 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg, και
Μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW

Κατηγορία A2 (από τα 20)Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.

Κατηγορία Α (από τα 24)Μοτοσικλέτες (οποιουδήποτε κυβισμού, και
μηχανοκίνητα τρίκυκλα η ισχύς των οποίων υπερβαίνει τα 15 kW

Θα βρεις μια σχολή, θα έχεις μαζί σου 4 φωτογραφίες διαβατηρίου, θα τους ακουμπήσεις 50-60 ευρώ για παράβολα (τα αγοράζουν αυτοί εσύ δεν τρέχεις, συμπληρώνουν αιτήσεις κλπ).

Θα κάνεις 11ώρες Θεωρίας - 14ώρες Πρακτικής οδήγησης. Θεωρία μην φανταστείς τίποτα σεμινάρια. Θα σου δώσουν το βιβλίο και θα μάθεις απ'έξω εκατόν κάτι ερωτήσεις (170 νομίζω - δεν θυμάμαι) που αφορούν στην μηχανή.

ps: Ξέχνα τις προσφορές που θα δεις για φθηνό δίπλωμα. Την 400ρού δεν την γλυτώνεις.

Αυτά για την ώρα. Ά, το δίπλωμα, εφόσων επιτύχεις, δεν στο κρατάει η σχοΛή, απλά μόλις τους έρθει το καινούριο, θα σε πάρουν τηλ. και θα σου δώσουν το νέου τύπου (κάρτα) σε έναν μήνα από την στιγμή που θα περάσεις τις εξετάσεις.

Ίσως σου δώσουν μια υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι έχεις περάσει και μπορείς να οδηγείς την τάδε κατηγορία. Αν σε τσακώσουν όμως είναι στην ευχέρεια του οργάνου να σε γράψει ή όχι και επειδή σε κόβω για τρελό γκαντέμη με την αστυνομία ασ'το καλύτερα.

Αυτά για την ώρα.

ά, θυμάστε ένα θρεντ του Πάνου για το ιντέγκρα; Εκεί είχα γράψει για ενα΄νέο μοντέλο της Χόντα 500ρι που μπορείς να το οδηγήσεις με το Α2 (ένεκα σχέσης kw/βάρους).

Θέλω να πω, πως δύσκολα θα αποφύγεις το μικρόβιο της μπιτσικλέτας και αφού θα πάρεις που θα πάρεις, θέλει ψάξιμο - αν πας για μικρότερη κατηγορία - το τι μηχανάκι θα πάρεις.

BabisStinson
07-06-13, 15:01
Φάνη τώρα σε λίγες μέρες δίνω εξετάσεις για το δίπλωμα κατηγορίας Α. Δεν είχα ξανασχοληθεί ποτέ με διπλώματα μικρής μηχανής Α1/παπάκια/scooter kλπ γιατί δεν μου έλεγαν τίποτα.
Με το δίπλωμα του αυτοκινήτου δεν δίνεις σήματα, μόνο 10 ερωτήσεις "μηχανολογικού" θέματος σχετικά με την μηχανή. 1700 ερωτήσεις που τις περισσότερες με κοινή λογική ήδη τις ξέρεις από τις οποίες πέφτουν οι 10 στην εξέταση.

Μην βγάλεις για μικρή κατηγορία, δεν έχει κανένα νόημα αφού έχεις κλείσει τα 24. Κατευθείαν για μεγάλη και οδηγείς τα πάντα αν και όποτε χρειαστεί.

Οι εξετάσεις άλλαξαν από τον Γενάρη:

- Πρέπει να διανύσεις μία απόσταση σε minimum 15" χωρίς να πατήσεις τις πλαινές γραμμές. Πας όσο πιο αργά γίνεται δηλαδή χωρίς να χάσεις την ισορροπία σου.
- Σλάλομ στους κώνους
- Έχει μια απόσταση που πρέπει να διανύσεις σε max 5" και καπάκι να πέσεις στα φρένα ώστε να σταματήσεις εντός μίας μικρής απόστασης, χωρίς να μπλοκάρουν οι τροχοί.
- Πάλι απόσταση σε max 5" και φτάνοντας συναντάς εμπόδιο από κώνους που πρέπει να αποφύγεις και να περάσεις πάλι ανάμεσα από κάποιους κώνους που είναι πίσω από το εμπόδιο
- Και κλασσικά πορεία..

Από τιμές εξαρτάται από την περιοχή, κυριολεκτικά. Απ' ότι κατάλαβα ανάλογα με το θεωρητικό εισόδημα των κατοίκων της περιοχής ζητούν και οι σχολές.
Εγώ βρήκα μετά από αρκετό ψάξιμο στον Πειραιά με 280 ευρώ τελική τιμή με παράβολα.

billaras
11-06-13, 12:55
Παιδιά έχω μια απορία οποιος ξερει σας παρακαλώ να μου απαντήσει αλλα να ξερει σίγουρα!!με τον καινούργιο νομο για το δίπλωμα μηχανής χωρίς συμπλέκτη 125cc επειδή το βγάζω τώρα σε 1 μηνα θα μπορέσω να πάρω ένα cryptonx 135cc??θα έχω θέμα με τους αστυνομικούς?

Kostas_1
11-06-13, 14:11
Παιδιά έχω μια απορία οποιος ξερει σας παρακαλώ να μου απαντήσει αλλα να ξερει σίγουρα!!με τον καινούργιο νομο για το δίπλωμα μηχανής χωρίς συμπλέκτη 125cc επειδή το βγάζω τώρα σε 1 μηνα θα μπορέσω να πάρω ένα cryptonx 135cc??θα έχω θέμα με τους αστυνομικούς?

Φιλε καλως ηρθες, σε παρακαλουμε γραφε ελληνικα μικρα

spar@
14-06-13, 07:56
Φανη ρωτησες; Κάτι έμαθα για 300 ευρο για 50αρι και προτιμώ να τα φάω σε τσιχλες!

Tsakirakos
14-06-13, 08:11
Δεν θα παρω μηχανη, θελω να εχω το διπλωμα αν τυχει ποτε να νοικιασω ή να οδηγησω μηχανη λογω αναγκης, να μην ειμαι ακαλυπτος απο το νομο. Αν και ενα CRFακι στο βουνο δεν θα ηταν ασχημο :th_Laie_67-1:

Εχουν αλλαξει οι κατηγοριες. Βγαλε ανοιχτου κυβισμου κατευθειαν. Οσο για το CRF, εχει πολυ βρωμογκαζο... Δεν ειναι για αρχαριους. Και για το βουνο δεν κανει. Θα πας σε enduro....

Bazil Van Sinner
14-06-13, 10:34
Και για το βουνο δεν κανει. Θα πας σε enduro....

Γιατι δεν κανει????Στενο ειναι ,ελαυφρυ ειναι ,βρωμογκαζο εχει, την ροπη του 4χρονου επισης...:think:

fanisk
06-07-13, 03:21
Το ειχα αφησει το θεμα γιατι τρεχω πολυ τελευταια με διαφορα. Σημερα βρηκα χρονο να παρω τηλ. γιατι ολο το αφηνα για μετα και στο τελος το ξεχνουσα.

Παιρνω στη 1 σχολη, δεν απαντανε. Παιρνω στο πατερα του φιλου ενος φιλου, δεν απανταει. Καλυτερα μαλλον, γιατι ο φιλος εκανε 2-3 μηνες να το βγαλει αφου ο δασκαλος πεταει χαρταετο και ειναι χααααααλαρος. Απογευμα ολα αυτα. Παιρνω στη 3η σχολη "με 20 ετη εμπειριας" και το σηκωνει μια γυναικα η οποια μασαει τσιχλα σαν να το κανει επιδεικτικα. Δεν ειχε ιδεα για τιμες, ελειπε ο υπευθυνος, να καλεσω απο βδομαδα. Στην ερωτηση μου σχετικα με το νεο νομο και το "μπουφαν/μποτες" κλπ μου απανταει η θεα "εε ενταξει και τι σε νοιαζει να το μαθεις τωρα?". Οχι μωρη, θα αρχισω να βγαζω χαρτια παραβολα και μαθηματα (που ουτε για αυτα ηξερε κοστος) για να μου πειτε στο τελος χωρις την ενδυση δεν δινεις. Τα οποια εχω απο τον πατερα μου, αλλα ειναι απαντηση αυτη?

Τα μονα χρησιμα που εμαθα απο αυτη ηταν τα:
1. 2 φωτο
2. Διπλωμα
3. Ταυτοτητα
4. 27,02¤ παραβολο ΔΟΥ και ακομα ενα των 6¤

Τα οποια ειναι γνωστα.

Αι στο διαολο να κλεισετε αχρηστοι. 20 χρονια εμπειριας. Νομιζω πως εξαντλησα τις σχολες της περιοχης, θα κοιταξω αλλου.

Nino
06-07-13, 08:28
Α Παπα !!!
Γίνονται τέτοια πράγματα εκτός δημοσίου ;;;;;
:original::original:

BabisStinson
06-07-13, 10:17
Προχθές έδινα τις εξετάσεις για το δίπλωμα, γιατί λόγω εξεταστικής πήγαν όλα 1-1.5 μήνα πίσω. Ευτυχώς πέρασα και περιμένω πλέον το δίπλωμα σε περίπου 3 εβδομάδες. :original:

- Εξετάσεις χωρίς εξοπλισμό δεν δίνεις. Κράνος, παντελόνι, μπουφάν, μποτάκια (ή έστω παπούτσια που να καλύπτουν αστράγαλο). Και όταν δίνεις στις 3 το μεσημέρι καλοκαίρι είναι μεγάλη δοκιμασία... Θα νιώσεις σαν τους οδηγούς αγώνων μετά από αγώνα, -2lt νερού από τον ιδρώτα.
Επίσης, καλό θα είναι να κάνεις κανένα μάθημα με το παντελόνι και τα μποτάκια να συνηθίσεις, γιατί έχει ορατή διαφορά από το να το οδηγάς με βερμούδα/τζιν και sneakers. Δεν είσαι τόσο άνετα όσο έχεις συνηθίσει πάνω στην μηχανή.

- Το αν θα περάσεις είναι θέμα εξεταστή και δασκάλου. 1-2 λαθάκια μπορεί να συγχωρεθούν αν είναι σε καλή μέρα ο εξεταστής και ο δάσκαλος θέλει να σε βοηθήσει να περάσεις και όχι να κοπείς ώστε να ξαναπάρει χρήματα από 2η παράσταση.. Όλα αυτά με την λογική ότι δεν λαδώνεις, αλλά δίνεις με τον κανονικό τρόπο. Αν λαδώσεις περνάς ακόμα και να πέσει κάτω η μηχανή εν ώρα εξέτασης...

- Για τα παράβολα είσαι σίγουρος ότι είναι μόνο τόσα? Για μένα που δεν είχα δίπλωμα μηχανής καθόλου, αλλά μόνο αυτοκινήτου νομίζω ήταν 80-90 ευρώ.

- Σε ποια περιοχή είσαι? Γιατί σημασία έχει πού κάνουν μάθημα οι σχολές. Σε "πίστα" θα κάνεις ούτως ή άλλως. πχ εγώ βρήκα την φθηνότερη σχολή στον Πειραιά και το μάθημα γίνεται στην "πίστα" στο Tae Kwon Do, εκεί λίγο πιο κάτω από τις κυκλικές πλατείες στο ΣΕΦ. Οπότε πήγαινα κατευθείαν εκεί. Δες το κι αυτό. Μεταξύ Ν.Φαλήρου, Μοσχάτου, Πειραιά, Καλλιθέας που ρώτησα, ο φθηνότερος ήταν Πειραιά.

Andri
06-07-13, 10:30
Όσοι έχουνε δίπλωμα για απεριόριστο (και δεν είναι 24) τι γίνεται?
Ισχύει κανονικά έτσι?

BabisStinson
06-07-13, 10:38
Όσοι έχουνε δίπλωμα για απεριόριστο (και δεν είναι 24) τι γίνεται?
Ισχύει κανονικά έτσι?

Προφανώς. :original:
Ότι είχες πριν την αλλαγή των κατηγοριών και των ορίων ισχύει και τώρα.

fanisk
06-07-13, 17:56
Α Παπα !!!
Γίνονται τέτοια πράγματα εκτός δημοσίου ;;;;;
:original::original:

Στο δημοσιο να δεις τι οργια γινονται, και μη πεις οχι γιατι τα ξερεις καλυτερα απο εμας. 1 δουλευει και 3 καθονται !

Μπαμπη στειλε μου τα στοιχεια της σχολης, αν μπορω να κανω διπλα-τριπλα μαθηματα την ιδια μερα ισως να βολευει καλυτερα απο το να σπαω το κεφαλι μου με τους αχρηστους εδω περα. Εντοπισα 4η σχολη χωμενη σε ενα στενακι, θα καλεσω τη Δευτερα αλλα μαλλον τα ιδια χαλια θα ειναι. Οι σχολες που ρωτησα ηταν στη Βαρη. Για τα παραβολα αυτα μου ειπε.. αλλα με τη τσιχλα στο στομα λες να ηξερε και αυτη? :ranting2:

Χρίστος
06-07-13, 19:29
εβγαλε ενας φιλος πριν λιγες μερες και οι κατηγοριες αλλαξανε λεει.
50cc / 125cc / 600cc / απεριοριστο.

Ολα μου πε πλεον σε σχολη οδηγων και ακριβινανε και αρκετα...


Υ.Γ: ποσο χαιρομαι που προλαβα και δε το αμελησα περσι....

stavr
06-07-13, 20:54
Τι ειναι αυτα τα χαλια........σε λιγο θα σε κανουν να βγαζεις αλλο διπλωμα ανα 100 cc μονο και μονο για εισπρατουν τα παραβολα......Ασταδιαλα πια!

BabisStinson
07-07-13, 08:29
Παιδιά τα νέα διπλώματα ακολουθούν την ευρωπαϊκή οδηγία, σε όλες τις χώρες έτσι είναι πλέον. Εδώ μέχρι και οι εταιρείες ακολουθούν τα νέα διπλώματα. πχ η Honda με την νέα τριπλέτα της CBR500/CB500X/CB500F που έχει 500cc και 47hp, ίσα ίσα για το Α2.

Φάνη μπορείς να βάζεις 2 μαθήματα απανωτά, συνολικά 1.5 ώρα. 7 δίωρα είναι με αυτόν τον τρόπο. Σου στέλνω pm με την σχολή.

john2008
24-11-13, 15:03
Γεια σας παιδιά επειδή ενδιαφέρομαι κ γω για δίπλωμα περιοχή Πειραιά,μπορείτε να μου πείτε την σχολή? είναι πολύ καλή τιμή..