PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 Μηχανή



kapamaru1
04-06-13, 17:27
Πάω το CRV της μάνας μου για ένα γρήγορο πλύσιμο μετά την προχθεσινή λασπο-βροχή στο Self service Car Wash που είναι απέναντι απ' το Praktiker στην Αργυρούπολη. https://www.kantolabiko.gr/photos.aspx (Δε πάω τη Ζ εκεί. Πάντα τη πλένω στο χέρι)

Για όσους δε ξέρουν, εκεί σου δίνουν πιεστικό σαν καραμπίνα (κ γουστάρω τρελά) κ αρχίζεις πόλεμο με το αμάξι. Έχει κ ζεστό νερό με σαπούνι + απιονισμένο νερό.

Όπως περιμένω, σκάει ένας ταξιτζής, ανοίγει το καπό κ ξεκινάει πόλεμο με τη μηχανή.

Για να μη σας κουράζω, η ερώτηση είναι: να το κάνω στη Ζ4 ή θα μείνει εκεί για πάντα???? Μπορεί το ταξί να ήταν diesel, μπορεί να είχε αλλού τον εγκέφαλο μπορεί μπορεί μπορεί κλπ. Εσείς ξέρετε σίγουρα τι είναι ευαίσθητο κ αν υπάρχει κάτι που μπορώ να το χαλάσω εύκολα.....

fanisk
04-06-13, 17:29
Ριξε αφοβα. Το πιεστικο σε αποσταση ομως.

kapamaru1
04-06-13, 17:32
Λες ε????? Με αγχώνει λίγο να σου πω την αλήθεια. Αν μείνω να βάλεις κοτσαδόρο στη Z να έρθεις να με τραβήξεις :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

fanisk
04-06-13, 17:33
Λες ε????? Με αγχώνει λίγο να σου πω την αλήθεια. Αν μείνω να βάλεις κοτσαδόρο στη Z να έρθεις να με τραβήξεις :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Ριξε ριξε thumb

katsaraios
04-06-13, 17:34
Βαλε καμια ναυλον σακουλιτσα στα ευαισθητα σημεια ετσι κανουν οι πιο πολλοι..

kapamaru1
04-06-13, 17:39
katsaraios για αυτά ρωτάω. Για να μη γίνει καμία μ@λ@κι@ απ το πουθενά. Ποια είναι κ που?

Dermatis
04-06-13, 17:47
Επλυνα στο συγκεκριμενο πλυντηριο την 36αρα του μπαρμπα μου! Θα πας να κανεις το πλυσιματακι σου μεσα εξω επιμελως! Θα εχεις εφοδιαστει με σακουλες και χαρτοταινια .....αφου το κανεις μεσα και το μετακινησεις να το πας στη θεση για να το κανεις εξω μεχρι να το πλυνεις εξω και μετα να βαλεις σακουλες και τα σχετικα θα εχει κρυωσει ιακονποιητικα! Αν δεν εχει κρυωσει περιμενε εκει και ας κραζουν αυτοι που περιμενουν! Πρεπει να ειναι κρυο το μοτερ οταν πλυθει.......αμα ειναι κρυο μην φοβασαι τιποτα! Ριξε μια στρωση απο τον αφρο που πεταει στη θεση 2 και μετα ξεβγαλε ..... ..πηγαινε το μετα στον ελευθερο χωρο διπλα και κανε του και κανα γυαλισμα με κανα σπρευ υπαρχουν ειδικα .....!! Το τι θα καλυψεις και που ειναι θα στο πουν τα παιδια....καλυτερα!

fanisk
04-06-13, 18:41
Καποτε θελαν σακουλες μερικα μοτερ. Στα συγχρονα BMW (δεν ξερω τι γινεται στο Ε30 πχ) δεν χρειαζεται αρκει να εισαι σιγουρος οτι το ecu box ειναι στεγανο (για αυτο και εκει καλο ειναι να μη ριχνουμε με πιεση). Στα υπολοιπα ριξτε αφοβα απο μακρια με πιεση.

Dermatis
04-06-13, 20:57
Καποτε θελαν σακουλες μερικα μοτερ. Στα συγχρονα BMW (δεν ξερω τι γινεται στο Ε30 πχ) δεν χρειαζεται αρκει να εισαι σιγουρος οτι το ecu box ειναι στεγανο (για αυτο και εκει καλο ειναι να μη ριχνουμε με πιεση). Στα υπολοιπα ριξτε αφοβα απο μακρια με πιεση.

Ναι η αλληθεια ειναι πως το 95 % των ευαισθητων κομματιων ειναι μονωμενα και καλα μαλιστα.....Οποτε δικιο εχεις ....ψεκασμα απο μακρυα και δεν υπαρχει θεμα!
Αλλα ξανα λεω κρυο μοτερ .... εχω δει γιαπωνεζο ( Corolla) να ραγιζει μπροστα μου στο πλυσιμο!

120ie87
04-06-13, 21:37
Θα διαφωνήσω με τους φίλους. Μη ρίξεις νερό για κανένα λόγο. Πετσετούλα και κάθε φορά που το πλένεις απ έξω, καθάριζε και λίγο τη μηχανή.
Σύντομα θα λάμπει.

Dermatis
04-06-13, 21:42
Αμα ειναι πολυ η βρωμια ομως δεν φευγει η ατιμη! Θελει το νερακι της! Ετσι εκανα και εγω λιγο λιγο αλλα δεν αντεξα το επλυνα......Βεβαια τωρα που ειναι καθαρο δεν υπαρχει λογος για να το ξαναπλυνω για παρα πολυ καιρο......οποτε το πλενω βγαζω και την παραμικρη σκονη και γινεται τελειο! Μια φορα στο τοσο δεν νομιζω να πειραζει τοσο ενα πλυσιμο! Εμενα τουλαχιστον το αποτελεσμα με φτιαχνει......
Αν θες πες μου νασου πω που το πηγα......εδωσα ενα 10ρικο και καθισα και ειδα την δουλεια και ηταν πολυ προσεγμενη!

https://imageshack.us/a/img23/5145/img107vp.th.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/23/img107vp.jpg/)

Dimitrios
04-06-13, 22:38
Εχω πλύνει μηχανή σε Ε30 με πιεστικό σε έμπιστο βενζινά, το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό. Απλά κρύο μοτέρ, εγώ είχα καλύψει π.χ. το κουτί του συναγερμού και όλα ήταν εντάξει.

stef
04-06-13, 22:46
Παιδιά πλένω μοτέρ χωρίς πιεστικό!
Δεν χρειάζονται αυτά που λέτε
1. Καλό ξεσκόνισμα
2. Bilt Hamber Surfex HD
3. Πολύ καλός καθαρισμός μετά από 2-3 λεπτάκια με βούρτσες και πινέλα σε όλα τα σημεία της μηχανής
4. Ψέκασμα με απιονισμένο νερό (500 ml το πολύ) όλος ο κινητήρας για ξέβγαλμα
5. Σκούπισμα κινητήρα
6. Dressing κινητήτα με 303 aerospace και μετά σκούπισμα με πανάκι

Το μοτέρ σας γίνεται λαμπίκο!!!!!

kapamaru1
04-06-13, 23:38
Θα διαφωνήσω με τους φίλους. Μη ρίξεις νερό για κανένα λόγο. Πετσετούλα και κάθε φορά που το πλένεις απ έξω, καθάριζε και λίγο τη μηχανή.
Σύντομα θα λάμπει.

Συμφωνώ φιλαράκο αλλά για συντήρηση. Αν είναι όμως βρώμικος (νορμάλ βρωμιά, μη νομίζετε πως το έχω κάνει land rover) κάθε φορά που το κάνω με ένα πανάκι μόνο απλά μεταφέρω πέρα-δώθε το χώμα. + ότι τα καλώδια κ γενικά κομμάτια που είναι πολύ χαμηλά ή χωμένα δε καθαρίζονται :(

120ie87
05-06-13, 10:05
Συμφωνώ φιλαράκο αλλά για συντήρηση. Αν είναι όμως βρώμικος (νορμάλ βρωμιά, μη νομίζετε πως το έχω κάνει land rover) κάθε φορά που το κάνω με ένα πανάκι μόνο απλά μεταφέρω πέρα-δώθε το χώμα. + ότι τα καλώδια κ γενικά κομμάτια που είναι πολύ χαμηλά ή χωμένα δε καθαρίζονται :(




Αν το μοτέρ σου έχει διαρροές λαδιού να τις φτιάξεις και μετά να το καθαρίσεις με πανάκι βρεγμένο (άντε και με πανάκι και λιγάκι σπρέυ καθαρισμού πλαστικών - όπως το πολύ καλό διάφανο υγρό της sonax που δεν αφήνει καθόλου γυαλάδα ή μυρωδιά)

Δεν βάζουμε λαδωμένα πανάκια για να καθαρίσουμε το μοτέρ (μιλάμε πάντα για κάποιο σχετικά σύγχρονο bmw με λάστιχα στεγανοποίησης εμπρός και πίσω από το καπώ για να μην μπαίνουν τα νερά και με πλαστικές ποδιές από κάτω)


(έτσι έχω το μοτέρ μου και αν το δεις θα ντρέπεσαι να το ακουμπήσεις, είμαι όμως λιγάκι ψείρας και προσεκτικός γενικά...)