PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποδείξεις, Η φορολογική ανταρσία



Stathis
04-06-13, 16:33
διαβαζω το σημερινο αρθρο του κωστα στουπα και σκεφτομαι οτι αυτο το θεμα ηθελα να το θιξω απο καιρο.
τελευταια βλεπω μια μεγαλη απροθυμια να μου κοψουν αποδειξη σε μαγαζια, εστιατορια κλπ που πηγαινω, πραγμα που συμφωνει και με την εντυπωση του συγγραφεα του πιο κατω αρθρου.

παλιοτερα σε αυτες τις περιπτωσεις αντιδρουσα και ζητουσα παντα αποδειξη, ειτε με καλο τροπο, ειτε οχι και τοσο αναλογα τη στιγμη και τη διαθεση.

πριν μια βδομαδα ειχαμε παει με τη γυναικα μου σε ενα ουζερι στη χαλκιδα οπου φυσικα ουτε λόγος για αποδειξη.
δεν αντεδρασα, σκεφτηκα οτι ισως ο ανθρωπος αυτος αντιμετωπιζει μεγαλες δυσκολιες και η φοροκλοπη αυτη που συντελειται θα επιτρεψει σε μια ακομα επιχειρηση να μεινει ανοικτη, σε μερικους ανθρωπους να μη μεινουν χωρις δουλεια.

ομολογω οτι ειμαι της αποψης πως δεν γινεται να μην πληρωνουν φορο καποιοι και να επωφελουνται καποιοι αλλοι, αποψη που εχω εκφρασει και ακολουθησει κατα το παρελθον.

οι δυσκολιες μια σημερινης επιχειρησης να κρατηθει στη ζωη με εχουν κανει αν οχι να αναθεωρησω, τουλαχιστον να ειμαι σκεπτικος σε αυτο το φαινομενο που οπως λεει και ο στουπας παιρνει ολο και μεγαλυτερη εκταση.

θα ηθελα να ακουσω αποψεις, τι σκεφτεστε, τι αντιμετωπιζετε, τι κανετε στην καθημερινοτητα σας?



Η φορολογική ανταρσία θα επαναφέρει τα σενάρια κατάρρευσης...

Η κυρία στο τεντάδικο που έκανε την προσφορά για μια τέντα που θα σκιάζει το γραφείο μου διευκρίνισε πως αυτή είναι χωρίς ΦΠΑ και άρα και χωρίς απόδειξη.

Ο τζαμάς που ήρθε να αλλάξει ένα τζάμι του ηλιακού, το ίδιο. Η κυρία στο καφεκοπτείο μου ζήτησε ευγενικά να βάλει στην απόδειξη μόνο τον καφέ και όχι τα φλιτζάνια.

Στο κατάστημα με τα είδη καπνιστού με έχουν μάθει πλέον και μετά από μια - δυο διαμαρτυρίες μου κόβουν απόδειξη χωρίς να ζητήσω. Αλλά η δυσαρέσκεια για τις παραξενιές μερικών πελατών είναι έκδηλη.

Φίλος που αναλαμβάνει εργολαβίες μεταλλικών κατασκευών μου επιβεβαίωσε πως υπάρχει μαζική προσπάθεια αποφυγής οποιασδήποτε μορφής φορολόγησης. Δειγματοληπτικά μόνο κόβονται αποδείξεις και τιμολόγια, μου επεσήμανε.

Μου περιέγραφε μάλιστα πως σημαντικός δημόσιος παράγων πρόσφατα του πρότεινε ο ίδιος πληρωμή χωρίς απόδειξη και χωρίς ΦΠΑ.

Τα χρόνια της κρίσης που ακολούθησαν την χρεοκοπία η απόδοση φόρων μειώθηκε δραστικά, παρά τις πατριωτικές επικλήσεις αλλά και τις προσπάθειες εκφοβισμού με τις καθημερινές ειδήσεις για τις συλλήψεις φοροφυγάδων ή φοροοφειλετών.

Οι φόροι μοιάζουν με οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή μεταξύ των ανθρώπων: Όλοι έχουν την τιμή τους και αυτή συναρτάται του ισοζυγίου μεταξύ κέρδους και ρίσκου.

Όσο αυξάνεται το κέρδος τόσο και η διάθεση για ρίσκο. Τουτέστιν όσο αυξάνονται οι συντελεστές φορολόγησης τόσο και η διάθεση για φοροδιαφυγή. Η διέξοδος είναι η μείωση των φόρων σε σημείο που το ρίσκο της φοροδιαφυγής θα είναι μεγαλύτερο από το κέδρος της.

Οι φόροι πλήττουν την ανάπτυξη και συμβάλλουν στην ύφεση και την ανεργία. Σφάλλουν αν νομίζουν με πως με την καταστολή θα πετύχουν αύξηση των εσόδων. Η αστυνόμευση στην οικονομία φέρει ύφεση.
Η παρουσία αστυνομικών και εισαγγελέων σε μια οικονομία κάνει περισσότερο κακό παρά καλό. Η παρουσία αστυνομικών και εισαγγελέων διώχνει τους καλούς επενδυτές και αφήνει μόνο τους κακούς που ούτως ή άλλως προσέρχονται με ανειλημμένο το ρίσκο της φοροδιαφυγής και της αισχροκέρδειας.

Οι κακοί επαγγελματίες πουλάνε σε τιμές που έχει διαμορφώσει στην αγορά ο ανταγωνισμός μετά φόρων, χωρίς να αποδίδουν τους φόρους. Η υψηλή φορολογία αποτελεί θείο δώρο γιΆ αυτούς, γιατί αυξάνει πολύ τα περιθώρια κέρδους.

Στους καλούς επενδυτές και επαγγελματίες δεν αρέσουν οι υψηλοί φόροι γιατί δεν τους αρέσει να παρανομούν, άρα δεν πλησιάζουν σε μια οικονομία με υψηλούς φόρους γιατί γνωρίζουν πως θα δέχονται αθέμιτο ανταγωνισμό από ανταγωνιστές που δεν προβληματίζονται όταν παρανομούν.

Αν προτείνετε σε κάποιον να κερδίσει σε λίγα χρόνια μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια ευρώ με ρίσκο να συλληφθεί για λίγα 24ωρα να καταβάλει ένα ασήμαντο συγκριτικά ποσό έναντι ρύθμισης ή να ανοίξει μια επιχείρηση που θα βάλει λουκέτο από αθέμιτο ανταγωνισμό τι θα επιλέξει;

Η Ελλάδα ιδεολογικά σοβιετοκρατείται γιατί ο μέσος άνθρωπος έχει «τυφλωθεί» με ψευτοθεωρίες πως τους φόρους τους πληρώνουν οι πλούσιοι και τα καπιταλιστικά μονοπώλια.

Καλλιεργείται η ψευδαίσθηση πως όταν φορολογείς βαριά μια επιχείρηση αρπάζεις από τον επιχειρηματία πλούτο τον οποίο αναδιανέμεις. Αυτό είναι ψέμα.

Κάθε παραπάνω ευρώ φόρος σε μια επιχείρηση είναι ένα ευρώ παραπάνω στον καταναλωτή των προϊόντων της.

Όταν δυο γαλακτοβιομηχανίες αγοράζουν από τον παραγωγό το γάλα π.χ. 30 λεπτά το κιλό, η επεξεργασία μέχρι τη συσκευασία προσθέτει ένα κόστος άλλων 30 λεπτών το κιλό και ξεκινούν από σημείο μηδέν για το περιθώριο κέρδους τα 60 λεπτά. Ο ανταγωνισμός στην τιμή μεταξύ τους έχει σαν βάση τα 60 λεπτά του κόστους. Αν διπλασιάσει τη φορολογία το κράτος στις ζωοτροφές, το νερό, το φυσικό αέριο κλπ το κόστος παραγωγής του γάλακτος θα διπλασιαστεί και οι δυο εταιρείες θα ξεκινήσουν με τιμή βάσης το 1,2 ευρώ το κιλό.

Όταν κάποιος επενδύει τα χρήματά του υπολογίζει πότε θα τα πάρει πίσω και πόσο θα του αποδίδει η επένδυση στη συνέχεια. Όσο πιο υψηλοί είναι οι φόροι τόσο πιο ασύμφορη είναι η επένδυση. Ακόμη και δωρεάν να είναι το εργατικό κόστος οι υψηλοί φόροι και το κόστος διαφθοράς καθιστούν ασύμφορη μια επένδυση.

Ο λόγος που στην Ελλάδα υπάρχουν χαμηλοί μισθοί και υψηλή ανεργία είναι οι υψηλοί φόροι και το υψηλό κόστος διαφθοράς και γραφειοκρατίας του δημοσίου.

Στην Ελλάδα μπορεί να μην έχει κυβερνήσει ποτέ η κομμουνιστική αριστερά, αλλά όταν οι φόροι μαζί με τις εισφορές ξεπερνούν το 60-70% του μεσαίου εισοδήματος είναι σαν να το έχει κάνει.

Η καλή πίστη

Ο πατριωτισμός των φορολογουμένων δεν παρακινείται με μελοδραματισμούς αλλά με προσπάθειες ανταπόδοσης στην πράξη. Κάποιος γιατί να πληρώνει αδιαμαρτύρητα για δωρεάν παιδεία όταν γνωρίζει πως είναι απαραίτητη η βοηθητική παραπαιδεία από την πρώτη δημοτικού (στην περίπτωση των ξένων γλωσσών). Όταν βλέπει τους συνδικαλιστές εκπαιδευτικούς χωρίς αιδώ να προαναγγέλλουν για το παραμικρό (όπως είναι η αύξηση των δυο ωρών εβδομαδιαίως) απεργία εντός των εξετάσεων. Όταν για να μπει χειρουργείο πριν αποβιώσει θα πρέπει να δώσει φακελάκι;...

Αν κάθε μαθητής χρειάζεται κατά μέσο όρο 5 - 7.000 ευρώ το χρόνο για τη μόρφωση του, είναι αποδοτικότερο αυτά να τα ξοδεύει ο φορολογούμενος αφήνοντας στο κράτος την αρμοδιότητα της επιλογής ποιος και πως θα τον μορφώσει ή να επιλέγει ο γονέας;

Αν κάθε ασφαλισμένος πληρώνει 2-5.000 το χρόνο εισφορές για πλήρη ασφαλιστική κάλυψη είναι αποδοτικότερο να επιλέγει το κράτος ποιος θα τους προσφέρει υπηρεσίες υγείας ή να επιλέγει ο ίδιος γιατρό και νοσοκομείο;

Οδηγούμαστε σε αδιέξοδο...

Ο υπουργός των οικονομικών κινείται βάσει ενός σχεδίου που έχει συμφωνήσει με δανειστές και εταίρους, πως αν περάσουμε σε πρωτογενές πλεόνασμα κάπου στο πρώτο εξάμηνο του 2014 θα παρθούν οριστικές αποφάσεις για την βιωσιμότητα του χρέους. Οι αποφάσεις αυτές θα αλλάξουν τα δεδομένα σε σχέση με την πρόσβαση των ελληνικών τραπεζών και άρα και των ελληνικών επιχειρήσεων στην ρευστότητα.

Το αποτέλεσμά είναι να βάζουν φόρους και επειδή υπάρχει πλέον αδυναμία να τους εισπράξουν, αμέσως να τους ρυθμίζουν σε πολλές δόσεις. Καθώς όμως συν τω χρόνω αθροίζονται οι δόσεις είναι θέμα χρόνου να μην μπορούν να αποπληρωθούν.

Η κυβέρνηση είναι προφανές πως γνωρίζει πως με τους φόρους κινείται σε αδιέξοδο, αλλά προσπαθεί να κερδίσει χρόνο.

Η τρόικα απαρτίζεται ως επί το πλείστον από προτεστάντες όπου η κλοπή των φόρων εκτός από αδίκημα θεωρείται και αμάρτημα βαρύ για τους καλούς χριστιανούς, οπότε έχουν τη ψευδαίσθηση πως η δημοσιοποίηση και ο διασυρμός θα έχει αποτέλεσμα το φόβο της δημοσιότητας προς τα έξω και το φόβο του Θεού εσωτερικώς...

Πηγή:www.capital.gr

friendgr
04-06-13, 16:40
α καλά εννοείται ότι η απόδειξη πλέον δίνεται μόνο σε supermarkets....

Πάω προχθές σε ένα εμπορικό κατάστημα ρούχων. Μόλις φτάνω στο ταμείο στην ψύχρα:
τόσο με απόδειξη τόσο χωρίς απόδειξη (23% διαφορά) .

Αυτή είναι η πραγματικότητα σήμερα.

Ζήτω τα γνωστά κορόϊδα (one more time).

katsaraios
04-06-13, 16:43
Κλεφτες απλα...
Σε κανα φιλο ισως την χαρισω σε αλλους οχι ,ηδη εχουν κοψει προσωπικο ,μισθους ,ποιοτητα...
Υπαλληλοι οπως και εγω αν δεν μπορουν ..

Bellof-3
04-06-13, 16:51
Το θεμα αυτο εχει αποτελεσει πολλακις λογω αντιπαραθεσης μεταξυ εμου και συνομιλικων μου... κυριως κοριτσιων που σκεφτονται με τη λογικη "αφου αυτο λεει ο νομος αυτο πρεπει να κανω"...

ξερω ομως λογω της οικογενειακης επιχειρησης τη δυσκολια να συντηρηθει μια μικρη επιχειρηση... απλα να συντηρηθει στης μερες μας... οχι να βγαλει κερδος... απλα να συντηρηθει και να μην κλεισουμε...

εμεις επειδη εχουμε franchise καταστημα δε μπορουμε να ξεφυγουμε απο την πολιτικη της εταιριας... οποτε χωρις δευτερη σκεψη απλα κοβουμε αποδειξεις...

σαν κωστας ομως στα διαφορα καταστηματα εξω... δε ζηταω ποτε αποδειξη πλεον... γιατι πιστευω οτι αν η καφετερια δεν κλεισει θα βγαλουν μεροκαμματο 2 φιλοι μου, αν το καταστημα ρουχων δεν κλεισει θα εχουν καποια ατομα μισθο... (συνηθως επιλεγω για τις αγορες μου τις μικρες επιχειρησεις, γιατι πισω απο αυτες υπαρχουν οικογενειες που θα ζησουν με τα χρηματα μου, και οχι πολυεθνικες)

ναι ειναι παρανομο... ναι παει πισω η οικονομικη επανακαμψη της χωρας... στα χαρτια ομως... πρακτικα νομιζω οτι στην ουσια αυτος ειναι ο τροπος της επανακαμψης... να ειναι ανοιχτα τα διαφορα καταστηματα... να εργαζεται ο κοσμος... να κυκλοφορει το χρημα στην πραγματικη οικονομια...

προφανως μπορει να εχω καποια λαθη στη λογικη μου... 24 ειμαι αλλωστε και δεν εχω καποια τεραστια εμπειρια στον εργασιακο τομεα... αλλοι μπορει να το βλεπετε αλλιως (πχ. πρεπει να στηριξουμε την προσπαθεια κτλ. και οταν θα πει το οκ η τροικα κτλ να εχουμε αναπτυξη και δεν ξερω τι αλλο)

jkourkoulis
04-06-13, 17:39
Για να είμαι ειλικρινής ζητάω πάντα απόδειξη όταν πάω κάπου και δε με αντιμετωπίζουν όμορφα. Ξέρω ότι δεν είμαι ούτε δύστροπος πελάτης ούτε αγενής (το αντίθετο μάλιστα) επομένως δεν μπορώ να καταλάβω ως προς τι η συμπεριφορά κάποιων. Τέλος πάντων δεν έχει να κάνει τόσο με το θέμα των αποδείξεων όπως τέθηκε παραπάνω αλλά ήθελα να το αναφέρω. Δεν καταλαβαίνω την αγένεια με την οποία συμπεριφέρονται κάποιοι στους πελάτες.

hades7
04-06-13, 18:03
ενω οι πελατες βεβαια ειναι ευγενεστατοι

spar@
04-06-13, 18:20
ενω οι πελατες βεβαια ειναι ευγενεστατοι

Δικαιολογεις την αγένεια των πωλητών με την αγένεια των πελατών ;
Τι είσαι συνδικαλιστης;
Ο επαγγελματίας πρέπει να ειναι πάντα ευγενικός ...ειναι σαν να πας στην ιεροδουλη και για να την πηδησεις να πρέπει να την βγάλεις για φαγητό!

hades7
04-06-13, 18:30
Δικαιολογεις την αγένεια των πωλητών με την αγένεια των πελατών ;
Τι είσαι συνδικαλιστης;
Ο επαγγελματίας πρέπει να ειναι πάντα ευγενικός ...ειναι σαν να πας στην ιεροδουλη και για να την πηδησεις να πρέπει να την βγάλεις για φαγητό!

ειμαι υπευθηνος για αυτα που γραφω οχι αυτα που καταλαβαινεις :sm-angry05:

spar@
04-06-13, 18:34
ειμαι υπευθηνος για αυτα που γραφω οχι αυτα που καταλαβαινεις :sm-angry05:

δικαιολογεις απλα το συναφι σου.....














:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

hades7
04-06-13, 18:36
τις ιεροδουλες εννοας η τους αγαπητικους?

spar@
04-06-13, 18:40
τις ιεροδουλες εννοας η τους αγαπητικους?

την κλικα σου....που κανετε φεις κοντρολ στα μαγαζια και αν δεν φοραμε στρινγκ δεν μας εξυπηρετατε....και ξυνιζετε και την φατσα σας επειδη δεν εχουμε βυζια....
αν σκασει καμια ξετσιπωτη κρεματε το σαγονι μεχρι κατω χαμογελατε και λετε και καλημερα...

Αρη εχει στειλει ποτε υπαλληλο επειδη δεν ηταν ευγενικος αληθεια και σοβαρα μιλαω....

κατα καιρους εχω συναντησει και σε μαγαζια και σε δουλεια... ατομα που πραγματικα ηταν αναγωγα....
νευριαζα ακομα και οταν δουλευαμε μαζι...

atha
04-06-13, 18:43
re paidia i apodixi den einai dikaioma tou pelati, ypoxreosi tou politi einai, min xexniomaste

jkourkoulis
04-06-13, 18:54
ενω οι πελατες βεβαια ειναι ευγενεστατοι

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο αλλά δε συμμερίζομαι και το συμπέρασμα του σχολίου.

Τέλος πάντων είμαι off-topic.

friendgr
04-06-13, 19:36
Ψηφίζω το 3 για να καταλάβουν τα ΖΩΑ που μας κυβερνούν ότι με 23% φπα το μονο που αναπτύσσεται είναι η φοροδιαφυγή.

Thomelef
04-06-13, 20:02
Εγω παντως ποτε δεν καταλαβα αυτο το παιχνιδι με τα χαρτια. Εφοσων γινεται αποφορολογηση στο τελος, δεν βρισκω καποιον λογο για να ριψοκινδυνευεις ετσι.

Αν παρουσιασεις κερδη, οκ, θα πληρωσεις...αν παρουσιασεις ζημια δεν πληρωνεις και εχεις επιστροφη, αν εισαι χωρις κερδος, κλαιν...

Βεβαια αν κρινω και απο μας που εχουμε να λαβαινουμε φπα επιστροφη εδω και 2 χρονια και περνουμε τα @@ μας, δεν ειναι και πολυ εξυπνο να τραβας με το σταυρο στο χερι...

Stathis
04-06-13, 20:51
Δικαιολογεις την αγένεια των πωλητών με την αγένεια των πελατών ;
Τι είσαι συνδικαλιστης;
Ο επαγγελματίας πρέπει να ειναι πάντα ευγενικός ...ειναι σαν να πας στην ιεροδουλη και για να την πηδησεις να πρέπει να την βγάλεις για φαγητό!

Ακριβως οπως το λες, την ιεροδουλη δεν πρεπει να τη βγαλεις για φαγητο, πληρωνεις για να γαμσεις και αυτο κανεις.
Ο πωλητης ομως δεν ειναι ιεροδουλος για τον γαμσεις επειδη πληρωνεις.
Και αν το πιστευεις αυτο, δηλαδη αν πιστευεις οτι θα πας σε ενα καταστημα και θα φερθεις οπως εσυ νομιζεις επειδη ο υπαλληλος δεν μπορει να σου απαντησει γιατι θα χασει τη δουλεια του, κανεις καποιο λαθος.

Ομολογω οτι δεκατεσσερα χρονια που εχω μαγαζι θα μπορουσα να γραψω τομους βιβλιων με ασχημες, εως παρα πολυ ασχημες συμπεριφορες πελατων, στη συντριπτικη τους πλειοψηφια χωρις καμια απολυτως αιτια και αφορμη.
Πριν ασχοληθω με δουλεια που εχει να κανει με κοσμο δεν ειχα ιδεα τι σημαινει λιανικη, τι κοσμος υπαρχει, ποσο ασχημα μπορει να φερθει σε εναν εντελως αγνωστο.

Δεν επικροτω ασχημες συμπεριφορες υπαλληλων, ειναι καταδικαστεες και πρεπει να αποφευγονται οτι και να εχει συμβει, οσο προβληματικος και να ειναι ο πελατης.
Αυτο ομως ειναι αλλο να το λεμε απο τον καναπε του σπιτιου μας και αλλιως ειναι να δουλευουμε σε καταστημα απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να δεχομαστε μερικες ασχημες συμπεριφορες την ημερα οπου θα πρεπει να κρατησουμε την ψυχραιμια μας χωρις να φταιμε σε τιποτα.
Αλλοι ανθρωποι αυτο μπορουν και το κανουν σε μεγαλο βαθμο και κουραζονται πιο δυσκολα, αλλοι δεν μπορουν που σημαινει οτι δεν κανουν για τη λιανικη.
Ή κανουν για μικρο διαστημα.
Ετσι κι αλλιως κανενας δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια για χρονια, κουραζει σε απιστευτο βαθμο, σε σημειο να γυριζεις στο σπιτι σου καθε βραδυ και να μη θες να δεις ανθρωπο.
Την αλλη φορα λοιπον που θα συναντησεις εναν αγενη υπαλληλο κρατα λιγο μια επιφυλαξη για το οτι ειναι κακος χαρακτηρας που καθε πρωΐ παει στη δουλεια του με σκοπο να φερεται ασχημα σε πελατες, ισως να εχει δεχθει πριν εξυπηρετησει εσενα καποιον αλλο που σε νορμαλ συνθηκες θα τον πεταγε εξω, αλλα επειδη εχει αναγκη για δουλεια εκανε υπομονη και του βγηκε ο εκνευρισμος σε εσενα που δεν εφταιγες τιποτα.
Οχι οτι αυτο ειναι επαγγελματικο, δεν ειναι καθολου, ειναι ομως ανθρωπινο και δυστυχως επειδη εχουμε να κανουμε με ανθρωπους γινονται και αυτα.
Κακως ξαναλεω αλλα γινονται.

Επειδη εισαι πελατης σε ενα μαγαζι και αφηνεις τα λεφτα σου δεν σημαινει οτι θα φερεσαι οπως θελεις.
Αν καπου δεν σου φερονται σωστα ενω φερεσαι εσυ, εχεις παντα την επιλογη να μην ξαναπατησεις.

aristent
04-06-13, 21:00
Περα απο εμας σαν καταναλωτες,μεγαλο προβλημα ομως εχουν οι μικρομεσαιοι επαγγελματιες, που για να κλεισουν μια δουλεια, το υπερβολικο ποσοστο του ΦΠΑ κανει την μεγαλη διαφορα στην τιμη!!!....σκεφτητε το ποσο με ή χωρις αυτο!!!

πχ.χοντρα-χοντρα 1,000ευρω "μαυρα"....1200ευρω τιμια!!!

Εγω επιμενω οταν κουβεντιαζω να κλεισω μια δουλεια, να κοψω αποδειξη στον πελατη μου,αλλα εκεινος εχει την επιλογη(δηλ.το μαχαιρι και το καρπουζι) να επιλεξει τον ΤΙΜΙΟ επαγγελματια(εμενα),ή να "την κανει" με ελαφρα πηδηματακια,τυπου "θα το σκεφτω","θα μιλησω με την γυναικα μου","με τον παππου μου" κλπ.δικαιολογιες ,ωστε τελικα να καταληξει στην πιο "φτηνη" λυση του ΜΗ ΤΙΜΙΟΥ επαγγελματια χωρις αποδειξη,ή εστω με μειωμενη αποδειξη και τιμη φυσικα.

Μια απο τις λυσεις που δινω εγω σαν επαγγελματιας στον προβληματισμο αυτων των πελατων,ειναι οτι χωρις αποδειξη ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ και επισης ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ!!!!

...μα,μου λενε συνηθως,δεν εχει διαφορα 23%???(και αδιαφορουν για την εγγυηση :thumbsdown: )
....δεν εχει λεω!!!,αφου η αποδειξη θα κοπει και θα δωθει σε αλλον πελατη που την χρειαζεται!!!...αλλωστε δεν μπορει να εχω αγορες χωρις πωλησεις!!!

...ετσι η τιμη δεν θα μειωθει!!!...τελεια και παυλα.

Ευτυχως εχω πολυ καλες τιμες,ετσι κι αλλιως,,κανω καλη δουλεια με επαγγελματισμο και μεγαλη πειρα και γι'αυτο εχω ακομη δουλεια και μια υγιη φορολογικα επιχειρηση....αλλιως αν βασιζομουν στα "μαυρα"....αστα βραστα.

S8N
04-06-13, 21:08
Ζηταω παντα αποδειξη και κοβω παντα αποδειξη. Με εκνευριζει να τσεπωνουν καποιοι ΦΠΑ και φορο οταν αλλοι ειναι ανεργοι, αστεγοι, πεινασμενοι. Με εξοργιζει ομως το να σου λενε μια τιμη, να πληρωνεις, να ζητας αποδειξη και να απαντουν 'Α, θα πρεπει να σε χρεωσω ΦΠΑ'. Τι λες, σοβαρα;

Stamatis
04-06-13, 21:10
Με μισθο 550 ευρω και ζημια ας πουμε στο πλυντηριο με κοστος 100 ευρω με ΦΠΑ και 70 χωρις δεν νομιζω να υπαρχει πλεον καποια συζητηση στο αν θα κοπει αποδειξη η οχι.

330Ci
04-06-13, 21:22
Ανάλογα. Κακά τα ψέματα παιδιά, στα "χοντρά", αν δεν υπάρχει άμεσο φορολογικό όφελος και επειδή ακριβώς έχει τη δυνατότητα να το κάνει ο επαγγελματίας (να σου "κόψει" το ΦΠΑ δηλαδή) είναι μεγάλες οι διαφορές.
Αν υπήρχε ένας τρόπος να αποδίδεται ΑΜΕΣΑ ο ΦΠΑ στο κράτος (π.χ. πληρωμές μόνο με κάρτες όπου αυτόματα να παρακρατείται ο φόρος), τότε πιθανότατα δεν θα είχαμε ανάγκη καμιάς άλλης φορολογίας.

spar@
04-06-13, 21:23
Ακριβως οπως το λες, την ιεροδουλη δεν πρεπει να τη βγαλεις για φαγητο, πληρωνεις για να γαμσεις και αυτο κανεις.
Ο πωλητης ομως δεν ειναι ιεροδουλος για τον γαμσεις επειδη πληρωνεις.
Και αν το πιστευεις αυτο, δηλαδη αν πιστευεις οτι θα πας σε ενα καταστημα και θα φερθεις οπως εσυ νομιζεις επειδη ο υπαλληλος δεν μπορει να σου απαντησει γιατι θα χασει τη δουλεια του, κανεις καποιο λαθος.

Ομολογω οτι δεκατεσσερα χρονια που εχω μαγαζι θα μπορουσα να γραψω τομους βιβλιων με ασχημες, εως παρα πολυ ασχημες συμπεριφορες πελατων, στη συντριπτικη τους πλειοψηφια χωρις καμια απολυτως αιτια και αφορμη.
Πριν ασχοληθω με δουλεια που εχει να κανει με κοσμο δεν ειχα ιδεα τι σημαινει λιανικη, τι κοσμος υπαρχει, ποσο ασχημα μπορει να φερθει σε εναν εντελως αγνωστο.

Δεν επικροτω ασχημες συμπεριφορες υπαλληλων, ειναι καταδικαστεες και πρεπει να αποφευγονται οτι και να εχει συμβει, οσο προβληματικος και να ειναι ο πελατης.
Αυτο ομως ειναι αλλο να το λεμε απο τον καναπε του σπιτιου μας και αλλιως ειναι να δουλευουμε σε καταστημα απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να δεχομαστε μερικες ασχημες συμπεριφορες την ημερα οπου θα πρεπει να κρατησουμε την ψυχραιμια μας χωρις να φταιμε σε τιποτα.
Αλλοι ανθρωποι αυτο μπορουν και το κανουν σε μεγαλο βαθμο και κουραζονται πιο δυσκολα, αλλοι δεν μπορουν που σημαινει οτι δεν κανουν για τη λιανικη.
Ή κανουν για μικρο διαστημα.
Ετσι κι αλλιως κανενας δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια για χρονια, κουραζει σε απιστευτο βαθμο, σε σημειο να γυριζεις στο σπιτι σου καθε βραδυ και να μη θες να δεις ανθρωπο.
Την αλλη φορα λοιπον που θα συναντησεις εναν αγενη υπαλληλο κρατα λιγο μια επιφυλαξη για το οτι ειναι κακος χαρακτηρας που καθε πρωΐ παει στη δουλεια του με σκοπο να φερεται ασχημα σε πελατες, ισως να εχει δεχθει πριν εξυπηρετησει εσενα καποιον αλλο που σε νορμαλ συνθηκες θα τον πεταγε εξω, αλλα επειδη εχει αναγκη για δουλεια εκανε υπομονη και του βγηκε ο εκνευρισμος σε εσενα που δεν εφταιγες τιποτα.
Οχι οτι αυτο ειναι επαγγελματικο, δεν ειναι καθολου, ειναι ομως ανθρωπινο και δυστυχως επειδη εχουμε να κανουμε με ανθρωπους γινονται και αυτα.
Κακως ξαναλεω αλλα γινονται.

Επειδη εισαι πελατης σε ενα μαγαζι και αφηνεις τα λεφτα σου δεν σημαινει οτι θα φερεσαι οπως θελεις.
Αν καπου δεν σου φερονται σωστα ενω φερεσαι εσυ, εχεις παντα την επιλογη να μην ξαναπατησεις.

το ειδα καθαρα απ την θεση του υπαλληλου....
Το θεμα ειναι οτι πολλοι υπαλληλοι την εχουν την αγενεια μεσα τους!
Οταν εισαι επαγγελματιας τα νευρα σου και την βαρεμαρα σου την αφηνεις σπιτι και προσπαθεις να εξυπηρετησεις....
Συγκεκριμενα φτανω μεχρι τις 2 ευκαιριες σαν πελατης....μετα τρωνε Χ....

γιατι το χω ζησει εστω και λιγο, και βλεπω απο επαγγελματιες οπως ειναι η μανα μου πολλα χρανια, οτι βρεξει χιονισει πρεπει να εισαι σωστος...
Οταν δουλευα κετερινκ εχουμε φτασει σε σημειο πριν με πλακωσει στο ξυλο ενας γιατι δεν ηταν καλη η κοκα κολα (δεν ειχε ανθρακικο)... το "αι γμσου" το κραταγα μεσα μου και απαντουσα παντοτε ευγενικα και με το χαμογελο... Γιατι πολυ απλα εισαι η "τσουλα" τους εκεινη την ωρα και δεν πρεπει να τα κανεις λαμπογυαλο...

Απλα καθημερινα βλεπω οτι πολλοι υπαλληλοι δεν δειχνουν να τα εχουν πολυ αναγκη τα χρηματα....
απο τον σερβιτορο που θα ρθει κατσουφιασμενος και θα σου πεταξει το τασακι ή θα σου πει ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΙΛΑ?
απο τον ταξιτζη που θα σου πει ? 20αρικο? με κοροιδευεις τωρα?
απ ολους.....
Σταθη δεν με ενδιαφερει καθολου ποιος ηταν πριν, ουτε τι τραβαει σπιτι του....
το αποτελεσμα μετραει...

υ,γ στου στελνω πμ καταγγελια....

PANOS-E60
04-06-13, 21:23
η δικη μου καθημερινότητα λέει πως στο εμπόριο η κατασταση με τις αποδείξεις εχει βελτιωθεί πολύ, στην παροχή υπηρεσιών εχει χειροτερεψει πολύ.

οταν υπάρχει συνδυασμός αγοραπωλησίας και παροχής υπηρεσιών τότε απόδειξη παίρνεις για τα υλικά / αγαθα, για τις υπηρεσίες από σπάνια εως ποτε.

η σταση του καθενός μας απέναντι στο θέμα, έχει κυρίως να κάνει με την προσδοκία για το αύριο. Οσοι ελπιζουν ότι υπαρχει αυριο, ατομικά, οικογενειακά, επαγγελματικά, κοινωνικά, τότε το παλεύουν και με τις αποδείξεις και με το φορολογικό γενικότερα. Οσοι θεωρούν το θεμα λήξαν και οτι οδευουμε ολοταχως στην αβυσσο, φροντίζουν με τη σταση τους να επιταχυνουν αυτην την πορεία. Αλλωστε παντα κάποιος άλλος φταιει γιά όλα, ποτε η μούρη μας.

Monsta
04-06-13, 21:25
Λάθος επάγγελμα ρε Στάθη. Επρεπε να γίνεις ΔΥ. :whistle:

Να μπορείς να φέρεσαι στο κόσμο λες και είναι σκουπίδι χωρίς τύψεις κ φόβο, αφού έχεις την υποστήριξη του προϊσταμένου, αλλά και τη μονιμότητα στο τσεπάκι. Όταν σχολάς το μεσημέρι και πας για φραπεδούμπα με τα φιλαράκια σου, σπάτε τρελή πλάκα με τις διάφορες ιστορίες "ηλίθιων" πολιτών και το πως τους έβαλες στη "θέση" τους με μοναδικό ειρωνικό στυλάκι. ;)

_______

Έχω σχεδόν 2 χρόνια που ζητώ απόδειξη από παντού. Αντιλαμβάνομαι και την άλλη πλευρά, όμως δε δέχομαι να με κλέβουν μπροστά στα μάτια μου. Εξαιρούνται όσοι αφαιρούν το 23%, όπως κ ορισμένες κατηγορίες υπηρεσιών που είναι πάντα + φπα.

Thomelef
04-06-13, 21:29
Παντως το θεμα ειναι σοβαρο και αν δεν σοβαρευτει η κυβερνηση με το να καταλαβει οτι αυτη η ανελεητη φοροεπιδρομη μονο πισω μας παει και μας κανει ακομα πιο μπαχαλο, θα εχουμε πολυ σοβαροτερα προβληματα.

Η λυση δεν ειναι οι εξωπραγματικοι φοροι, αλλα η συρικνωση του δημοσιου, των δημοσιων δαπανων γενικοτερα και η ισοσταθμιση εσοδων εξοδων σε λογικα πλαισια.

Stamatis
04-06-13, 22:00
Ξέρω οτι ως συνήθως δεν θα το κοιτάξει κανείς, άντε κάποιος να ρίξει μια επιφανειακή ματιά...

αλλά ας το βάλω Εδώ (https://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/0d/e4/3f/0de43f6e510fea4741bf8e1e3e2b32c9e9d10f88/application/pdf/%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%94%CE%91_%CE%A0%CE%A1%CE%9F% CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE %9C%CE%9F%CE%A5_%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91_%CE%9A%CE %A9%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%9F_%CE%91%CE%A1%CE%99%CE% 98%CE%9C%CE%9F.pdf)

Stamatis
04-06-13, 22:02
To cut the long story short, λεφτά υπάρχουν.
Τι σκατά γίνονται δεν μπορώ να καταλάβω.

spar@
04-06-13, 22:02
Ξέρω οτι ως συνήθως δεν θα το κοιτάξει κανείς, άντε κάποιος να ρίξει μια επιφανειακή ματιά...

αλλά ας το βάλω Εδώ (https://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/0d/e4/3f/0de43f6e510fea4741bf8e1e3e2b32c9e9d10f88/application/pdf/%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%94%CE%91_%CE%A0%CE%A1%CE%9F% CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE %9C%CE%9F%CE%A5_%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91_%CE%9A%CE %A9%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%9F_%CE%91%CE%A1%CE%99%CE% 98%CE%9C%CE%9F.pdf)

πολυ ωραιο το διαβασα ολο...
εχει ιδιο χρωμα με το βεσπινο του Σταθη

Monsta
04-06-13, 22:22
To cut the long story short, λεφτά υπάρχουν.
Τι σκατά γίνονται δεν μπορώ να καταλάβω.


Βάνε μία και τα έξοδα να δούμε που πάνε.

Stamatis
04-06-13, 22:28
Βάνε μία και τα έξοδα να δούμε που πάνε.

https://www.minfin.gr/content-api/f/binaryChannel/minfin/datastore/3e/6e/e2/3e6ee2a9a025a0220c52da1c69df7fca379b09c5/application/pdf/20101013_DEKO-presentation.pdf

read, cry....

απο την σελιδα του υπουργείου.

Skyline_IS
04-06-13, 22:34
Εχω παρατηρησει πως πλεον τα περισσοτερα μαγαζια δινουν αποδειξη ειτε το ζητησεις ειτε οχι.Πηγα χθες να παρω εισητιρια για το αστικο και με εκοψε αποδειξη :shok:

Με ενοχλει αφανταστα ομως η κοροιδια,μαγαζια τα οποια ειναι γεματα απο κοσμο να μην κοβουν αποδειξεις ή να κανουν παζλ με αποδειξεις χθεσινες,προχθεσινες οι οποιες ειναι και λιγοτερο απο το ποσο που πρεπει να πληρωσεις.Απλα τους ζαλιζω για την σωστη αποδειξη και δεν ξαναπαταω στο μαγαζι τους..

rallakias
04-06-13, 22:42
Σαν καταστηματαρχης προιόντων αξιας μέχρι και 5 ευρω το κομμάτι ,ξέρω οτι ερχεται κοσμος και μου λέει ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ,εννοόντας ΚΟΨΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙΜΗ.Και αυτο κανω εννοειται.Αντι για 5 ευρω του παίρνω 4,5 και ειναι χαρουμενος ο πελατης!

Αντιθετα οταν εγω ειμαι πελάτης και πληρώνω την κανονική τιμη του προιοντος και δεν παιρνω αποδειξη ,τοτε τρελαινομαι!Απαιτω αποδειξη γιατι οταν εγω πληρωνω στην κανονικη τιμη του προιόντος : το ΦΠΑ ,το φορο εισοδηματος του πωλητη κτλ δεν μπορει αυτος να το βάζει στην τσέπη αντι να το δινει στο κρατος.Ας μη μου κοψει αποδειξη αλλα ας μου αφαιρεσει τους φορους.Να κλέψουμε το κρατος παρεα-οχι μονος σου !

Αυτο κανει και ο καλος γυναικολογος της γυναικας μου και μου ειπε οτι θέλει για τη γέννα 2.000 χωρις αποδειξη (οκ θα κοψει 300 ευρώ) και 3600 με αποδειξη.

Και ρωτάω ,αντε και την πήρα την αποδειξη και αντε και πλήρωσα και 1600 παραπανω.ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ?Γιατι μεσοπρόθεσμα δεν εχω να κερδισω τιποτα ,ουτε εκπτωση φορου ουτε καλύτερο κράτος .Θα την βάλω εκει που φανταζεστε......

Γι αυτο λοιπόν με κλέβει το κρατος-το κλεβω κι εγω οσο μπορώ.Απλά δεν ξέρω αν η κοτα εκανε το αυγο ή το αντιθετο.

S8N
05-06-13, 00:03
:facepalm:






Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (6 μέλη και 0 επισκέπτες)

apovas, Bellof-3, bmwologos, doctore, freddys, ΣΔΟΕ

gant
05-06-13, 00:08
Σήμερα αγόρασα πάνινα παπουτσάκια, μου πρότεινε -10ε ανευ απόδειξης και το δέχτηκα.

S8N
05-06-13, 00:13
Ε οχι και τα ρετιρε...

spar@
05-06-13, 00:24
εγω στα διοδια παντα κανω παζαρι με την αποδειξη και μου κοβουν 20-30%

sierra
05-06-13, 00:59
Μια παροιμία στο χωριώ μου λέει: "Η πουτάνα την πουτανια δεν την αφήνει", γιαυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Με συγχωρείτε αν στεναχωρώ ορισμένους, αλλά καλά κάνουν και μας πηδ...νε τώρα οι ξένοι. Όταν ξυπνήσουμε θα είναι αργά. Περίμενα από τους νέοθς κάτι καλό αλλά δυστυχώς και αυτοί ..........

fanisk
05-06-13, 02:45
Οταν το αντικειμενο/υπηρεσια εχει 123¤ και μου πουν 100, ναι δεν παιρνω αποδειξη αν δεν τιθεται θεμα εγγυησης. Ειναι ολοκληρο το 23% και θα το κλεψω γιατι η βενζινη εχει 1¤/λιτρο φορο απο τους αρχικλεφτες και το αμαξι μου 1η Ελληνικη αδεια εχει 2007 ενω ειναι τελη 03, παλι με κλεβουν οι αρχικλεφτες. Οταν μου πουν εεε να σου κοψω κανα 10αρικο, παιρνουν τα @@ μου και παιρνω αποδειξη, αφου τα 13 που θα πηγαιναν στο κρατος θα πανε στη τσεπη του.

Αποδειξη μπορει να μη ζητησω στον περιπτερα της περιοχης γιατι ειναι στο κουτι ολη μερα και ξερω οτι ειναι καλος ανθρωπος. Στη καφετερια τυπου Living, Baron, Cruiser, Ache κ.α ζηταω αποδειξη (οποτε τυχει να παω, τελευταια προτιμω να τα φαω αλλου, σπαζομαι να δινω 6.5¤ για σοκολατα ροφημα, 2215δρχ!!).

Το γελιο πεφτει οταν ζητησω αποδειξη και μου δωσουν αλλων τραπεζιων, αλλων ημερομηνιων, ή ακομα και 2-3 αποδειξεις που αν τις αθροισεις παλι δεν βγαινει αυτο που πληρωσες :th_Laie_67-1:

nikos-Mpacket
05-06-13, 09:31
Εχω ένα πρόβλημα τον τελευταίο καιρο και πρέπει να μπω στο χειρουργείο για να μπορέσω να ξαναπερπάτησω κανονικά και να οδήγησω όπως πριν την εμφάνιση του προβλήματος.

Σε δημόσιο νοσοκομείο με κορυφαίο γιατρό της ειδικότητας του:περιμένω ποτέ θα με πάρουν τηλέφωνο για να μπω,η αναμονή είναι ήδη 20 μέρες και βλέπουμε,εγω καθηλομενος στο κρεβάτι και μια ολόκληρη οικογένεια να ταλαιπωρείται 1,5 μήνα τώρα.

Με ιδιωτη χειρουργο αντίστοιχου επιπεδου(λίγο κατώτερου απο τον προηγούμενο),τιμή χειρουργειου και νοσηλείας 7000 με απόδειξη,3000 χωρίς απόδειξη.

Αν τελικά αποφασίσω να πάω στον ιδιώτη,ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΨΩ ΑΠΌΔΕΙΞΗ,θα κλεψω το κράτος που δεν μου παρέχει τα αυτονόητα.

Καλο είναι να ζητάμε αποδείξεις αλλα εκει που μας έχουν φτάσει ο καθένας προσπαθεί να εξοικονομησει απο όπου μπορεί.Αν έχω όφελος δεν παίρνω,αν τον ΦΠΑ προσπαθεί να τον καρπωθεί ο εκάστοτε επαγγελματίας μόνος του τότε ζητάω.

Stathis
05-06-13, 09:47
παιδια η κουβεντα εχει ξεστρατισει λιγο απο εκει που την τοποθετησα αρχικα, δεν πειραζει εχει ενδιαφερον ετσι κι αλλιως.

ειναι λογικο οταν μοιραζεσαι με τον επιχειρηματια το φορο (23% το φπα εσυ, 26% + το φορο εισοδηματος αυτος), να υπαρχει καποιο ειδος συναλλαγης με κερδισμενα και τα δυο μερη.
εκει υπαρχουν δυο αποψεις, η μια που λεει αφου το κρατος με κλεβει και δεν μου προσφερει τιποτα θα το κλεψω και εγω, η αλλη λεει οτι ειναι σα να κλεβω τον εαυτο μου αφου μακροπροθεσμα αν κανεις δεν πληρωνει φορο θα καταρρευσει το συστημα, εκτος βεβαια απο το ηθικο μερος της υποθεσης.

εγω ρωτησα αλλο ομως.
αν πατε καπου οπως καλη ωρα πηγα εγω να φαω με την οικογενεια μου και σας φερουν για λογαριασμο ενα μπακαλοχαρτο, απαιτειτε αποδειξη, ή σκεφτομενοι τα ζορια του μαγαζατορα και το προσωπικο το οποιο ισως απολυσει αν εχει μειωμενα εσαδα δινετε τοπο στην οργη?
μιλαω για την ιδια ακριβως τιμη, οχι κουβεντες του τυπου, ειναι ξερω γω 55, δωσε 40 και ειμαστε ενταξει.
κανονικα τρεις το ενα τρεις το αλλο, συνολο 55 ευχαριστουμε, μαυρο στο μαυρογυαλουρο.

πραγματικα εκνευριζομαι αφανταστα οταν σκεφτομαι οτι αυτος βγαζει χρηματα στην πλατη μου και δεν συνεισφερει τιποτα στο κοινο ταμειο που πληρωνεται οτι χρησιμοποιουμε ολοι, απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν απο τα 55 το κρατος παιρνει τα μισα (χωρια τα εμμεσα οπου εχει φορολογησει τα παντα πολλαπλως μεχρι να φτασουν στο τραπεζι), με τα αλλα μισα τι να συντηρησει ο ανθρωπος, τι να πληρωσει, τι να δουλεψει ο ιδιος και να του μεινει.

αυτος ειναι ο προβληματισμος, δεν ξερω αν ειναι σωστος ή λαθος, παντως με απασχολει τελευταια.

gant
05-06-13, 09:51
Ε οχι και τα ρετιρε...

Άσε μας ρε Άρη, εδώ κλέβουνε όταν μπορούν οι επαύλεις, εσύ στα ρετιρέ έμεινες που μπάζουν και υγρασία τον χειμώνα και ψήνονται απ την ζέστη το καλοκαίρι? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stathis
05-06-13, 09:59
Άσε μας ρε Άρη, εδώ κλέβουνε όταν μπορούν οι επαύλεις, εσύ στα ρετιρέ έμεινες που μπάζουν και υγρασία τον χειμώνα και ψήνονται απ την ζέστη το καλοκαίρι? :th_Laie_67-1:

βαλε τεντα γιωργη, θα σου κανει τιμη σπεσιαλ ο αρης, ειδικη για ρετιρε...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

hades7
05-06-13, 10:08
Ακριβως οπως το λες, την ιεροδουλη δεν πρεπει να τη βγαλεις για φαγητο, πληρωνεις για να γαμσεις και αυτο κανεις.
Ο πωλητης ομως δεν ειναι ιεροδουλος για τον γαμσεις επειδη πληρωνεις.
Και αν το πιστευεις αυτο, δηλαδη αν πιστευεις οτι θα πας σε ενα καταστημα και θα φερθεις οπως εσυ νομιζεις επειδη ο υπαλληλος δεν μπορει να σου απαντησει γιατι θα χασει τη δουλεια του, κανεις καποιο λαθος.

Ομολογω οτι δεκατεσσερα χρονια που εχω μαγαζι θα μπορουσα να γραψω τομους βιβλιων με ασχημες, εως παρα πολυ ασχημες συμπεριφορες πελατων, στη συντριπτικη τους πλειοψηφια χωρις καμια απολυτως αιτια και αφορμη.
Πριν ασχοληθω με δουλεια που εχει να κανει με κοσμο δεν ειχα ιδεα τι σημαινει λιανικη, τι κοσμος υπαρχει, ποσο ασχημα μπορει να φερθει σε εναν εντελως αγνωστο.

Δεν επικροτω ασχημες συμπεριφορες υπαλληλων, ειναι καταδικαστεες και πρεπει να αποφευγονται οτι και να εχει συμβει, οσο προβληματικος και να ειναι ο πελατης.
Αυτο ομως ειναι αλλο να το λεμε απο τον καναπε του σπιτιου μας και αλλιως ειναι να δουλευουμε σε καταστημα απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να δεχομαστε μερικες ασχημες συμπεριφορες την ημερα οπου θα πρεπει να κρατησουμε την ψυχραιμια μας χωρις να φταιμε σε τιποτα.
Αλλοι ανθρωποι αυτο μπορουν και το κανουν σε μεγαλο βαθμο και κουραζονται πιο δυσκολα, αλλοι δεν μπορουν που σημαινει οτι δεν κανουν για τη λιανικη.
Ή κανουν για μικρο διαστημα.
Ετσι κι αλλιως κανενας δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια για χρονια, κουραζει σε απιστευτο βαθμο, σε σημειο να γυριζεις στο σπιτι σου καθε βραδυ και να μη θες να δεις ανθρωπο.
Την αλλη φορα λοιπον που θα συναντησεις εναν αγενη υπαλληλο κρατα λιγο μια επιφυλαξη για το οτι ειναι κακος χαρακτηρας που καθε πρωΐ παει στη δουλεια του με σκοπο να φερεται ασχημα σε πελατες, ισως να εχει δεχθει πριν εξυπηρετησει εσενα καποιον αλλο που σε νορμαλ συνθηκες θα τον πεταγε εξω, αλλα επειδη εχει αναγκη για δουλεια εκανε υπομονη και του βγηκε ο εκνευρισμος σε εσενα που δεν εφταιγες τιποτα.
Οχι οτι αυτο ειναι επαγγελματικο, δεν ειναι καθολου, ειναι ομως ανθρωπινο και δυστυχως επειδη εχουμε να κανουμε με ανθρωπους γινονται και αυτα.
Κακως ξαναλεω αλλα γινονται.

Επειδη εισαι πελατης σε ενα μαγαζι και αφηνεις τα λεφτα σου δεν σημαινει οτι θα φερεσαι οπως θελεις.
Αν καπου δεν σου φερονται σωστα ενω φερεσαι εσυ, εχεις παντα την επιλογη να μην ξαναπατησεις.

με βγαζεις απο τον κοπο να γινω κακος γραφωντας για τον λακαμα που ειπε πρωτος οτι ο πελατης εχει παντα δικιο

spar@
05-06-13, 10:15
με βγαζεις απο τον κοπο να γινω κακος γραφωντας για τον λακαμα που ειπε πρωτος οτι ο πελατης εχει παντα δικιο

τυπε σε πειραξε επειδη ενοχλησα την κλικα σου....?:th_Laie_67-1:

hades7
05-06-13, 10:19
καθε πραγμα εχει πολλες οπτικες γωνιες να το δεις μονο αν εχεις σφαιρικη εικονα μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα

120ie87
05-06-13, 10:21
Στις σχέσεις μεταξύ εργοδότη-υπαλλήλου-πελάτη τα πάντα είναι θέμα παιδείας, όχι πανεπιστημίου αλλά καλλιέργειας και σεβασμού απέναντι στον άλλο.

Όσο για τις αποδείξεις.... προτιμώ τα καλά τοπικά καταστήματα που ο άλλος έχει ρίξει ιδρώτα και αίμα για να τα φτιάξει.... και βλέπει να βρέχει π@@τσες στις εποχές που ζούμε... τα στηρίζω και βοηθώ όσο μπορώ
...τα μεγάλα πολυκαταστήματα δίνουν αποδείξεις αλλά υπάγονται στην ΔΟΥ μεγάλων επιχειρήσεων (τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται....)

spar@
05-06-13, 10:31
Αρη το εχω δει απ ολες τις γωνιες ληψης..
το εχω δει απο υπαλληλος με μ..κες
απο πελατης με μ..κες...
και απ την μανα μου που στο μαγαζι της τα τελευταια 30 χρονια εχει πελατισσες γυναικες.... το χειροτερο ειδος αναγωγων πελατων...

απ την στιγμη που υπαρχουν σταθεροι καλοι υπαλληλοι και ποτε δεν ειχα παραπονο κανενα και πραγματικα με την συμπεριφορα τους σε κανουν να ψωνιζεις....ακομα και σε μεγαλη ηλικια που να δυσανασχετησει λες ρε πστη ειναι βαρια δουλεια κλπ...
απ την αλλη βλεπεις τσουτσεκια στην ηλικια μου, που εχουν τουπε οτι μλκα εγω δουλευω εδω και μαμαω.... και δυσανασχετουν ακομα και στο καλημερα...
οπως ειπε ο Σταθης καποιοι το εχουν απιστευτα....
Σερβιτορος/ες νομιζεις μπορει να την κανουν ολοι αυτη τη δουλεια? που νομιζουν ολοι οτι ειναι ευκολα...

ειναι κατι κοπελιτσες τσακαλια που σκαναρουν μαγαζι με 200ατομα και τρεχουν σαν παλαβες.... δεν σου λενε αν εχεις ψιλα και δυσανασχετουν στο 20αρικο...και ειναι παντα με το χαμογελο...
γιατι πολυ απλα εχουν καταλαβει το νοημα....
Το νοημα ειναι οτι την αποψη σου και τα νευρα σου κρατα τα για την παρτη σου και βγαλε ενα χαμογελο....
ο κυριο Μλκας μπορει να ειναι περιεργος μεχρι αηδιας αλλα εδω ηρθε να πιει καφε...και ας μου τα επρηξε και τον γυρισα 2 φορες πισω....

Bitz
05-06-13, 10:32
Στις σχέσεις μεταξύ εργοδότη-υπαλλήλου-πελάτη τα πάντα είναι θέμα παιδείας, όχι πανεπιστημίου αλλά καλλιέργειας και σεβασμού απέναντι στον άλλο.

Όσο για τις αποδείξεις.... προτιμώ τα καλά τοπικά καταστήματα που ο άλλος έχει ρίξει ιδρώτα και αίμα για να τα φτιάξει.... και βλέπει να βρέχει π@@τσες στις εποχές που ζούμε... τα στηρίζω και βοηθώ όσο μπορώ
...τα μεγάλα πολυκαταστήματα δίνουν αποδείξεις αλλά υπάγονται στην ΔΟΥ μεγάλων επιχειρήσεων (τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται....)

Εστι....ολα τα μεγαλα κοβουν αλλα δεν μου λεει τιποτα αυτο.Τον φπα τον αποδιδουν;;;;τον φορο απο τα κερδη;;;

Stathis
05-06-13, 10:34
@σπαρα: τυπε καταλαβαμε, εφαγες χυλοπιτα απο σερβιτορα και το ριξες στο μοιρολοϊ ταχαμ δηθεν για τα ψιλα...

hades7
05-06-13, 10:36
Αρη το εχω δει απ ολες τις γωνιες ληψης..
το εχω δει απο υπαλληλος με μ..κες
απο πελατης με μ..κες...
και απ την μανα μου που στο μαγαζι της τα τελευταια 30 χρονια εχει πελατισσες γυναικες.... το χειροτερο ειδος αναγωγων πελατων...

απ την στιγμη που υπαρχουν σταθεροι καλοι υπαλληλοι και ποτε δεν ειχα παραπονο κανενα και πραγματικα με την συμπεριφορα τους σε κανουν να ψωνιζεις....ακομα και σε μεγαλη ηλικια που να δυσανασχετησει λες ρε πστη ειναι βαρια δουλεια κλπ...
απ την αλλη βλεπεις τσουτσεκια στην ηλικια μου, που εχουν τουπε οτι μλκα εγω δουλευω εδω και μαμαω.... και δυσανασχετουν ακομα και στο καλημερα...
οπως ειπε ο Σταθης καποιοι το εχουν απιστευτα....
Σερβιτορος/ες νομιζεις μπορει να την κανουν ολοι αυτη τη δουλεια? που νομιζουν ολοι οτι ειναι ευκολα...

ειναι κατι κοπελιτσες τσακαλια που σκαναρουν μαγαζι με 200ατομα και τρεχουν σαν παλαβες.... δεν σου λενε αν εχεις ψιλα και δυσανασχετουν στο 20αρικο...και ειναι παντα με το χαμογελο...
γιατι πολυ απλα εχουν καταλαβει το νοημα....
Το νοημα ειναι οτι την αποψη σου και τα νευρα σου κρατα τα για την παρτη σου και βγαλε ενα χαμογελο....
ο κυριο Μλκας μπορει να ειναι περιεργος μεχρι αηδιας αλλα εδω ηρθε να πιει καφε...και ας μου τα επρηξε και τον γυρισα 2 φορες πισω....

δεν βλεπω να διαφωνεις καπου στα λιγα που εγραψα αρα προς τι ολος ο ντορος?

Bitz
05-06-13, 10:38
@σπαρα: τυπε καταλαβαμε, εφαγες χυλοπιτα απο σερβιτορα και το ριξες στο μοιρολοϊ ταχαμ δηθεν για τα ψιλα...

Εφαγε και σφαλιαρες ειπε ποιο πανω :th_Laie_67-1:

Stathis
05-06-13, 10:41
Εστι....ολα τα μεγαλα κοβουν αλλα δεν μου λεει τιποτα αυτο.Τον φπα τον αποδιδουν;;;;τον φορο απο τα κερδη;;;

τον φπα δεν μπορουν να μην τον αποδωσουν γιατι ειναι ποινικο.

το φορο απο τα κερδη εξαρταται.
αν ειναι πολυεθνικες μπορουν με λογιστικους τροπους να παρουσιασουν μια μικρη κερδοφορια εδω και τα υπολοιπα να τα φορολογηθουν στην εδρα τους αν ειναι μικροτερος ο φορος.
αν δεν ειναι πολυεθνικες παιζουν με τα εργαλεια που δινει ο νομος και τα φερνουν οσο γινεται εκει που θελουν.

spar@
05-06-13, 10:41
@σπαρα: τυπε καταλαβαμε, εφαγες χυλοπιτα απο σερβιτορα και το ριξες στο μοιρολοϊ ταχαμ δηθεν για τα ψιλα...

δεν εφαγα χυλοπιτα απο σερβιτορα, τασακι εφαγα απο σερβιτορο.... που τα πεταγε απο μακρυα....κακοκεφος.... επειδη δεν του σηκωθηκε....

spar@
05-06-13, 10:42
δεν βλεπω να διαφωνεις καπου στα λιγα που εγραψα αρα προς τι ολος ο ντορος?

οχι δεν διαφωνω.... συμφωνω κυριως στο λακαμας, και στο πρωτος....

turbodog
05-06-13, 10:44
παιδια η κουβεντα εχει ξεστρατισει λιγο απο εκει που την τοποθετησα αρχικα, δεν πειραζει εχει ενδιαφερον ετσι κι αλλιως.

ειναι λογικο οταν μοιραζεσαι με τον επιχειρηματια το φορο (23% το φπα εσυ, 26% + το φορο εισοδηματος αυτος), να υπαρχει καποιο ειδος συναλλαγης με κερδισμενα και τα δυο μερη.
εκει υπαρχουν δυο αποψεις, η μια που λεει αφου το κρατος με κλεβει και δεν μου προσφερει τιποτα θα το κλεψω και εγω, η αλλη λεει οτι ειναι σα να κλεβω τον εαυτο μου αφου μακροπροθεσμα αν κανεις δεν πληρωνει φορο θα καταρρευσει το συστημα, εκτος βεβαια απο το ηθικο μερος της υποθεσης.

εγω ρωτησα αλλο ομως.
αν πατε καπου οπως καλη ωρα πηγα εγω να φαω με την οικογενεια μου και σας φερουν για λογαριασμο ενα μπακαλοχαρτο, απαιτειτε αποδειξη, ή σκεφτομενοι τα ζορια του μαγαζατορα και το προσωπικο το οποιο ισως απολυσει αν εχει μειωμενα εσαδα δινετε τοπο στην οργη?
μιλαω για την ιδια ακριβως τιμη, οχι κουβεντες του τυπου, ειναι ξερω γω 55, δωσε 40 και ειμαστε ενταξει.
κανονικα τρεις το ενα τρεις το αλλο, συνολο 55 ευχαριστουμε, μαυρο στο μαυρογυαλουρο.

πραγματικα εκνευριζομαι αφανταστα οταν σκεφτομαι οτι αυτος βγαζει χρηματα στην πλατη μου και δεν συνεισφερει τιποτα στο κοινο ταμειο που πληρωνεται οτι χρησιμοποιουμε ολοι, απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν απο τα 55 το κρατος παιρνει τα μισα (χωρια τα εμμεσα οπου εχει φορολογησει τα παντα πολλαπλως μεχρι να φτασουν στο τραπεζι), με τα αλλα μισα τι να συντηρησει ο ανθρωπος, τι να πληρωσει, τι να δουλεψει ο ιδιος και να του μεινει.

αυτος ειναι ο προβληματισμος, δεν ξερω αν ειναι σωστος ή λαθος, παντως με απασχολει τελευταια.

Οποτε για να ειναι και οι δυο πλευρες ευχαριστημενες και κερδισμενες, τελευταιως εφαρμοζεται εγω (ο πελατης) τον ΦΠΑ και εσυ (ο πωλητης) τον φορο εισοδηματος.
Ειναι νομιμο αυτο? Οχι. Ειναι ηθικο? Βεβαιως Ναι

Σε ενα κρατος που εφαρμοζονται και ψηφιζονται ως νομοι εντελως παραλογα πραγματα με μονο σκοπο την αυξηση εσοδων του απο τους πολιτες του χωρις ισονομια και δικαιοσυνη (λογω αδυναμιας του ιδιου του κρατους να τα εφαρμοσει κοινως "οτι αρπαξουμε και φετος απο οποιον μπορουμε" ), ειναι λογικο οι πολιτες του να αντιδρουν με οποιοδηποτε τροπο μπορουν ωστε να μπορεσουν να επιβιωσουν (γιατι κακα τα ψεμματα, ενα μεγαλο ποσοστο ελληνων εχει φτασει στα ορια της επιβιωσης)

Τι να πρωτοθυμηθω : Συναφειες, αδικα τεκμηρια, αλλαγη φορολογικων συντελεστων κατα βουληση, αναδρομικοτητα νομων και ενα καρο παγκοσμιες πρωτοτυπιες που εχουν ως σκοπο την αυξηση εσοδων.
ΤΟ ΟΤΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΛΟΝΑΚΙΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ επειδη και οι δυο τυγχανει να ειναι ελευθεροι επαγγελματιες.
Ομως εδω εφαρμοζεται αυτο ακριβως. Την αδυναμια του κρατους να εξαλειψει την φοροδιαφυγη απο ορισμενους κλαδους (εσκεμμενα η οχι, αυτο δεν το γνωριζω αλλα ειναι μια μεγαλη κουβεντα και αυτο) την πληρωνουν ολοι.

Εγω προσωπικα αν ειναι να γλυτωσω ενα ποσο που ισοδυναμει με το φπα απο τις οποιες αγορες/υπηρεσιες εχω, θα το κανω χωρις δευτερη σκεψη και χωρις ιχνος ενοχης. Οταν φτανεις στα ορια της επιβιωσης δεν υπαρχουν σκεψεις ευσυνειδησιας

Bitz
05-06-13, 10:45
τον φπα δεν μπορουν να μην τον αποδωσουν γιατι ειναι ποινικο.

το φορο απο τα κερδη εξαρταται.
αν ειναι πολυεθνικες μπορουν με λογιστικους τροπους να παρουσιασουν μια μικρη κερδοφορια εδω και τα υπολοιπα να τα φορολογηθουν στην εδρα τους αν ειναι μικροτερος ο φορος.
αν δεν ειναι πολυεθνικες παιζουν με τα εργαλεια που δινει ο νομος και τα φερνουν οσο γινεται εκει που θελουν.

Ποινικο μπορει να ειναι,αλλα οι οι οφειλες προς το δημοσιο για μη αποδοση φπα ειναι δις...

Stathis
05-06-13, 10:50
για να μην αποδωσει φπα καποιος ειναι στα τελευταια του, οποτε οπως λενε ο βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται.
αντιθετα φοροαποφευγουν ακομα και υγιεις επιχειρησεις.

hades7
05-06-13, 10:52
Οταν φτανεις στα ορια της επιβιωσης δεν υπαρχουν σκεψεις ευσυνειδησιας

ετσι μητσομ thumb μ αρεσει να τα λεω με ανθρωπους που σκεφτονται πεζα ορθολογικα,τα υπολοιπα περι τιμιου ηθικου νομιμου νομοτυπου με αφηνουν αδιαφορο που λενε καμποσοι.Βαλε την ηθικη και την νομιμοτητα στο πιατο του παιδιου σου που πειναει και δωστου και σερβιτσια να την απολαυσει

120ie87
05-06-13, 10:54
για να μην αποδωσει φπα καποιος ειναι στα τελευταια του, οποτε οπως λενε ο βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται.
αντιθετα φοροαποφευγουν ακομα και υγιεις επιχειρησεις.



Σίγουρα.... και έχει πέσει και πολύυυυ βροχή .... "με το τουλούμι" που λέμε, ρίχνει για χρόνια...

Ptboul
05-06-13, 10:55
Έτσι είναι χαντούΛη αλλά πες μου από ποια γενιά και μετά θα γίνουμε άνθρωποι;

Εγώ τον μπέμπη να τον κάνω Ευρωπαίο ή Έλληνα ή Ελληνάρα εν τέΛη;

120ie87
05-06-13, 10:59
Τη βρήκα τη λύση!


ας εφαρμόσουμε το ρητό: "μέτρον άριστον"

...να μην κόβουμε σε όλους αποδείξεις (αλλά με "μέτρο") και να μην ζητάμε από όλους αποδείξεις (με "μέτρο" πάλι)

Τη λύση ακόμα μια φορά τη βρήκαμε μέσα από τη σοφία των αρχαίων!

turbodog
05-06-13, 11:04
Έτσι είναι χαντούΛη αλλά πες μου από ποια γενιά και μετά θα γίνουμε άνθρωποι;

Εγώ τον μπέμπη να τον κάνω Ευρωπαίο ή Έλληνα ή Ελληνάρα εν τέΛη;

Η συμπεριφορα των ανθρωπων αλλαζει και προσαρμοζεται βαση των συνθηκων που βιωνει. Αν ο μεσος Ελληνας δεν ειναι ανθρωπος δεν φταιει αυτος αλλα το περιβαλλον στο οποιο βρισκεται. Αυτος λοιπον ο Ελληναρας αν βρεθει σε μια αλλη χωρα με αλλες συνθηκες θα προσαρμοστει στα καινουργια δεδομενα μια χαρα.

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και αν δεν αλλαξει αυτο μην περιμενεις να ξεβρομισει το σωμα.

hades7
05-06-13, 11:05
Έτσι είναι χαντούΛη αλλά πες μου από ποια γενιά και μετά θα γίνουμε άνθρωποι;

Εγώ τον μπέμπη να τον κάνω Ευρωπαίο ή Έλληνα ή Ελληνάρα εν τέΛη;

Καντον survivor θα επιβιώνει παντού

Stathis
05-06-13, 11:07
ετσι μητσομ thumb μ αρεσει να τα λεω με ανθρωπους που σκεφτονται πεζα ορθολογικα,τα υπολοιπα περι τιμιου ηθικου νομιμου νομοτυπου με αφηνουν αδιαφορο που λενε καμποσοι.Βαλε την ηθικη και την νομιμοτητα στο πιατο του παιδιου σου που πειναει και δωστου και σερβιτσια να την απολαυσει

τυπε συμφωνω, οτι αν το παιδι σου πειναει ξυπνανε αλλα ενστικτα μεσα σου, τα οποια μαλλον δικαιωνουν τον αγγλο φιλοσοφο τομας χομπς ο οποιος ειπε χαρακτηριστικα "homo homini lupus est".

εγω εθεσα μια αλλη παραμετρο στην κουβεντα -στην οποια επιμενω διοτι με απασχολει και θελω να ακουσω γνωμες- η οποια δεν απαντηθηκε.
ξεχωρα απο το δικο μας προσωπικο κεδρος, στεκομαστε αλληλεγγυοι προς τον επαγγελματια, ή οχι?

hades7
05-06-13, 11:11
Και βέβαια στεκόμαστε οταν βλέπουμε κάποια επιχείρηση μικρή που ενώ κάνει σωστά την δουλειά της παλεύει να μην κλείσει εξαιτίας του παραλογισμού που βιώνουμε. Εγω προσωπικά οταν βλέπω τέτοια περίπτωση δεν ζητάω απόδειξη

oldcarskickass
05-06-13, 11:13
Τη σκέψη για το αν είναι σωστό ή όχι την είχα πριν κανά δυο βδομάδες που επιτέλους αξιώθηκα να πάω να πάρω κάτι ρούχα και παπούτσια.

Ο ταμίας (δεν ξέρω αν ήταν ιδιοκτήτης) είπε τόσα με απόδειξη τόσα χωρίς (με μια ενδεικτική δλδ) η διαφορά ήταν περίπου 43¤. Προσωπικά δε μου περισσεύουν καθόλου (40 κάτι ευρώ είναι η μηνιαία κάρτα για τις συγκοινωνίες την οποία χρησιμοποιώ για να βρω δουλειά). Οπότε καλώς ή κακώς δε το πολυσκέφτηκα και είπα χωρίς. Έτσι και αλλιώς εγγύηση δεν έχουν.

Αλλά σε καταστήματα κυρίως fast foods - τοπικά σουβλατζίδικα πχ - αν με ρωτήσουν αν θέλω απόδειξη ρωτάω πόσο θα πάει αν πει είναι το ίδιο, συγνώμη αλλά ακυρώνω παραγγελία.

Επίσης το ότι θα σου κόψει απόδειξη κάποιο μαγαζί που σε ρωτάει εξαρχής αν θέλεις απόδειξη δε σημαίνει ότι και η απόδειξη που θα σου κόψει θα είναι από την κανονική ταμειακή... Οπότε πιθανώς σαν πολίτης να βγαίνω 2 φορές μ@λ@κ@ς...

Τη μεσαία επιλογή του poll δεν την σκέφτηκα ποτέ, ούτε καν τις καλές εποχές.

120ie87
05-06-13, 11:13
Προσωπικά στέκομαι αλληλέγγυος στον μικρό επαγγελματία ακόμα και αν κάποια φορά ξέρω ότι χάνω λίγο ή ότι πληρώνω λίγο περισσότερο. (ψωνίζω όσο μπορώ από το τοπικό μινι-μαρκετ*, ακόμα και αν ξέρω ότι στο super market θα ήταν λίγο φτηνότερα)




*ο παλιός φίλος μας που το έχει ήταν δακρυσμένος πριν κάτι μήνες επειδή μετά από 30χρόνια δεν μπορούσε να πληρώσει την εφορία...
στ @@ μου οι αποδείξεις, ο φίλος μου ξέρω ότι έχει προσωπικό γείτονες και πληρώνει καλά.....

Ptboul
05-06-13, 11:19
Αν ο μεσος Ελληνας δεν ειναι ανθρωπος δεν φταιει αυτος αλλα το περιβαλλον στο οποιο βρισκεται.

Αυτό ισχύει Μήτσο 'μ αλλά αυτό ρωτάω και εγώ και με προβληματίζει σοβαρά, τα παιδιά μας πως πρέπει να τα μεγαλώσουμε για να αλλάξει αυτό το περιβάλλον που έχει διαμορφωθεί από την άλλωση της ΠόΛης και μετά; (θέλετε μεταπολίτευση; βάλτε ότι θέλετε).




Αυτος λοιπον ο Ελληναρας αν βρεθει σε μια αλλη χωρα με αλλες συνθηκες θα προσαρμοστει στα καινουργια δεδομενα μια χαρα.


Αυτό ισχύει στο 99,5%, το βλέπουμε άλλωστε όταν πάμε εξωτερικό. Ντρέπεσαι να πετάξεις σκουπίδι στον δρόμο, να πάρεις την σειρά άλλου, να μην σταματήσεις στην ζέβρα, κλπ.

Αφήνω ένα 0,5% γιατί όλο και κάποιο καφριΛίκη θα κάνουμε με την πρώτη ευκαιρία :D


Στάθη το ερώτημα σου δεν δίναται να απαντηθεί άπαξ μιας και δεν είναι δυνατόν να γνωρίσουμε τις συνθήκες που επικρατούν στον κάθε επαγγελματία.

Κόβεις την κατάσταση και αποφασίζεις εκείνη την ώρα. Πχ. επειδή μου αρέσει να στηρίζω τα μικρά μαγαζιά στις γειτονιές, τα βρίσκουμε στη μέση, δεν ζητώ απόδειξη, μου κόβει κάτι από την τιμή και τέλος.

Αν πάω Μύκονο, Κέρκυρα, κλπ, και πάω στην ταβέρνα και μου ζητούν για το γεμιστό στους Περουλάδες 8 ευρώ, ΝΑΙ θα ζητήσω απόδειξη.

S8N
05-06-13, 11:28
Το κράτος θα συνεχίσει να 'κλέβει' με φόρους όσο συνεχίζουμε κι εμείς να το κλέβουμε.

Είναι παράλογο να ζητάμε πρώτα μείωση των συντελεστών με καρότο την προσπάθεια για φορολογική συμμόρφωση.

Δεν είμαι εκείνος που θα κάνει κριτική, ούτε ο αναμάρτητος. Χθες έβλεπα στους Νέους Φακέλους του Τέλογλου κάποιους πάμπτωχους υπερήλικες παλιννοστούντες που την έβγαζαν πέρα με 340 ευρώ το μήνα, πριν τα κόψουν κι αυτά. Σ' αυτούς θα δικαιολογούσα να ζητήσουν μείωση στην τιμή κάποιου προϊόντος χωρίς να πάρουν απόδειξη. Είναι θέμα επιβίωσης. Εγώ πάλι ξοδεύω τόσα σε βενζίνες κάθε μήνα. Είναι ανήθικο να κλέβω το κράτος με συναυτουργό τον κάθε έμπορο ή επιτηδευματία όταν άλλοι (όχι μόνο τα τρωκτικά) περιμένουν να βγάλουν το μήνα από αυτά τα κρατικά έσοδα. Πόσο υποκριτής πρέπει να 'μαι για να κάνω μπαξίματα και να κυκλοφορώ με BMW αλλά να κοιτάζω να γλυτώσω το 23% με τη δικαιολογία ότι 'κλέβω αυτά που μου κλέβουν'; Εϊναι σοβαρή δικαιολογία αυτή;

Φίλοι μου, αυτοί είναι οι φόροι, αυτό είναι το φορολογικό σύστημα, αυτοί είναι οι νόμοι. Αν δεν αλλάξουμε εμείς, δε θ'α αλλάξουν ούτε εκείνα. Είτε προσαρμοζόμαστε, είτε πάμε να ζήσουμε αλλού, εκεί όπου τα πράγματα είναι καλύτερα γιατί οι ντόπιοι είχαν φορολογική συνείδηση και φρόντισαν να οργανώσουν την κοινωνία τους.

Το μεγάλο λάθος που κάνουμε είναι ότι σκεπτόμαστε το κράτος σαν κάτι απρόσωπο και εχθρικό. Το κράτος φροντίζει για τις υποδομές γύρω μας, για τις συντάξεις κάποιων γερόντων, για την περίθαλψη έστω κι αυτή την κουτσή, στραβή κι ανάποδη. Αν νομίζουμε ότι κλέβοντάς το θα χάσουν τα τρωκτικά, γελιόμαστε. Τα τρωκτικά είναι τα τελευταία που θα θιγούν, ο αδύναμος κρίκος είναι οι ασθενείς κοινωνικές ομάδες, η παιδεία και η υγεία. Και το ΦΠΑ δεν είναι για την τσέπη του επιχειρηματία, είναι ο κόπος του πελάτη που έχουμε υποχρέωση να αποδώσουμε και όχι να παρακρατούμε ή να 'εκπίπτουμε' κατά το δοκούν. Σ' όλα αυτά προσθέστε και το γεγονός ότι αυτός που τα παίρνει μαύρα κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό στον άλλο που τα δηλώνει όλα.

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα γκρινιάξουμε για τους φόρους, τα τέλη, την τιμή της βενζίνης, κλπ ας σκεφτούμε πόσες αποδείξεις δεν κόψαμε ή δε ζητήσαμε οι ίδιοι, πόσα εισοδήματα αποκρύψαμε, πόσα προσωπικά έξοδα περάσαμε στην επιχείρησή μας για να τσεπώσουμε το ΦΠΑ. Και την επόμενη φορά που θα συγκρίνουμε την κατάσταση εδώ με την κατάσταση στην υπόλοιπη Ευρώπη, χαρακτηρίζοντας τη χώρα μας ως Σοβιετία, ας συνειδητοποιήσουμε ότι δε μπορείς να κλέβεις το κράτος και να έχεις ταυτόχρονα την απαίτηση να σου δημιουργεί συνθήκες ανάπτυξης και υγιούς επιχειρηματικότητας.

S8N
05-06-13, 11:42
Η συμπεριφορα των ανθρωπων αλλαζει και προσαρμοζεται βαση των συνθηκων που βιωνει. Αν ο μεσος Ελληνας δεν ειναι ανθρωπος δεν φταιει αυτος αλλα το περιβαλλον στο οποιο βρισκεται. Αυτος λοιπον ο Ελληναρας αν βρεθει σε μια αλλη χωρα με αλλες συνθηκες θα προσαρμοστει στα καινουργια δεδομενα μια χαρα.

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και αν δεν αλλαξει αυτο μην περιμενεις να ξεβρομισει το σωμα.

Εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου, Δημήτρη.

Αφενός το κεφάλι το επιλέγουμε εμείς οι ίδιοι, αφετέρου το περιβάλλον το διαμορφώνουμε πάλι εμείς οι ίδιοι.

Όσο για τον Έλληνα, είναι από τη φύση του ατομικιστής. Γι' αυτό προκόβει σε άλλες κοινωνίες όπου υπερέχει το αίσθημα της ομαδικότητας και όχι της ατομικής προβολής.

Bitz
05-06-13, 11:42
παιδια η κουβεντα εχει ξεστρατισει λιγο απο εκει που την τοποθετησα αρχικα, δεν πειραζει εχει ενδιαφερον ετσι κι αλλιως.

ειναι λογικο οταν μοιραζεσαι με τον επιχειρηματια το φορο (23% το φπα εσυ, 26% + το φορο εισοδηματος αυτος), να υπαρχει καποιο ειδος συναλλαγης με κερδισμενα και τα δυο μερη.
εκει υπαρχουν δυο αποψεις, η μια που λεει αφου το κρατος με κλεβει και δεν μου προσφερει τιποτα θα το κλεψω και εγω, η αλλη λεει οτι ειναι σα να κλεβω τον εαυτο μου αφου μακροπροθεσμα αν κανεις δεν πληρωνει φορο θα καταρρευσει το συστημα, εκτος βεβαια απο το ηθικο μερος της υποθεσης.

εγω ρωτησα αλλο ομως.
αν πατε καπου οπως καλη ωρα πηγα εγω να φαω με την οικογενεια μου και σας φερουν για λογαριασμο ενα μπακαλοχαρτο, απαιτειτε αποδειξη, ή σκεφτομενοι τα ζορια του μαγαζατορα και το προσωπικο το οποιο ισως απολυσει αν εχει μειωμενα εσαδα δινετε τοπο στην οργη?
μιλαω για την ιδια ακριβως τιμη, οχι κουβεντες του τυπου, ειναι ξερω γω 55, δωσε 40 και ειμαστε ενταξει.
κανονικα τρεις το ενα τρεις το αλλο, συνολο 55 ευχαριστουμε, μαυρο στο μαυρογυαλουρο.

πραγματικα εκνευριζομαι αφανταστα οταν σκεφτομαι οτι αυτος βγαζει χρηματα στην πλατη μου και δεν συνεισφερει τιποτα στο κοινο ταμειο που πληρωνεται οτι χρησιμοποιουμε ολοι, απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν απο τα 55 το κρατος παιρνει τα μισα (χωρια τα εμμεσα οπου εχει φορολογησει τα παντα πολλαπλως μεχρι να φτασουν στο τραπεζι), με τα αλλα μισα τι να συντηρησει ο ανθρωπος, τι να πληρωσει, τι να δουλεψει ο ιδιος και να του μεινει.

αυτος ειναι ο προβληματισμος, δεν ξερω αν ειναι σωστος ή λαθος, παντως με απασχολει τελευταια.

Εαν κανει το σφαλμα και εχει πανω απο 50.000 καθαρα....ειναι 33% :whistle:

Konstantinos E60
05-06-13, 11:45
Οσοι δεν θελουν αποδείξεις είναι δικαιωμα τους αλλα την επόμενη φορά που θα αυξηθούν τα τέλη κυκλοφορίας, η εκτακτη εισφορά στα ακίνητα και αυτοκίνητα, οι αυξήσεις στο φπα και σε οποιαδήποτε αλλη εισφορά μην γκρινιαζεται !! Δεν φταίει μόνο το δημόσιο για τις αυξήσεις αυτές και το ξερουμε πολύ καλά όλοι μας...!

Λυπαμαι για τον καθε επαγγελματία που αγωνίζεται για το μαγαζί του, για τον καθε ιδιωτικό-δημόσιο υπαλληλο που χάνει την δουλειά του αλλα ποιο πολύ λυπαμαι τον εαυτό μου και τους γονείς μου που αγωνίστηκαν για να φτιάξουν 5 πράγματα και τωρα παλεύω να τα κρατήσω.

Konstantinos E60
05-06-13, 11:56
Το κράτος θα συνεχίσει να 'κλέβει' με φόρους όσο συνεχίζουμε κι εμείς να το κλέβουμε.

Είναι παράλογο να ζητάμε πρώτα μείωση των συντελεστών με καρότο την προσπάθεια για φορολογική συμμόρφωση.

Δεν είμαι εκείνος που θα κάνει κριτική, ούτε ο αναμάρτητος. Χθες έβλεπα στους Νέους Φακέλους του Τέλογλου κάποιους πάμπτωχους υπερήλικες παλιννοστούντες που την έβγαζαν πέρα με 340 ευρώ το μήνα, πριν τα κόψουν κι αυτά. Σ' αυτούς θα δικαιολογούσα να ζητήσουν μείωση στην τιμή κάποιου προϊόντος χωρίς να πάρουν απόδειξη. Είναι θέμα επιβίωσης. Εγώ πάλι ξοδεύω τόσα σε βενζίνες κάθε μήνα. Είναι ανήθικο να κλέβω το κράτος με συναυτουργό τον κάθε έμπορο ή επιτηδευματία όταν άλλοι (όχι μόνο τα τρωκτικά) περιμένουν να βγάλουν το μήνα από αυτά τα κρατικά έσοδα. Πόσο υποκριτής πρέπει να 'μαι για να κάνω μπαξίματα και να κυκλοφορώ με BMW αλλά να κοιτάζω να γλυτώσω το 23% με τη δικαιολογία ότι 'κλέβω αυτά που μου κλέβουν'; Εϊναι σοβαρή δικαιολογία αυτή;

Φίλοι μου, αυτοί είναι οι φόροι, αυτό είναι το φορολογικό σύστημα, αυτοί είναι οι νόμοι. Αν δεν αλλάξουμε εμείς, δε θ'α αλλάξουν ούτε εκείνα. Είτε προσαρμοζόμαστε, είτε πάμε να ζήσουμε αλλού, εκεί όπου τα πράγματα είναι καλύτερα γιατί οι ντόπιοι είχαν φορολογική συνείδηση και φρόντισαν να οργανώσουν την κοινωνία τους.

Το μεγάλο λάθος που κάνουμε είναι ότι σκεπτόμαστε το κράτος σαν κάτι απρόσωπο και εχθρικό. Το κράτος φροντίζει για τις υποδομές γύρω μας, για τις συντάξεις κάποιων γερόντων, για την περίθαλψη έστω κι αυτή την κουτσή, στραβή κι ανάποδη. Αν νομίζουμε ότι κλέβοντάς το θα χάσουν τα τρωκτικά, γελιόμαστε. Τα τρωκτικά είναι τα τελευταία που θα θιγούν, ο αδύναμος κρίκος είναι οι ασθενείς κοινωνικές ομάδες, η παιδεία και η υγεία. Και το ΦΠΑ δεν είναι για την τσέπη του επιχειρηματία, είναι ο κόπος του πελάτη που έχουμε υποχρέωση να αποδώσουμε και όχι να παρακρατούμε ή να 'εκπίπτουμε' κατά το δοκούν. Σ' όλα αυτά προσθέστε και το γεγονός ότι αυτός που τα παίρνει μαύρα κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό στον άλλο που τα δηλώνει όλα.

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα γκρινιάξουμε για τους φόρους, τα τέλη, την τιμή της βενζίνης, κλπ ας σκεφτούμε πόσες αποδείξεις δεν κόψαμε ή δε ζητήσαμε οι ίδιοι, πόσα εισοδήματα αποκρύψαμε, πόσα προσωπικά έξοδα περάσαμε στην επιχείρησή μας για να τσεπώσουμε το ΦΠΑ. Και την επόμενη φορά που θα συγκρίνουμε την κατάσταση εδώ με την κατάσταση στην υπόλοιπη Ευρώπη, χαρακτηρίζοντας τη χώρα μας ως Σοβιετία, ας συνειδητοποιήσουμε ότι δε μπορείς να κλέβεις το κράτος και να έχεις ταυτόχρονα την απαίτηση να σου δημιουργεί συνθήκες ανάπτυξης και υγιούς επιχειρηματικότητας.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/Respect-1.jpg

Thomelef
05-06-13, 12:22
ΦΠΑ δεν τσεπώνει κανείς. τσεπωμένο το ΦΠΑ είναι όταν χωρίς παραστατικό, δεν έχει αφαιρεθεί η αξία του φόρου αυτού...

αυτό που κερδίζει αυτός που δεν κόβει παραστατικό, είναι η απόκρυψη κερδών και τπτ άλλο. βέβαια θα μου πείς δεν είναι καιλίγο σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά με τα νέα δεδομένα και την υπερφορολόγηση που καλούμαστε όλοι να πληρώσουμε, δεν το βρίσκω παράλογο αν κάποιος στραφεί πλέον σε τέτοιου είδους κινήσεις.

όλα εκπίπτουν στο τέλος βάση του τι έχουμε καταθέσει στην εφορία...αυτό το χάλι συμβαίνει μόνο εδώ πέρα, και ενώ υποτίθεται ότι θα έπρεπε τα πράγματα να είναι πιο σφιχτά, η κατάσταση τίνει να ξεφύγει εκτός ελέγχου τελείως...υπάρχουν επιχειρήσεις με έξοδα 100κ και έσοδα 20κ στα χαρτιά, με πληρωμένες τις υποχρεώσεις. τρανταχτά παραδείγματα, που όμως κανείς δεν κινείτε για να τους βάλει στην θέση τους.

πως μπορεί ρε φίλε μόνο οι αγορές σε πρώτες ύλες να είναι διπλάσιες απο τον τζίρο σου, να μην έχεις αποθήκη για απογραφή γιατί έχουν δουλευτεί και πουληθεί οι πρώτες ύλες, να είσαι ενήμερος, να πληρώνεις την δόση σου, να κυκλοφορείς με όχημα άνω των 2000κ, να έχεις καταθέσεις καμμιά κατοστάρα κτλ κτλ???

νομίζετε δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις???απλά είναι τελείως μπορντέλο το σύστημα μας, και πάντα την πληρώνουν όσοι θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους...

έλα ρε...δεν θυμάστε με τις περαιώσεις???χώρια που όλοι βγαίνουν να τα κλείσουν σαν να λένε οκ, ευχαριστώ...έφαγα ότι έφαγα, να έρθω να τα κλείσω τώρα, έβαζαν στο ίδιο τρυπάκι και όσους τα χαρτιά τους είναι πεντακάθαρα, μη και πέσουν σε κάνα @@ του κερατά και τους βγεί κάνα μανίκι απο το πουθενά...

jkourkoulis
05-06-13, 12:28
Πάντως για να είμαστε και σοβαροί δε γίνεται από τη μία να ζητάμε να αλλάξουν τα πάντα για να γίνουμε πολιτισμένη χώρα, να έχουμε απαιτήσεις σε όλους τους τομείς και στο τέλος να σκεφτόμαστε το αν θα πάρουμε απόδειξη. Θα έπρεπε να ήταν αυτονόητο. Ή με τη μία πλευρά θα είμαστε ή με την άλλη όχι ό,τι μας αρέσει για να φτιάξουμε το value pack ιδεών που μας βολεύει (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου ασφαλώς).

turbodog
05-06-13, 12:47
Το κράτος θα συνεχίσει να 'κλέβει' με φόρους όσο συνεχίζουμε κι εμείς να το κλέβουμε.

Είναι παράλογο να ζητάμε πρώτα μείωση των συντελεστών με καρότο την προσπάθεια για φορολογική συμμόρφωση.


Την επόμενη φορά λοιπόν που θα γκρινιάξουμε για τους φόρους, τα τέλη, την τιμή της βενζίνης, κλπ ας σκεφτούμε πόσες αποδείξεις δεν κόψαμε ή δε ζητήσαμε οι ίδιοι, πόσα εισοδήματα αποκρύψαμε, πόσα προσωπικά έξοδα περάσαμε στην επιχείρησή μας για να τσεπώσουμε το ΦΠΑ. Και την επόμενη φορά που θα συγκρίνουμε την κατάσταση εδώ με την κατάσταση στην υπόλοιπη Ευρώπη, χαρακτηρίζοντας τη χώρα μας ως Σοβιετία, ας συνειδητοποιήσουμε ότι δε μπορείς να κλέβεις το κράτος και να έχεις ταυτόχρονα την απαίτηση να σου δημιουργεί συνθήκες ανάπτυξης και υγιούς επιχειρηματικότητας.

Εδω κανεις ενα μεγαλο λαθος. Το κρατος εχει την δυνατοτητα της τιμωριας και μαλιστα αυστηρης σε οποιον το κλεβει.

Και που θα ηταν και το δικαιοτερο βεβαια ΑΝ υπηρχε ενα σωστο περιβαλλον αναπτυξης και υγιους επιχειρηματικοτητας. Οπως συμβαινει δηλαδη στην υπολοιπη Ευρωπη που αναφερεις παραπανω.
Και θα συμφωνουσα μαζι σου αν υπηρχε η σωστη βαση και καποιος συνεχιζε να παρανομει. Τοτε να τιμωρηθει
Δεν μπορεις ομως να ζητας απο τους πολιτες σου να πληρωσουν την νυφη για τις δικες σου αδυναμιες. Ο πολιτης δηλαδη τι αλλο τροπο εχει εκτος απο την φοροδιαφυγη οταν ψηφιζονται παραλογοι νομοι? Πως μπορει να τιμωρησει το κρατος για τις δικες του κλεψιες?

Οι πραγματικες συνθηκες της αγορας επιβαλλουν στην μεση επιχειρηση να φοροδιαφευγει για να επιβιωσει και να μην κλεισει καθως το καθεστος φορολογησης με εμμεσους/αμεσους φορους ειναι πολυ μεγαλο. Και οσοι δεν κοβουν αποδειξεις δεν παει να πει οτι αγοραζουν αξεσουαρ για BMW αλλα ενα μεγαλο ποσοστο το κανει για να μην κλεισει.

Για εμενα δεν υπαρχει καν η δικαιολογια για το κρατος "σε κλεβω γιατι με κλεβεις".
Ας εφαρμοσει πρωτα το Ελληνικο κρατος σωστους και δικαιους φορολογικους συντελεστες και περιβαλλον αναπτυξης και εγω θα ειμαι ειμαι ο πρωτος που θα υποστηριξει την τιμωρια της επιχειρησης που φοροδιαφευγει.
Οταν λοιπον σταματησει το 'οποιον τσιμπησουμε και οτι αρπαξουμε για να την βγαλουμε και φετος" τοτε να αναθεωρησω τις αποψεις μου.

S8N
05-06-13, 12:57
Αυτή τη στιγμή ζητάς από ένα ανάπηρο κράτος να κάνει σπριντ. Αφού δε μπορούν να μας ζήσουν οι εξαγωγές και το τουριστικό συνάλλαγμα, αναγκαστικά τα χρήματα πρέπει να έρθουν από φορολόγηση. Υποτίθεται ότι έχει ξεκινήσει η αναδιάρθρωση και η ανασύσταση. Ας μην τα υπονομεύουμε πριν καλά καλά αρχίσουν ν' αποδίδουν καρπούς.

turbodog
05-06-13, 13:06
Αυτή τη στιγμή ζητάς από ένα ανάπηρο κράτος να κάνει σπριντ. Αφού δε μπορούν να μας ζήσουν οι εξαγωγές και το τουριστικό συνάλλαγμα, αναγκαστικά τα χρήματα πρέπει να έρθουν από φορολόγηση. Υποτίθεται ότι έχει ξεκινήσει η αναδιάρθρωση και η ανασύσταση. Ας μην τα υπονομεύουμε πριν καλά καλά αρχίσουν ν' αποδίδουν καρπούς.

Υπαρχουν και αλλα που λεγονται μειωση κρατικων εξοδων ωστε αντι να ζηταμε περισσοτερα απο τους πολιτες με αυξηση των φορων να χαλαμε λιγοτερα ως κρατος. Δεν εχω δει κατι αξιολογο να γινεται προς τα εκει.

S8N
05-06-13, 14:21
Υπαρχουν και αλλα που λεγονται μειωση κρατικων εξοδων ωστε αντι να ζηταμε περισσοτερα απο τους πολιτες με αυξηση των φορων να χαλαμε λιγοτερα ως κρατος. Δεν εχω δει κατι αξιολογο να γινεται προς τα εκει.

Γίνεται, αλλά όχι από τη μια στιγμή στην άλλη.

Bitz
05-06-13, 14:31
Γίνεται, αλλά όχι από τη μια στιγμή στην άλλη.

Ναι ρε Αρη σωστα.....αλλα μεχρι να ερθει η αλλη στιγμη εγω πρεπει να δινω φορο 26-33% να προπληρωνω για την επομενη χρονια το 90%,να αυτοπεραιωνω καθε χρονο,να πληρωνω χαρατσι τετραγωνικων,να πληρωνω εκτατη εισφορα,να πληρωνω φορο πολυτελειας και κυβικων,φορο επιτηδευματος..κλπ.
Θα προλαβω να δω αυτην την αλλα στιγμη;;;
Ουτε τα παιδια μου....κραταω μικρο καλαθι.

S8N
05-06-13, 14:46
Ναι ρε Αρη σωστα.....αλλα μεχρι να ερθει η αλλη στιγμη εγω πρεπει να δινω φορο 26-33% να προπληρωνω για την επομενη χρονια το 90%,να αυτοπεραιωνω καθε χρονο,να πληρωνω χαρατσι τετραγωνικων,να πληρωνω εκτατη εισφορα,να πληρωνω φορο πολυτελειας και κυβικων,φορο επιτηδευματος..κλπ.
Θα προλαβω να δω αυτην την αλλα στιγμη;;;
Ουτε τα παιδια μου....κραταω μικρο καλαθι.

Σύμφωνοι, κι εγώ τα ίδια και χειρότερα, καλάθι αχρήστων κρατάω, αλλά είμαι 37 ετών και πέρασα καλές εποχές, νιώθω ότι το οφείλω στους πιο νέους. Θα βάλω όση πλάτη μπορώ, όταν τελειώσει η πλάτη και φτάσουμε στον κώλο το ξανασυζητάμε.

Konstantinos E60
05-06-13, 14:53
Ναι ρε Αρη σωστα.....αλλα μεχρι να ερθει η αλλη στιγμη εγω πρεπει να δινω φορο 26-33% να προπληρωνω για την επομενη χρονια το 90%,να αυτοπεραιωνω καθε χρονο,να πληρωνω χαρατσι τετραγωνικων,να πληρωνω εκτατη εισφορα,να πληρωνω φορο πολυτελειας και κυβικων,φορο επιτηδευματος..κλπ.
Θα προλαβω να δω αυτην την αλλα στιγμη;;;Ουτε τα παιδια μου....κραταω μικρο καλαθι.

Εχεις απόλυτο δίκιο. Ολοι αδικημένοι νιώθουμε ο καθένας για τον δικό του λόγο αλλα δεν πρέπει να σταματησουμε καποια στιγμη να μεταθέτουμε τις ευθυνες μας στους άλλους.
Εμεις καήκαμε είναι το μονο σίγουρο ! Ας προσπαθησουμε τουλαχιστων για τους επόμενους αλλα και για εμας τους ιδιους γιατι τα γεράματα ερχονται ποιο γρηγορα απ'οσο πιστευουμε.

Konstantinos E60
05-06-13, 14:57
Σύμφωνοι, κι εγώ τα ίδια και χειρότερα, καλάθι αχρήστων κρατάω, αλλά είμαι 37 ετών και πέρασα καλές εποχές, νιώθω ότι το οφείλω στους πιο νέους. Θα βάλω όση πλάτη μπορώ, όταν τελειώσει η πλάτη και φτάσουμε στον κώλο το ξανασυζητάμε.

Μην αγχώνεσαι και στον κώλο να φτασει ! Μέχρι τα 50 σε λένε φούστη μετά τα 50 σε λένε μερακλή !! :th_Laie_67-1:

Thomelef
05-06-13, 15:03
Καμμια δικαιολογια προς το κρατος.

Stathis
05-06-13, 15:04
ευτυχως που πλησιάζουμε τα 50 δηλαδη... :th_Laie_67-1:

Bitz
05-06-13, 15:09
Και εγω ενα χρονο θελω :original:

Nino
05-06-13, 15:11
μερακλη σε λενε αν εχεις φραγκα αλλιως σε λενε γεροπου... διαβαζεται και αναποδα!!!

gant
05-06-13, 15:17
Τι λένε τώρα ρε παιδιά?
Όταν ο ασπριτζής μου λέει 400ε χωρία απόδειξη η 550 με, και οικονομάει την ημέρα μια 200άρα και κυκλοφορεί με almera, ενώ μου λέει θα γουστάριζε ένα audi turbo 2.0 αλλά δεν βγαίνει. Όταν ο άλλος για εγκατάσταη αερίου, δουλειά 3 ημερών θέλει 1300 χωρίς και 1500 με, θα το παίξω εγώ ο ηθικολόγος και θα σκάσω σαν ΜΑΛΑΚΑΣ 350ε παραπάνω για να πάρω απόδειξη? Τι να την κάνω να την βάλω στον κ@λο μου?
Όταν μου λέει ο άλλος, έμπορος αυτός, 12ε το τ.μ. η πέτρα Καρύστου, θα στην δώσω 10 χωρίς απόδειξη, θα του πώ όχι ρε φίλε είμαι μαζόχας και σου δίνω 12?
Αααα το ξέχασα να σώσω την χώρα? από ποιούς απ αυτούς που τα αρπάζουν πρώτοι απ όλους?

Konstantinos E60
05-06-13, 15:25
Τι λένε τώρα ρε παιδιά?
Όταν ο ασπριτζής μου λέει 400ε χωρία απόδειξη η 550 με, και οικονομάει την ημέρα μια 200άρα και κυκλοφορεί με almera, ενώ μου λέει θα γουστάριζε ένα audi turbo 2.0 αλλά δεν βγαίνει. Όταν ο άλλος για εγκατάσταη αερίου, δουλειά 3 ημερών θέλει 1300 χωρίς και 1500 με, θα το παίξω εγώ ο ηθικολόγος και θα σκάσω σαν ΜΑΛΑΚΑΣ 350ε παραπάνω για να πάρω απόδειξη? Τι να την κάνω να την βάλω στον κ@λο μου?
Όταν μου λέει ο άλλος, έμπορος αυτός, 12ε το τ.μ. η πέτρα Καρύστου, θα στην δώσω 10 χωρίς απόδειξη, θα του πώ όχι ρε φίλε είμαι μαζόχας και σου δίνω 12?
Αααα το ξέχασα να σώσω την χώρα? από ποιούς απ αυτούς που τα αρπάζουν πρώτοι απ όλους?

Ναι αλλα αν σου κόψουν κι'αλλο την συνταξη θα είναι γιατι ο ασπριτζης,ο αεριτζής και ο πετράς δεν θα εχουν πληρωσει τις εισφορες τους για να συμπληρωθει το ποσο που πρέπει να παρεις εσυ και ο γερος μου και μιας και οι δικες μου εισφορες,που δεν μπορω να αποκρυψω, δεν φτανουν τι θα γίνει?
Θα ξαναδανειστούμε για να πληρωσουμε και να ξαναλέμε τουσ δημοσίους κηφηνες και ρετιρέ !thumb

Stathis
05-06-13, 15:25
θα το παίξω εγώ ο ηθικολόγος και θα σκάσω σαν ΜΑΛΑΚΑΣ 350ε παραπάνω για να πάρω απόδειξη? Τι να την κάνω να την βάλω στον κ@λο μου?

στη δικη σου περιπτωση γιωργο δεν ειναι θεμα ηθικολογιας μονο, αλλα και θεμα πρακτικο.
αν σιγα σιγα κανεις δεν πληρωνει φορο (με την οποια δικαιολογια που τη δεχομαι), το κρατος δεν θα μαζεψει τιποτα για να σε πληρωσει.
ουτε να δανειστει μπορει οποτε γιοκ.
και μη μου πεις τι εγιναν οι εισφορες σου, εχουμε πει που ειναι τωρα και το εχουμε αναλυσει...thumb

hades7
05-06-13, 15:26
Εγω θέλω 12 γαμωτο αχαχαχα αχαχαχα

Thomelef
05-06-13, 15:29
Κυριε γιωργο...εσυ εισαι συνταξιουχος, αρα τα εισοδηματα σου ειναι φανερα. Εφοσων δεν εχεις παραστατικα να παρουσιασεις για τις αγορες, θεωρειτε οτι τα λεφτα αυτα υπαρχουν ακομα και δεν εχουν ξοδευτει, μιας και τυπικα δεν εχει γινει ποτε η αγορα.

Καταθετοντας λοιπον παραστατικα αξιας 2000ευρο, βγαζουν το φπα και στο αφαιρουν απο την δηλωση σου.

Στην προκειμενη περιπτωση, τα 2000 δεν ξοδευτηκαν, υπαρχουν ακομα, αρα θα στα φορολογησουν στο τελος.

Για αυτο και εγραψα στην αρχη οτι δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος θεωρει οτι κερδιζει με το να μην παιρνει η κοβει αποδειξεις...

gant
05-06-13, 15:31
Ναι αλλα αν σου κόψουν κι'αλλο την συνταξη θα είναι γιατι ο ασπριτζης,ο αεριτζής και ο πετράς δεν θα εχουν πληρωσει τις εισφορες τους για να συμπληρωθει το ποσο που πρέπει να παρεις εσυ και ο γερος μου και μιας και οι δικες μου εισφορες,που δεν μπορω να αποκρυψω, δεν φτανουν τι θα γίνει?
Θα ξαναδανειστούμε για να πληρωσουμε και να ξαναλέμε τουσ δημοσίους κηφηνες και ρετιρέ !thumb

Λάθος Κώστα, εγώ περιμένω να πάρω ένα μέροο της σύνταξη μου απ αυτά που πλήρωνα 32 χρόνια και εννοείται πως θα τα είχαν επενδύσει και αυγατίσει σωστά.
Όχι να τα ρίξουν στην Εθνική άτοκα, να τα παίξουν στο χρηματιστήριο και να τα ξαργυρώσουν με ομόλογα.
Πάντοτε οι επαγγελματίες του είδους κλέβανε το κράτος, αλλά αδυναμία στις συντάξεις δυνατών τσμείων δεν υπήρχε.

gant
05-06-13, 15:37
Κυριε γιωργο...εσυ εισαι συνταξιουχος, αρα τα εισοδηματα σου ειναι φανερα. Εφοσων δεν εχεις παραστατικα να παρουσιασεις για τις αγορες, θεωρειτε οτι τα λεφτα αυτα υπαρχουν ακομα και δεν εχουν ξοδευτει, μιας και τυπικα δεν εχει γινει ποτε η αγορα.

Καταθετοντας λοιπον παραστατικα αξιας 2000ευρο, βγαζουν το φπα και στο αφαιρουν απο την δηλωση σου.

Στην προκειμενη περιπτωση, τα 2000 δεν ξοδευτηκαν, υπαρχουν ακομα, αρα θα στα φορολογησουν στο τελος.

Για αυτο και εγραψα στην αρχη οτι δεν καταλαβαινω γιατι ο κοσμος θεωρει οτι κερδιζει με το να μην παιρνει η κοβει αποδειξεις...

Ρε ψηλέ από τσιγάρα, φαγητό, βενζίνες, ρούχα κλπ. το ποσό των αποδείξεων το υπερκαλύπτω. Στο τέλος με την δήλωση πληρώνω το υπόλοιπο, τα χοντρά έτσι κι αλλιώς μου τα παίρνουν πριν τα πάρω εγώ στο χέρι Δεν είπα ότι είμαι παντελώς κατά των αποδείξεων, αλοίμονο, απλά ανάφερα μια κατηγορία που για δεκαετίες εισφοροδιαφεύγει.

Stathis
05-06-13, 15:39
Λάθος Κώστα, εγώ περιμένω να πάρω ένα μέροο της σύνταξη μου απ αυτά που πλήρωνα 32 χρόνια και εννοείται πως θα τα είχαν επενδύσει και αυγατίσει σωστά.
Όχι να τα ρίξουν στην Εθνική άτοκα, να τα παίξουν στο χρηματιστήριο και να τα ξαργυρώσουν με ομόλογα.
Πάντοτε οι επαγγελματίες του είδους κλέβανε το κράτος, αλλά αδυναμία στις συντάξεις δυνατών τσμείων δεν υπήρχε.

ρε συ ζορζ ειναι αλλη κουβεντα αυτη την εχουμε κανει.
δικιο εχεις να περιμενεις, ελα ομως που τα λεφτα που εδινες δεν υπαρχουν πια.
φαγωθηκαν, χαθηκαν, σπαταληθηκαν, οπως θες πες το.
δεν υπαρχει σεντ στα ταμεια, γιοκ, καπουτ, νιεντε πως το λενε?

αυτα που παιρνεις στα επιδοτει ο νεος ασφαλισμενος στο μεγαλυτερο μερος και κατα 11 χιλιαδες (συντ. οτε) το χρονο απ ευθειας ο προϋπολογισμος.
για συνταξιουχο δεη ειναι παραπανω, νομιζω 27.

αρα ασε τι εδινες ή δεν εδινες και τι θα επρεπε να ειχε γινει και τι εγινε.
ειναι αργα πλεον.
οταν ηταν η ωρα να δειτε και να εχετε λογο που πηγαιναν τα λεφτα σας μαλλον δεν ασκησατε τον ελεγχο που θαπρεπε, ισως δεν σας περασε ποτε απ το μυαλο οτι ολοκληρο κρατος θα σας κλεψει.

ελα που εγινε ομως, αρα αν δεν πληρωνει κανεις φορο και δεν κοβει κανεις αποδειξη, κατασταση που αυξανεται συνεχεια, απο τα ρετιρε που εισαι τωρα θα πας στο τριτο υπογειο φιλε.
αυτη η συμπεριφορα τον πρωτο που πληττει ειναι τον εξαρτουμενο απο κρατικα χρηματα, δηλαδη δ.υ. και συνταξιουχο.
μου κανει μεγαλη εντυπωση που εχετε ακομα αλλη αποψη.

hades7
05-06-13, 15:46
αυτα που παιρνεις στα επιδοτει ο νεος ασφαλισμενος στο μεγαλυτερο μερος και κατα 11 χιλιαδες (συντ. οτε) το χρονο απ ευθειας ο προϋπολογισμος.

Κυρ Γιώργο με λίγα λόγια σου είπε οτι προσδοκά μικρό προσδόκιμο ζωής για σένα για να μην επιβαρύνεις τους νέους ασφαλιζομενους αχαχαχα αχαχα

Πεστου τύπου οτι θα πίνεις τα ουζα σου στην καλαμαρια μέχρι τα 100

Πρωτάθλημα βέβαια δεν θα δεις

gant
05-06-13, 15:47
Ποιός έχει άλλη άποψη? Αυτή την άποψη έχεις?

btw, βάλε και μια άλλη επιλογή, π.χ ζητώ πάντα απόδειξη και τρώω μπινελίκι. Όχι όμως να καλέσω και τον σδοε, να φάω την μέρα μου και ενδεχομένως και ξύλο.
Το τελευταίο μπορεί να συμβεί άνετα σε λαική αγορά. :th_Laie_67-1:

friendgr
05-06-13, 15:54
κοιτάω το Poll και γελώ..... αν το 37% του κόσμου καλούσε το σδοε , θα έπρεπε ΟΛΟΙ οι δημόσιοι υπάλληλοι να δούλευαν ΜΟΝΟ στο σδοε :hystericalbs1::hystericalbs1:

Konstantinos E60
05-06-13, 15:54
Λάθος Κώστα, εγώ περιμένω να πάρω ένα μέροο της σύνταξη μου απ αυτά που πλήρωνα 32 χρόνια και εννοείται πως θα τα είχαν επενδύσει και αυγατίσει σωστά.
Όχι να τα ρίξουν στην Εθνική άτοκα, να τα παίξουν στο χρηματιστήριο και να τα ξαργυρώσουν με ομόλογα.
Πάντοτε οι επαγγελματίες του είδους κλέβανε το κράτος, αλλά αδυναμία στις συντάξεις δυνατών τσμείων δεν υπήρχε.

Λάθος ειναι κυριε Γιωργο να πιστευουμε οτι κανοντας κακο στο κρατος δεν κανουμε και κακο στον εαυτο μας !
Λαθος είναι να επιβαρυνονται μονο αυτοι που δεν μπορουν να κρυφτουν-κλεψουν.
Λαθος ηταν που "εξατμίστηκαν" τα λεφτα των ταμειων και δεν τιμωρηθηκε κανεις.
Λαθος που θα απολυθούν χιλιαδες δημ. υπάλληλοι γιατι δεν βγαινει ο προυπολογισμός ,αλλα θα λείψουν οι μισθοί τους απο την αγορά.
Ολα λάθος ειναι...όλα ειναι λάθος σ'αυτο το μπουρδελο.
Το μεγαλυτερο απ'ολα ομως ειναι οτι ολοι μας,βαζω και τον εαυτο μου μεσα, ειμαστε "αριστεροι" με "δεξιες" τσεπες. Θελουμε κρατος πρόνοιας και παροχων αλλα χωρις φορολογία,με δωρεαν παιδεια,δωρεαν υγεια και μεγαλους μισθους και συνταξεις. Καλά θα ηταν αλλα δεν γίνεται !!!

Stathis
05-06-13, 15:55
@αρη: ρε συ μη λες τετοια στον ανθρωπο και γινει καμια παρεξηγηση απο το πουθενα.
100 χρονια ζησει και περισσοτερα.
οταν ειπα για προσδοκιμο, αυτος ειναι ο μεσος ορος.
για καποιον που ζει 100 χρονια υπαρχει αλλος που ζει 60.
ο πρωτος ειχε παραπανω κοστος για το συστημα, ο αλλος αφησε κερδος (εκτος αν ειχε καμια αγαμη θυγατερα κλπ).
καπως ετσι βγαινουν οι στατιστικες, τι να κανω δεν φταιω εγω.

@gant: ρε συ γιωργο οταν λες δεν κοβω αποδειξη, ειναι σα να πυροβολεις τα ποδια σου.
αν εχεις αλλη αποψη δεν την καταλαβα σορυ, γιατι αυτο εγραψες. thumb

gant
05-06-13, 16:01
Κυρ Γιώργο με λίγα λόγια σου είπε οτι προσδοκά μικρό προσδόκιμο ζωής για σένα για να μην επιβαρύνεις τους νέους ασφαλιζομενους αχαχαχα αχαχα

Πεστου τύπου οτι θα πίνεις τα ουζα σου στην καλαμαρια μέχρι τα 100

Πρωτάθλημα βέβαια δεν θα δεις

Έκανε η κυρά Μαριώ σαρδελίτσα ολόφρεσκη στον φούρνο με μαιντανό, φετούλες στρόγγυλες ντομάτα και δεν ξέρω τι άλλο. Επίσης κολοκυθάκι τηγανιτό. Έριξα 6-7 σφηνάκια τσιπουράκι, ήρθα στο τσακίρ κέφι και είμαι έτοιμος τώρα για κόντρα στα οικονομικά με τον Σιτάθη. :cheers:

Stathis
05-06-13, 16:01
κοιτάω το Poll και γελώ..... αν το 37% του κόσμου καλούσε το σδοε , θα έπρεπε ΟΛΟΙ οι δημόσιοι υπάλληλοι να δούλευαν ΜΟΝΟ στο σδοε :hystericalbs1::hystericalbs1:

ρε συ μην μετραμε την καθε λεξη, η επιλογη αναφερεται σε καποιον που σταθερα και παντα ζηταει αποδειξη.
αλλωστε δεν υπαρχει κανεις να σου πει στα ισια δεν σου δινω αποδειξη και κοψε το λαιμο σου.
εγω τουλαχιστον δεν εχω συναντησει καποιον.

friendgr
05-06-13, 16:06
εντάξει ΟΚ, απλά αυτό "το παίρνω το σδοε" , δεν είναι του χαρακτήρα του Ελληνα. Κακά τα ψέματα.

σε αντίθεση π.χ. με τον γερμανό που έχει το νούμερο στα favorites στο τηλέφωνο και το καλεί χωρίς δεύτερη σκέψη.

Stathis
05-06-13, 16:09
οκ το εσβησα, ειμαστε ενταξει?

στο εξωτερικο η "ρουφιανια" λειτουργει στο φουλ.
ειδικα στην ελβετια γινεται κατα κορον

Bitz
05-06-13, 16:10
Έκανε η κυρά Μαριώ σαρδελίτσα ολόφρεσκη στον φούρνο με μαιντανό, φετούλες στρόγγυλες ντομάτα και δεν ξέρω τι άλλο. Επίσης κολοκυθάκι τηγανιτό. Έριξα 6-7 σφηνάκια τσιπουράκι, ήρθα στο τσακίρ κέφι και είμαι έτοιμος τώρα για κόντρα στα οικονομικά με τον Σιτάθη. :cheers:

Προσεχε μιλαει το τσιπουρο τωρα...το νου σου.:th_Laie_67-1:

gant
05-06-13, 16:13
@αρη: ρε συ μη λες τετοια στον ανθρωπο και γινει καμια παρεξηγηση απο το πουθενα.
100 χρονια ζησει και περισσοτερα.
οταν ειπα για προσδοκιμο, αυτος ειναι ο μεσος ορος.
για καποιον που ζει 100 χρονια υπαρχει αλλος που ζει 60.
ο πρωτος ειχε παραπανω κοστος για το συστημα, ο αλλος αφησε κερδος (εκτος αν ειχε καμια αγαμη θυγατερα κλπ).
καπως ετσι βγαινουν οι στατιστικες, τι να κανω δεν φταιω εγω.

@gant: ρε συ γιωργο οταν λες δεν κοβω αποδειξη, ειναι σα να πυροβολεις τα ποδια σου.
αν εχεις αλλη αποψη δεν την καταλαβα σορυ, γιατι αυτο εγραψες. thumb

Δεν γίνεται καμμιά παρεξήγηση.
Δεν έχω διαφορετική άποψη με την δική σου, στο ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι το διαφορετικό, παρά στην μείωση των συντάξεων.
Μέχρις όμως ενός ορίου, όχι στα όρια της ζητιανιάς που πιστεύω ότι εκεί τελικά θα καταλήξει. Τουλάχιστον για αυτούς που συμπλήρωσαν κανονικά και στο ακέραιο τα συντάξιμα χρόνια τους και έχουν καταβάλει κανονικότατα όλες τις εισφορές τους.

S8N
05-06-13, 16:30
Τι λένε τώρα ρε παιδιά?
Όταν ο ασπριτζής μου λέει 400ε χωρία απόδειξη η 550 με, και οικονομάει την ημέρα μια 200άρα και κυκλοφορεί με almera, ενώ μου λέει θα γουστάριζε ένα audi turbo 2.0 αλλά δεν βγαίνει. Όταν ο άλλος για εγκατάσταη αερίου, δουλειά 3 ημερών θέλει 1300 χωρίς και 1500 με, θα το παίξω εγώ ο ηθικολόγος και θα σκάσω σαν ΜΑΛΑΚΑΣ 350ε παραπάνω για να πάρω απόδειξη? Τι να την κάνω να την βάλω στον κ@λο μου?
Όταν μου λέει ο άλλος, έμπορος αυτός, 12ε το τ.μ. η πέτρα Καρύστου, θα στην δώσω 10 χωρίς απόδειξη, θα του πώ όχι ρε φίλε είμαι μαζόχας και σου δίνω 12?
Αααα το ξέχασα να σώσω την χώρα? από ποιούς απ αυτούς που τα αρπάζουν πρώτοι απ όλους?

Δεν περιμένει κανείς από σένα, Γιώργο, να σώσεις τη χώρα.

Κοίτα όμως την αλυσιδωτή αντίδραση:

Ο μπογιατζής πήρε 400 μαύρα. Θα πάει αύριο στο λογιστή του και θα του δώσει τις αποδείξεις για τα χρώματα που αγόρασες ΕΣΥ και τα οποία έκοψε ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ, προκειμένου να τα περάσει στα έξοδα καθώς τηρεί βιβλία Β' κατηγορίας. Εάν ούτε αυτός πήρε απόδειξη για τα χρώματα, τη δουλειά αυτή θα την κάνει το χρωματοπωλείο.

Του χρόνου λοιπόν ο φίλος μας θα δηλώσει καθαρά έσοδα ένα @ κι ένα μύδι ενώ θα έχει τσεπώσει μαύρα μερικές δεκάδες χιλιάρικα, θα πληρώσει φόρο όσο το τέλος επιτηδεύματος και η εισφορά αλληλεγγύης και θα εξακολουθεί να κυκλοφορεί με Almera όχι γιατί δε βγαίνει αλλά γιατί δε μπορεί να δικαιολογήσει τα τεκμήρια του δίλιτρου κουάντρο τουμποτσάτζε. Φυσικά το ΦΠΑ των υλικών θα το συμψηφίσει με το ΦΠΑ που οφείλει. Να μη σου πω ότι μπορεί να έχει και επιστροφή.

Απ' την άλλη ο γιος σου, Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός, Επιστήμων που ίδρωσε ο κώλος του να πάρει πτυχίο, θα είναι άνεργος ή θα υπογράφει μια στο τόσο καμια βεβαίωση ή κανα αυθαίρετο με αμοιβή μικρότερη από του αγράμματου ασπριτζή ή του υδραυλικού και η οποία πρέπει απαραιτήτως να δηλωθεί στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για να εκδοθεί το παραστατικό. Για την αμοιβή αυτή θα προκαταβάλει το 90% του φόρου και θα του παρακρατηθεί ΤΣΜΕΔΕ. Στην καλύτερη περίπτωση θα δουλεύει ανασφάλιστος με μπλοκάκι όπως η γυναίκα μου επί 11 συναπτά έτη μέχρι να πάρει πόδι, όπως κι εκείνη, με αποζημίωση ένα αποτύπωμα Νo 44 στον πισινό και μια συστατική που μάλλον προέκυψε από αναζήτηση στο Google. Εκείνος θα οδηγεί BMW την οποία θα αδυνατεί να συντηρήσει καθώς τα τέλη θα είναι απαγορευτικά, ενώ το εκκαθαριστικό θα είναι ένα ηχηρό χαστούκι στον προϋπολογισμό του καθώς πέραν των όσων πλήρωσε και ο φοροφυγάς μάστορας φίλος μας θα έχει να πληρώσει και 26% φόρο από το πρώτο ευρώ. Που αν συνεχίσει έτσι το πράγμα, θα είναι και το τελευταίο. Δεν κάνω τον έξυπνο, σου εξιστορώ την κατάσταση που βιώνω κι εγώ ο ίδιος.

Την επόμενη φορά λοιπόν πες τους 400 με απόδειξη ειδάλλως θα κοιτάξεις αλλού. Νομίζω ότι είναι διαφορετικά να του το λες εσύ και διαφορετικά ο Κοπελούζος, οπότε θα το εκτιμήσουν. Αν δεν το εκτιμήσουν, πάρε μερικά 25κιλα και βαψτε το μόνοι σας. Αν εξακολουθείς να πιστεύεις πως σε κλέβει το κράτος, κόψε τιμολόγιο στο όνομα του γιού σου. Αν και δε θα το συνιστούσα.

dafidack
05-06-13, 17:13
Μιλουσα πριν καιρο με φιλο ψυκτικο που μου εφτιαχνε την κουζινα στο σπιτι.Και αναφερθηκαμε στο 100 με-90 χωρις.Ξερετε τι μου ειπε?Η τιμη που θα πεις στον πελατη πρεπει να ειναι ΜΕ ΦΠΑ και αν ο πελατης θελει να παρανομησει και να δεχτει τιμη χωρις φπα θα το κανει.Αυτο βεβαια υσχειει στην περιπτωση που εχει γινει η δουλεια και ερχεται η ωρα της πληρωμης.Το λεω αυτο γιατι πολλες φορες μερικα λαμογια κανουν μια δουλεια και οταν στο τελος σου λενε τιμη και ζητησεις τιμολογιο-αποδειξη τοτε η απαντηση ειναι μια:Ναι φυσικα,αλλα θα επιβαρυνθειτε το φπα. :ranting2:

gant
05-06-13, 17:15
Άρη, οι πολ. μηχ. έγιναν ήδη 2 στην οικογένεια. Ο μικρός απολύεται τον Αύγουστο. Τον κερνούσε γλυκά ο μπάουερ στο κέντρο του Ναυπλίου, όπου και γνωρίστηκαν. :original:
Τα υπόλοιπα όλα που γράφεις κατανοητά και τα γνωρίζω, αλλά όταν μιά έκπτωση φτάνει σχεδόν το 30%, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να το παίξω υπερασπιστής του Κράτους.
Ας βρεί μια φόρμουλα να τους τα παίρνει.

Stamatis
05-06-13, 17:26
ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ Ο ΦΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ;

αυτο ειναι το πρωτο γαμημενο λαθος του συστηματος.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ στην αρχικη αξια και τελειωσε.

Ελεος δηλαδη με το κωλοχανειο.
Νομπελ στα οικονομικα θελει να το χωνεψουμε;

Στην δε παροχη υπηρεσιων, που εκει γινεται το κολπο, ας βαλουν επιτελους πλαφον πληρωμης με μετρητα τα 50 ευρω και παραπανω με καρτα η διγραμη επιταγη ημερας.
Δηλαδη στην Αγγλια και την Αμερικη ειναι μαλακες που το εχουν ετσι 30 χρονια;

Εξω αν εχεις μετρητα ειτε εισαι νταβατζης ειτε ντραγκντηλερ.
Και πας φυλακη.

Τελος.

Αμαν πια με το κωλοχανειο.

spar@
05-06-13, 17:29
ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ Ο ΦΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ;

αυτο ειναι το πρωτο γαμημενο λαθος του συστηματος.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ στην αρχικη αξια και τελειωσε.

Ελεος δηλαδη με το κωλοχανειο.
Νομπελ στα οικονομικα θελει να το χωνεψουμε;

Στην δε παροχη υπηρεσιων, που εκει γινεται το κολπο, ας βαλουν επιτελους πλαφον πληρωμης με μετρητα τα 50 ευρω και παραπανω με καρτα η διγραμη επιταγη ημερας.
Δηλαδη στην Αγγλια και την Αμερικη ειναι μαλακες που το εχουν ετσι 30 χρονια;

Εξω αν εχεις μετρητα ειτε εισαι νταβατζης ειτε ντραγκντηλερ.
Και πας φυλακη.

Τελος.

Αμαν πια με το κωλοχανειο.

Ηρεμησε θα πάθεις τπτ...

Thomelef
05-06-13, 17:44
ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ Ο ΦΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ;

αυτο ειναι το πρωτο γαμημενο λαθος του συστηματος.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ στην αρχικη αξια και τελειωσε.

Ελεος δηλαδη με το κωλοχανειο.
Νομπελ στα οικονομικα θελει να το χωνεψουμε;

Στην δε παροχη υπηρεσιων, που εκει γινεται το κολπο, ας βαλουν επιτελους πλαφον πληρωμης με μετρητα τα 50 ευρω και παραπανω με καρτα η διγραμη επιταγη ημερας.
Δηλαδη στην Αγγλια και την Αμερικη ειναι μαλακες που το εχουν ετσι 30 χρονια;

Εξω αν εχεις μετρητα ειτε εισαι νταβατζης ειτε ντραγκντηλερ.
Και πας φυλακη.

Τελος.

Αμαν πια με το κωλοχανειο.
Ασε ρε θειο...εδω και ενα χρονο, αυτο τον μαμημενο τον οψεως για τιμολογια ανω των χιλιων ευρο, παιζει να τον εχω δωσει 500 φορες σε 100 ατομα.

Το αποτελεσμα, να τα βαζουν παλι στον καταθετικο.

Κατι για διγραμμη ειπες???με τι προσοντα? Με ποιον εγγυητη? Σε αλλα μερη, σε αλλες πολιτειες μπορει.

Προτιμω να κοψω τον π@@τσο μου, παρα να ξαναπαρω αυτα τα γ@μημενα τα κωλοχαρτα που μοιραζουν ακομα οι κωλοτραπεζες μας...

Stamatis
05-06-13, 17:47
Θωμα, διαβασε το αμερικανικο συστημα πληρωμων να παθεις πλακα.
Στην πρωτη επιταγη που γκελαρει, φιλας τα παιδακια σου και τη γυναικα και πας μονος σου μεσα μπας και σε λυπηθουνε και γλυτωσεις καμμια δεκαετια.
Οχι σαν τα φεηγ βολαν τα δικα μας.

S8N
05-06-13, 17:53
Ασε ρε θειο...εδω και ενα χρονο, αυτο τον μαμημενο τον οψεως για τιμολογια ανω των χιλιων ευρο, παιζει να τον εχω δωσει 500 φορες σε 100 ατομα.

Το αποτελεσμα, να τα βαζουν παλι στον καταθετικο.

Κατι για διγραμμη ειπες???με τι προσοντα? Με ποιον εγγυητη? Σε αλλα μερη, σε αλλες πολιτειες μπορει.

Προτιμω να κοψω τον π@@τσο μου, παρα να ξαναπαρω αυτα τα γ@μημενα τα κωλοχαρτα που μοιραζουν ακομα οι κωλοτραπεζες μας...

Παραπονιέσαι που στα βάζουν στον ταμιευτηρίου αντί του όψεως?

Show me the money λέμε τώρα...

Stamatis
05-06-13, 17:55
Drawer of dishonored check who fails to pay 30 days after written demand delivered by certified or registered mail is

liable for damages in twice the amount owing

but not less than $100 plus attorneys's fees and court costs.


Αντε κανε το μαγκα εξω να δεις να διπλασιαζεται για πλακα το νουμερακι.

Stathis
05-06-13, 18:31
Δεν γίνεται καμμιά παρεξήγηση.
Δεν έχω διαφορετική άποψη με την δική σου, στο ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι το διαφορετικό, παρά στην μείωση των συντάξεων.
Μέχρις όμως ενός ορίου, όχι στα όρια της ζητιανιάς που πιστεύω ότι εκεί τελικά θα καταλήξει. Τουλάχιστον για αυτούς που συμπλήρωσαν κανονικά και στο ακέραιο τα συντάξιμα χρόνια τους και έχουν καταβάλει κανονικότατα όλες τις εισφορές τους.
Δεν ειναι αποψη μου η μειωση των συνταξεων γιωργο, ειναι απλα μαθηματικα. Δεν βγαινει.
Εγω απλως το αναφερω.
Το οριο της ζητιανιας δεν μπορει να το θεσει κανενας απο μονος του.
Θα προκυψει απο τα οικονομικα.
Θα δινει οσα μπορει να δωσει και τελος.
Αν την παλευεις εχει καλως, αν οχι bad luck.



ας βαλουν επιτελους πλαφον πληρωμης με μετρητα τα 50 ευρω και παραπανω με καρτα η διγραμη επιταγη ημερας.
Εμεις δινουμε τριγραμη επιταγη νυχτας, ειναι πιο αξιοπιστη... thumb

dionisisM3
05-06-13, 19:37
Εγω λάμβανω αποδείξεις απο όλα τα "δυνατά μαγαζιά " όπως βενζινάδικα , αλυσίδες μεγάλων σουπερμάρκετ κτλ και τις καταχωρω στην δήλωση μου .
Απο μικρά, συνοικιακά και μαγαζια που παλεύουν να μείνουν ανοιχτά αρνούμαι να παραλάβω απόδειξη και να πληρώσω τον ΦΠΑ σε ενα κράτος που ποτε δεν ήταν ανταποδοτικό προς τους πολίτες του και το μόνο που μου έχει προσφέρει είναι 3000 δραχμές τον μήνα όσο ήμουν φαντάρος , .... Α και βέβαια .... Να καταστρέψει το μέλλον του 2 χρόνου παιδιού μου .

gant
05-06-13, 20:24
Θα δινει οσα μπορει να δωσει και τελος.
Αν την παλευεις εχει καλως, αν οχι bad luck.



Με αυτά δεν συμφωνώ καθόλου και το bad luck ισχύει για κάποιον επιχειρηματία που από αυγκυρίες έπεσε έξω η σε κάποια, μακρυά από δώ, κακή αρρώστεια.
Εγώ θέλω αυτά που δικαιούμαι και μπορούν να τα βρούν απ τους μεγαλοκαρχαρίες που χρωστούν εκατοντάδες εκατομμύρια, αλλά δεν τολμούν να τους ακουμπήσουν επειδή μαζί τα τρώνε, αλλά απεναντίας φιγουράρουν και πρώτες μούρες ως υποψήφιοι των ιδιοτικοποήσεων.
Όπως βρίσκουν και τροφοδοτούν ιδιωτικές τράπεζες που κάνουν μνημόσυνο με ξένα κόλυβα, να βρούν και για μισθούς και συντάξεις.

Thomelef
05-06-13, 20:28
Δεν εχεις και αδικο, απλα το γεγονος ειναι οτι τα λεφτα κλαπηκαν.

Ναι, συμφωνω στο να πα να γ@μηθουν και να τα φερουν πισω, νο ματερ ουατ, δεν συμφωνω να γ@μηθουν ολοι οσοι δεν φταινε για να πατσισουν οσα φαγανε οι φαγανες του πολιτικου συστηματος.

Kostas_1
05-06-13, 20:32
Εχει απολυτο δικιο ο Γιωργος. Δεν μπορει την ιδια στιγμη που ο Μ. χρωσταει εκαντονταδες μυρια στην ΔΕΠΑ και στο δημοσιο να υποβάλει προσφορα και να την διεκδικει.

Να μην μιλησω για τους μεγαλοεργολαβους...

Thomelef
05-06-13, 20:40
Φυσικα και εχει δικιο...ολοι το γνωριζουμε αυτο. Και φυσικα ολοι το πληρωνουμε.

Οι μισοι με το να πετσοκοβονται δεδουλευμενα πολλων χρονων, και οι αλλοι μισοι καταβαλοντας τα πετσοκομμενα.

Ειτε ετσι, ειτε αλλιως ολοι χαμενοι δλδ.

Και απο την αλλη, εχουμε και τους προωρους κατω των πενηντα.

spar@
05-06-13, 20:45
Φυσικα και εχει δικιο...ολοι το γνωριζουμε αυτο. Και φυσικα ολοι το πληρωνουμε.

Οι μισοι με το να πετσοκοβονται δεδουλευμενα πολλων χρονων, και οι αλλοι μισοι καταβαλοντας τα πετσοκομμενα.

Ειτε ετσι, ειτε αλλιως ολοι χαμενοι δλδ.

Και απο την αλλη, εχουμε και τους προωρους κατω των πενηντα.

εγω παντως τωρα πηρα αποδειξη απο τα σουβλακια... και εβαλα και τον ντελιβερα να μου γραψει παροχη υπηρεσιων 50cent γιατι του αφησα τιπς....
ειμαι απλας το ξερω, μας εχει καταστρεψει ο σιεςαι με την ανετηλα του!

A8hnaios
05-06-13, 22:05
Εγω θέλω 12 γαμωτο αχαχαχα αχαχαχα

πωωω ρε φουστη μου!!! αχαχαχαχαχαχααοααχαχ :hystericalbs1: :hystericalbs1:

120ie87
05-06-13, 22:40
Εγώ από εδώ και πέρα θα ζητάω από παντού απόδειξη και θα περιμένω να μειωθούν τα τέλη κυκλοφορίας, η έκτακτη εισφορά, το χαράτσι της δεη, ο ΦΠΑ, το χαράτσι στα ενοίκια, τα διόδια, ο φόρος στη βενζίνη, ο φόρος στο πετρέλαιο θέρμανσης, να βελτιωθούν οι κοινωνικές παροχές, να αυξηθούν οι συντάξεις και οι μισθοί, να μειωθεί η ανεργία και να γίνουν δημόσια έργα και υποδομές, να υπάρξει αξιοκρατία στο δημόσιο και να μην τον παίζουν κάποιοι όλοι μέρα και να πληρώνονται.


Δεν γ####μαστε λέω εγώ.....

BILL007
05-06-13, 23:28
εγω παντως τωρα πηρα αποδειξη απο τα σουβλακια... και εβαλα και τον ντελιβερα να μου γραψει παροχη υπηρεσιων 50cent γιατι του αφησα τιπς....
ειμαι απλας το ξερω, μας εχει καταστρεψει ο σιεςαι με την ανετηλα του!

:shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

katsaraios
06-06-13, 19:15
Σημερινο καλο παραδειγμα

χρεαιζομουν 1 μετρο λαστιχακι 4 χιλ για την υποπιεση ..
Οδος Ρεγκουκου Κατω Πατησια
μαγαζι με διαφορα ιμαντες,κολαρα,εργαλεια

1 μετρο 4ευρω:facepalm::facepalm:

ο γερος το κοβει και ζηταω αποδειξη ...απαντηση
"για 4 ευρω τωρα ρε παιδι μου??"

Τρωω σκαλωμα και φευγω χωρις να το αγορασω...

Στα 50 μετρα αλλο μαγαζι παρομοιο...τιμη 2 ευρω μου πεφτει η μασελα αλλαζω 3 χρωματα...

Το κοβει κα πριν το βαλει σε σακουλακι εχει κοψει την αποδειξη !!!

Να παω μετα να του γμσω τα ραμματα του κλεφταρου και να φωναξω ΣΔΟΕ ???

ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙ@ΛΟ ΓΥΦΤΟΙ

Thomelef
06-06-13, 19:20
Για τετοιες περιπτωσεις κατς, μια ειναι η κουβεντα...

Εισαι σιγουρος οτι βαριεσαι να κοψεις αποδειξη???αυτο και τπτ παραπανω. Να δεις τι καλα που θα την κοψει χωρις κουβεντα.

Η αν θες, για 4 ευρα που λεει ο λογος, παιρνεις την σακουλα και του λες αστο μωρε, καλυτερα μην την κοβεις να τα παρω και να φυγω.

Βλεπεις πλεον ο καταναλωτης δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει αν δεν λαβει το αντιστοιχο παραστατικο...

katsaraios
06-06-13, 19:24
Για τετοιες περιπτωσεις κατς, μια ειναι η κουβεντα...

Εισαι σιγουρος οτι βαριεσαι να κοψεις αποδειξη???αυτο και τπτ παραπανω. Να δεις τι καλα που θα την κοψει χωρις κουβεντα.

Η αν θες, για 4 ευρα που λεει ο λογος, παιρνεις την σακουλα και του λες αστο μωρε, καλυτερα μην την κοβεις να τα παρω και να φυγω.

Βλεπεις πλεον ο καταναλωτης δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει αν δεν λαβει το αντιστοιχο παραστατικο...

Και επαληθευεται οτι θελει ερευνα αγορας ακομα και γαι το πιο μικρο πραγμα,αλλιως οπου σε βρουν..