PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγγυήση σε αγορά μεταχειρισμένου



le-pa
30-05-13, 15:51
Παρακαλώ τα φώτα και τα σχολεία σας σχετικά με εγγύηση αγοράς μεταχειρισμένου. Τι ισχύει και τι δεν ισχύει απο τη μεριά του εμπόρου. Ποσο δεσμέυεται ο έμπορος στην περίπτωση που δεν δίνει γραπτή εγγύηση (δηλ. μέσω ασφαλιστικής εταιρείας).

Stamatis
30-05-13, 16:10
Δεν υφισταται εγγυηση μεταχειρισμενου στην ελλαδα.
Ακομα και τα approved οχηματα συνοδευονται απο ενα χαρτι που ειναι για γελια.
Πρακτικα σου λενε οτι, απο οσο ειδαμε ειναι καλο αμαξι, αλλα αν δεν ειναι δεν φταιμε εμεις.

S8N
30-05-13, 16:18
Αν σου κάτσει το μπερκέτι, μόνο μέσω ΙΝΚΑ ίσως μπορέσεις να κάνεις κάτι.

Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι δε θα υπογράψεις δήλωση πως 'ήλεγξες το αυτοκίνητο και το βρήκες της αρεσκείας σου'. Πράγμα που ζητούν οι περισσότεροι έμποροι.

le-pa
30-05-13, 17:27
Σύμφωνοι, όμως δε μιλάμε για έναν οποιοδήποτε έμπορο, αλλά για έναν εξουσιοδοτημένο επισκευαστή του επίσημου δικτύου. Μηπώς τότε μπορεί να γίνει τίποτα

S8N
30-05-13, 17:49
Σύμφωνοι, όμως δε μιλάμε για έναν οποιοδήποτε έμπορο, αλλά για έναν εξουσιοδοτημένο επισκευαστή του επίσημου δικτύου. Μηπώς τότε μπορεί να γίνει τίποτα

Αν δε σου δίνει γραπτή εγγύηση, δεν ισχύει κάτι διαφορετικό.

E36-Hartge
30-05-13, 19:02
Πρόσφατα αγόρασα ενα twingo απο γνωστό εμπορο με καινουρια και μεταχειρισμένα αυτοκίνητα απο θεσσαλονίκη και έχω το ίδιο θέμα.
Δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα αλλα αυτό το γαμώτο είναι που καμιά φορά μας κάνει να το φτάνουμε στα άκρα.

Ο πωλητής στην θεσσαλονίκη μου είπε οτι το αυτοκίνητο έχει 6μήνες εγγύηση στα μηχανικά του μέρη αλλα στην κοζάνη μου τα γυρνάνε οτι και καλά δεν ξέρουμε και δεν κάνουμε...λες και είναι απο άλλον αντιπρόσωπο το αυτοκίνητο.

Την Δευτέρα θα είμαι Θεσσαλονίκη οπότε θα μιλήσω με τον πωλητή που έκανα την αγορά και θα δω τι είναι αυτή η εγγύηση που μου έδωσε.

Δεν περιμένω να πω την αλήθεια και τίποτα σπουδαίο αλλα πραγματικά έχω την περιέργεια να δω τη θα μου πούνε και αναλόγως βέβαια θα τους απαντήσω.

le-pa
30-05-13, 20:32
Στα ίδια είμαστε, απλά όπως λές είναι αυτό το γαμώτο.. Άσε πού στη δική μου περίπτωση υποσχέθηκαν, προφορίκως βέβαια, οτι θα κάνουν αντικατάσταση με δικά τους έξοδα, εδώ και 4 μήνες και από τότε τίποτα. Παρ'ολα αυτά εγώ θα τους κυνηγήσω. Τα μέσα ψιλο υπάρχουν, είναι και με χρηματοδότηση το αμάξι, απο τους ίδιους (όχι τρίτη τράπεζα), οπότε θα δώ πως θα στοιχειόθετησω υπόθεση...