PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα BMW E36 απο Γερμανια



kotanidis
28-05-13, 23:49
Καλησπέρα σε όλους τους BMWFANS :thumbsup:.

Εχει φέρει κανένας αυτοκίνητο απ το εξωτερικό??
... αν ναι, ποια ήταν η εμπειρία του?

αν για παραδειγμα, φέρω αυτο απο Γερμανία:
https://www.autoscout24.de/DetailsGTM.aspx?id=232921918&cd=635050042070000000&asrc=st|fs

Πόσο θα μου στοιχισει ο εκτελωνισμός στο περίπου?

ξέρω θα μου πείτε, ειναι παλιό το αυτοκίνητο και δεν αξιζει να το φερεις....., αλλα θελω να το κανω καθαρά για να μου μείνει η εμπειρία που θα κάνω ενα ταξίδι με αυτο, απο Γερμανια προς Ελλάδα.

αν προχωρησω, τι να προσέξω πριν τιν αγορά?

fanisk
29-05-13, 04:54
Ξεχνα το, Euro 2 τσαμπα φοροι. Βρες ενα απο Ελλαδα.

Stunt Mike
29-05-13, 09:07
Δημοφιλες thread των αρχων του 2000.....Αλλαξανε οι εποχες φιλε.....Πλεον τα στελνουμε εμεις εξω αντι να τα φερνουμε :)

rallakias
29-05-13, 13:03
Δηλαδή χωρις να με παρεξηγησεις αλλα θελω να ρωτησω κατι:
Σκεφτεσαι να εισαγεις αυτοκινητο απο Γερμανια και κατεληξες στο Ε36-316 του 1996 ?

Εχω εισαγει μονος μου αυτοκινητο απο το εξωτερικο-για να μην λέμε πολλά

Το αυτοκινητο που σκεφτεσαι να αγορασεις κοστιζει 1.000 ευρω στη Γερμανια και 10.000 ευρω για να εισαχθει στην Ελλάδα και να βγάλει ελληνικες πινακίδες.ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ-ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!
Με πολύ λιγοτερα χρηματα ,βρες ενα αντιστοιχο στην Ελλάδα https://www.car.gr/classifieds/cars/?offer_type=sale&category=&make=298&model=929&variant=&price-from=&price-to=&so=pr&or=a&registration-from=&registration-to=%3C1996&rg=3&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&modified=&doors=&number_plate_ending=&gearbox_type=&drive_type=&euroclass=
Με τα υπόλοιπα σου χρήματα κανε ενα ταξιδι με το αυτοκινητο που θα αγοράσεις για να κανεις και το κέφι σου.

spar@
29-05-13, 14:12
αν θελει να βγαλει πινακιδες...
αλλιως τι παιζει για εισαγωγη ανταλλακτικα και προσωρινες...
καπου το ειχαμε συζητησει ξανα...

HLIAS - E36
29-05-13, 18:08
Καλησπέρα σε όλους τους BMWFANS :thumbsup:.

Εχει φέρει κανένας αυτοκίνητο απ το εξωτερικό??
... αν ναι, ποια ήταν η εμπειρία του?

αν για παραδειγμα, φέρω αυτο απο Γερμανία:
https://www.autoscout24.de/DetailsGTM.aspx?id=232921918&cd=635050042070000000&asrc=st|fs

Πόσο θα μου στοιχισει ο εκτελωνισμός στο περίπου?

ξέρω θα μου πείτε, ειναι παλιό το αυτοκίνητο και δεν αξιζει να το φερεις....., αλλα θελω να το κανω καθαρά για να μου μείνει η εμπειρία που θα κάνω ενα ταξίδι με αυτο, απο Γερμανια προς Ελλάδα.

αν προχωρησω, τι να προσέξω πριν τιν αγορά?

Mε τίποτα!!! Αν θες μόνο για την εμπειρία να φέρεις κανένα πιο καινουριο που να αξίζει τουλάχιστον και να μην πετάξεις τα λεφτάκια σου...

Εδώ τα βρίσκεις σχεδόν τζάμπα τώρα! Γιατί να το πάρεις απ'έξω και να σου κοστίσει περισσότερο και να μην ξέρεις και τι θα πάρεις? Όπως και να το κάνεις είναι 15ετίας + το αυτοκίνητο... Πως θα ξέρεις την "ιστορία" του? Εδώ τουλάχιστον μπορείς να το πάς σε έναν καλό μάστορα που εμπιστεύεσαι και να μάθεις σε τι κατάσταση είναι...

Σκέψου ότι το δικό μου το πήρα 2500¤ τα Χριστούγεννα... Εσύ αυτά θα τα χρειαστείς μόνο για το τελωνείο και πολύ λίγα σου είπα... Ο θείος μου πριν 6 χρόνια έφερε ένα ίδιο 316 4πορτο του '99 και το αγόρασε 7500¤ και με όλα τα λοιπά έφτασε 12800¤:shok: Δεν νομίζω να έχεις λεφτά για πέταμα αλλά και να έχεις γιατί να τα δώσεις σ'αυτούς??? Έτσι όπως τα έκαναν όλα με το παραμικρό έχεις φόρους!!!:ranting2:

Σκάψου το παααααααρα πολύ καλά...!

Κωνσταντίνος
29-05-13, 20:46
Χώρια που διάλεξες ένα κάργα κακόγουστο...

E461800
29-05-13, 21:50
Καλησπέρα σε όλους τους BMWFANS :thumbsup:.

Εχει φέρει κανένας αυτοκίνητο απ το εξωτερικό??
... αν ναι, ποια ήταν η εμπειρία του?

αν για παραδειγμα, φέρω αυτο απο Γερμανία:
https://www.autoscout24.de/DetailsGTM.aspx?id=232921918&cd=635050042070000000&asrc=st|fs

Πόσο θα μου στοιχισει ο εκτελωνισμός στο περίπου?

ξέρω θα μου πείτε, ειναι παλιό το αυτοκίνητο και δεν αξιζει να το φερεις....., αλλα θελω να το κανω καθαρά για να μου μείνει η εμπειρία που θα κάνω ενα ταξίδι με αυτο, απο Γερμανια προς Ελλάδα.

αν προχωρησω, τι να προσέξω πριν τιν αγορά?


Ας το εκεί να το χαίρονται ,δέν συμφέρει με τίποτάαααααααααα !!!!!!!!!!!!!!!!! Αγοράζεις bmw E92 με τα λεφτά που θα δώσεις ......

kotanidis
29-05-13, 21:57
Μαγκες έχετε δίκιο καλύτερα να κάνω ενα ταξίδι με το δικο μου e36 προς Γερμανία και μετά πίσω και να μην μπω στα βαθιά και πνιγώ...
Απλά πρώτη φορά έχω κολισει τόσο πολύ με ενα αυτοκίνητό με ενα απλό E36 COUPE.. έχω αλαξη 5 αυτοκίνητα και είναι το μόνο αμάξι που δεν θα το αλαζα με κανένα.


B. M. W 4 EVER..

rallakias
29-05-13, 22:31
αν θελει να βγαλει πινακιδες...
αλλιως τι παιζει για εισαγωγη ανταλλακτικα και προσωρινες...
καπου το ειχαμε συζητησει ξανα...

Αν δεν βγάλει ελληνικες πινακιδες θεωρητικα δεν εχει κανενα προβλημα καθοτι δεν θα πληρωσει κατι οταν ερθει στην Ελλάδα.
Αλλα με τι πινακίδες θα κυκλοφορεί?Με τι προσωρινές Γερμανικες?Μέχρι πότε?

Αν ερθει ολοκληρο το αυτοκινητο ,θα πρέπει μπαινοντας στη χώρα να πάει σε ενα τελωνειο και να κανει ενα εγγραφο που να πιστοποιεί πότε μπηκε στη χώρα (Δήλωση Αφιξης Οχηματος).Μετα απο 6 μηνες θεωρητικα θα εχει προβλημα γιατι θα πρέπει είτε να εχει ξαναβγεί εκτος της χώρας είτε να εχει βγάλει ελληνικες πινακίδες.Αν εντω μεταξυ εχει διαλυθει και πωληθει σαν ανταλλακτικα υπάρχουν αλλα προβλήματα
Α)δεν εισαι ιδιώτης αλλα επαγγελματιας εφοσον πουλάς κάτι ,με οτι αυτο συνεπαγεται σε δασμούς ,φορολογια κτλ
Β)Θέλεις αποδεικτικα εγγραφα (τιμολογια) οτι οντως πουληθηκε το αυτοκινητο

Γενικά μπλέκει η κατασταση θα ελεγα.

Μια λύση ενδιαμεση που δεν ξέρουν πολλοι ειναι το να βάλεις το αυτοκινητο με ξένες πινακιδες στην Ελλάδα και μετα το εξαμηνο να καταθέσεις τις ξένες πινακίδες στην εφορια ,δηλώνοντας ακινησια.Ετσι για 6 μηνες το χρόνο εχεις ενα αυτοκινητο χωρίς να εχεις τα αρνητικα της ελληνικης φορολογιας στις ελληνικες πινακίδες.

spar@
30-05-13, 03:22
Αν δεν βγάλει ελληνικες πινακιδες θεωρητικα δεν εχει κανενα προβλημα καθοτι δεν θα πληρωσει κατι οταν ερθει στην Ελλάδα.
Αλλα με τι πινακίδες θα κυκλοφορεί?Με τι προσωρινές Γερμανικες?Μέχρι πότε?

Αν ερθει ολοκληρο το αυτοκινητο ,θα πρέπει μπαινοντας στη χώρα να πάει σε ενα τελωνειο και να κανει ενα εγγραφο που να πιστοποιεί πότε μπηκε στη χώρα (Δήλωση Αφιξης Οχηματος).Μετα απο 6 μηνες θεωρητικα θα εχει προβλημα γιατι θα πρέπει είτε να εχει ξαναβγεί εκτος της χώρας είτε να εχει βγάλει ελληνικες πινακίδες.Αν εντω μεταξυ εχει διαλυθει και πωληθει σαν ανταλλακτικα υπάρχουν αλλα προβλήματα
Α)δεν εισαι ιδιώτης αλλα επαγγελματιας εφοσον πουλάς κάτι ,με οτι αυτο συνεπαγεται σε δασμούς ,φορολογια κτλ
Β)Θέλεις αποδεικτικα εγγραφα (τιμολογια) οτι οντως πουληθηκε το αυτοκινητο

Γενικά μπλέκει η κατασταση θα ελεγα.

Μια λύση ενδιαμεση που δεν ξέρουν πολλοι ειναι το να βάλεις το αυτοκινητο με ξένες πινακιδες στην Ελλάδα και μετα το εξαμηνο να καταθέσεις τις ξένες πινακίδες στην εφορια ,δηλώνοντας ακινησια.Ετσι για 6 μηνες το χρόνο εχεις ενα αυτοκινητο χωρίς να εχεις τα αρνητικα της ελληνικης φορολογιας στις ελληνικες πινακίδες.
Καταθετεις πινακίδες για ακινησία που; Στην χώρα απο όπου το έφερες;
Δεν χρειάζεται να πας τελωνείο για δήλωση άφιξης δεν ισχύουν οι αποδείξεις διοδίων ;

rallakias
30-05-13, 07:45
Καταθετεις πινακίδες για ακινησία που; Στην χώρα απο όπου το έφερες;
Δεν χρειάζεται να πας τελωνείο για δήλωση άφιξης δεν ισχύουν οι αποδείξεις διοδίων ;

Καταθετεις πινακίδες στην εφορία της Ελλάδας.Το εχει κανει συγγενής μου.

Οι αποδειξεις των διοδίων τι αποδεικνύουν?Οτι περασε ένα αυτοκινητο απο ενα σημειο διοδιων?
Ο νόμος λέει αυτο που σου περιγράφω για τη δήλωση Δ.Α.Ο. στο ''οικείο τελωνείο''. Απο εκει και πέρα εχει κυκλοφορησει πολύ παραφιλολογία περι εισητηριων Πάτρα-Ανκόνα ως αποδειξη οτι το οχημα βγήκε στο εξωτερικό και διαφορα αλλα τερτίπια.Οταν (και αν) φτάσει το θέμα στην εφορία για έλεγχο ,ισχύουν ως αποδεικτικά μονο όσα λέει ο νόμος και οχι όσα λέει ο κάτοχος ως αποδεικτικά.
Απο εκει και πέρα ο καθενας κριση εχει και ενεργεί κατα βούληση.

Σε κάθε περίπτωση όλα οσα περιγράφουμε έχουν εγκυκλοπαιδική σημασία στην Ελλάδα της κρίσης του 2009 και μετά.Αυτα ειχαν νόημα τότε που τα μεταχειρισμένα της Γερμανίας ήταν σημαντικά φθηνοτερα απο της Ελλάδας.Τώρα τα πραγματα ειναι αντίστροφα.

rallakias
30-05-13, 07:51
Καταθετεις πινακίδες στην εφορία της Ελλάδας.Το εχει κανει συγγενής μου.


Διορθωση :
Οχι στην εφορία ,αλλά στην ''αρμοδια τελωνειακή αρχή''.