PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματακια X3



Chris
27-05-13, 08:47
Kαλημερα στην παρεα. Σαν καινουργιος σε αυτ/το αυτοματο και χωρις καμια εμπειρια θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα που εχω παρατηρησει.
Εχω το 3,0 Χ3 si,
-σε ανηφορα και γενικα χωρις πολυ γκαζι οταν ειναι να αλλαξει ταχυτητα κανει ενα μικρο σκορτσαρισμα..ΕΙναι φυσιολογικο?
- οταν το αυτοκινητο φρεναρει η αφηνω γκαζι απο περισσοτερα χλμ κανει ενα βουητο/μουγκρητο οχι πολυ δυνατο αλλα το καταλαβανεις.
:thanks:

Ptboul
27-05-13, 09:00
και τα δύο είναι είναι φυσιολογικά.

Chris
21-06-13, 08:43
Χτες μετα απο επισκεψη σε βενζιναδικο (το ρεζερβουαρ ηταν στην μεση) εβαλα βενζινη, το γεμισα.
Παρατηρησα οτι η βελονα του δεικτη δν ανεβηκε αμεσα αλλα υστερα απο διαδρομη 25 χμ εφτασε στο full?
Tι λετε να συμβαινει?

Bazil Van Sinner
21-06-13, 11:24
τιποτα το ιδιαιτερο,με την κλιση που μπορει να ειχε το αυτοκινητο και την κινηση του,
αργησε λιγο να το διαβασει.

Chris
21-06-13, 14:24
Το θεμα ειναι οτι βαζω συνεχεια στο ιδιο βενζιναδικο βρισκεται σε ευθεια και το μονο θεμα ειναι οτι απλα ειχε ζεστη...Αργησε να διαβασει περι τα 30χλ

paggeor
21-06-13, 19:53
Είναι φυσιολογικό σε ανηφόρα, το ίδιο κάνει και το δικό μου ! Για την βενζίνη δεν έχω άποψη ...

mark e92
21-06-13, 21:42
Μπορεί και λόγο ζέστης να το παρουσίαση αυτό.
Από ποσότητα τι είδες πήρε την σωστή;

Chris
04-07-13, 15:28
Ναι σαν ποσοτητα γεμισε εντελως..

fanisk
04-07-13, 15:57
Μια χαρα εισαι και στα 3.

Chris
09-08-13, 12:51
Kαι ομως παιδια επειδη με ετρωγε με το σκορτσαρισμα πηγα και το κοιταξα..Δν ειναι φυσιολογικο...μαλλον το πισω διαφορικο

Bazil Van Sinner
09-08-13, 14:10
Kαι ομως παιδια επειδη με ετρωγε με το σκορτσαρισμα πηγα και το κοιταξα..Δν ειναι φυσιολογικο...μαλλον το πισω διαφορικο
το διαφορικο η' οι βασεις του?

Chris
09-08-13, 14:53
διαφορικο ειπαν στο συνεργειο

Bazil Van Sinner
09-08-13, 15:10
δεν το 'χω ας μιλησουν οι ειδικοι και οι κατοχοι!

το συνεργειο σου το εμπιστευεσαι?

Chris
09-08-13, 16:31
Eξουσιοδοτημενο ειναι και το παλικαρι εκει φαινεται γνωστης

m-power_01
11-08-13, 00:59
Kαι ομως παιδια επειδη με ετρωγε με το σκορτσαρισμα πηγα και το κοιταξα..Δν ειναι φυσιολογικο...μαλλον το πισω διαφορικο

Στο διαφορικό μπορεί να οφείλεται το βουητό. Το οποίο βουητό ειναι κατι γενικό μπορει να ειναι χίλια δυο μπορει και τίποτα.
Το σκορτσαρισμα πάντως να ειναι απο το πίσω διαφορικο κατά 99% ειναι μπαρουφα! Πήγαινε και αλλού, σε κάποιο Συνεργειο που να εμπιστευεσαι. Ειναι κρίμα να δώσεις λεφτά και να μην κανεις δουλειά.

Τα περισσότερα x-drive εχουν θέμα με το μεσαίο διαφορικό τρανσφερ.

m-power_01
11-08-13, 01:13
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=14046
Αυτό το θρεντ περιγράφει την ιστορία ενός ανθρώπου από τον Βόλο , ο οποίος πρέπει να είχε απελπιστεί τόσο πολύ απο τις χαζομαρες που του λέγανε, που κατέβηκε Αθήνα για να βρει τι συμβαίνει !
Βέβαια οπως θα διαβάσεις στο τέλος, μόνο σε κακό δεν του βγήκε το ταξίδι του.

Chris
12-08-13, 09:19
Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...για να δουμε

Chris
14-10-13, 13:11
Το μεσαιο διαφορικο αλλαχτηκε και συμφωνα με οδηγιες απο το συνεργειο θελει καποια χλμ να στρωθει (οχι kick down, κοφτες κλπ) για να πατησουν τα δισκακια!!!
Αντε να δουμε...

mark e92
14-10-13, 13:16
Ποσο στοίχισε όλη η φασαρία;;;
Είχες εγγύηση;

Chris
14-10-13, 13:17
Ευτυχως ειχα εγγυηση...οποτε το κοστος αγνωστο. Ο Σπανος μου χε πει κανα 1200ε

Chris
25-10-13, 09:56
Tο σκορτσαρισμα τελειωσε, ο αισθητηρας Λ αλλαχτηκε αλλα το ελαφρυ σφυριγματακι οταν αφηνεις το γκαζι το συνεχιζει....Any idea

Kazakos Garage
25-10-13, 18:34
,,Μάλλον το ενδιάμεσο κιτα καλύτερα

mimisno1
21-03-14, 15:25
ρε παιδια μια αλλαγη δίσκος πλατό σε ενα χ3 3λιτρο ντιζελ του 2005 ποσο να κοστιζει πανω κατω . ;;; εργασία ανταλλακτικά όλα μαζί .

Chris
21-03-14, 15:49
Με την αλλαγη των ελαστικων ολα τελειωσαν!!!!

120ie87
21-03-14, 18:10
Kαι ομως παιδια επειδη με ετρωγε με το σκορτσαρισμα πηγα και το κοιταξα..Δν ειναι φυσιολογικο...μαλλον το πισω διαφορικο



Χρήστο, ήθελα να σου γράψω για το βουητό που λες. Αν έχεις 90.000χλμ+ και δεν έχεις αλλάξει υγρά διαφορικού, άλαξε τα. :original:

Chris
24-03-14, 14:17
Oλα εχουν αλλαχτει. xdrive, βαλβολινες σε ολα τα διαφορικα/σασμαν, φιλτρο σασμαν, συγχρονισμος..Μεγαλο ρολο παιζουν τα λαστιχα...και να ειναι αυτα που προτεινει η ΒΜW.

Centarius
02-04-14, 13:51
Kαλησπέρα στην παρέα, με λένε Γιάννη και είμαι ένας επίδοξος αγοραστής μιας μετ/σμένης Χ3.

Βρήκα το πολύ διαφωτιστικό σας φόρουμ κατα την αναζήτηση πληροφοριών για το εν λόγο μοντέλο και εντυπωσιάστηκα απο την πληθώρα στοιχείων που βρήκα. Μιας και δεν είχα ξανά επαφή με την BMW θα ήθελα την συμβουλή σας για το τί πρέπει να προσεχθέι στην αγορά μεταχειρισμένης Χ3 f/l, πέραν των κλασσικών.

Διάβασα σε ένα θέμα για προβλήματα σχετικά με τα διαφορικά και τον κλιματισμό. Πέρα απο αυτά έχετε να μου επιστήσετε την προσοχή και κάπου αλλού;

Επίσης όποιος έχει να προτείνει εδώ η με pm κάποιον έμπιστο τεχνικό κοντά στα Πατήσια θα το εκτιμούσα δεόντος!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις!

Chris
02-04-14, 15:02
Πιστευω πως υπαρχει λεπτομερη αναλυση ολων των μεγαλων και μη προβληματων του συγκεκριμενου αυτοκινητου..Μια βολτα μαζι του θα τα καταλαβεις ολα...

Nino
02-04-14, 16:02
Kαλησπέρα στην παρέα, με λένε Γιάννη και είμαι ένας επίδοξος αγοραστής μιας μετ/σμένης Χ3.

Βρήκα το πολύ διαφωτιστικό σας φόρουμ κατα την αναζήτηση πληροφοριών για το εν λόγο μοντέλο και εντυπωσιάστηκα απο την πληθώρα στοιχείων που βρήκα. Μιας και δεν είχα ξανά επαφή με την BMW θα ήθελα την συμβουλή σας για το τί πρέπει να προσεχθέι στην αγορά μεταχειρισμένης Χ3 f/l, πέραν των κλασσικών.

Διάβασα σε ένα θέμα για προβλήματα σχετικά με τα διαφορικά και τον κλιματισμό. Πέρα απο αυτά έχετε να μου επιστήσετε την προσοχή και κάπου αλλού;

Επίσης όποιος έχει να προτείνει εδώ η με pm κάποιον έμπιστο τεχνικό κοντά στα Πατήσια θα το εκτιμούσα δεόντος!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες απαντήσεις!


ριξε μια ματια εδω!!https://www.bmwfans.gr/index.php
αα γραψε και για ποια εκδοση ενδιαφερεσαι 2.0 2,5 3.0?
οσο για συνεργειο... η ταπεινη μου αποψη ειναι να μπει σε διαγνωστικο καθως και να δεις και το ιστορικο του αυτοκινητου σε καποιο εξειδικευμενο ή εξουσιοδοτημενο συνεργειο .τουλαχιστον για τον ελεγχο αγορας του!!

Nino
02-04-14, 16:27
ριξε μια ματια εδω!!https://www.bmwfans.gr/index.php
του!!

το σωστο link
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5666

Centarius
02-04-14, 19:08
Σε ευχαριστώ φίλε Νίνο! Θα το δώ και θα ποστάρω εκεί ότι απορίες...

I_MNL
02-04-14, 22:16
Το πήγες σε κάποιον ειδικό;

Οδηγάω και αυτόματο αυτοκίνητο (όχι BMW). 6τάχυτο ZF. Τι τύπος είναι το δικό σου;
Γενικά οι αλλαγές είναι ομαλές. Σε ανηφόρα δεν το έχω νιώσει να σκορτσάρει και στο φρενάρισμα που περιγράφεις δεν μουγκρίζει.
Έχεις προσέξει αν το στροφόμετρο "παίζει" καθόλου σε σταθερή ταχύτητα;

I_MNL
02-04-14, 22:23
Γράψτε λάθος....
Τώρα είδα πως λύθηκε το πρόβλημα :-)