PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Πρόβλημα συμπλέκτη;



gant
22-03-10, 10:11
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους.

Εχω ένα Ε46 316 facelift και τον τελευταίο καιρό, όταν είναι κρύο το αμάξι, δυσκολεύει σχεδόν πάντα,στο να κουμπώσει η πρώτη ταχύτητα, δηλαδή ο λεβιές θέλει δύναμη. Τώρα με το short shift το πρόβλημα έγινε πιό αισθητό.
Να σημειώσω πως το αμάξι έχει 64500χλμ και πως για το πρώτο inspection2, το OBD, μου δείχνει πως θέλει άλλα 1400χλμ.
Στο Ε21 που συνέβαινε κάτι παρόμοιο, αφου μου είχαν αλλάξει 2 φορές συμπλέκτη-πλατό από εγγύηση, στο τέλος είχαν διαπιστώσει πως το υπάρχον ελατήριο μέσα στην τρόμπα, ήταν σπασμένο και μερικές φορές δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα.
Τώρα σε αυτο, δεν πάει το μυαλό μου σε κάτι, εκτός και αν υπάεχει πρόβλημα με τις βαλβολίνες.

Kostas_1
22-03-10, 10:13
Σωστη η σκεψη για τις βαλβολινες....Για κοιταξε τις, γιατι παρόμοια δυσκολία για την 1η έχει λυθει ετσι...

Stefanos_Cool
22-03-10, 10:16
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους.

Εχω ένα Ε46 316 facelift και τον τελευταίο καιρό, όταν είναι κρύο το αμάξι, δυσκολεύει σχεδόν πάντα,στο να κουμπώσει η πρώτη ταχύτητα, δηλαδή ο λεβιές θέλει δύναμη. Τώρα με το short shift το πρόβλημα έγινε πιό αισθητό.
Να σημειώσω πως το αμάξι έχει 64500χλμ και πως για το πρώτο inspection2, το OBD, μου δείχνει πως θέλει άλλα 1400χλμ.
Στο Ε21 που συνέβαινε κάτι παρόμοιο, αφου μου είχαν αλλάξει 2 φορές συμπλέκτη-πλατό από εγγύηση, στο τέλος είχαν διαπιστώσει πως το υπάρχον ελατήριο μέσα στην τρόμπα, ήταν σπασμένο και μερικές φορές δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα.
Τώρα σε αυτο, δεν πάει το μυαλό μου σε κάτι, εκτός και αν υπάεχει πρόβλημα με τις βαλβολίνες.

ξεκίνα από τα εύκολα, δλδ τα λάδια του σασμάν και τα υγρά των υδραυλικών.

Konstantinos E60
22-03-10, 10:19
Εγω πάλι σε βλέπω για δίσκο-πλατό.Ακουγεται τρίξιμο όταν πατάς συμπλέκτη?

Kostas_1
22-03-10, 10:23
Εγω πάλι σε βλέπω για δίσκο-πλατό.Ακουγεται τρίξιμο όταν πατάς συμπλέκτη?

Για δισκο-πλατω η ένδειξη (επιπλέον της δυσκολίας για να βαζεις ταχυτητες) ειναι να χρειάζεται να πατας και τέρμα το αμπραγιαζ. Εχεις και τετοιο συμπτωμα?

Stefanos_Cool
22-03-10, 10:24
Για δισκο-πλατω η ένδειξη (επιπλέον της δυσκολίας για να βαζεις ταχυτητες) ειναι να χρειάζεται να πατας και τέρμα το αμπραγιαζ. Εχεις και τετοιο συμπτωμα?

και να πατινάρει (όχι απαραίτητα βέβαια)

Konstantinos E60
22-03-10, 10:37
Γενικότερα τα 46 άρια είχαν ένα θέμα με τους δίσκους πρώτης τοποθέτησης LUK.thumb

Υ.Γ Αν όντως είναι αυτό το πρόβλημά σου αντικατέστησέ τον με Sachs.

Vasilis
22-03-10, 10:38
Από προσωπική εμπειρία θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξεις βαλβολινες στο κιβώτιο ταχυτήτων σου .....

gant
22-03-10, 10:41
Για δισκο-πλατω η ένδειξη (επιπλέον της δυσκολίας για να βαζεις ταχυτητες) ειναι να χρειάζεται να πατας και τέρμα το αμπραγιαζ. Εχεις και τετοιο συμπτωμα?

Για τέρμα το αμπραγιάζ θα το παρατηρήσω καλύτερα.
Στα πόσα χλμ όμως πάω σε αλλαγή δίσκου-πλατώ,σε νορμάλ χρήση πάντα χρήση; Tα περισσότερα χλμ έχουν γίνει εκτός πόλης.

Εχω όμως μιά παρατήρηση. Πριν 2 χρόνια προσπαθώντας να παρκάρω σε μιά κατηφόρα με αρκετά μεγάλη κλίση στο Χαιδάρι, ο συμπλέκτης γέμισε ντουμάνια, αλλά στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως έχει μιά ευαισθησία στην υπερθέρμανση αλλά αφού οι ταχύτητες κουμπώνουν δεν υπάρχει πρόβλημα.
Μήπως η πατάτα ξεκίνησε τότε;

Konstantinos E60
22-03-10, 10:46
Απο προσωπική εμπειρία.Με πολύ νορμάλ χρήση η πρώτη αλλαγή έγινε στις 20.000 χλμ περίπου ,λόγω αστοχίας υλικού.Οταν πουλήθηκε το αμάξι είχε 180.000 χλμ. (160.000 χλμ με τον 2ο δίσκο).Αναφέρομαι στο δικό μου Ε46 318.
Και ίσως να συνέβαλε και η ανηφόρα στην γρηγορότερη φθορά.

Kostas_1
22-03-10, 10:50
Και γω απο προσωπικη εμπειρια σε Ε46, 1.6 1999. Σε καποια δυσκολη ανηφορα μου ειχε κανει και μενα ο συμπλεκτης τα δικα του.
Τελικα το πούλησα με 130.000 χλμ, χωρις να χρειαστει να αλλαξω δισκο-παλτω. Μονο βαλβολινες....

gant
22-03-10, 13:19
Το έκανα δοκιμή, δεν αποσυμπλέκει χαμηλά, ούτε πατινάρει.
Λογικά πηγαίνω για αλλαγή βαλβολίνων και βλέπουμε, αλλά έχω την απορία ρε γμτ γιατί μετά 5-10 λεπτά, αφου ζεσταθεί πλέον το μοτέρ, εξαφανίζεται και η δυσκολία κουμπώματος της πρώτης.

Kostas_1
22-03-10, 13:24
Κοιτα μηπως θελει μονο συμπληρωμα βαλβολινες...

gant
22-03-10, 14:52
Κοιτα μηπως θελει μονο συμπληρωμα βαλβολινες...


Θα το ελέγξω :thanks:

Christos 330
22-03-10, 16:10
Χιλιομετρα του αυτοκινητου σου ; ; ;

Tsakirakos
22-03-10, 17:17
και το δικο μου οταν ειναι κρυο ετσι κανει...ναζακια ειναι!!!

deepBLUE
22-03-10, 17:27
Δε νομιζω οτι ειναι θεμα βαλβολινης αλλα θεμα πλατο-δισκου(μπορει και να εχει ξερυθμιστει).
Το εχω και εγω στο 46 αυτο το θεμα καποιες φορες (χωρις να πατιναρω η κατι τετοιο)και μια και εχω αλλαξει βαλβολινες δεν ειδα καμμια διαφορα.
Ομως ριξε και μια ματια στο πατακι μηπως ειναι πολυ πανω.
Καποια στιγμη που θα αλλαξω και γω δισκο πλατω θα δουμε τι πραγματικα παιζει γιατι το αμαξι απο τοτε που το πηρα δεν εχω ξαναλλαξει δισκο πλατο ρουλεμαν.

gant
22-03-10, 19:08
Χιλιομετρα του αυτοκινητου σου ; ; ;

Χρήστο το έχω αναφέρει στην αρχή: 64500

gant
22-03-10, 19:09
Δε νομιζω οτι ειναι θεμα βαλβολινης αλλα θεμα πλατο-δισκου(μπορει και να εχει ξερυθμιστει).
Το εχω και εγω στο 46 αυτο το θεμα καποιες φορες (χωρις να πατιναρω η κατι τετοιο)και μια και εχω αλλαξει βαλβολινες δεν ειδα καμμια διαφορα.
Ομως ριξε και μια ματια στο πατακι μηπως ειναι πολυ πανω.
Καποια στιγμη που θα αλλαξω και γω δισκο πλατω θα δουμε τι πραγματικα παιζει γιατι το αμαξι απο τοτε που το πηρα δεν εχω ξαναλλαξει δισκο πλατο ρουλεμαν.

Οχι, το πατάκι είναι εντάξει.