PDA

Επιστροφή στο Forum : Στους δρόμους το πρώτο αυτοκίνητο ρομπότ



Vasilis
21-03-10, 22:33
Αυτοκίνητο-ρομπότ θα βγει στο δρόμο για πρώτη φορά τον Ιούνιο, στο διαγωνισμό Pikes Peak. Σε πολλούς το νέο μοντέλο της Audi θα θυμίσει το γνωστό «Κιτ», το γρήγορο αμάξι που πρωταγωνιστούσε στο θρυλικό «Ιππότης της ασφάλτου»!

Το «Shelley», όπως ονόμασαν οι ερευνητές από το Κέντρο Ερευνών Automotive το νέο όχημα, λειτουργεί με αυτόματο πιλότο, αφού δεν χρειάζεται καθόλου οδηγό.

Οι ξεχωριστές ιδιότητες του αυτοκινήτου οφείλονται στον ηλεκτρονικό επεξεργαστή που υπάρχει στο πορτμπαγκάζ του, ενώ στο ίδιο σημείο διαθέτει και...
ένα GPS, που είναι όμως πολύ διαφοροποιημένο από τους πλοηγούς της αγοράς.

Η τεχνολογία του συγκεκριμένου GPS, όσον αφορά τις αποστάσεις, επιτρέπει λάθος το πολύ μέχρι δύο εκατοστά.

Το αυτοκίνητο διαθέτει αισθητήρες στις ρόδες και ένα κοντέρ που μετρά την επιτάχυνση. Ετσι, «καταλαβαίνει» την ταχύτητα και μπορεί να κάνει προκαθορισμένη πορεία κρατώντας τη σωστή κατεύθυνση και την κατάλληλη ισορροπία. Για όλα αυτά φυσικά φροντίζει και το ηλεκτρονικό σύστημα που διαθέτει.

Περνώντας σε αυτό οι ειδικοί τις οδηγίες που απαιτούνται για να φτάσει το όχημα στο συγκεκριμένο προορισμό, οι πληροφορίες αυτές μετατρέπονται σε αλγορίθμους που δίνουν εντολή στο αυτοκίνητο σχετικά με το πότε πρέπει να στρίψει, πότε να φρενάρει και πότε να επιταχύνει.
https://i760.photobucket.com/albums/xx248/bmw330vasilis/audi_Shelley.jpg


Μία θρυλική απόσταση θα δοκιμάσει να διανύσει το ρομποτικό αμάξι στο διαγωνισμό του Pikes Peak, που συνολικά περιλαμβάνει 156 στροφές. Η διαδρομή συνήθως ξεκινά από τα 2.000 μέτρα ύψους στο βουνό Rocciose του Κολοράντο και φτάνει στα 4.300 μέτρα. Σε όλη αυτή την απόσταση δεν υπάρχει κανένα προστατευτικό κιγκλίδωμα.

Τώρα, το αυτοκίνητο περνάει από διάφορους ελέγχους για να επιβεβαιωθεί ότι όχι μόνο θα καταφέρει να ολοκληρώσει τη διαδρομή, αλλά και ότι θα σημειώσει ένα νέο ρεκόρ. Δεν είναι γνωστό το πότε θα κυκλοφορήσει το νέο μοντέλο στην αγορά, αλλά σίγουρα θα μαγέψει με τις ικανότητές του.

Οι ειδικοί λένε ότι αγγίζει τέτοια ταχύτητα που μόνο λίγοι επαγγελματίες οδηγοί θα τολμούσαν να δοκιμάσουν.

24gr.blogspot.com

Stamatis
21-03-10, 22:51
μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλα Audi μπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλαμπλα μπλα μπλα



Τρομερό σαν σκέψη, μακάρι να το δούμε και στο δρόμο, αλλά πάλι γκολ φάγαμε έτσι?

katsaraios
21-03-10, 22:59
οτι και να κανει ,στην αναβαση αυτη ενας ζωγραφισε για παντα


https://www.youtube.com/watch?v=TKgeCQGu_ug&feature=related


:warriorsmiley::warriorsmiley:

NickE60
21-03-10, 23:02
Πολύ καλό γι αυτούς που "κοιμούνται" στο αυτοκίνητο! Αν και όταν φτάσω 80 ...θα το εμπιστευτώ ! :thumbsdown:

Όταν έρχεται ένα συμβατικού τύπου αυτοκίνητο κατα πάνω σου, τι θα κάνει αυτό άραγε? θα βάζει όπισθεν? θα φρενάρει? θα κάνει ελιγμούς? θα πετάει? ή θα εξαφανίζεται?? :think:
Όταν έχει βαριά συννεφιά ή σε ένα μακρύ τούνελ όπου τα GPS έχουν θέματα τι θα σου λέει?? Ξύπνα και πιάσε τιμόνι γιατί δεν βλέπω?? :think:
Θα κυκλοφορεί σε ειδικούς δρόμους όπου θα κυκλοφορούν μόνο τέτοιου τύπου οχήματα?? Εντυπωσιακό μεν, αλλά μέχρι εκεί.....
Άχρηστη επινόηση ώσπου να αποσυρθεί οτιδήποτε κυκλοφορεί ...και θα κυκλοφορεί για τα επόμενα 10 χρόνια ...τουλάχιστον.

Το σύστημα active cruise control της BMW είναι πιο "γήινο" ...κι ας κοντεύει να κλείσει 10ετία

z3 2.2
21-03-10, 23:20
μια ακομα επιδειξη τεχνολογιας στο χωρο της αυτοκινησης
τι καλα!!! σε λιγο θα σου π.....ει τη γυναικα ενα δημηουργημα του Bill Gates και στο τελος θα σου λεει ποσο θα σου αρεσε αν την π......ς εσυ.....
καλη φαση!

Stamatis
21-03-10, 23:25
Γιατί ρε παιδιά το παίρνετε έτσι?

Οταν έχω ραντεβού εκτός γραφείου σιχτιρίζω την ώρα και τη στιγμή, οπότε ή αναγκαστικά παίρνω τη μηχανή να ξεμπερδεύω μια ώρα αρχίτερα ή όταν αναγκαστικά πάω με το αυτοκίνητο τσακίζουν τα νεύρα μου.

Δεν θα ήταν τέλειο να μπαίνεις μέσα, να χαζεύεις την εφημερίδα σου, να μιλάς στο τηλέφωνο, να βλέπεις τηλεόραση ή να κοιμάσαι μια ωρίτσα μέχρι να φτάσεις;

Νομίζω είμαι ο πρώτος που θα έπαιρνε ένα τέτοιο κόλπο, ειδικά αν έβγαινε και κάτι να σε αφήνει στη δουλειά σου και να πάει στο διάολο μόνο του να παρκάρει όπου βρει.

z3 2.2
21-03-10, 23:33
αν θα εχεις την οικονομικη ανεση για κατι τετοιο γιατι να μην παρεις ενα σοφερ στο φιναλε?
δε ξερω μου τη σπανε τετοιου ειδους "ευνουχισμοι" ρε γαμωτο.
δλδ μπανεις σε ενα τριπακι του στυλ "Ναι!!! αυτη ειναι η λυση που εψαχνα.Τωρα πια ειμαι ακομα πιο αμετοχος στη ζωη μου!"
Το εκανα πολυ δραματικο ε?
Ναι νομιζω πως ναι...(χιχιχι)

TOMIS
21-03-10, 23:38
Μιλαμε για κατι που ειναι προτοτυπο και σε λιγα χρονια με την εξελιξη της τεχνολογιας θα γινει οντως σαν τον κιτ..Η audi αλλη μια φορα απεδειξε ποσο μεγαλη εταιρεια κι αυο οφειλουν να το παραδεχτουν ολοι...

Stamatis
21-03-10, 23:43
αν θα εχεις την οικονομικη ανεση για κατι τετοιο γιατι να μην παρεις ενα σοφερ στο φιναλε?
δε ξερω μου τη σπανε τετοιου ειδους "ευνουχισμοι" ρε γαμωτο.
δλδ μπανεις σε ενα τριπακι του στυλ "Ναι!!! αυτη ειναι η λυση που εψαχνα.Τωρα πια ειμαι ακομα πιο αμετοχος στη ζωη μου!"
Το εκανα πολυ δραματικο ε?
Ναι νομιζω πως ναι...(χιχιχι)

Έχω σωφέρ, αυτόν θέλω να ξεφορτωθώ.

Είναι σχετικά απίθανο να σου πηδήσει τη γυναίκα το αυτοκίνητο.
Ο σωφέρ θα το προσπαθήσει όμως.

TOMIS
21-03-10, 23:49
Έχω σωφέρ, αυτόν θέλω να ξεφορτωθώ.

Είναι σχετικά απίθανο να σου πηδήσει τη γυναίκα το αυτοκίνητο.
Ο σωφέρ θα το προσπαθήσει όμως.
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

z3 2.2
21-03-10, 23:51
Έχω σωφέρ, αυτόν θέλω να ξεφορτωθώ.

Είναι σχετικά απίθανο να σου πηδήσει τη γυναίκα το αυτοκίνητο.
Ο σωφέρ θα το προσπαθήσει όμως.

Παρε gay σοφερ και εχε το κεφαλι σου ησυχο!!!χαχαχααχα
:thjacked::thjacked::thjacked:

Ptboul
22-03-10, 13:31
Ένα παρόμοιο σύστημα είχα διαβάσει στην εφημερίδα πριν πολλά χρόνια όπου απεικόνιζε αμάξια - βαγόνια τα οποία κινούνταν σε ράγες-μαγνητικό πεδίο κ μέσα οι επιβάτες αφού είχαν προ επιλέξει την επιθυμητή διαδρομή, απολάμβαναν κουβέντα κ καφέ μέχρι να φθάσουν στον προορισμό τους.

Μακρινό για την ώρα όνειρο αφού απαιτείται ριζική αλλαγή στα οδικά δίκτυα όλων των χωρών. Σκεφθείτε όμως μετακινήσεις απαλλαγμένες από το άγχος του μποτιλιαρίσματος, τροχαία ατυχήματα, θανάτους, κλπ..

PATSIMINI
22-03-10, 13:40
οι περισσοτεροι απο δω μεσα το βλεπουν σαν ενα δημιουργημα της Αουντι και δεν το δεχονται ευκολα...απο την αλλη αν το δεισ οτι ειναι ενα επιτευγμα της ρομποτικης και ευφυων συστηματων κλπ που ετυχε να γινει μεσω της Αουντι τοτε ναι ειναι τρομερο και σαν ιδεα και σαν εκτελεση...μενει να δουμε το χρονο..............

NickE60
02-04-10, 13:29
Τελικά η Audi συνεχίζει το κλασσικό σπορ της "οικειοποίησης" της καινοτομίας.....

https://videos.howstuffworks.com/science-channel/34019-visions-of-the-future-intelligent-driving-video.htm

Samaro
02-04-10, 14:07
Τα πράγματα είναι απλά.
Θέλεις Ρομπότ;;; Απευθύνεσαι στίς SONY,MITSUBISHI, H.P.,και στην AUDI.
Θέλεις Πραγματικό Αυτοκίνητο ;;; Απευθύνεσαι στη BMW.
:original:

BILL007
02-04-10, 14:09
AKΡΙΒΩΣ!!! The ultimate driving machine thumb thumb thumb thumb thumb thumb

https://www.ultimatebet.com/images_v2/promotions/en/win-ultimate-driving-machine.jpg