PDA

Επιστροφή στο Forum : [E39] Προβλημα στο τιμονι



Γιαννης Ε39
21-05-13, 07:24
Καλημερα στο φορουμ.Καποια στιγμη εχθες το απογευμα,(αφου εχω βγαλει το αυτοκινητο απο το γκαραζ μετα απο 10 μερες ακινησιας),χρειαστηκε να πατησω κορνα.Παταω μια,παταω δυο,τρεις,τιποτα.Θα εκαψε καμια ασφαλεια λεω.....Συνεχιζω και ενω εχει αρχισει να σκοτεινιαζει κανω να αναψω τα φωτα.Ολα οκ μεχρι την στιγμη που αντιλαμβανομαι οτι τα κουμπια στο τιμονι δεν φωτιζονται.Δοκιμαζω να ανοιξω το cruise control,τιποτα.Με λιγα λογια στο τιμονι δεν δουλευει τιποτα....Εκανα μια να κοιταξω τις ασφαλεις που εχει στο ντουλαπακι,αλλα δεν ειδα κατι(ηταν και νυχτα...).Ετυχε σε κανενα ποτε κατι παρομοιο;Καμια ιδεα;

Bazil Van Sinner
21-05-13, 07:43
Γιαννη τωρα που ειναι μερα,μηπως ξανατσεκαρες τις ασφαλειες?

Skyline_IS
21-05-13, 08:15
Το λαμπακι του αεροσακου εχει αναψει? Αν το αμαξι σου ειναι μοντελο μεχρι 6/1999 τοτε φοραει το χαρτινο slip ring και ειναι πολυ πιθανο να κοπηκε.Εβγαλες μηπως καθολου τελευταια το τιμονι σου?

Γιαννης Ε39
21-05-13, 08:50
Ασφαλεια δεν βρηκα καμμενη,λαμπακι του αεροσακου ειχε αναψει,το εσβησα και μετα απο καποιες μερες ξανα αναψε.Τιμονι δεν εβγαλα ποτε και οντως το αυτοκινητο μου ειναι 98 μοντελο.Μαλλον ειναι αυτη η ταινια....Ξερουμε τιμη για το ανταλλακτικο(καθοτι οι καιροι ειναι παρα παρα πολυ δυσκολοι...);

Skyline_IS
21-05-13, 15:41
Φανταζομαι οτι μαλλον εχεις αυτο το τιμονι
https://realoem.com/bmw/diagrams/p/c/33.png
οποτε θα χρειαστεις το ανταλλακτικο με κωδικο 32341094261 και κοστιζει στην γερμανια 137,72 EUR.

Μπορεις να βρεις και μεταχειρο απο ebay αλλα ειναι λιγο ρισκο γιατι μπορει μετα απο καιρο να τριζει και να κανει εναν ενοχλητικο ηχο.


Θα ελεγα οτι 100% ειναι αυτο το προβλημα αλλα με κανει εντυπωση το οτι δεν εχει αφαιρεθει το τιμονι.Ψαξτο λιγο καλυτερα γιατι ειναι κριμα να δωσεις 140 ευρω και εν τελει να μην ειναι αυτο το προβλημα.

Γιαννης Ε39
21-05-13, 22:06
Eυχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστηχως δεν εχω αυτο το τιμονι αλλα το αλλο(το γεροντιστικο...:th_Laie_67-1:).Οπως και να εχει θα το κοιταξω....

θανασης Φιλιππου
21-05-13, 22:23
Eυχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστηχως δεν εχω αυτο το τιμονι αλλα το αλλο(το γεροντιστικο...:th_Laie_67-1:).Οπως και να εχει θα το κοιταξω....Δε εχει σχεση ποιο τιμονι φορας αν εχει αεροσακο εχει και ταινια,98%εχει κομενη ταινια,οταν κανεις την αλλαγη προσεχε η ταινια να ειναι οι στροφες τις στη μεση για να μη σου κοπει.