PDA

Επιστροφή στο Forum : Το βάρος χαλάει την απόλαυση



Stamatis
20-05-13, 20:51
Πόσο κοστολογείς τη ζωή σου?

Αυτό είναι το νέο ηθικό δίλημμα που μας περνάνε πλέον οι αυτοκινητοβιομηχανίες, προφανώς καθ' υπαγόρευση κάποιας αποστειρωμένης λογικής προστασίας των ηλιθίων.

16 αερόσακοι, ζώνες παραμόρφωσης, μεγαλύτερο βάρος που απαιτεί μεγαλύτερη δύναμη για να κινηθεί και μεγαλύτερη κατανάλωση, που απαιτεί νέες τεχνολογίες προκειμένου να ταιριάξει με τον νέο όρο της "επάρκειας".

Είκοσι χρόνια πίσω, όταν ένα αυτοκίνητο ζύγιζε περίπου έναν τόνο, είχε περίπου 120 άλογα δύναμη, το χαρακτηρίζαμε "πιστόλι" και το αγαπούσαμε με λατρεία εάν είχε και το ανάλογο στήσιμο στο δρόμο.
Στήσιμο, τότε ήταν το αποτέλεσμα της δουλειάς ενός μηχανικού, ενός δοκιμαστή και μιας ομάδας ρυθμίσεων και εφαρμογής.

Οι λύσεις ήταν σχετικά απλές.
Τέσσερα αμορτισέρ με ελατήρια, ψαλίδια ή και ημιάκαμπτος, φύλλα σούστας για την αντίπερα όχθη και τέλος.
Η έστριβε, ή δεν έστριβε.
Τόσο απλό, τόσο κατανοητό.
Ο καλός μηχανικός, έφτιαχνε καλή ανάρτηση.
Ο κακός μηχανικός, έφτιαχνε σκοτώστρα.

Σε αυτό το πλαίσιο μάθαμε να θαυμάζουμε και να εκτιμούμε αυτοκίνητα που μπορεί να μην είχαν δέρματα στα καθίσματα, ηλεκτρικές ευκολίες, αερόσακους και τιμόνια με πλήκτρα, αλλά κοιτάγαμε παραμέσα, να βρούμε την απόλαυση της οδήγησης.

Στα απλά αυτά αυτοκίνητα, η ουσία ήταν το "πως πήγαιναν" στο δρόμο.
Σήμερα, ακόμα και ένα κακοστημένο αυτοκίνητο, σώζεται απο τα βαριά εξελιγμένα ηλεκτρονικά του.
Για όσους μαγειρεύουν, τα σημερινά αυτοκίνητα είναι ότι η σάλτσα στο ψάρι.
Τη χρησιμοποιείς όταν είναι μπαγιάτικο ή όταν δεν σου πέτυχε το ψήσιμο.

Ενώ λοιπόν η εξέλιξη στις μοτοσυκλέτες, έχει ακολουθήσει μια εντελώς διαφορετική πορεία, γιατί η μοτοσυκλέτα στην συνείδηση του καταναλωτή -είναι απο τη φύση της επικίνδυνη (και είναι μια σύμβαση η οδήγησή της, γιατί μπορεί να σε σκοτώσει πιο εύκολα) για τον συντηρητικό καθημερινό χειριστή (και όχι οδηγό) αυτοκινήτου, η εξέλιξη έχει φέρει τον αερόσακο, τη σάλτσα των ηλεκτρονικών και την αίσθηση της ασφάλειας, που αναρωτιέμαι τελικά αν χρειάζεται και τόσο στα λεγόμενα "σπορ" μοντέλα.

Που με φέρνει στο ερώτημα που γυρνάει στο μυαλό μου αυτές τις μέρες.
Που χάθηκαν τα "σπορ" μοντέλα?
Ποιος είναι ο σημερινός διάδοχος του πρώτου Μίνι, του Ωτομπιάνκι, του Rallye 205, του Renault 5 και του GTi πρώτης γενιάς?

Είμαστε άραγε διατεθειμένοι να υποχωρήσουμε στις προσταγές του κοπαδιού και να εκτιμήσουμε ένα τέτοιο αυτοκίνητο αν ποτέ παραχθεί σήμερα;

Βλέπω όλα αυτά τα θρεντ που ανοίγουμε.
Μ5, Μ3, κτηνάρες της Αουντι με V10, Ιταλικές στρίγγλες με γερμανικό Dna και τα λοιπά.

Αν βάλεις κιλά ανα ίππο, βγαίνουμε κάπου κοντά στα σούπερκαρ του 80.
Αν βγάλεις τα ηλεκτρονικά, είμαστε σε επίπεδο αστρικής πτήσης με δίπλωμα ποδηλάτου.

τι χρειάζονται όλα αυτά ενώ στην πραγματικότητα, η ψυχή μας ανήκει σε χίλια κιλά και εκατόν πενήντα άλογα?

Η μήπως μόνο εγώ το βλέπω έτσι?

* σημείωση = VW Gti Mark 1 - 115 άλογα 790 κιλά
BMW 2002 130 άλογα 1010 κιλά

η συζήτηση δική σας :thnx:

gant
20-05-13, 20:59
Μίλησες τώρα με το πνεύμα του μεγάλου Colin Chapman ρε πρόεδρα.

Stamatis
20-05-13, 21:01
https://www.youtube.com/watch?v=hmveAGJ3MNc

BILL007
20-05-13, 21:11
Σταμάτη το ποστ σου έχει μεγάλες δόσεις αλήθειας ωστόσο...

Εγω προσωπικά εκτιμώ ότι η τεχνολογία προχωρά (όπως και η ζωή) και ολα αυτά ανήκουν στο παρελθόν.

Τώρα θα μου πεις είχαμε 120 άλογα και 1000 κιλά, αλλα τα αυτοκίνητα αν στούκαραν δεν έβγαινες εύκολα ζωντανός.
Τώρα πλέον έχεις 200 άλογα και 2000 κιλά συν ασφάλεια συν ανέσεις. Νομίζω είναι fair enough, τα κιλά/ίππο περίπου ίδια συν τα πρόσθετα...

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει κάτι σπαρτιατικό/αγωνιστικό και γι'αυτό υπάρχουν λύσεις στην αγορά βλέπε Lotus Elise, Μ3 CSL κτλπ...

Πιστεύω ότι το κάθε πράγμα είναι ωραίο στην εποχή του και μένει ως εκεί. Επίσης πιστεύω πως όλα κάνουν κύκλους σαν την μόδα.

Ποιός ξέρει? Σε 10 χρόνια μπορεί να γυρίσουμε πάλι σε "σπαρτιατικές" λογικές. Και για να καταλάβετε πόσο λογικό είναι αυτό που σας λέω αφιερωμένο -> https://www.idownloadblog.com/2013/04/29/ios-7-very-flat-interface/ Η Apple καταργεί το 3D interface του μενού και γυρίζει σε flat! :shok:

Υ.Γ Το μέλλον ->
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/BMWConceptActiveTourerinteriorwithheadup-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/BMWi8headsupdisplaye1325875224353-1.jpg

Κωνσταντίνος
20-05-13, 21:13
τι χρειάζονται όλα αυτά ενώ στην πραγματικότητα, η ψυχή μας ανήκει σε χίλια κιλά και εκατόν πενήντα άλογα?

η συζήτηση δική σας :thnx:

Θα το απορρίπταμε αμέσως ένα τέτοιο αυτοκίνητο σήμερα (δεν μιλάω για 2ο πιστάδικο, συλλογή κ.τ.λ, μιλάω για βασικό).
Η ψυχή μας ανήκει σε ότι έμαθε. Τότε σε εκείνα, τώρα σε αυτά.

Είναι όπως τα group b που λένε μερικοί ότι τότε υπήρχαν οδηγοί με κοκόβια. Λάθος ! Οι οδηγοί (άνθρωποι) είναι οι ίδιοι ακριβώς. Τότε είχαν να κάνουν με εκείνα, ε εκείνα έμαθαν.
Αν υπήρχαν και τώρα θα υπήρχε ο σημερινός Βάτανεν και Ρερλ.

o tempora o mores...

spar@
20-05-13, 21:14
https://www.youtube.com/watch?v=hw2-2AEbOFY

Stamatis
20-05-13, 21:16
Σταμάτη το ποστ σου έχει μεγάλες δόσεις αλήθειας ωστόσο...

Εγω προσωπικά εκτιμώ ότι η τεχνολογία προχωρά (όπως και η ζωή) και ολα αυτά ανήκουν στο παρελθόν.

Τώρα θα μου πεις είχαμε 120 άλογα και 1000 κιλά, αλλα τα αυτοκίνητα αν στούκαραν δεν έβγαινες εύκολα ζωντανός.Τώρα πλέον έχεις 200 άλογα και 2000 κιλά συν ασφάλεια συν ανέσεις. Νομίζω είναι fair enough...




Μιλάω αυστηρά για σπορ κατασκευές που λείπουν σημερα απο την σκηνή της αυτοκίνησης.
Οπως είπα παραπάνω με μια μοτοσυκλέτα κάνεις το συμβιβασμό, είμαι εκτεθειμένος, οδηγώ κάτι επικίνδυνο.
Ποιός ο λόγος που σήμερα δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος τέτοιος συμβιβασμός και στα αυτοκίνητα?

Μια σειρά 1 στα 1000 κιλά με 1.600 turbo και 180 άλογα?
ενα μοντέλο που στην τελική θα είναι φτηνότερο και θα πουλήσει σε περισσότερους?

spar@
20-05-13, 21:19
Μιλάω αυστηρά για σπορ κατασκευές που λείπουν σημερα απο την σκηνή της αυτοκίνησης.
Οπως είπα παραπάνω με μια μοτοσυκλέτα κάνεις το συμβιβασμό, είμαι εκτεθειμένος, οδηγώ κάτι επικίνδυνο.
Ποιός ο λόγος που σήμερα δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος τέτοιος συμβιβασμός και στα αυτοκίνητα?

Μια σειρά 1 στα 1000 κιλά με 1.600 turbo και 180 άλογα?
ενα μοντέλο που στην τελική θα είναι φτηνότερο και θα πουλήσει σε περισσότερους?

νομιζω οτι υπαρχουν αυτες οι κατασκευες που λες Σταματη...
κοιτα σε 208gt, fiesta st new 1.6 turbo, twingo rs κλπ...
η bmw δεν γινεται να φτιαξει τετοια κατασκευη γιατι πουλαει ποιοτητα....
ποιοτητα + πισω κινηση=κιλα...
επισης δεν θα παιρνει και αστερια στην ασφαλεια μετα κλπ...

BILL007
20-05-13, 21:25
Μιλάω αυστηρά για σπορ κατασκευές που λείπουν σημερα απο την σκηνή της αυτοκίνησης.


Όλα υπάρχουν,απλά είναι θέμα χρημάτων... Ferrari,Zonda, Lambo κτλπ... Aνθρακονήματα και μηχανές που βγάζουν τρομακτιές ροπές και άλογα.

Τώρα θα μου πεις αυτά είναι για τους πλούσιους.Για τους πιο "φτωχούς" δεν έχει? -Εδω θα σου πω ότι ένα 2002 το 1978 ήταν για τους πλούσιους στη χώρα μας ;) -

Μάλλον είναι θέμα προτεραιοτήτων για τις αυτοκινητοβιομηχανίες.Σίγ υρα οι κινήσεις τους δεν είναι στον αέρα και είναι πολύ προσεκτικοί με το τι θα βγάλουν στην παραγωγή thumb


Ποιός ο λόγος που σήμερα δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος τέτοιος συμβιβασμός και στα αυτοκίνητα?

Προφανώς αυτοί που νοσταλγούν τέτοιες κατασκευές δεν είναι τόσοι πολλοί και μέσα σε όλα αυτά συμπεριλαμβάνεται και το κόστος παραγωγής.
Φυσικά θα βγάλει μια τριάρα 160 άλογα turbo που θα πουλήσει δεκάδες εκατομμύρια παρά κάτι άλλο που θα πουλήσει μετα βίας μερικές εκατοντάδες χιλιάδες μιλώντας πάντα για παρόμοιο κόστος παραγωγής.
To κοινό στην πλειονοτητά του αυτή τη στιγμή θέλει τεχνολογία. Απόδειξη τι λανσάρεται αυτή τη στιγμή https://www.bmw.com/com/en/insights/technology/connecteddrive/2010/infotainment/information/internet_information.html

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/internet_01en-1.jpg

spar@
20-05-13, 21:42
2013
peugeot 208 gti 1.6t 200ps 1160kg
ford fiesta st 1.6t 177ps 1163kg
renault clio rs 1.6t 200ps 1203kg

2001+
honda civic typer ep3 n/a 200ps 1321kg
1999+
honda s2000 ap1 n/a 240ps 1341kg
1996
lotus elise s1 120ps n/a 120ps 725kg
lotus elise s2 120ps/192ps n/a 901kg

εχω πολλα ακομα...
αυτοκινητα ελαφρυα υπαρχουν!

Stamatis
20-05-13, 21:47
ενδιαφέρον.
Μάλλον είχα γίνει πολύ μονοδιάστατος τελευταία και δεν είχα ασχοληθεί με τα νέα μοντέλα των άλλων βιομηχανιών.
Πολύ ενδιαφέρον. Τώρα που δεν έχω πιά πενβέ, θα διευρύνω αρκετά το πεδίο γνώσης μου.

oldcarskickass
20-05-13, 21:47
To θέμα πιστεύω είναι ότι σταμάτησαν τα μικρά προσιτά και καθημερινά αυτοκίνητα να είναι διασκεδαστικά.

Stamatis
20-05-13, 21:47
To θέμα πιστεύω είναι ότι σταμάτησαν τα μικρά προσιτά και καθημερινά αυτοκίνητα να είναι διασκεδαστικά.


ακόμα πιο σωστή παρατήρηση...

Dermatis
20-05-13, 22:02
Πιστευεω πως ολοι .....για να ειμαστε εδω και να γραφου στις 11 το βραδυ .....τα ιδια ζηταμε απο ενα αυτοκινητο!
Μπορω να πω οτι εισαι στο μυαλο μου.... την ιδια συζητηση ειχα με εναν φιλο το Σαββατο που εχει ενα ραλυ εντελως αφτιαχτο για δευτερο αμαξι ......και το βρισκει πιο ζωηρο απο το Kia ceed που πηρε πριν απο 2 μηνες thumb

Τελος παντων.....νομιζω δεν μπορουμε να το ανατρεψουμε .....εινα λογικη εξελιξη αυτο που συμβαινει!
Αλλωστε αμα ψαξουμε παλια ποστ μας, ολοι χαιρομαστε που εχουμε απο θερμενομενα καθισματα και φωτα ....μεχρι ενδειξη αν σκασει το λαστιχο ή θα θελαμε να εχουμε!
Οποτε αν καποιος εχει κατι στην ακρη μια Ε30 τωρα ειναι κατι ιδανικο και value for money! Τουλαχιστον εγω το σκεφτομαι σοβαρα!

spar@
20-05-13, 22:06
To θέμα πιστεύω είναι ότι σταμάτησαν τα μικρά προσιτά και καθημερινά αυτοκίνητα να είναι διασκεδαστικά.

Λευτερη να το παω αλλου το θεμα.???
το θεμα ειναι οτι σταματησαν να μας ενδιαφερουν τα μικρα και προσιτα καθημερινα διασκεδαστικα αυτοκινητα....
η πλειοψηφια ακομα και των νεαρων κοιταει την κυριλε εμφανιση και τα αλογα....
δηλαδη o μεσος οδηγος κοιταει το τι θα αρεσει στον δρομο και οχι τι θα του αρεσει στο δρομο....
στην γκομινα π.χ δεν θα αρεσει το καγκουροεσωτερικο του ep3 αλλα το ποιοτικο εσωτερικο του golf tsi...
κακα τα ψεματα διασκεδαστικο αυτοκινητο το group vag εχει να βγαλει απ το golf 2....
επισης corsa opc/seat ibiza/κλπ πουλανε τα αλογα τους και την στιβαρη κατασκευη τους...
Αντικειμενικα το ιμπιζα fr/cupra ειναι μια πολυ καλη αγορα, ποιοτικο κλπ απλα κανεις συμβιβασμους στην οδηγικη απολαυση....

πιστευω οτι ακομα και σημερα για τον οδηγο που ψαχνει το χαμηλο βαρος και την διασκεδαση σε στριψιμο υπαρχουν επιλογες...
το 208 εχει τις καλυτερες κριτικες....
το φιεστα αν βαδισει στο πλαισιο του παλιου, και η φορντ κρατησει την φοβερη αισθηση του σασμαν, μιλαμε για 2 αξιομαχα αυτοκινητα...
για την ρενο απλα τα λογια ειναι περιττα!

oldcarskickass
20-05-13, 22:06
RC το πρώτο όχι το F/L με το πεντάρι έχει ένας φίλος.

Πέρα ότι είναι κούτσουρο, είναι από τα λίγα νέα αυτοκίνητα που σε μπριζώνει με το που μπαίνεις και το βάζεις μπροστά.

Είναι Γάλλος - οπότε δεν μπορείς να πέσεις έξω όσον αφορά το στήσιμο, αν και για το νέο δεν ξέρω ακόμα(και είναι ΕΚΑΤΟΝ ΕΞΗΝΤΑ ΠΕΝΤΕ ΚΙΛΑ ελαφρύτερο από το παλιό...), αξιόπιστο, 175 άλογα, και -δεδομένου του χαρακτήρα του- αρκετά πολιτισμένο για καθημερινή συμβίωση.

z3 2.2
20-05-13, 22:06
ειμαι μεγαλoς θιασωτης της ελαφριας κατασκευης ωστε το αυτοκινητο να μπορει να αποδοσει την σπορ καταβολη του.
γι αυτον τον λογο δεν συμπαθω,παροτι ασπαζομαι,το GTR.
δεν ειναι τυχαιο που ΚΑΘΕ φορα που θα μπω στο punto το οποιο ζυγιζει καμια 900αρια κιλα και εχει 85 Ιταλικα αλογα αισθανομαι οτι motorsportαρω.
απο την αλλη σκεφτομαι οτι αμα "κουρδισει" στην στροφη το punto μαυρο φιδι που μ εφαγε.

μπαινεις απο την αλλη στο Saab 93 TurboX με 2.8 V6 Turbo και 300 αλογα με τετρακινηση και σχεδον 2,5 τονους καροτσα και πατας τερμα απο σταση και εκσενδονιζεσαι.
οσο μπορεις να εκσφενδονισεις 2.500 κιλα...
βεβαια οταν το αυτοκινητο "παρει το βαρος" του στον δρομο ειναι αλλου.
τι γινεται ομως οταν αποφασιζεις να πεις οτι κινησαι σε ενα στριφτερο κομματι?
ΟΚ θα μου πεις δεν ειναι ο χαρακτηρας του αυτοκινητου το σφιχτο στροφιλικι,αλλα οταν το ζορισεις θα καταλαβεις οτι το βαρος και οι νομοι της φυσικης συνομοτουν με απολυτη επιτυχια εναντια στην οδηγικη σου απολαυση.

που ειναι η απολαυση τελικα?
τι θελουμε εν τελει?
σε μια προσφατη επισκεψη μου στα αδυτα της Ford WRC μεταξυ πολλων αλλων ο αρχιμηχανικος της ομαδας επισημανε "ο πιο φτηνος τροπος να κερδισεις αλογα ειναι να μειωσεις το βαρος".
φαυλος κυκλος λοιπον,μπλιμπλικια=βαρος,β ρος=αναζητηση δυναμης,αποκτηση δυναμης=πως θα γινει ασφαλες....κι αλλα μπλιμπλικια κλπ κλπ

πιστευω οτι δεν αργει η ωρα που τα εργοστασια θα στραφουν παλι σε φθηνες και σπορ κατασκευες.
τα μικρα δυνατα μοτερ υπαρχουν,τα υλικα υπαρχουν,η τεχνογνωσια επισης υπαρχει.
εμπνευση ισως λειπει.
αναμονη και βλεπουμε.

μεχρι τοτε ομως ας ονειρευτουμε εμεις οι ρομαντικοι λιγο
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/cat2_zps941a50c6-1.jpg (https://s1011.photobucket.com/user/dimarv/media/cat-2_zps941a50c6.jpg.html)

BILL007
20-05-13, 22:08
To θέμα πιστεύω είναι ότι σταμάτησαν τα μικρά προσιτά και καθημερινά αυτοκίνητα να είναι διασκεδαστικά.

+1 Πιο πολύ θα εκτιμήσει κάποιος τις ανέσεις παρά το στήσιμο σε ένα τέτοιο αμάξι.

Σταμάτη σε βλέπω με Xoνδα! :D

Thomelef
20-05-13, 22:10
Απο τη στιγμη που το 0-100 επαψε να ειναι ενδιαφερον στα 7 δευτερολεπτα, αλλαξε και το υπολοιπο σκηνικο.

Ειμαστε σε ενα σταδιο που εχουν ξαυτιλιστει τα παντα πλεον και ζουμε σε μια εποχη χωρις ουσια γενικοτερα.

Οπως και στην υπολοιπη ζωη μας που με την τεχνολογια ειμαστε αποβλακωμενα πλασματα, ετσι και με το αυτοκινητο. Να σε πηγαινει, ενω εσυ περνας την ωρα σου με τα μουλτιμιντια.

oldcarskickass
20-05-13, 22:13
DIT

ρε τύπε με πρόλαβες στο φώτο φίνις


Λευτερη να το παω αλλου το θεμα.???
το θεμα ειναι οτι σταματησαν να μας ενδιαφερουν τα μικρα και προσιτα καθημερινα διασκεδαστικα αυτοκινητα....
η πλειοψηφια ακομα και των νεαρων κοιταει την κυριλε εμφανιση και τα αλογα....
δηλαδη o μεσος οδηγος κοιταει το τι θα αρεσει στον δρομο και οχι τι θα του αρεσει στο δρομο....
στην γκομινα π.χ δεν θα αρεσει το καγκουροεσωτερικο του ep3 αλλα το ποιοτικο εσωτερικο του golf tsi...
κακα τα ψεματα διασκεδαστικο αυτοκινητο το group vag εχει να βγαλει απ το golf 2....
επισης corsa opc/seat ibiza/κλπ πουλανε τα αλογα τους και την στιβαρη κατασκευη τους...
Αντικειμενικα το ιμπιζα fr/cupra ειναι μια πολυ καλη αγορα, ποιοτικο κλπ απλα κανεις συμβιβασμους στην οδηγικη απολαυση....

πιστευω οτι ακομα και σημερα για τον οδηγο που ψαχνει το χαμηλο βαρος και την διασκεδαση σε στριψιμο υπαρχουν επιλογες...
το 208 εχει τις καλυτερες κριτικες....
το φιεστα αν βαδισει στο πλαισιο του παλιου, και η φορντ κρατησει την φοβερη αισθηση του σασμαν, μιλαμε για 2 αξιομαχα αυτοκινητα...
για την ρενο απλα τα λογια ειναι περιττα!

ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ μ@λ@κ@σμ@νο τριπάκι έπεσα όταν πήρα τον άσσο!

Ακριβώς, η επιλογή ήταν καινούρια Twingo RS 1.6 ή μτχ BMW. Τότε λέω δίλιτρο τούρμπο κυρίλα 30 κιλά ροπής είχα και λεφτά και χτύπησα τον άσσο.

Δεν ξέρω αν μετάνιωσα και γιαυτό μετανιώνω. (σκεπτόμενος με την φιλοσοφία του Στάθη)

To Θέμα είναι ότι οι βιομηχανίες το έχουν μυριστεί αυτό (περί της κυρίλας) και το μεγαλύτερο ποσοστό της γκάμας τους είναι οδηγικά αδιάφορα αυτοκίνητα με μυρωδιά ανώτερη κατηγορίας.

Προσωπικά αν έδινα τώρα λεφτά για αμάξι μέχρι 10ετίας (καινούριο δε το συζητώ, μαζί με τα σπίτια τα θεωρώ πεταμένα λεφτά) θα έπαιρνα το 207RC ή 308GTI. Γερμανία δε θα πήγαινα καν, δύσκολα πολύ δύσκολα για ΜΙΝΙ Cooper (αδιάφορο αν είναι S ή όχι).
Θα κοίταζα επίσης κανά 147 1.6 f/l άντε και κανά πιο νέο άλφα (αν και δεν έχω διαβάσει σχεδόν τίποτα για τα νέα άλφα, έχω μείνει αρκετά πίσω, αλλά είναι άλφα...)

120ie87
20-05-13, 22:24
Πόσο κοστολογείς τη ζωή σου?

Αυτό είναι το νέο ηθικό δίλημμα που μας περνάνε πλέον οι αυτοκινητοβιομηχανίες, προφανώς καθ' υπαγόρευση κάποιας αποστειρωμένης λογικής προστασίας των ηλιθίων.

16 αερόσακοι, ζώνες παραμόρφωσης, μεγαλύτερο βάρος που απαιτεί μεγαλύτερη δύναμη για να κινηθεί και μεγαλύτερη κατανάλωση, που απαιτεί νέες τεχνολογίες προκειμένου να ταιριάξει με τον νέο όρο της "επάρκειας".

Είκοσι χρόνια πίσω, όταν ένα αυτοκίνητο ζύγιζε περίπου έναν τόνο, είχε περίπου 120 άλογα δύναμη, το χαρακτηρίζαμε "πιστόλι" και το αγαπούσαμε με λατρεία εάν είχε και το ανάλογο στήσιμο στο δρόμο.
Στήσιμο, τότε ήταν το αποτέλεσμα της δουλειάς ενός μηχανικού, ενός δοκιμαστή και μιας ομάδας ρυθμίσεων και εφαρμογής.

Οι λύσεις ήταν σχετικά απλές.
Τέσσερα αμορτισέρ με ελατήρια, ψαλίδια ή και ημιάκαμπτος, φύλλα σούστας για την αντίπερα όχθη και τέλος.
Η έστριβε, ή δεν έστριβε.
Τόσο απλό, τόσο κατανοητό.
Ο καλός μηχανικός, έφτιαχνε καλή ανάρτηση.
Ο κακός μηχανικός, έφτιαχνε σκοτώστρα.

Σε αυτό το πλαίσιο μάθαμε να θαυμάζουμε και να εκτιμούμε αυτοκίνητα που μπορεί να μην είχαν δέρματα στα καθίσματα, ηλεκτρικές ευκολίες, αερόσακους και τιμόνια με πλήκτρα, αλλά κοιτάγαμε παραμέσα, να βρούμε την απόλαυση της οδήγησης.

Στα απλά αυτά αυτοκίνητα, η ουσία ήταν το "πως πήγαιναν" στο δρόμο.
Σήμερα, ακόμα και ένα κακοστημένο αυτοκίνητο, σώζεται απο τα βαριά εξελιγμένα ηλεκτρονικά του.
Για όσους μαγειρεύουν, τα σημερινά αυτοκίνητα είναι ότι η σάλτσα στο ψάρι.
Τη χρησιμοποιείς όταν είναι μπαγιάτικο ή όταν δεν σου πέτυχε το ψήσιμο.

Ενώ λοιπόν η εξέλιξη στις μοτοσυκλέτες, έχει ακολουθήσει μια εντελώς διαφορετική πορεία, γιατί η μοτοσυκλέτα στην συνείδηση του καταναλωτή -είναι απο τη φύση της επικίνδυνη (και είναι μια σύμβαση η οδήγησή της, γιατί μπορεί να σε σκοτώσει πιο εύκολα) για τον συντηρητικό καθημερινό χειριστή (και όχι οδηγό) αυτοκινήτου, η εξέλιξη έχει φέρει τον αερόσακο, τη σάλτσα των ηλεκτρονικών και την αίσθηση της ασφάλειας, που αναρωτιέμαι τελικά αν χρειάζεται και τόσο στα λεγόμενα "σπορ" μοντέλα.

Που με φέρνει στο ερώτημα που γυρνάει στο μυαλό μου αυτές τις μέρες.
Που χάθηκαν τα "σπορ" μοντέλα?
Ποιος είναι ο σημερινός διάδοχος του πρώτου Μίνι, του Ωτομπιάνκι, του Rallye 205, του Renault 5 και του GTi πρώτης γενιάς?

Είμαστε άραγε διατεθειμένοι να υποχωρήσουμε στις προσταγές του κοπαδιού και να εκτιμήσουμε ένα τέτοιο αυτοκίνητο αν ποτέ παραχθεί σήμερα;

Βλέπω όλα αυτά τα θρεντ που ανοίγουμε.
Μ5, Μ3, κτηνάρες της Αουντι με V10, Ιταλικές στρίγγλες με γερμανικό Dna και τα λοιπά.

Αν βάλεις κιλά ανα ίππο, βγαίνουμε κάπου κοντά στα σούπερκαρ του 80.
Αν βγάλεις τα ηλεκτρονικά, είμαστε σε επίπεδο αστρικής πτήσης με δίπλωμα ποδηλάτου.

τι χρειάζονται όλα αυτά ενώ στην πραγματικότητα, η ψυχή μας ανήκει σε χίλια κιλά και εκατόν πενήντα άλογα?

Η μήπως μόνο εγώ το βλέπω έτσι?

* σημείωση = VW Gti Mark 1 - 115 άλογα 790 κιλά
BMW 2002 130 άλογα 1010 κιλά

η συζήτηση δική σας :thnx:


Σταμάτη, στο μυαλό μου είσαι.... αυτά σκέφτομαι τελευταία......

μεγαλύτερο βάρος-> μεγαλύτερα λάστιχα-> μεγαλύτερο μη αναρτώμενο βάρος, αδράνεια στις στροφές.....
σκ@τ@ αμάξια......



Υ.Γ βάλε στη λίστα και το πρώτο mx5 το mk1 με τα 116άλογα και τα 900κιλά (1.6lts) (χωρίς ηλ κλειδαριές, αερόσακους, τζαμι στην κουκούλα, aircon ) --> mk1.5 1.6 και mk2 1.6 δεν είχαν καμία σχέση με το λιτό mk1 που έστριβε με τη σκέψη - ας λένε ότι θέλουν αυτοί που δεν ξέρουν......

120ie87
20-05-13, 22:36
να προσθέσω και κάτι άλλο:


αυτό το "ιταλικό Μ3" με τον δίλιτρο τετραπετάλουδο (ή αλλιώς Ε30 320is) τι γ@ματο εργαλείο που ήταν? με την πρώτη κάτω αριστερά, το μπλοκέ, τον ήχο του τετραπετάλουδου, τις 16άρες(? δεν θυμάμαι) με τα 205 λάστιχα..... τι ευχαρίστηση έδινε το εργαλείο.....

(μόνο θέμα είχε με την κατανάλωση.....)

doctore
20-05-13, 22:37
Δεν πρέπει να ξεχνάμε τη διαφορά που έχουν οι δρόμοι από την εποχή του tii, μέχρι σήμερα.
Αν πούμε για παράδειγμα μια μικτή διαδρομή Αθήνα - Επίδαυρο.
Πάρε το καλύτερο σαξόραλλο ή το σημερινό Μ3.
Με ποιό θα το ευχαριστηθείς καλύτερα ?
Έχετε δει τερματισμένο ραλύ στην Αθηνών Κορίνθου ?


Εγώ τη πρώτη φορά που έκανα την Κορίνθου-Τριπόλεως
με tii , έκαψε φλάτζα.
Τη δεύτερη φορά ράγισε καπάκι.
Ε ως εδώ λέω, θα πάρω ένα αυτοκίνητο να τελειώνει ο δρόμος, όχι το αυτοκίνητο !

120ie87
20-05-13, 22:41
^ αν μη τι άλλο το πέτυχες Βασίλη!! :)


πολλούς χαιρετισμούς!

spar@
20-05-13, 22:51
Δεν πρέπει να ξεχνάμε τη διαφορά που έχουν οι δρόμοι από την εποχή του tii, μέχρι σήμερα.
Αν πούμε για παράδειγμα μια μικτή διαδρομή Αθήνα - Επίδαυρο.
Πάρε το καλύτερο σαξόραλλο ή το σημερινό Μ3.
Με ποιό θα το ευχαριστηθείς καλύτερα ?
Έχετε δει τερματισμένο ραλύ στην Αθηνών Κορίνθου ?


Εγώ τη πρώτη φορά που έκανα την Κορίνθου-Τριπόλεως
με tii , έκαψε φλάτζα.
Τη δεύτερη φορά ράγισε καπάκι.
Ε ως εδώ λέω, θα πάρω ένα αυτοκίνητο να τελειώνει ο δρόμος, όχι το αυτοκίνητο !
Βασικά όλα ειναι θέμα του τι ζητάς...
Εμένα π.χ δεν μου αρέσουν οι τελικές, όλα ειναι στην αίσθηση και το πως διασκεδαζεις..
Ένα εργοστασιακο ραλυ παει 210+ κατεβάζει το κοντερακι του, εκτός απο κουραστικό για το μοτέρ που δεν καταλαβαίνει τπτ ειναι πολυ κουραστικό για τον οδηγό, το ραλλυ ειναι ωραίο να στριψεις με το 1/5 των χιλιομετρων απο το μ3 να νοιωσεις τα πετραδακια του δρόμου στη λαμαρίνα, να χαροπαλεψεις και να το σηκώσεις στις 3 ρόδες...
Ειναι η χαρά του τι μπορεί να σου δώσει μια λαμαρίνα με μοτέρ.

Bazil Van Sinner
20-05-13, 23:00
Συμφωνω οτι στι μοτοβιομηχανια εχει προχωρησει πιο ραγδαια η σπορ πλευρα της,αλλα

δεν εχει και περιθωρια επιλογης.

Θα διαφωνησω για την στασιμοτητα της αυτοκινητοβιομηχανιας,απλ

zografias
21-05-13, 00:09
Για τους BMW-φιλους..πάρτε ρε παιδιά ένα Ζ3... 2 αερόσακους και λίγο δέρμα (για να μην ξεχνάμε οτι μπαίνουμε σε πενβε), πίσω κίνηση (άμα έχεις και μπλοκέ η χαρά του παιδιού) και χωρίς κανένα ηλεκτρονικό βοήθημα (τα κιλάκια του έχει λίγο παραπάνω αλλά οκ...) μπορεί να πει κανείς ότι γίνεται αρκετά διασκεδαστικό και λίγο επικίνδυνο..
Αλλιώς Honda S2000 ή Mazda mx5 (πιο παλιά κατα προτίμηση...)
Λύσεις υπάρχουν και σήμερα...

Υπάρχουν κι άλλα, απλά εγώ διάλεξα λίγα roadster...

nikos1400
21-05-13, 01:01
Οπως ειπε και ο Σταθης,
E30 and dry bread !
:D

fanisk
21-05-13, 01:24
Απο τη ντισκο στη dubstep, απο το 2002 στο E92, απο το 3210 στο Iphone 5, απο το εβαπορε στο Ολυμπος και απο το σβαν στο προσουτο. Οι εποχες αλλαζουν, οι ανεσεις (οταν μπορουμε να τις πληρωσουμε) κανουν τη ζωη ολων καλυτερη και ας νοσταλγουμε το παρελθον.

Αφου εχουμε τη δυνατοτητα να γδυσουμε ενα μεταχ. αμαξι (οπως και να "γυρισουμε" σε παλια γουστα και trends, απο τη μουσικη μεχρι την ενδυση και την διατροφη) και να το φερουμε στα μετρα μας, γιατι σκαμε αν τα νεα αυτοκινητα βγαινουν με 35 αεροσακους? Ενας απο αυτους καποια στιγμη θα σωσει τη ζωη μας.

Καποτε τα αμαξια ειχαν προαιρετικο καθρεπτη συνοδηγου. Ηταν λιγα ομως μεσα στη πολη. Τωρα που καθε οικογενεια εχει 5 αμαξια, και κανεις τους δεν βλεπει ουτε ΕΝΑΝ καθρεπτη γιατι ειναι καραγκιοζηδες και κακως κρατουν τιμονι, ειναι καλυτερα?

Για τη πιστα και το ξεκαυλωμα σας παρτε οποιο αμαξι θελετε (και μπορειτε), βαλτε κλουβι, ξηλωστε το και βγαλτε τα γουστα σας.

Bitz
21-05-13, 08:55
Σταματης...προχωραμε μπροστα.
Σπανια αναπολω τα παλια μου αυτοκινητα η' μαλλον προσπαθω να τα διωξω απο την σκεψη μου οποτε μου μου ερχεται,ο λογος απλος....μου θυμiζουν το ποσο μεγαλωσα.Ειναι σαν να κοιτας φωτο οταν ησουνα 20 χρονων....στεναχωριεμαι.
Στο κυριως θεμα τωρα.Τα δικαμου μπορει να ηταν γρηγορα για την εποχη τους αλλα....δεν στριβανε δεν φρεναρανε δεν κραταγανε.:th_Laie_67-1:
Οι αναμνησεις και οι χαρες; απιστευτες.Εποχες χωρις ανχος και πολυ τρελα.
Πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα παλαιων και νεων αυτοκινητων...θελει πολυυυυυ αναληση.

Υ.Γ 1987...XR 3 1600 130 hp
1989...Manta 2λιτρο 160 hp τριταχυτο

Ptboul
21-05-13, 09:02
Τα δικαμου μπορει να ηταν γρηγορα για την εποχη τους αλλα....δεν στριβανε δεν φρεναρανε δεν κραταγανε

Υ.Γ 1987...XR 3 1600 130 hp


Θα με μουρλάΝς Μιχάλη. Αμαξάρα! Σε τι χρώμα το είχες; Κόκκινο ή μαύρο;

Το απόλυτο φαν του ντράιβ όχημα! Έμπαινε, έκανε ανάποδα, φρένα αποδεκτά, χώρους, αξιόπιστο, αμαξάρα. Τώρα πια έχει χάσει την αίγλη της η φορντ, εντελώς απρόσωπη.

Bitz
21-05-13, 09:11
Θα με μουρλάΝς Μιχάλη. Αμαξάρα! Σε τι χρώμα το είχες; Κόκκινο ή μαύρο;

Το απόλυτο φαν του ντράιβ όχημα! Έμπαινε, έκανε ανάποδα, φρένα αποδεκτά, χώρους, αξιόπιστο, αμαξάρα. Τώρα πια έχει χάσει την αίγλη της η φορντ, εντελώς απρόσωπη.

Ασπρο...μετατροπη απο 1100 στον Μπ@@λεκο μετα απο ενα καλο 12αρι 150.000 δρχ. στο Προ-Πο.
Τοτε ειδα για πρωτη φορα 200 στο κονερ και απο την χαραμου δεν κοιμηθηκα.
Ααα...για οσους δεν γνωριζουν ηταν turbo.

dimsour9
21-05-13, 09:38
Παρα πολυ ωραιο θρεντ!Σταματη αν και εχουμε διαφορα ηλικιας
αυτες ακριβως ηταν οι σκεψεις που εκανα τον τελευταιο χρονο.:original:
Ετσι λοιπον περσι εδιωξα το φοβερο οδηγικα με απιστευτους χωρους,νορμαλ καταναλωση,καλη ασφαλεια ford focus my 2007κ περασα
σενα μιατα μκ2,5.2002.Πολλοι θα πουνε τι εκανε?Πλεον δεν εχω αεροσακο ουτε στο τιμονι.Δεν εχω esp.Δεν βαραει μπιπ μπιπ οταν ξεχναω την ζωνη μου-
ποτε δεν το κανω εννοειτε!Ομως το αμαξι μου ειναι 1050kg με μπλοκε και
light turbo.200 αλογα!Δεν χρειαζομαι κατι αλλο.Καθε φορα που κατεβαινω ειμαι μεσα στο χαμογελο.Δεν θελω κατι παραπανω..:rally:

Bazil Van Sinner
21-05-13, 10:07
^

ποσο μου λειπει το ΜΧ5:no::no:

αλλα ηταν και ενας λογος που το εδωσα και πηγα στα κιλα της BMW!

Επειδη ειμαι απο επαρχια και οι περισσοτερες βολτες ειναι ταξιδια στην ουσια,

ηθελα τα παραπανω κιλα της ασφαλειας και της ανεσης!

Δεν ξεχνιεται η αισθηση που εχει,νιωθεις οτι ειναι ελαφρυ και οτι σε ακουει ανα

πασα στιγμηthumb

dimsour κοντα στα 1100 θα εισαι αν το χεις τουρμπισει κι ολας,φορας και

κανα hard-dog?

120ie87
21-05-13, 10:10
Εμένα παίδες δεν μου λείπει καθόλου το mx5 mk3 (nc).... το mk1 μου λείπει.... :facepalm:






Y.Γ..... μετανιώνω που δίνω και το 120i..... γενικά πάνω στα αυτοκίνητα περνάω μια περίοδο περίεργη..... (με βλέπω να το κρατάω επειδή είναι ένα πολύ καλό σύνολο)

dimsour9
21-05-13, 10:13
Εχει ελαφρωθει και λιγο...:whistle:1080 ακριβως!
Οχι hard dog.Με μονη διαγωνιο αλλα απο Ελληνα κατασκευαστη.thumb
Την ιδια δουλεια κανουν...

Bitz
21-05-13, 10:15
Εμένα παίδες δεν μου λείπει καθόλου το mx5 mk3 (nc).... το mk1 μου λείπει.... :facepalm:

Πολυ χρησιμη πληροφορια....η υπογραφη σουthumb

120ie87
21-05-13, 10:29
Πολυ χρησιμη πληροφορια....η υπογραφη σουthumb


Μιχάλη μου σε ευχαριστώ πολύ, μετά από αρκετές αλλαγές έβαλα τα ενισχυμένα Sachs (advantage) (τα BMW είναι sachs με αποτέλεσμα αυτή η εταιρία να γνωρίζει καλά τα αυτοκίνητα μας).... και το αυτοκίνητο με έχει τρελάνει πάλι...! Αθόρυβο στο ταξίδι και δεμένο (κράτησα και τα sport ελατήρια της BMW και σε συνδυασμό με τις performance αντιστρεπτικές έγινε ωραίο σύνολο)

Επειδή δεν είναι καιρός να πετάμε λεφτά και οι ζαντολαστιχάδες είναι άσχετοι -> ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ thumb

Bitz
21-05-13, 10:36
Μιχάλη μου σε ευχαριστώ πολύ, μετά από αρκετές αλλαγές έβαλα τα ενισχυμένα Sachs (advantage) (τα BMW είναι sachs με αποτέλεσμα αυτή η εταιρία να γνωρίζει καλά τα αυτοκίνητα μας).... και το αυτοκίνητο με έχει τρελάνει πάλι...! Αθόρυβο στο ταξίδι και δεμένο (κράτησα και τα sport ελατήρια της BMW και σε συνδυασμό με τις performance αντιστρεπτικές έγινε ωραίο σύνολο)

Επειδή δεν είναι καιρός να πετάμε λεφτά και οι ζαντολαστιχάδες είναι άσχετοι -> ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ thumb

Οταν τελειωσω με την κρεμαγιερα που εχω ενα θεμα...παω για αμορτισερ.

Bazil Van Sinner
21-05-13, 13:27
Εχει ελαφρωθει και λιγο...:whistle:1080 ακριβως!
Οχι hard dog.Με μονη διαγωνιο αλλα απο Ελληνα κατασκευαστη.thumb
Την ιδια δουλεια κανουν...

απο τον Χαρη?

dimsour9
21-05-13, 13:51
Απο τον Χαρη ειναι τα Buttefly braces και rails!thumb
Τα ξερεις βλεπω...Αλλα απορω πως εδωσες το σπορτυ σου...
Ειλικρινα...:drive::facepalm:

Bazil Van Sinner
21-05-13, 14:24
Πολυ καλο παιδι ο Χαρης!

Δεν ηταν Σπορτυ,αλλα Φοινικας,και τα σπορτυ τα ριχνε χαλαρα!!!

Δεν μετανοιωσα στιγμη που το εδωσα και ιδιαιτερα στην τιμη που το εδωσα:whistle:

Ζησαμε πολλες και καλες στιγμες!Καμια κακιαthumbΚαναμε μαζι τα ΠΑΝΤΑ !!
Εφτασα σε σημειο που ημουν ετοιμος να κουμπωνω τριτη και να το παω με την φορα...
Εφτασα στο σημειο που η' θα το βελτιωνα η' θα το δινα!
Μεγαλο ατου η τιμη πωλησης και κινητρο για την πωληση,αλλα μετα απο 100Κ σε 3 τρια χρονια,τα περισσοτερα ταξιδεμενα,μου γεννηθηκαν αναγκες.
Κλιματισμος,ασφαλεια,ησυχι α,χωροι(παραπανω χωροι για 2 οχι για 4),κατι που δεν μπορει να παρεχει ενα ΜΧ5 1ης και 2ης γενιας,εχω χασει σε παιχνιδι σιγουρα ,αλλα σε ολα τ'αλλα επιπεδα που μπορουβ να συγκριθουν το ΜΧ με το 46αρι ,το πενβε ειναι κλασσης ανωτερο!

Καποια στιγμη θελω να βαλω στα χερια μου εναν ασσο thumb

spar@
21-05-13, 16:32
και παμε στην συνεχεια....
ξεχασα

mx-5 NA 1.600 n/a 115ps μπλοκε 940κg
mx-5 NB 1800 n/a 1998-2005 140ps με 6αρι κιβωτιο και μπλοκε.... απο τις πιο σπορ-οικονομικες (αποκτηση+συντηρη αγορες)
επισης το mx-5 σε 1800cc στην αγορα της Αμερικης το 2004 εβγαινε με 1800 κινητηρα και turbo απο mazdaspeed με 180ps
mx-5 NC 2005+ NC 1800cc 126ps n/a με ολες τις ανεσεις ενως συγχρονου αυτοκινητου...
δεν το πιστευα και μου το ελεγε ο μπαουερ 1110KG
μπορει να μην ειναι το απολυτο ΝΑ αλλα το NC εχει ολες τις συγχρονες ανεσεις και την ασφαλεια σε συσκευασια αυτοκινητου λιγο πανω απο τονο...

clio rs ii 172ps 1998+ n/a 1050kg
clio rs iii 197ps 2005+ n/a 1150kg
fiat 500 abarth 160ps turbo 1150kg (απορω που τα βρηκε)

υ.γ τα κιλα και αλογα ειναι στο περιπου, απο οτι θυμαμαι απ την πολυταραχη ζωη μου

vagmag
22-05-13, 08:38
Μεγάλη κουβέντα.

Το βάρος σίγουρα επηρρεάζει...

Κάποτε προσωπικά, δε με ενδιέφερε το αυτοκίνητο να έχει A/C, να έχει αερόσακους, ABS κλπ... τα κορόϊδευα.. με ενδιέφερε μόνο το κράτημα στις στροφές. Όσο πιο σπαρτιάτικο... τόσο καλύτερο έλεγα...
Μεγάλωσα, στρογγύλεψε ο κώλος μου, και άρχισα να θέλω ανέσεις... Ακόμα και στη Λίζα ήθελα να έχω τουλάχιστο A/C.... πάει ο πιουρίστας.... :hystericalbs1:

Τα 205 gti, 106 rally, saxo, κλπ είναι άριστα αυτοκίνητα, συγκινούν απίστευτα, και πέραν του βάρους έχουν και σπορ προσανατολισμό στο στήσιμο τους. Τα τελευταία χρόνια τα αυτοκίνητα εκτός του ότι βάρυναν και λόγω των ανέσεων που παρέχουν, στρογγύλεψαν και τη συμπεριφορά τους... δεν έγινε αυτό μόνο λόγω βάρους. Έγιναν πιο φιλικά και ασφαλή για το μέσο οδηγό και έμεινε ο "χεράς" ή φίλος της οδήγησης λίγο παραγκωνισμένος. Σημεία των καιρών άλλωστε, μιας και όλα σχεδόν εξοπλίζονται με esp (σε πολλά δεν απενεργοποιήτε κιόλας), με ABS, με ηλεκτικά τιμόνια κλπ . (Κάποτε κατηγορούσαμε τα υδραυλικά... ότι δεν έχουν αίσθηση:whistle:)

Δοκίμασα mx5.... φοβερό σχολείο... έμαθα πίσω κίνηση.. Κάποια στιγμή μου έλειψε η δύναμη.
Δοκίμασα τη λίζα...... ακόμα πιο ελαφρύ, η δύναμη φαινόταν περισσότερη από τα 160 ονομαστικά άλογα, λόγω βάρους. Στις στροφές (ειδικά στην πίστα), ήταν το κάτι άλλο. Δεν ταλαιπωρούνταν λάστιχα, φρένα, αναρτήσεις, οδηγός... έστριβες με τη φόρα... Από αίσθηση άλλο τίποτα. Ούτε υδραυλικά τιμόνια, ούτε ABS, ... ούτε βάρος (ούτε ηλεκτρικά παράθυρα...).
Κουράστηκα όμως... δεν ήταν για κάθε μέρα. Πάλευα συνεχώς, μου έλειπαν οι ανέσεις... Καλή η αίσθηση αλλά τη σιχάθηκα...
Μετά από συμβίωση αρκετών χιλιομέτρων με Prius... αποφάσισα ότι θέλω κάτι σπορ... στη ζωή μου ξανά.
Τι πιο λογικό από ένα mx5... ξανά! Οι μνήμες, ο μύθος κλπ κλπ το μετάνιωσα τη μέρα που το πήρα. Το έδωσα σε δύο μήνες. Μου φάνηκε αργό, πολύ αργό... δεν άντεξα... Μου φάνηκε πρωτόγονο.
350Ζ ... fun to drive... μπάντες παντού και πάντα με τη ροπή τουυ... αλλά βαρύ... το έδειχνε το βάρος του.
Μ3 μάλλον το ίδιο βάρος, αλλά κρύβει το βάρος σε σχέση με το 350Ζ. Επίσης σπορ...

Αν μπορούσε να συνδιαστεί, ένα σκάφος mx5, με ανέσεις Prius, και μοτέρ Μ3... τότε θα μιλούσαμε... για ΤΟ αυτοκίνητο.

Προς τη μείωση του βάρους προσανατολίζονται κατασκευές όπως η νέα Αλφα Ρομέο 4C, ακόμα και το Toyobaru... , μικρό βάρος σχετικές ανέσεις του σήμερα, και κάποια δύναμη.

Είναι ένα μεγάλο στοίχημα για τις αυτοκινητοβιομηχανίες να πετύχουν τη μείωση του βάρους, οπότε και μείωση ρύπων, με τις σημερινές ανέσεις σε μία τιμη δελεαστική για τον πελάτη, αλλά και την τσέπη τους.

Δεν είμαι έτοιμος να ζήσω ξανά σε ένα ραλλύ, (και ας ονειρεύομαι ένα caterham...). Ίσως σε ένα Μ3 με βάρος 1200 κιλά;;;;

120ie87
22-05-13, 08:50
και παμε στην συνεχεια....
ξεχασα

mx-5 NA 1.600 n/a 115ps μπλοκε 940κg
mx-5 NB 1800 n/a 1998-2005 140ps με 6αρι κιβωτιο και μπλοκε.... απο τις πιο σπορ-οικονομικες (αποκτηση+συντηρη αγορες)
επισης το mx-5 σε 1800cc στην αγορα της Αμερικης το 2004 εβγαινε με 1800 κινητηρα και turbo απο mazdaspeed με 180ps
mx-5 NC 2005+ NC 1800cc 126ps n/a με ολες τις ανεσεις ενως συγχρονου αυτοκινητου...
δεν το πιστευα και μου το ελεγε ο μπαουερ 1110KG
μπορει να μην ειναι το απολυτο ΝΑ αλλα το NC εχει ολες τις συγχρονες ανεσεις και την ασφαλεια σε συσκευασια αυτοκινητου λιγο πανω απο τονο...

clio rs ii 172ps 1998+ n/a 1050kg
clio rs iii 197ps 2005+ n/a 1150kg
fiat 500 abarth 160ps turbo 1150kg (απορω που τα βρηκε)

υ.γ τα κιλα και αλογα ειναι στο περιπου, απο οτι θυμαμαι απ την πολυταραχη ζωη μου



Σπύρο μου, το nc έφαγε και πάχυνε. Εκτός από το ότι είναι 170(!) κιλά πιο βαρύ από το mk1, είναι και εξαιρετικά θορυβώδες (ακόμα και με 80-90km/h) επειδή προσπαθώντας να το κάνουν να παχύνει όσο το δυνατόν λιγότερο, αφαίρεσαν τις επενδύσεις και έβαλαν ένα σκληρό λεπτό πλαστικό για διακοσμητικό (και από μέσα τίποτα! γυμνή λαμαρίνα....)



Δυστυχώς ακόμα η παραγωγή φτηνών αυτοκινήτων με προηγμένα υλικά είναι αδύνατη, λόγω κόστους....

nik200
22-05-13, 08:52
και παμε στην συνεχεια....
ξεχασα

mx-5 NA 1.600 n/a 115ps μπλοκε 940κg
mx-5 NB 1800 n/a 1998-2005 140ps με 6αρι κιβωτιο και μπλοκε.... απο τις πιο σπορ-οικονομικες (αποκτηση+συντηρη αγορες)
επισης το mx-5 σε 1800cc στην αγορα της Αμερικης το 2004 εβγαινε με 1800 κινητηρα και turbo απο mazdaspeed με 180ps
mx-5 NC 2005+ NC 1800cc 126ps n/a με ολες τις ανεσεις ενως συγχρονου αυτοκινητου...
δεν το πιστευα και μου το ελεγε ο μπαουερ 1110KG
μπορει να μην ειναι το απολυτο ΝΑ αλλα το NC εχει ολες τις συγχρονες ανεσεις και την ασφαλεια σε συσκευασια αυτοκινητου λιγο πανω απο τονο...



μια και βλεπω μια αγαπη για τα mx...απο την θεωρια λοιπον παμε στην πραξη...το αμαξι ειναι φιλου...ειναι 1.6λτ με τα 115 αλογα...φπε...χοντρικα 125..και φοραει ενα mazdaspeed 2 way διαφορικο...και αναρτηση..τιποτε αλλο..απολαυστε το στο καρτοδρομο...


https://www.youtube.com/watch?v=9651m5kkS-Q

υγ..αντιστοιχο bmw..για να κανει τα ιδια..πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2λτ..σε ε36 μορφη...και σε ε46 2.2-2.5λτ....ναι το βαρος τα χαλαει ολα....

nik200
22-05-13, 09:17
για μενα το θεμα βαρος στα bmw...πραγματικα σταματα στο ε30....απο κει και επειτα χαθηκε η μπαλα..(και φυσικα το ε30 δεν ηταν ελαφρυ για την εποχη του)..για σημερα ειναι..

vagmag
22-05-13, 09:17
αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όλα αυτά είναι πολύ καλά αυτοκίνητα, αλλά άρχισαν να θεωρούνται πιο ειδικά και από εμάς λόγω ελλείψεων ανέσεων, μονώσεων κλπ. Μπορεί και να μεγάλωσα πλέον.
Αν τα αγοράσει κάποιος σαν παιχνιδομηχανές ναι... κάνουν... αν το έχει για καθημερινό αυτοκίνητο... σίγουρα θα κάνει συμβιβασμούς... όπως κάνουμε βέβαια και με τα βαριά αυτοκίνητα σε καύσιμο, λάστιχο και οδική συμπεριφορά.

dimsour9
22-05-13, 09:20
μια και βλεπω μια αγαπη για τα mx...απο την θεωρια λοιπον παμε στην πραξη...το αμαξι ειναι φιλου...ειναι 1.6λτ με τα 115 αλογα...φπε...χοντρικα 125..και φοραει ενα mazdaspeed 2 way διαφορικο...και αναρτηση..τιποτε αλλο..απολαυστε το στο καρτοδρομο...

https://www.youtube.com/watch?v=9651m5kkS-Q

υγ..αντιστοιχο bmw..για να κανει τα ιδια..πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2λτ..σε ε36 μορφη...και σε ε46 2.2-2.5λτ....ναι το βαρος τα χαλαει ολα....

Του Λεω..ειναι!thumb
Το παει πολυ καλα.Προσφατα εβαλε και το ρολ μπαρ του απο τον ιδιο...που πηρα κ εγω Basil!:whistle:

nik200
22-05-13, 09:24
Του Λεω..ειναι!thumb
Το παει πολυ καλα.Προσφατα εβαλε και το ρολ μπαρ του απο τον ιδιο...που πηρα κ εγω Basil!:whistle:

ειναι φιλος μου χρονια...και στο συγκεκριμενο βιντεο επειδη τον ξερω σαν οδηγο...φαινεται οτι εχει να μπει καιρο πιστα..(το εχει παει και ακομα καλυτερα)!ειναι απο τους καλυτερους οδηγους mx που εχω δει..

vagmag
22-05-13, 09:32
Πολύ όμορφα το πάει ...

Γιαυτό είναι σχολείο το mx5.... γιατί λόγω ρυθμισημότητας, αλλά και έλλειψη δύναμης, μαθαίνεις να το οδηγάς με τη φόρα, και να ξεκινάς την μπάντα με όλους τους δυνατούς τρόπους και δε βασίζεσαι, στο ότι απλά θα πατήσεις το γκάζι....:original:

BILL007
22-05-13, 10:40
Ίσως σε ένα Μ3 με βάρος 1200 κιλά;;;;

Όταν το Μ3 GTS κατάφερε μόλις να είναι 1500 κιλά, δεν νομίζω τουλάχιστον απο πλευράς BMW να υπάρξει κάτι με λιγότερα αυτή τη χρονική στιγμή.

vagmag
22-05-13, 12:08
Όταν το Μ3 GTS κατάφερε μόλις να είναι 1500 κιλά, δεν νομίζω τουλάχιστον απο πλευράς BMW να υπάρξει κάτι με λιγότερα αυτή τη χρονική στιγμή.


θα συνεργαστεί λέει με την toyota:thumbsup:

Bazil Van Sinner
22-05-13, 14:31
Θελω ενα ΜΚ1 ΜΧ5 με μοτερ απο Corvette:whistle:

vagmag
22-05-13, 15:19
Θελω ενα ΜΚ1 ΜΧ5 με μοτερ απο Corvette:whistle:

θα χαλάσεις το ζύγισμα:hystericalbs1:

Bazil Van Sinner
22-05-13, 17:21
θα χαλάσεις το ζύγισμα:hystericalbs1:


θα το ζυγιζω εγω μετα:original:

dimsour9
22-05-13, 17:50
Τι κανει?:drive::popcorn:
Μαλλον πυροβολαει....:whistle:

https://www.youtube.com/watch?v=n2JgejASS2w

nikos valvetronic
22-05-13, 21:35
Και εγώ είμαι νοσταλγός της παλιάς σχολής...Το βάρος πήρε την ανηφόρα (και όλα τα άλλα

την κατηφόρα) εφόσον άρχισε να αυξάνεται ο όγκος των κυκλοφορούντων οχημάτων και ο

κίνδυνος ατυχημάτων παράλληλα.Περάσαμε μια 20ετία με την πιπίλα της παθητικής ασφάλειας

και των 5 αστεριών και τώρα που έχει οριμάσει η τεχνολογία των υλικών και του έξυπνα

στιβαρού σχεδιασμού με το ελάχιστο βάρος είμαι πεπεισμένος ότι άρχισε η αντίστροφη μέτρηση

για την παρουσία ολοένα και πιο ελαφριών και διασκεδαστικών αυτοκινήτων με ελάχιστη

κατανάλωση και προσιτή τιμή βέβαια.

nikos valvetronic
22-05-13, 21:39
Το BMW ήταν το πρώτο μου μεγάλο και βαρύ αμάξι που πήρα και στην αρχή με προβλημάτισε μέχρι να το μάθω,ειδικά στην πολύ γλυστερή άσφαλτο θέλει τρυφερότητα

nik200
24-05-13, 08:59
χτες ειχα μια αναδρομη στο παρελθον...αντι ομως να ξαναοδηγησω το πολυαγαπημενο μου opelaki..βρηκα ενα τρελο φιλο με ενα starlet kp60 με 4age 125hp...ο οποιος μου το δωσε μια βολτα!

ρε τι γελιο...γελαγα σαν χαζος για τα πρωτα 5 λεπτα γιατι πολυ απλα...αυτα δεν ειναι αμαξια..αλλα καρτ!....σημειωτεον το αμαξι πανω απο 740 κιλα δεν ειναι...το μοτερ να στροφαρει 8αρες...και μετα απο 10 λεπτα..παμε με το πλαι...το μοτερ να λυσαει εκει ψηλα (7800 κοφτης)..και ο αξονας απο veloce(!!!!)..να διορθωνει πολλα!τι ωραιο αυτοκινητακι...αν και εκει στις 3ες τα χρειαζεσαι λιγακι καθως η ελλειψη μεταξονιου..αρχιζει και γινεται προβλημα!το αμαξακι ηταν απο τα πιο καλα σταρλετ που εχω οδηγησει στην ζωη μου και δεν ειναι λιγα.....

μετα σειρα ειχε το ε30..οπου και εγω ειχα υποσχεθει μια βολτα...πολυ πολυ πιο βαρυ..αλλα το φιλαρακι τρελαθηκε με το απλωμα που ειχε το αμαξι..οχι τοσο λογω οδηγου αλλα μεταξονιου και μοτερ...ας μην ξεχναμε οτι ο δρομος δεν ειναι πιστα..και παμε παντα..5-6/10..και ποτε παραπανω..

ηταν μια ωραια μερα χτες...και ναι το βαρος σκοτωνει την απολαυση....

BILL007
09-06-13, 13:27
Μάλλον εδώ είσαι Σταμ...;)


https://www.youtube.com/watch?v=htI3weS49cc

Y.Γ Το βίντεο το πόσταρε o Βell σε άλλο thread,αλλά εδώ ταιριάζει απόλυτα!

dark knight
17-12-13, 10:14
μετρησα το βαρος του καμπριο ε46 2.2 και πηρα τη λυπητερη.με 18αρες 255 πισω 225 μπροστα με ναβι μεγαλο και 10 ευρω βενζινη,χωρις επιβατη και με καπω Μ3 αλουμινιο,και φρενα εμπρος πισω 330. 1600 κιλα.επαθα πλακα. ψάχνοντας παλαιοτερα για το βαρος των ζαντων ειχα βρει ότι είναι ελαχιστα ελαφρυτερες από οεμ 18 αρες. το μανιουαλ ελεγε για 1520 με 16αρες

doctore
17-12-13, 10:35
1600 ακριβώς ?
Που το ζύγισες ?

dark knight
17-12-13, 11:49
σε ζυγαρια για φορτηγα.βασικα 1620 αλλα ειχα κατι πραγματα στο πορτ μπαγκαζ

stefm5
17-12-13, 12:51
εμένα στο κτέο πριν ένα μήνα, χωρίς επιβάτη και με λίγη βενζίνη, ήταν 1595 κιλά

dark knight
17-12-13, 12:55
πρεπει να τσιμπησε κανα 80 αρι κιλα από ζαντολαστιχα και φρενα.το θαψα το αυτοκινητο.ειναι ωραια αισθητικα αλλα πολλα τα κιλα

trifonas
17-12-13, 14:07
Παιδια τα αυτοκινητα που περιγραφετε Ε30,2002 tii,mx5 κατι saxorala ειναι αυτοκινητα προ 15-20 μπορει και 30 ετη.
Οτι περιγραφεται ειναι νοσταλγια.περασανε τα χρονια φιλοι μου.
Κσι οσοι ειμαστε εδω και γραφουμε γι αυτο το thead ειμαστε το λιγοτερο 30.
Μου θυμισε το thead παλαι ποτε....
Τοτε ειμασταν νεοι και ειχαμε την οδηγικη "καψα" και οτι αυτοκινητο και να ειχαμε μας φαινοταν διαστημοπλοιο και το πιο γρηγορο απ ΟΛΑ.
Ειχαμε ενα nissan sunny του 92. Εκει εμαθα να οδηγαω και 96 πηρα το διπλωμα και οδηγουσα νομιμα. Τοτε οτι αυτοκινητο και να μου φερνες διπλα ημουν σιγουρος οτι σε κοντρα θα ημουν μπροστα.
Το αυτοκινητο σε καμια περιπτωση δεν ειναι πιο γρηγορο απο το 318is που ειχα ουτε το 320 που εχω τωρα. Ουτε που αγγιζει. Αλλα αν με ρωτησεις αφηρημενο θα σου οτι ηταν πιο γρηγορο εμπαινε με 100 ηταν πιο ζωντανο απ αυτα που ειχα μετα γιατι απλα εγω τοτε ημουν πιο ζωντανος οχι το αμαξι. Εμπαινα μεσα και ξεχνουσα,δεν ηθελα να βγω.
Δυστυχως μεγαλωνουμε να μην πω γερναμε.

Bazil Van Sinner
17-12-13, 14:33
Οχι ρε σειρα δεν γερναμε εμεις τ'αμαξια βαραινουν!!!!

Ποσο ζυγιζε το νισσαν ποσο το 320?Τεραστια διαφορα.

trifonas
17-12-13, 15:00
1 τονο το νισσαν 1.5 το 320. 100 αλογα το ενα 170 το αλλο.
Καμμια σχεση σε στησιμο δεν το συζηταμε για οδικη συμπεριφορα και ασφαλεια και ανεση και και και αλλα μου χει μεινει το νισσανακι γιατι χα το ξεκωλωσει στα χειροφρενα.
Τωρα εχω εργαλειο και το προσεχω σα τα ματια μου. Η
Αλλη βασικη διαφορα. Τοτε πληρωνε ο μπαμπας τωρα εγω!!

Stunt Mike
17-12-13, 15:10
Εμενα παντως το Ε36 φουλ γδυμενο,με 325 τουρμπο μοτερ και Roll cage ειναι ακριβως στα 1300 κιλα!Με 350hp στη μικρη πιεση ναι μεν ειναι ελαφρυ αλλα στις μεταφορες βαρους ηθελα 200 κιλα λιγοτερα....Καμια σχεση με το Ε30 3.5 του Νικ200 πχ που ειναι και το νιωθεις ελαφρυ παρα το αισθητα πιο αδυναμο μοτερ του

Bazil Van Sinner
17-12-13, 15:17
φιλε την πρωτη μου ζημια σε αυτοκινητο την πληρωσα 15χρονων!!!

Οσα μαζευα ολο το καλοκαιρι τα δωσα μια βδομαδα πριν τα σχολεια για τον

τσαμπουκα που εκανα στο αμαξι του πατερα μου,που το ειχα παρει κρυφα!

συνετηστηκα απο μικρος και τον ευχαριστω γι'αυτο !

δεν γερασε κανεις ,τουλαχιστον η οδηγηση εχει αποδειξει οτι ειναι

σπορ ισοβιο.Το σημειο που ψαχνουμε ειναι πιστευω μερος της

εξελικτηκοτητας που εχουμε απο την φυση μας.Ειμαστε περιεργες υπαρξεις

οποιον απο εδω μεσα που εχει ενα καλο μεγαλο και δυνατο αμαξι ρωτησεις αν

του φτανουν αυτα που εχει θα σου πει θελω και αλλο!!!!

Το ονειρικο θρεντ με τα 507 που φλερταρουν κομπρεσσορες δεν το ριξες καμια ματια?

:original:

gregE36
17-12-13, 15:28
το ιδανικο θα ηταν για μενα αν η 316 ειχε 150 αλογα και 150 κιλα λιγοτερα .μια χαρα γουστα θα εβγαζε ....!!ατυμο βαρος .το πρωτο δικο μου αμαξι ηταν ενα swift gti 101 αλογακια .με 2 πραγματακια που του καναμε τοτε και μια αναρτησουλα μου φαινοταν πυραυλος με στροφαρισμα 8000+ ειχε μια δευτερα που λυσαγε..............αλλα ηταν 800κιλα!

trifonas
17-12-13, 17:08
φιλε την πρωτη μου ζημια σε αυτοκινητο την πληρωσα 15χρονων!!!

Οσα μαζευα ολο το καλοκαιρι τα δωσα μια βδομαδα πριν τα σχολεια για τον

τσαμπουκα που εκανα στο αμαξι του πατερα μου,που το ειχα παρει κρυφα!

συνετηστηκα απο μικρος και τον ευχαριστω γι'αυτο !

δεν γερασε κανεις ,τουλαχιστον η οδηγηση εχει αποδειξει οτι ειναι

σπορ ισοβιο.Το σημειο που ψαχνουμε ειναι πιστευω μερος της

εξελικτηκοτητας που εχουμε απο την φυση μας.Ειμαστε περιεργες υπαρξεις

οποιον απο εδω μεσα που εχει ενα καλο μεγαλο και δυνατο αμαξι ρωτησεις αν

του φτανουν αυτα που εχει θα σου πει θελω και αλλο!!!!

Το ονειρικο θρεντ με τα 507 που φλερταρουν κομπρεσσορες δεν το ριξες καμια ματια?

:original:
Ελα τωρα παραδεξου το.:original::original:
Δεν ειμαστε οπως 18.ουτε την ιδια τρελα εχουμε ουτε αντοχες.Μιλαω για τρελλα.
Οσο να ναι πηζει το μυαλουδακι με τα χρονια.Ασε που πλεον σκεφτομαστε και την τσεπη.
Συμφωνω στο οτι ειναι ετσι η φυση μας.Παντα θελουμε κατι καλυτερο και κατι μεγαλυτερο.Γι αυτο ειμαστε και ΑΝΘΡΩΠΟΙ. σαν πλασματα ζηταμε παντα κατι παραπερα γι αυτο εξεληχθηκαμε και γιναμε πλεον οτι γιναμε καλυτεροι οι χειροτεροι.?

Kostas Maras
17-12-13, 17:35
Να γραψω κι εγω με την σειρα μου ότι στις 24/12/99 αγορασα το αμαξι μου e36 compact αφηνωτας πισω αρχικα ένα Mini 1300 με καρμπυρατέρ de tomaso και τελευταια ένα starlet πισωκινητο με μοτερ 1500 με δυο διπλα weber.......εεεεε τι περιμενα από το μπεμβεδακι μου να ξεμπαζωνω την ασφαλτο;.......ξενερωσα αλλα εγινα αποστειρωμένος......αφου περασαν τα χρονια αποφασισα να βελτιωσω το αμαξακι μου κι αφου το τουρμπισα ανεπιτυχως εμπαξα το 3λιτρο από 46αρι......εμπαξα......εμπαξα..... ι αρχισα το ελάφρωμα αφαιρώντας ότι δεν χρειαζεται......άλλο αμαξι και χωρις να εχω ζυγιστει υποθετω πει στα 1150 κιλα με περιπου 260 αλογάκια και γουστάρω παρα πολύ.........αυτά τα λιγα από εμενα και θα συμφωνησω με την αποψη του φιλου που ανοιξε το θεμα.

Nick bmwlover
17-12-13, 17:47
Παιδες να το πω λιγο διαφορετικα;;;Εχουμε ολοι την ιδια αποψη,ο καθενας μας σιγουρα θα εχει να πει τις εμπειριες του,ολα οσα αναφερθηκαν ειναι σωστα κ εκφραζουν 100% πιστευω την πλειοψηφια οσων ειμαστε εδω μεσα,ακομη κ αυτους που δεν εχουν γραψει στο θεμα,ολοι μας θελουμε το γκαζι,τον σπορ χαρακτηρα,την κυριλα,τα "λιγα" κιλα,τη πισω κινηση,ολα αυτα μαζι,στη σημερινη εποχη,γι'αυτο ειμαστε εδω,διαφορετικα θα ημασταν στην Mercedes:whistle:

Kostas Maras
17-12-13, 18:13
και συμπληρωνω επισης ότι παρολη την διαιτα που υπεστη το αμαξι μου διατηρεί και την οποια πολυτελεια εχει......δηλαδή ντριφταμαξο δεν είναι κι ουτε θα γινει διοτι είναι ερωτας........και πρεπει να κυκλοφορει ομορφα!

Stunt Mike
17-12-13, 20:19
Να γραψω κι εγω με την σειρα μου ότι στις 24/12/99 αγορασα το αμαξι μου e36 compact αφηνωτας πισω αρχικα ένα Mini 1300 με καρμπυρατέρ de tomaso και τελευταια ένα starlet πισωκινητο με μοτερ 1500 με δυο διπλα weber.......εεεεε τι περιμενα από το μπεμβεδακι μου να ξεμπαζωνω την ασφαλτο;.......ξενερωσα αλλα εγινα αποστειρωμένος......αφου περασαν τα χρονια αποφασισα να βελτιωσω το αμαξακι μου κι αφου το τουρμπισα ανεπιτυχως εμπαξα το 3λιτρο από 46αρι......εμπαξα......εμπαξα..... ι αρχισα το ελάφρωμα αφαιρώντας ότι δεν χρειαζεται......άλλο αμαξι και χωρις να εχω ζυγιστει υποθετω πει στα 1150 κιλα με περιπου 260 αλογάκια και γουστάρω παρα πολύ.........αυτά τα λιγα από εμενα και θα συμφωνησω με την αποψη του φιλου που ανοιξε το θεμα.


και συμπληρωνω επισης ότι παρολη την διαιτα που υπεστη το αμαξι μου διατηρεί και την οποια πολυτελεια εχει......δηλαδή ντριφταμαξο δεν είναι κι ουτε θα γινει διοτι είναι ερωτας........και πρεπει να κυκλοφορει ομορφα!

Ενα Ε36 κομπακτ 323 ειναι στα 1255 κιλα,δλδ περιπου 130 κιλα ελαφρυτερο απο ενα αντιστοιχο κουπε Ε36.....Αν το'χεις γδυσει εντελως υπολογιζε 100-150 κιλα κατω απο δερματινα,επενδυσεις,μοκετ ες,κλιματισμο κτλ....και μετα προσθεσε ξανα αυτα που εβαλες για να οδηγειται τ'αμαξι,πχ μπακετ καθισματα....

oldcarskickass
18-12-13, 10:37
Το ονειρικο θρεντ με τα 507 που φλερταρουν κομπρεσσορες δεν το ριξες καμια ματια?

:original:
Μιλάς για το BMW το 507 ή για τα Μ5 με τα 500 κάτι άλογα.

Όπως και να έχει για ρίξε ένα λινκ...

Bazil Van Sinner
18-12-13, 10:56
Μιλάς για το BMW το 507 ή για τα Μ5 με τα 500 κάτι άλογα.

Όπως και να έχει για ρίξε ένα λινκ...



https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=20547 :original:

Kostas Maras
18-12-13, 15:56
Ενα Ε36 κομπακτ 323 ειναι στα 1255 κιλα,δλδ περιπου 130 κιλα ελαφρυτερο απο ενα αντιστοιχο κουπε Ε36.....Αν το'χεις γδυσει εντελως υπολογιζε 100-150 κιλα κατω απο δερματινα,επενδυσεις,μοκετ ες,κλιματισμο κτλ....και μετα προσθεσε ξανα αυτα που εβαλες για να οδηγειται τ'αμαξι,πχ μπακετ καθισματα....

Καλά τα λες Μιχάλη έχω ελαφρωθει γενικά εκτός απο πράγματα που θα με εσπρωχναν να το κάνω ντριφτκαρ.......όμως αποφάσισα να το κρατήσω σε αυτό το επίπεδο.
Έτσι λοιπόν η χαρά του να σε σπρώχνει η δύναμη χωρίς συμβιβασμούς είναι απόλαυση.......κι αυτοί που το ζουν όπως εγώ ......ξέρουν τι λέω..........τι να το κάνω το navigator όταν πηγαίνω μαλλιά .......και πολλά αλλά......και κλείνω λέγοντας ότι η ανάγκη μου είναι η αίσθηση στην ροπή και αυτό είναι που μέτρα για εμένα........για άλλους ίσως κάτι άλλο ........είναι η ανάγκη μου ξαναλέω !!!!!!!!
Έτσι μονώσεις κάτω απο την μοκέτα έφυγαν όπως επίσης αιρκοντισιον και τα περιφεριακα του, ρεζερδα, εργαλεία...εργαλειοθήκη, ελαφρωμα απο εξατμιση, ηχοσύστημα......καλωδιωσεις.. ...ηχεία......, αεραγωγούς κάτω απο την μοκέτα.....τι άλλο και δεν θυμάμαι τώρα;.........ααααα μόνωση καπό, πίσω υαπλοκαθαριστηρας......τι άλλο.....τι άλλο......αυτά ίσως και κάποια που μου διαφεύγουν......κι όλα αυτά προς χάρη τις απόλαυσης!

Bazil Van Sinner
18-12-13, 16:09
Καλά τα λες Μιχάλη έχω ελαφρωθει γενικά εκτός απο πράγματα που θα με εσπρωχναν να το κάνω ντριφτκαρ.......όμως αποφάσισα να το κρατήσω σε αυτό το επίπεδο.
Έτσι λοιπόν η χαρά του να σε σπρώχνει η δύναμη χωρίς συμβιβασμούς είναι απόλαυση.......κι αυτοί που το ζουν όπως εγώ ......ξέρουν τι λέω..........τι να το κάνω το navigator όταν πηγαίνω μαλλιά .......και πολλά αλλά......και κλείνω λέγοντας ότι η ανάγκη μου είναι η αίσθηση στην ροπή και αυτό είναι που μέτρα για εμένα........για άλλους ίσως κάτι άλλο ........είναι η ανάγκη μου ξαναλέω !!!!!!!!
Έτσι μονώσεις κάτω απο την μοκέτα έφυγαν όπως επίσης αιρκοντισιον και τα περιφεριακα του, ρεζερδα, εργαλεία...εργαλειοθήκη, ελαφρωμα απο εξατμιση, ηχοσύστημα......καλωδιωσεις.. ...ηχεία......, αεραγωγούς κάτω απο την μοκέτα.....τι άλλο και δεν θυμάμαι τώρα;.........ααααα μόνωση καπό, πίσω υαπλοκαθαριστηρας......τι άλλο.....τι άλλο......αυτά ίσως και κάποια που μου διαφεύγουν......κι όλα αυτά προς χάρη τις απόλαυσης!
:worthlesswithoutpic:worthlesswithoutpic

Nick bmwlover
18-12-13, 17:49
:worthlesswithoutpic:worthlesswithoutpic

Τι pics να βαλει,δεν εχει μεινει και τιποτα για να δειξει...:hystericalbs1: