PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά από Κίνα.



gant
17-05-13, 11:49
Μέχρι τώρα ότι αγορές έχω κάνει είναι μέσω ebay από Αγγλία.
Πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα απ το site του Ταρζαν μια car camera που παρά τα HD 720p της είναι μάπα.
Βρήκα μια καλύτερη την DR32, γιατί η σίγουρη gopro2 ξεπερνάει τα 200ε και η νεότερη σειρά 3 φτάνει τα 400 και γώ την θέλω απλά για πλάκα,
και την αγόρασα χθές από εδώ που είναι Κίνα, https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=151036743308&ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160
Κόστος 113ε.

Μήπως την πάτησα και πληρώσω και τελωνείο?

Ptboul
17-05-13, 11:58
Πες στον Σαμαρά να στην φέρει :hystericalbs1:

Είναι πιθανόν γιατί και εγώ είχα πάρει ένα λουράκι ρολογιού από US και μου βγήκε χρυσό. Άσε που έφαγα μισή μέρα στο τελωνείο (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ γραφειοκρατία).

gant
17-05-13, 12:01
Πες στον Σαμαρά να στην φέρει :hystericalbs1:

Είναι πιθανόν γιατί και εγώ είχα πάρει ένα λουράκι ρολογιού από US και μου βγήκε χρυσό. Άσε που έφαγα μισή μέρα στο τελωνείο (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ γραφειοκρατία).

Ωχ! μη μου λες τέτοια! :facepalm:

ntinos
17-05-13, 12:07
Κανενα αγχος.

Σε 2-3 εβδομαδες θα ερθει στην διευθυνση που εδωσες

bakalos
17-05-13, 12:08
Το θεωρώ πολύ δύσκολο έως απίθανο να περάσεις τελωνείο γιατί ο τύπος στέλνει με απλό ταχυδρομείο όπως είδα (Economy Int'l Postage)

Εκτός αν ζήτησες με κάποιο courier?

Και πάλι αν στα στείλει με την EMS που ειναι η courier τους, δεν θα περάσει τελωνείο. (η EMS συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ)

Περνάς σίγουρα τελωνείο αν χρησιμοποιήσεις FedEx κτλ.

Σε κάθε περίπτωση ζήτα του να σου βάλει χαμηλή τιμή αγοράς.

gant
17-05-13, 12:08
Κανενα αγχος.

Σε 2-3 εβδομαδες θα ερθει στην διευθυνση που εδωσες

Μακάρι Ντίνο. :original:

gant
17-05-13, 12:12
Το θεωρώ πολύ δύσκολο έως απίθανο να περάσεις τελωνείο γιατί ο τύπος στέλνει με απλό ταχυδρομείο όπως είδα (Economy Int'l Postage)

Εκτός αν ζήτησες με κάποιο courier?

Και πάλι αν στα στείλει με την EMS που ειναι η courier τους, δεν θα περάσει τελωνείο.

Περνάς σίγουρα τελωνείο αν χρησιμοποιήσεις FedEx κτλ.

Σε κάθε περίπτωση ζήτα του να σου βάλει χαμηλή τιμή αγοράς.


Economy Int'l Postage
Δεν μπορούσα να καταλάβω τι σημαίνει αυτό.
Τίποτα άλλο δεν έκανα πλην της αυτοματοποιημένης αγοράς μέσω paypal.

freddys
17-05-13, 12:13
Εξαρταται!Δωσε ενα tracking number,και με ποιον τροπο στην στελνει.Η Fedex εχει το χειροτερο ονομα για τελειωνειο.Εγω παρηγγειλα ενα ταμπλετ και κατι ακομα μικροπραγματα στην τιμη των 200ε+30ε τα μεταφορικα με ΕΜS.Νομιζα οτι θα μου τα κρατουσαν αλλα πηγε στα ελτα κουριερ που εκτελωνιζουν καθε πακετο με κοστος περιπου 3 ευρω εως 9...

bakalos
17-05-13, 12:18
Ψιλοαπίθανο να περάσεις τελωνείο τότε. Μην ανησυχείς.
Με Fedex περνάς στανταρ τελωνείο.

ntinos
17-05-13, 12:25
ΔΕΝ στελνουν οι κινεζοι / χονγκονγεζοι με fedex/ dhl ή αλλες κουριερ, παρα μονο με κινεζικα ταχυδρομια (η καποια κινεζικα κουριερ, δεν το εχω ψαξει). Ειναι και ενας λογος οτι δεν χρεωνουν μεταφορικα



ΓΕΝΙΚΩΣ οτι αποστελεται με ταχυδρομιο (usps απο αμερικα, chinapost / hongkongpost απο κίνα μερια, δεν περνανε απο τελωνεια...




Υγ. Επανερχομαι με εμπειρια εκτελωνισης απο αμερικη

bakalos
17-05-13, 12:30
ΔΕΝ στελνουν οι κινεζοι / χονγκονγεζοι με fedex/ dhl ή αλλες κουριερ, παρα μονο με κινεζικα ταχυδρομια (η καποια κινεζικα κουριερ, δεν το εχω ψαξει). Ειναι και ενας λογος οτι δεν χρεωνουν μεταφορικα

EMS δουλευουν οι Ιαπωνες.

ΓΕΝΙΚΩΣ οτι αποστελεται με ταχυδρομιο (usps απο αμερικα, chinapost / hongkongpost απο κίνα μερια, δεν περνανε απο τελωνεια...




Υγ. Επανερχομαι με εμπειρια εκτελωνισης απο αμερικη


Έτσι ακριβώς.
Το παράδειγμα με FedEx ήταν γενικό (για US βέβαια).
Σχετικά με την EMS μου στέλνουν με αυτή συνέχεια από Κίνα...

Tsik.D.
17-05-13, 12:31
Μέχρι τώρα ότι αγορές έχω κάνει είναι μέσω ebay από Αγγλία.
Πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα απ το site του Ταρζαν μια car camera που παρά τα HD 720p της είναι μάπα.
Βρήκα μια καλύτερη την DR32, γιατί η σίγουρη gopro2 ξεπερνάει τα 200ε και η νεότερη σειρά 3 φτάνει τα 400 και γώ την θέλω απλά για πλάκα,
και την αγόρασα χθές από εδώ που είναι Κίνα, https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=151036743308&ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160
Κόστος 113ε.

Μήπως την πάτησα και πληρώσω και τελωνείο?

κ. γιωργο επειδη και εγω ψαχνω να αγορασω απο κινα καποιο προιον εχω μιλησει με 2-3 διαφορετικους πωλητες και μου ειπαν το ιδιο ολοι τους. αν θελω να γλυτωσω τυχον ελεγχο-νταβατζιλικι στο τελωνειο απλα χρεωνουν εικονικα το ποσο στα 10-20-30 ευρω αναλογα ωστε και να μην ερθει με ταχυδρομιο που ειναι δωρεαν να μην χρεωθω τελωνειο... τωρα μην σας παρω στο λαιμο μου αλλα αυτη ειναι η πληροφορια που πηρα..

Ptboul
17-05-13, 12:34
Εμένα με fedex μου είχε έρθει και πλήρωσα! Τι κόλπα είναι αυτά; Αν δηλ. υποδείκνυα εγώ την εταιρεία κούριερ θα γλύτωνα το τελωνείο;;

bakalos
17-05-13, 12:36
Εμένα με fedex μου είχε έρθει και πλήρωσα! Τι κόλπα είναι αυτά; Αν δηλ. υποδείκνυα εγώ την εταιρεία κούριερ θα γλύτωνα το τελωνείο;;

Με usps θα την γλίτωνες λογικά. Θα έφτανε πιο αργά το πακέτο αλλά δεν θα πλήρωνες...

Πάντα με επιφύλαξη.

ntinos
17-05-13, 12:38
Εμένα με fedex μου είχε έρθει και πλήρωσα! Τι κόλπα είναι αυτά; Αν δηλ. υποδείκνυα εγώ την εταιρεία κούριερ θα γλύτωνα το τελωνείο;;

Εμενα ποτε...

Τι πηρες και απο που ?
(ηταν ακριβο / πολυ βαρυ μηπως)

ntinos
17-05-13, 12:40
ΔΕΝ στελνουν οι κινεζοι / χονγκονγεζοι με fedex/ dhl ή αλλες κουριερ, παρα μονο με κινεζικα ταχυδρομια (η καποια κινεζικα κουριερ, δεν το εχω ψαξει). Ειναι και ενας λογος οτι δεν χρεωνουν μεταφορικα



ΓΕΝΙΚΩΣ οτι αποστελεται με ταχυδρομιο (usps απο αμερικα, chinapost / hongkongpost απο κίνα μερια, δεν περνανε απο τελωνεια...




Υγ. Επανερχομαι με εμπειρια εκτελωνισης απο αμερικη


Παραθετω:


27/11/2009
========

Διαδικασιες εκτελωνισης απο Αμερικη – Ολες οι λεπτομερειες

Σημερα στις 8:25 ημουν στο κτηριο της swissport στο αεροδρομιο. Το κτηριο αυτο βρισκεται απενατι απο τον καταστημα Κωτσοβολος κανα-δυο χλμ πριν το αεροδρομιο. Στριβετε στην σχετικη πινακιδα (προς swissport)

Παρκαρετε το αυτοκινητο σας στο parking εξω απο το κτηριο, και μπαινετε μεσα.
Το ισογειο ειναι μια τεραστια αποθηκη με χιλιαδες δεματα που εχουn ερθει απο το εξωτερικο αεροπορικvς. Βρισκεστε στις αποθηκες του τελωνειου.

Ανεβαινετε με το ασανσερ στον πρωτο οροfο αυτου του κτηριου, και πατε στο γραφειο της μεταφορικης εταιρειας που εφερε το προϊον. (σας εχει ειδοποιησει μια – δυο μερες πριν, οτι εφτασε το δεμα σας). Ολες οι μεταφορικες εκει εχουν τα γραφεια τους.

Δινετε τον αριθμο φορτωτικης και σας δινουν το «φακελο» σας. Πηγαινετε στο ταμειο (εντος του ιδιου γραφειου), και πληρωνετε 29,75 ευρω. Αυτα ειναι τα «Πρακτορειακα Δικαιωματα». Το ακριβες ποσό καθοριζεται απο το τιμολογιο αγορας. Στην δικη μου περιπτωση ηταν 744 δολλαρια, εξου και το 29,75).

Φευγετε με τα χαρτια που σας εδωσαν και κατεβαινετε στο ισογειο. Εκει υπαρχει ενα γραφειο. Ενας υπαλληλος ριχνει μια ματια στο περιεχομενο του δεματος (το οποιο σας το εχει φερει ηδη ενας αποθηκαριος). Τελειως τυπικη ματια, μου εδωσε την αισθηση ικανοποιησης της περιεργειας του.

Ακολουθει μια διαδικασια με ενα σωρο υπογραφες, και σφαγιδες, και ενας απο τους υπαλληλους εκει, συμπληρωνει μια φορμα, οπου και υπολογιζει τους δασμους. Στην δικη μου περιπτωση, ηταν 123,62 ευρω.

Ακολουθως βγαινετε εξω απο αυτον τον χωρο (το κτηριο της Swissport) και περιμενετε στην σταση να ερθει ενα λεωφορειακι ασημι, το οποιο κινηται εντος ολων αυτων των κτηριων.

Ο χρονος που εκανα, απο την στιγμη που παρκαρα εως την στιγμη που ημουν στην σταση ηταν περιπου 30 λεπτα.

Το λεωφοριακι σας παει στο τελωνειο. (2 λεπτα διαδρομη)

Εκει, μπαινετε μεσα, και πατε σε καποιο γραφειο που σαν λενε. (ρωτηστε που ακριβως).
Ενας κυριος σας βαζει μια σφραγιδα/υπογραφη στα χαρτια που σας ειχαν δωσει απο την αποθηκη, και σας παραπεμπει (με τα χαρτια στο χερι) σε ενα διπλανο γκισε.
Μια κυρια στο γκισε αυτο, κανει καποια εγγραφη σε εναν υπολογιστη, σας βαζει επισης σφραγιδα/υπογραφη, σας τυπωνει ενα «ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΕΛΩΝΙΣΜΕΝΩΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ» και σας παραπεμπει σε ενα αλλο γκισε. Δινετε τα χαρτια. Εκει ενα αλλος υπαλληλος βαζει σφραγιδα/υπΟγραφη, και σας στελνει να περιμενετε στο γκισε νο.14.

Τα χαρτια σας κανουν μια «γυρα» για υπογραφες/σφραγιδες απο τρια αλλα γραφεια, και σε 5 λεπτα το πολυ «φτανει» γκισε νο. 14. Μια κυρια σας δινει τα χαρτια σας, και σας παραπεμπει στο ταμειο (τρια μετρα αριστερα). Εκει πληρωνετε τους δασμους. Στην δικη μου περιπτωση πληρωσα 123,62 ευρω (ειναι το ποσό που μου ειχαν υπολογισει στην αποθηκη του τελωνειου στην αρχη). Αναλυση ως εξης:

Εισφορα Τραπεζης: 0,70
Φ.Ο.Ρ Α.Ε.Ι 2,37
Δασμοι και τελη: 21,25
ΦΠΑ τριτων χωρων: 99,25

Αφου εχετε πλεον πληρωσει, βγαινετε εξω και πατε στην σταση οπου θα ξαναπαρετε το λεωφοριακι.

Ο χρονος που εκανα, απο την στιγμη που βληκα απο το λεωφοριακι, εως την στιγμη που ξαναπηγα στην σταση για να το παρω, κατι λιγοτερο απο 20 λεπτα.

Σε 5 λεπτα ηταν εκει το λεωφοριακι, σε 3 αργοτερα ημουν παλι στις αποθηκες.

Πηγα σε ενα αλλο γραφειο, οπου πληρωσα 14,29 ευρω. Αυτα τα χρηματα ειναι τα εξοδα της αποθηκευσης, και μεταφορας του δεματος απο το αεροπλανο, κλπ, κλπ. Το ποσο αυτο καθοριζεται απο το βαρος του δεματος. Στην δικη μου περιπτωση, το δεμα ειχε βαρος 33 κιλα.

Εργατικα: 6,55
Ασφαλεια: 0,60
Εξοδα εισοδου 7,14

Μολις πληρωσα, πηγα σε εναν αποθηκαριο με την αποδειξη στο χερι, και μου εβγαλε το δεμα εξω. Εφερα το αυτοκινητο, εβαλα μια υπογραφη παραλαβης, φωρτωσα, εφυγα, μεγεια μου.

Το ρολοι μου εδειχνε 9:30.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ:

Θυμαστε που σας ειχα πει παραπανω οτι το τιμολογιο που μου ειχαν στειλει περιελλαμβανε εκτος του του ενισχυτου και των καλωδιων, το εξοδα μεταφορας. (κοντα στα 170 δολλαρια), και τους ειχα ζητησει να μου στειλουν αλλο χωρις.

ΕΥΤΥΧΩΣ που ειχαν γραψει το κοστος αυτο, γιατι εαν το τιμολογιο σας δεν αναφερει ποσο μεταφορικων , τοτε ο υπολογιζουν στις αποθηκες του τελωνειου 10 δολλαρια για καθε κιλο. Οποτε στην δικη μου περιπτωση, οι δασμοι θα καθοριζονταν απο το κοστος του προιοντος συν 330 δολλαρια (αντι 170 που υπολογιστηκαν τελικα). Οποτε, να βεβαιωθητε οτι το ποσό των μεταφορικων να περιλαμβανεται στο τιμολογιο. Στην περιπτωση της emotive σας ενημερωνουν πριν την παραγγελεια για το κοστος αυτο, οποτε μπορειτε να κανετε τους υπολογισμους σας.

Τι μου κοστισε τελικα :

481 ο ενισχυτης
22 τα καλωδια
167,66 στο αεροδρομιο (29,75+123,62+14,29)
Συνολο: 670 Ευρω.


Conclusion.

Παρολο το ποσο αστειο ειναι το γραφειοκρατικο κομματι της εκτελωνισης, δεν υπαρχει καμια απολυτως ταλαιπωρια, ουτε καμια εκπληξη. Βεβαια, αυτο που καθοριζει κατα πολυ τον χρονο, ειναι το ποτε θα πατε. Εκτιμω, οτι δυο ωρες αργοτερα, θα γινεται η σφαγη του Δραμαλη.

Εαν εχετε καποια ερωτηση, πειτε μου αν και νομιζω οτι ημουν πολυ αναλυτικος


========================

Bazil Van Sinner
17-05-13, 12:57
:shok:

ωχ παραγγειλα προχτες τα φρενα μου απο Γερμανια,

περιμενα να ερθουν για να σας το πω.

ερχονται με DHL παιζει να πληρωσω νταβατζιλικη ?

spar@
17-05-13, 12:59
εχει καποια συγκεκριμενη αξια του δεματος ωστε να σε μπλοκαρουν στο τελωνειο?
ή να αποφευγουμε την dhl/fedex κλπ
οι αλλες οτι αγορα και να γινει δεν μπλοκαρουν στοο τελωνειο?

spar@
17-05-13, 12:59
:shok:

ωχ παραγγειλα προχτες τα φρενα μου απο Γερμανια,

περιμενα να ερθουν για να σας το πω.

ερχονται με DHL παιζει να πληρωσω νταβατζιλικη ?

Γερμανια ειναι Ευρωπη δεν εχει τελωνειο....

bakalos
17-05-13, 13:00
:shok:

ωχ παραγγειλα προχτες τα φρενα μου απο Γερμανια,

περιμενα να ερθουν για να σας το πω.

ερχονται με DHL παιζει να πληρωσω νταβατζιλικη ?

Αφού είναι από Γερμανία, γιατί να πληρώσεις τελωνείο...

Τελωνείο μονο οτι ειναι εκτος Ε.Ε.

Bazil Van Sinner
17-05-13, 13:01
Γερμανια ειναι Ευρωπη δεν εχει τελωνειο....:sweatdrop::sweatdrop::sweatdr op::sweatdrop:

Για πειτε μας εσεις που κανετε ψωνια απ'το ΝΕΤ τι πρεπει να προσεξουμε και

τι να ΜΗΝ κανουμε?

Ptboul
17-05-13, 13:02
Εμενα ποτε...

Τι πηρες και απο που ?
(ηταν ακριβο / πολυ βαρυ μηπως)



εγώ είχα πάρει ένα λουράκι ρολογιού από US και μου βγήκε χρυσό. Άσε που έφαγα μισή μέρα στο τελωνείο (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ γραφειοκρατία).


Είχε μισή τιμή από ότι στην Ελλάδα και τελικά μου βγήκε όσο να το αγόραζα από εδώ, ήτοι 400 ευρώ (δεν γνωριζα τότε τον χαντέ ούτε την ΕλέΝη).

ntinos
17-05-13, 13:18
:sweatdrop::sweatdrop::sweatdrop::sweatdrop:

Για πειτε μας εσεις που κανετε ψωνια απ'το ΝΕΤ τι πρεπει να προσεξουμε και

τι να ΜΗΝ κανουμε?

Δεν ειναι η καθε περιπτωση ιδια.

Bazil Van Sinner
17-05-13, 13:21
συμφωνω!

καποια tips Που πρεπει να προσεξουμε ομως σιγουρα θα υπαρχουν,ε??

trueno
17-05-13, 13:21
:shok:

ωχ παραγγειλα προχτες τα φρενα μου απο Γερμανια,

περιμενα να ερθουν για να σας το πω.

ερχονται με DHL παιζει να πληρωσω νταβατζιλικη ?

Καταρχας απο Γερμανια δεν πληρωνεις φορο γιατι ειναι χωρα της ΕΕ. Δευτερον οι Γερμανοι οταν λενε DHL εννοουν τα Γερμανικα Ταχυδρομεια και το δεμα σου θα ερθει οδικως. Θα αργησει λιγο ( καμμια δεκαρια μερες ) αλλα δεν θα πληρωσεις τιποτα απο τελωνειο μην ανησυχεις...

spar@
17-05-13, 13:23
εγω μια φορα την πατησα πριν 4 χρονια και δεν την ειχα κανει εγω την αγορα με 4-5 gps παραγγελια που μπλοκαραν στο τελωνειο...χεχε
μας εκλεψαν μεχρι και λαμπες ξενον που ειχε δωρο ο αλλος μεσα....

spar@
17-05-13, 13:24
εχει καποια συγκεκριμενη αξια του δεματος ωστε να σε μπλοκαρουν στο τελωνειο?
ή να αποφευγουμε την dhl/fedex κλπ
οι αλλες οτι αγορα και να γινει δεν μπλοκαρουν στοο τελωνειο?

??????
ή πρεπει να μιλαμε παντα με τον πωλητη για τελωνειακα εξοδα?

ntinos
17-05-13, 13:25
??????

Πριν μερικα χρονια μου ειχαν πει στο τελωνειο στο ΕΛΒΕΛ πως ηταν 175 ευρα...

ntinos
17-05-13, 13:27
Καταρχας απο Γερμανια δεν πληρωνεις φορο γιατι ειναι χωρα της ΕΕ. Δευτερον οι Γερμανοι οταν λενε DHL εννοουν τα Γερμανικα Ταχυδρομεια και το δεμα σου θα ερθει οδικως. Θα αργησει λιγο ( καμμια δεκαρια μερες ) αλλα δεν θα πληρωσεις τιποτα απο τελωνειο μην ανησυχεις...

4 μεγαλα πακετα που εχω αγορασει απο γερμανια, ηρθαν οντως με DHL

katsaraios
17-05-13, 13:36
Απο χωρα εκτος Ε.Ε εχουν το δικαιωμα να το σταλισουν στις αποθηκες να πληρωθει τελωνειο και εξοδα αποθηκης.
Το ποσο αγορας ειναι ενδεικτικο καθε φορα ,κυριο λογο παιζει ο ογκος το βαρος και η ποσοτητα αυτων που εισαγουμε .
Εχω πληρωσει για 2 din συσκευη τελωνειο επειδη ηταν συνδυασμενη μεταφορα 2 κομματιων ,αντιστοιχα σε αλλη περιπτωση αγορας της ιδιας συσκευης απο τον ιδιο πωλητη και χωρα δεν πληρωσα τιποτα γιατι ηταν ενα κομματι.
Μιλαω για DHL απο Κινα και για Fedex απο Αμερικη.

spar@
17-05-13, 13:48
Απο χωρα εκτος Ε.Ε εχουν το δικαιωμα να το σταλισουν στις αποθηκες να πληρωθει τελωνειο και εξοδα αποθηκης.
Το ποσο αγορας ειναι ενδεικτικο καθε φορα ,κυριο λογο παιζει ο ογκος το βαρος και η ποσοτητα αυτων που εισαγουμε .
Εχω πληρωσει για 2 din συσκευη τελωνειο επειδη ηταν συνδυασμενη μεταφορα 2 κομματιων ,αντιστοιχα σε αλλη περιπτωση αγορας της ιδιας συσκευης απο τον ιδιο πωλητη και χωρα δεν πληρωσα τιποτα γιατι ηταν ενα κομματι.
Μιλαω για DHL απο Κινα και για Fedex απο Αμερικη.

Kατς μονο αυτες οι μεταφορικες εχουν θεμα?
οποιαδηποτε αλλη δεν μπλεκει σε τελωνειο?

vagmag
17-05-13, 14:23
γκουχου γκουχ

Ψάχνουμε τρόπο να παρακάμψουμε το νόμιμο τελωνείο ;;;; :th_Laie_67-1:

Γενικά οτιδήποτε είναι να έρθει από Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχει τελωνείο (μία από τις εξαιρέσεις που ξέρουμε.... είναι τα αυτοκίνητα... αυτά έχουν! :hystericalbs1:)

Από χώρες εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης, όλα πρέπει να περνάνε τελώνειο! Άλλα πληρώνουν κάποιο δασμό και το νόμιμο ΦΠΑ επί της αξίας και των μεταφορικών (πολλές φορές), και άλλα μπορεί να υπόκεινται σε καθεστώς που δεν έχει δασμό, αλλά συνήθως έχει ΦΠΑ. Μαζί με τα παραπάνω πληρώνουμε και τα εκτελωνιστικά έξοδα, τα οποία αν κανονίσουμε μόνοι μας τη διαδικασία δεν είναι πολλά.

Δεν παίζει ρόλο αν το πακέτο είναι μεγάλο ή όχι, αν είναι ένα ή δύο κλπ. Η αξία παίζει ρόλο!
Πολλές φορές για να αποφύγει κάποιος το τελωνείο, το στέλνουν σα δώρο, ή με πολύ μικρή αξία (πλασματική). Αυτά είναι παράνομα και απλά χτυπάνε πολύ στο μάτι αν πχ φαίνεται μεγάλο το κουτί και ψαχνουν περισσότερο!

Το κόστος βγαίνει : βλέπουμε την αξία που χρεώνει ο Κινέζος/Αμερικάνος κλπ προσθέτουμε σε αυτήν τη μεταφορά, υπολογίζουμε σε αυτά 23% για το ΦΠΑ, και ανάλογα σε ποια δασμολογική κλάση ανήκει το προϊόν υπολογίζουμε και τον αντίστοιχο δασμό!

spar@
17-05-13, 15:19
γκουχου γκουχ

Ψάχνουμε τρόπο να παρακάμψουμε το νόμιμο τελωνείο ;;;; :th_Laie_67-1:

Γενικά οτιδήποτε είναι να έρθει από Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχει τελωνείο (μία από τις εξαιρέσεις που ξέρουμε.... είναι τα αυτοκίνητα... αυτά έχουν! :hystericalbs1:)

Από χώρες εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης, όλα πρέπει να περνάνε τελώνειο! Άλλα πληρώνουν κάποιο δασμό και το νόμιμο ΦΠΑ επί της αξίας και των μεταφορικών (πολλές φορές), και άλλα μπορεί να υπόκεινται σε καθεστώς που δεν έχει δασμό, αλλά συνήθως έχει ΦΠΑ. Μαζί με τα παραπάνω πληρώνουμε και τα εκτελωνιστικά έξοδα, τα οποία αν κανονίσουμε μόνοι μας τη διαδικασία δεν είναι πολλά.

Δεν παίζει ρόλο αν το πακέτο είναι μεγάλο ή όχι, αν είναι ένα ή δύο κλπ. Η αξία παίζει ρόλο!
Πολλές φορές για να αποφύγει κάποιος το τελωνείο, το στέλνουν σα δώρο, ή με πολύ μικρή αξία (πλασματική). Αυτά είναι παράνομα και απλά χτυπάνε πολύ στο μάτι αν πχ φαίνεται μεγάλο το κουτί και ψαχνουν περισσότερο!

Το κόστος βγαίνει : βλέπουμε την αξία που χρεώνει ο Κινέζος/Αμερικάνος κλπ προσθέτουμε σε αυτήν τη μεταφορά, υπολογίζουμε σε αυτά 23% για το ΦΠΑ, και ανάλογα σε ποια δασμολογική κλάση ανήκει το προϊόν υπολογίζουμε και τον αντίστοιχο δασμό!

δηλαδη απο ποια τιμη και πανω μπλοκαρει στο τελωνειο???
και γιατι λενε τα παιδια οτι η dhl και η fedex μπλοκαρει?
η usps π.χ μπλοκαρει ή οχι?

bill_m3
17-05-13, 15:32
δηλαδη απο ποια τιμη και πανω μπλοκαρει στο τελωνειο???
και γιατι λενε τα παιδια οτι η dhl και η fedex μπλοκαρει?
η usps π.χ μπλοκαρει ή οχι?

Κάτω απο 100$ περνάει κατα 99% χωρίς τελωνείο, απο εκεί και πάνω παίζουν πολλά ρόλο, με τι θα το στείλει, αν είναι ογκώδες, αν μαμησε ο υπάλληλος την προηγούμενη κτλ ....

katsaraios
17-05-13, 17:21
Σπαρο για αυτες τις δυο ξερω γιατι το πληρωσα εγω .
Εχω φερει απο Usa με usps χωρις τελωνειο το μεγαλυτερο σε αξια 180 δολλαρια αγορα.

gant
31-05-13, 15:50
Τέλος καλό, όλα καλά.
Σήμερα το πρωί ο ταχυδρόμος μου έφερε την κάμερα, διχώς να πληρώσω ούτε λεπτό παραπάνω απ το αρχικό κόστος της, των 113ε.
Αποστολή από Σιγκαμπούρη, συσκευασία υδατοστεγής.
Αυτό το 10 δολλάρια στην φώτο, δεν μπορώ να καταλάβω όμως. Ξέρουν το κόλπο και βάζουν από μόνοι τους χαμηλή τιμή?

https://imageshack.us/a/img819/7448/image1qif.jpg

bill_m3
31-05-13, 15:55
Ω ναι, το μάθανε το κόλπο οι Κινέζοι, σε ότι στέλνουν τέτοιες τιμές βάζουν!!


Καλορίζικη η κάμερα !!!

ΔημήτρηςΜ3
31-05-13, 16:19
Τρόπος υπάρχει και τον έχω δοκιμάσει ;)
Και βέβαια λειτουργεί

fanisk
31-05-13, 19:07
Αμερικη ΜΟΝΟ USPS. UPS, FEDEX ειναι στανταρ τελωνειο.
Κινα MONO EMS.
Ευρωπη ο,τι αντεχει η τσεπη σας.

bakalos
31-05-13, 21:46
Τέλεια!:original:
Καλορίζικη!

ntinos
01-06-13, 01:01
Τα 10 δολλαρια εκτιμώ πως αφορούν το ελάχιστο ποσο που πρέπει να δηλωθεί για την ασφάλεια της αποστολής.

freddys
01-06-13, 11:13
Oτι και αν κανεις πες τους να γραψουν gift=δωρο...αλλιως και με EMS δεν γλιτωνεις τελωνειο.Προσφατα με ΕΜS ταμπλετ,θηκες και κατι ακομα μπιχλιμπιδια μου πηγαν ενα 80αρι τελωνειο γιατι οι αχρηστοι ειχαν βαλει 10$ αλλα φαινοταν οτι δεν ηταν δικα μου και θα τα μεταπουλουσα με αποτελεσμα να ερθει μαζι με το πακετο η λυπητερη...