PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να το σβησω?



dafidack
15-05-13, 20:55
Καλησπερα παιδια!Τι ειναι παλι αυτο?Αφου δουλευουν ολα μια χαρα που το βλεπει το προβλημα?
parking light front right failure
:thnx:

Konstantinos E60
15-05-13, 21:02
Καμένη ψείρα μήπως?

dafidack
15-05-13, 21:12
Τα παρκινγκ δεν ειναι που σβηνεις το αμαξι και αναβεις απο το λεβιεδακι του φλας το φως δεξι ή αριστερο αναλογα με την περισταση?Γιατι το δοκιμασα και δουλευει κανονικα.

deepBLUE
15-05-13, 21:30
Eιναι καποια παροδικη βλαβη.
Πιθανο καποια στιγμη να γινει μονιμη.
Τσεκαρε το λαμπακι και τη φισα

enatos
15-05-13, 21:34
Μάλλον με το χρόνο έχει αυξηθεί η αντίσταση σε αυτό το κομμάτι του κυκλώματος και γι'άυτό σε προετοιμάζει για ολική βλάβη.Τσέκαρε-καθαρισε επαφές και βλέπεις..

S8N
15-05-13, 21:50
Αλλαξε τις λαμπες στο δεξι φαναρι με εκεινες του αριστερου και δες αν σου μηνυμα για την αλλη πλευρα. Αν οχι, μαλλον κατι σοβαρο και ακριβο επικειται.

dafidack
15-05-13, 21:53
Ωχ!!!!Μαλλον μυριζει ηλεκτρολογο η υποθεση!

aristent
15-05-13, 22:04
Ηρθε ο καιρος Βασιλη να ανοιξουμε φαναρι Ε60!!!:thumbsup:

οχι τιποτε αλλο,αλλα επι της ευκαιριας θα καθαριστει και επιτελους θα φωτιζει οπως πρεπει.thumb

dafidack
15-05-13, 22:13
Αλλο που δε θες εσυ!! :ranting2: Κατσε να παω ΔΟΥ να παρω πινακιδες αυριο και φερνω μικελοκαφε σε πλαστικο για μια πρωτη γνωματευση :thumbsup:

aristent
15-05-13, 22:22
Αλλο που δε θες εσυ!! :ranting2: Κατσε να παω ΔΟΥ να παρω πινακιδες αυριο και φερνω μικελοκαφε σε πλαστικο για μια πρωτη γνωματευση :thumbsup:

Παρε με τηλ.πριν ερθεις να ειμαι εκει.thumb


ΥΣ...μετριο φρεντο καπουτσινο!!!:thumbsup:

dafidack
15-05-13, 22:27
Ε ναι ρε,αϊντε ετσι θα ρθω?
Εφτασεεεεεεεεεεεεε!!!!! :thumbsup:

aristent
15-05-13, 22:30
εχω και ετοιμο .....DIY!!!:thumbsup:
https://www.youtube.com/watch?v=9itQRr8ks9I

dafidack
15-05-13, 22:35
Εχεις σκεφτει αμα μαθει ο Πατρινος οτι ανοιγεις φαναρι Ε60 τι θα σου σουρει? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Andri
15-05-13, 22:43
Ελπίζω να μην τα χρειαστείς ....

https://www.car.gr/parts/view/2650489/

Με το καλό το DIY με τον Άρη και καλά αποτελέσματα !!

aristent
15-05-13, 22:44
το ξερω!!!...επιτηδες εβαλα το "DIY" να ακουγονται ολα αυτα σκρατς απο τα παλιοκοπιδια και παλιοκατσαβιδα που χρησιμοποιει ο..."μαστορας"!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

dafidack
15-05-13, 22:46
Χιαστι το εγκεφαλικο :th_Laie_67-1:

aristent
15-05-13, 22:46
Με το καλό το DIY με τον Άρη και καλά αποτελέσματα !!

επειδη εχω θερμοπιστολο,λογο της δουλειας μου,λεω να το δοκιμασω....αλλα μονο εαν το φαναρι ειναι για πεταμα!!!!......μην τον αφησω "μονοφθαλμο" τον Βασιλακη μας!!!:th_Laie_67-1: :thumbsup:

dafidack
15-05-13, 22:57
Ε οχι ρε παιδια,για ενα parking light να πεταξουμε ολοκληρο το φαναρι :shok:
Ποναει δοντι-κοβουμε κεφαλι εισαι συ ρε παιδι μου!!! :facepalm:

Andri
15-05-13, 23:04
Τόσα παράπονα δεν έκανες για τα φανάρια? Ορίστε ευκαιρία να τα αλλάξεις :th_Laie_67-1:

Ποιος είπε να τα πετάξεις??? Ο Άρης θα πάρει το ένα και το άλλο ο Πατρινός Αλέξης για να πειραματιστούν :whistle:

dafidack
15-05-13, 23:08
Δωρητης οργανων θα γινω για το καλο της επιστημης!:th_Laie_67-1:

120ie87
16-05-13, 06:22
Αλλο που δε θες εσυ!! :ranting2: Κατσε να παω ΔΟΥ να παρω πινακιδες αυριο και φερνω μικελοκαφε σε πλαστικο για μια πρωτη γνωματευση :thumbsup:



Να πας ΔΟΥ να πάρεις πινακίδες?


...άρα μιλάμε για αμάξι που δεν κινείται και τόσο πολύ..... επομένως κατά πάσα πιθανότητα ίσως να έχει μπει λίγο υγρασία στο φισάκι της μικρής λάμπας στο φανάρι (από την "αχρηστία") και να βλέπει ο εγκέφαλος μειωμένη αντίσταση.


Σε πρώτη φάση, χρησιμοποιήστε αέρα με ένα πιεστικό στο βύσμα (φις) αφού βγάλετε το προστατευτικό πλαστικό/λαστιχένιο κομμάτι στο πίσω μέρος του φαναριού. Αυτό θα βοηθήσει να απομακρυνθεί τυχόν υγρασία. (αν δεν έχετε κομπρεσέρ για αέρα με πίεση, πηγαίνετε σε ένα βενζινάδικο.)

Σε δεύτερη φάση (αν το παραπάνω δεν δουλέψει) αλλάξτε το λαμπάκι.


(Υγρασία πρέπει να είναι -> μακάρι να είναι στο πίσω μέρος του φαναριού και όχι στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου....)


-> Βγάλε ένα μεσημέρι με ήλιο το αμάξι σε μέρος χωρίς σκια να "κάψει" λίγο για να φύγει γενικώς η υγρασία που θα χει μαζέψει από την ακινησία και κάνε χιλιόμετρα με τα φώτα ανοιχτά (η θερμοκρασία από τα φώτα θα βοηθήσει στην απομάκρυνση της υγρασίας)


Καλά χιλιόμετρα φίλε

aristent
16-05-13, 06:31
φτου,εχασα την ευκαιρια να κανω πειραματα σε ξενο φαναρι......




:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

dafidack
16-05-13, 09:27
Τ'ακουσες Αρη????Ο Ηλιας εδωσε οικονομικοτερη λυση.Οχι σαν και σενα που βρηκες το αμαξακι μου για πειραματοζωο.Μνημοσυνο με ξενα κολιβα :th_Laie_67-1: Παντως περαν της πλακας φταιω και γω που δεν ειπα οτι ηταν σε ακινησια.Any way,κανουμε τις δοκιμες μας και βλεπουμε ποιος θα σταθει τυχερος.Εγω ή ο Αρης? :th_Laie_67-1:

mark e92
16-05-13, 10:40
Σε πρώτη φάση άλλαξε ένα λαμπάκι!!!
Η κάνε αλλαγή δεξί με αριστερό!

dafidack
16-05-13, 11:39
Αυτο και εκανα :thumbsup: Εβγαλα το λαμπακι και παρολο που αναβε κανονικα ειδα οτι ηταν μαυρισμενο.Τωρα τοεχω στον ηλιο για να φυγει οποια τυχον υγρασια δημιουργηθηκε οσο ηταν σταματημενο και πριν λιγο που το δοκιμασα δεν διαμαρτυρηθηκε.Ελπιζω το προβλημα να λυθηκε και να μην χρειαστει χειρουργειο.(Ακους Αρη???):whistle:Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες οπως και τον προσωπικο μου ιατρο (κομπογιαννιτης βεβαια,αλλα δεν πειραζει) :hystericalbs1: Αρης (aristent)

120ie87
16-05-13, 11:47
Αυτο και εκανα :thumbsup: Εβγαλα το λαμπακι και παρολο που αναβε κανονικα ειδα οτι ηταν μαυρισμενο.Τωρα τοεχω στον ηλιο για να φυγει οποια τυχον υγρασια δημιουργηθηκε οσο ηταν σταματημενο και πριν λιγο που το δοκιμασα δεν διαμαρτυρηθηκε.Ελπιζω το προβλημα να λυθηκε και να μην χρειαστει χειρουργειο.(Ακους Αρη???):whistle:Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες οπως και τον προσωπικο μου ιατρο (κομπογιαννιτης βεβαια,αλλα δεν πειραζει) :hystericalbs1: Αρης (aristent)



Ο Άρης δεν πιστεύω να χρησιμοποιούσε αυτά τα χοντροκομμένα εργαλεία του γερμανού(?) στο βίντεο.
Θα έκανε λεπτούς χειρισμούς στο φανάρι με λάμα από σιδεροπρίονο μάλλον :cheers:

(όχι τίποτε άλλο αλλά μη τον κατηγορούμε και άδικα!) :hystericalbs1:

dafidack
16-05-13, 12:51
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

aristent
16-05-13, 13:35
Παει το πειραματο"φαναρο",παει και ο τζαμπε καφες......:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :thumbsup:

mark e92
16-05-13, 17:35
Ο Άρης δεν πιστεύω να χρησιμοποιούσε αυτά τα χοντροκομμένα εργαλεία του γερμανού(?) στο βίντεο.
Θα έκανε λεπτούς χειρισμούς στο φανάρι με λάμα από σιδεροπρίονο μάλλον :cheers:

(όχι τίποτε άλλο αλλά μη τον κατηγορούμε και άδικα!) :hystericalbs1:

Ναι αλλα δεν μας έδειξε πως το ξανακλείνει ?????

120ie87
16-05-13, 18:01
^ να σου πω.... έχω ανοίξει φανάρια mx5 mk2 (4-> για 2 αυτοκίνητα) και 2 για mx5mk3

αγοράζεις καλής ποιότητας παρμπριζόκολλα (σε λεπτές λωρίδες), έχεις ζεστάνει το φανάρι στους 50 βαθμούς.... βάζεις παρμπριζόκολλα ανάμεσα στο εμπρός και πίσω τμήμα.... πιέζεις με γρήγορες κινήσεις και με όλη την παλάμη (για να κατανέμεται η δύναμη) και στο τέλος ξαναβάζεις μια τελευταία φορά το φανάρι στους 50 βαθμούς για να πάρει ότι ανοχές έχει και να "κάτσει" η παρμπριζόκολλα στο σωστό σημείο (ψαγμένο αυτό) και όταν βγάλεις το φανάρι, ζεστό όπως είναι πιέζεις για μια τελευταία φορά.

thats it mark! :)

120ie87
16-05-13, 18:06
^ αν δεν χωράει στο φούρνο, η δουλειά γίνεται και με θερμοπίστολο, καλύτερα μια ζεστή καλοκαιρινή μέρα (είναι πιο ευπλαστη η παρμπριζόκολλα) και προσοχή στο θερμοπίστολο να μη το παρακάνουμε

Bazil Van Sinner
16-05-13, 20:38
offtopic

@120e87 απο που εισαι φιλε?Βορρα η' Νοτο?

Και εγω εχω κανει αυτα τα πειραματα στο ΜΧ5 μου με πολυ καλα αποτελεσματα!

120ie87
16-05-13, 20:51
offtopic

@120e87 απο που εισαι φιλε?Βορρα η' Νοτο?

Και εγω εχω κανει αυτα τα πειραματα στο ΜΧ5 μου με πολυ καλα αποτελεσματα!


mx5mk1, αν σου λέει κάτι ;)

mark e92
16-05-13, 21:03
^ να σου πω.... έχω ανοίξει φανάρια mx5 mk2 (4-> για 2 αυτοκίνητα) και 2 για mx5mk3

αγοράζεις καλής ποιότητας παρμπριζόκολλα (σε λεπτές λωρίδες), έχεις ζεστάνει το φανάρι στους 50 βαθμούς.... βάζεις παρμπριζόκολλα ανάμεσα στο εμπρός και πίσω τμήμα.... πιέζεις με γρήγορες κινήσεις και με όλη την παλάμη (για να κατανέμεται η δύναμη) και στο τέλος ξαναβάζεις μια τελευταία φορά το φανάρι στους 50 βαθμούς για να πάρει ότι ανοχές έχει και να "κάτσει" η παρμπριζόκολλα στο σωστό σημείο (ψαγμένο αυτό) και όταν βγάλεις το φανάρι, ζεστό όπως είναι πιέζεις για μια τελευταία φορά.

thats it mark! :)

Πολύ καλά τα λες Ηλία, αλλά να σε ρωτήσω κάτι η κολιτσα είναι μαύρη δεν φαίνεται μετά;;;

mark e92
16-05-13, 21:04
Το μιατα έχει πλαστκο ή τζάμι;;;

120ie87
16-05-13, 21:18
Το μιατα έχει πλαστκο ή τζάμι;;;


mk1 -> γυαλί
mk2 -> πλαστικό
μκ3 -> πλαστικό

120ie87
16-05-13, 21:27
Πολύ καλά τα λες Ηλία, αλλά να σε ρωτήσω κάτι η κολιτσα είναι μαύρη δεν φαίνεται μετά;;;

στους αρμούς μπαίνει Μάρκο, το πισω κομμματι ειναι μαυρο,δεν φαινεται τίποτα...

mark e92
16-05-13, 21:31
Στο Ε60 γυρω γυρω είναι γκρί η μαμά τσίχλα είναι συνήθως διάφανη ή γκρί αν του βάλεις μαύρη θα φαίνεται άσχημο.

mark e92
16-05-13, 21:39
Έχεις δίκιο δεν είναι όλα γκρί τα περισσότερα είναι μαύρα τα καβουκια τους.

Andri
16-05-13, 21:39
Ναι Μάρκο αλλά το πλαστικό πίσω είναι μαύρο όπως σε όλα τα φανάρια, αυτό εννοεί ο Ηλίας από ότι κατάλαβα άρα δεν θα φαίνεται άσχημα...

Αν ισχύει το ίδιο και στα e46 coupe f/l με τα φανάρια δεν φαίνεται άσχημο , καθώς έχω δει (στο θείο μου που έβαλε angel eyes) μαύρη κόλλα-υποθέτω σαν αυτή που είπε ο Ηλίας και δεν φαίνεται άσχημο...μόνο αν ανοίγεις το καπό την βλέπεις...και αυτό γιατί ήθελε άριστη μόνωση και έβαλε λίγη παραπάνω...ούτε υγρασία , ούτε νερά ούτε τίποτα...

120ie87
16-05-13, 21:39
https://www.alt4billigt.com/media/catalog/product/cache/7/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/c/i/cimg1495.jpg


Μαύρο είναι το κομμάτι, η τσίχλα είναι μαύρη ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΦΑΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ - ΦΑΤΣΑ / ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ



.............
:original:thumb μαζί γράφαμε και οι τρεις :)

mark e92
16-05-13, 21:52
Εγώ μπερδεύτηκα γιατί μερικά πχ Fiat Seat ειχαν γκρί.

alexm
16-05-13, 21:54
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να ανοιξει το φαναρι του Ε60, να αποκολλησουμε εννοω το πλαστικο επρος τζαμι απο το σωμα του φαναριου.
Μονο κοψιμο το τζαμι λιγο πριν την κολλα και μετα κολλημα με παμπριζοκολλα τζαμι με τζαμι.
Θα ειναι φυσικα γυρο-γυρο λιγο σκ@τ@ το φαναρι, αλλα δεν πειραζει αφου ετσι και αλλιως για πεταμα θα ειναι.....thumb

S8N
16-05-13, 22:03
Εγω ειχα ανοιξει του ΤΤ τα φαναρια (xenon) για να βαλω angel eyes και λευκα φλας. Τα ζεστανα με πιστολακι για μαλλια κι εν συνεχεια εκοψα με ξυραφι την κολλα που ενωνε το ποσω τμημα με το διαφανες πλαστικο. Ηθελε πολυ λαι προσεκτικο τραβηγμα αλλα τα καταφερα. Μετα το ενωσα χρησιμοποιωντας την ιδια κολλα και σταγανοποιωντας με παρμπριζοκολλα. Τελεια δουλεια. Του Ε60 παντως τα βλεπω ζορικα. Δε θα το δοκιμαζα.

alexm
16-05-13, 22:15
Εγω ειχα ανοιξει του ΤΤ τα φαναρια (xenon) για να βαλω angel eyes και λευκα φλας. Τα ζεστανα με πιστολακι για μαλλια κι εν συνεχεια εκοψα με ξυραφι την κολλα που ενωνε το ποσω τμημα με το διαφανες πλαστικο. Ηθελε πολυ λαι προσεκτικο τραβηγμα αλλα τα καταφερα. Μετα το ενωσα χρησιμοποιωντας την ιδια κολλα και σταγανοποιωντας με παρμπριζοκολλα. Τελεια δουλεια. Του Ε60 παντως τα βλεπω ζορικα. Δε θα το δοκιμαζα.

Χεσε μας και εσυ με το ΤΤ, εδω μιλαμε για φαναρια, δεν ασχολουμαστε με μπρικια.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Δεν ξεκολλαει η κολλα στο Ε60 οσο και να την ζεστανεις, μονο αν το ψησεις στον φουρνο στους 250 βαθμους για καμια ωρα μπορει να το ξεκολλησεις, αλλα το φαναρι μετα δεν θα μπαινει σε Ε60 απο το πετσικαρισμα, για Ε36 καλο θα ειναι!!!

aristent
16-05-13, 22:22
...νταξη ειπαμε, δεν το ανοιγουμε το φαναρι,δεν ζεσταινουμε το πλαστικο,δεν το χωνουμε το κοπιδι,δεν κατσαβιδιαζουμε τα Ε60!!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

alexm
16-05-13, 22:27
...νταξη ειπαμε, δεν το ανοιγουμε το φαναρι,δεν ζεσταινουμε το πλαστικο,δεν το χωνουμε το κοπιδι,δεν κατσαβιδιαζουμε τα Ε60!!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

και σε καποια LCI που ειναι χαλια το τζαμι απο μεσα οταν αναβουν, τι κανουμε;

:fountwtis:

aristent
16-05-13, 22:28
:ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:

aristent
16-05-13, 22:31
Θα βρω πατεντα και θα την πουλησω σε ολο τον κοσμο!!!:thumbsup:

απο αυτα που διαβαζω και σε ξενα BMWδοφορουμ,η καταρα των BMW ειναι το θαμπωμα και οι υγρασιες στα φαναρια!!!:ranting2:

:whistle:.....οχι οτι δεν εχει και αλλα θεματα,αλλα εμας τωρα αυτο μας καιει.......

aristent
16-05-13, 22:38
Υπαρχει μια μεθοδος που λυνει κατα το ημισυ το δικο μου προβλημα με την βρωμια που φαινεται να εχει εγκλωβιστει εσωτερικα απο το καλυμμα του φαναριου......υγροποιηση με ατμο και φυσιγμα με αποτελεσμα να μαζευτει στην ακρη του φαναριου ολη αυτη η βρωμια.......δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα τουλαχιστον θα φαινεται λιγοτερο βρωμικο οταν αναβουν τα Ξενον.....

120ie87
16-05-13, 22:39
Επειδή έχω προσπαθήσει να ανοίξω φανάρι από e87, η BMW δεν χρειάζεται κάποιου είδους θερμοκόλληση. Έχει βάλει ουσιαστικά λάστιχο στα φανάρια της και δεν βγαίνει χωρίς απώλειες όπως σε άλλα αυτοκίνητα.
Η εταιρία αυτή έχει βρει την κότα με τα χρυσά αυγά και όποιος θέλει angel eyes πλέον και καθάρισμα στα φανάρια της από μέσα, τότε ΤΑ ΣΤΑΖΕΙ και αγοράζει άλλα....


;)

aristent
16-05-13, 22:41
Αυτο προσπαθει να μας πει και ο Πατρινος!!!...τα "σταζεις" και παιρνεις καινουργια!!!:thumbsup:

alexm
16-05-13, 22:43
Θα βρω πατεντα και θα την πουλησω σε ολο τον κοσμο!!!:thumbsup:

απο αυτα που διαβαζω και σε ξενα BMWδοφορουμ,η καταρα των BMW ειναι το θαμπωμα και οι υγρασιες στα φαναρια!!!:ranting2:

:whistle:.....οχι οτι δεν εχει και αλλα θεματα,αλλα εμας τωρα αυτο μας καιει.......

οχι εμας, εσας.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
εμας γυαλιζει και αναμμενο......thumb
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19552&d=1368736812
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=19553&d=1368736853


Υ.Γ: μεγαλωσε σε παρακαλω τις φωτο, μου αρεσει να τις βλεπω......:thefinger:

120ie87
16-05-13, 22:43
Αυτο προσπαθει να μας πει και ο Πατρινος!!!...τα "σταζεις" και παιρνεις καινουργια!!!:thumbsup:



...και μάλιστα από την αντιπροσωπεία!!

φθηνά είναι, πόσο έχουν 500-700 ευρώ το ένα?


:)

aristent
16-05-13, 22:49
απο το 2010 τα ιδια λεμε με τον Αλεξη και φαναρια δεν εχω αλλαξει :D
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2226
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/index-1.jpg?t=1271791367

alexm
16-05-13, 22:49
Επειδή έχω προσπαθήσει να ανοίξω φανάρι από e87, η BMW δεν χρειάζεται κάποιου είδους θερμοκόλληση. Έχει βάλει ουσιαστικά λάστιχο στα φανάρια της και δεν βγαίνει χωρίς απώλειες όπως σε άλλα αυτοκίνητα.
Η εταιρία αυτή έχει βρει την κότα με τα χρυσά αυγά και όποιος θέλει angel eyes πλέον και καθάρισμα στα φανάρια της από μέσα, τότε ΤΑ ΣΤΑΖΕΙ και αγοράζει άλλα....


;)

και στα Ε87 το ιδιο ειναι;
σε Ε60 εχουμε κανει δοκιμη σε τουλαχιστον 5 φαναρια με διαφορες μεθοδους, το φαναρι μετα ηταν για πεταμα!!!

alexm
16-05-13, 22:54
...και μάλιστα από την αντιπροσωπεία!!

φθηνά είναι, πόσο έχουν 500-700 ευρώ το ένα?


:)

τα xenon με adaptive 1150 ευρω εκαστος.....thumb

aristent
16-05-13, 22:57
εχω και ετοιμο .....DIY!!!:thumbsup:
https://www.youtube.com/watch?v=9itQRr8ks9I


και στα Ε87 το ιδιο ειναι;
σε Ε60 εχουμε κανει δοκιμη σε τουλαχιστον 5 φαναρια με διαφορες μεθοδους, το φαναρι μετα ηταν για πεταμα!!!

:whistle: Ερασιτεχνες!!!!...παρε μαθηματα απο τον "κατσαβιδακια" στο παραπανω βιντεο!!!:D :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

120ie87
16-05-13, 23:05
και στα Ε87 το ιδιο ειναι;
σε Ε60 εχουμε κανει δοκιμη σε τουλαχιστον 5 φαναρια με διαφορες μεθοδους, το φαναρι μετα ηταν για πεταμα!!!


Έκανα προσπάθεια σε 2 φανάρια e87, το ένα κάηκε στο ψήσιμο (ανεβαζα τη θερμοκρασία μέχρι να μαλακώσει η κόλλα.... μέχρι που μαλάκωσε το διάφανο πλαστικό και θόλωσε :whistle::whistle:) .....

...στο άλλο κατάφερα να το ανοίξω αλλά όταν έκλεινε είχε εμφανή σημάδια στην περιφέρεια (ζέστανα με θερμοπίστολο τα περιφερειακά αυτάκια για να μαλακώσουν αυτά αλλά μετά έπρεπε να επανέλθουν τελείως - πράγμα αδύνατο χωρίς να φαίνεται περιφερειακά :whistle:






....1150 ευρώ το ένα? ΤΣΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ!! :hystericalbs1:

alexm
16-05-13, 23:08
:whistle: Ερασιτεχνες!!!!...παρε μαθηματα απο τον "κατσαβιδακια" στο παραπανω βιντεο!!!:D :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

ναι καλα, εβγαλε το τζαμι χωρις ιχνος κολλας επανω....:whistle:
εμεις το ζεσταιναμε με το θερμομπιστολο για ωρα και ουτε η μυτη τις καρφιτσας δεν εμπαινε!!!

PANOS-E60
17-05-13, 07:46
Σας έχω πει νομίζω ότι το φανάρι της υπογραφής μου έχει μπει στο φούρνο του σπιτιού και έμεινε για 3 ώρες στους 100 βαθμούς ... χα χα ! Ειχε παγιδευμένα σταγονίδια νερού στη ραγα με τα κίτρινα led και δεν έφευγε με άλλο τρόπο. Θερμοπίστολο δεν έκανε δουλειά, το δοκιμάσαμε.

Για άνοιγμα, ούτε λόγος, ισοδυναμεί με καταστροφή του φαναριού.

alexm
17-05-13, 09:10
Σας έχω πει νομίζω ότι το φανάρι της υπογραφής μου έχει μπει στο φούρνο του σπιτιού και έμεινε για 3 ώρες στους 100 βαθμούς ... χα χα ! Ειχε παγιδευμένα σταγονίδια νερού στη ραγα με τα κίτρινα led και δεν έφευγε με άλλο τρόπο. Θερμοπίστολο δεν έκανε δουλειά, το δοκιμάσαμε.

Για άνοιγμα, ούτε λόγος, ισοδυναμεί με καταστροφή του φαναριού.

Πανο δεν παει σκετο στο φουρνο, θελει και λιγες πατατες ή μανεστρα........, για να τραβηξουν την υγρασια :thumbsup:

Υ.Γ: μανεστρα ειναι οι χυλοπιτες που λετε εσεις οι πρωτευουσιανοι.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

dafidack
17-05-13, 10:41
Αρη,εκεινο τον καφε που λεγαμε?Ε,μαλλον θα τον κερασω.:crying:Χτες που αλλαξα το λαμπακι εκανα μια χαζομαρα αξια καρπαζιας.(ΜΗΝ ΓΕΛΑΣΕΤΕ,ΜΗΝ ΒΡΙΣΕΤΕ) Δεν προσεξα οτι το σφαλμα αφορουσε το μπροστινο δεξι και αντ'αυτου εγω αλλαξα το πισω :facepalm: Τελος παντων ολα καλα μεχρι που σημερα το πρωι μου ξαναπαρουσιασε το ιδιο σφαλμα.Χτες,ακομα και σημερα,ομως απο την ωρα που το αμαξι θα παρει μπρος,οσες φορες και να το σβησω,αναψω,αφησω παρκαρισμενο,κλειδωμενο το σφαλμα δεν κανει ντριγκι ντραγκα.Παρατηρησα επισης οτι οταν εχω αναμμενα τα φωτα και σβησω το αμαξι δεν ακουγετε εκεινος ο ηχος με την ενδειξη οτι ξεχασα τα φωτα ανοιχτα.Οταν ομως ειναι αναμμενα μονο τα angel eyes και σβησω το αμαξι ο προειδοποιητικος ηχος ακουγετε κανονικα εμφανιζοντας το χαρακτηριστικο φωτακι στο καντραν.Λετε να ειναι υγρασια?Μηπως θα επρεπε να μπει στον εγκεφαλο στην αντιπροσωπεια?Δεν ξερω τι να πιστεψω...

Υ.Γ.
Αλεξη,εμεις εδω στη Λαρισα οταν λεμε μανεστρα,εννοουμε το κριθαρακι! (οχι στο ματι) thumb

dafidack
17-05-13, 19:30
Τι εγινε ρε παιδια? Κανενας? Κατι? Καμια ιδεα? Τιποτα??????:crying::crying:

alexm
17-05-13, 19:31
Τι εγινε ρε παιδια? Κανενας? Κατι? Καμια ιδεα? Τιποτα??????:crying::crying:

στο φουρνο στο φουρνο......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

aristent
17-05-13, 19:43
.....το σφαλμα δεν κανει ντριγκι ντραγκα.....

https://www.youtube.com/watch?v=4KKzxTF9BhA

τι το περασες το οχημα για να κανει ντριγκι ντραγκα???:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

dafidack
17-05-13, 19:51
Καλα καλα,κοριδεψτε εσεις.!Παιξτε με τον πονο μου:crying::crying:

aristent
17-05-13, 19:53
Επειδη δεν βλεπω να γλιτωνεις τα εξοδα,και αφου δεν εισαι ευχαριστημενος και απο το φωτισμο,η πιο σιγουρη λυση ειναι η αντικατασταση....μια και τα ειδα απο κοντα και πραγματικα εχουν σοβαρο θεμα με θαμπαδες και πιθανον κατι να εχει συμβει στον προηγουμενο ιδιοκτητη,ισως να ειναι "ευκαιρια' να ξαναλαμπιρισει και παλη η Ε60 σου!!!thumb

dafidack
17-05-13, 20:00
Ακραια λυση η αλλαγη και πανακριβη για τις εποχες που ζουμε.Να παω μια βολτα απο αντοπροσωπεια μερια πρωτα λες?Τωρα που πηγα μεσα και εβαλα δικιμαστικα τι κλειδι δεν παρουσιασε σφαλμα.

aristent
17-05-13, 20:04
Ακραια λυση η αλλαγη και πανακριβη για τις εποχες που ζουμε.Να παω μια βολτα απο αντοπροσωπεια μερια πρωτα λες?Τωρα που πηγα μεσα και εβαλα δικιμαστικα τι κλειδι δεν παρουσιασε σφαλμα.

Οκ,αν η βλαβη ειναι φαντασμα,τοτε ειναι κακη επαφη στη φυσα στο φαναρι.thumb

υπαρχει ειδικο σπρεϊ για επαφες και "καθαρισες"!!!:original:

ΥΣ....την αντικατασταση την προτεινα οχι για την βλαβη,αλλα για την γενικοτερη αναβαθμιση του φωτισμου που σου λειπει.....δεν θυμαμαι αν εχεις προσπαθησει να καθαρισεις τον φακο απο τα πορειας.....,αν ειναι απο μεσα λερωμενος, το σωζεις καπως....

Andri
17-05-13, 20:09
Μπιλ must say : :mpaks:


Αλλιώς μία όπισθεν με το φορτηγάκι του Άρη είσαι και θα θέλεις και προφυλακτήρα μετά :th_Laie_67-1:

dafidack
17-05-13, 20:09
Παιζει να ειναι και αυτο που ειπε ο Ηλιας.Να εχει υγρασια γιατι το κανει μονο μια φορα την ημερα και αυτο παντα πρωι.Τωρα που πηρα πινακιδες θα το δουλεψω λιγο ετσι και αν συνεχιστει θα περασω απο κει και κανουμε γνωματευση επι τοπου thumb

dafidack
17-05-13, 20:12
Μπιλ must say : :mpaks:


Αλλιώς μία όπισθεν με το φορτηγάκι του Άρη είσαι και θα θέλεις και προφυλακτήρα μετά :th_Laie_67-1:

Τρελαθηκες Αντρεα? :mpaks: τελη κυκλοφοριας και τεκμηριο για τους επομενους 7 μηνες :shok:

Andri
17-05-13, 20:16
Τρελαθηκες Αντρεα? :mpaks: τελη κυκλοφοριας και τεκμηριο για τους επομενους 7 μηνες :shok:

660/7= 94,3
έχεις και φόρο πολυτελείας??

Όταν κάθομαι και τα αναλύω έτσι μου έρχεται να το βάλω αγγελία :ranting2:

Υ.Γ Καλές βόλτες!! Θα πάμε μόλις ανέβω!!

dafidack
17-05-13, 20:24
660/7= 94,3
έχεις και φόρο πολυτελείας??

Όταν κάθομαι και τα αναλύω έτσι μου έρχεται να το βάλω αγγελία :ranting2:

Υ.Γ Καλές βόλτες!! Θα πάμε μόλις ανέβω!!

Ευτυχως δεν εχω πολυτελειας :clap:
Ξεχασες και καμια 200αρια ευρω την ασφαλεια :hystericalbs1: (εξαμηνο)

Υ.Γ
Οσες βολτες θελεις,αρκει να μη μας παρει βραδυ και μου καουν τα φωτα :th_Laie_67-1:

Andri
17-05-13, 20:27
Ευτυχως δεν εχω πολυτελειας :clap:
Ξεχασες και καμια 200αρια ευρω την ασφαλεια :hystericalbs1: (εξαμηνο)

Υ.Γ
Οσες βολτες θελεις,αρκει να μη μας παρει βραδυ και μου καουν τα φωτα :th_Laie_67-1:

η ασφάλεια είναι αναγκαίο κακό και έχουν λίγο πολύ όλα...
το σήμα και ο φόρος είναι το μεγαλύτερο αρνητικό στην ψυχολογία μας...

alexm
17-05-13, 21:04
το προβλημα λυθηκε.....:thumbsup:

Andri
17-05-13, 21:15
το προβλημα λυθηκε.....:thumbsup:

Δεν σε άκουγα καλά στο τηλ λόγω σήματος...Θα μου πεις αύριο τις λεπτομέρειες :thumbsup:

dafidack
17-05-13, 21:19
Οπως ειπε και ο Αλεξης,που εκανε ανω κατω ολο το προσωπικο της BMW στην Πατρα, :thumbsup: το προβλημα λυθηκε!Και το ονομα αυτου: angel eyes adapter:ranting2:

Andri
17-05-13, 21:20
Και πες μου ότι φταίνε τα led που βάλαμε....

dafidack
17-05-13, 21:23
Ολα αυτο δειχνουν :thumbsdown:

Andri
17-05-13, 21:31
Πραγματικά χαίρομαι που κάηκε το ένα και τα έβγαλα νωρίς με όλα αυτά που ακούω...
Μία οι σταθμοί στον Άρη, μία αυτό με σένα...τι άλλο θα εμφανιστεί???

aristent
17-05-13, 21:34
:ranting2:...αφου να φανταστεις ηθελα να τα κανω δωρο και σκεφτηκα ποιον θα μπλεξω σε μπελαδες????...για ανακυκλωση θα πανε τελικα....

Τι εγινε τελικα???...εκανε τηλεδιαγνωση ο Πατρινος???:thumbsup:

Andri
17-05-13, 21:38
:ranting2:...αφου να φανταστεις ηθελα να τα κανω δωρο και σκεφτηκα ποιον θα μπλεξω σε μπελαδες????...για ανακυκλωση θα πανε τελικα....

Τι εγινε τελικα???...εκανε τηλεδιαγνωση ο Πατρινος???:thumbsup:

Θα τα μαζέψουμε να τα κάνουμε φωτιστικό...

Ο Αλέξης έχει μία λύση για όλα τα προβλήματα των Ε60...Μεταπτυχιακό... thumb

dafidack
17-05-13, 21:38
Εχουν να φανε πεταμα Αρη,ειναι και διπλα το αναχωμα...:th_Laie_67-1:
Και αφου ο Πατρινος τους ξεσικωσε ολους μεσα στη BMW στο τελος εφαγα και ενα μπουγιουρντι :th_Laie_67-1: γιατι δεν του ειπα οτι ειμουνα και γω στο γκουπ με τα χαλασμενα angel eyes!!!!

Υ.Γ
παιδια σας καληνυχτω γιατι η γυναικα μου εχει τοσες μερες που διαμαρτυρεται γιατι λεει δινω περισσοτερο σημασια στο αμαξι παρα σ'αυτη.

Andri
17-05-13, 21:42
Και αφου ο Πατρινος τους ξεσικωσε ολους μεσα στη BMW στο τελος εφαγα και ενα μπουγιουρντι :th_Laie_67-1: γιατι δεν του ειπα οτι ειμουνα και γω στο γκουπ με τα χαλασμενα angel eyes!!!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Που να το ξέρουμε??


Υ.Γ κάνουμε νέο group buy?? :whistle:

Υ.Γ2 καλά καλά ,μην βαράτε...:th_Laie_67-1:

mark e92
17-05-13, 23:05
Οπως ειπε και ο Αλεξης,που εκανε ανω κατω ολο το προσωπικο της BMW στην Πατρα, :thumbsup: το προβλημα λυθηκε!Και το ονομα αυτου: angel eyes adapter:ranting2:

Καλα από Λάρισα πως βρέθηκες στην Αχαΐα Μοτορς???

aristent
17-05-13, 23:28
O Aλεξης τους περασε απο crash test :D ,να δει τι ξερουν απο βλαβες και ετσι ανακαλυψε με "τηλεδιαγνωση" το προβλημα του Βασιλη!!!:thumbsup: