PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρενα απο 520 Ε60 σε Ε36



HLIAS - E36
14-05-13, 08:34
Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω για ένα αποτελεσματικότερο κιτ φρένων από αυτό που έχω χωρίς όμως να φτάσω στα άκρα (π.χ.:κιτ brembo κ.λ.π.) Ξέρει κανείς αν γίνεται και πόσο εύκολη θα είναι μία τέτοια μετατροπή? Τι άλλο χρειάζεται απο αντάπτορες και ότι άλλο σχετικό?

giannis_compact
14-05-13, 08:37
Γιατί δε βάζεις από 325-330 Ε46 μπροστά που μπαίνουν χωρίς απολύτως καμία μετατροπή μπροστά;

HLIAS - E36
14-05-13, 08:45
Τα 520 είναι τα παλιά του Άρη (aristent) πριν βάλει το κιτ απο Μ5 και είναι σε πολύ καλή κατάσταση και γι'αυτό σκεφτήκαμε αυτά αλλά κανείς μας δεν γνωριζε αν γίνεται αυτή η μετατροπή...

Αυτά που λες δεν χρειάζονται απολύτως τίποτα? Γιατί ακούγεται ενδιαφέρον απλά πρέπει να βρω ένα καλό κιτ σε μεταχειρισμένο...

giannis_compact
14-05-13, 08:46
Τα 520 είναι τα παλιά του Άρη (aristent) πριν βάλει το κιτ απο Μ5 και είναι σε πολύ καλή κατάσταση και γι'αυτό σκεφτήκαμε αυτά αλλά κανείς μας δεν γνωριζε αν γίνεται αυτή η μετατροπή...

Αυτά που λες δεν χρειάζονται απολύτως τίποτα? Γιατί ακούγεται ενδιαφέρον απλά πρέπει να βρω ένα καλό κιτ σε μεταχειρισμένο...

Μπροστά έχεις αεριζόμενα;

HLIAS - E36
14-05-13, 08:49
Όχι, με απλούς δίσκους είναι...:thumbsdown:

giannis_compact
14-05-13, 08:52
Τότε χρειάζεσαι κομπλέ σετάκι, δαγκάνες-βάσεις-δίσκους κλπ.

120ie87
14-05-13, 09:01
Να σε ρωτήσω φίλε:

1. πόσα κυβικά είναι το αμάξι/τι μοτέρ φοράει, είναι μετατροπή από 4κύλινδρο σε 6 κύλινδρο?
2. τι αναρτήσεις φοράς (αμορτισέρ-ελατήρια) και πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει? (δώσε μαζί με τη μάρκα και τον κωδικό των ελατηρίων αν ξέρεις)
3. πότε άλλαξες τελευταία φορά λάστιχα, πόσα χλμ έχεις κάνει μέχρι τώρα με αυτά, ποιας μάρκας είναι και τι διαστάσεις έχουν? Ευθυγράμμιση πριν πόσες χιλιάδες χλμ έκανες?
4. τι τακάκια φοράς τώρα (εμπρός-πίσω), πόσα χλμ έχουν τα δισκόφρενα σου (έχουν κάνει πολύ πατούρα- έχουν αρκετή φθορά? Έχεις βάλει ενισχυμένα σωληνάκια?)

^απάντησε με ακρίβεια σε ένα-ένα από τα παραπάνω αν θες :)


Καλημέρα σε όλους!

120ie87
14-05-13, 09:11
^ ξέχασα, υπάρχει και νο 5 ερώτηση:

5. πότε άλλαξες τελευταία φορά υγρά φρένων, ποια υγρά έβαλες (μάρκα/ τύπος DOT) και αν πηγαίνεις γρήγορα σε διαδρομές με στροφές.

leo328
14-05-13, 12:24
325 E46 μπρος-πισω σετ αεριζομενα δισκοι-δαγκανες-βασεις και τελος..
εχουν διαμετρο αντιστοιχα 300-294mm.
κοστος κανα 300αρι μεταχειρο...μπορει και πιο κατω...
μπαινουν ατοφια οπως ειναι χωρις κοψε-ραψε...εργοστασιο λεμε...:th_Laie_67-1:
αλλιως βαλε μονο μπροστα για δοκιμη και μετα βλεπεις αργοτερα για τα πισω αν δεν μεινεις ικανοποιημενος...:original:

HLIAS - E36
15-05-13, 18:16
Να σε ρωτήσω φίλε:

1. πόσα κυβικά είναι το αμάξι/τι μοτέρ φοράει, είναι μετατροπή από 4κύλινδρο σε 6 κύλινδρο?
2. τι αναρτήσεις φοράς (αμορτισέρ-ελατήρια) και πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει? (δώσε μαζί με τη μάρκα και τον κωδικό των ελατηρίων αν ξέρεις)
3. πότε άλλαξες τελευταία φορά λάστιχα, πόσα χλμ έχεις κάνει μέχρι τώρα με αυτά, ποιας μάρκας είναι και τι διαστάσεις έχουν? Ευθυγράμμιση πριν πόσες χιλιάδες χλμ έκανες?
4. τι τακάκια φοράς τώρα (εμπρός-πίσω), πόσα χλμ έχουν τα δισκόφρενα σου (έχουν κάνει πολύ πατούρα- έχουν αρκετή φθορά? Έχεις βάλει ενισχυμένα σωληνάκια?)

^απάντησε με ακρίβεια σε ένα-ένα από τα παραπάνω αν θες :)


Καλημέρα σε όλους!

Φίλε μου το αυτοκίνητο το πήρα πριν 4 μήνες και ακόμα ούτε σέρβις δεν έχω κάνει... Σε κανά 20ήμερο περίπου θα πάω για σέρβις κλπ για να περάσω και ΚΤΕΟ οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν έχω ιδέα τι είδους περιποιηση είχε το αμάξι πιο πριν... Είναι 1600cc και από αμορτισερ λογικά έχει τα εργοστασιακά με αλλαγμένα μόνο τα πίσω ελατήρια (μάλλον)... Δεν ξέρω τι είχε αλλαχτεί... Το πήρα με 193.000 χλμ και μηχανικά όπως και το σκάφος του ξέρω ότι είναι άψογο... Μόνο ένα επιφανειακό χτυπηματάκι είχε μπροστά και ήταν διορθωμένο...

Τα φρένα του δεν είναι αεριζόμενα και θέλουν άλλαγμα οι δίσκοι και έχει ζάντες 17" με 225/45/17 ελαστικά (όχι σε τόσο καλή κατάσταση)... Ευθυγράμμιση έκανα πριν 1 μήνα και όταν το πήρα είχα αλλάξει σινεμπλόκ...

Το αμάξι στα χέρια μου από τα 5000 χλμ που το έχω κάνει περίπου τα 4500 χλμ είναι εκτός πόλης Λάρισα - Τρίκαλα...

Lambros46
15-05-13, 19:08
Ο Ηλίας θέλει να σου πεί ότι στο φρενάρισμα δεν παίζουν ρόλο μόνο τα φρένα αλλά εξαρτάται και από ´αλλους παράγοντες οι οποίοι χρήζουν προσοχής.π.χ τί να τα κάνεις τα φρένα από το 520 αν δεν έχεις σωστά λάστιχα?

HLIAS - E36
18-05-13, 11:19
Θέλει αρκετή δουλίτσα και γενικά ότι βάζω θέλω να είναι βελτιωμένο και πιο ισχυρό από αυτά που ήδη έχει έτσι ώστε όταν αλλάξω κινητήρα που σκέφτομαι για τα επόμενα 5 το πολύ χρόνια και το κάνω 6κύλινδρο να μην χρειαστούν όλα πάλι φτου κι απ' την αρχη...

Σιγά σιγά όλα θα μπουν σε μία σειρα από το καλοκαίρι που θ' αρχίσω να έχω κάποια χρήματα και απλά ψάχνω προτάσεις και εμπειρίες για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα με το μικρότερο δυνατό κόστος (δηλ. γιατί να βάλω φρένα brembo που είναι πανάκριβα ή οτιδήποτε άλλο όταν μπορώ να έχω εξίσου καλά αποτελέσματα με τα φρένα από το 330 Ε46)

Bazil Van Sinner
18-05-13, 14:51
Θέλει αρκετή δουλίτσα και γενικά ότι βάζω θέλω να είναι βελτιωμένο και πιο ισχυρό από αυτά που ήδη έχει έτσι ώστε όταν αλλάξω κινητήρα που σκέφτομαι για τα επόμενα 5 το πολύ χρόνια και το κάνω 6κύλινδρο να μην χρειαστούν όλα πάλι φτου κι απ' την αρχη...

Σιγά σιγά όλα θα μπουν σε μία σειρα από το καλοκαίρι που θ' αρχίσω να έχω κάποια χρήματα και απλά ψάχνω προτάσεις και εμπειρίες για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα με το μικρότερο δυνατό κόστος (δηλ. γιατί να βάλω φρένα brembo που είναι πανάκριβα ή οτιδήποτε άλλο όταν μπορώ να έχω εξίσου καλά αποτελέσματα με τα φρένα από το 330 Ε46)

Hλικια:19


Σε παω πολυ τυπε!!!

Το μερακι το'χεις,αν βρεις και το κουραγιο,πιστευω να την πετυχειςthumb

HLIAS - E36
19-05-13, 00:05
Hλικια:19


Σε παω πολυ τυπε!!!

Το μερακι το'χεις,αν βρεις και το κουραγιο,πιστευω να την πετυχειςthumb

To κουραγιο το έχω, με τα χρήματα δεν ξέρω τι γίνεται αλλα το παλεύω όσο μπορώ γιατί συντηρούμαι και μόνος τον τελευταίο καιρό και προσπαθώ να κρατάω ισορροπίες... Που θα μου πάει όμως, θα τα καταφέρω...thumb Είναι αρκετοί "πρότυπα" εδώ μέσα και τσιμπάω ιδέες...:thumbsup: