PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριγμός (squeak-squeak noise) στο πίσω μέρος...



120ie87
12-05-13, 20:25
της καμπίνας ...σε BMW e87 (σειρά 1 hatchback)


Εδώ και καιρό ψάχνω να βρω την πηγή ενός ενοχλητικού τριγμού στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου.
Νόμιζα ότι ήταν από την πίσω πόρτα, τι πλαστικά ξήλωσα δεν λέγεται από εκεί πίσω, έβαλα και σιλικόνη σε όλα τα λάστιχα στεγανοποίησης (και στα λάστιχα στις υπόλοιπες πόρτες) και γράσσο στις κλειδαριές τους και στους οδηγούς (εκεί που ανοιγοκλείνουν).

Όλα μια χαρά κατά τα άλλα, αλλά ο ενοχλητικός θόρυβος (squeak-sqeak) παρέμενε....

Κατεβαίνω σήμερα στο γκαράζ και λέω θα ασχοληθώ με το πίσω κάθισμα.....
Ξηλώνω το οριζόντιο τμήμα (βγαίνει τραβώντας το προς τα επάνω), καθαρίζω κάτι ψιλά (3κέρματα) που υπήρχαν εκεί και καταλαβαίνω ότι υπάρχει ένας τριγμός ακριβώς στο κάτω μέρος της διαιρούμενης πλάτης, ακριβώς στο σημείο που αναδιπλώνονται οι πλάτες των πίσω καθισμάτων. (Για να καταλάβετε καλύτερα η άρθρωση που ανοιγοκλείνει η πλάτη του πίσω καθίσματος είναι το σημείο στο οποίο βρίσκεται ο.... πισινός των πίσω επιβατών (!)
Τα σημεία (οι αρθρώσεις με τις οποίες ανοιγοκλείνει η πλάτη του καθίσματος) που χρειάζονται σχολαστικό ψέκασμα με σιλικόνη είναι 3:
ένα σε κάθε πλευρά (δεξιά και αριστερά) και ένα εκεί που συναντιούνται τα ασύμμετρα κομμάτια της πλάτης του καθίσματος. (σσ. Πάντα μιλάμε για το κάτω τμήμα της πλάτης του καθίσματος έτσι?)
Αν η σιλικόνη που θα χρησιμοποιήσετε έχει και σωληνάκι για να φτάνει σε δύσκολα σημεία ακόμη καλύτερα! ΨΕΚΑΣΤΕ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ - ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ ΣΗΜΕΙΟ επειδή ο χώρος εκεί είναι περιορισμενος.
Με το καλό πέρασμα με σιλικόνη των αρθρώσεων της αναδιπλούμενης πλάτης, ο τριγμός σταμάτησε. (γλίτωσα και το ψυχιατρείο επειδή όταν κάτι δεν πάει καλά με το αμάξι αρρωσταίνω!!)
Έβαλα και ελάχιστο γρασάκι στα σημεία που "κουμπώνει" το οριζόντιο κομμάτι του καθίσματος (εκεί που καθόμαστε) και όλα καλά!


:mpaks::thnx:


Υ.Γ προσπάθησα να περιγράψω το σημείο όσο καλύτερα μπορούσα, αν δεν καταλάβατε κάτι, γραψτε για να το εξηγήσω διαφορετικά.

:cheers:

spar@
12-05-13, 20:27
ποιος ξερει τι κανεις εκει πισω...!!!
αχχαχαχαχαχαχα

120ie87
12-05-13, 20:36
^ ΑΧΧΧΧΧ ....... ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ!!!!!!!!





:hystericalbs1:

spar@
12-05-13, 20:38
^ ΑΧΧΧΧΧ ....... ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ!!!!!!!!





:hystericalbs1:

τι ηθελες να μαζευεις τα κοινοχρηστα?:hystericalbs1:

120ie87
12-05-13, 20:41
^ να μαζεύω τα αμάζευτα!!!! που θα σας είχα να αλωνίζετε!!!!!!!!!!!!!!!


:hystericalbs1:

doctore
12-05-13, 20:44
...
(γλίτωσα και το ψυχιατρείο επειδή όταν κάτι δεν πάει καλά με το αμάξι αρρωσταίνω!!)
...
:cheers:

Είσαι απόλυτα υγιής άρρωστος :thumbsup:

120ie87
12-05-13, 20:45
ανεβάζω και μια φωτογραφία που βρήκα στο νετ (αφού έβαλα βελάκια και αριθμούς) για να το δείτε καλύτερα.


ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΝΑ ΨΕΚΑΣΕΤΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΚΑΘΙΣΜΑΤΟΣ ΡΙΓΜΕΝΗ (για να μπει η σιλικόνη καλύτερα στις "κρυμμένες" αρθρώσεις)

120ie87
12-05-13, 20:47
Χαιρετισμούς σε Σπύρο και Βασίλη!!

trueno
13-05-13, 20:40
Ωραιος Ηλία!!! Αλλα εμενα δεν με εφτασες (ακόμα) ...Οταν στο Vectra μου (πενταπορτο ) ειχα φαγωθεί να ανακαλύψω τι στο δι@ολο τριζει στο πίσω μερος , ενα βράδυ που γυρίσαμε σπίτι με τη γυναικα μου της λέω "οδηγησε εσυ μερικα τετράγωνα εγω θα μπω πίσω να δω τι τρίζει " "Εντάξει "μου λέει η συζυγος και μου ανοίγει την πίσω πόρτα. "Δεν κατάλαβες " της
λέω "οταν λέω πίσω εννοω στο πορτ μπαγκάζ" !!! Και για κανα δεκάλεπτο καναμε βόλτες με την συζυγο στο τιμόνι και εμενα στο πορτ μπαγκάζ να πιεζω πλαστικα και μεταλλικα μερη. Τελικα βρηκα το πρόβλημα , ηταν ο μεντεσες της πίσω πόρτας και το έλυσα τυλίγοντας το αγκιστρο που πιανει η πόρτα με λίγη μονωτική ταινία, ακόμα όμως σκέφτομαι τι θα γινόταν αν πέφταμε σε καποιο μπλόκο της ομαδας Διας και ανοιγαν το πορτ μπαγκάζ.....χαχαχαχαχ

oldcarskickass
13-05-13, 20:42
ανεβάζω και μια φωτογραφία που βρήκα στο νετ (αφού έβαλα βελάκια και αριθμούς) για να το δείτε καλύτερα.


ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΝΑ ΨΕΚΑΣΕΤΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΚΑΘΙΣΜΑΤΟΣ ΡΙΓΜΕΝΗ (για να μπει η σιλικόνη καλύτερα στις "κρυμμένες" αρθρώσεις)

Καλό θα ήταν να ψέκαζες και στο μηχανισμό που δαγκώνει (ψηλά εκεί που που ασφαλίζει) με προσοχή όμως μην πέσεις στα καθίσματα

Panos 316T
13-05-13, 20:47
doctore αν ο Ηλιας ειναι υγειης αρρωστος , ο φιλος μας απο πανω τι ειναι; αχαχαχαχα

Eleni
13-05-13, 21:20
Ωραιος Ηλία!!! Αλλα εμενα δεν με εφτασες (ακόμα) ...Οταν στο Vectra μου (πενταπορτο ) ειχα φαγωθεί να ανακαλύψω τι στο δι@ολο τριζει στο πίσω μερος , ενα βράδυ που γυρίσαμε σπίτι με τη γυναικα μου της λέω "οδηγησε εσυ μερικα τετράγωνα εγω θα μπω πίσω να δω τι τρίζει " "Εντάξει "μου λέει η συζυγος και μου ανοίγει την πίσω πόρτα. "Δεν κατάλαβες " της
λέω "οταν λέω πίσω εννοω στο πορτ μπαγκάζ" !!! Και για κανα δεκάλεπτο καναμε βόλτες με την συζυγο στο τιμόνι και εμενα στο πορτ μπαγκάζ να πιεζω πλαστικα και μεταλλικα μερη. Τελικα βρηκα το πρόβλημα , ηταν ο μεντεσες της πίσω πόρτας και το έλυσα τυλίγοντας το αγκιστρο που πιανει η πόρτα με λίγη μονωτική ταινία, ακόμα όμως σκέφτομαι τι θα γινόταν αν πέφταμε σε καποιο μπλόκο της ομαδας Διας και ανοιγαν το πορτ μπαγκάζ.....χαχαχαχαχ

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ... χαιρομοι που δεν ειμαι η μονη που εχω μπει στο πορτ μπαγκαζ για το ιδιο θορυβο..... οποτε ειμαστε πολλοι.... υγιεις αρρωστοι!!!!
Το δικο μου ηταν στη θηκη που ανοιγει για τα σκι.......

Eleni
13-05-13, 21:22
doctore αν ο Ηλιας ειναι υγειης αρρωστος , ο φιλος μας απο πανω τι ειναι; αχαχαχαχα
υγιεστατος!!!!

120ie87
13-05-13, 21:26
Χαίρομαι που με λέτε υγιή άρρωστο (36 ετών και αυτό είναι το 13ο αυτοκίνητο μου) χαχαχαχα


...και ναι έχω μπει στο πορτ-μπαγκαζ αυτοκινήτου για τριγμό πολλλλλλές φορές :)


περαστικά σε όλους! ....εγώ είμαι υγιής!



Υ.Γ χαιρετισμούς σε όλους!

trueno
13-05-13, 21:29
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ... χαιρομοι που δεν ειμαι η μονη που εχω μπει στο πορτ μπαγκαζ για το ιδιο θορυβο..... οποτε ειμαστε πολλοι.... υγιεις αρρωστοι!!!!
Το δικο μου ηταν στη θηκη που ανοιγει για τα σκι.......

Aπό γυναικα δεν το περίμενα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!

trueno
13-05-13, 21:37
Χαίρομαι που με λέτε υγιή άρρωστο (36 ετών και αυτό είναι το 13ο αυτοκίνητο μου) χαχαχαχα


...και ναι έχω μπει στο πορτ-μπαγκαζ αυτοκινήτου για τριγμό πολλλλλλές φορές :)


περαστικά σε όλους! ....εγώ είμαι υγιής!



Υ.Γ χαιρετισμούς σε όλους!

Δεν μου τα εχεις πει αυτά ρε μπαγάσα!!!

Eleni
13-05-13, 22:06
Aπό γυναικα δεν το περίμενα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!
ειμαι λιγο πιο υγιεις αρρωστη απο τον συζηγο με το αυτοκινητο!!!
Το πιο ωραιο ηταν οτι επρεπε να παω στο συνεργειο της αντιπροσωπειας και να εξηγησω στον ανθρωπο που ακριβως τριζει και να του το δειξω....(μια και αυτοι δεν μπορουσαν να το βρουν)... ο τυπος με κοιταζε λιγο περιεργα.... αλλα καταλαβε οτι δεν θα ξεμπερδευε εθκολα και το αλλαξε.:original:

doctore
13-05-13, 22:32
...(36 ετών ...


Kαι δεν σου φαίνεται ρε μπαγάσα !!!
Μικρότερος δείχνεις :original:

Θάναι επειδή εισαι υγιής :th_Laie_67-1:

Πλάκα πλάκα Ηλία, το Σάββατο μία τα μεσάνυχτα είδα έναν ποιό υγιή από σένα. Έπλενε ένα μαύρο 320 Ε92 μία τα μεσάνυχτα ! Σάββατο !! :shok:

:thumbsup::thumbsup:

120ie87
13-05-13, 22:49
Kαι δεν σου φαίνεται ρε μπαγάσα !!!
Μικρότερος δείχνεις :original:

Θάναι επειδή εισαι υγιής :th_Laie_67-1:

Πλάκα πλάκα Ηλία, το Σάββατο μία τα μεσάνυχτα είδα έναν ποιό υγιή από σένα. Έπλενε ένα μαύρο 320 Ε92 μία τα μεσάνυχτα ! Σάββατο !! :shok:

:thumbsup::thumbsup:


:hystericalbs1:
Αχ..... αν σου πω Βασίλη ... στις 2.20 ξημερωματα σαββατου....

120ie87
13-05-13, 23:04
( ο trueno μην το παίζει παρθένα.... όπως και αρκετοί άλλοι πιστεύω.... μην βγω εγώ ο παλαβός στο τέλος.....)








:hystericalbs1::thumbsup:

Giorgos 116i
31-05-13, 20:11
Καλησπέρα παιδια ειμαι νέος στο forum και ήθελα να ρωτήσω τωρα τελευταία τρίζουν τα κολονάκια του οδηγού και του συνοδηγού εκει που ειναι οι αερόσακοι αλλα δεν θελω να το πειράξω μόνος μην κανω καμια ζημιά... εχο μια bmw e87 (αν ειμαι σε λάθος τοπικ μεταφέρεται με και συγνώμη)