PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε Ε34!



ΛευτέρηςΚ
12-05-13, 00:09
Καλησπέρα, έχω ένα άλυτο πρόβλημα εδώ και μερικές μέρες και γράφω μήπως κάποιος το έχει ξανασυναντήσει στο συγκεκριμένο μοντέλο ή αλλού.

Το αυτοκίνητο μοντελο του 93, έχει μόλις 85.000 χιλ. και πριν το Πάσχα έκανε ένα μεγάλο σερβις όπου μέσα στα δίαφορα του άλλαξαν δισκους , τακάκια, φίλτρο βενζίνης, φουσκα εισαγ., ιμαντας μ50 κλπ..

Να σημειώσω ότι πριν το σερβις το αυτοκίνητο δεν είχε παρουσιασει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Αφού το πήρα, ελεγμενο και απ'τον μάστορα του συνεργειου για τη συμπεριφορα του στο δρόμο ξεκίνησα μια εκδρομή και ενώ οδηγούσα σταθέρα στα 100-120 και αφου ειχα διανυσει καμια 20αρια χιλιομετρα αρχισε ενα τρεμουλο-τρανταγμα που κρατησε λίγη ώρα τόσο δυνατο που πίστεψα ότι επαθα λάστιχο.

Τελικά αφου σταμάτησα και ξαναξεκινησα και το εκανε αλλες 3-4 φορες το πήγα παλι στο συνεργείο, περασε ζυγοσταθμιση και αφου το ελεγξε ο μαστορας και ολα καλα το πηρα και εκανα μια αποσταση περιπου 200 χιλιομετρα.
Στο γυρισμό το εκανε αλλη μια φορα με αποτελεσμα να ξαναπερασει ζυγοσταθμιση οπου κατεληξαν οτι δεν εχει τιποτα και ισως φταινε τα ελαστικα που ειναι σχετικα παλια. Οποτε πήγα στον λαστιχά μου , μου ειπε οτι τα λαστιχα ναι μεν θέλουν αλλαγμα αλλά δεν είναι και σε τόσο κακη κατασταση (θα τα αλλαξω τις επομενες μερες) και να κανουμε αλλη μια ζυγοσταθμιση σ αυτον.
Εκεινος λοιπον βρήκε τα λινά ολα καλα στα λαστιχα αλλα την προηγουμενη ζυγοσταθμιση λαθος στα τρια απ'τα τεσσερα λαστιχα.
Ε λέω μάλλον λύθηκε το πρόβλημα αλλα σε μια αποσταση που εκανα καμια 50αρια χιλιομετρα στην Εθνικη με ταχυτητα γυρω στα 100-120 το ξαναπαρουσιασε αλλη μια φορά.

Να επισημανω οτι αυτο το τρανταγμα ειναι πραγματικα πολυ δυνατο και οχι οπως οταν θελει απλη ζυγοσταθμιση το αμαξι που τρεμει λιγο το τιμονι.
Ειναι ταρακουνημα εντονο σα να περνας συνεχεια αυτά τα μεταλικα αντικειμενα που εχουν στις εξοδους στην εθνικη οδο για να μειωνεις ταχυτητα και πιο εντονα.
Τη Δευτερα θα το παω σε αλλο συνεργειο για να ακουσω και αλλη γνωμη.

Εχει κανεις καμια αποψη περι τινος προκειται?

Μπορει να ειναι μηχανικό και στο πρωτο συνεργειο να καναν τιποτα λαθος και βγαζουν την ουρα τους απ'έξω?

Σορρυ για το μεγεθος του κειμενου απλα ήθελα να 'μαι λεπτομερής.

Kostas_1
12-05-13, 08:08
Λευτερη καλως ηρθες στη παρεα.

Θα πρεπει να ελεγχθει ολο το μπροστινο συστημα.

Bazil Van Sinner
12-05-13, 10:08
Ποσο χρονων ειναι τα λαστιχα?

Μου χει τυχη παλαιοτερα στο ΜΧ5 να σπασουν τα λινα σε ενα απο τα πισω λαστιχα

και να ακουγεται λες και διαλυθηκε το διαφορικο!!!

Μια απορια 85Κ σε αμαξι 20ετιας,ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ?????:shok::shok:

Επισης δεν μας ειπες ΤΙ εργασιες εγιναν στο συνεργειο?

Kostas_1
12-05-13, 10:10
...

Μια απορια 85Κ σε αμαξι 20ετιας,ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ?????:shok::shok:

...

Καλα αυτο συμβαινει. Εχω και καλυτερο:
Το αμαξι του πατερα μου ειναι του 1994 και εχει 46.000χλμ :th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
12-05-13, 10:35
^

....???? Ποιος ηρθε?????

Τυχερη "ζηση" για αμαξι !!!!!

2421 χλμ το χρονο!!!!!!...wow dude!!!!

bill_m3
12-05-13, 11:41
Κανε λίγο υπομονή να αλλάξεις τα λάστιχα και βλέπεις μετά τι κανείς, προσπάθησε να τα αλλάξεις όσο πιο γρήγορα μπορείς αφού όπως λες θέλουν αλλαγή!


Χωριανος με μερκ c180 του 2004 εχει τώρα 6000 χλμ :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ΛευτέρηςΚ
12-05-13, 11:43
Καλμέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το αυτοκίνητο έχει λιγα χιλιομετρα λόγω του επαγγελματος του πατέρα μου (ναυτικός). Τα τελευταια δύο χρόνια το χρησιμοποιώ εγω και εχω διανύσει αρκετα χιλιομετρα γιατι ειμαι φοιτητης και μένω επαρχια. Οπότε με το προβλημα που εμφάνισε τώρα ψάχνω να βρω λύση για να φύγω και ταξίδι.
Οσον αφορά τα λινά, ο λαστιχάς μου είπε οτι ειναι μια χαρά. Παντως την Τριτη εκλεισα για αλλαγή ελαστικών.
Οι εργασίες που εγιναν στο συνεργείο ηταν : Φιλτρο λαδιού, φίλτρο βενζινης, μπουζί, φιλτρο αερος, φουσκα εισαγωγής, ιμαντας Μ50, λάδια, δισκοφρενα και τακακια.

Το περίεργο ειναι ότι πριν απ'το σερβις αυτό το αυτοκίνητο δεν είχε παρασουσιασει ποτέ κατι τέτοιο. Εντωμεταξύ οσες βολτες το εκανε ο μαστορας, το πατησε και 150 κλπ, δεν του εδειξε τιποτα γιατι το κανει μόνο σε μεγάλη απόσταση με σταθερα μεγαλη ταχυτητα σε τυχαία στιγμή.

Bazil Van Sinner
12-05-13, 12:25
δισκοφρενα και τακακια.



για ριξε μια ματια στους δισκους σου εχουν κανενα σημαδι???

Kostas_1
12-05-13, 13:25
Λευτερη μηπως στο παρουσιαζει στο φρεναρισμα σε μεγαλες ταχυτητες? Αν ναι, κοιτα μην εχουν στραβωσει οι δισκοι σου

Ptboul
13-05-13, 08:54
Το αμάξι καθόταν αρκετό καιρό πριν τεθεί σε κυκλοφορία ή κυκλοφορούσε, όλα πήγαιναν καλά και μετά το σέρβις εμφάνισε το τρέμουλο;

Πρέπει να ελεγχθούν αμορτισέρ, ελατήρια, σινεμπλοκς και γενικά όλο το μπροστινό σύστημα, ενδελεχώς. Επίσης τσέκαρε και τους δίσκους που λέει ο Κώστας μήπως θέλουν αλλαγή.

Αυτά για αρχή και ελπίζω να έχουν αποτέλεσμα.

Leonidas_E39
13-05-13, 09:00
Δίσκους έχει αλλάξει από ότι έχει γράψει ας τους κοιτάξει πάλι μήπως στραβωσαν αλλά να ρωτήσει τον μάστορα που τους έβαλε μήπως δεν καθάρισε τις πατούρες στα άκρα και από την βρωμιά δεν πάτησαν καλά οι δίσκοι.

Dimitrios
12-06-13, 21:23
Μη σας κάνει εντύπωση, το δικό μου Ε30 μοντέλο '89 έχει σήμερα 89000 χλμ. Το 2008 που το πήρα από τον πατέρα μου είχε 50000 χλμ. Η δουλειά του ήταν με τα πόδια 10 λεπτά και το είχαμε μόνο για ταξίδια-βόλτες. Πέρσι άλλαξα τα πάντα δίσκους-τακάκια, αμορτισέρ, λάστιχα, δίσκο-πλατώ, βαλβολίνες κ.τ.λ

Dimitrios
12-06-13, 21:27
Στον φίλο ο οποίος έχει το πρόβλημα, αν και δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω απλά να σου προτείνω να κρατήσεις το αυτοκίνητο και να μη το δώσεις για κανένα νεωτερικό κουβά μόνο και μόνο λόγω ηλικίας, δεδομένης και της κατάστασης που το διατηρείς!!!

ziaba
13-06-13, 12:31
κοίτα τ ελαστικους σύνδεσμους μεταξύ σάσμαν-κεντρικού-διαφορικου + βάσεις διαφορικου πριν πάθεις τπτ, πήγαινε κ σε άλλον μάστορα για δεύτερη γνώμη