PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα καμερας



vagmag
11-05-13, 01:29
Μιας και εχετε αρκετες γνωσεις, θα ηθελα τη βοηθεια σας για αγορα καμερας.

Δεν γνωριζω τιποτα απο καμερες.

Βασικα ο γιος μου ειναι 6 μηνων και θα ηθελα να εχω καποιες στιγμες σε βιντεο και οχι μονο σε φωτογραφιες.

Καποτε ειχα αγορασει καμερα, αλλα ηταν με ενα μικρο cd, σε ενα περιεργο φορματ και δεν καταφερα ποτε να βγαλω ακρη.

Τι πρεπει να προσεξω ; Τι να ψαξω;

Διαβασα για την Gopro (σε διαφορα μοντελα). Μου αρεσε μιας και θα μπορουσα να τη χρησιμοποιησω ισως και στο αυτοκινητο, αλλα δεν γνωριζω αν μια τετοια καμερα κανει για χρηση στο σπιτι, στη βολτα στις διακοπες, για την οικογενεια. Μπορει σα λυση να ειναι τραβηγμενη, η ακομα και εντελως ασχετη... Παρακαλω τα φωτα σας.

Ευχαριστω πολυ.

ΥΓ: Προς στιγμην τραβαμε απλα βιντεκια με μια φωτογραφικη απλη που εχουμε.

nikos1400
11-05-13, 03:11
Βαγγελη, με μια gopro HD εστιαζεις πιο πολυ σε action ληψεις, παρα σε home video. εχει μεγαλη "γωνια" ληψης, δεν κανει καλο ζουμ.
γενικως ειναι για να τραβας μεγαλο πεδιο μπροστα σου.

οπωσδηποτε, πλεον, να μεινεις μακρια απο SD (standard defnition).

ενας φιλος πηρε κανα χρονο τωρα μια panasonic HD camcorder κανα 300-ευρω νομιζω.
μου εδειξε πλανα που εβγαλε και μου επεσε το σαγονι κατω....
εκπληκτικα καθαρη εικονα, πραγματικα High definition.

παντως ακομα και οι ψηφιακες φωτογραφικες οι φτηνες, γραφουνε καλο βιντεο σε 1280Χ720 με πολυ καλη εικονα. η πιο ευκολη και φτηνη λυση.
εγω κανω δουλεια με φωτογραφικη Σονυ στα 10 MP και με βιντεο HD και
εχω εκπλαγει απο την καθαροτητα (αναλογικα) των βιντεο.
και τα αρχεια βγαινουν σε mp4 και κανεις drag and drop κατευθειαν στο πισι.

αυτα τα ολιγα (μπερδεμενα), ειδικος δεν ειμαι...

Χρίστος
11-05-13, 04:21
το βασικο ειναι ποσα θες να διαθεσεις και τι θες να κανεις με αυτο που θα παρεις.

Γενικα:
hd video θα παρεις και με κινητο των 100ε
και με φωτογραφικη "φουtζiγιουκι"
και με dslr
και με hi end κινητο
και με τη go pro
και με βιντεοκαμερα.

αν θες να παιξεις και να εχεις 10 βιντεο το παιδακι σου και αντε κατι ακομα for fun και μετα να τη βαλεις σε συρταρι ή να τη πουλησεις, μη δωσεις πολλα χρηματα.

Αν θες κατι να σου μεινει και πιστευεις οτι θες να αξιοποιησεις τα χρηματα και την αγορα σου να πας σε κατι καλυτερο.

Αν εισαι σα πολλους απο μας που ξεκιναμε και περνουμε κατι φτηνο γιατι λεμε "ελα ρε αδερφε τη δουλεια μου να κανω" μετα το πουλαμε περνουμε κατι καλυτερο, το ξαναπουλαμε γτ ο διπλανος πηρε καμερα με 120fps ενω εμας εχει 60fps....Ε εκει δεν υπαρχει λυση!!!

trueno
11-05-13, 10:26
Για την χρηση που θες , παρε ενα iphone και καθαρισες. Το μονο μειον οτι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου δεν...κατα τα αλλα η ευχρηστια του ειναι φοβερη. Το εχεις στην τσεπη και οταν θες σε 5 δευτερα τραβας βιντεο HD.Εγω μετα απο χρονια με dslr, βιντεοκαμερες κλπ , βρηκα την υγεια μου!!

gant
11-05-13, 11:29
Δες π.χ SONY HDR CX190 στα 200ε, μπορείς να την βρεις και φθηνότερη αλλά πρόσεξε να έχει εγγύηση ελλ. αντιπροσωπείας.
Νπορείς περίπου στα ίδια χρήματα να ψάξεις και για panasonic.
https://www.plaisio.gr/fotografia-video/videocameras/videocamera/Sony-Videocamera-HDR-CX190-5423020.htm
Εχω εδώ και 2 χρόνια περίπου την CX130, την είχα πάρει τότε 300ε και από τότε έπεσαν.
Οποιοδήποτε κινητό, ότι και να πούμε, δεν φτουράει μπροστά στην ποιότητα και τα utilities που έχει μια αυθεντική βιντεοκάμερα

nikos1400
11-05-13, 12:24
200 ευρω μονο;;!!
:eek:
καλη φαση.
οταν πρωτοειδα τα πλανα που τραβηξε φιλος με τετοια αλλα πανασονικ,
τα παιξα...

-sent via android phone-

Χρίστος
11-05-13, 13:25
Ο φακος ενος κινητου (ακομα και 700ε) δεν ειναι ιδιος με μιας φωτογραφικης ή ακομα μιας καμερας των μισων χρηματων...

οτι πληρωνεις σε portable το χανεις σε utility και τουμπαλιν!

trueno
11-05-13, 14:22
Ο φακος ενος κινητου (ακομα και 700ε) δεν ειναι ιδιος με μιας φωτογραφικης ή ακομα μιας καμερας των μισων χρηματων...

οτι πληρωνεις σε portable το χανεις σε utility και τουμπαλιν!

Εχεις απολυτο δικιο , αλλα οι απαιτησεις του φιλου δεν ειναι μεγαλες. Με αυτο το σκεπτικο το κινητο θα τον υπερκαλυψει. Αν θελει βεβαια να ψαχτει παραπανω θα παει σε βιντεοκαμερα. Δεν νομιζω ομως οτι ειναι τετοιος τυπος απο αυτα που λεει στο αρχικο ποστ. Εγω εχω συμβιβαστει πληρως με την ποιοτητα του iphone. Και φαντασου οτι παλιοτερα ειχα αλλαξει πολλες μηχανες , φακους , επαγγελματικα φλας κλπκλπ. Τωρα στα 44 κουραστηκα , και η ευχρηστια του iphone με εχει σωσει!!!

vagmag
11-05-13, 15:20
εχω ενα iphone 3gs (ξερω ειμαι λιγο πισω), αλλα δε μου αρεσει πολυ η ποιοτητα του... νομιζω:hystericalbs1:

Απο το να δωσω 700-800 ευρω... μαλλον ειναι καλη ιδεα τα 200 που λεει ο κ.Γιωργος gant.... To iphone εχει την ευκολισα οτι το εχεις σιγουρα μαζι παντα (ετσι οπως γιναμε, μαζι δεν κανουμε και χωρια δεν μπορουμε με τα κινητα):whistle:

Stamatis
11-05-13, 15:28
Παρε ενα καινουργιο iphone. (και το λεω εγω που δεν τα παω)
Θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.
Εχω σχεδον επαγγελματικη φωτογραφικη, εδωσα ουτε θυμαμαι ποσα για καμερα, αλλα τοσα για προγραμματα επεξεργασιας και τελικα κλεβω το κινητο της γυναικας μου, απλα ειτε γιατι τη στιγμη που "εχω το θεμα" δεν εχω μαζι μου καμερα, ειτε γιατι βαριεμαι να κουβαλαω τα σακιδια μαζι μου.
Για φαση "ο μπεμπης κανει ναζια" το αηφον ειναι 200/100 ικανο να σε καλυψει.

vagmag
11-05-13, 22:27
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....

αυτη τι λεει ;;

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=18289

fanisk
12-05-13, 06:12
Αυτη την απορια ειχα τις προαλλες, στην εποχη που ζουμε για ποιο λογο να παρει καποιος καθαρη βιντεοκαμερα αν δεν ειναι επαγγελματιας? Καποτε ηθελες αλλη συσκευη για φωτογραφικη, αλλη για να τραβας βιντεο, αλλη για να κανεις κλησεις. Στην εποχη των smart phones και των compact μηχανων (αντε να τραβας βιντεο με dslr) νομιζω πως οι καθαρες βιντεοκαμερες δεν χρειαζονται πια..

fanisk
12-05-13, 06:25
vagmag δες και αυτη:

https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Sony-Digital-Camera-DSC-TF1-Red-DSCTF1R-CE3.htm#tabCharacteristics

Την αγορασα για δωρο στη κοπελα μου (ασχετα που ολο το καλοκαιρι θα την εχω εγω για βουτιες :th_Laie_67-1: ) και ειναι αψογη. Μικρη, ελαφρια, 16mp φωτο και 720 HD video. Χωραει μονιμα στη τσαντα της γυναικας σου ή στο τσαντακι σου. Σουπερ αγορα που σκεφτομαι να μπαξω μια ιδια για μενα, θα τη χασω σε καμια βουτια και θα μουρμουραει :hystericalbs1:

Εχω και GoPro 2 αλλα οπως ειπε ο Νικος εχει μεγαλη γωνια ληψης, ειναι για αλλη χρηση.

ΥΓ: Σταματη η φωτο εχει πνευματικα δικαιωματα. Οποιαδηποτε επεξεργασια με σκοπο τη προσθηκη αγγουριου, κ@βλιου ή οτι αλλου αρρωστου σκεφτεις, αντι αναπνευστηρα, θα διωχθει ποινικα.

vagmag
12-05-13, 08:06
σωστος και ο Φανης... αλλα με μπερδεψες....

απο τη μια λες οτι δε χρειαζομαστε καμερα και φωτογραφικη, μιας και υπαρχουν τα smartphones (πραγμα που βολευει πολυ.... αντε να κουβαλας την καμερα, να την εχεις φορτισει, να εχεις χωρο στη μνημη-δισκο κλπ), και απο την αλλη πηρες μια καμερα, θα παρεις δευτερη, εχεις gopro.... σε εξυπηρετουν καπου διαφορετικα αυτες ;

fanisk
12-05-13, 15:47
σωστος και ο Φανης... αλλα με μπερδεψες....

απο τη μια λες οτι δε χρειαζομαστε καμερα και φωτογραφικη, μιας και υπαρχουν τα smartphones (πραγμα που βολευει πολυ.... αντε να κουβαλας την καμερα, να την εχεις φορτισει, να εχεις χωρο στη μνημη-δισκο κλπ), και απο την αλλη πηρες μια καμερα, θα παρεις δευτερη, εχεις gopro.... σε εξυπηρετουν καπου διαφορετικα αυτες ;

Μιλουσα για καθαρη βιντεοκαμερα τυπου:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/SonyHDRCX520-1.jpg

Η gopro τραβαει μεγαλα πλανα λογω γωνιας ληψης, πχ εγω την εχω για το αμαξι σε βολτα/πιστα, για το ποδηλατο σε βουνισια μονοπατια κλπ. Δεν κανει για "να τραβηξω τις αντιδρασεις του γιου μου" (η περιπτωση που σε ενδιαφερει).

Φωτογραφικη χρειαζομαστε αν μας αρεσει η φωτογραφια, οσες εχω βγαλει με τη dslr ειναι πολυ καλυτερες απο το iphone ή τη compact. Τη dslr ομως δεν γινεται να τη κουβαλας συνεχεια μαζι σου. Δεν ειναι πρακτικη. Σε μια εκδρομη θα τη παρω μαζι, σε μια αυθορμητη στιγμη που θελω να τραβηξω τη μουρη του σκυλου μου απλα θα βγαλω το iphone που ετσι κι αλλιως εχω μαζι μου.

Σχετικα με το να παρω δευτερη, επειδη απο σποντα επεσα πανω στην αδιαβροχη της sony, την πηρα για δωρο χωρις να ξερω αν οντως ειναι καλη. Βγηκε φανταστικη. Δεν θα κουβαλουσε ποτε dslr μαζι της, η τσαντα της εχει τοσες μαλακιες μεσα που μια compact δεν θα εκανε τη διαφορα. Αν τη χασω σε καμια βουτια ομως θα ακουσω τρελη μουρμουρα για αυτο σκεφτομαι για μια ιδια δικη μου καποια στιγμη. Για την ωρα μπορω να ζηταω τη δικη της και να τη τριπλοδενω στο χερι μου μη φυγει στο βυθο. Φορτιζει γρηγορα, με 32/64 GB μνημη θα αργησει να γεμισει, την αδειαζεις οταν τη βαλεις στο pc για να φτιαξεις φακελο με τις στιγμες που τραβηξες. Μπορω να τραβηξω πιο ευκολα βιντεο και εκτος νερου αφου ζυγιζει κατι γραμμαρια ενω η dslr μισο κιλο + .

Με μια αδιαβροχη θηκη θα μπορουσα να βουταω με το iphone αλλα δεν μου αρεσει ως ιδεα. Μια τετοια θηκη με μεταφορικα κλπ ξεπερνα τα 100$ https://www.lifeproof.com/shop/us_en/iphone-4s-4/ . Αξιζουν τα παραπανω χρηματα για μια φωτο με διαφορα μενου, hd, hdr, 16mp, αδιαβροχη κλπ.

Οποτε τα παραπανω καλυπτουν διαφορες χρησεις μου, κανουν τις καθαρες βιντεομηχανες να φαινονται περιττες. Δεν ξερω αν εχω ενθουσιαστει με την αγορα (τοσα δεν εγραψα ουτε για την D5100 μου) αλλα αξιζει τα χρηματα της η φωτο που λεω και επειδη ο μικρος σου ειναι 6 μηνων και καποια στιγμη θα κολυμπησει, ειναι μεγαλο + να εχεις "αδιαβροχα" βιντεο απο στιγμες σε παραλια/πισινα.

Περνα απο ενα πλαισιο να τη δεις απο κοντα. Υπαρχουν και αλλες αδιαβροχες απο αλλες εταιριες σε παρομοια χρηματα, γραφω για αυτη γιατι την εχω στα χερια μου ενω τις αλλες οχι.

ntinos
12-05-13, 19:41
Εάν έχεις σκοπό να επεξεργαζεσαι τα κλιπακια που θα τραβας, άρα σου αρέσει η όλη "φάση" αγόρασε μια dedicated βιντεοκαμερα. Τα αποτελέσματα δεν συγκρινονται με κανένα κινητό, ούτε με καμία compact φωτογραφικη.

Εάν δεν εχει σκοπό να ασχοληθείς και τόσο, αγόρασε μια compact φωτογραφική Panasonic Lumix LX7 περι τα 450 ευρω, όπου εκτός απο εξαιρετικές φωτός, θα τραβας και παααρα πολυ καλα κλιπακια.

vagmag
13-05-13, 20:18
Φανη αυτη που εβαλες εσυ ποια ειναι ;;;

σκεφτομαι αυτη που προτεινε ο κ. Γιωργος
https://www.plaisio.gr/fotografia-video/videocameras/videocamera/Sony-Videocamera-HDR-CX190-5423020.htm

και ειδα με μικρη διαφορα αυτη....
λεει οτι εχει παραπανω megapixel...., δεν καταλαβαινω αλλα χαρακτηριστικα...
https://www.plaisio.gr/fotografia-video/videocameras/videocamera/Sony-Digital-Videocamera-HDR-CX220E-Black-HDRCX220EB-CEN.htm

fanisk
13-05-13, 20:40
Φανη αυτη που εβαλες εσυ ποια ειναι ;;;

σκεφτομαι αυτη που προτεινε ο κ. Γιωργος
https://www.plaisio.gr/fotografia-video/videocameras/videocamera/Sony-Videocamera-HDR-CX190-5423020.htm

και ειδα με μικρη διαφορα αυτη....
λεει οτι εχει παραπανω megapixel...., δεν καταλαβαινω αλλα χαρακτηριστικα...
https://www.plaisio.gr/fotografia-video/videocameras/videocamera/Sony-Digital-Videocamera-HDR-CX220E-Black-HDRCX220EB-CEN.htm

Sony-HDR-CX520 απο τυχαιο Google.

bill_m3
15-05-13, 08:29
Είχα πάρει πριν 2 χρόνια αυτήν :
https://www.skroutz.gr/s/325118/Samsung-HMX-Q10.html
Τώρα πρέπει να βγήκε καινούργιο μοντέλο.

Στην ουσία την είχα κερδίσει (απλά την διάλεξα) και είμαι υπερ ευχαριστημένος, συνδέεται άμεσα με τον υπολογιστή, κάνεις ότι θέλεις, μικρή και βολική!!!!