PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα Lap Top



Bazil Van Sinner
09-05-13, 22:03
Θελω να αγορασω ενα λαπτοπ με καμια 350ευρω.

Αυτος εδω (https://www.skroutz.gr/s/2654039/Toshiba-Satellite-C850-195-B830-2GB-320GB.html) ειναι καλος?

Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα?

oldcarskickass
09-05-13, 22:19
https://www.skroutz.gr/s/3217035/Lenovo-IdeaPad-S300-i3-2365M-4GB-500GB.html

1)Lenovo
2)i3 (ο Β980 είναι celeron)


Επίσης δες και σε μεταχειρισμένα σε Insomnia.gr και adslgr.com.

Προ 2 μηνών αγόρασα ένα DELL Vostro 3560 με τρία χρόνια - ακόμα - εγγύηση, ενώ για να πάρω σε καινούριο ίδιων χαρακτηριστικών έπρεπε να δώσω 700+ (530 το πήρα).

Μη βιαστείς, βάλε ανώτατο όριο χρημάτων, δώσε περιθώριο μια με δύο εβδομάδες χρόνου μπας και σκάσει καμιά προσφορά και απέφυγε την cosmodata...

S8N
09-05-13, 22:30
Ειχα τις χειροτερες εντυπωσεις απο εναν ακριβοπληρωμενο Toshiba Satellite. Πρωτα μαμηθηκε η μητρικη, μετα η οθονη, μετα πηγε για ανακυκλωση. Η αντιπροσωπεια ΓΤΠΚ, το επεστρεψαν με τις μισες βιδες και ξεχαρβαλωμενο.

Καλυτερα Amstrad 664 με κασετα και μπαλαντεζα παρα το καλυτερο laptop της Toshiba. Lenovo, Dell τα κορυφαια. Προσωπικα εχω ενα Vaio 3D, εξαιρετικο κι αυτο αλλα ξεφευγουν σε κοστος.

nikos1400
09-05-13, 22:35
https://www.skroutz.gr/s/3217035/Lenovo-IdeaPad-S300-i3-2365M-4GB-500GB.html

...... απέφυγε την cosmodata...

παραγγειλα προσφατα ενα ηλεκτρολογικο γκατζετακι για φιλο και η συσκεασια ητανε ΕΛΕΪΝΗ...
(σακουλα του μαγαζιου με σελοτεηπ κλεισμενη Αθηνα-Χανια)
:thumbsdown:

Monsta
09-05-13, 22:42
Έχω ένα toshiba satellite με celeron 600αρι, 13.3 τφτ, 192 μνήμη και 8gb (!!!) σκληρό. Αλλαγμένη η οθόνη στο πουλιάδη πριν κάποια χρόνια, δουλεύει μπόμπα.

Για σένα το αφήνω στα 349.

Χρίστος
09-05-13, 22:42
Σε αυτα τα χρηματα αν πας σε καινουριο και το φορτωσεις ελαχιστα δε θα μεινεις ικανοποιημενος μετα απο λιγο.

Αυτο που προτεινω αν φυσικα και σενα σε παιρνει ειναι να αυξησεις το ποσο περιπου 50ε.
Στα 400ε θα βρεις πολυ καλυτερα value of money μηχανηματα.

Αν μεινεις στο ποσο σου, προτεινω να πας σε μτχ συσκευη 1 με 1.5 ετους που θα εχει και win7 αντι για τα αισχρα 8 που θα εχει οποιο "κουτα" παρεις εκτος των πολυ καλυτερων specs

Bazil Van Sinner
09-05-13, 22:47
Για σένα το αφήνω στα 349.

...ψυχαρα εισαι τυπε thumb

αμα ειναι με 400 να παρω καλυτερο ακουω!

βασικα θελω να ναι κουτα το εργαλειο,δεν ειναι για μενα αλλα για τον πατερα μου.

thumb

Monsta
09-05-13, 22:57
Πλάκα κάνω ρε!

bakalos
09-05-13, 23:30
https://www.skroutz.gr/s/3217035/Lenovo-IdeaPad-S300-i3-2365M-4GB-500GB.html

1)Lenovo
2)i3 (ο Β980 είναι celeron)


Επίσης δες και σε μεταχειρισμένα σε Insomnia.gr και adslgr.com.

Προ 2 μηνών αγόρασα ένα DELL Vostro 3560 με τρία χρόνια - ακόμα - εγγύηση, ενώ για να πάρω σε καινούριο ίδιων χαρακτηριστικών έπρεπε να δώσω 700+ (530 το πήρα).

Μη βιαστείς, βάλε ανώτατο όριο χρημάτων, δώσε περιθώριο μια με δύο εβδομάδες χρόνου μπας και σκάσει καμιά προσφορά και απέφυγε την cosmodata...


Γιατί να αποφύγει την cosmodata? Δύο laptop έχω αγοράσει από εκεί το τελευταίο 6μηνο και η αντιμετώπιση/εξυπηρέτηση που είχα ήταν άριστη.
https://www.cosmodata.gr/product/161646/notebook-dell-inspiron-3521-me-epexergasti-core-i3-3227u-3is-genias-prochorimeno-schediasmo-ke-2-chronia-engiisi-next-business-day

410¤ Dell με intel i3 και 2 χρόνια εγγύηση από Dell. Και να πάθει κάτι το laptop το στέλνεις στη Dell και δε σε νοιάζει η cosmodata. Το μόνο οτι πρέπει να περάσεις εσύ τα windows...

oldcarskickass
10-05-13, 00:11
Δεν ξέρω εγώ είχα άσχημη - κατινίστικη εμπειρία (αρκετό καιρό πριν).

Αν έχει αλλάξει μακάρι, και το εργαλείο που πόσταρες φαίνεται πολύ καλό για τα λεφτά του.

Ναι όντως η DELL ακούγεται ότι είναι φοβερή στο θέμα αντιμετώπισης του πελάτη, οπότε...

bill_m3
10-05-13, 00:40
Αυτο με την εγγύηση της dell μαματο, 2 χρόνια και με ένα τηλ την επόμενη ημέρα στο έρχεται τεχνικός στο σπίτι!'
Για εκεί είσαι !!!

Χρίστος
10-05-13, 02:36
Ακριβως.
Η dell εχει τεχνικους που με βαλιτσακι με ΟΛΑ τα ανταλακτικα που μπορει να χρειαστει για το λαπτοπ, σου χτυπαει το κουδουνι και μεσα σε μιση ωρα με 40 λεπτα στο φτιαχνει, τσεκαρει και φευγει!!!

BabisStinson
10-05-13, 06:40
Αν μπορείς να ανέβεις λίγο στο budget πάρε ένα Dell όπως οσυ είπαν και τα παιδιά, αξίζει.
https://www.msystems.gr/index.php?stock=&keywords=&brands[]=Dell&category=1138&orderby=product_price&orderway=asc
Από το 2ο και κάτω, με i3 και πάνω.

Bazil Van Sinner
10-05-13, 07:23
για DELL ειμαστε δηλαδη?


Ισχυει αυτο με τους τεχνικους της?

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια.

Stamatis
10-05-13, 08:21
Εκτος από ένα προβλημα υπαιτιοτητας μου με το πορτακι του σιντι, τα τελευταια χρονια από την ντελ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, εχοντας παραλληλα ένα φουτζιτσου και ένα μακ.
Ειναι μακραν το πιο αξιοπιστο ανθεκτικο και τιμιο μηχανημα.
Φυσικα παιζει ακομα με βιστα, οποτε δεν ξερω πως τα παει με τα νεα συστηματα.
Εγκωμιο ειδικα χρωσταω στην μπαταρια του που καμμια σχεση δεν εχει με το φουτζιτσου.

deepBLUE
10-05-13, 08:26
Για τα χρηματα αυτα νομιζω πως ειναι η καλυτερη αγορα !!!!
Βεβαια θα πρεπει να βαλεις εσυ windows μια και δε συμπεριλαμβανονται αλλα μικρο το κακο ;)


NOTEBOOK FUJITSU AH532 ΜΕ INTEL CORE I3 2348M CPU, 4 GB RAM, 500 GB HDD (https://www.cosmodata.gr/product/162083/notebook-fujitsu-ah532-me-intel-core-i3-2348m-cpu-4-gb-ram-500-gb-hdd) 399 ευρω

BabisStinson
10-05-13, 09:29
Εκτος από ένα προβλημα υπαιτιοτητας μου με το πορτακι του σιντι, τα τελευταια χρονια από την ντελ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, εχοντας παραλληλα ένα φουτζιτσου και ένα μακ.
Ειναι μακραν το πιο αξιοπιστο ανθεκτικο και τιμιο μηχανημα.
Φυσικα παιζει ακομα με βιστα, οποτε δεν ξερω πως τα παει με τα νεα συστηματα.
Εγκωμιο ειδικα χρωσταω στην μπαταρια του που καμμια σχεση δεν εχει με το φουτζιτσου.

Σταμάτη πέρνα του Win 7, θα τρέχει καλύτερα απ' ότι με τα sVista. thumb

ntinos
10-05-13, 09:34
Μετα απο 4 χρονια συμβιωσης με macbook pro, μου ειναι αδυνατον να πιασω αλλο λαπτοπι στα χερια μου...
Ξερω... καταντια

BabisStinson
10-05-13, 09:41
Μετα απο 4 χρονια συμβιωσης με macbook pro, μου ειναι αδυνατον να πιασω αλλο λαπτοπι στα χερια μου...
Ξερω... καταντια

Ντίνο δεν διαφωνώ, αλλά μέχρι τα 1000-1200 ευρώ δεν υπάρχει MBP δυστυχώς. Κι εγώ με το 13.3" i5 Early-2011 είμαι. :original:

Στα χρήματά τους τα Dell είναι τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα. Και για ειδικές καταστάσεις (gamer κυρίως..) έχουν και τα Alienware:
https://www.alienware.com/

gant
10-05-13, 10:01
5 χρόνια έκλεισαν με 2 toshiba satelite και vista, στην οικογένεια. Κανένα απολύτως πρόβλημα και η κατασκευή από τις στιβαρότερες. Το μόνο μειονέκτημα η γρήγορη κατανάλωση της μπαταρίας, αλλά και αυτό ρυθμισμένο σε φούλ επιδόσεις.
Τώρα για τα win7 που έχω στον desk, τα ίδια σκατά με τα vista, άσε που τρώνε και περισσότερη μνήμη.

Kostas_1
10-05-13, 11:29
5 χρόνια έκλεισαν με 2 toshiba satelite και vista, στην οικογένεια. Κανένα απολύτως πρόβλημα και η κατασκευή από τις στιβαρότερες. Το μόνο μειονέκτημα η γρήγορη κατανάλωση της μπαταρίας, αλλά και αυτό ρυθμισμένο σε φούλ επιδόσεις.
Τώρα για τα win7 που έχω στον desk, τα ίδια σκατά με τα vista, άσε που τρώνε και περισσότερη μνήμη.

Συμφωνω απολύτως και γω.

εχω 2 toshiba και ειναι άριστα, το ένα μαλιστα ειναι 4 ετών.
Σωστο το σχόλιο για την μπαταρια του .

Bazil Van Sinner
10-05-13, 11:41
ααααα με μπερδεψατε τωρα....

DELL,Toshiba,Fujitsu :think: :think: :think:

Stamatis
10-05-13, 11:53
Ειπαμε. Ντελλ. Τελος.

Ptboul
10-05-13, 12:04
και HP ή Compact (τα ίδια είναι).

α ρε Μπιλλ, ΜΙΑ μέρα νωρίτερα να το έλεγες θα σε έφτιαχνα.

Αν δεν βιάζεσαι και περιμένεις κανα μήνα κάτι θα κάνουμε.

S8N
10-05-13, 12:14
και HP ή Compact (τα ίδια είναι).

α ρε Μπιλλ, ΜΙΑ μέρα νωρίτερα να το έλεγες θα σε έφτιαχνα.

Αν δεν βιάζεσαι και περιμένεις κανα μήνα κάτι θα κάνουμε.

Και HP είχα. Ακόμη βουίζουν τ' αυτιά μου από το τροφοδοτικό του. Ευτυχώς όλα τελείωσαν όταν, μια ωραία πρωία, ξεκόλλησε το τσιπ της κάρτας γραφικών από τη μητρική λόγω υπερθέρμανσης. Στην εταιρεία μου είπαν ότι δεν έκανε για τη δουλειά που το είχα (CAD). 1500 ευρώ το είχα αγοράσει το 2007, πόσο καλύτερο να έπαιρνα δηλαδή?

Η τιμή για μεταχειρισμένη μητρική ήταν τέτοια που τον πήρε πίσω και τον έκανα κομμάτια με σφυρί. Είχα βάλει και φωτό εδώ. Μόνο τις μνήμες και τον σκληρό έβγαλα. Αλλά κι ο σκληρός τα' παιξε μετά από μερικούς μήνες.

Εντάξει, DELL και ξερό ψωμί.

Stamatis
10-05-13, 12:17
Αρη παιζει το πρωι που πλενεις τα δοντια σου να κανει εκρηξη η οδοντοκρεμα?

Panos 316T
10-05-13, 12:20
πσσσσσ..... ότι πιάνει στα χέρια του , το τραγούδι του κορκολή γίνεται...

Ptboul
10-05-13, 12:46
Ε ναι, παμφάγος, εγώ έχω ένα HP από το 2005, έχει φάει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (παρατημένο στο πορτ μπαγκαζ μέρες με ήλιο, το έχει πατήσει ο μπέμπης 15kg, μου έχει πέσει κάτω, το παρατάω ανοιχτό μέρες, κ.α) και ακόμα το έχω.

ntinos
10-05-13, 12:47
Σαν τι το εχεις ?

Ptboul
10-05-13, 12:50
Το είχα για επαγγελματική χρήση, όπως και τώρα η γυναίκα (word, excel, internet), αλλά και για leisure & pleasure (ιντερνέτε, τσόντες, μουσική, dvd).

oldcarskickass
10-05-13, 16:16
Τα ΗΡ φτουρούσανε προ 2005 - 2006, τώρα είναι απλά αεριωθούμενα (λόγω ήχου ανεμιστηρακίων) φτηνά πλαστικά.

Και εγώ για κορυφή τα είχα, μέχρι που θέλησα να αγοράσω και να ψάχνω γνώμες στο νετ, δεν άκουσα ούτε στο 60% θετικά σχόλια (πραγματικά είχα κάνει ένα excelάκι με θετικές γνώμες για DELL, HP, TOSHIBA) και είχα όριο τα 500¤.

Τελικά κατέληξα σε μτχ DELL από τύπο που ήθελε να πάει σε μικρότερο λόγω φορητότητας.

Εδώ και 2+μήνες που το έχω ζήτημα αν κλείνει 8 ώρες την ημέρα, με OFFICE συνέχεια ανοιχτό, που και που MATLAB και FORTRAN (σε φάση Self training μη φανταστείτε τπτ τρελλά). Ελπίζω να βγω σωστός, αλλά από ότι λέτε και εσείς μάλλον έκανα καλή επιλογή.

BabisStinson
10-05-13, 16:29
Τα ΗΡ φτουρούσανε προ 2005 - 2006, τώρα είναι απλά αεριωθούμενα (λόγω ήχου ανεμιστηρακίων) φτηνά πλαστικά.

Κάπως έτσι είναι. thumb Μακριά από HP πλέον σε laptop. Αγοράζεις και παίζει ήδη στα αυτιά σου Παντελίδης "Πάμε στοίχημα θα ξαναρθείς.. ΓΙΑ SERVICE"
3 πέρασαν από την παρέα μου τα τελευταία 5 χρόνια, το δικό μου έμεινε από μητρική (Pavilion DV5-κάτι), του κολλητού από οθόνη αρχικά που αλλάξαμε από ebay και εντέλει από μητρική, και το τρίτο χτύπησε κάρτα γραφικών, την φτιάχνουμε και μετά παρέδωσε μητρική. Όλα στην 2ετία.

Στα χαμηλά χρήματα Dell σίγουρα, στα μεγάλα budget MacbooPro ή ίσως και τις καλές σειρές Vaio. Έχω ένα σκυλί VGN-FE31H από το 2006 για την αδερφή μου, ακόμα λειτουργεί, μόνο το TouchPad την έχει ακούσει λίγο..

oldcarskickass
10-05-13, 16:30
Από το newsletter της cosmodata

https://www.cosmodata.gr/product/162416/notebook-lenovo-g585-me-epexergasti-amd-e1-120-skliro-disko-320gb-ke-monterno-design

https://www.cosmodata.gr/product/159530/notebook-lenovo-g585gc-me-epexergasti-amd-e300-4gb-ram-karta-grafikon-radeon-6310-ke-litourgiko-windows-8-treli-timi-gia-notebook-me-win8-ke-karta-grafikon (στα συν η ξεχωριστή κάρτα γραφικών)

https://www.skroutz.gr/s/2992339/Dell-Inspiron-15-3521-i3-3227U-4GB-320GB.html Στα συν ο πολύ οικονομικός σε ενέργεια (17w) επεξεργαστής. Έχει μεν ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αλλά είναι η HD 4000 Και όχι η παλιά η 3000. Αυτή έχω και εγώ (εκτός της ανεξάρτητης) και παίζει άνετα Full HD χωρίς να σηκώνει θερμοκρασίες τρελές (γιατί είναι στο ίδιο die με την CPU)

Μετά σε Lenovo είναι αυτά τα δύο

https://www.skroutz.gr/s/3135314/Lenovo-Essential-B590-i3-3110M-4GB-500GB.html

https://www.skroutz.gr/s/3177394/Lenovo-G580-i3-3120M-4GB-500GB.html

Εγώ αν μπορείς να δώσεις το κατοστάρικο παραπάνω θα πήγαινα στο 2ο, γιατί έχει 2.5ghz επεξεργαστή (είναι Lenovo... tough motherfuckers, όχι σαν τα Ideapads βέβαια...). Είναι και τα δύο "τετραπύρηνα" (2 φυσικοί πυρήνες + 2 Hyperthreading) και επίσης έχουν και γνήσιο λογισμικό Windows 8. Επίσης έχει και ενσωματωμένο card reader (SD/MMC) το οποίο αν χρησιμοποιείται τέτοια καρτούλα βοηθάει ιδιαίτερα (εγώ πχ έχω το backup από όλη σχεδόν τη δουλειά μου )

oldcarskickass
10-05-13, 16:40
https://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=15878

*γράψου και στο fb ή στα newsletter μέχρι να αποφασίσεις, από εκεί ήρθε και το παραπάνω

viper
10-05-13, 20:02
5 χρόνια έκλεισαν με 2 toshiba satelite και vista, στην οικογένεια. Κανένα απολύτως πρόβλημα και η κατασκευή από τις στιβαρότερες. Το μόνο μειονέκτημα η γρήγορη κατανάλωση της μπαταρίας, αλλά και αυτό ρυθμισμένο σε φούλ επιδόσεις.
Τώρα για τα win7 που έχω στον desk, τα ίδια σκατά με τα vista, άσε που τρώνε και περισσότερη μνήμη.

+1 για τα TOSHIBA. Εχω 2 SATELITE και τα ξεσκίζω καθημερινά εδώ και 3 περίπου χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Διαφωνώ λίγο στο θέμα των 7. Είναι πολύ καλλύτερα από τα Vista απλά μαλον, θέλεις ένα format κ. Γιώργο.

Οσο για το θέμα της μπαταρίας, υπάρχουν πολλές παράμετροι, κυρίως όμως οι περισσότεροι χρήστες κάνουν το λάθος να έχουν Windows 7 Ultimate στα laptop τους και αυτό έχει σημαντική επίπτωση στην διάρκεια της μπαταρίας.

gant
10-05-13, 20:19
+1 για τα TOSHIBA. Εχω 2 SATELITE και τα ξεσκίζω καθημερινά εδώ και 3 περίπου χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Διαφωνώ λίγο στο θέμα των 7. Είναι πολύ καλλύτερα από τα Vista απλά μαλον, θέλεις ένα format κ. Γιώργο.

Οσο για το θέμα της μπαταρίας, υπάρχουν πολλές παράμετροι, κυρίως όμως οι περισσότεροι χρήστες κάνουν το λάθος να έχουν Windows 7 Ultimate στα laptop τους και αυτό έχει σημαντική επίπτωση στην διάρκεια της μπαταρίας.

Kώστα, πολλά προγράμματα στον desk με τα win7, χρήσιμα όμως που τρέχουν στο background, ορισμένα, ψάχνοντας για update.
Αν τα κάνω stop process, η μνήμη πέφτει και όλα είναι οκ.
Όσο για τον toshiba, τι excel και word, έχω δημιουργήσει με το pinnacle studio 12, πάνω από 30 dvd, δουλεύοντας 24ωρα, με επεξεργασία από βιντεοκάμερα, με επένδυση μουσικής, transitions, υπότιτλων, κυλιόμενων μενού, video overlay video, startup menu κλπ.
Ποτέ δεν πύρωσε, παντελώς αθόρυβος, κατασκευή και ντιζάιν κάτσε καλά.

gant
27-01-14, 20:30
Kώστα, πολλά προγράμματα στον desk με τα win7, χρήσιμα όμως που τρέχουν στο background, ορισμένα, ψάχνοντας για update.
Αν τα κάνω stop process, η μνήμη πέφτει και όλα είναι οκ.
Όσο για τον toshiba, τι excel και word, έχω δημιουργήσει με το pinnacle studio 12, πάνω από 30 dvd, δουλεύοντας 24ωρα, με επεξεργασία από βιντεοκάμερα, με επένδυση μουσικής, transitions, υπότιτλων, κυλιόμενων μενού, video overlay video, startup menu κλπ.
Ποτέ δεν πύρωσε, παντελώς αθόρυβος, κατασκευή και ντιζάιν κάτσε καλά.

Ήρθε λοιπόν η ώρα του φαίνεται και πριν λίγες μέρες τα φτυσε η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.
Περιοδικά και άσχετα με τις ώρες λειτουργίας και το πόσο φορτωμένος είναι, πετάει blue screen, κάνει restart και αναφέρει πρόβλημα display driver που φυσικά δεν είναι, αφού δοκίμασα καμμιά 10ρια φορές update, τον έκανα format για μήπως κανέναν ιό, του βαλα και win7 αντί των vista, αλλά τίποτα.
Πιστεύω πως είναι θέμα ψυχρής κόλλησης πιθανόν, αφού πριν κανένα χρόνο είχε ανοίχτεί για άλλη αιτία και δεν είχε κουμπώσει καλά η τροφοδοσία του ανεμιστήρα με αποτέλεσμα την υπολειτουργία του και το υπερβολικό ζέσταμα.
Δούλεψε έτσι κανά 3μηνο, όχι πάντως σε καθημερινή βάση και για ώρες, μέχρι να τον ξανανοίξω και να δώ πως το φυσάκι δεν πατούσε καλά.
Πιθανολογώ πως από τότε άρχισε το κακό και ολοκληρώθηκε πριν λίγες μέρες.

Καμμιά άλλη ιδέα του τι άλλο μπορεί να συμβαίνει από τους σπεσιαλίστες του είδους? :whistle:

Leonidas_E39
27-01-14, 20:35
Αλλαγμα ολες τις παστες Γιωργο μου για αρχη.

gant
27-01-14, 21:01
Αλλαγμα ολες τις παστες Γιωργο μου για αρχη.

Αμσν ρε Λεο μια πάστα έχει, την άλλαξα πριν 4 μήνες, την είχες αλλάξει και συ αν θυμάσαι παλιότερα. Που αλλού θέλει πάστα?

wheelman
27-01-14, 21:23
Ήρθε λοιπόν η ώρα του φαίνεται και πριν λίγες μέρες τα φτυσε η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.
Περιοδικά και άσχετα με τις ώρες λειτουργίας και το πόσο φορτωμένος είναι, πετάει blue screen, κάνει restart και αναφέρει πρόβλημα display driver που φυσικά δεν είναι, αφού δοκίμασα καμμιά 10ρια φορές update, τον έκανα format για μήπως κανέναν ιό, του βαλα και win7 αντί των vista, αλλά τίποτα.
Πιστεύω πως είναι θέμα ψυχρής κόλλησης πιθανόν, αφού πριν κανένα χρόνο είχε ανοίχτεί για άλλη αιτία και δεν είχε κουμπώσει καλά η τροφοδοσία του ανεμιστήρα με αποτέλεσμα την υπολειτουργία του και το υπερβολικό ζέσταμα.
Δούλεψε έτσι κανά 3μηνο, όχι πάντως σε καθημερινή βάση και για ώρες, μέχρι να τον ξανανοίξω και να δώ πως το φυσάκι δεν πατούσε καλά.
Πιθανολογώ πως από τότε άρχισε το κακό και ολοκληρώθηκε πριν λίγες μέρες.

Καμμιά άλλη ιδέα του τι άλλο μπορεί να συμβαίνει από τους σπεσιαλίστες του είδους? :whistle:

Πριν σε απογοητεύσω θα σου πώ ότι υπάρχουν δύο μέθοδοι επισκευής gpu
είναι το
https://www.youtube.com/watch?v=_ywaQ6wPpJw"]reflow [/URL]και το [URL="https://www.youtube.com/watch?v=7WUyi3BtK0M

Σε laptop φίλου είχαμε προσπαθήσει με την μέθοδο του reflow, αλλά η χαρά κράτησε πολύ λίγο.
Έχει τύχει περίπτωση που με reballing δουλεύει ακόμα, ενώ άλλο να μην κρατήσει όυτε 10 λεπτά.

Γενικά δεν είναι σίγουρο το αποτέλεσμα, ελπίζω πάντως στην περίπτωση σου να είναι κάτι απλό και να μην έχει πρόβλημα η κάρτα.

Leonidas_E39
27-01-14, 21:43
Αλλαγη το φιρμγουερ της καρτας μηπως στρωσει τοτε.

gant
27-01-14, 21:57
Ηλία πριν 2 χρόνια τα παιξε η κάρτα γραφικών του desk. Μια nvidia σειράς 7, αξίας 280ε.
Είπα να την φουρνίσω αλλά την τελευταία στιγμή διάβασα στο internet κάποιον nigga που έλεγε, αν το κάνεις στον φούρνο που μαγειρεύεις, και εξαερωθούν στους 200 c κασσίτερος, σιλικόνες, εποξείδια κλπ. σκέψου αν συμφέρει να αγοράσεις νέα κάρτα η νέο φούρνο, γιατί εκεί πλέον δύσκολα μπορείς να μαγειρέψεις.
Την β μέθοδο πρώτη φορά την βλέπω, αλλά έγω έχω πρόβλημα με το ενσωματωμένο τσιπάκι γραφικών, έχει socket και αυτό όπως o CPU? δεν είναι κολλημένο στην μητρική?

gant
27-01-14, 21:58
Αλλαγη το φιρμγουερ της καρτας μηπως στρωσει τοτε.

ποιό φιρμγουερ ρε Λέο?

Leonidas_E39
27-01-14, 22:04
Η καρτα εχει ενα φιρμγουερ που τρεχει και αλλαζεται με προγραμμα το εκανα στην καινουργια καρτα που εβαλα στο λαπτοπ μιας και ειχα προβληματα συμβατοτητας ,μπορει να εφαγε κανενα κρασαρισμα, απο την στιγμη που δεν βγαζει καθετες γραμμες η δεν μπερδευει τα χρωματα δεν πιστευω οτι ειναι χαρντγουερ . Κερναω καφεδακι αυριο η οποτε μπορεις Γιωργο μου να το δουμε.

wheelman
27-01-14, 22:19
Ηλία πριν 2 χρόνια τα παιξε η κάρτα γραφικών του desk. Μια nvidia σειράς 7, αξίας 280ε.
Είπα να την φουρνίσω αλλά την τελευταία στιγμή διάβασα στο internet κάποιον nigga που έλεγε, αν το κάνεις στον φούρνο που μαγειρεύεις, και εξαερωθούν στους 200 c κασσίτερος, σιλικόνες, εποξείδια κλπ. σκέψου αν συμφέρει να αγοράσεις νέα κάρτα η νέο φούρνο, γιατί εκεί πλέον δύσκολα μπορείς να μαγειρέψεις.
Την β μέθοδο πρώτη φορά την βλέπω, αλλά έγω έχω πρόβλημα με το ενσωματωμένο τσιπάκι γραφικών, έχει socket και αυτό όπως o CPU? δεν είναι κολλημένο στην μητρική?
Ποιος μίλησε για φούρνο,
μόνο φανάρια έχουμε διπλοφουρνιστά
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Με θερμοπίστολο κε Γιώργο ή αν δεν είναι έχετε, όταν θα λείπει
η γυναίκα σας από το σπίτι με το πιστολάκι των μαλλιών :D

Πάντως πριν αρχίσετε τα μαγειρέματα, δεν μας ανεβάζεται
και το σφάλμα που γράφει στην BSOD να το ψάξουμε λίγο?

gant
27-01-14, 22:32
Ποιος μίλησε για φούρνο,
μόνο φανάρια έχουμε διπλοφουρνιστά
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Με θερμοπίστολο κε Γιώργο ή αν δεν είναι έχετε, όταν θα λείπει
η γυναίκα σας από το σπίτι με το πιστολάκι των μαλλιών :D

Πάντως πριν αρχίσετε τα μαγειρέματα, δεν μας ανεβάζεται
και το σφάλμα που γράφει στην BSOD να το ψάξουμε λίγο?

Την BSOD πως να την ανεβάσω ρε Ηλία? μόνο αρχεια .dmp εχω στον φάκελο Minidump των Windows.
Τώρα απ ότι διαβάζω στην BSOD για video sheduler error αναφέρει και τα λοιπά μπλά μπλά. :original:

wheelman
27-01-14, 22:59
Την BSOD πως να την ανεβάσω ρε Ηλία? μόνο αρχεια .dmp εχω στον φάκελο Minidump των Windows.
Τώρα απ ότι διαβάζω στην BSOD για video sheduler error αναφέρει και τα λοιπά μπλά μπλά. :original:
Δεν εννοόυσα να μας ανεβάσεται το dmp,
υπάρχουν βέβαια freeware debugging tools (https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html) όπως αυτό ή το WinDbg (https://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=8279)της MS,
αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Όταν σας ξαναβγάλει το σφάλμα,
εκτός από την περιγραφή στο πάνω μέρος της σελίδας,
έχει προς το τέλος της οθόνης ένα σημείο που λέγεται technical data.
Eκεί θα έχει κάποιον κωδικό πχ 0x4d2487d7
αυτό εννοούσα να μας γράψετε.
https://www.vanheusden.com/bsod/bsod-full.png

gant
27-01-14, 23:22
Εντάξει, απενεργοποιήσα το auto restart απ τα settings του system και αν ξανασυμβεί θα το έχεις. Τώρα εδώ και 2 ώρες παίζει βιντεάκια απ το youtube συνεχώς και είναι μιά χαρά.

Χρίστος
28-01-14, 00:17
Απ οτι καταλαβα εχουμε αποκλεισει το ενδεχομενο software και ειμαστε στο hardware??

Εμενα οπως το ακουω μου κατι δε μου κολλαει....

gant
28-01-14, 00:22
Απ οτι καταλαβα εχουμε αποκλεισει το ενδεχομενο software και ειμαστε στο hardware??

Εμενα οπως το ακουω μου κατι δε μου κολλαει....

Για λέγε ρε Χρίστο!

Χρίστος
28-01-14, 00:47
Αν και απο τα δεδομενα που δινεις εγω δεν αποκλειω 100% το θεμα software, ακομα και μετα απο φορματ... γιατι αν για παραδειγμα η nvidia ή η ATI βγαλουν ενα firmware version για τη Χ καρτα και εσενα δεν παιζει καλα, ο,τι φορματ και ο,τι καθαρισμα και να κανεις αν δε κανεις rollback driver σε παλαιοτερο ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να παιξει ποτε.

Εν παση περιπτωση, απ οτι διαβασα εχει επεμβει χερι μεσα και οχι για εναν απλο καθαρισμο οπως κανουν οι πολλοι.Αυτος ειναι ο μονος παραγοντας που μπορει να μου πει οτι ειναι ισως hardware.Αλλα και παλι θα ειχες και ΑΛΛΑ συμπτωματα οπως μαυρισματα, γραμμες, κενα στην οθονη, λαθος χρωματα και λοιπα που αναφερει ο λεωνιδας.Αυτα θα εμφανιζοντουσαν ή μονιμα ή μετα απο ζεσταμα του σημειου βλαβης.

δωσε μας ενα screenshot του σφαλματος οπως σωστα λεει ο ηλιας και βλεπουμε.


Ξαναλεω οτι κατι δε μου κολλαει βαση των λεγομενων σου

gant
28-01-14, 01:10
Της ώρας....δούλευε πάνω από 3 ώρες όμορφα και ωραία, μόλις τον πήρα στα χέρια την έκανε. Το χω προσέξει και αυτό ότι συνέβει αρκετές φορές και δεν θέλω να πιστέψω ότι δεν είναι συμπτωματικό.
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/01/fbso-1.jpg

Χρίστος
28-01-14, 01:24
μηπως χρησιμοποιουμε internet explorer???
και μηπως το bsod γινεται κατα τη διαρκεια κυλισης (scrolling) σε μια σελιδα???

gant
28-01-14, 01:30
οχι. αλλά ο ΙΕ τι να φταίει? χρόοοοονια τον χρησιμοποιώ.

Χρίστος
28-01-14, 01:35
κανε αυτο για αρχη και βλεπουμε....

στον ΙΕ πας Tools - Internet Options - Advanced tab.
τσεκαρεις το κουτακι “use software rendering instead of GPU rendering”

Αν ξανακανει προχωραμε

gant
28-01-14, 01:38
οκ Χρίστο !

gant
28-01-14, 10:52
Το γνωστό δείλλημα της αγοράς.
Μου αρέσει η Κική αλλά θέλω και την Κοκό.
Ξεκινώ με i5 και ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, τιμή γύρω στα 700-800ε.
Πέφτω χαμηλότερα σε entry level, από 400 ως 500.
Μπαίνω στα benchmark, μάπα το καρπούζι, τέτοιον έχω τον παρόντα εδώ και 5,5 χρόνια.
Πάμε πάλι μπρος τα πάνω και vise versa.
btw. Τοαν άφησα standby όλο το βράδυ, τον παιδεύω εδώ και 2 ώρες συνέχεια, video, youtube κλπ. πάει κανόνι γμτ. μου. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

wheelman
28-01-14, 11:14
Καλημέρα κε Γιώργο,
εγώ για αρχή θα πρότεινα να:

Απεγκαταστήσετε τυχόν εφαρμογές που αφορούν την κάρτα πχ το catalyst της ΑΤΙ
Νά κατεβάσετε τους drivers της κάρτας απο το site κατασκευαστή του lptp
Να Κατεβάσετε το Driver Sweeper (https://www.techspot.com/downloads/4266-driver-sweeper.html) είτε το DDU (https://www.wagnardmobile.com/DDU/)
Απο Safe Mode χρησιμοποιήτε μια από τις παραπάνω εφαρμογές και μετά το restart
απενεργοποιηστε το wifi προκειμένου να μην κατεβάσει drivers και εγκαταστήστε
αυτους που κατεβάσατε νωρίτερα


Εάν θέλετε δοκιμάστε το και αυτό και βλέπουμε :original:

wheelman
28-01-14, 11:19
Επίσης επειδή ακόμη δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα,
παρουσιάζεται υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

Εάν θελεται κατεβάστε και το GPU Meter (https://addgadgets.com/gpu_meter/)
προκειμένου να κάνεται monitor τις θερμοκρασίες της κάρτας

gant
28-01-14, 11:37
Καλημέρα Ηλία.
1. Δεν έχω το catalyst, εξ άλλου τα γραφικά είναι intel mobile 965, ενσωματωμένα στην μητρική.
2. Όπως έγραψα αρχικά, έβαλα και ξαναέβαλα τους αρχικούς driver. (Τους έχω σε αρχείο).
3. Δεν μου έκανε και δεν κάνει αυτόματο update των drivers.
4.Το CPU το είχα κατεβάσει παλιότερα όταν δεν είχα κάποιο πρόβλημα εκτός της υπερθέρμανσης και δεν δούλευε. Μαλλον δεν έδινε πληροφορίες η CPU.

Τέλος κατεβάζω τα προγραμματάκια που λές και τα τρέχω.
:thanks:

Ήδη "παίζει" εδώ και 4 ώρες. Δεν μπορεί να έχει μόνιμη βλάβη ρε γμτ. μου.
Αν τον πάρω όμως στα γόνατα η τον ψιλοκουνήσω, μπορεί και να μου το κάνει, γι αυτό σκέφτομαι και την μηχανική βλάβη.

gant
28-01-14, 11:47
To GPU meter, δεν τρέχει όπως θυμόμουν, όλες οι ενδείξεις και οι παράμετροι είμαι μηδενικές, λογικό αφου δεν εχω κάρτα ΑΤΙ. :original:

wheelman
28-01-14, 12:22
Καλημέρα Ηλία.
1. Δεν έχω το catalyst, εξ άλλου τα γραφικά είναι intel mobile 965, ενσωματωμένα στην μητρική.

Παράδειγμα έφερα με το catalyst, έχουν σχεδόν όλοι αντίστοιχες σουίτες
2. Όπως έγραψα αρχικά, έβαλα και ξαναέβαλα τους αρχικούς driver. (Τους έχω σε αρχείο).

Οκ, απλά νομίζω γράψατε ότι πήγατε και απο Vista σε Win7
3. Δεν μου έκανε και δεν κάνει αυτόματο update των drivers.

Εάν αφαιρέσετε τους Drivers, θα ψάξει σίγουρα...
4.Το CPU το είχα κατεβάσει παλιότερα όταν δεν είχα κάποιο πρόβλημα εκτός της υπερθέρμανσης και δεν δούλευε. Μαλλον δεν έδινε πληροφορίες η CPU.

Τέλος κατεβάζω τα προγραμματάκια που λές και τα τρέχω.
:thanks:

Δοκιμάστε με το gpu-z (https://www.gpu-z.de/)

Ήδη "παίζει" εδώ και 4 ώρες. Δεν μπορεί να έχει μόνιμη βλάβη ρε γμτ. μου.
Αν τον πάρω όμως στα γόνατα η τον ψιλοκουνήσω, μπορεί και να μου το κάνει, γι αυτό σκέφτομαι και την μηχανική βλάβη.

Εδώ μου μοιάζει περισσότερο για H/W, ίσως να μην κάνει καλή επαφή η μπαταρία οπότε δοκιμάστε να το μετακινήσετε όσο είναι στο "Ρεύμα",
επίσης μπορεί να μην κάνει καλή επαφή η κάρτα-είχατε βάλει copper shims, όταν το είχατε ανοίξει?-

:original:

gant
28-01-14, 13:14
1.Ναι έβαλα τα win7, αλλά έκανα κατάργηση απ το device manager, και φόρτωσα τους αρχικούς χειροκίνητα, αλλά ίδια γεύση. Εξ άλλου το πρόβλημα άρχισε με εγκατεστημένους αυτούς.
2.Ναι ο παλιός origina,l είναι του 6/5/2007 και με την κατάργηση του φορτώνει του 2009 που μάλλον θα είναι και ο νεώτερος που βρίσκει.
3.Θα δοκιμάσω το gpu-z
4.Ξεπέρασε τις 5 ώρες λειτουργίας με πολλαπλά παράθυρα στο internet και youtube, τον κουνάω, τον ταλαντεύω, ΒΡΑΧΟΣ. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
5. Όταν ανοίχτηκε δεν πειράχτηκε καθόλου η gpu, μόνο η cpu καθαρίστηκε απ την παλιά πάστα και μπήκε καινούργια. Έξ άλλου αυτό το έκανα πριν ένα χρόνο, το πρόβλημα είναι 2 βδομάδων.

'Ιδωμεν........

Χρίστος
28-01-14, 13:20
μετα την αλλαγη που εκανες αμα δεν εχει κλεισει καν, ΞΑΝΑΑΛΛΑΞΕ ΤΟ οπως ηταν παλια.
Αν κλεισει παλι ΕΙΝΑΙ SOFTWARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gant
28-01-14, 15:32
@ ΗΛΙΑ,
Το GPU-Z, δεν δείχνει την θερμοκρασία.

@ΧΡΙΣΤΟ,
Δεν άνοιξα καθόλου τον ΙΕ, μπήκα απ τον firefox.

***Μετά από 7 ώρες συνεχούς σωστής λειτουργίας, τα έπαιξε παντελώς.
Μάλλον είναι για ανακύκλωση.
3 φορες το γνωστό πρόβλημα και άλλες 2 συνεχόμενες με BCCcode = d1
:ranting2::ranting2::pc1::pc1:

Χρίστος
28-01-14, 20:55
E, πες μας χρυσε μου ανθρωπε οτι θες καινουριο και ασε τις δικαιολογιες οτι ταχα μου χαλασε.....!!:th_Laie_67-1:

Πες ακριβως τι θες να κανεις πανω του και περιπου ποσο εισαι διατεθημενος να διαθεσεις
Δειξε μας και τι ζαχαρωνεις να πουμε μια γνωμη.

vs316ti
28-01-14, 21:28
θα θελα να κανω και γω μια ερωτηση σχετικα με laptops..λογω 1 μεταπτυχιακου αναζητω αμεσα καθως η χρηση του θα ειναι κυριως internet , ψαξιμο, λιγο μουσικη ταινιες και κανενα παιχνιδι χαμηλων απαιτησεων τυπου pro , fifa..το ποσο που διαθετω ειναι αυστηρα τα 500-550ε βασικο χαρακτηστικο να εινα intel core i5 εχω δει τα παρακατω :
https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/131341-hp-250
https://www.cosmodata.gr/product/178478/notebook-fujitsu-ah512gl-me-epexergasti-core-i5-2450m-mnimi-4gb-disko-500gb-to-ikonomikotero-core-i5-stin-ellada
https://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/computing/pc/laptop/hp-15d014sv-15-6-i5.php
https://www.cosmodata.gr/product/179321/notebook-toshiba-s11-168-me-4gb-mnimi-ram-intel-core-i5-560-320gb-skliro-disko-ke-litourgiko-sistima-windows-7-pro
https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/asus-f552cl-sx016h-156-mayro/prod5310168pp/
οποιαδηποτε γνωμη η εναλλακτικη θα θεωρηθει πολυτιμη.!

gant
28-01-14, 22:24
E, πες μας χρυσε μου ανθρωπε οτι θες καινουριο και ασε τις δικαιολογιες οτι ταχα μου χαλασε.....!!:th_Laie_67-1:

Πες ακριβως τι θες να κανεις πανω του και περιπου ποσο εισαι διατεθημενος να διαθεσεις
Δειξε μας και τι ζαχαρωνεις να πουμε μια γνωμη.

Εχω απαντήσει ήδη παραπάνω για το τι θέλω.
Δεν ήταν στο πρόγραμμα να πάρω καινούργιο, γι αυτό και το παλεύω με αυτό όσο γίνεται. :original:

gant
28-01-14, 22:43
θα θελα να κανω και γω μια ερωτηση σχετικα με laptops..λογω 1 μεταπτυχιακου αναζητω αμεσα καθως η χρηση του θα ειναι κυριως internet , ψαξιμο, λιγο μουσικη ταινιες και κανενα παιχνιδι χαμηλων απαιτησεων τυπου pro , fifa..το ποσο που διαθετω ειναι αυστηρα τα 500-550ε βασικο χαρακτηστικο να εινα intel core i5 εχω δει τα παρακατω :
https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/131341-hp-250
https://www.cosmodata.gr/product/178478/notebook-fujitsu-ah512gl-me-epexergasti-core-i5-2450m-mnimi-4gb-disko-500gb-to-ikonomikotero-core-i5-stin-ellada
https://www.electroniki.gr/electroniki/el_gr/computing/pc/laptop/hp-15d014sv-15-6-i5.php
https://www.cosmodata.gr/product/179321/notebook-toshiba-s11-168-me-4gb-mnimi-ram-intel-core-i5-560-320gb-skliro-disko-ke-litourgiko-sistima-windows-7-pro
https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/asus-f552cl-sx016h-156-mayro/prod5310168pp/
οποιαδηποτε γνωμη η εναλλακτικη θα θεωρηθει πολυτιμη.!

Ο τελευταίος έχει εξοδο HDMI, USB 3.0 kai bluetooth που απ τους υπόλοιπους κάποια λείπουν.
Ο ι5 στα 1,8 GHz είναι λίγο κατώτερος, και έχει φτωχή web camera μόλις 0,3 Mpixel.

vs316ti
28-01-14, 22:53
ενας επεξεργαστης i3 τριτης ή τεταρτης γενιας ειναι πιο γρηγορος απο ενα επεξεργαστη i5 πρωτης η δευτερης γενιας?

fanisk
28-01-14, 22:53
Ηλια ολα κομπλε με το θεμα που λεγαμε. Επρεπε να αλλαξω την επιλογη της network card οταν ειναι "στη μπαταρια" να γυρισει σε max perf. και οχι αυτονομια. Μια χαρα, πιανει απο παντου. :thumbsup:

gant
28-01-14, 23:00
ενας επεξεργαστης i3 τριτης ή τεταρτης γενιας ειναι πιο γρηγορος απο ενα επεξεργαστη i5 πρωτης η δευτερης γενιας?

Γενική η ερώτηση σου, δεν απαντάται με ένα ναι η οχι. Μπαίνεις σε διάφορα benchmarks στο διαδίκτυο και βλέπεις τις επιδόσεις.

vs316ti
28-01-14, 23:08
https://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/nb-dell-inspir-3537,i5-4200u,6g,750,fd
αυτο το dell θεωρητικα ειναι το πιο γρηγορo?
βαση ευρωπαικης νομοθεσιας ολα τα προιοντα δεν πρεπει να χουν 2 χρονια εγγυηση? γιατι καποιοι δινουν 1 χρονο σε καινουργιο μηχανημα? γνωριζεται?

Χρίστος
28-01-14, 23:11
προτεινω να κοιταξεις dell, toshiba, samsung με τη σειρα που τα γραφω.

Απεφυγε turbo-x, inovator, acer.

λειτουργικο προτιμησε win7 και οχι 8 αν μπορεσεις.

Καρτα γραφικων αν πας σε ati εχεις καλυτερη ανταποκριση στα παιχνιδια ενω nvidia σε ταινιες και multimedia.
Αν θες στο λαπτοπ να παιζεις απεγυγε την ενσωματωμενη 3000 ή 4000 γτ δε θα σηκωσουν πολλα πολλα

Ψαξε να εχει οσο ποιο πολλες θυρες γινεται για να αποφυγεις hubακια.
Εννοειται εστω και ενα usb3
Εννοειται πλεον hdmi

σκληρος και ραμ μη κολλησεις γτ ειναι τα μονα που αναβαθμιζονται και πλεον πολυ φτηνα.

επεξεργαστης να σε νοιαζει μονο αλλα προσεχε για τον i5 που λες γτ εχει πολλες γενιες.

Χρίστος
28-01-14, 23:17
οριστε και ενα λινκ με σχεδον ολα τα cpu της αγορας

https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

vs316ti
28-01-14, 23:25
ωραια , σε ευχαριστω ! εχω μια καλη βαση πληροφοριων για να χω κατι πιο δεδομενο σε χαρακτηριστικα.!αν εχεις κατι στα υπ οψιν στειλε μου να το δω,!

gant
28-01-14, 23:27
Χρίστο για πες τι κακό έχουν τα 8 σε σχέση με τα 7, μιας και όλα τα μη στοκ laptop αυτά τρέχουν και η καραμέλα ότι τα νυν είναι χειρότερα απ τα πρώτα καλά κρατεί. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Bellof-3
28-01-14, 23:32
οι ι5 τελευταιας γενιας που χρησιμοποιουνται σε ολα τα ultrabook και σε πολλα λαπτοπ (εχουν το γραμμα u μετα τον κωδικο) εχουν πολυ χαμηλοτερη καταναλωση ενεργειας σε σχεση με τους κανονικους επεξεργαστες, φυσικα με αντικτυπο στη μπαταρια... σε νορμαλ χρηση δεν εχω βρει προβλημα...

ερωτηση...

εχω αυτο https://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-T430s-Notebook.82261.0.html...

με τον i5 3230... παιζει να βρω ι7 που να παιζει στο ιδιο socket και να παιξει σωστα?


ποια η αποψη σας για ssd με msata σε σχεση με τους κλασσικους?

wheelman
28-01-14, 23:35
Δεν τα έχουμε δουλέψει ακόμα οπότε δέν παρέχουμε support
:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Bellof-3
28-01-14, 23:36
Δεν τα έχουμε δουλέψει ακόμα οπότε δέν παρέχουμε support
:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

επισης σπανε @@...

Χρίστος
28-01-14, 23:48
Χρίστο για πες τι κακό έχουν τα 8 σε σχέση με τα 7, μιας και όλα τα μη στοκ laptop αυτά τρέχουν και η καραμέλα ότι τα νυν είναι χειρότερα απ τα πρώτα καλά κρατεί. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
ειναι το πρωτο και μονο λειτουργικο που εχει βγαλει η microsoft που εχει βγει σε 2 πακετα αγορας.
Ενα για να αναβαθμιζεις απο 7 ή παλαιοτερα σε 8
και για παγκοσμια πρωτη....απο 8 να κανεις υποβαθμιση στα 7!!!!!!!!
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Απλα η ms εβαλε τα γυαλια σε ολους οσους λεγαν οτι δε παιζει να βγει λειτουργικο χειροτερο απο τα σ(Vista)
Δε ξερω αν με τα servisepack το μαζεψαν ή το μαζεψουν λιγο....

προσωπικα τα περασα, τα ειδα, τα εσβησα, περασα seven παλι και περασανε αυτοι καλα και μεις καλυτερα!!

gant
29-01-14, 00:02
Η έκδοση 8.1 γνωρίζεις τι είναι?

gant
29-01-14, 00:08
Εδώ δεν ξέρω τι παίζει. Ισως το σοφό "Ο κόρακας το κορακάκι βλέπει ομορφότερο".
https://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/meet

doctore
29-01-14, 11:41
Η έκδοση 8.1 γνωρίζεις τι είναι?

8.1 Γιώργο είναι η τελευταία έκδοση των Win8.

Φυσικά αν πάρεις 8 αναβαθμίζονται δωρεάν σε 8.1

Αν πάρεις λάπτοπ πάρε με 8 και SSD.
Ο SSD είναι η μέρα με τη νύχτα σε απόδωση.
Θα τα δεις όλα με τα 8 αλλά σκέψου και το μέλλον.
Θα πάρεις μετά και ένα ταμπλετ win8 και ένα τηλέφωνο Windows και θα είσαι
κομπλέ.

Αν θέλεις test drive win8 πες μου να κανονίσω :original:

gant
29-01-14, 12:25
8.1 Γιώργο είναι η τελευταία έκδοση των Win8.

Φυσικά αν πάρεις 8 αναβαθμίζονται δωρεάν σε 8.1

Αν πάρεις λάπτοπ πάρε με 8 και SSD.
Ο SSD είναι η μέρα με τη νύχτα σε απόδωση.
Θα τα δεις όλα με τα 8 αλλά σκέψου και το μέλλον.
Θα πάρεις μετά και ένα ταμπλετ win8 και ένα τηλέφωνο Windows και θα είσαι
κομπλέ.

Αν θέλεις test drive win8 πες μου να κανονίσω :original:

Βασίλη ο SSD δεν παίζεται, αλλά ξεφεύγει στο budget, φτάνει τα 1000ε.
Εχω βάλει κορυφή τα 700ε, για ι5 και καρτα nvidia.

doctore
29-01-14, 12:31
Βασίλη ο SSD δεν παίζεται, αλλά ξεφεύγει στο budget, φτάνει τα 1000ε.
Εχω βάλει κορυφή τα 700ε, για ι5 και καρτα nvidia.

Έχεις βρει κάτι που σου αρέσει σε αυτά τα specs ?

gant
29-01-14, 12:58
Σε Toshiba και Dell

fanisk
29-01-14, 13:20
Σε Toshiba και Dell

Κυριε Γιωργο ριξτε μια ματια στα Refurb. Dell Outlet. Πηρα XPS 12 Ultrabook, i7, 8GB ram, 128gb SSD γυρω στα 700κατι, η εγγυηση ισχυει κανονικα.

vs316ti
29-01-14, 13:43
μπορεις να μας δωσεις το site του dell outlet?

fanisk
29-01-14, 13:47
μπορεις να μας δωσεις το site του dell outlet?

https://www.dell.co.uk/outlet

Ειναι σχεδον 50-60% κατω. Μηχανακια που για καποιο λογο επεστρεψαν στη Dell, τα επισκευασαν και τα ξαναπουλανε με την εγγυηση της. Τα refurbished. Τα scratch & dent ειναι μηχανακια με εμφανη σημαδια (εκτος απο οθονη, touchpad, πληκτρολογιο) που πουλανε σε χαμηλοτερη τιμη.

gant
29-01-14, 15:37
https://www.dell.co.uk/outlet

Ειναι σχεδον 50-60% κατω. Μηχανακια που για καποιο λογο επεστρεψαν στη Dell, τα επισκευασαν και τα ξαναπουλανε με την εγγυηση της. Τα refurbished. Τα scratch & dent ειναι μηχανακια με εμφανη σημαδια (εκτος απο οθονη, touchpad, πληκτρολογιο) που πουλανε σε χαμηλοτερη τιμη.
Θα πεις δεν μπορούμε να τα χουμε όλα, αλλά το αγγλικό πληκτρολόγιο είναι ένα θέμα.

Χρίστος
29-01-14, 16:19
Υπαρχει ιδιαιτερος λογος που κοιταμε laptop και οχι desk ή allinone ????

https://outlet.euro.dell.com/Online/SecondaryInventorySearch.aspx?c=uk&l=en&s=dfh&cs=ukdfh1&puid=da6c14e0

https://outlet.euro.dell.com/Online/SecondaryInventorySearch.aspx?c=uk&l=en&s=dfh&cs=ukdfh1&puid=b7af1789

gant
29-01-14, 16:25
Υπαρχει ιδιαιτερος λογος που κοιταμε laptop και οχι desk ή allinone ????

https://outlet.euro.dell.com/Online/SecondaryInventorySearch.aspx?c=uk&l=en&s=dfh&cs=ukdfh1&puid=da6c14e0

https://outlet.euro.dell.com/Online/SecondaryInventorySearch.aspx?c=uk&l=en&s=dfh&cs=ukdfh1&puid=b7af1789

Αν το ερώτημα εέναι για μένα Χρίστο, desk έχω, απ αυτόν γράφω τώρα.
Θέλει όμως την αναβάθμιση του και αυτός (2007).
Το μόνο που θα κρατήσω μάλλον είναι το LG Blu-ray RW που μου είχε κοστίσει 100ε.
Με πρόλαβε όμως το λαπτόπι. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Χρίστος
29-01-14, 16:39
Αν χρειαζεσαι 2 σοβαρα μηχανηματα τοτε θα ανεβει πολυ το κοστος.

Θα ριξεις το βαρος σε ενα που θα ειναι πολυ δυνατο, αξιοπιστο και θα βγαζει "δουλεια" και το αλλο θα ειναι για χαζολογα και να περναει η ωρα.

Αλλιως θα εισαι με δυο ημιμετρα που πιθανως να σε απογοητευσουν στη συνεχεια.

Ενας desk φτιαχνεται και αναβαθμιζεται σαφως φτηνοτερα αλλα και πολυ περισσοτερα σημεια.Ξεκινας με μια καλη μητρικη με πολλα μπλιμπλικια, τεχνολογιες, θυρες, επιλογες. Τη στολιζεις με μετρια περιφερικα(σκληρο, μνημη, cpu, gpu). Και ολα αυτα τα βαζεις σε ενα κουτακι απλα της προκοπης με ενα καλο και βαρβατο τροφοδοτικο(πχ 1000w)
Με τα παραπανω ανα πασα στιγμη οποτε εχεις και θες αναβαθμιζεις/προσθετεις ενα ενα κομματι που αυτο δε σημαινει οτι καταργεις το προηγουμενο.

Ενα φορητο το περνεις και καποια στιγμη με 2 μνημες και εναν ssd συνολικου κοστους 120ε το κρατας ως εχει ΕΚΤΟΣ αν πας σε κατι πολυ ιδιαιτερο που μπορεις να επεμβεις σε gpu και cpu...

gant
29-01-14, 17:02
Παληά μου τέχνει κόσκινο Χρίστο. 22 χρόνια αυτά που γράφεις κάνω! Αλλά την φορά αυτή δεν θέλω ούτε φσσσσσ να ακούγεται, το κουτί θα χει υδρόψυξη. :original:

Χρίστος
29-01-14, 17:33
4ψηφια απγκρειντ!!!

Με το καλο και οτι προκυψει εδω ειμαστε!

fanisk
29-01-14, 17:45
Θα πεις δεν μπορούμε να τα χουμε όλα, αλλά το αγγλικό πληκτρολόγιο είναι ένα θέμα.

Συνηθεια ειναι, μια χαρα θα τα καταφερετε και χωρις Ελληνικα στα πληκτρα. Δεν πληρωνα το ιδιο στην Ελλαδα 1800¤ για να βλεπω Ελληνικα μπροστα μου. :th_Laie_67-1:

gant
29-01-14, 22:20
Συνηθεια ειναι, μια χαρα θα τα καταφερετε και χωρις Ελληνικα στα πληκτρα. Δεν πληρωνα το ιδιο στην Ελλαδα 1800¤ για να βλεπω Ελληνικα μπροστα μου. :th_Laie_67-1:

Προσωπικά δεν με νοιάζει ρε Φάνη, την σύζυγο σκέφτομαι. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

fanisk
29-01-14, 22:23
Προσωπικά δεν με νοιάζει ρε Φάνη, την σύζυγο σκέφτομαι. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Με τη διαφορα των χρηματων χτυπαει ενα Proficiency :th_Laie_67-1: Μην μπλεξετε με νερα, τσαμπα κοπος, χρονος, αγχος. Καποτε εριξα πολλα λεφτα στα νερα, μονο πιο δυσκολη τη ζωη μου εκανα. Μονωση στο κουτι σας και ενα καλο ανεμιστηρα με ρυθμιση στροφων.

vs316ti
30-01-14, 09:50
https://www.skroutz.gr/s/4373558/Lenovo-IdeaPad-G510-i5-4200M-4GB-1TB.html
https://www.skroutz.gr/s/3887696/Dell-Inspiron-15-3537-i5-4200U-4GB-500GB-W8.html
αναμεσα σε αυτα τα 2 μπορω να εχω τις γνωμες σας?

vs316ti
30-01-14, 10:37
https://www.you.gr/proionta/laptop,ta...4200m-59404110
https://www.mgmanager.gr/dell_inspiro.../el/pid/15608/
αυτα ειναι..

E46 POWER
31-01-14, 04:36
https://www.you.gr/proionta/laptop,ta...4200m-59404110
https://www.mgmanager.gr/dell_inspiro.../el/pid/15608/
αυτα ειναι..

και στα 2 λινκ λεει δεν βρεθηκε η σελιδα.. τι ακριβως ποσταρες?

vs316ti
31-01-14, 08:30
ειχα παρει με copy paste απο site 2 laptop που με ενδιεφεραν αλλα δε ξερω γιατι δεν τα ανοιγει.. 1 dell και 1 lenovo

gant
31-01-14, 10:27
https://www.skroutz.gr/s/4373558/Lenovo-IdeaPad-G510-i5-4200M-4GB-1TB.html
https://www.skroutz.gr/s/3887696/Dell-Inspiron-15-3537-i5-4200U-4GB-500GB-W8.html
αναμεσα σε αυτα τα 2 μπορω να εχω τις γνωμες σας?
Γιά την χρήση που το θέλεις, είναι μια χαρά και η τιμή αρκετά καλή.
Μεταξύ των 2, θα προτιμούσα τον dell. :original:

oldcarskickass
31-01-14, 10:48
ειναι το πρωτο και μονο λειτουργικο που εχει βγαλει η microsoft που εχει βγει σε 2 πακετα αγορας.
Ενα για να αναβαθμιζεις απο 7 ή παλαιοτερα σε 8
και για παγκοσμια πρωτη....απο 8 να κανεις υποβαθμιση στα 7!!!!!!!!
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Απλα η ms εβαλε τα γυαλια σε ολους οσους λεγαν οτι δε παιζει να βγει λειτουργικο χειροτερο απο τα σ(Vista)
Δε ξερω αν με τα servisepack το μαζεψαν ή το μαζεψουν λιγο....

προσωπικα τα περασα, τα ειδα, τα εσβησα, περασα seven παλι και περασανε αυτοι καλα και μεις καλυτερα!!


Η έκδοση 8.1 γνωρίζεις τι είναι?

Εγώ πέρασα από WIN7 Pro σε 8.1 Pro N (δεν έχει την σουίτα Windows media player, κοστίζει νομίζει 100¤ έξτρα) κατευθείαν, περίμενα να βγει διαθέσιμη.

Δεν κάνω τίποτα περίπλοκο με το pc (κανένα παιχνιδάκι, office στους κόφτες και καμιά ταινία).
Το μόνο θέμα ήταν στην αρχή με τα switchable graphics (έχω HD4000 και AMD 7670m) που δεν ενεργοποιούνταν η έξτρα κάρτα γραφικών σε κάποιες εφαρμογές, αλλά λύθηκε με stable release driver της ίδιας της DELL, δλδ δεν ασχολήθηκα και πολύ.

Η μεγαλύτερη διαφορά που παρατήρησα κατά την μετάβαση ήταν ότι με τα ίδια powerplans και στα 2 λειτουργικά με τα 8.1 έχω κατά μέσο όρο 30 - 45 Min μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, πιο ήσυχη λειτουργία και λιγότερες θερμοκρασίες κατά μέσο όρο 2 - 3 βαθμούς. Παίζω μόνο με local account. ΤΟ metro gui δεν το έχω χρησιμοποιήσει καθόλου

Επίσης έχει χαοτική διαφορά η απόδοση των εικόνων των χρωμάτων και γενικά η υφή της οθόνης καθώς και η αλληλεπίδραση με το σύστημα γενικά (προς το καλύτερο, για εμένα)


Κυριε Γιωργο ριξτε μια ματια στα Refurb. Dell Outlet. Πηρα XPS 12 Ultrabook, i7, 8GB ram, 128gb SSD γυρω στα 700κατι, η εγγυηση ισχυει κανονικα.

Εκεί θα πήγαινα και εγώ αλλά εν τέλει βρήκα μτχ 6 μηνών, τσέκαρα την Call and Collect εγγύηση και το πήρα περίπου στα 500¤ (600¤ ήταν το max budget μου) με αρχική τιμή 774 (σύμφωνα με την απόδειξης αγοράς του προηγούμενου). Τριετής εγγύηση.(2015 σεπτέμβριος)

Dell Vostro 3560 15in. 4gb ram, I5 3210m με HD4000, amd radeon 7670m, 500gb @7200rpm

tokiko
31-01-14, 16:59
Αυτό τι σας λέει?
https://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/N550JV/