PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα...!



Vasilis
20-03-10, 19:42
Γυρνωντας απο οικογενειακη βολτα το μεσημερακι....με το Coltaki της συζυγου...κ αφου σταματησα για να κατεβουν οι γυναικες μου , εσβησα κ το αυτοκινητο να κατεβασω κ κατι ψωνια...!

σε 3' μεσα ξαναβαζω μπρος κ το αυτοκινητο αναβε το λαμπακι του κινητηρα πορτοκαλι...κ δεν ανεβαζε πανω απο 3000+rpm!!!

σβηνω - ξαναναβω τα ιδια....κανω ενα δυο κυκλους να βρω παρκινκγ ....κ αφου τα καταφερνω σερνοντας το αυτοκινητο κυριολεκτικα.....σβηνω για να παρκαρω!
με τρωγε το αγχος κ πριν απο λιγο πηγα να το βαλω μπρος.....το λαμπακι παραμενει αναμμενο (προφανως γιατι εχει γραψει βλαβη).....αλλα το αμαξι παει σφεντονα παλι....!

πριν απο λιγες μερες περασε ΚΤΕΟ.....κ ηταν απο τα αυτοκινητα υποδειξης με 33000χλμ...!!!

εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ναι?
:thanks:

Stathis
20-03-10, 19:48
ματι θα ειναι βασιλη, μαλλον θα περναγε απο κοντα ο γιαννης και σου εκανε βουντου!

δευτερα πρωϊ-πρωϊ κανε μια βολτουλα απο το διαγνωστικο της αντιπροσωπειας να δεις τι ειναι...
για να αποκατασταθηκε μονο του, δεν θα ειναι προβλημα hardware και προφανως οχι σημαντικο.

Stamatis
20-03-10, 19:50
Ive just drove 20 miles in a 2006 1.1 Mitsubishi Colt- Parked up for 15 minuites. When I restarted the car the engine light remained on and the car had no power. After parking for another 15 minuites the car ran OK but the engine light remained on. I parked the car again for another 15 minuites and the engine ran OK and the light went out as soon as the engine was started. Do you think this is a one off or should I take it into a dealer?

τοχει παθει κι αλλος.
Ουτε αυτος ξερει τι ειναι.

Μαλλον θα μαθουμε απο δευτερα.

Kostas_1
20-03-10, 19:52
Ολα τα κολτακια σημερα το παθανε???

Μπραβο μάτι ο Γιαννης.....

Ελα ρε Μπιλ, κανενας αισθητηρας θα ειναι, ή πολλαπλασιαστης

yannisv
21-03-10, 02:08
Πολλαπλασιαστής θα έλεγα κι εγώ Μπιλλάκο!

Dimzan
21-03-10, 04:04
η μοδα με τους πολλαπλασιαστες διαδοθηκε και στα ιαπωναζικα..? ωραια.....

bimmer-corfu
21-03-10, 06:53
και εγώ μέσα για πολλαπλασιαστές παίδες

Z4 DCT
21-03-10, 09:04
Γυρνωντας απο οικογενειακη βολτα το μεσημερακι....με το Coltaki της συζυγου...κ αφου σταματησα για να κατεβουν οι γυναικες μου , εσβησα κ το αυτοκινητο να κατεβασω κ κατι ψωνια...!

σε 3' μεσα ξαναβαζω μπρος κ το αυτοκινητο αναβε το λαμπακι του κινητηρα πορτοκαλι...κ δεν ανεβαζε πανω απο 3000+rpm!!!

σβηνω - ξαναναβω τα ιδια....κανω ενα δυο κυκλους να βρω παρκινκγ ....κ αφου τα καταφερνω σερνοντας το αυτοκινητο κυριολεκτικα.....σβηνω για να παρκαρω!
με τρωγε το αγχος κ πριν απο λιγο πηγα να το βαλω μπρος.....το λαμπακι παραμενει αναμμενο (προφανως γιατι εχει γραψει βλαβη).....αλλα το αμαξι παει σφεντονα παλι....!

πριν απο λιγες μερες περασε ΚΤΕΟ.....κ ηταν απο τα αυτοκινητα υποδειξης με 33000χλμ...!!!

εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ναι?
:thanks:

Βασιλη μονο στο διαγνωστικο θα δειξει....

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ.....:hystericalbs1: :th_Laie_67-1::hystericalbs1: ΑΚΟΥ ΣΦΕΝΤΟΝΑ Η ΚΟΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ.........:th_Laie_67-1:

Vasilis
21-03-10, 12:22
Βασιλη μονο στο διαγνωστικο θα δειξει....

ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΘΑ ΕΧΩ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ.....:hystericalbs1: :th_Laie_67-1::hystericalbs1: ΑΚΟΥ ΣΦΕΝΤΟΝΑ Η ΚΟΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ.........:th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:αυτο σου μεινε εσενα βρε????:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


τεσπα...κ σημερα...μονο λαμπακι αναμμενο.....κ το μικρο παει ...σφεντονα...!

μηπως κατι απο βενζινη ρε παιδια???διαβασε κανας λαμδα καυσαερια κ το κανε για λιγο?

yannisv
21-03-10, 12:34
Βασίλη βάλε το Ki-wi με το iphone ρε συ να κάνει διάγνωση.

Vasilis
21-03-10, 13:21
Βασίλη βάλε το Ki-wi με το iphone ρε συ να κάνει διάγνωση.

δεν βρισκω την OBD στο κολτακι ρε φιλε....το σκεφτηκα.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stamatis
21-03-10, 13:28
Coltclub.eu

εκει ειναι οι απαντησεις που ψαχνεις.

Vasilis
21-03-10, 13:55
ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η OBD ΣΤΟ COLT ρε παιδια.....

μπορει καποιος να με βοηθησει???????????


θενκ γιου βερυ ματς...!

Kostas_1
21-03-10, 14:04
Για κοιτα μεσα σε καποια απο τις πλαστικες επενδυσεις που καλυπτουν τη κολόνα του τιμονιου....

stratos
21-03-10, 14:10
Stick your head under the glove compartment, look at the side of the centre console and you will see the heater outlet, and in front of it a rectangular "bump" in the plastic moulding. This bump is actually the cover of the diagnostic connector

Δηλαδη πρέπει να χωθείς κατω απο το ντουλαπάκι και να ψάξεις για ένα ορθογώνιο κουτάκι.

Επίσης κάπου αλλού διάβασα οτι ίσως είναι κάτω απο την κολώνα του τιμονιού

Nick bmwlover
21-03-10, 14:16
Βασιλη κατα 99% ειναι πολλαπλασιαστης!!!

Vasilis
22-03-10, 10:42
Ενημερωτικά.....ξεκίνησα να το πάω στο συνεργείο της Mitsubishi..τολαμπακι είχε ήδη σβήσει...& το αυτοκίνητο συνεχίζει να πηγαίνει σαν να μην έγινε ποτέ....δεν το πήγα παριμενωντας το επόμενο σημάδι.....

Την Obd ακόμα την ψάχνω...χιχιχι!

Z4 DCT
22-03-10, 11:11
Ειναι σα κατι κατα φανατσιαν ασθενεις που μολις τους πας στο γιατρο δεν εχουν τιποτα.........χεστης το κολτ:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Ρε Βασιλη παιζει να μην εχει θυρα obd?

paganis
22-03-10, 11:18
πιθανοτερο ειναι..να βρισκετε στο αριστερο μερος κατω απο το τιμονι! μην φανταστεις πως φαινεται απεθειας...θα ειναι κρυμμενη πισω απο καποιο πλαστικο καπακι..που κλεινει με πλαστικη βιδα ή απλα κλιπ ον!

Kostas_1
22-03-10, 11:37
δεν βρισκω την OBD στο κολτακι ρε φιλε....το σκεφτηκα.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


.....

Την Obd ακόμα την ψάχνω...χιχιχι!


πιθανοτερο ειναι..να βρισκετε στο αριστερο μερος κατω απο το τιμονι! μην φανταστεις πως φαινεται απεθειας...θα ειναι κρυμμενη πισω απο καποιο πλαστικο καπακι..που κλεινει με πλαστικη βιδα ή απλα κλιπ ον!

Λευτερη, αδικα γραφεις. :th_Laie_67-1:

Δεν φτανει που βαριεται να ψαξει στο ιντερνετ και βαζει εμας να ψαχνουμε, δεν διαβαζει ουτε εδω τι εχει γραφτει παραπανω:


Coltclub.eu

εκει ειναι οι απαντησεις που ψαχνεις.


Για κοιτα μεσα σε καποια απο τις πλαστικες επενδυσεις που καλυπτουν τη κολόνα του τιμονιου....


Δηλαδη πρέπει να χωθείς κατω απο το ντουλαπάκι και να ψάξεις για ένα ορθογώνιο κουτάκι.

Επίσης κάπου αλλού διάβασα οτι ίσως είναι κάτω απο την κολώνα του τιμονιού



Ειναι πασας τι να κανουμε. Ολα στο πιατο ετοιμα τα θελει. Φερτο στην επομενη συναντηση να σου βρουμε μεις που ειναι :hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
22-03-10, 11:46
Φταιω εγω που δεν του ειπα οτι ειναι στο πατωμα και θελει ξηλωμα η μοκετα.
Να τρεχει ακομα.

Z4 DCT
22-03-10, 11:48
Φταιω εγω που δεν του ειπα οτι ειναι στο πατωμα και θελει ξηλωμα η μοκετα.
Να τρεχει ακομα.

αχαχαχα:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Ουτε OBD δεν εχει ο βραδυποδας :whistle:

paganis
22-03-10, 11:51
σαν να εχεις δικιο κωστα! μαλλον αλλος θα κανει , το ''χελι''...και θα του βρει την obd!! εχει και ενα ''α'' αναστημα....οπως και να το κανουμε!

Kostas_1
22-03-10, 12:05
https://i217.photobucket.com/albums/cc195/konas_01/zaman_fou.jpg

paganis
22-03-10, 12:19
https://www.bmwfans.gr/forum/

φανταζομαι αποθανατισες στιγμες ...προθερμανσης και στρετσινγκ...λιγο πριν βουτηξει για την OBD....

Kostas_1
22-03-10, 12:23
φανταζομαι αποθανατισες στιγμες ...προθερμανσης και στρετσινγκ...λιγο πριν βουτηξει για την OBD....

Δεν καταλαβες....Ειναι Η συγκεκριμενη ΣΤΙΓΜΗ που ψαχνει την OBD. πριν και μετα ξεκουραζεται...πασας σου λεω....:th_Laie_67-1:

Vasilis
22-03-10, 13:24
την βρηκα ρε ρεμαλια.....που κοροιδευτε....

πηγα κ ρωτησα στο συνεργειο για να μου δειξουν γιατι οι κολοσχιστοματηδες την εχουν κρυμμενη.....

να στε καλα παιδια για το ενδιαφερον κ για το πειραγμα.................αχαχαχαχ χα

Kostas_1
22-03-10, 13:27
Τελικα τι ηταν?

(Σορυ για το πειραγμα-ελπιζω no hard feelings ok?)

Stathis
22-03-10, 13:29
https://www.bmwfans.gr/forum/

ααααααααχαχαχαχαχαχαχχαχα χα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ειναι πασας... τεραστιος!

stratos
22-03-10, 16:08
την βρηκα ρε ρεμαλια.....που κοροιδευτε....

πηγα κ ρωτησα στο συνεργειο για να μου δειξουν γιατι οι κολοσχιστοματηδες την εχουν κρυμμενη.....

να στε καλα παιδια για το ενδιαφερον κ για το πειραγμα.................αχαχαχαχ χα

Εεεεε που είναι τελικά?

Vasilis
22-03-10, 16:44
Εεεεε που είναι τελικά?

βεντουζα μου.....κατω απο το τιμονι αριστερα.....σ ενα πλαστικο με δυο κρυμμενα κολοαυτια που πρεπει να παθεις λουμπαγκο για να το βρεις.....!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thanks:

stratos
22-03-10, 16:49
βεντουζα μου.....κατω απο το τιμονι αριστερα.....σ ενα πλαστικο με δυο κρυμμενα κολοαυτια που πρεπει να παθεις λουμπαγκο για να το βρεις.....!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::thanks:

αχαχαχαχαχ ρε τους κιτρινιάριδες, όλο να μας ζορίζουν θέλουν. Είναι μισή μερίδα και χωράνε παντου και εμάς δεν μας σκέφτονται :hystericalbs1:

paganis
22-03-10, 16:51
βασιλη ...οπως στο ειπα! ολα σχεδον εκει την εχουν...εκτος μερικων (πχ καποια οπελ), που την εχουν κρυμμενη στην κεντρικη κονσολα..διπλα απο το τασακι!

Dimzan
22-03-10, 18:19
τελικα γιατι αναψε το λαμπακι μαθαμε? μηπως απλα διαβασε κακη βενζινη-πολλα πειρακια?

Vasilis
22-03-10, 19:47
η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βαλει το διαγνωστικο πανω ακομα...λογω ολιγων οικογενειακων τρεξιματων....

μολις μπει (μετα το Πασχα μιας κ αυριο μαλλον την κανω) θα ενημερωσω....

ωστοσο το αμαξι παει σφεντονα...κ το λαμπακι εχει σβησει...!