PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] αγορα καμπριο



astraxan
09-05-13, 13:22
εδω και περιπου ενα χρονο ψαχνω για 36αρι καμπριο εχω δει πανω απο 15 αυτοκινητα,
θα ηθελα να μου πειτε ποια σημεια να προσεξω εκτως της κουκουλας και των 3ων μηχανισμων,
εχω διαβασει που και απο το γκουγκλη για θεματα που εχουν αλλα θελω και την γνωμη σας,
τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι 4 χιλιαρικα, θα ηθελα να εχει φουλ ηλεκτρικη κουκουλα (δηλαδη μοντελο απο 98' και επειτα ?) και μ πακετ, χωρις αλλαγμενο μοτερ ις , δηλαδη οπως εβγαινε με τα 118ι απο το εργοστασιο, βεβαια καποια μοντελα απο αμερικη εωγαιναν και με το ις απο τη μανα τους αλλα αυτα δεν υπαρχουν.
εχω δει πολλα αμαξια και η ευκαιρεια που εχασα μεσα απο τα χερια μου και χτυποιομουν ηταν ενα φεισλιφτ απο την πατρα δηλωμενοι 1.8 με 2.8 μοτερ και αεριο και φουλ κουκουλα με τηλεφωνα μ πακετ στα 2μιση χιλιαρικα !
σημερα πηγα και ειδα αλλο ενα αλλα το ματι μου το περιεργο επεε στους αρμους στην πορτα συνοδηγου που εχανε λιγο σε σχεση με την πορτα οδηγου, και κυριως μου φανηκε "καπως" που το ταμπελακι με τα νουμερα αντι να ειναι πριτσινωμενο στο φτερο αριστερα, ηταν με ταμπλακι αυτοκολλητο στο θολο, κατα τα αλλα το αμαξι με bbs και σχετικα καλη κατασταση, απλα η κουκουλα ηθελε καλιμπραρισμα , εβρισκε το καπακι πισω και βοηθεια στο κλεισιμο...
σαφως και δεν θα ασχοληθω αλλο με το αμαξι γιατι δεν εχω καιρο για τρεχαματα και φτιαξιματα. τα νουμερα τα τσεκαρα στο ριαλ οεμ και μου εωγαλε 4ος του 98 ενω αυτος λεει στην αδεια 6ος του 98 και μου φανηκε οτι ειχε γινει φαναρτζοδουλεια "καλη" στο φτερο και στην πορτα, μηπως ζηταω πολλα θα μου πειτε? :smiley_ab
επισεις ειχε και εναν καγκουρε με κοτετσοσιρμα προφυλακτιρα μισω και με ξενερωσε τελειως, το δινει 3300 και δεν πολυαξιζει κατα τη γνωμη μου, το μονο που με εκανε να παω να το δω ηταν οτι "εγραφε" 85κ χιλιομετρα πραγμα λιγο υποπτο.
ξερω οτι για να βρω κατι σιγουρα σωστο πρεπει να ανεβασω το κασε αλλα ψαχνω για ευκαιρεια, δεν βιαζομαι οπως ειπα το παλευω ενα χρονο.
επισεις δεν θελω να εχει πανω απο 150 χιλιαδες χιλιομετρα 'η αν εχει να εχει γινει σωστη συντηριση.
τωρα ακουω εσας, τι με συμβουλευετε γενικα?

Tsik.D.
09-05-13, 18:18
εδω και περιπου ενα χρονο ψαχνω για 36αρι καμπριο εχω δει πανω απο 15 αυτοκινητα,
θα ηθελα να μου πειτε ποια σημεια να προσεξω εκτως της κουκουλας και των 3ων μηχανισμων,
εχω διαβασει που και απο το γκουγκλη για θεματα που εχουν αλλα θελω και την γνωμη σας,
τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι 4 χιλιαρικα, θα ηθελα να εχει φουλ ηλεκτρικη κουκουλα (δηλαδη μοντελο απο 98' και επειτα ?) και μ πακετ, χωρις αλλαγμενο μοτερ ις , δηλαδη οπως εβγαινε με τα 118ι απο το εργοστασιο, βεβαια καποια μοντελα απο αμερικη εωγαιναν και με το ις απο τη μανα τους αλλα αυτα δεν υπαρχουν.
εχω δει πολλα αμαξια και η ευκαιρεια που εχασα μεσα απο τα χερια μου και χτυποιομουν ηταν ενα φεισλιφτ απο την πατρα δηλωμενοι 1.8 με 2.8 μοτερ και αεριο και φουλ κουκουλα με τηλεφωνα μ πακετ στα 2μιση χιλιαρικα !
σημερα πηγα και ειδα αλλο ενα αλλα το ματι μου το περιεργο επεε στους αρμους στην πορτα συνοδηγου που εχανε λιγο σε σχεση με την πορτα οδηγου, και κυριως μου φανηκε "καπως" που το ταμπελακι με τα νουμερα αντι να ειναι πριτσινωμενο στο φτερο αριστερα, ηταν με ταμπλακι αυτοκολλητο στο θολο, κατα τα αλλα το αμαξι με bbs και σχετικα καλη κατασταση, απλα η κουκουλα ηθελε καλιμπραρισμα , εβρισκε το καπακι πισω και βοηθεια στο κλεισιμο...
σαφως και δεν θα ασχοληθω αλλο με το αμαξι γιατι δεν εχω καιρο για τρεχαματα και φτιαξιματα. τα νουμερα τα τσεκαρα στο ριαλ οεμ και μου εωγαλε 4ος του 98 ενω αυτος λεει στην αδεια 6ος του 98 και μου φανηκε οτι ειχε γινει φαναρτζοδουλεια "καλη" στο φτερο και στην πορτα, μηπως ζηταω πολλα θα μου πειτε? :smiley_ab
επισεις ειχε και εναν καγκουρε με κοτετσοσιρμα προφυλακτιρα μισω και με ξενερωσε τελειως, το δινει 3300 και δεν πολυαξιζει κατα τη γνωμη μου, το μονο που με εκανε να παω να το δω ηταν οτι "εγραφε" 85κ χιλιομετρα πραγμα λιγο υποπτο.
ξερω οτι για να βρω κατι σιγουρα σωστο πρεπει να ανεβασω το κασε αλλα ψαχνω για ευκαιρεια, δεν βιαζομαι οπως ειπα το παλευω ενα χρονο.
επισεις δεν θελω να εχει πανω απο 150 χιλιαδες χιλιομετρα 'η αν εχει να εχει γινει σωστη συντηριση.
τωρα ακουω εσας, τι με συμβουλευετε γενικα?

αδερφε μου σορρυ κιολας αλλα με 4Κ και αυτα ολα που ζητας ισως να ειναι και ακατορθωτο... και εγω αγορασα Ε36 κουπε ομως, και εψαχνα 1 χρονο και κατι για να μαθω ολα αυτα που πρεπει ωστε να βρω κατι καλο...μην στα πολυλεω, αυτο που ψαχνεις εσυ δυσκολα θα ειναι ευκαιρια στα 4000. ποσο μαλλον στα χιλιομετρα + τα υπολοιπα που ζητας απο ενα αμαξι... αν θες την γνωμη μου παρε ενα απλο και φτιαξτο σιγα σιγα ωστε να ξερεις και τι εχει γιατι οι μερακλιδες δεν τα σκοτωνουν και ας ειναι 15ετιας αυτοκινητα..ετσι εκανα και εγω, αγορασα ενα ρημαδακι και το σημμαζεψα και ακομα δεν τελειωσα ενοειται...(ουτε στα μισα δεν ειμαι).ολα τα παραπανω τα λεω εντελως φιλικα για τον λογο να μην χαλαστεις εαν δεν σου κατσει..τελος ευχομαι να κανω λαθος και να βρεις αυτο που ψαχνεις και με λιγοτερα απο 4Κ:thumbsup:

Skyline_IS
09-05-13, 20:04
Αυτο με το αυτοκολλητο του αριθμου πλαισιου στο θολο μην σε ανυσηχει,ετσι ειναι.Αρκει να γραφει ολο τον αριθμο πλαισιου και φυσικα τι μοντελο ειναι πχ(3.18,3.20 κλπ)


Και τελος θες να παρεις αμαξι 15ετιας + με 150.000 χλμ?Δες νομιζεις οτι ειναι απο πολυ δυσκολο εως απιθανο?

Stunt Mike
09-05-13, 23:13
Σιγα βρε το ακατορθωτο!!Τα περισσοτερα Ε36 15ετιας στις μαντρες,εχουν μαξιμουμ 150.000χλμ! ;) Παρε απο μαντρά φιλε,μην πηγαινεις σε ιδιωτες γιατι βαριουνται να πανε στους κοντερατζηδες και τα πουλανε οπως ειναι....

E36-Hartge
09-05-13, 23:43
Πριν απο μια εβδομάδα εδωσα το δικό μου οπως ακριβώς το θέλεις +hardtop με 147.000km αριστο πραγματικά με 4000ευρω.

Εχει αρκετά και σε καλη κατάσταση με αυτα τα χρήματα οποτε κατι θα βεις που να σου ταιριάζει.

nikos1400
09-05-13, 23:43
ενας συμφορουμιτης εδινε ενα 36αρι καμπριο ΜΩΒ.
για ριξε μια ματια στις αγγελιες, δεν ξερω μηπως το εχει δωσει κιολας.

Tsik.D.
10-05-13, 00:47
Σιγα βρε το ακατορθωτο!!Τα περισσοτερα Ε36 15ετιας στις μαντρες,εχουν μαξιμουμ 150.000χλμ! ;) Παρε απο μαντρά φιλε,μην πηγαινεις σε ιδιωτες γιατι βαριουνται να πανε στους κοντερατζηδες και τα πουλανε οπως ειναι....

νομιζω οτι εισαι υπερβολικος και κατακρινεις τους μαντραδες... μαξιμουμ 100.000 εχουν ολα γιατι τα οδηγουσε παππους η κοπελα και μονο σε εθνικη οδο τα σαββατοκυριακα...

astraxan
10-05-13, 01:31
βρηκα ενα, θα το δειτε οταν το παρω με το καλο, φοβομουν να παρω τηλ επειδη η τιμη ηταν τσιμπιμενη, αλλα τα βρηκαμε, θα το ανεβασω φωτο οταν το παρω, υπαρχει τροπος να δουμε αν ειναι πειραγμενα τα χλμ?
φανταζομαι οταν λες οτι βαριουνται να παν σε κοντερατζιδες μιλας ειρωνικα ετσι?

nikos1400
10-05-13, 01:33
Πριν απο μια εβδομάδα εδωσα το δικό μου οπως ακριβώς το θέλεις +hardtop με 147.000km αριστο πραγματικά με 4000ευρω.

Εχει αρκετά και σε καλη κατάσταση με αυτα τα χρήματα οποτε κατι θα βεις που να σου ταιριάζει.


ενας συμφορουμιτης εδινε ενα 36αρι καμπριο ΜΩΒ.
για ριξε μια ματια στις αγγελιες, δεν ξερω μηπως το εχει δωσει κιολας.

ΧΑΧΑ πανω στην ωρα! μαλλον στο "λεπτο"!
ητανε πολυ ωραιο αυτοκινητο.
thumb

Ptboul
10-05-13, 08:57
O Μήτσος δεν είχε ένα που το πούλαγε; Το έχει ακόμα;

Vassilis ///M
10-05-13, 09:13
Ο ΤΑΜ-ΤΑΜ δεν πουλούσε ένα Ε36 cabrio????
Δες εδώ....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=9568

https://www.bmwfans.gr/forum/dto_garage.php?&do=viewvehicle&vehicle_id=1336

bill_m3
10-05-13, 09:40
Φίλε μου ξεχνά τα χλμ, είναι σε καλή κατάσταση ;;
Αυτοκινητο 15ετιας λογικό να εχει τουλάχιστον 200000 χλμ, ζητάμε τα απο εκεί και πέρα πως είναι, να είναι καθαρό και όσο το δυνατό ατρακαριστο!

dark knight
10-05-13, 10:11
να προσεξεις αν το παρεις απο μαντρα να τσεκαρειςμεσω του αριθμου σειρας οτι ειναι μοντελο που συμβαδιζει με τη χρονολογια που ισχυριζεται ο πωλητης γιατι πολλα φιγουραραουν για 97-98-99αρια με ένα αεροσακο , χωρις τριτο φως στοπ στο πίσω πορτ μπαγκαζ και με γάντζο στην οροφη.αποψη μου παρε μοντελο 97-98-99 με 4 αεροσακους, αντισπιν και φουλ ηλεκτρικη. ολα τα αλλα μπαινουν και μετα ειτε γνησια μτχ είτε αφτερμαρκετ σε πεθαμενες τιμες.

savvas bmwdakias
10-05-13, 22:22
να προσεξεις αν το παρεις απο μαντρα να τσεκαρειςμεσω του αριθμου σειρας οτι ειναι μοντελο που συμβαδιζει με τη χρονολογια που ισχυριζεται ο πωλητης γιατι πολλα φιγουραραουν για 97-98-99αρια με ένα αεροσακο , χωρις τριτο φως στοπ στο πίσω πορτ μπαγκαζ και με γάντζο στην οροφη.αποψη μου παρε μοντελο 97-98-99 με 4 αεροσακους, αντισπιν και φουλ ηλεκτρικη. ολα τα αλλα μπαινουν και μετα ειτε γνησια μτχ είτε αφτερμαρκετ σε πεθαμενες τιμες.

Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο dark night. Εγω αυτο εκανα πηρα ενα καθαρο αμαξακι με τα εξτρα που λεει ο φιλος και το εφτιαξα εγω m pack ζαντες κτλ. Εγω θα σου λεγα να παρεις ενα κουπε γιατι οπως μου ειπαν και μενα τα Ε36 cabrio ειναι τρυπιος κουμπαρας. Απο κει και περα αν καιγεσαι τοσο να το παρεις κοιτα να εχει hard top. Οτι αλλο θες ρωτα περι κουκουλας κυριως γιατι εκει ποναει το 36αρι.

savvas bmwdakias
10-05-13, 22:28
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3203935/ Απο μια γρηγορη αναζητηση για μενα αυτο ειναι απο τα καλυτερα πιο ομορφα και ετοιμα αυτοκινητα εαν ειναι ατρακαριστο.

Tsik.D.
10-05-13, 23:37
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3203935/ Απο μια γρηγορη αναζητηση για μενα αυτο ειναι απο τα καλυτερα πιο ομορφα και ετοιμα αυτοκινητα εαν ειναι ατρακαριστο.

+1 thumb

Vassilis ///M
11-05-13, 14:04
Αυτό εδώ είναι περίπτωση....

Το έβλεπα το προηγούμενο καλοκαίρι όταν κατέβαινα για μπανάκι παραλία (Ηγουμενίτσα)...
Τα χιλιόμετρα πρέπει να είναι σωστά (Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά όμως)....
Πάντως η κατάσταση των καθησμάτων αυτό αποδεικνύουν....

Το συνεργείο που βλέπω στο ταμπελάκι για την αλλαγή λαδιών που έκανε είναι 500 μέτρα απο το σπίτι μου...
Μπορώ να ρωτήσω κιόλας αν χρειαστείς οτιδήποτε...
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Αυτό που προανέφεραν τα παιδιά είναι απολύτως σωστός πάντως...Βρες ένα καθαρό αυτοκίνητο έστω και απλό εξωτερικά και φτιάξω όπως ακριβώς σου αρέσει....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3665215/

grigoris_vari
21-05-13, 00:28
Ετσι ακριβως οπως τα λεει ο dark night. Εγω αυτο εκανα πηρα ενα καθαρο αμαξακι με τα εξτρα που λεει ο φιλος και το εφτιαξα εγω m pack ζαντες κτλ. Εγω θα σου λεγα να παρεις ενα κουπε γιατι οπως μου ειπαν και μενα τα Ε36 cabrio ειναι τρυπιος κουμπαρας. Απο κει και περα αν καιγεσαι τοσο να το παρεις κοιτα να εχει hard top. Οτι αλλο θες ρωτα περι κουκουλας κυριως γιατι εκει ποναει το 36αρι.οχι και τρυπιος κουμπαρας...εμενα το δικο μου ειναι φιλοτιμο...με το που φτιαχνω κατι περιμενει να μαζεψω κανα ψιλο και μολις μαζεψω...τσουπ..χαλαει και κατι καινουριο...αλλα πλακα στην πλακα δεν εχω αφησει και τιποτα παλιο πανω στο αυτοκινητο...!

savvas bmwdakias
21-05-13, 15:28
οχι και τρυπιος κουμπαρας...εμενα το δικο μου ειναι φιλοτιμο...με το που φτιαχνω κατι περιμενει να μαζεψω κανα ψιλο και μολις μαζεψω...τσουπ..χαλαει και κατι καινουριο...αλλα πλακα στην πλακα δεν εχω αφησει και τιποτα παλιο πανω στο αυτοκινητο...!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

savvas bmwdakias
21-05-13, 15:29
Αυτό εδώ είναι περίπτωση....

Το έβλεπα το προηγούμενο καλοκαίρι όταν κατέβαινα για μπανάκι παραλία (Ηγουμενίτσα)...
Τα χιλιόμετρα πρέπει να είναι σωστά (Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά όμως)....
Πάντως η κατάσταση των καθησμάτων αυτό αποδεικνύουν....

Το συνεργείο που βλέπω στο ταμπελάκι για την αλλαγή λαδιών που έκανε είναι 500 μέτρα απο το σπίτι μου...
Μπορώ να ρωτήσω κιόλας αν χρειαστείς οτιδήποτε...
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Αυτό που προανέφεραν τα παιδιά είναι απολύτως σωστός πάντως...Βρες ένα καθαρό αυτοκίνητο έστω και απλό εξωτερικά και φτιάξω όπως ακριβώς σου αρέσει....

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3665215/

Αυτο ρε Βασιλη εχει χειροκινητη κουκουλα!

Vassilis ///M
21-05-13, 16:49
Αυτο ρε Βασιλη εχει χειροκινητη κουκουλα!

Δεν ανέφερα κάπου το αντίθετο...
Διάβασε ακριβώς που εστιάζω....

grigoris_vari
21-05-13, 19:20
Αυτο ρε Βασιλη εχει χειροκινητη κουκουλα!λοιπον παιδες εχω κανει κοντρα με ενα αλλο παιδι (στις κουκουλες)που ειχε φουλ αυτοματη κουκουλα μεχρι να του απασφαλισουν τα αυτοματα κλειστρα...εμενα ειχε μπει μεσα η κουκουλα και ειχα αναψει και τσιγαρο!:th_Laie_67-1::thumbsup:(με αλλα λογια στο 36 αρι η φουλ αυτοματη ειναι πολυ αργη)

savvas bmwdakias
21-05-13, 19:43
λοιπον παιδες εχω κανει κοντρα με ενα αλλο παιδι (στις κουκουλες)που ειχε φουλ αυτοματη κουκουλα μεχρι να του απασφαλισουν τα αυτοματα κλειστρα...εμενα ειχε μπει μεσα η κουκουλα και ειχα αναψει και τσιγαρο!:th_Laie_67-1::thumbsup:(με αλλα λογια στο 36 αρι η φουλ αυτοματη ειναι πολυ αργη)

Συμφωνω αλλα οπως και να χει η φουλ ειναι αλλη φαση π.χ. πινεις τον καφε σου και πιανει μια βροχη τσουπ πατας τον συναγερμο και κλεινει ολοκληρη ουτε γαντζους ουτε τιποτα, εδω τα τελευταια Ε30 εβγαιναν με ημιηλεκτρικη.thumb

savvas bmwdakias
21-05-13, 19:44
Δεν ανέφερα κάπου το αντίθετο...
Διάβασε ακριβώς που εστιάζω....

thumb:original: