PDA

Επιστροφή στο Forum : πεταλ φρενου



chief
06-05-13, 09:08
Καλημερα και χρονια πολλα

Θελω να αντικαταστησω το πεταλ φρενου που εχει το αμαξι μου με μεγαλυτερο για να μπορω να φρεναρω και στη πιστα πιο ανετα με το αριστερό.
Ειχα προσεξει στο συνεργειο μου ενα 5αρι αυτοματο και παρόλο που ηταν μεγαλυτερο το πεταλ του φρενου απ του CSL, μου φανηκε πολυ μικρο σε συγκριση με καποιου Αουντι που ηταν διπλα.

Ξερει καποιος να μου πει απο ποιο αυτοματο μοντελο της BMW πιθανον να ταιριαζει στο δικο μου αμαξι και να ειναι οσο το μεγαλυτερο γινεται ???

Stamatis
06-05-13, 09:14
Μην ασχοληθεις.
Η καλυτερη λυση ειναι να οδηγας με βατραχοπεδιλα.



Βαλε πλακετα από πανω μην αλλαξεις πενταλ. Κανε πατεντουλα με καβιλιες και λαμα για να φαρδυνει.

Stunt Mike
06-05-13, 09:47
Χριστοφορε καλυτερα να παρεις μετρα και να φτιαξεις ενα πενταλ οπως το θες εσυ...Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση,το πιο πιθανο ειναι να'ναι το πενταλ τοσο μεγαλο ωστε να σ'εμποδιζει και στο συμπλεκτη....
Υ.γ Παντως στο Ε36 βολευει παρα πολυ το φρενο με το αριστερο,με την διασταση και την αποσταση των πενταλ.Δεν τα μετρας να δεις μηπως του Ε46 ειναι μικροτερα?

Stamatis
06-05-13, 09:49
Εν εκει ζυμπλεκτη.

chief
06-05-13, 09:56
Ειναι πολυ μικρο το πεταλ φρενου.
Θα πρεπει να το βγαλω τοτε και να κανω πατεντες με κολλησεις κλπ γιατι πρεπει να μεγαλωσει προς τα αριστερα περιπου 10 + εκατοστα απο εκει που τελειωνει τωρα το υφισταμενο.

Stathis
06-05-13, 11:28
παρε αουντι που εχουν μεγαλα πενταλ... :D

chief
06-05-13, 12:44
Σταθαρα, ο Σεφακος δεν κολλαει σε μαρκες και μοντελα.
Οπως θελει ας λεγεται. Κρατημα να εχει και δε πα να το λενε και Μ6. :tease::tease:

Βρηκα τι θα κανω.
Θα παρω την Αλεξανδρα που ειναι η αντιπροσωπος να μου στειλει ενα σετ αλουμινενια ΟΜΡ που μπαινουν πανω απ τα πεταλς.
Θα βαλω πλαγια αυτο του γκαζιου στο πεταλ του φρενου και καθαρισα.

fanisk
06-05-13, 12:54
Χριστοφορε πολλα λεφτα αλλα δες το..
https://www.turnermotorsport.com/image/interior/e46_m3_gsp_pedal_installed_lg.jpg

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=295597

chief
06-05-13, 13:26
Νομιζω οτι δε βγαινει τωρα στη παραγωγη Φανη.
Εξ αλλου δε κανει για μενα. Κανει για το Κρητικο που ειναι pro.

Θα κανω καποια μετατροπη στο εργοστασιακο πεταλ οπως εγραψα πιο πανω.

spar@
06-05-13, 13:33
η Αλεξανδρα ειναι λογοδοσμενη?

fanisk
06-05-13, 13:41
Παρε χοντρο αλουμινιο, τρυπα το σε τορνο και βιδωσε το στο μαμα πενταλ να εξεχει προς τα αριστερα.

spar@
06-05-13, 13:44
Παρε χοντρο αλουμινιο, τρυπα το σε τορνο και βιδωσε το στο μαμα πενταλ να εξεχει προς τα αριστερα.

τυπε αλουσυστεμ?
μπορει να παρει και παντοφλα μιτσουκο 47 νουμερο με διχαλα και να την κολλησει με μπαμπριζοκολλα στο πεταλι!

chief
06-05-13, 13:53
η Αλεξανδρα ειναι λογοδοσμενη?

Τι σε νοιαζει ρε αν ειναι ή δεν ειναι ρε; Λουγκρα εισαι και θες τη δικαιολογια απ την αρχη για την αρνηση;;
Ωραια γυναικα Σπυρο !
Φωτογραφος , χεβιμεταλου και η καλητερη συνοδηγος σε ραλλυ. Καλη φαση.
Οχι πολυ ψηλη. Στο νουμερο του κ¤&@"/ σου ειναι.

spar@
06-05-13, 14:09
Τι σε νοιαζει ρε αν ειναι ή δεν ειναι ρε; Λουγκρα εισαι και θες τη δικαιολογια απ την αρχη για την αρνηση;;
Ωραια γυναικα Σπυρο !
Φωτογραφος , χεβιμεταλου και η καλητερη συνοδηγος σε ραλλυ. Καλη φαση.
Οχι πολυ ψηλη. Στο νουμερο του κ¤&@"/ σου ειναι.

το ξερω οτι ειναι ωραια γι αυτο σε ρωτησα.... μου την σπανε οι ωραιες εχουν ωραιους γκομινους!:th_Laie_67-1:

Stamatis
06-05-13, 14:10
Να γνωρισω αυτη την κουμπαρα αμεσως.

chief
06-05-13, 14:15
Αυτη δεν εχει ρε.
Και υπαρχει λογος γι αυτο.
Της την πεφτουν μονο ψηλοι και αυτη ψαχνει κοντο.
Θες να σου κανω κονε να φορας και omp εσωρουχο ;

chief
06-05-13, 14:19
Να τη γνωρισεις κουμπαρε και να ανεμιζει το τσουλουφι οταν θα κουνας το κεφαλι ακουγοντας μαζι της Μετάλικα.

chief
06-05-13, 15:03
Αυτο θα κανω.
Εβαλε πεταλ του γκαζιου στο πεταλ του φρενου.
https://forums.m3cutters.co.uk/showthread.php?t=14011

Vasilis M3
06-05-13, 15:31
Ωραίος Χριστόφορε!!! thumb

s42performance
12-05-13, 22:19
Γιατι δεν βαζεις πεταλι φρενου απο αυτοματο Ε46 που ειναι direct swap ;

chief
12-05-13, 23:16
Ειναι μικρο.
Το πεταλ το θελω να ερθει περιπου εκει που θα ηταν ενα πεταλ συμπλεκτη.
Θα μου στειλει ο Μανος το πεταλ φρενου που εβγαλε απο το αμαξι του και θα προσπαθησουμε να το τοποθετησουμε εκει που ειναι η θεση για το πεταλ συμπλεκτη.
Μετα, αν γινει η τοποθετηση, θα προσπαθησουμε να ενωσουμε το νεο πεταλ με αυτό του φρενου και τα δυο πεταλ να γινουν ενα μεγαλο.

Αν δεν γινεται αυτό, θα μεγαλωσω οσο θελω με μια καλη κατασκευη, το υφισταμενο.