PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε36] Φρενα



TOMIS
20-03-10, 18:45
Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να βαλω 2πιστονα η 4 πιστονα στο αμαξι και θελω να μου πειτε οσοι ξερετε εαν γινεται να μπουν στο 36 η θελει πατεντες και τα σχετικα..Επισης ενα κοστος πανω κατω οπως επισης τι θα πρεπει να προσεξω και τι διαφορα οικονομικα θα εχει στην συντηρη τους και τα σχετικα..Το σκεφτηκα μετα το ατυχημα οπου το αμαξι προδωθηκε απο τα φρενα μου παρολο που φοραει garfel αγωνιστικα..Οχι οτι σταματησε ασχημα αλλα θα χρειαζοταν παραπανω...

kloukakis
20-03-10, 19:12
Δυστυχώς δεν γνωρίζω επί του θέματος, αλλά με αγωνιστικά φρένα και να μην φρενάρει??
Μήπως πρέπει να στραφείς αλλού όπως λάστοιχα,αναρτήσεις κλπ κλπ?

Κανένα αλεξήπτωτο?thumb

Εχει πάρει το μάτι μου διάφορα θέματα για φρένα για ψάξε λίγο...
Καλές βελτιώσεις

Kostas_1
20-03-10, 19:33
Mε προλαβες. Μια και εχω δει τα φρενα της Galfer, την ιδια απορια εχω και γω.

bill_m3
20-03-10, 19:43
Παιδιά ο Τόμης θα λέει για τακάκια galfer και όχι για όλο το σύστημα .....

TOMIS
21-03-10, 10:49
Δεν ειπα οτι δεν φρεναρε..Μια χαρα φρεναρε αλλα απο οτι αποδειχτηκε οχι αρκετα..Και ναι τα λαστιχα ηταν απαραδεκτα.Ναι ναι τακακια λεω οχι τα παντα ολα...Ειναι οπως οταν εχεις μια 335 η μια μ3 και την φτιαχνεις..Το αμαξι ειναι πολυ γρηγορο αλλα θελεις παραπανω,ετσι το σκεφτομαι και με τα φρενα εγω..

valantis544
21-03-10, 11:17
Από M3 μεριά τι φοράνε για φρένα; Δεν μπαίνουν στα άλλα 36άρια;

Κωνσταντίνος
21-03-10, 15:05
Από M3 μεριά τι φοράνε για φρένα; Δεν μπαίνουν στα άλλα 36άρια;

Mπαίνουν. Με προυπόθεση ζάντες 17''.
Οι διαστάσεις είναι 315mm μπροστά και 313mm πίσω

320d
21-03-10, 15:08
μπαίνουν και 16'' ζάντες στα Ε36 Μ3

Skyline_IS
19-05-10, 23:19
Για να μην ανοιγω καινουργιο τοπικ, εχω καποιες αποριες.Εχω 98αρι Ε36 με μπρος πισω δισκοφρενα και θελω να αλλαξω τα μπροστινα φρενα.Δεν ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο τα μαμα.Προσανατολιζομαι να παραμεινω παλι σε εργοστασιακα φρενα αλλα απο 28αρι ή 25αρι.Δυστηχως δεν εχω ιδεα απο μεγεθη φρενων και για αυτο χρειαζομαι την βοηθεια.

Επισης διαβαζωντας καποια τοπικς ειδα για μονοπιστονα και 4πιστονα.Αυτα τι ακριβως ειναι?Ποια η χρησιμοτητα τους?

Κωνσταντίνος
19-05-10, 23:36
4πίστονα είναι δαγκάνες με 4 έμβολα να πιέζουν το τακάκι πάνω στην δισκόπλακα.
Είναι παραπάνω απο υπερβολή σε αυτοκίνητα σαν τα δικά μας (και εγώ is έχω).
Ούτε και εγώ ήμουν ευχαριστημένος απο τα "μαμά" φρένα.
Είχα πάρει απο μέλος του φόρουμ τα πίσω φρένα απο Ε46 325. Είναι ίδια διάσταση με τα δικά μας (ή και λίγο μικρότερα σε διάμετρο) αλλά είναι αεριζόμενα σε αντίθεση με τα δικά μας.
Τον μεγαλύτερο ρόλο παίζουν όμως τα μπροστά φρένα.
Υπάρχουν 2 λύσεις. Ή παίρνεις ένα σε σετ καλές δισκόπλακες (π.χ brembo) +τακάκια στις υπάρχουσες διαστάσεις ή αλλάζεις διάσταση και βάζεις απο μεγαλύτερο μοντέλο.
Εγώ θα στραφώ στην πρώτη λύση κατά πάσα πιθανότητα.

Libanner
19-05-10, 23:48
Το θέμα με την βελτίωση των φρένων το είχα ψάξει πολύ αλλά πάντα με λύσεις εργοστασιακές δηλαδή μεγαλύτερα φρένα απο αλλά μοντέλα της bmw μεγαλύτερου κυβισμού.
Συγκεκριμένα το 316 Ε46 μπροστά φοράει δίσκους 286mm για να πας στον 300mm (το 3λιτρο Ζ3 και το 325 Ε46 φοράνε τέτοια 300άρης δίσκος δηλαδή)απλά θες τις βάσεις δαγκάνας ολα τα άλλα είναι ίδια με τα μικρότερα φρένα (και το μεγαλύτερο δίσκο φυσικά) που καινούργιες είναι πανάκριβες 270 θυμάμαι μου είχαν πει εμένα όταν ρώτησα.Βέβαια από προσωπική δοκιμή αυτή η αναβάθμιση δεν έχει κανένα νόημα απλά κρυώνουν λίγο ποιο γρήγορα λόγο μεγέθους τρίχες κατσαρές δηλαδή...
Η λύση που αξίζει είναι να αγοράσεις ολόκληρα τα φρένα απο το 330 Ε46 με δίσκο 325x25 εκεί υπάρχει μεγάλη διαφορά και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει καλύτερα φρένα!Του Μ3 Ε46 θέλουν κάποιες τροποποιήσεις για να ταιριάξουν ενώ αυτα του 330 μπαίνουν όπως είναι.
Αν πάλι δε φτάνουν σε κάποιον τότε πάει σε άλλες ποιο ακριβές λύσεις του τύπου πολυπίστονες κτλ

GEORGE316
20-05-10, 07:49
η λυση που εδωσε ο Libanner ειναι η πιο ενδεδειγμενη.
για να βαλεις ενα τετραπιστονο σετ,θα χρειαστεις η να πας να το προμηθευτειςο ολοκληρο(να υπολογιζεις πανω απο 1500 με 2000 ευρω...η να το πιασεις τμηματικα.
για να το κανεις αυτο ομως θα πρεπει να εχεις γνωσεις σχετικα με το τι δαγκανα τελικα θα βαλεις,αν θα χωραει οχι μονο σε διασταση ,αλλα και σε παχος (οφφσετ)της ζαντας σου,τι δισκο μπορει να παρει αυτη η δαγκανα και τελος να φτιαξεις βασεις...
το αποτελεσμα βεβαια ειναι οτι θα εχεις τετραπιτονα...
μια και εχεις Ε36 δοκιμασε να τη ψαξεις με τα φρενα απο το Μ3 Ε36 η να φρενα απο 330.
προυποθεση ειναι να εχεις 17ρες ζαντες σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις..
ομως πριν προβεις σε διαδικασια αντικαταστασης των φρενων,κανε μια αλλαγη ελαστικων....θα δεις μια πολυ μεγαλη διαφορα.
αλλωστε αν βαλεις θηρια φρενα χωρις λαστιχα το αμαξι σε αποτομο φρεναρισμα θα σε τρομαξει.

Skyline_IS
20-05-10, 11:30
Λαστιχα δεν θα αλλαξα γιατι σε λιγο καιρο θα μπαξω 17αρες και σε αυτες θα βαλω πανω καινουργια λαστιχα.

Μεταχειρισμενα απο Μ3 36αρι ή 330 Ε46 στα ποσα να υπολογιζω?

GEORGE316
20-05-10, 11:35
οποτε καλυτερα ειναι να βαλεις πρωτα τα ζαντολαστιχα σου,γιατι σε οποια αλλη περιπτωση δε θα μπορεσεις να βαλεις νεα φρενα!!!
κοστος.....τωρα τι να σου πω...με τη κριση που περναμε....

ghost-rider
20-05-10, 12:03
Τα φρενα του 330 ειναι η καλυτερη και πιο συνετη επιλογη για μπροστα. εκτος αυτου αν ψαχτειτε λιγο στις αγγελιες του bmwfans νομιζω οτι καποιοι κατι δινουν. Πισω μονοδρομος για τα e36 η επιλογη απο 46 325. Και ο συνδυασμος των δυο παραπανω επιλογων ειναι πολυ δοκιμασμενος και πολυ αποτελεσματικος. Τα πολυπιστονα κιτ δεν αξιζουν τοσο πολλα λεφτα. Στο πρωτο φρεναρισμα δεν εχουν μεγαλη διαφορα. Απλως δεν κουραζονται. Το θεμα ειναι, οτι αντε και τα παιρνεις. Καθε φορα που θα θελουν δισκους και τακακια θα σου κλεινουν το σπιτι. Γυρω στα 400 με 500 ευρω κοστιζουν οι μπροστινοι δισκοι 320χ28 του kit brembo για τα αυτοκινητα μας. Κ πανω απο 150 ευρω τα 2 μπροστινα τακακια(ferrodo ds2500)...

GEORGE316
20-05-10, 12:44
τα παντα ειναι θεμα του τι χρειαζομαστε.
αν δεν μπαινεις σε πιστα δε χρειαζεσαι και πολυπιστονο!!!αν παλι το λιωνεις οπου σταθεις και οπου βρεθεις....τοτε κανε τη σωστη κινηση...φρενα ειναι αυτα...καπου θα χρειαστουν

ghost-rider
20-05-10, 13:34
Μπορεις να επιτυχεις αντοχη με ενα καλο δισκο και ενα καλο τακακι στις μαμα δαγκανες. Καλυτερο φρενο απο τα ατε δεν θα εχεις ποτε. Απλως θα δωσεις αντοχη στη σκληρη χρηση. Εγω προσφατα πηρα ενα μεταχειρισμενο κιτ brembo τετραπιστονο. Ευτυχως που ηταν φθηνο(σχεδον οσο εβρισκα τα φρενα του 330 το πηρα) και πολυ ομορφο, γιατι απο κει και περα κολοκυθια τουμπανα... Η μαμα BMW το εχει ψαξει πριν απο μας. Μηχανικοι ειναι, δεν ειναι χαζοι... Παρατηρηστε λιγο τι 100-0 εχουν ολα τα μοντελα της. Υπαρχουν πολλα αυτοκινητα με πολυπιστονα κιτ απο το εργοστασιο που δεν εχουν τετοιες επιδοσεις. Τωρα ομως οταν μπανει κ η εμφανιση στο παιχνιδι, τα πραγματα αλλαζουν για τα πολυπιστονα κιτ. Μεχρι εκει ομως..