PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με τα ηχεια!



Dermatis
05-05-13, 21:07
Ξαναεμφανιστηκε το ατιμο!
Λοιπον πριν κανα χρονο σε σχετικα χαμηλη ενταση το ηχειο του οδηγου ( μαμα .....βασικα ολα μαμα bmw Χαρτινα ειναι) εκανε διακοπες. Συγκεκριμενα κατω απο μια ενταση δεν επαιζε, μολις το τσιγκλαγα με την ενταση λιγο πιο πανω να το που ξυπνουσε και επαιζε! Ελυσα πορτες εβγαλα ηχεια οδηγου συνοδηγου τους αλλαξα θεση δοκιμαστικα και επαιζαν κομπλε και τα δυο τα ξαναεβαλα οπως ηταν !
Του περασε για λιγο και να το παλι! Επειδη σκεφτομαι να αλλαξω ηχεια θελω να σιγουρευτω οτι οντως ειναι αυτα και οχι η πηγη ( μαμα buisness e46).
Yπαρχει καποιος ενδεδιγμενος τροπος τεσταρισματος?

mark e92
05-05-13, 21:16
Να τσεκαρεις την μπλεξουδα με τα καλώδια που μπαίνουν στην πόρτα μήπως έχει διπλώσει κανένα.

Dermatis
05-05-13, 21:26
θα το τσεκαρω και αυτο αλλα .....κατι αλλο!
Βρηκα τωρα ενα σετακι pionner 17αρια απλα οχι διααιρουμενα στην αποθηκη και λεω να τα κουμποσω δοκιμαστικα αλλα ειναι απλα ....μπορω να βαλω μονο το μεγαλο και να αφησω το tweeterακι το μαμα πανω? Θα εχω θεμα ?
Και γενικα αμα αλλαξω μπορω να βαλω μονο τα μεγαλα και να αφησω τα tweeter?

wheelman
05-05-13, 22:12
κοίταξε και το πλέγμα/καλώδιο που συνδέει τον κώνο με το πηνίο του.ηχείου

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

giannis_compact
06-05-13, 03:53
Είχα το ίδιο πρόβλημα και τελικά δεν έκανε επαφή ένα καλώδιο από την φύσα που συνδέεται στην πηγή. Κοίταξέ το, κατά 99% είναι από εκεί.

Dermatis
06-05-13, 10:08
Παω για λυσιματα........θα παρω και ενα σπρευ επαφων!
:thanks::thanks::thanks:

mark e92
06-05-13, 10:29
θα το τσεκαρω και αυτο αλλα .....κατι αλλο!
Βρηκα τωρα ενα σετακι pionner 17αρια απλα οχι διααιρουμενα στην αποθηκη και λεω να τα κουμποσω δοκιμαστικα αλλα ειναι απλα ....μπορω να βαλω μονο το μεγαλο και να αφησω το tweeterακι το μαμα πανω? Θα εχω θεμα ?
Και γενικα αμα αλλαξω μπορω να βαλω μονο τα μεγαλα και να αφησω τα tweeter?

Μπορείς απλά θα ενισχυθούν τα πρίμα.

Dermatis
06-05-13, 14:23
Τα ελυσα ολα πεντακαθαρα και ωραια ........τα κουνησα τα καλωδια τα εστριψα μπαμ μπουμ πληρη αναπαρασταση λακουβας ........και δουλευε μια χαρα .....τι να πω το ξαναδεσα και βλεπουμε! Μαλλον το ηχειο πρεπει να ειναι σε χαμηλα ρευματα το κανει ......δεν πρεπει να ειναι η πηγη γτ στο αριστερο καναλι πισω δινει κανονικα χωρις διακοπες χωρις τιποτα !
Θα το παρακολουθησω και θα δω!
:thanks::thanks:

m-power_01
06-05-13, 14:27
άμα θες να κάνεις δοκιμη έλα να σου δωσω μαμα ηχεία. Αμα σου κανουν τα βρισκουμε

Dermatis
06-05-13, 14:38
άμα θες να κάνεις δοκιμη έλα να σου δωσω μαμα ηχεία. Αμα σου κανουν τα βρισκουμε
:thanks::thanks:
Αμα αλλαξω θα βαλω κατι καλυτερο το θεμα ειναι οπως λες η δοκιμη ...... αλλα και το δικο μου μολις το ελυσα ολα καλα ! Εκοψα και και 2 βολτες και με μια δυο παντες περασα και απο λακουβες επιτηδες αλλα ολα καλα τι να πω αμα το ξανακανει θα το κανουμε ετσι οπως λες για να σιγουρευτω οτι φταινε τα ηχεια πριν αγορασω καινουρια! Και παλι Ευχαριστω!

m-power_01
06-05-13, 14:43
:thanks::thanks:
Αμα αλλαξω θα βαλω κατι καλυτερο το θεμα ειναι οπως λες η δοκιμη ...... αλλα και το δικο μου μολις το ελυσα ολα καλα ! Εκοψα και και 2 βολτες και με μια δυο παντες περασα και απο λακουβες επιτηδες αλλα ολα καλα τι να πω αμα το ξανακανει θα το κανουμε ετσι οπως λες για να σιγουρευτω οτι φταινε τα ηχεια πριν αγορασω καινουρια! Και παλι Ευχαριστω!

το καλυτερο είναι κατι σχετικό. Τα φθηνα ''επωνυμα'' ηχεία δεν αποδιδουν απαραιτητα καλυτερα απο τα χαρτινα. Επισης η πηγη είναι χαμηλης ισχυος και ενα πιο σκληρο ηχειο ίσως να μην το οδηγεί καλα

GiorgosN
04-08-13, 13:40
Παιδια εχω και εγω ενα θεματακι με τα ηχεια της 316 ε90 2009 μοντελο.Συγκεκριμενα το ηχειο που ειναι κατω απο το καθισμα του συνοδηγου ειναι νεκρο.Οσο κ αν εστησα αυτι δεν ακουσα το παραμικρο ηχο να βγαζει, αλλα κ αγγιζοντας το επισης δεν παλοταν οπως τα υπολοιπα ηχεια.Τωρα ή τα εφτυσε ή εκτος αν υπαρχει καποια ρυθμιση στο ραδιο ( bussiness cd)που το ενεργοποιει ή οτιδηποτε αλλο που δεν παει το μυαλο μου και παει το δικο σας...

m-power_01
04-08-13, 14:59
Κοίτα το fader και το balance.
Τσέκαρε και τα υπόλοιπα ηχεία .

GiorgosN
04-08-13, 15:48
To fader και το balance τα εχω στη μεση ετσι ωστε να διανεμεται ο ηχος εξισου παντου.Τα υπολοιπα ηχεια οπως ειπα παιζουν καονικα κατι που και το ακουω και το νιωθω στο χερι οταν κουμπαω τα καπακια τους καθως υπαρχει κραδασμος.Λετε να εχει καει??

m-power_01
04-08-13, 19:34
To fader και το balance τα εχω στη μεση ετσι ωστε να διανεμεται ο ηχος εξισου παντου.Τα υπολοιπα ηχεια οπως ειπα παιζουν καονικα κατι που και το ακουω και το νιωθω στο χερι οταν κουμπαω τα καπακια τους καθως υπαρχει κραδασμος.Λετε να εχει καει??

μπορεί...
Μήπως έκανες κάποια εργασία στο αυτοκίνητο και στο μοντάρισμα δεν κούμπωσαν κάποιο φυσάκι?

GiorgosN
04-08-13, 23:35
Τιποτα που να ειναι σε γνωση μου.το αμαξι το εχω μολις 5 μερες!που μπορω να απευθυνθω να βρω μια ακρη?

m-power_01
05-08-13, 03:10
Τιποτα που να ειναι σε γνωση μου.το αμαξι το εχω μολις 5 μερες!που μπορω να απευθυνθω να βρω μια ακρη?

Προτίμησε κάποιο συνεργείο bmw. Να λύσουν το ηχειο να δουν τι τρεχει. Και αν είναι να το αντικαταστήσεις.
Σε ποια περιοχη βρίσκεσαι?

GiorgosN
06-08-13, 10:01
Προτίμησε κάποιο συνεργείο bmw. Να λύσουν το ηχειο να δουν τι τρεχει. Και αν είναι να το αντικαταστήσεις.
Σε ποια περιοχη βρίσκεσαι?

Ειμαι Βυρωνα.Για πες καμια ιδεα προς τα που να παω!!

ntinos
06-08-13, 13:13
Παιδια εχω και εγω ενα θεματακι με τα ηχεια της 316 ε90 2009 μοντελο.Συγκεκριμενα το ηχειο που ειναι κατω απο το καθισμα του συνοδηγου ειναι νεκρο.Οσο κ αν εστησα αυτι δεν ακουσα το παραμικρο ηχο να βγαζει, αλλα κ αγγιζοντας το επισης δεν παλοταν οπως τα υπολοιπα ηχεια.Τωρα ή τα εφτυσε ή εκτος αν υπαρχει καποια ρυθμιση στο ραδιο ( bussiness cd)που το ενεργοποιει ή οτιδηποτε αλλο που δεν παει το μυαλο μου και παει το δικο σας...

Το ηχειο που ειναι κατω απο το καθισμα ειναι υπογουφερ.
Δλδ, ΔΕΝ "παιζει" οπως ενα "παραδοσιακο" ηχειο, αλλα παραγει μονον συγκεκριμενο ευρος συχνοτητων (χαμηλες).

Οποτε:
1. Αυτο που ακουγες δεν ειχε επαρκες χαμηλο για να το ερεθισει
2. Απο το μενου της πηγης, εχει ρυθμιστει να "κοβει" πολυ χαμηλα
3. Εχει αποσυνδεθει απο την πηγη (βγαλμενο βυσμα ή κομμενο καλωδιο)
4. Τα εφτυσε

ntinos
06-08-13, 13:16
ΜΠες στο μενου και βαλε στο τερμα ανοιχτο(+) το bass, και στο τερμα κλειστα(-) τα mid & high.

Βαλε ενα cd και παιξει, και δωσε ενταση.

Πες μας τι εγινε

GiorgosN
06-08-13, 23:09
ΜΠες στο μενου και βαλε στο τερμα ανοιχτο(+) το bass, και στο τερμα κλειστα(-) τα mid & high.

Βαλε ενα cd και παιξει, και δωσε ενταση.

Πες μας τι εγινε

Mid & high εννοεις το treble?
Θα το τσεκαρω κ θα ενημερωσω!Αφου δεν παιζει σαν τα αλλα ηχεια πως θα καταλαβω ομως οτι πραγματι δουλευει?θα βγαζει καποιο υποκωφο ηχο ισως?

GiorgosN
06-08-13, 23:18
Mid & high εννοεις το treble?
Θα το τσεκαρω κ θα ενημερωσω!Αφου δεν παιζει σαν τα αλλα ηχεια πως θα καταλαβω ομως οτι πραγματι δουλευει?θα βγαζει καποιο υποκωφο ηχο ισως?
Επισης τι ειδους μουσικη ειναι καλυτερο να βαλω για να δειξει ξεκαθαρα αν δουλευει ,μπιτακια, λαικα?

Kostas_1
06-08-13, 23:46
Μπασα

send from my S4 mini

ntinos
07-08-13, 00:18
Mid & high εννοεις το treble?
Θα το τσεκαρω κ θα ενημερωσω!Αφου δεν παιζει σαν τα αλλα ηχεια πως θα καταλαβω ομως οτι πραγματι δουλευει?θα βγαζει καποιο υποκωφο ηχο ισως?

Ναι το treble.
Μείωσε το στο τέρμα

ntinos
07-08-13, 00:22
Επισης τι ειδους μουσικη ειναι καλυτερο να βαλω για να δειξει ξεκαθαρα αν δουλευει ,μπιτακια, λαικα?

Κανα bass test.
Κατεβάσεις απο Ίντερνετ (free)

GiorgosN
11-08-13, 18:12
Το προβλημα λυθηκε!Ημουν ισως το 1 στο 1000000 αυτοκινητο που ειχε το ηχειο αλλα ελειπε η καλωδιωση!!λυθηκε το καθισμα για ν φτασουμε στο ηχειο τραβηχτηκε νεα καλωδιωση κ ολα καλα!