PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή καθίσματος



strof
05-05-13, 11:52
Δεν προκειται για bmw αλλα τα καθισματα δεν νομιζω να εχουν τεραστιες διαφορες στην δομη τους ανα μαρκα.
Προκειται λοιπον για το auris που εχω.
Απο την αρχη που το πηρα κουνιοταν η πλατη του καθισματος του οδηγου περιπου 2-3 εκατοστα σε σημειο που να κατανταει εκνευριστικο.
Πηγα στην αντιπροσωπεια η οποια χωρις δευτερη κουβεντα το καλυψε στην εγγυηση. Ηρθε το καινουργιο καθισμα, ολα καλα για 10 μερες περιπου. Μετα παλι τα ιδια. Ξανα αντιπροσωπεια, ξανα εγγυηση...
Για να μην τα πολυλογω εχω αλλαξει με αυτο τον τροπο τρια (!!) καθισματα, τις δυο πρωτες φορες μονο την πλατη, την τελευταια ολοκληρο το καθισμα, μαζι με την ταπετσαρια.
Πριν λιγες μερες ξανα τα ιδια.
Κατεληξα λοιπον πως προκειται για κατσκευαστικο προβλημα το οποιο η αντιπροσωπεια δεν μπορει να μου λυσει αφου το μονο που κανουν ειναι να το αντικαθιστουν με καινουργιο (μεχρι να τελειωσει η εγγυηση και να με ξεφορτωθουν).
Υπαρχει καποιος, εστω στην Αθηνα, που να ασχολειται με καθισματα (οχι ταπετσαριες) μπας και το κολλησω μια και καλη και ησυχασω;
Καμια ιδεα για DIY;

spar@
05-05-13, 12:24
Πανο μπας και το προβλημα δεν ειναι στο καθισμα σκελετο, μιας και σε 10 μερες δεν γινεται να χαλαει ο σκελετος ή να σπαει κατι...
αλλα το προβλημα βρισκεται στους σιδηροδρομους εκει που βιδωνει με το πατωμα του αυτοκινητου....
εχει ραγισει καμια βαση ή σπειρωμα που βιδωνει και ποιανει οταν σου το τοποθετουν αλλα μετα απο λιγο καιρο παλι παιρνει "μποσικα"...

spar@
05-05-13, 12:31
https://www.corollaclub.com/forums/archive/index.php?t-18457.html

....

strof
05-05-13, 13:01
Ξερω γω ρε Σπυρο. Εγω θα ψαξω να το βρω; Γι' αυτο το παω και καλα στους ειδικους και εξειδικευμενους, να το φτιαξουν. Αυτοι το αλλαζουν.
Παντως στο Link που εβαλες φαινεται οτι οντως ειναι κατασκευαστικο λαθος. Αλλα μαλλον οχι της πλατης αλλα της βασης.

spar@
05-05-13, 13:55
Ξερω γω ρε Σπυρο. Εγω θα ψαξω να το βρω; Γι' αυτο το παω και καλα στους ειδικους και εξειδικευμενους, να το φτιαξουν. Αυτοι το αλλαζουν.
Παντως στο Link που εβαλες φαινεται οτι οντως ειναι κατασκευαστικο λαθος. Αλλα μαλλον οχι της πλατης αλλα της βασης.

το λινκ που εβαλα το βρηκα μετα το πρωτο ποστ, και φαινεται να ειναι κατασκευαστικο λαθος!
γιατι εχει εναν μηχανισμο για να μετατοπιζει το καθισμα...
το προβλημα δεν ειναι μονο το προφανεστατο σπασιμο νευρων με κουνημα και θορυβο αλλα οτι στρεβλωνει το καθισμα (σκελετος) και με τον καιρο σπαει και η βαση

Ptboul
08-05-13, 10:37
Εγω θα ψαξω να το βρω;

ναι._



Γι' αυτο το παω και καλα στους ειδικους και εξειδικευμενους, να το φτιαξουν. Αυτοι το αλλαζουν.

Γιατί μόνο αυτό ξέρουν (ή θέλουν) να κάνουν._

Πάντως μη μασάς, στην πενβέ δεν θα στο άλλαζαν καν και θα σε έδιωχναν με το χαμόγελο στα χείλη.

spar@
08-05-13, 19:04
ναι._



Γιατί μόνο αυτό ξέρουν (ή θέλουν) να κάνουν._

Πάντως μη μασάς, στην πενβέ δεν θα στο άλλαζαν καν και θα σε έδιωχναν με το χαμόγελο στα χείλη.

Πανο εδω δεν μπορουν να το διορθωσουν στην τουγιοτα θα το διορθωσει ο αντιπροσωπος ???
αυτος οπως του παιξουν το τουμπερλεκι χορευει...
Στροφ για να μην βγαινουμε εκτος θεματος κανε μια ερωτηση σε ταπετσερηδες στην ΑΘηνα που εχουν παει καποιοι απο εδω μεσα, γιατι ειναι πολυ λεπτο το ζητημα αν εχεις αεροσακους και συστηματα ασφαλειας!

Ptboul
09-05-13, 11:29
Πανο εδω δεν μπορουν να το διορθωσουν στην τουγιοτα θα το διορθωσει ο αντιπροσωπος ???
αυτος οπως του παιξουν το τουμπερλεκι χορευει...


Φυσικά και μπορούν, αλλά το αποφεύγουν, εμείς σαν μαμά όταν μας σκάγανε πάκοι τα τιμολόγια, απο τους αντιπροσώπους, των εγγυήσεων λέγαμε αμάν αμάν.

Αυτό που λογικά πρέπει να γίΝει είναι να αλλάξουν το μεταλλικο πλαισιο του καθισματος και θα σταματήσει ο θόρυβος.

strof
09-10-13, 07:38
Μετά από αρκετό καιρό και μεγάλη ταλαιπωρία επανέρχομαι στο θέμα.
Το θέμα με το κάθισμα δεν λύνεται, αφού ήδη το άλλαξα τρεις φορές και πάλι τα ίδια.
Έψαξα για aftermarket για να τελειώνω, διαπίστωσα όμως πως όλα αυτά έχουν σοβαρές ελλείψεις. Δεν έχουν αερόσακο και δεν ρυθμίζονται στο ύψος.
Έτσι λοιπόν αποφάσισα να βάλω κάποιο από άλλη μάρκα από μαγαζιά με μεταχειρισμένα.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν τα δύο μπροστά από Ε90 μπαίνουν στον κουβά που έχω;
Θα πρέπει να φτιάξω μια custom βάση και μπαίνουν;
Η φύσα του αερόσακου είναι η ίδια για όλα τα οχήματα, οπότε θα λειτουργεί κανονικά;

aristent
09-10-13, 07:45
αφου μας ειπες στη συναντηση οτι τουλαχιστον του οδηγου διορθωθηκε,τι εγινε, ξαναχαλασε?

strof
09-10-13, 08:00
Δεν ειναι μονο οτι κουνιεται Αρη. Δεν εχει σωστο σχεδιασμο και με ποναει η μεση. Στην αρχη δεν του εδινα σημασια ή νομιζα πως ειναι ιδεα μου. Τωρα ομως που κανω καθημερινα 400 χλμ με αλλο αυτοκινητο το καταλαβα. Ολη μερα στο αλλο και κατεβαινω ξεκουραστος. 10 λεπτα στο δικο μου και με ποναει η μεση. Δεν εχει στηριξη της μεσης χαμηλα στο σημειο που ενωνεται η πλατη με την βαση.
Θα περασω απο το μαγαζι να το δεις.

Sent from my AMOI N828 using Tapatalk 4

deepBLUE
09-10-13, 11:29
Ελα να παμε παρεα στο Βρανακη στα Καμινια στο Πειραια .