PDA

Επιστροφή στο Forum : Dynavin πρόβλημα



Toulkias
29-04-13, 22:58
Καλησπέρα παιδιά.προσφατα αγόρασα μια dynavin οθόνη για το Ε90.Λειτουργικα όλα πανε καλα αλλα βγάζει πολυ θόρυβο απο το ανεμιστήρακι που υπάρχει στο πίσω μέρος για να ψυχεται.δοκιμασα όπως μου είπαν απο την αντιπροσωπεία και εδω στη Θεσσαλονίκη αλλα και απο την Αθήνα που ρώτησα να ρίξω σπρέι σιλικονης.αλλα μάταια.Επισης μου πρότειναν και οι 2 να κόψω το καλώδιο του ανεμιστηρα και να μην λειτουργεί:facepalm:
Δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα ρε παιδιά αυτο στην οθόνη απο άποψη υπερθέρμανσης????
Λίγο τα φώτα σας!
Έστειλα και στην dynavin ένα mail να μου πουν την άποψη τους για την απομόνωση του ανεμηστηρα και αυτή ήταν η απάντηση τους
(I think that advice is fine.  Dynavin eliminated the fan eventually anyway)

sierra
29-04-13, 23:21
Ρώτα εδώ εχει κάνει προσφορά στο Φόρουμ και έχει την DYNAVIN στην Αθήνα. Ζήτα το Θωμά:
https://autosynthesis.car.gr/parts/

mark e92
30-04-13, 16:07
Το dynavin είναι αυτό που μπαίνει στην θεση του rcd κάτω χαμηλά;;;;
Τι σου απάντησαν τελικά;

zgouriazmenos
30-04-13, 22:41
ΜΗΝ καταργήσεις το ανεμιστηράκι.
1) Αγόρασε μόνος σου ένα άλλο αθόρυβο και πήγαινε τους το να στο αλλάξουν.
2) Ανέβασε λίγο την ένταση να μην το ακούς ;)

Toulkias
01-05-13, 07:28
ΜΗΝ καταργήσεις το ανεμιστηράκι.
1) Αγόρασε μόνος σου ένα άλλο αθόρυβο και πήγαινε τους το να στο αλλάξουν.
2) Ανέβασε λίγο την ένταση να μην το ακούς ;)

Δεν θα το καταργησω,αγορασα και εβαλα αλλο το οποιο κανει σχεδον τον ιδιο θορυβο.Αρα ο θορυβος προερχεται απο τα ανοιγματα που εχει πανω στις ψυκτρες για να βγαινει η θερμοτητα.Εαν κλεισω με το χερι μου το ενα ανοιγμα μειωνεται αισθητα ο θορυβος,αρα θα βρω καποια πατεντα να καλυψω το ενα ανοιγμα και ετσι ουτε θα καταργησω τον ανεμιστηρα αλλα θα μειωσω και το θορυβο.

Toulkias
01-05-13, 07:29
Ρώτα εδώ εχει κάνει προσφορά στο Φόρουμ και έχει την DYNAVIN στην Αθήνα. Ζήτα το Θωμά:
https://autosynthesis.car.gr/parts/

Αυτοι μου προτειναν να το καταργησω λεγωντας οτι δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα.:shok:

Toulkias
01-05-13, 07:31
Το dynavin είναι αυτό που μπαίνει στην θεση του rcd κάτω χαμηλά;;;;
Τι σου απάντησαν τελικά;

Η dynavin ειναι εταιρια με multimedia αυτοκινητων.Την απαντηση τους την εχω γραψει στην αρχη.

mark e92
01-05-13, 08:54
Η λυση που σου είπαν ήταν να βγει ο ανεμιστήρας... Φοβερο!!!!

Toulkias
01-05-13, 12:48
Η λυση που σου είπαν ήταν να βγει ο ανεμιστήρας... Φοβερο!!!!

Kι ομως ναι.Αυτό μου πρότειναν και από την μαμά εταιρία και απο τον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα....Φοβεροοοο.
Δεν βαριέσαι να πουλήσουν θέλουν και αυτοί.

zgouriazmenos
01-05-13, 22:34
Δεν θα το καταργησω,αγορασα και εβαλα αλλο το οποιο κανει σχεδον τον ιδιο θορυβο.Αρα ο θορυβος προερχεται απο τα ανοιγματα που εχει πανω στις ψυκτρες για να βγαινει η θερμοτητα.Εαν κλεισω με το χερι μου το ενα ανοιγμα μειωνεται αισθητα ο θορυβος,αρα θα βρω καποια πατεντα να καλυψω το ενα ανοιγμα και ετσι ουτε θα καταργησω τον ανεμιστηρα αλλα θα μειωσω και το θορυβο.

thumb
Βάλε καμιά φωτό όταν μπορέσεις..

Autosynthesis
03-05-13, 19:44
κυριε γιωργο μετα λυπης μου διαπιστωνω οτι και μετα την αγορα που κανατε απο το καταστημα μας εξακολουθειτε να ειστε δυσπιστος και καχυποπτος.Το γεγονος με στενοχωρει διοτι λογω του bmw fans απο το οποιο εχω παρα πολλες συμπαθειες αγορασατε μια μοναδικη συσκευη σε τιμη που κανει ενα r/cd της bmw σαν μεταχειρισμενο και οχι ενα multimedia dynavin και ειδικα το δικο σας το οποιο ειναι σε υπεραριστη κατσταση(αγραντζουνιστο).Ν παρουμε τα πραγματα με τη σειρα τους 1ον δεν το τοποθετησε εξειδικευμενος τοποθετητης οπως σας συμβουλεψα κατα την αγορα .
Και 2ον καλο θα ηταν να εμπιστευεστε την αποψη μας σαν τεχνικοι και αντιπροσωποι αυτου του τοσο ειδικου προιοντος, αλλωστε για το θεμα με τον ανεμιστηρα σας απαντησαν και απο το εργοστασιο με τον ιδιο τροπο που σας απαντησα κι εγω.
Εχουμε πολυ καλο ονομα στην αγορα των multimedia με εκατονταδες ευχαριστημενους πελατες ακομη και μεσα απο το χωρο τον οποιο μιλαμε τωρα.
Γι αυτο θα σας παρακαλουσα να πειτε μια καλη κουβεντα αντι να διαβαλετε εμας και το μοναδικα αψογο προιον το οποιο διαθετουμε στην ελληνικη αγορα ευχαριστω πολυ autosynthesis

bill_m3
03-05-13, 20:11
Φίλε μου αν σου έλεγαν να βγάλεις τον ανεμιστήρα π.χ. από το ψυγείο του αυτοκινήτου σου που μόλις πήρες, δεν θα ήσουν δύσπιστος????
Το ίδιο κάνει και ο φίλος πιο πάνω.....

sv2qo
03-05-13, 23:56
Απλά όπως έγραψες παραπάνω, κλείσε το μισό απο τα 4 ανοίγματα που έχει ο ανεμιστήρας με κάποιο πλαστικό, και ο θόρυβος θα μειωθεί.
https://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=10042&highlight=dynavin


Τα άλλα περί κατάργησης του ανεμιστήρα απλά προσβάλουν την νοημοσύνη μου.

Toulkias
07-05-13, 09:19
κυριε γιωργο μετα λυπης μου διαπιστωνω οτι και μετα την αγορα που κανατε απο το καταστημα μας εξακολουθειτε να ειστε δυσπιστος και καχυποπτος.Το γεγονος με στενοχωρει διοτι λογω του bmw fans απο το οποιο εχω παρα πολλες συμπαθειες αγορασατε μια μοναδικη συσκευη σε τιμη που κανει ενα r/cd της bmw σαν μεταχειρισμενο και οχι ενα multimedia dynavin και ειδικα το δικο σας το οποιο ειναι σε υπεραριστη κατσταση(αγραντζουνιστο).Ν παρουμε τα πραγματα με τη σειρα τους 1ον δεν το τοποθετησε εξειδικευμενος τοποθετητης οπως σας συμβουλεψα κατα την αγορα .
Και 2ον καλο θα ηταν να εμπιστευεστε την αποψη μας σαν τεχνικοι και αντιπροσωποι αυτου του τοσο ειδικου προιοντος, αλλωστε για το θεμα με τον ανεμιστηρα σας απαντησαν και απο το εργοστασιο με τον ιδιο τροπο που σας απαντησα κι εγω.
Εχουμε πολυ καλο ονομα στην αγορα των multimedia με εκατονταδες ευχαριστημενους πελατες ακομη και μεσα απο το χωρο τον οποιο μιλαμε τωρα.
Γι αυτο θα σας παρακαλουσα να πειτε μια καλη κουβεντα αντι να διαβαλετε εμας και το μοναδικα αψογο προιον το οποιο διαθετουμε στην ελληνικη αγορα ευχαριστω πολυ autosynthesis

Μα και ο εξειδικευμενος τοποθετητης εδώ στη Θεσσαλονίκη μου πρότεινε το ίδιο πράμα με εσάς!Ποτε δεν είπα ότι η οθόνη δεν είναι άψογη η ότι δεν δουλεύει.απλα προσπαθώ εδώ και μέρες να λυσω το πρόβλημα με τον ανεμιστηρα,και επιτέλους να την ευχαριστηθω.Εαν κόψω τον ανεμιστηρα όπως μου προτείνεται και καεί από υπερθέρμανση η παρουσίαση οποιαδήποτε δυσλειτουργία η Εταιρια σας θα μου την αντικαταστήσει;Σαφώς και όχι!Ευχαριστω πολύ.

Toulkias
07-05-13, 09:30
thumb
Βάλε καμιά φωτό όταν μπορέσεις..

Σύντομα θα ανεβασω φωτό.thumb

Stathis
07-05-13, 09:59
Νομιζω οτι αφου ο αντιπροσωπος προτεινει μια συγκεκριμενη τεχνικη λυση ειναι και υπευθυνος αν δημιουργηθει καποιο προβλημα λογω αυτης της συμβουλης.

Δεν μπορω να καταλαβω, αν δεν εμπιστευστε τον κατασκευαστη του προϊοντος και τον αντιπροσωπο, τοτε τι το αγοραζετε?

Και τι περιμενετε, μεσα σε ενα φορουμ καποιοι ασχετοι με το αντικειμενο να σας δωσουν εγκυροτερες λυσεις απο το ιδιο το εργοστασιο?

mark e92
07-05-13, 10:09
Δεν θα το καταργησω,αγορασα και εβαλα αλλο το οποιο κανει σχεδον τον ιδιο θορυβο.Αρα ο θορυβος προερχεται απο τα ανοιγματα που εχει πανω στις ψυκτρες για να βγαινει η θερμοτητα.Εαν κλεισω με το χερι μου το ενα ανοιγμα μειωνεται αισθητα ο θορυβος,αρα θα βρω καποια πατεντα να καλυψω το ενα ανοιγμα και ετσι ουτε θα καταργησω τον ανεμιστηρα αλλα θα μειωσω και το θορυβο.

Τώρα που του έβαλες χέρι δεν υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση?

Toulkias
07-05-13, 10:39
Νομιζω οτι αφου ο αντιπροσωπος προτεινει μια συγκεκριμενη τεχνικη λυση ειναι και υπευθυνος αν δημιουργηθει καποιο προβλημα λογω αυτης της συμβουλης.

Δεν μπορω να καταλαβω, αν δεν εμπιστευστε τον κατασκευαστη του προϊοντος και τον αντιπροσωπο, τοτε τι το αγοραζετε?

Και τι περιμενετε, μεσα σε ενα φορουμ καποιοι ασχετοι με το αντικειμενο να σας δωσουν εγκυροτερες λυσεις απο το ιδιο το εργοστασιο?

Συγνώμη αλλά εάν ο έμπορος μου έλεγε ότι κάνει θόρυβο όταν δουλεύει το ανεμιστηρακι πολύ απλά δεν θα το έπαιρνα.το μηχάνημα το πήρα μεταχειρισμένο.Και κάτι άλλο το οποίο δεν ανέφερα είναι ότι από τους αντιπροσώπους που υπάρχουν μέσα στην ιστοσελίδα της dynavin επικοινωνησα με όλους και οι μισοί μου είπαν κοψτο το ανεμιστηρακι και οι άλλοι μισοί μην το κόβεις!πως λοιπόν να τους εμπιστευθεί κανείς;Και φίλε μου δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο ο πωλητής θα αναλάβει την ευθύνη της συμβουλης του καθότι όπως είπα πριν την αγόρασα μεταχειρισμενη!

Toulkias
07-05-13, 10:41
Τώρα που του έβαλες χέρι δεν υπάρχει πρόβλημα με εγγύηση?

Δεν έχει καμία εγγύηση το μηχάνημα.ειναι μεταχειρισμένο.

Stathis
07-05-13, 13:25
Αν το αγορασες μεταχειρισμενο αλλαζει το πραγμα.
Πηγαινε το πισω αν το δεχεται αυτος που το πηρες.

mark e92
07-05-13, 14:06
Λογικα τωρα που αρχίζουν οι ζεστες θα εχει προβλημα χωρις ανεμιστηρα.

Toulkias
07-05-13, 14:30
Αν το αγορασες μεταχειρισμενο αλλαζει το πραγμα.
Πηγαινε το πισω αν το δεχεται αυτος που το πηρες.

Δεν νομίζω να το δέχεται πίσω.θα το φτιάξω όμως το πρόβλημα που θα παει.Οπως είπα πριν το μηχάνημα δουλεύει άψογα απλά έχει το θέμα με τον ανεμιστηρα.και όντως είναι αγρατζουνιστο

Toulkias
07-05-13, 14:30
Λογικα τωρα που αρχίζουν οι ζεστες θα εχει προβλημα χωρις ανεμιστηρα.

Δεν το συζητάμε αυτό. Σίγουρα

E46-31
11-05-13, 21:28
σε πλακέτα με mosfet τρανζιστορ ενίσχυσης να βγάλεις το ανεμιστηρακι ψυξης δεν νομιζω να το προτεινε καποιος εξειδικευμενος τεχνικος,μαλλον πωλητης θα το πρότεινε.Κρίμα

www.alphadigital.gr

E461800
12-05-13, 20:58
Mήν κάνεις κανένα αστείο και βγάλεις η κλείσης καμιά περσίδα απο το ανεμιστηράκι θα το πάρεις στο χέρι !!!! μέτα από λιγο καιρό ,αντίθετα εάν θέλεις να το έχεις δώστου αέρα !!Μήν του κόβεις .....Τήν θερμοκρασία την βγάζει απο την οθόνη ...

E461800
12-05-13, 20:59
σε πλακέτα με mosfet τρανζιστορ ενίσχυσης να βγάλεις το ανεμιστηρακι ψυξης δεν νομιζω να το προτεινε καποιος εξειδικευμενος τεχνικος,μαλλον πωλητης θα το πρότεινε.Κρίμα

www.alphadigital.gr

++++++++10000000000000000 :thumbsup:

E461800
12-05-13, 21:01
Καλησπέρα παιδιά.προσφατα αγόρασα μια dynavin οθόνη για το Ε90.Λειτουργικα όλα πανε καλα αλλα βγάζει πολυ θόρυβο απο το ανεμιστήρακι που υπάρχει στο πίσω μέρος για να ψυχεται.δοκιμασα όπως μου είπαν απο την αντιπροσωπεία και εδω στη Θεσσαλονίκη αλλα και απο την Αθήνα που ρώτησα να ρίξω σπρέι σιλικονης.αλλα μάταια.Επισης μου πρότειναν και οι 2 να κόψω το καλώδιο του ανεμιστηρα και να μην λειτουργεί:facepalm:
Δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα ρε παιδιά αυτο στην οθόνη απο άποψη υπερθέρμανσης????
Λίγο τα φώτα σας!
Έστειλα και στην dynavin ένα mail να μου πουν την άποψη τους για την απομόνωση του ανεμηστηρα και αυτή ήταν η απάντηση τους
(I think that advice is fine.  Dynavin eliminated the fan eventually anyway)



Δέν είναι πρόβλημα και δέν θα βρείς ανεμιστηράκι αθόρυβο!!Όλα τα κινέζικα βγάζουνε αυτο το θόρυβο...

Toulkias
13-05-13, 14:43
σε πλακέτα με mosfet τρανζιστορ ενίσχυσης να βγάλεις το ανεμιστηρακι ψυξης δεν νομιζω να το προτεινε καποιος εξειδικευμενος τεχνικος,μαλλον πωλητης θα το πρότεινε.Κρίμα

www.alphadigital.gr

Και Θεσσαλονικη αλλα και Αθηνα μιλησα με Τεχνικο φιλε μου.Τι να πεις...Υποτιθεται ειναι οι αντιπροσωποι της Dynavin.:facepalm:

gant
13-05-13, 14:54
Δέν είναι πρόβλημα και δέν θα βρείς ανεμιστηράκι αθόρυβο!!Όλα τα κινέζικα βγάζουνε αυτο το θόρυβο...

Μη είσαι και απόλυτος, στο δικό μου που χω 3 χρόνια, δεν ακούγεται απολύτως τίποτα, αλλά και σε άλλους συμφορουμίτες με 46αρια, δεν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο.
Πιθανόν το συγκεκριμένο μοντέλο για 90αρι να χει το θέμα.

fanisk
13-05-13, 15:28
Ουτε το δικο μου Dynavin (Ε46) εχει προβλημα.. ακομα. Φτου φτου. Στο Θωμα το εβαλα αλλα ηταν καινουριο οχι μεταχ.

mark e92
13-05-13, 16:24
Αν μπορει ας τραβηξει σωληνακι απο το ΑC (:no:?????)

Toulkias
13-05-13, 17:28
Το θέμα με το θόρυβο λύθηκε παιδιά.Καλυψα το ένα από τα 4 ανοίγματα του και ηρεμησε.δουλευει κανονικοτατα ο νέος ανεμιστήρας και η ψύξη επιτυγχάνεται.Θελω την βοήθεια σας όμως για το που θα πάρω μόνιμο ρεύμα ούτως ώστε να μην χάνονται οι μνήμες στο BMW E90.οποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Dermatis
13-05-13, 17:41
Χαιρομαι που βρηκες λυση.....και ελπιζω να μην εχεις κανα προβλημα στο μελλον!
Οσο για μονιμο ρευμα......θα σου πω την εμπειρια μου απο το 46αρι!
Ανοιγεις την ασφαλειοθηκη σβηνεις/ κλεινεις βγαζεις κλειδι......παιρνεις ενα πολυμετρο και δες απο τις κενες θεσεις ή και απο τις γεματες με ασφαλειες καποια που δινει ρευμα! Επειτα παρε ενα καλωδιο απο εκει με μια 5αρα ή 10αρα ασφαλεια.....και μια γειωση απο τον αναπτηρα και εισαι κομπλε!
Αν δεν μπορεις να το κανεις ενας οποιοσδηποτε ηλεκτρολογος θα στο κανει!
Ααααα και τσεκαρε αν μπορεις να παρεις απο τον αναπτηρα κατευθειαν τουλαχιστον στο 46αρι εχει μονιμα ρευμα ο αναπτηρας!

Toulkias
13-05-13, 18:06
Χαιρομαι που βρηκες λυση.....και ελπιζω να μην εχεις κανα προβλημα στο μελλον!
Οσο για μονιμο ρευμα......θα σου πω την εμπειρια μου απο το 46αρι!
Ανοιγεις την ασφαλειοθηκη σβηνεις/ κλεινεις βγαζεις κλειδι......παιρνεις ενα πολυμετρο και δες απο τις κενες θεσεις ή και απο τις γεματες με ασφαλειες καποια που δινει ρευμα! Επειτα παρε ενα καλωδιο απο εκει με μια 5αρα ή 10αρα ασφαλεια.....και μια γειωση απο τον αναπτηρα και εισαι κομπλε!
Αν δεν μπορεις να το κανεις ενας οποιοσδηποτε ηλεκτρολογος θα στο κανει!
Ααααα και τσεκαρε αν μπορεις να παρεις απο τον αναπτηρα κατευθειαν τουλαχιστον στο 46αρι εχει μονιμα ρευμα ο αναπτηρας!

Λες να δίνει μόνιμο;άντε να δούμε!

zgouriazmenos
13-05-13, 18:17
Μετά απο 10 λεπτά περίπου αφού κλειδώσεις κόβει το ρεύμα και απο το αναπτηράκι για λόγους ασφαλείας κ κατανάλωσης.

mitsos_chania
13-05-13, 18:19
Μηπως εχει γινει κατι λαθος και χανει τις μνημες?Κανονικα δεν επρεπε να τις κραταει?

Dermatis
13-05-13, 19:10
Μαλιστα δεν το ηξερα! .......αμα το ηξερα δεν θα ειχα μπει στην διαδικασια να τραβηξω ρευμα που να κλεινει με το σβησιμο!
:thanks::thanks:
Πλακα πλακα ....οντως δεν επρεπε να κρατα μνημες?

Toulkias
13-05-13, 19:50
Η BMW δίνει ρεύμα από κάποιο σημείο το οποίο δεν κόβεται μετά από κανά 10 λεπτό.δεν έχει να κάνει με το dynavin.το πρόβλημα είναι από ποιο σημείο ακριβώς;άντε ρε παιδιά κανένας με περισσότερες γνώσεις

zgouriazmenos
13-05-13, 19:58
Απο την ασφάλεια του συναγερμού ίσως να έκανες δουλεια

E461800
14-05-13, 07:10
Γιατί να χάνεις τις μνήμες ! Δέν θα έπρεπε ?? Πώς το έχεις συνδέση το DYNAVIN???
Τα ρωτάω διότι κουμπωνει κατευθείαν με αντάπτωρα ή κατευθείαν στην φίσσα του αυτοκινήτου !! Τόν αντάπτορα τον έχει μέσα στο κουτί του ..Δέν χρειάζεται κάποια πατέντα κόψε ράψε !!

https://viewitem.eim.ebay.gr/Dynavin-DVNE60-D99-Navigation-AddOn-GPS-iPod-Bluetooth-E90-E92-CCC-BMW-/261214161094/item

Εάν έχει αυτά τα καλλώδια δέν χρειάζεται να κόψεις και να ράψεις τίποτα !! Τα κουμπώνεις και είσαι έτοιμος ....

E461800
14-05-13, 07:20
https://www.youtube.com/watch?v=yBIkgfKVKrQ


Δές και αυτό το βιντεάκι για να καταλάβεις ,δέν βλέπω να κόβει κάτι ??:original: στο 2.38....... απλώς κουμπώνει φύσσες ...... κόψε ράψε γινέται έαν έχεις ενισχυτές και θές να πάρεις την εντολή με το άνοιγμα να ανοίγει ο ενισχυτής και γίνεται ένα κόλημα στο κασσετόφωνο όχι στα καλλωδια του αυτοκινήτου .... Πιστέυω να βοήθησα .....

Toulkias
14-05-13, 11:58
https://www.youtube.com/watch?v=yBIkgfKVKrQ


Δές και αυτό το βιντεάκι για να καταλάβεις ,δέν βλέπω να κόβει κάτι ??:original: στο 2.38....... απλώς κουμπώνει φύσσες ...... κόψε ράψε γινέται έαν έχεις ενισχυτές και θές να πάρεις την εντολή με το άνοιγμα να ανοίγει ο ενισχυτής και γίνεται ένα κόλημα στο κασσετόφωνο όχι στα καλλωδια του αυτοκινήτου .... Πιστέυω να βοήθησα .....

το βιντεο καλο αλλα δεν τοποθετει στο αμαξι το ιδιο Πραμα.Εμενα ειναι μια σκετη οθονη 2din της dynavin και η συνδεσμολιγια ειναι διαφορετικη.Δεν παιρνει ρευμα απο την φυσα κατευθειαν νομιζω

E461800
14-05-13, 12:49
Νομίζεις λοιπόν ?? Οτι και εάν θα χρειαστείς θα το πάρεις απο την φύσσα με αντάπτορα !! Θά τον αγοράσεις απο την Dynavin πατέντα δέν χρειάζεται ,σίγουρα υπάρχει εξάρτημα .Αλλά δέν καταλαβαινω ! Μόνο σκέτη οθόνη ??? USB - NAVI- DVD Πώς τα παίζει ??? Η εγώ δέν έχω καταλάβει

https://viewitem.eim.ebay.gr/DYNAVIN-Multimedia-BMW-E60E90E91E92-NAVIGATION-SYSTEM-2-DIN-DVBT-DAB/160935496885/item

Αυτό έχεις αγοράσει ????

Toulkias
14-05-13, 13:34
Νομίζεις λοιπόν ?? Οτι και εάν θα χρειαστείς θα το πάρεις απο την φύσσα με αντάπτορα !! Θά τον αγοράσεις απο την Dynavin πατέντα δέν χρειάζεται ,σίγουρα υπάρχει εξάρτημα .Αλλά δέν καταλαβαινω ! Μόνο σκέτη οθόνη ??? USB - NAVI- DVD Πώς τα παίζει ??? Η εγώ δέν έχω καταλάβει

https://viewitem.eim.ebay.gr/DYNAVIN-Multimedia-BMW-E60E90E91E92-NAVIGATION-SYSTEM-2-DIN-DVBT-DAB/160935496885/item

Αυτό έχεις αγοράσει ????

οχι δεν καταλαβες καλα.Εχω αγορασει αυτο.
https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=499038

mark e92
14-05-13, 15:28
Πολύ ωραίο!!!
Ποσο κοστίζει καινούργιο;
Υπάρχουν και μεταχειρισμένα;;;

Toulkias
14-05-13, 17:34
Πολύ ωραίο!!!
Ποσο κοστίζει καινούργιο;
Υπάρχουν και μεταχειρισμένα;;;

Η καινουρια πλατφόρμα είναι ίδια στην όψη αλλά έχει πολύ πιο μοντέρνο μενού.νομιζω ότι είναι android.η τιμή της αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 700 ευρώ η και παραπάνω.εγω την δικιά μου που είναι το προηγούμενο μοντέλο την πήρα στα 400.Σαν καινούργια είναι όμως.

E461800
14-05-13, 22:18
οχι δεν καταλαβες καλα.Εχω αγορασει αυτο.
https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=499038

Ωραία τότε ακολουθα το συνδεσμο που σου έστειλα παραπάνω ,κάνε ότι κάνει ,δέν υπάρχει κατι άλλο . Η ανέβασε το μάνουαλ να σου πώ ...

Andri
14-05-13, 22:41
Πολύ ωραίο!!!
Ποσο κοστίζει καινούργιο;
Υπάρχουν και μεταχειρισμένα;;;

Ίδιο με αυτό που έβαλα και εγώ είναι...είναι πολύ ωραίο και έχεις μέχρι και TV για τις στάσεις-αναμονή....
usb , card,aux(ακόμα δεν το σύνδεσα) ,internet(δεν μπήκα-για να πω δυνατότητες) , Navi, bluetooth, camera (extra-αν θέλεις για παρκάρισμα) και και και


Υ.Γ και εγώ μεταχ το πήρα με ελάχιστη χρήση καθώς το ξήλωσε και έβαλε το ΟΕΜ με ταμπλώ κτλπ ο κύριος που το είχε :thumbsup:

Toulkias
14-05-13, 22:46
Ίδιο με αυτό που έβαλα και εγώ είναι...είναι πολύ ωραίο και έχεις μέχρι και TV για τις στάσεις-αναμονή....
usb , card,aux(ακόμα δεν το σύνδεσα) ,internet(δεν μπήκα-για να πω δυνατότητες) , Navi, bluetooth, camera (extra-αν θέλεις για παρκάρισμα) και και και


Υ.Γ και εγώ μεταχ το πήρα με ελάχιστη χρήση καθώς το ξήλωσε και έβαλε το ΟΕΜ με ταμπλώ κτλπ ο κύριος που το είχε :thumbsup:

Πόσο εάν επιτρέπεται ;

Andri
14-05-13, 22:49
Θελω την βοήθεια σας όμως για το που θα πάρω μόνιμο ρεύμα ούτως ώστε να μην χάνονται οι μνήμες στο BMW E90.οποιος ξέρει ας βοηθήσει.

Ποιες μνήμες σου χάνονται φίλε?
Το αμάξι είναι με το σύστημα start/stop και όταν σβήνει και ξανανάβει χάνει το σταθμό στο ράδιο, αυτό εννοείς ? Ή κάτι άλλο?

D90 πλατφόρμα δεν φοράει το dynavin?

Andri
14-05-13, 22:53
Πόσο εάν επιτρέπεται ;

Μαζί με το τασάκι που παρήγγειλα εγώ για τα κουμπιά του start/stop (ο προηγούμενος είχε 335 οπότε δεν το χρειαζόταν)
+τοποθέτηση κτλπ είχε βγει κοντά στα 600 αν θυμάμαι καλά...καινούργιο τότε κόστιζε 900+ όμως...

Toulkias
15-05-13, 08:26
Ποιες μνήμες σου χάνονται φίλε?
Το αμάξι είναι με το σύστημα start/stop και όταν σβήνει και ξανανάβει χάνει το σταθμό στο ράδιο, αυτό εννοείς ? Ή κάτι άλλο?

D90 πλατφόρμα δεν φοράει το dynavin?

Καλημερα.
Οχι ειναι χωρις το συστημα start-stop.Μου χανονται ολες οι ρυθμισεις που κανω στην οθονη και ολοι οι ραδιοφωνικοι σταθμοι που εχω βαλει στις μνημες.Κοινως δεν κραταει μονιμο ρευμα.Δεν ξερω πια πλατφορμα φοραει.

Toulkias
15-05-13, 08:27
Μαζί με το τασάκι που παρήγγειλα εγώ για τα κουμπιά του start/stop (ο προηγούμενος είχε 335 οπότε δεν το χρειαζόταν)
+τοποθέτηση κτλπ είχε βγει κοντά στα 600 αν θυμάμαι καλά...καινούργιο τότε κόστιζε 900+ όμως...

Καλη τιμη μου ακουγεται.

Andri
15-05-13, 20:34
Οχι ειναι χωρις το συστημα start-stop.Μου χανονται ολες οι ρυθμισεις που κανω στην οθονη και ολοι οι ραδιοφωνικοι σταθμοι που εχω βαλει στις μνημες.Κοινως δεν κραταει μονιμο ρευμα.Δεν ξερω πια πλατφορμα φοραει.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό...
Αν έχει πορτοκαλί στρόγγυλο μενού λογικά έχεις την D90 .
Που έκανες τοποθέτηση? έβαλες όλα τα παρελκόμενα ή σου περίσσεψαν φίσσες καλωδιώσεις κτλπ ? (αν την έκανες μόνος σου και όχι σε αντιπρόσωπο dynavin)

Andri
15-05-13, 20:38
Καλη τιμη μου ακουγεται.

Για τις δυνατότητες που έχει μια χαρά τιμή μου φαίνεται,
Navi που το χρησιμοποιώ όποτε πάω σε άγνωστες περιοχές(αρκετά συχνά)
και τα υπόλοιπα που ανέφερα παραπάνω ...είναι ένα ολοκληρωμένο πακέτο για κάποιον που δεν θέλει να ξηλώσει το αμάξι του για να μπλέξει με την τοποθέτηση του ΟΕΜ....

Toulkias
16-05-13, 08:34
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό...
Αν έχει πορτοκαλί στρόγγυλο μενού λογικά έχεις την D90 .
Που έκανες τοποθέτηση? έβαλες όλα τα παρελκόμενα ή σου περίσσεψαν φίσσες καλωδιώσεις κτλπ ? (αν την έκανες μόνος σου και όχι σε αντιπρόσωπο dynavin)

Την τοποθετησα μονος αλλα το ρευμα μου το τραβηξε μαγαζι με ηχητικα.Παρολα αυτα παλι μετα απο ωρα χανει τις μνημες.Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η οθονη λες?δεν εχει περισεψει κανενα καλωδιο ουτε καμια φισα.

E461800
16-05-13, 08:40
Την τοποθετησα μονος αλλα το ρευμα μου το τραβηξε μαγαζι με ηχητικα.Παρολα αυτα παλι μετα απο ωρα χανει τις μνημες.Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η οθονη λες?δεν εχει περισεψει κανενα καλωδιο ουτε καμια φισα.

Δέν χρειάζεται να τραβήξεις κανένα ρέυμα , απλά κουμπώνεις τις φύσσες που έχει μέσα στο πακέτο .Κάτι δέν έχει γίνει σωστά ...στη συνδεσμολόγία ή κοιτα μήπως έχει καμιά ασφάλεια μόνο για τις μνήμες ..[Δέν το νομίζω βέβαια ]...

Andri
16-05-13, 22:14
Την τοποθετησα μονος αλλα το ρευμα μου το τραβηξε μαγαζι με ηχητικα.Παρολα αυτα παλι μετα απο ωρα χανει τις μνημες.Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα η οθονη λες?δεν εχει περισεψει κανενα καλωδιο ουτε καμια φισα.

Εγώ που είδα πως μπήκε η δική μου σε αντιπρόσωπο dynavin δεν παρατήρησα να τραβάει ρεύμα...μόνο φίσες και κούμπωμα... Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τη δουλειά τους...

sv2qo
16-05-13, 23:02
Διάβασε προσεκτικά το παρακάτω DIY και θα σου λυθεί το πρόβλημα με τις μνήμες.
https://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=10042&highlight=dynavin

E461800
17-05-13, 08:33
Διάβασε προσεκτικά το παρακάτω DIY και θα σου λυθεί το πρόβλημα με τις μνήμες.
https://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=10042&highlight=dynavin

Δέν μπορώ να μπώ και να δώ ....

Toulkias
17-05-13, 13:44
Διάβασε προσεκτικά το παρακάτω DIY και θα σου λυθεί το πρόβλημα με τις μνήμες.
https://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=10042&highlight=dynavin

ουτε και εγω μπαινω.

wheelman
17-05-13, 14:21
Δέν μπορώ να μπώ και να δώ ....


ουτε και εγω μπαινω.

προφανώς ο φίλος,
ανήκει στα λίγα μέλη που δέν πήγαν για μπάνιο
thumbthumbthumb

mark e92
17-05-13, 15:53
Διάβασε προσεκτικά το παρακάτω DIY και θα σου λυθεί το πρόβλημα με τις μνήμες.
https://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=10042&highlight=dynavin

Aφου δεν υπαρχει πλεον forum ειναι μονο για 5-10 κολλητους!!!

mark e92
17-05-13, 15:55
προφανώς ο φίλος,
ανήκει στα λίγα μέλη που δέν πήγαν για μπάνιο
thumbthumbthumb

Δεν πηγε κανεις για μπανιο μια ωραια μερα ειπαν ΤΕΛΟΣ.

wheelman
17-05-13, 16:19
Δεν πηγε κανεις για μπανιο μια ωραια μερα ειπαν ΤΕΛΟΣ.

Το λινκ που εβαλε ο φιλος παραπανω, ειναι απο το φορουμ που εξακολουθει να ειναι "πανω",ασχετως αν μπαναραν ολο τον κοσμο συμπεριλμβανομενου κ εμενα.

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

BILL007
17-05-13, 18:32
Γι'αυτό καλό είναι ότι πηγή πληροφορίας υπάρχει απο κάπου, να κάνουμε ένα κόπο και να την ποστάρουμε ολόκληρη και φυσικά απο κάτω το λινκ της πηγής.
Έτσι ώστε και όλοι να μπορούν να την δουν και να μην χαθεί η όποια σημαντική πληροφορία αν για παράδειγμα κλείσει κάποιο site ;)

Toulkias
19-05-13, 12:07
Anyway παιδιά το θέμα με το ρεύμα αποκαταστάθηκε επιτέλους.μπορω και απολάμβανω την Dynavin μου.αξιζει το κόπο αυτή η αλλαγή δείχνει πανέμορφο και επιτέλους ακούω σωστά μουσική.Να πω ότι το ρεύμα το πήρα από το κεντρικό (χοντρό ) καλώδιο που έρχεται από την μπαταρία και βρίσκετε δίπλα στη θέση του συνοδηγου.ευχαριστω πολύ το κύριο Στέφανο που είναι αντιπρόσωπος της Dynavin στην βόρεια Ελλάδα.