PDA

Επιστροφή στο Forum : περι γιαουρτιου



Monsta
26-04-13, 08:34
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/21235_434641843293357_1632058759_n.jpg


....μαθαμε οτι το ελληνικο στραγγιστο γινεται απο ευρωπα'ι'κο γαλα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::ranting2:


Είμαι περίεργος να δω τι γράφει η αμερικάνικη συσκευασία του ΤΟΤΑΛ. Θυμίζω πως έκαναν μύνηση στον Τσομπάνι για το δικό του 'δήθεν' ελληνικό γιαούρτι, ενώ τελικά τον ανάγκασαν να αλλάξει την επιγραφή του σε 'greek style yogurt'. Κατά τ άλλα το ΦΑΓΕ πωλείται για ελληνικό. :hystericalbs1:

Samaro
26-04-13, 08:37
....μαθαμε οτι το ελληνικο στραγγιστο γινεται απο ευρωπα'ι'κο γαλα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::ranting2:

Μήπως είναι Ελληνες μετανάστες παραγωγοί στην Γερμανία ;; :whistle:

Samaro
26-04-13, 08:44
Κάπου διάβασα προ λίγων ημερών, πως στις ΗΠΑ ανέβηκε η τιμή του γάλακτος λόγω της έλλειψης που προκαλεί η αγορά (μεγάλων ποσοτήτων) για την κατασκευή
του ελληνικού γιαουρτιού της ΦΑΓΕ

Ptboul
26-04-13, 09:10
Πάντως η ποσόστωση στο γάλα είναι βάση οδηγίας της Ε.Ε και βγαίνει βάση της παραγωγικής ικανότητας της κάθε χώρας.

Επίσης σαν και σήμερα έσκασε το τσέρνομπιλ (ήμουν 5η δημοτικού).

Τέλος, ο bmx άργησε να πάει σήμερα στην δουλειά και παραλίγο να με πατήσει.:hystericalbs1:

Monsta
26-04-13, 09:32
Κάπου διάβασα προ λίγων ημερών, πως στις ΗΠΑ ανέβηκε η τιμή του γάλακτος λόγω της έλλειψης που προκαλεί η αγορά (μεγάλων ποσοτήτων) για την κατασκευή
του ελληνικού γιαουρτιού της ΦΑΓΕ


Για τη ΦΑΓΕ χλωμό το βλέπω, μιας και η αγορά που ελέγχει πλέον στις ΗΠΑ έχει πέσει στο 12%. Για το Τούρκο όμως πάρα πολύ πιθανό το παραπάνω σενάριο.

Ptboul
26-04-13, 09:53
Αφού πήγαινες με 200 στο δρομάκι και εγώ φορούσα κράνος που να με δεις; Σου πάτησα κόρνα, σου κούνησα το χέρι (είχες και κόντρα ήλιο) αλλά είδα μόνο την κωλάρα στους καθρέπτες μου.

Monsta
26-04-13, 10:06
Ελληνικό λέγεται το γιαούρτι, όχι λόγω προέλευσης του γάλακτος, αλλά λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε γάλα, σε σχέση με άλλα γιαούρτια.




Νόμιζα ότι έχει να κάνει και με τη προέλευση της μα-γιάς μα-νι-γγα. Αυτός δεν ήταν κι ένας λόγος που ο Τσομπάνης ήθελε να πάρει τη Δωδώνη?

Samaro
26-04-13, 10:14
Αυτό που διάβασες Αντώνη είναι ότι στην Ανατολική ακτή, στη ευρύτερη περιοχή της Νεας Υορκης υπάρχει αύξηση της τιμής λόγω έλλειψη γάλακτος διότι έχουν συγκεντρωθεί πολλά εργοστάσια παρασκευής γιαουρτιού.

Ελληνικό λέγεται το γιαούρτι, όχι λόγω προέλευσης του γάλακτος, αλλά λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε γάλα, σε σχέση με άλλα γιαούρτια.

ΠανούΛη μου δε σε είδα, κρίμα! :original:

Ναί, φυσικά ! Είναι ο "τύπος" και ο "τρόπος" παρασκευής του γιαουρτιού και όχι η προέλευση του γάλακτος !
Δεν γνωρίζω, αν το "Ελληνικό γιαούρτι" έχει κατοχυρωθεί ως ονομασία προέλευσης όπως η φέτα ! Αν όχι θα έπρεπε.

ntinos
26-04-13, 10:18
Αν κατεβει κανεις στην ευρυτερη περιοχη του Βλογγο το Πασχα, ας ειδοποιησει. Σας υποσχομαι γιαουρτι που δεν εχετε ξαναφαει ποτε.
(γαλα απο τον γειτονα, το πηζει η Μανα μου)

Samaro
26-04-13, 10:23
Για τη ΦΑΓΕ χλωμό το βλέπω, μιας και η αγορά που ελέγχει πλέον στις ΗΠΑ έχει πέσει στο 12%. Για το Τούρκο όμως πάρα πολύ πιθανό το παραπάνω σενάριο.
Δεν έχει σχέση με το ποσοστό επι των πωλήσεων Κώστα, αλλά με το γεγονός ότι για την παραγωγή του "Ελληνικού" γιαουρτιού, απαιτείται πολλαπλάσια ποσότητα γάλακτος !

Ptboul
26-04-13, 10:26
Σας υποσχομαι γιαουρτι που δεν εχετε ξαναφαει ποτε.
(γαλα απο τον γειτονα, το πηζει η Μανα μου)

Είναι ξινό; Γιατί και η γιαγιά μου και μια θεία μου φτιάχνουν (έφτιαχναν) και δεν μπορώ ούτε μια κουταλίτσα να φάω.

Για εμένα, που σιχαίνομαι το γιαούρτι, το Δορκάδος, είναι το καλύτερο στον κόσμο._ Θα έπρεπε να είναι μια κατηγορία μόνο του, είναι απερίγραπτο στην γεύση, απορώ πως δεν έχει ασχοληθεί κανείς μαζί του.

(τελικά με το κλέισιμο της επικαιρότητας, θα βρούμε νέες ασχολίες :hystericalbs1: )

gnx
26-04-13, 10:27
Είναι ξινό; Γιατί και η γιαγιά μου και μια θεία μου φτιάχνουν (έφτιαχναν) και δεν μπορώ ούτε μια κουταλίτσα να φάω.

Για εμένα, που σιχαίνομαι το γιαούρτι, το Δορκάδος, είναι το καλύτερο στον κόσμο._ Θα έπρεπε να είναι μια κατηγορία μόνο του, είναι απερίγραπτο στην γεύση, απορώ πως δεν έχει ασχοληθεί κανείς μαζί του.

(τελικά με το κλέισιμο της επικαιρότητας, θα βρούμε νέες ασχολίες :hystericalbs1: )

ΠανούΛη, βάλε καμία φωτό από τις παλιές, τις μερακλίδικες...πασαΛημένη με γιαούρτι.

ntinos
26-04-13, 10:28
Είναι ξινό; Γιατί και η γιαγιά μου και μια θεία μου φτιάχνουν (έφτιαχναν) και δεν μπορώ ούτε μια κουταλίτσα να φάω.

Για εμένα, που σιχαίνομαι το γιαούρτι, το Δορκάδος, είναι το καλύτερο στον κόσμο._ Θα έπρεπε να είναι μια κατηγορία μόνο του, είναι απερίγραπτο στην γεύση, απορώ πως δεν έχει ασχοληθεί κανείς μαζί του.

(τελικά με το κλέισιμο της επικαιρότητας, θα βρούμε νέες ασχολίες :hystericalbs1: )

Δεν εχω ιδεα. Για ξινο το κοβω...

Βλεπω γιαουρτι (και φετα) και αλλαζω πεζοδρομιο...

Γιαουρτι μονο σε τσατζικι, και φετα σε τυροπιτα (αντε και ψητη στα καρβουν)

Monsta
26-04-13, 11:06
ΠανούΛη, βάλε καμία φωτό από τις παλιές, τις μερακλίδικες...πασαΛημένη με γιαούρτι.


....με άφθονο μέλι.

Ptboul
26-04-13, 11:12
....με άφθονο μέλι.

Θα πάω για μπάνιο στο χωριό σε 5 μέρες, μη πάω από σήμερα :hystericalbs1:

Bazil Van Sinner
26-04-13, 13:08
περι γαλακτος και γιαουρτιου,θεωρω απαραδεκτη την φραση που γραφει πανω της το γιαουρτι της Φαγε!

ειναι σαν μια που ειχε χτες η Χατζηδακρυ,λιγο μαυρουλα,απο ελληνιδα μανα πατερα απο την γκανα,και ηρθε στην ελλαδα πριν 8 χρονια!Γκαραντι ελληνιδα σαν και μενα δηλαδη!!!!

οσον αφορα το γαλα καθεαυτου,ερχονται φοβερες ανατιμησεις ,οπως και στα παραγωγα του,την στιγμη που η μεγαλες γαλακτοβιομηχανιες πληρωνουν τους παραγωγους με 6μηνες επιταγες!!!!
Προφαση για μια ακομη φορα ειναι η ελλειψη πρωτης υλης:ranting2:

Monsta
26-04-13, 13:52
οσον αφορα το γαλα καθεαυτου,ερχονται φοβερες ανατιμησεις ,οπως και στα παραγωγα του,την στιγμη που η μεγαλες γαλακτοβιομηχανιες πληρωνουν τους παραγωγους με 6μηνες επιταγες!!!!
Προφαση για μια ακομη φορα ειναι η ελλειψη πρωτης υλης:ranting2:


Τώρα που έφυγε η ΑΓΝΟ από τους φούρνους (1.20e) κι έβαλαν τη ΤΡΙΚΗ, έχουν αναρτήση μια ταμπέλα στα ψυγεία ..."ΜΟΝΟ 1.28e". Τσάμπα πράμα. :thumbsup:

Bazil Van Sinner
26-04-13, 13:56
απο που εφυγε η ΑΓΝΟ??

το ΜΟΝΟ 1,28,θα το ξεχασουμε συντομα!

Ptboul
26-04-13, 14:01
απο που εφυγε η ΑΓΝΟ??

το ΜΟΝΟ 1,28,θα το ξεχασουμε συντομα!

Εδώ στην Αττική δυστηχώς μόνο σε φούρνους έδινε προϊόντα.

Πριν κανα - δυο χρόνια είχε και ο ΑΒ.

Όσο για το 1,28, δεν είχαν πει πριν 1-2 χρόνια οτι το γάλα θα είναι max στο 1 ευρώ;

Bazil Van Sinner
26-04-13, 14:12
ααα ΟΚ τωρα το πιασα Monsta!

Πολιτικη του Κολιου,θα ηταν αυτο με την διαθεση μονο σε φουρνους,προσωπικα

εχω κατι ενδοιασμους αν ηταν το ιδιο γαλα με αυτο που ξεραμε τοσα χρονια μετα την

εξαγορα της εταιριας.Μηπως εμφανηστηκαν αντι για το ΑΓΝΟ μπουκαλια του

Ολυμπου???

Οσον αφορα την ΤΡΙΚΚΗ (https://www.eastrikalon.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88&Itemid=213&lang=el) δεν

την ηξερα σαν εταιρια,αλλα απο αυτα που διαβασα φαινεται να ειναι ενας καλος

τοπικος συνεταιρισμος ,του οποιου τα προ'ι'οντα θα προτημουσα σε συγγριση με των

μεγαλων βιομηχανιων.

Ptboul μπροστα στην ελλειψη δεν αντιστεκεται κανενα πλαφον!!!
Το θεμα ειναι πως δημιουργειτε ξαφνικα?

edit:Stathi ποιο ειναι το σωστο thread,να μεταφερθουν.Δεν βλεπω κανενα διαξιφισμο παραπανω,ισα ισα υγιεις συζητησηthumb

hades7
26-04-13, 14:22
νιγκα μου εχω ανοιξει ελεεινα θρεντ αλλα ρε φιλε δεν θα αντεχα την πατροτητα αυτου εδω "περι γιαουρτιου" :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: φανταζεσαι να το βλεπαν τα παιδια σου αυριο μεθαυριο? :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: τι σε χρεωσανε ρε φιλε ....

ntinos
26-04-13, 14:23
τι τα θελετε τα γαλατα ηθελα να ξερα....

(τα εχουμε ξαναπει, κανω flame τωρα... :p)

ntinos
26-04-13, 14:24
νιγκα μου εχω ανοιξει ελεεινα θρεντ αλλα ρε φιλε δεν θα αντεχα την πατροτητα αυτου εδω "περι γιαουρτιου" :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: φανταζεσαι να το βλεπαν τα παιδια σου αυριο μεθαυριο? :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ενταξει βρε φιλε, δεν ανοιξε και το "περι βουτυρου" :D

Kostas_1
26-04-13, 14:25
Για το frozen yogurt εδω γραφουμε ή ειναι αλλο θρεντ?

PANOS-E60
26-04-13, 14:25
νιγκα μου εχω ανοιξει ελεεινα θρεντ αλλα ρε φιλε δεν θα αντεχα την πατροτητα αυτου εδω "περι γιαουρτιου" :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: φανταζεσαι να το βλεπαν τα παιδια σου αυριο μεθαυριο? :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: τι σε χρεωσανε ρε φιλε ....

τώρα μόλις εγκρίνω λογ/σμο χρήστη στη Βέφα Αλεξιάδου, ζήτησε να παρέμβει στη συζήτηση. :D

Bazil Van Sinner
26-04-13, 14:25
thnx for the thread mr.Monsta&mr.Stathis!

Lena116
26-04-13, 14:29
Βρε παιδια εχω ακουσει το νοπο γαλα και το γιαουρτι κρεμα κανει καλο στην επιδερμιδα λεω να κανω μια μασκα προσωπου τι λετε ?

Stathis
26-04-13, 14:38
Για μασκα προσωπου εχει ο προεδρος μια καλη συνταγη...thumb

Bazil Van Sinner
26-04-13, 14:39
Βρε παιδια εχω ακουσει το νοπο γαλα και το γιαουρτι κρεμα κανει καλο στην επιδερμιδα λεω να κανω μια μασκα προσωπου τι λετε ?
https://essentialoilsforhealing.com/weblog/wp-content/uploads/2009/06/milkbath.jpg

thumb

Lena116
26-04-13, 14:42
Για μασκα προσωπου εχει ο προεδρος μια καλη συνταγη...thumb

Ελπίζω να ειναι σαρακοστιανη γιατί νηστευω το κρέας

Ptboul
26-04-13, 14:44
Δεν μας κάνει τότε, είναι πρωτεϊνουχα ροφήματα αυτά του πρόεδρα.

Stathis
26-04-13, 14:46
Ελπίζω να ειναι σαρακοστιανη γιατί νηστευω το κρέας

Το τρως και μετα το πασχα, βιαζεσαι?

Lena116
26-04-13, 14:48
Το τρως και μετα το πασχα, βιαζεσαι?

Οχι καλέ τι να βιαζομαι απλα ήθελα να ξέρω θα ειναι αλμυρη η γλυκιά να ξέρουμε και τι ΦΠΑ θα πληρώσουμε

PANOS-E60
26-04-13, 14:49
Οχι καλέ τι να βιαζομαι απλα ήθελα να ξέρω θα ειναι αλμυρη η γλυκιά να ξέρουμε και τι ΦΠΑ θα πληρώσουμε

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1::hystericalbs1:

Stathis
26-04-13, 14:51
Οχι καλέ τι να βιαζομαι απλα ήθελα να ξέρω θα ειναι αλμυρη η γλυκιά να ξέρουμε και τι ΦΠΑ θα πληρώσουμε

τι να σου πω, δεν εχω δοκιμασει, στειλε π.μ. στον προεδρο να σε διαφωτισει.

Monsta
26-04-13, 14:51
Ξεχνάτε ότι το μυστικό για τη καλύτερη κρέμα προσώπου είναι στο 'επικαιρότητα' by Heather.



Όσο για το τίτλο του θρεντ Stathis, thanks a lot dude thumb.... :facepalm: :facepalm:

Lena116
26-04-13, 14:53
Εχει iso 9001 ο κύριος πρόεδρος ;μην πάμε και ακλαφτες

Stathis
26-04-13, 15:04
εχει Ηiso 2013...

ntinos
26-04-13, 15:16
axaxaxa

Lena116
26-04-13, 15:25
Εχει iso 9001 ο κύριος πρόεδρος ;μην πάμε και ακλαφτες

https://stream1.gifyo.com/pictures/2/large/35d76f3f988e20d52648f4b9f7da1eca-61137370.gif

ntinos
26-04-13, 15:27
Η δεξια ειναι ασχετη. Μαλλον παιζει μπουζουκι.

Ζημια θα κανει

Lena116
26-04-13, 15:29
Η δεξια ειναι ασχετη. Μαλλον παιζει μπουζουκι.

Ζημια θα κανει

https://stream1.gifyo.com/pictures/17/large/ece511d47b42dbec35357ef0d243be86-471978770.gif

Stathis
26-04-13, 15:37
Εχει iso 9001 ο κύριος πρόεδρος ;μην πάμε και ακλαφτες

https://stream1.gifyo.com/pictures/2/large/35d76f3f988e20d52648f4b9f7da1eca-61137370.gif

thumb thumb :th_Laie_67-1:

Lena116
26-04-13, 15:43
κατσε να τελειωσει ο δικος μου κανει προπονηση τωρα μεσα και στον στελνω εκει να του τα πεις απο κοντα κρυε




































































































https://stream1.gifsoup.com/webroot/animatedgifs3/1443092_o.gif

Monsta
26-04-13, 15:47
Η δεξια ειναι ασχετη. Μαλλον παιζει μπουζουκι.

Ζημια θα κανει



https://i.imgur.com/7OsaDk9.jpg

soc12r
26-04-13, 15:51
Είμαι περίεργος να δω τι γράφει η αμερικάνικη συσκευασία του ΤΟΤΑΛ.


:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Lena116
26-04-13, 15:55
ειναι σοκολατουχο δηλαδη το γιαουρτι ? :hystericalbs1:
γιαουρτι καρνεισον

Bazil Van Sinner
26-04-13, 17:15
Lena116 τελικα εχεις να μας πεις κατι για το γιαουρτι της φαγε?????

Απο γυμναστηρια και "πρωτε'ι'νες " σε βλεπω καλα τα πας!!!!

joseph
30-04-13, 00:03
Ναί, φυσικά ! Είναι ο "τύπος" και ο "τρόπος" παρασκευής του γιαουρτιού και όχι η προέλευση του γάλακτος !
Δεν γνωρίζω, αν το "Ελληνικό γιαούρτι" έχει κατοχυρωθεί ως ονομασία προέλευσης όπως η φέτα ! Αν όχι θα έπρεπε.

Το γιαούρτι δεν είναι κατοχυρωμένο προϊόν Π.Ο.Π. (Προστατευόμενη Ονομασία Προέλευσης) ή Π.Γ.Ε. (Προστατευόμενη Γεωγραφική Ένδειξη).

Το να κατοχυρωθει ενα προιον σαν ΠΟΠ η ΠΓΕ δεν αρκει μονο να παρασκευαζεται στην Ελλαδα, αλλα πρεπει να τηρηθει μια σειρα απο προυποθεσεις και διαφορες λεπτομερειες οσο αναφορα την προελευση του γαλακτος τροπο παρασκευης κλπ κλπ.

Για την Φετα πχ που ειναι ΠΟΠ , δεν αρκει να παρασκευαζεται στη Ελλαδα και σε νομους που επιτρεπετε να παραγεται το προιον, αλλα πρεπει και το γαλα να προερχεται απο αυτες τις περιοχες , αλλα και η φυλη των ζωων να ειναι εγχωρια! κλπ κλπ συν οτι πρεπει να τηρειτε μια ολοκληρη διαδικασια για να μπορει να πιστοποιηθει το προιον.

Και κατι αλλο, τα σηματα ΠΟΠ κλπ εχουν ισχυ μονο στη ΕΕ, στην Αμερικη αν θελουν φτιαχνουν οτι τυρι να ναι και μπορουν να το λενε φετα χωρις συνεπειες.