PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή "κρυστάλλων" στα φανάρια



BILL007
19-03-10, 14:15
Παιδιά βρήκα ένα DIY για το πώς να επισκευάσεις το "τζαμάκι" απο τα φώτα.Επειδή έχω αλλάξει φώτα θα πειραματιστώ στα παλιά και θα σηκώσω φωτό και αποτέλεσμα...

Ωστόσο αν κάποιος με προλάβει και επιχειρήσει πρώτος ας ανεβάσει αυτός εδω...:original:

https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=717736&highlight=restoration

https://derekjhartman.com/headlight%20restoration/headlight5.jpg



Y.Γ Ευχαριστώ τον 5555 για το λινκ που πόσταρε...:)

Χρίστος
19-03-10, 14:22
και να σκεφτεις οτι ηθελα να στο στειλω με πμ!!!

Πολυ καλο αποτελεσμα παντος και μεγαλη διαφορα

Stamatis
19-03-10, 14:28
Ενα τέτοιο DYI ηταν ο λόγος που άλλαξα φανάρια.
Οχι οτι με χάλασε γιατι εβαλα pojector με angels αλλά θέλει πολύ προσοχή και πάνω απο όλα εμπειρία.

gyiama
19-03-10, 14:30
κατι πιο απλο και ευκολο αν τα φαναρια δεν ειναι σε αθλια κατασταση τριβουμε απλα με μια λιγο χοντρη αλοιφη για γρατζουνιες!!!αν ειναι τερμα χαλια τοτε χρησημοποιηουμε ενα γυαλοχαρτο (ντουκοχαρτο νερου) 1800 2000 και τριβουμε απαλα βρεχοντας συχνα (να μην στεγνωνει) το γυαλοχαρτο και επειτα τριβουμε με 1 χοντρη και 1 ψιλη αλοιφη για γρατζουνιες(κοινη αλοιφη για το χρωμα του αυτοκινητου)δεν ειναι απαραιτητο να παρουμε ειδικη αλοιφη για διαφανα πλαστικα ΕΑΝ δεν την χρειαζομαστε και για αλλα αυτοκινητα!!δλδ δεν συμφερει (και να πω την προσωπικη μου αποψη εχω την plastx της meguiars και ειναι ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΗ πατατα τπτ δεν κανει)

Kostas_1
19-03-10, 14:31
Παιδια υπάρχει πολυ πιο απλός και φθηνος τρόπος για αυτο.

Μη βαρεσετε: Οδοντοκρεμα και τριψιμο (πολυ) με μαλακο πανι

Driver M
19-03-10, 14:32
Εννοείται ότι γίνεται αυτό Βασίλη και λέγεται ξεθάμπωμα κρυστάλλων.

Η διαδικασία είναι ίδια με αυτή του γυαλίσματος, αφού πρώτα κάνουμε wetsanding για να φύγουν οι χοντρές γρατζουνιές (αν δεν είναι πολύ έντονες, δεν χρειάζεται καν η διαδικασία αυτή) και μετά γυαλίζουμε με μια ειδική αλοιφή, όπως την plast x της meg (που δείχνει και το diy), την xerapol κλπ. Για καλύτερα αποτελέσματα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις αλοιφές αυτές με αλοιφαδόρο.

Το καλό με τα φανάρια, είναι ότι έχουμε μεγαλύτερα περιθώρια "φαγώματος" υλικού, σε αντίθεση με το γυάλισμα σε λαμαρίνα, που υπάρχει κίνδυνος να αφαίρεθεί πολύ βερνίκι και η κατάσταση να είναι μη αναστρέψιμη.
Δοκιμάστε το λοιπόν αν χρειάζεται, χωρίς πολλούς φόβους αν δεν χρησιμοποιήσετε wetsanding...thumb

Stamatis
19-03-10, 14:56
Παιδια υπάρχει πολυ πιο απλός και φθηνος τρόπος για αυτο.

Μη βαρεσετε: Οδοντοκρεμα και τριψιμο (πολυ) με μαλακο πανι

ΤΙΠΕΣΤΩΡΑ?

το πιστεύω, δεδομένου ότι εισαι εντελώς μαγκάιβερ σε αυτά.

Kostas_1
19-03-10, 15:02
ΤΙΠΕΣΤΩΡΑ?

το πιστεύω, δεδομένου ότι εισαι εντελώς μαγκάιβερ σε αυτά.

Δοκιμασμενο .....

gyiama
19-03-10, 15:06
Παιδια υπάρχει πολυ πιο απλός και φθηνος τρόπος για αυτο.

Μη βαρεσετε: Οδοντοκρεμα και τριψιμο (πολυ) με μαλακο πανι

Κωστα με τι γευση????μεντα , δυοσμο......????παιζει ρολο???:thumbsup:

M_Dolce
19-03-10, 15:08
Κωστα με τι γευση????μεντα , δυοσμο......????παιζει ρολο???:thumbsup:

Δεν παιζει ρολο... απλα μην ξεχασεις να κανεις πλυσιμο με listerine META το τριψιμο...

Kostas_1
19-03-10, 15:16
Το ήξερα οτι θα αρχισετε τη πλάκα. Αλλα εχει λογικη (για σκεφτειτε το) και λεω ειναι δοκιμασμενο. Μου το έμαθε ενας φίλος φαναρτζης

M_Dolce
19-03-10, 15:20
Το ήξερα οτι θα αρχισετε τη πλάκα. Αλλα εχει λογικη (για σκεφτειτε το) και λεω ειναι δοκιμασμενο. Μου το έμαθε ενας φίλος φαναρτζης

Καμμια αντιρρηση Κωστη... απλα λεω για καλυτερα αποτελεσματα να ξεπλυνει την οδοντοπαστα με listerine μετα και οτι εχει μπει μεσα στις σχισμες του φαναριου (ξεραμενη οδοντοπαστα), με οδοντικο νημα!! :th_Laie_67-1:

gyiama
19-03-10, 19:13
Το ήξερα οτι θα αρχισετε τη πλάκα. Αλλα εχει λογικη (για σκεφτειτε το) και λεω ειναι δοκιμασμενο. Μου το έμαθε ενας φίλος φαναρτζης

χαχαχα ελα ρε Κωστα λιγο χαβαλε κανουμε..!!!!:thumbsup:κοιτα απο την μια εχει μια λογικη ειδικα αν η οδοντοκρεμα εχει μεσα μπλε και πρασινους κοκκους η ειναι bakin soda!! (τωρα δεν ξερω αν βοηθανε και αυτες που λενε αστραφτερο χαμογελο,με βοτανα κλπ κλπ!!)περα απο την πλακα για τα παραπανω οι κοκκοι η η σοδα λειτουργουν σαν λειαντικα στοιχεια οπως στις αλοιφες οποτε δεν ειναι περιεργο να κανουν τετοια δουλεια οι οδοντοκρεμες!!!

ΥΓ μην το προσπαθησετε με αυτες για τα ευαισθητα ουλα δεν κανουν.....:hystericalbs1:

Kostas_1
19-03-10, 19:21
χαχαχα, το ξερω ρε συ.
...Σωστα μιλας....

Stamatis
19-03-10, 19:22
Εγω τα εκανα με ΑΙΜ για λευκανση και εγιναν ξενον.

Το γαμπιπ το θρεντακι εντελως.

Monsta
19-03-10, 21:51
Πολύ σωστές οδηγίες στο θρεντ...δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Αν τυχόν δε προλάβω να απαντήσω, με καλύπτει πλήρως ο driver M :)

Όσο για την οδοντόκρεμα, θα ομολογήσω ότι φυσικά και δεν το ήξερα. Θα κάνω αύριο μια δοκιμή στο Passat. Πάντως δε περιμένω να έχει το ίδιο καλό αποτέλεσμα με wetsanding & polishing.