PDA

Επιστροφή στο Forum : Επικαιροτης και προβληματισμοι (καισαριου το αναγνωσμα) 04-13



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Stamatis
22-04-13, 16:04
Και ο θεος βοηθος, μερες που ερχονται μην περασουμε τη βδομαδα των παθων νωριτερα.

Nino
22-04-13, 16:05
εξαψαλμους....

ntinos
22-04-13, 16:10
Μεχρι να πιασουμε το οριο των ποστς και σε αυτο το νημα, ευχομαι ολοψυχα σε όλους να ειμαστε ΟΛΟΙ καλυτερα !!

Samaro
22-04-13, 16:14
Ελα !! Για πάμε όλοι μία δυνατά να διαφωνήσουμε !!! :th_Laie_67-1:

Monsta
22-04-13, 16:15
DA PREZ IZ BACK !!!!!!!


https://media.tumblr.com/tumblr_m5iqywKw1j1r3v72c.jpg

PANOS-E60
22-04-13, 16:18
Τα γαλάζια και τα πρασινα καφενεία, δεν εφυγαν ποτέ, ειναι πάντα εδω. :original:

vagmag
22-04-13, 16:21
καισαριου το αναγνωσμα γράφεις.....

κατσαιραίου διάβασα..... και έψαχνα να βρω τι έγραψε ο φίλος....και γελάω με τον εαυτο μου:hystericalbs1:

Όπως είπε και ο αδερφός μου, αφού από τις μέχρι τώρα συζητήσεις, ούτε κατάφερα να πείσω κανέναν, ούτε κατάφερε να με πείσει κάποιος .... μάλλον γράφουμε και συζητάμε... γιατί δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε:hystericalbs1:

vagmag
22-04-13, 16:24
ένα καλό τραγούδι είναι....


https://www.youtube.com/watch?v=LUE4J-qG5ac

gant
22-04-13, 16:24
τωρα στακα γιατι εμεπερδευτην..
για τον Καισαριο λες η για τον Τζιμακο???

Ο Τζιμάκος μια χαρά τα λέει. thumb

Nino
22-04-13, 16:27
καισαριου το αναγνωσμα γράφεις.....

κατσαιραίου διάβασα..... και έψαχνα να βρω τι έγραψε ο φίλος....και γελάω με τον εαυτο μου:hystericalbs1:

Όπως είπε και ο αδερφός μου, αφού από τις μέχρι τώρα συζητήσεις, ούτε κατάφερα να πείσω κανέναν, ούτε κατάφερε να με πείσει κάποιος .... μάλλον γράφουμε και συζητάμε... γιατί δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε:hystericalbs1:

thumb
εχεις χιουμορ καλο αυτο!!!



.. γιατί δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κανουμε
ψυχοθεραπεια απαντες κανουμε χαχαχαχααχαχ το θεμα ειναι οτι αυτο που θα μεινει στο τελος εδω δεν θα ειναι γλυκα απο καποια μπουγατσα αλλα...
και οποιος δεν το καταλαβαινει ειναι μακρια νυχτωμενος!!

Thomelef
22-04-13, 16:27
λέμε λέμε λέμε, η @@ που έρχεται, προηγούμενο δεν έχει...

ρε ποιες συντάξεις και αποδείξεις μου λέτε τώρα εσείς, εγώ δεν καταλαβαίνω πλέον.

ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΦΑΓΩΘΗΚΑΝ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΑΛΙΟ. συντάξεις? θα πέσουν και άλλο. είναι μαθηματικά σίγουρο. η τρύπα που έχει δημιουργήσει η ανεργία στα ασφαλιστικά ταμεία σε συνάρτηση αδυναμίας καταβολής ενσήμων ακόμα και για τους εν ενεργεία υπαλλήλους, δεν συντηρεί ούτε το 1/5 των ασφαλισμένων.

ή μήπως νομίζετε ότι ανατρέπεται αυτό το γεγονός έτσι απλά? δεν χρειάζεται ανάλυση, έναν απλό υπολογισμό κάντε και πάνω κάτι θα δείτε τι έρχεται.

τώρα θα μου πείς τι έγιναν τόσα λεφτά που κατατέθηκαν πραγματικά στα ταμεία, παρέα με τις "κρατήσεις των δημοσίων" ναι, είναι πολλά τα λεφτά στο χαρτί. στην πράξη και στην πραγματικότητα βέβαια είναι πολύ λίγα.

ήθελε το σύστημα να μπορεί ο κόσμος αν θέλει να βγεί στην σύνταξη στα 45 του. ήθελε την μάνα να κάθεται έξι μήνες και να πλερώνεται, ήθελε να μην απολύσει κανέναν, ήθελε, ήθελε, ήθελε...νέμα προμπλέμα λέμε. τώρα όλοι κλαίνε...

στο τέλος παληκάρια, όταν στον ιδιωτικό τομέα δεν θα υπάρχει ούτε ένας εργαζόμενος, θέλω να δώ αν οι δικές σας οι "κρατήσεις" θα μπορούν να συντηρούν και τις συντάξεις των ιδιωτών. αν και πιστεύω ότι ούτε για ένα υποτυπώδες προσωπικό της υπηρεσίας δεν θα φτάνει, γιατί μιλάμε ουσιαστικά για τον αέρα τον κοπανιστό. φυσικά εσείς δεν φταίτε πουθενά, γιατί η λογική και ο νόμος λέει ότι ένα ποσοστό του μισθού κρατείται για αυτή την δουλειά. είναι χαζό όμως να στρουθοκαμηλίζουμε, κάνοντας ότι δεν καταλαβαίνουμε για το αν υπάρχουν ή όχι αυτά τα λεφτά.

αυτό που ακολουθεί για τα επόμενα χρόνια είναι κατάρευση των ταμείων και μάλιστα ολοκληρωτική γιατί κανένας πλέον δεν θα'χει να πληρώνει ασφάλιστρα, φοροδιαφυγή στο φουλ.

είναι τουλάχιστον χαζό αυτή τη στιγμή με το υπάρχον καθεστώς κάτι διαφορετικό, ενώ είναι τελείως ανούσιο όλο αυτό που γίνεται με την κλαψούρα γενικότερα.

η χώρα πτώχευσε για όσους δεν το έχουν καταλάβει, είναι σε στάση πληρωμών, ενώ παράλληλα συνεχίζει να θέλει γούστα.

όπως και με τους ιδιώτες. χρεωμένος μέχρι τα μπούνια, αλλά, μαλί γυαλί και παντελόνι λι...

όταν ο έλληνας καταλάβει τι ζημιά έχει υποστεί ο εγκέφαλος του απο αυτό τον σοσιαλισμό του κώλου, εύχομαι να είναι σε ηλικία που να μπορεί να συμβουλέψει τα παιδιά του, έτσι ώστε να μην την πατήσουν και αυτά...ξέρω, πολύ αισιόδοξο...όσο ζώ ελπίζω. τουλάχιστο για το παιδί μου. εμείς σαν γενιά τελειώσαμε...θα ταλαιπωρηθούμε άσχημα.

katsaraios
22-04-13, 16:27
Πασιγνωστη εταιρεια με ΠΡΟΣΟΧΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥΣ προσλαμαβανει 4ωρους με 190 ευρω καθαρες αποδοχες ...φυσικα 4ωρο στα χαρτια μην γελιεστε...Και 5νθημερο ειπατε ???χαχαχαχχαχαχα
τρεχατε το αφεντικο τρελλαθηκε και ΠΛΕΡΩΝΕΙ:thumbsup::thumbsup:

Stathis
22-04-13, 16:38
190 ευρω καθαρες αποδοχες ...φυσικα 4ωρο στα χαρτια μην γελιεστε...Και 5νθημερο ειπατε ???χαχαχαχχαχαχα
τρεχατε το αφεντικο τρελλαθηκε και ΠΛΕΡΩΝΕΙ:thumbsup::thumbsup:

Δεν παιζει αυτο, ειναι παραπληροφορηση.
Ο κατωτατος μισθος ειναι 472 για 8ωρο, κανε τη διαιρεση να δεις ποσα ειναι για 4ωρο.
Οχι οτι ειναι πολλα, ουτε λιγα δεν ειναι, αλλα δεν ειναι και 190. thumb
Τα υπολοιπα ειναι εικασιες δικες σου να υποθεσω γιωργο, εκτος αν το διαπιστωσες ο ιδιος ή καποιος δικος σου...:popcorn:

vagmag
22-04-13, 16:40
Πασιγνωστη εταιρεια με ΠΡΟΣΟΧΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥΣ προσλαμαβανει 4ωρους με 190 ευρω καθαρες αποδοχες ...φυσικα 4ωρο στα χαρτια μην γελιεστε...Και 5νθημερο ειπατε ???χαχαχαχχαχαχα
τρεχατε το αφεντικο τρελλαθηκε και ΠΛΕΡΩΝΕΙ:thumbsup::thumbsup:

ντροπή σε όποιον το κάνει....

Και έρχονται και χειρότερα.

Στο ιπποκράτειο στο ογκολογικό παιδιατρικό τμήμα , το οποίο ευτυχώς είναι πρόσφατα ανακαινισμένο με δωρεά του ιδρύματος Νιάρχου.... δεν έχουν σύριγγες (και κάθε παιδί χρειάζεται τουλάχιστο 3 τη μέρα), δεν έχουν γάζες κλπ.... (ότι μπορεί βοηθάει η εκκλησία, ο κόσμος, οι εθελοντές, το χαμόγελο του παιδιού, η Λάμψη κλπ κλπ) .

Και εμείς ακόμα λέμε για συντάξεις, για κεκτημένα κλπ ...:thumbsdown:

katsaraios
22-04-13, 16:41
Δεν παιζει αυτο, ειναι παραπληροφορηση.
Ο κατωτατος μισθος ειναι 472 για 8ωρο, κανε τη διαιρεση να δεις ποσα ειναι για 4ωρο.
Οχι οτι ειναι πολλα, ουτε λιγα δεν ειναι, αλλα δεν ειναι και 190. thumb
Τα υπολοιπα ειναι εικασιες δικες σου να υποθεσω γιωργο, εκτος αν το διαπιστωσες ο ιδιος ή καποιος δικος σου...:popcorn:

Πρωτου βαθμου συγγενης μου Σταθη !!
Χθες μου το επιβεβαιωσε οπως και τον αριθμο των αιτησεων..
Η επιχειρηση ελληνικοτατη και παει καλα ..

Stathis
22-04-13, 16:45
Ειναι παρανομοι τοτε γιωργο, καντε τους καταγγελια.

S8N
22-04-13, 16:48
Πόσο δίκιο είχε όμως η συγχωρεμένη, ε?


Δεν υπάρχει κοινωνία, μόνο άτομα και οι οικογένειές τους.

vagmag
22-04-13, 16:49
Πόσο δίκιο είχε όμως η συγχωρεμένη, ε?

ποιος το είπε αυτό ;;;

να μαθαίνουμε και ιστορία...

Nino
22-04-13, 16:49
Γνωστο μελος εξαιρετος χαρακτηρας μελος του φορουμ και αγαπητος φιλος, που ειναι και επιστημονας και επιχειρηματιας αλλα και εργαζομενος υπαλληλος και ενιοτε και στο μεροκαματο,καμια δουλεια δεν τον κ@λωσε ποτε
προσελαβε στην εοπιχειρηση του νεαρα υπαλληλο.
Λεει λοιπον στο λογιστη να βγαλει το μισθο της και του λεει καπου εκει στα 480 ευρω!!
Παει Ο Νικος λοιπον και λεει στην υπαλληλο κοπελα μου ο μισθος ειναι δια νομου 480 ευρω, εγω ομως ντρεπομαι να σου δινω αυτα τα λεφτα και θα σου δινω 600!!
Αυτη ειναι η διαφορα απο Επιχειρηματια σε επιχειρηματια
Για αυτο τον λενε Μαγο!!

gnx
22-04-13, 16:50
Πόσο δίκιο είχε όμως η συγχωρεμένη, ε?

μιλάς για τη χήρα στο avatar? :th_Laie_67-1:

ταινία σταθμός by the way

katsaraios
22-04-13, 16:51
Ειναι παρανομοι τοτε γιωργο, καντε τους καταγγελια.
Αν το κανει θα ερθει στην Κασσαβετη στο παγκακι στο Χωριατικο να μασουλαει κουλουρακι..
αφου τα ξερεις Σταθη,τουλαχιστον εχει μια δικαιολογια λιγοτερη να δωσει κατι ακομα αφου πανε καλα και ο κοσμος τους στηριζει...
Ας τους τα δινει τουλαχιστον στην ωρα τους εστω και αυτα τα πολλα κατα Καισαριον ...

Stathis
22-04-13, 16:53
Τα πολλα και τα λιγα ειναι παντα σχετικα.

S8N
22-04-13, 16:54
ποιος το είπε αυτό ;;;

να μαθαίνουμε και ιστορία...

Η Θάτσερ.

hades7
22-04-13, 16:54
Αντώνη καθυστερησα είχα δουλειά
Είσαι στον ιδιωτικό τομέα το έγραψα καθαρά στο ποστ μου που έκανες quote, δεν αναφέρομαι στον ιδιωτικό τομέα εκει ο εργοδότης σου τα πλήρωσε με πραγματικά χρήματα και εσυ όντως είχες πραγματικές κρατήσεις ξαναδες το λίγο.
Εγω τι κρατήσεις εννοείς έχω απο τα ταμεία μου 14 χρονια πληρώνω ΤΕΒΕ τώρα έχω φτάσει 903 ευρω το δίμηνο τι άλλο να δώσω τα σωθικά μου; Το νεφρό μου ; Το αίμα μου τι;

Stathis
22-04-13, 16:57
Δωσε κανενα φορεματακι σινιε.

gant
22-04-13, 17:01
ντροπή σε όποιον το κάνει....

Και έρχονται και χειρότερα.

Στο ιπποκράτειο στο ογκολογικό παιδιατρικό τμήμα , το οποίο ευτυχώς είναι πρόσφατα ανακαινισμένο με δωρεά του ιδρύματος Νιάρχου.... δεν έχουν σύριγγες (και κάθε παιδί χρειάζεται τουλάχιστο 3 τη μέρα), δεν έχουν γάζες κλπ.... (ότι μπορεί βοηθάει η εκκλησία, ο κόσμος, οι εθελοντές, το χαμόγελο του παιδιού, η Λάμψη κλπ κλπ) .

Και εμείς ακόμα λέμε για συντάξεις, για κεκτημένα κλπ ...:thumbsdown:


Πάντως είσαι κολλημένος με τα bold.
Ειλικρινά, έχω μια απορία, τι θα ήθελες να παίρνουν αυτοί που δουλέψαν 30 και 35 χρόνια, σύνταξη 200ε?
Αν δεν έχει χρήματα το κράτος και φυσικά θα πάρουμε τόσα, δεν γίνεται και αλλιώς, ίσως και σε κάποια φάση και τίποτα. Δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά.
Αλλά οι εισφορές τόσων χρόνων που φαγώθηκαν είτε στον τζόγο των χρηματιστηρίων η των ομολόγων δεν είναι αδικία?
Άλλος πάλι γράφει ότι στην πραγματικότητα ποτέ δεν πήγαιναν οι κρατήσεις στα ταμία. Και σε αυτό φταίνε οι συνταξιούχοι?

katsaraios
22-04-13, 17:01
ΤΥΠΕ δωσε το παξιμαδι ασφαλειας απο τα μπουλονια που το κρατας κατω απο το κοκοματ μαξιλαρι σου να σου θυμιζει το ρασπαρισμα του Μτριου εις τας ριβιερας...

Stathis
22-04-13, 17:03
Πάντως είσαι κολλημένος με τα bold.
Ειλικρινά, έχω μια απορία, τι θα ήθελες να παίρνουν αυτοί που δουλέψαν 30 και 35 χρόνια, σύνταξη 200ε?
Αν δεν έχει χρήματα το κράτος και φυσικά θα πάρουμε τόσα, δεν γίνεται και αλλιώς, ίσως και σε κάποια φάση και τίποτα. Δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά.
Αλλά οι εισφορές τόσων χρόνων που φαγώθηκαν είτε στον τζόγο των χρηματιστηρίων η των ομολόγων δεν είναι αδικία?
Άλλος πάλι γράφει ότι στην πραγματικότητα ποτέ δεν πήγαιναν οι κρατήσεις στα ταμία. Και σε αυτό φταίνε οι συνταξιούχοι?

Επιτελους το επιασες σωστα γιωργο, παμε για το τιποτα ετσι οπως φαινεται.
Φυσικα και ειναι αδικια, αδικια ειναι ομως κι αυτο που γινεται τωρα.thumb

Samaro
22-04-13, 17:07
Αντώνη καθυστερησα είχα δουλειά
Είσαι στον ιδιωτικό τομέα το έγραψα καθαρά στο ποστ μου που έκανες quote, δεν αναφέρομαι στον ιδιωτικό τομέα εκει ο εργοδότης σου τα πλήρωσε με πραγματικά χρήματα και εσυ όντως είχες πραγματικές κρατήσεις ξαναδες το λίγο.
Εγω τι κρατήσεις εννοείς έχω απο τα ταμεία μου 14 χρονια πληρώνω ΤΕΒΕ τώρα έχω φτάσει 903 ευρω το δίμηνο τι άλλο να δώσω τα σωθικά μου; Το νεφρό μου ; Το αίμα μου τι;
Ε ναι ρε Αρη. Το ίδιο λέμε ! Πληρώνεις σα μακάκας και θα πάρεις κι εσύ το μακρύτερο. Αρα που διαφωνείς σε ότι έγραψα ;;; Με έσκασες !!! :th_Laie_67-1:

gant
22-04-13, 17:09
Επιτελους το επιασες σωστα γιωργο, παμε για το τιποτα ετσι οπως φαινεται.
Φυσικα και ειναι αδικια, αδικια ειναι ομως κι αυτο που γινεται τωρα.thumb

Μπάααα απ την αρχή το χω πιασμένο σωστά( μάλλον μπηγμένο και συνεχώς πάει βαθύτερα). Μου φαίνεται δεν με παρακολουθείς.
Σχεδόν όσα γίνονται σήμερα είναι άδικα, αλλά συγκεκριμένα ποιό εννοείς?

ntinos
22-04-13, 17:13
Ε ναι ρε Αρη. Το ίδιο λέμε ! Πληρώνεις σα μακάκας και θα πάρεις κι εσύ το μακρύτερο. Αρα που διαφωνείς σε ότι έγραψα ;;; Με έσκασες !!! :th_Laie_67-1:

Ο Αρης δεν το εχει καταλαβει καλα

Πληρωνει για την Υγεια του (ΠΟΤΕ να μην χρειαστει), αλλα και για τους συνταξιουχους του σημερα.

Ο Τσοαχατζοπουλος και αλλοι εφαγαν αυτα που επρεπε να παιρνουν οι συνταξιουχοι σημερα. Απορω που ο Αρης που δεν τα εχει παρει...

Bitz
22-04-13, 17:16
Αντώνη καθυστερησα είχα δουλειά
Είσαι στον ιδιωτικό τομέα το έγραψα καθαρά στο ποστ μου που έκανες quote, δεν αναφέρομαι στον ιδιωτικό τομέα εκει ο εργοδότης σου τα πλήρωσε με πραγματικά χρήματα και εσυ όντως είχες πραγματικές κρατήσεις ξαναδες το λίγο.
Εγω τι κρατήσεις εννοείς έχω απο τα ταμεία μου 14 χρονια πληρώνω ΤΕΒΕ τώρα έχω φτάσει 903 ευρω το δίμηνο τι άλλο να δώσω τα σωθικά μου; Το νεφρό μου ; Το αίμα μου τι;

Κανε αιτηση για μειωση κατηγοριας....στο φιναλε τα ιδια θα παρεις στο τελος.
κετεβαινεις 2 κατηγοριες. -140 ευρω περιπου

Samaro
22-04-13, 17:23
Κανε αιτηση για μειωση κατηγοριας....στο φιναλε τα ιδια θα παρεις στο τελος.
κετεβαινεις 2 κατηγοριες. -140 ευρω περιπου

Αν θα πάρει ! Γιατί δεν βλέπω να του δίνει ο Καισάριος !!

( Ο katsaraios συμφωνεί ??? )) :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

vagmag
22-04-13, 17:27
Πάντως είσαι κολλημένος με τα bold.
Ειλικρινά, έχω μια απορία, τι θα ήθελες να παίρνουν αυτοί που δουλέψαν 30 και 35 χρόνια, σύνταξη 200ε?
Αν δεν έχει χρήματα το κράτος και φυσικά θα πάρουμε τόσα, δεν γίνεται και αλλιώς, ίσως και σε κάποια φάση και τίποτα. Δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά.
Αλλά οι εισφορές τόσων χρόνων που φαγώθηκαν είτε στον τζόγο των χρηματιστηρίων η των ομολόγων δεν είναι αδικία?
Άλλος πάλι γράφει ότι στην πραγματικότητα ποτέ δεν πήγαιναν οι κρατήσεις στα ταμία. Και σε αυτό φταίνε οι συνταξιούχοι?

δεν υπάρχει λόγος παρεξήγησης....

Ίσα ίσα... δεν είπα να παίρνουν 200 Ευρω...
Τόσα θα παίρνουν και είναι άδικο.

Άδικο είναι και για τους λοιπούς επόμενους που δε θα πάρουν ούτε 200 ευρώ...

Άδικο είναι και όλους αυτούς που δεν βρίσκουν καν μεροκάματο για να είναι απλά έστω ασφαλισμένοι, στην περίπτωση που έχουν πρόβλημα υγείας. ΝΑ εργάζεται κάποιος 30 χρόνια, και επειδή σήμερα έπεσε έξω η επιχείρησή του ή δε βρίσκει εργασία, να μην έχει ιατρική κάλυψη (έστω αυτή που έχουμε οι υπόλοιποι και την χλευάζουμε...).

Όλα άδικα είναι, γιατί μας τα πρόσφεραν διαφορετικά.
Όλα άδικα είναι γιατί εμείς δεν κάναμε κάτι στραβό!

Απλά το κράτος όταν είχε, έδωσε πολλές παροχές και υποσχέσεις και τώρα που δεν μπορεί να τις τηρήσει... εμείς δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε.

Είμαστε όλοι αδικημένοι, άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο!

hades7
22-04-13, 17:28
Έχω και λίγη μακακια ξέρεις στον εγκέφαλο οσο μπορώ ακόμα θα τους πληρονω οταν δεν μπορώ απλα δεν θα τους πληρονω καθόλου με οτι αυτο συνεπάγεται, το ενδεχόμενο όμως να πάω μπροστά σε υπάλληλο του ΤΕΒΕ και να του πω "ναι θα ήθελα να μου κανεται μια μείωση κατηγορίας"
"Μισό λεπτό κύριε μου δεν βλέπετε καθαρίζω φασολακια τώρα " δεν το βλέπω όμως
Αστο Μιχάλη προτιμώ να πεθάνω με αξιοπρέπεια

vagmag
22-04-13, 17:37
Έχω και λίγη μαλακια ξέρεις στον εγκέφαλο οσο μπορώ ακόμα θα τους πληρονω οταν δεν μπορώ απλα δεν θα τους πληρονω με οτι αυτο συνεπάγεται, το ενδεχόμενο όμως να πάω μπροστά σε υπάλληλο του ΤΕΒΕ και να του πω "ναι θα ήθελα να μου κανεται μια μείωση κατηγορίας"
"Μισό λεπτό κύριε μου δεν βλέπετε καθαρίζω φασολακια τώρα " δεν το βλέπω όμως
Αστο Μιχάλη προτιμώ να πεθάνω με αξιοπρέπεια

Και εγώ έτσι έλεγα, αλλά τελικά ήταν πολύ εξυπηρετική η κοπέλα!!! Οι λοιποί είπαμε πετούσαν αετό!!!
Πλέον πρέπει να προσαρμοστούμε στη σημερινή κατάσταση.
Αν μου δοθεί η ευκαιρία, νόμιμα, να μην είμαι ασφαλισμένος ή οτιδήποτε άλλο, μάλλον σήμερα θα το επιλέξω.
Δεν πιστεύω σε καμία ανταποδοτικότητα ούτως ή άλλως, έχω πληρώσει πολλά σε αυτό το κράτος, και απλά πιστεύω ότι όσα και να πληρώσω, όσα και να καταφέρω να δώσω, θα μου φερθεί σαν κλέφτη και αυτό πλέον δεν το ανέχομαι.

Αν είχα την επιλογή (από θέμα συνολικά οικογένειας το λέω), θα πουλούσα σπίτι, μαγαζί και κάρο και θα πήγαινα να ζήσω αλλού. Δεν ξέρω που, αλλά κάπου να με σέβονται που τους πληρώνω.

Κάποτε έλεγα (και το έμαθα από τον πατέρα μου), οτιδήποτε μπορούμε να το κάνουμε εδώ, να στηρίξουμε την Ελλάδα μας, τη χώρα μας... και φυσικά αυτό που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να πληρώνουμε εδώ φόρους, να επενδύουμε εδώ, να έχουμε το μαγαζί εδώ κλπ... Σήμερα δεν ξέρω αν ήταν καλή επιλογή προσωπικά, μιας και όλα χάνονται, το μέλλον το δικό μου και των παιδιών μου δεν υπάρχει στην Ελλάδα... δεν θα υπάρξει μέλλον για παιδεία, για υγεία, για , για..... Δεν ξέρω... δύσκολη απόφαση.

vagmag
22-04-13, 17:39
sorry για το παραλήρημα.... πρέπει να ξεκολλήσω....
get a life που λένε!!!!:hystericalbs1:

hades7
22-04-13, 18:12
Να ρωτήσω κάτι υπάλληλος ιδιωτικού τομέα μισθός 10 κρατήσεις αλλα 3 ,υπάλληλος δημοσίου με ίδια προσόντα κλπ κλπ κλπ ίδια δουλειά μισθός 20 ,κρατήσεις αλλα 9 ποιος είναι ο αδικημένος απο τους δυο;

Monsta
22-04-13, 18:12
sorry για το παραλήρημα.... πρέπει να ξεκολλήσω....
get a life που λένε!!!!:hystericalbs1:


Έχεις πάρει φωτιά σήμερα. Ελπίζω για το δικό σου παραλήρημα να μη έφταιξε ο Καισάριος. ;)

Κάνε μια βόλτα από εδώ για να ξελαμπικάρεις. :original: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=392262#post392262

Password με πμ.

PapajimG
22-04-13, 18:28
έλα πάμε άλλη μία

Αλλάζουν ξανά τη φορολογία στα ΙΧ!

https://troktiko.eu/2013/04/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%AC-%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%C E%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B9%CF%87/

Thomelef
22-04-13, 18:48
Πάντως είσαι κολλημένος με τα bold.
Ειλικρινά, έχω μια απορία, τι θα ήθελες να παίρνουν αυτοί που δουλέψαν 30 και 35 χρόνια, σύνταξη 200ε?
Αν δεν έχει χρήματα το κράτος και φυσικά θα πάρουμε τόσα, δεν γίνεται και αλλιώς, ίσως και σε κάποια φάση και τίποτα. Δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά.
Αλλά οι εισφορές τόσων χρόνων που φαγώθηκαν είτε στον τζόγο των χρηματιστηρίων η των ομολόγων δεν είναι αδικία?
Άλλος πάλι γράφει ότι στην πραγματικότητα ποτέ δεν πήγαιναν οι κρατήσεις στα ταμία. Και σε αυτό φταίνε οι συνταξιούχοι?

οι συνταξιούχοι του δημοσίου φταίνε μόνο και μόνο στο ότι ήταν αφελής και αφημένοι. σε αυτό και τπτ άλλο.

εδώ και αρκετά χρόνια ο μεγαλύτερος απατεώνας εντός συνόρων, είναι το κράτος. όταν λοιπόν αφήνεσαι και επαναπαύεσαι στην αποδοτικότητα που σου υπόσχεται ένας απατεώνας, λογικό είναι να υπάρχει και το ενδεχόμενο να εξαπατηθείς.

αν δλδ δούλευε κάποιος σε έναν ιδιώτη και ο ιδιώτης του κολλούσε ας πούμε 100 ευρώ ένσημο με και καλά μια άλφα απόδοση για σύνταξη, εν μέρη ξέρουμε ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά απο την άλλη το αφήνουμε. έρχεται η ώρα λοιπόν να πάρουμε την σύνταξη που περιμένουμε και αντί αυτού παίρνουμε ένα @@ και μισό. φταίμε ή δεν φταίμε και εμείς που την πατήσαμε?

έτσι και με το δημόσιο...όλα αυτά τα χρόνια απλόχερα δίνει, δίνει, δίνει, όλοι ξέρουμε ότι αυτά που δίνει δεν βγαίνουν στην πράξη, αλλά κάνουμε και τα στραβά μάτια.

γιατί να παραπονιόμαστε τώρα? όταν παίζεις με τα νερά, πολύ πιθανό είναι να βραχείς. πόσο μάλον δε, όταν παίζεις με τα σκ@τ@, όπου σκ@τ@ = ελληνικό κράτος.

γενικά εγώ ένα πράγμα ξέρω. ου μπλέξεις με απατεώνες. αυτή τη στιγμή όλοι είμαστε μπλεγμένοι, πολύ περισσότερο οι δημόσιοι. και το λέω αυτό γιατί οι ιδιώτες αναμεταξύ τους θα τα βρούνε και θα την βγάλουν, έστω και κακείν κακώς. βρε με μαύρη εργασία, βρε με λίγα τώρα λίγα αύριο, θα την βγάλουνε την μπόρα. αυτοί που περιμένουν απο τα ταμεία να δούμε τι θα κάνουν, που ολοένα και μπαίνουν καινούρια άτομα στην λίστα δεν πληρώνω.

Monsta
22-04-13, 18:52
Τα χουμε πει πολλές φορές, πάμε άλλη μία.


Από τη γνωστή σειρά ....."Economics for Dummies". ;)



Ας δούμε, λοιπόν, τι μπορεί να κάνει μια τετραμελής οικογένεια που έχει τον χρόνο έσοδα 30.000 ευρώ και έξοδα 40.000 ευρώ, δηλαδή έχει έλλειμμα 10.000 ευρώ. Προφανώς δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο παρά να ζητήσει από κάπου να δανειστεί.

Επειδή, όμως, αυτή η κατάσταση κρατάει χρόνια (με τη συνεχή λήψη δανεικών), κανείς δεν τη δανείζει πια. Τότε η οικογένεια απευθύνεται στο σόι (στο οποίο επίσης χρωστάει από το παρελθόν). Το σόι μαζεύεται, συζητάει και αποφασίζει. Λέει, λοιπόν, στην οικογένεια: Θα σας δανείσουμε αυτά τα χρήματα που σας λείπουν με τους εξής όρους:

(α) μέσα σε τρία χρόνια θα φροντίσετε να μειώσετε τα έξοδά σας, ώστε να μην είναι παραπάνω από τα έσοδά σας – κι επειδή εσείς προφανώς δεν ξέρετε πώς να το κάνετε, αφού κακοδιαχειρίζεστε τα χρήματά σας (και κάνετε και πολλές σπατάλες), θα σας βάλουμε εμείς τους βασικούς κανόνες και

(β) θα σας δίνουμε και μερικά επιπλέον δανεικά, ώστε στο διάστημα αυτό να πληρώνετε κανονικά τα χρέη σας για να μη σας πουν μπαταχτσήδες και κλείσουν για πάρα πολλά χρόνια όλες οι πόρτες για σας.

Υπάρχει, όμως, άλλο ένα πρόβλημα. Εντάξει, να γίνουν τα έξοδα ίσα με τα έσοδα με μείωση της κατανάλωσης της οικογένειας, αλλά πώς θα πληρωθούν τα δανεικά που έχει η οικογένεια και που αυξήθηκαν ακόμα περισσότερο με τον νέο (βοηθητικό) δανεισμό από το σόι;

Ο μόνος τρόπος είναι να μειωθούν ακόμα περισσότερο τα έξοδα, ώστε να γίνουν λιγότερα από τα έσοδα, δηλαδή να υπάρχει ένα πρωτογενές πλεόνασμα. Η οικογένεια πρέπει να «σφιχτεί» κι άλλο (όσο είναι δυνατόν) ώστε τα έξοδα να γίνουν, ας πούμε, 3.000 ευρώ λιγότερα από τα έσοδα. Αυτό το πρωτογενές πλεόνασμα θα πηγαίνει για την πληρωμή του συσσωρευμένου χρέους της οικογένειας.

Φτάνουν, όμως, αυτά τα 3.000 ευρώ για να πληρώνεται το χρέος, στο οποίο θα προστίθενται και οι τόκοι όσο περνούν τα χρόνια (όσο κι αν είναι μικροί αυτοί οι τόκοι); Μεγαλύτερη εξοικονόμηση χρημάτων δεν μπορεί να κάνει η οικογένεια.

Τότε το σόι σκέφτεται πως αντί να χάσει όλα τα χρήματα που έχει δανείσει στην οικογένεια (αν αυτή καταστραφεί με πτώχευση), ας «κουρέψει» (μειώσει εθελοντικά) το συσσωρευμένο χρέος, ώστε να γίνει βιώσιμο, δηλαδή να μπορεί να αποπληρωθεί. Περιμένει, λοιπόν, να δει:

(α) αν η οικογένεια θα ακολουθήσει τους κανόνες που της έβαλε και

(β) να συμφωνήσουν όλοι στο σόι να κάνουν αυτό το «κούρεμα». Και τότε, φυσικά, θα το κάνει.

Όπως είναι επόμενο, η οικογένεια (που τα έχει κάνει χάλια στα οικονομικά της) διαμαρτύρεται γιατί λέει πως αυτοί οι κανόνες που της επέβαλε το σόι θα μειώσουν ακόμα περισσότερο τα έσοδά της και θα απαιτείται ακόμα μεγαλύτερη μείωση των εξόδων της. Και για να μπορέσει να ζήσει χρειάζεται ανάπτυξη, δηλαδή αύξηση των εσόδων της.

Σωστά, αλλά πώς θα γίνει αυτή η ανάπτυξη; Θα υπάρξει ανάπτυξη αν ο πατέρας της οικογένειας δώσει μεγαλύτερο χαρτζιλίκι στον γιο; Θα υπάρξει ανάπτυξη αν η κόρη δίνει (από τη δική της δουλειά) περισσότερα χρήματα στη μητέρα της; Όχι, βέβαια, δεν αυξάνονται έτσι τα έσοδα της οικογένειας.

Ο μόνος τρόπος για να αυξηθούν τα έσοδα της οικογένειας είναι να έρθουν χρήματα από έξω από την οικογένεια. Αυτό σημαίνει πως η οικογένεια είτε θα πρέπει να παράγει κάποια πράγματα που να τα πουλά στους άλλους (δηλαδή να κάνει εξαγωγές) είτε να προσφέρει στους άλλους καλύτερες υπηρεσίες για να παίρνει μεγαλύτερη αμοιβή.

Αν κανείς δεν θέλει να κοροϊδεύει τον εαυτό του και τους άλλους μπορεί να πει τα παραπάνω απλά πράγματα, εξηγώντας τους σχετικούς όρους (έλλειμμα, βιώσιμο χρέος, πρωτογενές πλεόνασμα και ανάπτυξη) σε όσους, φυσικά, θέλουν να καταλάβουν.

Monsta
22-04-13, 19:02
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το κείμενο μπορεί να είναι ακατανόητο και σε ορισμένους να προκαλέσει σύγχυση. :(

gnx
22-04-13, 19:19
έλα πάμε άλλη μία

Αλλάζουν ξανά τη φορολογία στα ΙΧ!

https://troktiko.eu/2013/04/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%AC-%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%C E%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B9%CF%87/

To 2009 το τέλος ταξινόμησης κατά τον εκτελωνισμό των αυτοκινήτων έφτασε τα 472 εκ ευρώ. Πέρυσι ήταν 47 εκ ευρώ. Είμαι περίεργος να δώ πόσο παραπάνω μπορούν να τα σκατώσουν.

Thomelef
22-04-13, 19:24
To 2009 το τέλος ταξινόμησης κατά τον εκτελωνισμό των αυτοκινήτων έφτασε τα 472 εκ ευρώ. Πέρυσι ήταν 47 εκ ευρώ. Είμαι περίεργος να δώ πόσο παραπάνω μπορούν να τα σκατώσουν.

ε τι πόσο ρε πουλεμ...μόνος σου το είπες. άλλα 47 μύρια έμειναν να εξατμίσουν απο τα ταμεία...φέτος θα γίνει, του χρόνου θα γίνει, ΘΑ ΓΙΝΕΙ...πιστεύουμε στην αποτελεσματικότητα του ελληνικού κράτους.

Bazil Van Sinner
22-04-13, 19:26
https://www.savegreekwater.org/?p=2286


Πρόεδρος της Nestle: «Tο νερό δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα»

παρτα μην στα χρωσταω παπαρ@ !!!!!!

gant
22-04-13, 19:37
https://www.savegreekwater.org/?p=2286



παρτα μην στα χρωσταω παπαρ@ !!!!!!

Να τον προσλάβουν στις Σκουριές Μ. Παναγίας. Πρώτος! :original:

Konstantinos E60
22-04-13, 19:46
Τα χουμε πει πολλές φορές, πάμε άλλη μία.


Από τη γνωστή σειρά ....."Economics for Dummies". ;)

Μάλλον η οικογένεια δεν ζητούσε αποδείξεις.

deepBLUE
22-04-13, 19:47
Αλλάζει ξανά η φορολογία στα ΙΧ!!! (https://www.aniwthoi.net/2013/04/blog-post_5818.html)

Ολοκληρο το αρθρο

Αφού άλλαξαν πάνω από 25 φορές τη φορολογία των αυτοκινήτων στα χρόνια του μνημονίου, τώρα συνειδητοποιούν ότι πρέπει να προχωρήσουν και σε μια ακόμη. Μελετούν τη φορολογία των αυτοκινήτων όχι με κριτήριο τον κυβισμό όπως ισχύει σήμερα, αλλά με κριτήριο την εργοστασιακή αξία. Πλέον, το να παρακολουθήσει κάποιος τις αλλαγές στη φορολογία, προϋποθέτει …διδακτορικό στα φορολογικά. Και το να πληρώσει τους φόρους που επιβάλλονται, απαιτεί γεμάτες τσέπες.

Ο κατάλογος είναι εξαντλητικός και η ανάγνωσή του απαιτεί πολύ γερά νεύρα:
1.Το 2009, επιβάλλεται ο ειδικός ετήσιος φόρος στα ΙΧ άνω των 1929 κυβικών και φέρνει επιβαρύνσεις από 150-650 ευρώ ανάλογα με τον κυβισμό
2.Καταργείται η έκπτωση 50% επί του τέλους ταξινόμησης
3.Αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας τα οποία εξαρτώνται πλέον από τους ρύπους. Έτσι, δημιουργούνται οχήματα δύο ταχυτήτων: αυτά που κυκλοφόρησαν πριν τον Νοέμβριο του 2010 και αυτά που κυκλοφόρησαν μετά τον Νοέμβριο του 2010.
4.Ιούνιο του 2009 αυξάνεται για πρώτη φορά ο ειδικός φόρος στις βενζίνες (από τα 359 στα 410 ευρώ ανά 1000 λίτρα)
5.Σεπτέμβριο εξαγγέλλεται το μέτρο της απόσυρσης
6.Τον Νοέμβριο αλλάζει η κυβέρνηση και ανακοινώνει αύξηση τελών κυκλοφορίας
7.Νοέμβριο διακόπτεται και η απόσυρση
8.Φεβρουάριο του 2010 αυξάνεται για 2η φορά ο ειδικός φόρος στα καύσιμα από τα 410 στα 530 ευρώ ανά 1000 λίτρα
9.Μάρτιο αυξάνεται ο ΦΠΑ από το 19% στο 21% επηρεάζοντας τις τιμές των καυσίμων αλλά και το κόστος απόκτησης αυτοκινήτων
10.Επιβάλλεται φόρος πολυτελείας στην απόκτηση καινούργιων ΙΧ
11.Νέα (3η) αύξηση του ειδικού φόρου στις βενζίνες από τα 530 στα 610 ευρώ ανά 1000 λίτρα
12.Επανέρχονται τα τεκμήρια διαβίωσης. Η κατοχή ενός δίλιτρου ισοδυναμεί με (θεωρητικό) εισόδημα 5400 ευρώ.
13.Επιβάλλεται φόρος εισοδήματος για τη χρήση εταιρικού αυτοκινήτου
14.Ψαλιδίζεται η έκπτωση φόρου για τη μακροχρόνια μίσθωση αυτοκινήτων (leasing)
15.Το Μαϊο του , αυξάνεται για 2η φορά ο ΦΠΑ στο 23% (από 21%)
16.4η αύξηση του ειδικού φόρου κατανάλωσης ανεβάζει το ποσό από τα 610 στα 670 ευρώ ανά 1000 λίτρα
17.Αυξάνεται για 2η φορά ο φόρος πολυτελείας στα ΙΧ
18.Τον Σεπτέμβριο, αυξάνονται (πάλι) τα τέλη κυκλοφορίας και ενσωματώνεται σε αυτά ο ειδικός φόρος για τα ΙΧ με κινητήρα άνω των 1929 ευρώ. Το κόστος για ένα παλαιό ΙΧ με μεγάλο κινητήρα εκτοξεύεται ακόμη και στα 1180 ευρώ στέλνοντας πολύ κόσμο στην ουρά για κατάθεση πινακίδων
19.Επανέρχεται η απόσυρση
20.Τροποποιείται ο φόρος πολυτελείας
21.Τον Ιούλιο του 2011 διπλασιάζονται τα τεκμήρια διαβίωσης. Ένα δίλιτρο προϋποθέτει εισόδημα τουλάχιστον 8800 ευρώ.
22.Επιβάλλεται (νέα) αύξηση 10% στα τέλη κυκλοφορίας
23.Θεσπίζεται (πάλι) έκτακτη εισφορά στα ΙΧ με κινητήρα άνω των 1929 κυβικών. Αντιστοιχεί στο 5% του τεκμηρίου διαβίωσης
24.Τον Ιανουάριο του 2013 μονιμοποιείται η έκτακτη εισφορά στα ΙΧ άνω των 1929 κυβικών. Αντιστοιχεί στο 5-10% του τεκμηρίου. Η επιβάρυνση ξεπερνάει τα 2500 ευρώ για ΙΧ με κινητήρα άνω των 3500 κυβικών.
25.Θεσπίζονται πρόστιμα 250-500 ευρώ για τα ΙΧ που συλλαμβάνονται και κυκλοφορούν ανασφάλιστα.

Τι θα αλλάξει με τον υπολογισμό του φόρου βάσει εργοστασιακής αξίας; Κατά κύριο λόγο το κόστος απόκτησης του αυτοκινήτου το οποίο θα γίνει ασφαλώς υψηλότερο για ΙΧ με μικρό κινητήρα και εκατοντάδες άλογα. Το αν θα καταφέρει η κυβέρνηση να υλοποιήσει το μέτρο, θα φανεί στην πράξη.

https://www.fpress.gr/

Stamatis
22-04-13, 19:54
Βασικα ο νεστλε δεν λεει αυτο, παλι παπαρια λεει, αλλα μεσες ακρες λεει οτι πρεπει το νερο να εχει μια τιμη για να μη γινεται σπαταλη.
Αναφερεται οχι στο ποσιμο, αλλα στην υπερ-αρδευση και την αλογιστη χρηση.
Κατι σαν τυπου, ανοιγω το χαντακι και τρωω μισο ποταμι να ποτισω ενα λαχανο.
Μαλακιες λεει βασικα, αλλα οχι αυτο ακριβως που εννοει το αρθρο.

Samaro
22-04-13, 19:59
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το κείμενο μπορεί να είναι ακατανόητο και σε ορισμένους να προκαλέσει σύγχυση. :(
Πιστεύεις ότι στο φόρουμ υπάρχουν μέλη με μειωμένη αντίληψη ;;
Μήπως αυτό που γράφεις είναι λίγο προσβλητικό ;;

.

Bazil Van Sinner
22-04-13, 20:04
Μαλακιες λεει βασικα, .thumb

Bitz
22-04-13, 20:13
Ορισμενοι κρινουν εξ ιδιων...:original:

PANOS-E60
22-04-13, 20:16
Eurobank: Στις 30 Απριλίου η ΕΓΣ για την ΑΜΚ των 5,8 δισ. ευρώ


Στις 30 Απριλίου 2013 θα πραγματοποιηθεί η Έκτακτη Γενική Συνέλευση των Μετόχων της Eurobank με αντικείμενο:
-τη μείωση του μετοχικού κεφαλαίου της τράπεζας µέσω ταυτόχρονης αύξησης της ονοµαστικής αξίας των μετοχών και µείωσης του συνολικού αριθµού των μετοχών με συνένωση (reverse split) και µείωση της ονοµαστικής αξίας έκαστης µετοχής µε σκοπό το σχηµατισµό ισόποσου ειδικού αποθεµατικού
-την αύξηση του µετοχικού κεφαλαίου της τράπεζας µε έκδοση νέων κοινών µετοχών για την άντληση συνολικά 5.839.000.000 ευρώ, καλυπτόµενη µε εισφορά σε είδος από το Ταµείο Χρηµατοπιστωτικής Σταθερότητας και τέλος
-την ανακοίνωση της εκλογής νέων µελών του ∆ιοικητικού Συµβουλίου σε αντικατάσταση παραιτηθέντων.
.................................................. .....................................

Πηγή:www.capital.gr

η τυχη της Eurobank ειναι πλέον οριστική, κρατικοποιείται.

Monsta
22-04-13, 20:19
Πιστεύεις ότι στο φόρουμ υπάρχουν μέλη με μειωμένη αντίληψη ;;
Μήπως αυτό που γράφεις είναι λίγο προσβλητικό ;;

.


Καθόλου. Το "ακατανόητο" το δανείστηκα από του Καισάριου το άρθρο νωρίτερα, που κάποιοι άλλοι σχολίασαν με ανάλογο υφάκι.

Bitz
22-04-13, 20:22
η τυχη της Eurobank ειναι πλέον οριστική, κρατικοποιείται.

Χωρις ιχνος πλακας...αυτο ειναι καλο η' κακο τωρα.

Stamatis
22-04-13, 20:23
η τυχη της Eurobank ειναι πλέον οριστική, κρατικοποιείται.

Στα μπουτια, στα μπουτια.
Αντε, μπας και γινει συγχωνευση με το ασυλο και ξαναβρω δουλεια να τραβιεμαι να ξελαμπικαρω.

PANOS-E60
22-04-13, 20:26
Χωρις ιχνος πλακας...αυτο ειναι καλο η' κακο τωρα.

τωρα φίλε μου Μιχάλη,τι περιμένεις να πω ... ότι είναι καλό ?


Στα μπουτια, στα μπουτια.
Αντε, μπας και γινει συγχωνευση με το ασυλο και ξαναβρω δουλεια να τραβιεμαι να ξελαμπικαρω.

μακάρι ρε φίλε ! thumb

Samaro
22-04-13, 20:27
Καθόλου. Το "ακατανόητο" το δανείστηκα από του Καισάριου το άρθρο νωρίτερα, που κάποιοι άλλοι σχολίασαν με ανάλογο υφάκι.
Απόδειξη, πως ο Καισάριος κάνει λάθος σ'αυτά που γράφει, αφού μόλις τον αντέγραψες , υπέπεσες κι εσύ σε λάθος !! thumb

Thomelef
22-04-13, 20:28
Χωρις ιχνος πλακας...αυτο ειναι καλο η' κακο τωρα.

κρατικό και καλό δεν παίζει ρε μίχο...common sence!!!:original:

Bitz
22-04-13, 20:28
Στα μπουτια;;;τι θελει να πει ο ποιητης;:original:

Bitz
22-04-13, 20:30
κρατικό και καλό δεν παίζει ρε μίχο...common sence!!!:original:

Εχω δανειο απο εκει γιαυτο ρωταω..Οχι οτι εχει και μεγαλη σημασια φανταζομαι.

Samaro
22-04-13, 20:34
Εχω δανειο απο εκει γιαυτο ρωταω..Οχι οτι εχει και μεγαλη σημασια φανταζομαι.

Ωχ, θα στο ζητήσουν πίσω άμεσα !! :th_Laie_67-1:

Bitz
22-04-13, 20:37
Ωχ, θα στο ζητήσουν πίσω άμεσα !! :th_Laie_67-1:

Δεν υπαρχει σαλιο...:original:

Monsta
22-04-13, 20:37
Απόδειξη, πως ο Καισάριος κάνει λάθος σ'αυτά που γράφει, αφού μόλις τον αντέγραψες , υπέπεσες κι εσύ σε λάθος !! thumb


Μάλλον σου διαφεύγει πως ο Καισάριος έχει ΠΑΝΤΑ δίκαιο. Δε πειράζει, με το καιρό θα το εμπεδώσουν και οι πλέον δύσπιστοι.

Samaro
22-04-13, 20:51
Μάλλον σου διαφεύγει πως ο Καισάριος έχει ΠΑΝΤΑ δίκαιο. Δε πειράζει, με το καιρό θα το εμπεδώσουν και οι πλέον δύσπιστοι.

Είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή ! Ομως δώσε το δικαίωμα και στους άλλους να έχουν τις δικές τους απόψεις / αντιλήψεις .

Αυτό δεν σημαίνει δημοκρατία ;;;

Monsta
22-04-13, 20:58
Ενας δωρεάν κόσμος είναι εφικτός. :facepalm:

.....
"Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Κώστας Μπάρκας, δικαιολόγησε την τοποθέτησή του λέγοντας ότι το μέτρο θα πλήξει τους ανέργους και πρόσθεσε ότι έτσι ποινικοποιεί την αδυναμία τους να πληρώσουν.
.....




Χατζηδάκης σε ΣΥΡΙΖΑ για τα εισιτήρια: «Είστε βουλευτές και στηρίζετε την παρανομία»


Χατζηδάκης σε ΣΥΡΙΖΑ για τα εισιτήρια: «Είστε βουλευτές και στηρίζετε την παρανομία»

Με έκπληξη άκουσε τον βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ ο Κωστής Χατζηδάκης, να του λέει κατά τη διάρκεια επίκαιρης ερώτησης ότι τάσσεται κατά του νέου συστήματος ελέγχου της εισιτηριοδιαφυγής με μπάρες που θα τοποθετηθούν στους σταθμούς του μετρό.

Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Κώστας Μπάρκας, δικαιολόγησε την τοποθέτησή του λέγοντας ότι το μέτρο θα πλήξει τους ανέργους και πρόσθεσε ότι έτσι ποινικοποιεί την αδυναμία τους να πληρώσουν.

Μάλιστα υποστήριξε πως οι μετακινήσεις στην πόλη αποτελούν κοινωνικό δικαίωμα και δεν πρέπει να αντιμετωπίζονται με τη λογική του κέρδους και πρότεινε τα μέσα μεταφοράς να είναι δωρεάν για ανέργους, μετανάστες και απλήρωτους εργαζόμενους.

Απαντώντας ο υπουργός ανέφερε ότι δεν δέχεται μάθημα κοινωνικής ευαισθησίας από τον ΣΥΡΙΖΑ και επιτέθηκε στον βουλευτή κατηγορώντας τον ότι στηρίζει το κίνημα δεν πληρώνω.

«Εσείς βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ έρχεστε σήμερα και λέτε ότι είστε κατά του να τοποθετηθούν μπάρες στο Μετρό. Δηλαδή λέτε ότι είστε με το κίνημα δεν πληρώνω. Δεν θέλετε να πατάξει η κυβέρνηση την εισιτηριοδιαφυγή. Είστε υπέρ της παρανομίας και με αυτά θέλετε να κυβερνήσετε την Ελλάδα.

Ερχεστε και λέτε μη βάλετε μπάρες και υπερθεματίζετε κιόλας. Μας εκπλήσσετε συνεχώς και σήμερα μας λέτε ότι η επίσημη θέση του ΣΥΡΙΖΑ είναι η εισιτηριοδιαφυγή» ήταν τα λόγια του υπουργού Ανάπτυξης.


https://www.iefimerida.gr/news/101607/χατζηδάκης-σε-συριζα-για-τα-εισιτήρια-«είστε-βουλευτές-και-στηρίζετε-την-παρανομία»

Monsta
22-04-13, 21:02
Είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή ! Ομως δώσε το δικαίωμα και στους άλλους να έχουν τις δικές τους απόψεις / αντιλήψεις .

Αυτό δεν σημαίνει δημοκρατία ;;;


Ελα βρε Αντώνη. Πήγαινε μερικές σελίδες πίσω και δες ποιος ήταν εριστικός σήμερα κι αν εγώ προσωπικά επιτέθηκα σε κανέναν.

Samaro
22-04-13, 21:16
Κώστα, σήμερα ειδικά, παρακολούθησα πολλές σελίδες πίσω.

Μερικές φορές, χωρίς να βρίσουμε κάποιον τον προσβάλουμε με το να επιμένουμε πχ πως οι απόψεις του είναι λανθασμένες, πως κακώς πληρώνεται ενώ είναι δημόσιος υπάλληλος η επειδή είναι συνταξιούχος κλπ κλπ

Ιδιαίτερα όταν οι αντιπαραθέσεις γίνονται πίσω απο ένα πληκτρολόγιο και μεταξύ ανθρώπων που ίσως δεν έχουν άλλα κοινά απο την αγάπη τους για το αυτοκίνητο.

Bazil Van Sinner
22-04-13, 21:40
Στα μπουτια;;;τι θελει να πει ο ποιητης;:original:


https://www.youtube.com/watch?v=uKtKpIn2Sk8


ελα για να μπαινουμε λιγο στο κλιμα:whistle:

Monsta
22-04-13, 21:43
Το ίδιο ισχύει και από την άλλη πλευρά. Παρακολουθώ το θρεντ εδώ και χρόνια, πολύ πριν αρχίσω να γράφω.

Αρκετά πια με τη παράνοια, ήρθε η ώρα του facepalm. Πάντα δημοκρατικά και με επιχειρήματα.

Panos 316T
22-04-13, 21:48
Πιστευω οτι οσοι ειναι ανεργοι πρεπει να μετακινουνται δωρεαν κατοπιν επιδειξης καποιας σχετικης καρτας.
Λιγη ανθρωπια δεν βλαπτει!

Ειμαι υπερ της μπαρας μπας και περιοριστουν τζαμπατζηδες οπως επισης να λειψουν οι σεκιουριταδες, τους θεωρω τζαμπα κοστος.

Monsta
22-04-13, 22:05
ΤΡΙΑΝΤΑ χρόνια παράνοια & ένα χρεωκοπημένο Κράτος για πολλές γενιές down the road.

Enough is Enough.

hades7
22-04-13, 22:15
Πιστευω οτι οσοι ειναι ανεργοι πρεπει να μετακινουνται δωρεαν κατοπιν επιδειξης καποιας σχετικης καρτας.
Λιγη ανθρωπια δεν βλαπτει!

Ειμαι υπερ της μπαρας μπας και περιοριστουν τζαμπατζηδες οπως επισης να λειψουν οι σεκιουριταδες, τους θεωρω τζαμπα κοστος.

Πανο για τους μετανάστες τι γνώμη έχεις όσον αφορά τις μετακινήσεις ;:D

Panos 316T
22-04-13, 22:23
Πανο για τους μετανάστες τι γνώμη έχεις όσον αφορά τις μετακινήσεις ;:D

ειμαι υπερ των μετακινησεων προς τις χωρες τους!

αυτοι φορανε παντοφλες runflat κατι σαν του στρατου που δεν λιωνουν ρε :D

οποτε με τα ποδια!

Stamatis
22-04-13, 22:42
Το θρεντ κλειδώνει για να μην έχουμε χειρότερα.

Αν έχετε λυμένα τα ζωνάρια σας για καυγά, συναντηθείτε και πλακωθείτε.

Εχει ξεπεραστεί πλέον κάθε όριο συμπεριφοράς.

Το ποστ του Κατσαραίου απο πάνω είναι άσχετο, με την πράξη αυτή αν και δεν μου αρέσει καθόλου το "μαγαζάκι" σαν λέξη και το τονίζω φιλικά.

Stathis
22-04-13, 23:03
Mε το να σβηνετε ποστ θα μας κανετε οπαδους του Καισαριου:th_Laie_67-1:

Πολυ πλακα το μαγαζακι τελικα:hystericalbs1:

Γιωργο θα πρεπει να καταλαβεις οτι υπαρχουν κανονες οι οποιοι απαγορευουν τα υβριστικα ποστ.
Σε βλεπω απο το πρωι οτι εισαι καπως ερεθισμενος και δεν βλεπω τι σου φταιμε.

Αυτο για το μαγαζακι που εγραψες ειναι εντελως αχαρακτηριστο, σε αγαπαω σε εκτιμαω αλλα οχι ετσι φιλε.
Εχεις απο μενα μια εβδομαδα διακοπες να ξεκουραστεις.
Φιλικα παντα.thumb

Monsta
25-04-13, 14:47
χμμμμ για να δούμε τι άλλο μάθαμε αυτή τη βδομάδα...

Μάθαμε λοιπόν ότι "κάποιοι" που κάποτε ανέβαζαν τις ελληνικές σημαίες στην Ακρόπολη, σήμερα τις κατεβάζουν από τα πανεπιστήμια. Πάντα βέβαια με την ανοχή του κράτους.

Επίσης μάθαμε ότι πρέπει να αισθανόμαστε ντροπή όταν ένας άνθρωπος 95 χρονών μιλάει πιο λογικά (λέγοντας τα αυτονόητα) από κάποιους γελοίους νεότερους.

Αυτά.

strof
25-04-13, 16:21
χμμμμ για να δούμε τι άλλο μάθαμε αυτή τη βδομάδα...

Μάθαμε λοιπόν ότι "κάποιοι" που [edit: υποστηριζουν ότι] κάποτε ανέβαζαν τις ελληνικές σημαίες στην Ακρόπολη, σήμερα τις κατεβάζουν από τα πανεπιστήμια. Πάντα βέβαια με την ανοχή του κράτους.

Επίσης μάθαμε ότι πρέπει να αισθανόμαστε ντροπή όταν ένας άνθρωπος 95 χρονών μιλάει πιο λογικά (λέγοντας τα αυτονόητα) από κάποιους γελοίους νεότερους.

Αυτά.

thumb

Ptboul
20-05-13, 12:08
https://www.lifo.gr/mag/features/3803


μια πολύ γνωστή εταιρεία ξυριστικών μου είχε κάνει πρόταση να ξυρίσω τις φαβορίτες μου έναντι του ποσού των 50 εκατομμυρίων, προκειμένου να λανσάρει τα ξυραφάκια της. Τους απάντησα να τους δώσω εγώ τα 50 εκατομμύρια που μου έδιναν εκείνοι και να τους πάω στην πλατεία Ομονοίας, τότε που υπήρχε εκεί σιντριβάνι, να τους βάλω μέσα και να τους κάνω μπάνιο. Αλίμονο αν έκανα τέτοιο πράγμα! Είναι θέμα αξιοπρέπειας! Κάποιος θα σκεφτόταν «σιγά, σε έναν χρόνο θα ξαναμεγάλωναν οι φαβορίτες!». Δεν είναι έτσι. Γιατί αύριο θα 'ρθουν και θα σου πουν «βγάλε τώρα και τα ρούχα σου, γιατί τόσο αξίζεις!».

Stathis
20-05-13, 12:18
απο τα σχολια:


Ρε Κόκκοτα, το εβδομήντα κάτι μας έλεγες ότι σε πρότεινε η Gillette 2 εκατομμύρια για να κόψεις τις φαβορίτες. Τώρα μας λες 50, κόψ' τα μούσια!
:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ptboul
20-05-13, 12:23
Στέκομαι σε αυτό:

Δεν είναι έτσι. Γιατί αύριο θα 'ρθουν και θα σου πουν «βγάλε τώρα και τα ρούχα σου, γιατί τόσο αξίζεις!».

και σκέφτομαι το σήμερα (ντούβλη, ζέτα και όλο τον συφερτό), πάει ο Έλληνας, παραδόθηκε και αλώθηκε στην σαγήΝη της Δύσης. :no:

Monsta
20-05-13, 15:20
Τι έγινε τώρα ? Θα τρολάρω και στα δύο ταυτόχρονα ?

Bitz
20-05-13, 15:25
Τι έγινε τώρα ? Θα τρολάρω και στα δύο ταυτόχρονα ?

Oτι τον εχω αυτον τον φοβο....τον εχω.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
20-05-13, 15:38
Πρέπει να ορίσω έναν αντικαταστάτη. Κουράστηκα και δεν με αφορά κιόλας το θέμα πλέον.




Οι αριθμοί είναι καταλυτικοί:

1) Πέρυσι το κράτος έδωσε 18 δις Ευρώ επιχορηγήσεις σε όλα τα ασφαλιστικά ταμεία, συμπληρώνοντας τα 14 δις που μάζεψαν σε ασφαλιστικές εισφορές τα ίδια τα ταμεία, προκειμένου να πληρωθούν οι συντάξεις 3.000.000 συνταξιούχων.

2) Τα ίδια τα ταμεία έχουν χρεοκοπήσει, αφού έχουν χάσει σχεδόν το σύνολο των αποθεματικών τους.

3) Φέτος αναμένεται να αυξηθεί ο αριθμός των συνταξιούχων και να μειωθούν περαιτέρω οι εισπραχθείσες ασφαλιστικές εισφορές, λόγω αύξησης της ανεργίας και αδυναμίας καταβολής των από εργαζόμενους και επιχειρήσεις.

4) Τα έσοδα που επιτυγχάνει το κράτος, ακόμα και μετά την μεγαλύτερη φοροεπιδρομή που γνωρίσαμε στην ιστορία μας είναι της τάξης των 50-51 δις ετησίως. Αναμένονται δε να μειωθούν καθώς η ύφεση συνεχίζει και εφέτος.

5) Την στιγμή που το ποσό που καταναλώνει η στήριξη των συντάξεων από τον κρατικό προϋπολογισμό είναι το 40% όλων των φορολογικών εσόδων του κράτους, γίνεται φανερό ότι η λεγόμενη "μείωση του κράτους" είναι δευτερεύουσας φύσης πρόβλημα για την Ελληνική οικονομία, έναντι του μείζονος: Που είναι η χρεοκοπία του ασφαλιστικού μας συστήματος.

Αν συμφωνούμε ότι ο δρόμος της ανάπτυξης περνάει μέσα από την μείωση των φορολογικών βαρών, πρέπει να αντιμετωπίσουμε κατάματα το υπ'αριθμόν Ένα πρόβλημα της Ελληνικής κοινωνίας: Ότι ο "λογαριασμός" του ασφαλιστικού συστήματος δεν βγαίνει.
Μπορούμε βέβαια να επιλέξουμε και τον δρόμο της στρουθοκαμήλου: Να κάνουμε ότι δεν το βλέπουμε...

katsaraios
20-05-13, 21:23
Μια χαρα :cheers::cheers:
Για να μην κλαινε...

https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=210420&catid=13

nikos1400
21-05-13, 00:11
Τι έγινε τώρα ? Θα τρολάρω και στα δύο ταυτόχρονα ?

ρε μεγαλε, το multitasking δεν ειπες οτι το'χεις ?

:th_Laie_67-1:

Samaro
21-05-13, 07:16
Μια χαρα :cheers::cheers:
Για να μην κλαινε...

https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=210420&catid=13
Μιά χαρά πάνε Γιώργο, αλλά μεθαυριο, ξαφνικά, μπορεί να χρειαστούν το κούρεμα στις καταθέσεις λόγω υψηλών επισφαλειών. thumb

Monsta
21-05-13, 14:20
Repayment of the German War Loan my a$$.

Οδοστρωτήρας Τάκης Μίχας. Για λιγότερες ψευδαισθήσεις.




Η αλήθεια για το κατοχικό δάνειο


https://www.protagon.gr/resources/2013-05/nazis-thumb-large.jpg

Η ομάδα Εμπειρογνωμόνων της CIA, που επί εποχής προεδρίας Μπους διερεύνησε την ύπαρξη Οπλων Μαζικής Καταστροφής στο Ιράκ και η ομάδα εμπειρογνωμόνων του ελληνικού υπουργείου Οικονομικών, που διερεύνησε το θέμα των γερμανικών κατοχικών αποζημιώσεων και χρέους, είχαν ένα κοινό σημείο: Και στις δυο περιπτώσεις, τα πορίσματά τους ήταν αναμενόμενα καθόσoν εξυπηρετούσαν συγκεκριμένες πολιτικές σκοπιμότητες: Στην περίπτωση των ΗΠΑ να νομιμοποιήσουν την εισβολή στο Ιράκ και στην περίπτωση της Ελλάδας να νομιμοποιήσουν μία «σκληρότερη» διαπραγματευτική στάση της Ελλάδας στο μέλλον.

Και στις δύο περιπτώσεις οι πιέσεις δεν ασκούντο άμεσα αλλά έμμεσα. Η μεγαλύτερη πίεση προερχόταν από την κοινή γνώμη των δύο χωρών πού στις μεν ΗΠΑ ήταν πεπεισμένη αφενός ότι ο Σαντάμ διέθετε τέτοια όπλα -και δεν επρόκειτο ποτέ να δεχθεί ένα πόρισμα που έλεγε το αντίθετο- και στη δε Ελλάδα ότι πράγματι υπάρχει νομική βάση για την απαίτηση της «εξόφλησης» του κατοχικού δανείου (το θέμα στο οποίο επικεντρώνεται η θεματολογία των άρθρων μου). Ετσι, σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις, άνω του 80% των Ελλήνων πιστεύει ότι η Ελλάδα θα πρέπει να απαιτήσει από τη Γερμανία την εξόφληση του κατοχικού χρέους.

Από μια σκοπιά στην Ελλάδα η πίεση ήταν εντονότερη καθόσον το πολιτικό περιβάλλον εδώ ήταν πιο «τσιμεντωμένο» γύρω από αυτό το θέμα, ενώ στις ΗΠΑ υπήρχε μεγαλύτερη διαφοροποίηση.

Ετσι, ενώ στο Κοινοβούλιο των ΗΠΑ υπήρξαν αρκετοί Δημοκρατικοί γερουσιαστές και βουλευτές που διαφώνησαν με την κυρίαρχη άποψη στην Ελλάδα σε μία ιστορική συνεδρίαση της Βουλής, ΟΛΟΙ συμφώνησαν ότι η ελληνική κυβέρνηση θα έπρεπε να εγείρει το θέμα του κατοχικού δανείου και να ζητήσει την επιστροφή των χρημάτων. Από τους νεοναζί της Χρυσής Αυγής μέχρι τους αναρχοσταλινικούς του ΣΥΡΙΖΑ και από τους συντηρητικούς της ΝΔ μέχρι τους κομμουνιστές του ΚΚΕ, των σοσιαλδημοκρατών του ΠΑΣΟΚ μηδέ εξαιρουμένων, όλοι στάθηκαν στο ύψος (ή βάθος...) των περιστάσεων αποδεικνύοντας, για μια ακόμη φορά, ότι οι βουλευτές μας δεν είναι ούτε Αριστεροί ούτε Δεξιοί, αλλά είναι πάνω απ' όλα... Ελληνες! Η μόνη ανάλογη επίδειξη διακομματικής εθνικής ομοψυχίας τα τελευταία έτη ήταν η ολόθερμη υποστήριξη στους εγκληματίες Κάραζιτς Μλάντιτς και Μιλόσεβιτς και στις πολεμικές επιχειρήσεις των Σέρβων στη Βοσνία και Κόσοβο.

Το γεγονός φυσικά ότι η έρευνα των Ελλήνων εμπειρογνωμόνων δεν αποσκοπούσε να εμπλουτίσει την επιστημονική βιβλιογραφία του Διεθνούς Δικαίου αλλά να εξυπηρετήσει ύψιστα κρατικά συμφέροντα, αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι προτού ο αλέκτωρ λαλήσει τρεις το (τάχα) «απόρρητο» πόρισμα των Ελλήνων εμπειρογνωμόνων είχε διαρρεύσει στα ελληνικά ΜΜΕ. Και από εκεί μεταφέρθηκε μέσω των ξένων πρακτορείων σε όλες τις γωνιές του κόσμου δίνοντας έτσι για μία ακόμη φορά στην οικουμένη μία γεύση του απολύτως απαραίτητου εν όψει καλοκαιρινών διακοπών Greek magic.

Ομως, αλήθεια, τι νομική βάση υπάρχει στο αίτημα της εξόφλησης του κατοχικού δανείου από τη σημερινή Γερμανία; (Ερώτημα το οπoίο προφανώς είναι τελείως διαφορετικό από το ερώτημα αν δικαιούται ηθικά η Ελλάδα επιστροφή του κατοχικού δανείου το οποίο αναγκάσθηκε να παραχωρήσει στους Γερμανούς)

Catch 22
Το 1942 οι γερμανικές κατοχικές δυνάμεις ανάγκασαν την Τράπεζα της Ελλάδας να προβεί στη σύναψη ενός δανείου με το οποίο θα χρηματοδούσαν τα έξοδα των γερμανικών στρατευμάτων στην Ελλάδα - κυρίως μισθούς και προμήθειες. Οπως και έγινε. Εδώ θα πρέπει να σημειωθούν δύο πράγματα

Α) Οτι το δάνειο συνήφθη σε δραχμές. Οτι άλλα ποσά αναφέρονται στον Τύπο (χρυσές λίρες δολάρια κ.λπ.) δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Οπως άλλωστε επέβαλλε η προϋπάρχουσα ελληνική νομοθεσία (άρθρο 5422/32) σύμφωνα με την οπoία κάθε δάνειο της Τράπεζας της Ελλάδας έπρεπε να αποδίδει δραχμικές οφειλές.

Β) Οτι το δάνειο είχε μηδενικό επιτόκιο, γεγονός που για τους περισσότερους αναλυτές αποδεικνύει την αδικοπρακτική (καταναγκαστική) φύση του.

Η Ελλάδα στη σημερινή φάση έχει λοιπόν δύο νομικές επιλογές. Είτε, όπως αναφέρει σχετικό δημοσίευμα του TIME, να διεκδικήσει το δάνειο ως μέρος των πολεμικών αποζημιώσεων για τις καταστροφές που επέφερε η γερμανική κατοχή είτε απλά ως επιστροφή ενός τραπεζικού δανείου. Στην πρώτη περίπτωση η επιχειρηματολογία θα επικεντρωθεί στην αδικοπρακτική (καταναγκαστική) φύση του δανείου, στη δεύτερη όχι. Και οι δύο οδοί, σύμφωνα με διεθνείς αναλυτές, οδηγούν σε αδιέξοδα.

Αν η Ελλάδα ακολουθήσει τον πρώτο δρόμο και ζητήσει την εξόφληση του δανείου ως μέρος των πολεμικών αποζημιώσεων, τότε θα βρεθεί αντιμέτωπη με το γεγονός ότι το θέμα των γερμανικών πολεμικών αποζημιώσεων θεωρείται ότι εν πολλοίς έχει ρυθμισθεί και τελειώσει. Η πρώτη ρύθμιση έγινε στη Διάσκεψη του Παρισιού για τις Επανορθώσεις (1945). Εκεί η Ελλάδα ζήτησε 10 δισ. δολάρια και της δόθηκαν 25 εκατομμύρια δολ. (σε σημερινές τιμές 2,5 δισ.) κυρίως σε μηχανές.

Η δεύτερη ρύθμιση έγινε το 1990 με την υπογραφή στη Μόσχα της ειρηνευτικής συμφωνίας με την επανενωμένη Γερμανία που θεωρείται ότι κλείνει και οριστικά το θέμα των πολεμικών αποζημιώσεων του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Εδώ επίσης θα πρέπει να αναφερθεί και μία ξεχωριστή συμφωνία που υπεγράφη μεταξύ της Γερμανίας και της Ελλάδας, στις 18 Μαρτίου 1960, σύμφωνα με την οποία η Γερμανία ανέλαβε να καταβάλλει σε ιδιώτες θύματα το ποσό των 115 εκατομμυρίων γερμανικών μάρκων.

Ο πρώτος δρόμος λοιπόν, δηλαδή του αιτήματος της εξόφλησης του δανείου ως μέρος πολεμικών αποζημιώσεων, αντιμετωπίζει πολλές δυσκολίες. Εδώ θα πρέπει επίσης να αναφερθούν οι δυο περιπτώσεις Ελλήνων πού προσέφυγαν στην διεθνή δικαιοσύνη με αίτημα αποζημιώσεων, χωρίς αποτέλεσμα. Η πρώτη έγινε το 2011 όταν το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων απέρριψε την προσφυγή τεσσάρων Ελλήνων από το Δίστομο. Το Δικαστήριο έκρινε ότι οι μεταπολεμικές συμφωνίες είχαν ρυθμίσει το θέμα των αποζημιώσεων. Η δεύτερη περίπτωση, το 2012, αφορά προσφυγή μιας ομάδος επιβιωσάντων από τη σφαγή του Διστόμου στο Διεθνές Δικαστήριο, στη Χάγη. Και στην περίπτωση αυτή το δικαστήριο απέρριψε την προσφυγή.

Ομως και ο δεύτερος δρόμος, δηλαδή η προβολή του ελληνικού αιτήματος ως αιτήματος εξόφλησης ενός απλού τραπεζικού δανείου, χωρίς αναφορά στον αδικοπρακτικό χαρακτήρα του, ενέχει προβλήματα. Με δεδομένο ότι ο τόκος είχε ορισθεί σε 0% τότε, στην ουσία, με τους πληθωρισμούς που πέρασε η χώρα από τότε, το δάνειο -στην ουσία- έχει σχεδόν εξανεμισθεί.

Ο αναλυτής του οικονομικού περιοδικού Forbes, Tim Worstal, θεωρεί ότι η Ελλάδα αντιμετωπίζει μια κατάσταση Catch-22: “Αν οι Ελληνες μπορέσουν να αποδείξουν ότι τα χρήματά τους κλάπηκαν, τότε δεν πρόκειται να τους δοθούν πίσω. Αν, από την άλλη πλευρά, πρόκειται για μία νορμάλ πιστωτική συναλλαγή, τότε ο πληθωρισμός ενός δανείου με μηδενικό επιτόκιο θα ήταν τόσος που θα επέτρεπε στη Γερμανία να ξεπληρώσει το δάνειο χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να βελτιώνεται ουσιαστικά η κατάσταση της Ελλάδας».

Πιο αναλυτικά:
“Αν το δάνειο ήταν καταναγκαστικό τότε το θέμα έχει τελειώσει καθόσον το θέμα των επανορθώσεων, αποζημιώσεων κ.λπ. έχει ρυθμισθεί. Ισως να μη έχει ρυθμισθεί δεοντολογικά, αλλά έχει ρυθμισθεί νομικά, σύμφωνα με το Διεθνές Δίκαιο. Το έγκλημα έχει διαπραχθεί και η ποινή έχει αποδοθεί. Αν πάλι ήταν κανονικό δάνειο, τότε πράγματι η Ελλάδα δικαιούται το αρχικό ποσό και τους τόκους. Αλλά στο βαθμό που ήταν άτοκο, δικαιούται μόνο το αρχικό ποσό. Που, όμως, μετά από 70 έτη πληθωρισμού, πρόκειται για ασήμαντο ποσό».

O νόμος του Σβώλου
Ομως, σε τελική ανάλυση, ίσως το μεγαλύτερο εμπόδιο για οποιοδήποτε ελληνικό αίτημα για επιστροφή του κατοχικού δανείου να είναι η ίδια η... ελληνική νομοθεσία! Πρόκειται για τον περίφημο νόμο του Σβώλου, του 1943, το οποίο στην ουσία ακυρώνει το θέμα του κατοχικού δανείου - ανεξάρτητα από τους όρους (καταναγκαστικό ή όχι) κάτω από τους οποίους συνήφθη το δάνειο. Οπως λέει ο νομικός Γιώργος Στεφανάκης:
«Κατά Νοέμβριο 1944 υπό Γεωργ. Παπανδρέου, η κυβέρνηση “Εθνικής Ενότητος” ομοφωνούντων και των κομμουνιστών, θέσπισε τον ν. 18/44. Τον άλλοτε πασίγνωστο ως “νόμο Σβώλου”. Κατ΄ άρθρ. 1 ορίσθηκε ότι νομισματική μονάς (μας) είναι η δραχμή. Κατ΄ άρθρ. 5 § 1 η σχέση της εισαχθείσας δραχμής προς την αντικατασταθείσα ωρίσθη σε 50 δισεκατομμύρια παλαιών δρχ. έναντι μιας (1) νέας. Ουσιαστικά διαγράφηκαν όλες οι κατοχικές οφειλές. Ο νόμος δεν εξαιρεί οφειλές αλλοδαπών, άρα και Γερμανών. Κατακρίθηκε (ο νόμος) ως άδικος. Ίσχυσε όμως. Ισχύει ακόμη. Δεν μεταβάλλεται το ζήτημα και εάν τονισθεί ο χαρακτήρας του δανείου ως αναγκαστικού. Αν προβληθεί, δηλαδή, το εντεύθεν φανερό αδίκημα κατά της χώρας. Οι εδώ οφειλές εξ αδικήματος, κατ΄ άρθρ. 26 ΑΚ, υπόκεινται στο εθνικό μας δίκαιο. Άρα διέπονται από τον ν. 18/44.”.

Στην ουσία ο νόμος του Σβώλου αποτελούσε μία ομολογία χρεοκοπίας του ελληνικού κράτους δηλαδή αδυναμίας εξυπηρέτησης των οφειλών του. Με μία μονοκονδυλιά διέγραφε αυτά τα οποία χρωστούσε. Μόνο που με αυτό τον νόμο διέγραφε και αυτα που του χρωστούσαν!

«Αλλά και εάν παρακαμπτόταν η ρύθμιση», συνεχίζει ο κ. Στεφανάκης, «το ζήτημα, ουσιωδώς, δεν μεταβάλλεται. Το Ανώτατο Ειδικό μας Δικαστήριο με την υπ΄ αριθμ. 25/2012 απόφασή του έκρινε ότι όσο διαρκεί η οικονομική δυσπραγία το κράτος βαρύνεται με επιτόκιο καθυστέρησης μόνον 6%. Όσο, δηλαδή, ίσχυε και προ της ένταξής μας στην ΕΟΚ. Κατά συνεκδοχή δεν θα εισπράττει και μεγαλύτερα επιτόκια από άλλα κράτη. Υπό το νομολογηθέν επιτόκιο, οι υπερπληθωρισμοί οι βιωθέντες, για πολλά χρόνια, μάλιστα και τις δεκαετίες '80 και '90, ουσιαστικά εξανέμισαν το χρέος.».

Αναθεωρητισμός του στάτους κβο
ΚαθΆ όλη τη διάρκεια των τελευταίων ετών το θέμα του κατοχικού δανείου ελάχιστα απασχόλησε την ελληνική κοινή γνώμη και τις ελληνικές κυβερνήσεις. Ουδείς γνώριζε για το περίφημο σήμερα κατοχικό δάνειο προτού φτάσουμε στην οικονομική κρίση, τα μνημόνια, την έκρηξη του αντιγερμανισμού και την απεγνωσμένη προσπάθεια να αποδοθούν, για μια ακόμη φορά, στους «ξένους» (σήμερα Γερμανούς, εχτές Αμερικάνους, αύριο -γιατί όχι;- Εσκιμώους) τα αίτια της οικονομικής, πολιτικής, πολιτιστικής και εκπαιδευτικής χρεοκοπίας της Ελλάδας.

Ούτε φυσικά ετέθη ποτέ το θέμα από τις ελληνικές κυβερνήσεις: «Επί εβδομήντα χρόνια», αναφέρει ο κ. Στεφανάκης, «κυβέρνησαν, διαδοχικά, οι δυνάμεις όλου του φάσματος. Συγκυβέρνησαν και οι κομμουνιστές το 1944 και το 1989. Ουδείς, όμως, ποτέ, πρόβαλε κατηγορηματική απαίτηση. Και αυτό: διότι τέτοια δεν υπάρχει». Με εξαίρεση τη ρηματική διακοίνωση της Ελλάδας της 14-11-1995, μέσω του πρέσβη της Ελλάδος στη Βόνη, Ιωάννη Μπουρλογιάννη-Τσαγγαρίδη, στον Γερμανό υφυπουργό Εξωτερικών Hartmann, με την οποία εζητείτο η έναρξη διαπραγματεύσεων και για το κατοχικό δάνειο. Ο Γερμανός υφυπουργός απέρριψε το ελληνικό διάβημα με το επιχείρημα ότι «μετά πάροδο 50 ετών από το τέλος του πολέμου και δεκαετιών αξιόπιστου και στενής συνεργασίας της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας με τη διεθνή κοινότητα, το πρόβλημα των επανορθώσεων απώλεσε τη δικαιολογητική του βάση. Ως εκ τούτου δεν είναι δυνατόν να προσδοκά η ελληνική κυβέρνηση ότι η ομοσπονδιακή κυβέρνηση θα προσέλθει σε συνομιλίες για το θέμα αυτό». Οι άλλες περιπτώσεις που αναφέρονται στα ελληνικά ΜΜΕ, όπως τι ψιθύρισε ο κ. Σαμαράς στον κ. Γκένσερ το 1991, ή ο κ. Σημίτης στον κ. Κολ το 1996, δεν στοιχειολογούν «κατηγορηματικές απαιτήσεις». «Κατηγορηματική απαίτηση» σημαίνει «διεθνείς οχλήσεις - εγγράφως και επισήμως».

Είναι λοιπόν τουλάχιστον δύσκολο να υποστηρίξει κανείς ότι η ανακίνηση του θέματος σήμερα δεν εξυπηρετεί συγκυριακές σκοπιμότητες, δεν συνδέεται δηλαδή με την παρούσα κατάσταση της χώρας. Πάντως είναι σίγουρο ότι η εξόφληση του κατοχικού δανείου δεν ήταν στο τραπέζι ούτε όταν ο Καραμανλής ικέτευε τους Γερμανούς να δεχθούν την Ελλάδα στην ΕΟΚ -παρά το γεγονός ότι η τελευταία δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις της Συνθήκης της Ρώμης- ούτε όταν ο κ. Σημίτης τους ικέτευε να δεχθούν την Ελλάδα στην ευρωζώνη - παρά το γεγονός ότι δεν πληρούσε τα κριτήρια της Συνθήκης του Μάαστριχ.

Επιπλέον, όλοι μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι η νομική βάση για την έγερση θέματος κατοχικού δανείου είναι, στην καλύτερη των περιπτώσεων, εξαιρετική λεπτή και δύσκολη. Απ' αυτή τη σκοπιά δεν δικαιολογείται ούτε η θριαμβολογική αρθρογραφία των ελληνικών ΜΜΕ ούτε φυσικά και η συνολική υποστήριξη (χωρίς δηλαδή τη διαφωνία έστω 1 βουλευτή!) των 300 της Βουλής για την έγερση εκ μέρους της ελληνικής κυβέρνησης του θέματος. Αυτή η κατάσταση θυμίζει τριτοκοσμικό μαζικό ολοκληρωτισμό και όχι μία Δυτική κοινωνία που βασίζεται στην κριτική σκέψη και τον πλουραλισμό.

Το θέμα γίνεται ακόμα πιο περίπλοκο αν αφήσουμε για λίγο πίσω μας «τους στενούς ορίζοντες του αστικού Δικαίου», που θα ΅λεγε ο Μαρξ και αναλογισθούμε τις ευρύτερες επιπτώσεις που θα είχε η έγερση από μία χώρα όπως την Ελλάδα, αιτημάτων που στην ουσία ανατρέπουν το μεταπολεμικό ευρωπαϊκό (και όχι μόνο) στάτους κβο. Διότι, όπως υποστηρίζουν πολλοί αναλυτές, το βαθύτερο νόημα της μεταπολεμικής Ένωσης της Ευρώπης έχει υπάρξει η λήθη του παρελθόντος. Η παγίωση, άρα, του status quo, που απέρρευσε από την 8η Μαΐου 1945. Αυτό το στάτους κβο έρχεται να υπονομεύσει η Ελλάδα σήμερα επιβεβαιώνοντας πλήρως τις απόψεις αναλυτών, όπως του Σάμιουελ Χάντιγκτον, ότι η χώρα μόνο πηγή προβλημάτων μπορεί να είναι για τη Δύση.

Ενα αίτημα π.χ. που θα έρθει αμέσως στην επιφάνεια, αν η Ελλάδα ανοίξει το κουτί της Πανδώρας, θα αφορά την εθνοκάθαρση των γερμανικών μειονοτήτων σε χώρες της Ανατολικής Ευρώπης μετά το τέλος του πολέμου και της ιδιοποίησης από τους ντόπιους των περιουσιών τους. Ούτε φυσικά θα μείνει και η Ελλάδα ανέπαφη από αυτό τον αναθεωρητισμό: Ενα από τα πρώτα θέματα που θα έρθουν αμέσως στο προσκήνιο θα είναι το θέμα των Τσάμηδων της Θεσπρωτίας και των περιουσιών τους.

Διερωτάται λοιπόν κανείς στη βάση ποιας ακριβώς λογικής επέλεξε η κυβέρνηση να ανακινήσει ένα θέμα του οποίου η ισχνή έως ανύπαρκτη νομική βάση ελάχιστα δικαιολογεί το τεράστιο κόστος που θα έχει για όλους -συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας- η υπονόμευση του μεταπολεμικού στάτους κβο. Πιστεύει πραγματικά η κυβέρνηση της Ελλάδας ότι θα έχει οποιαδήποτε διεθνή στήριξη αν ακολουθήσει αυτήν την -έτσι και αλλιώς- εξαιρετικά νομικά προβληματική οδό;

Summary in English
The legal grounds on which Greece seeks the repayment of the German War Loan are extremely flimsy. And of course nobody in the world is interested in an upset of the post-war status quo in Europe. So why is the Greek government pursuing such an extremely dangerous policy?

https://www.protagon.gr/?i=protagon.el.ellada&id=24548

gnx
21-05-13, 14:29
Πολύ ενδιαφέρον μα νι γα.

Nino
21-05-13, 15:47
Μια χαρα :cheers::cheers:
Για να μην κλαινε...

https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=210420&catid=13

bonus game kats!!!
καποτε ηταν μια τραπεζα αυτην την τραπεζα το δημοσιο ηθελε να την πουλησει, μια αλλη τραπεζα εδωσε προσφορα αλλα το δημοσιο δεν την πουλησε σε αυτην αλλα σε μια αλλη τραπεζα που ηταν ιδιωτικη ασχετα αν εδωσε λιγοτερα απο τη προηγουμενη!!
Σημερα η τελευταια τραπεζα χαχαχαχα παραξενη που ειναι η ζωη??? εχει αγορασει το ιδιο κοψοχρονια και χειροτερα και την τραπεζα που ηθελε να αγορασει την τραπεζα που αυτη αγορασε χαχαχαχα
ποιες ειναι?
τζα!!!
:fountwtis:

hades7
21-05-13, 16:22
bonus game kats!!!
καποτε ηταν μια τραπεζα αυτην την τραπεζα το δημοσιο ηθελε να την πουλησει, μια αλλη τραπεζα εδωσε προσφορα αλλα το δημοσιο δεν την πουλησε σε αυτην αλλα σε μια αλλη τραπεζα που ηταν ιδιωτικη ασχετα αν εδωσε λιγοτερα απο τη προηγουμενη!!
Σημερα η τελευταια τραπεζα χαχαχαχα παραξενη που ειναι η ζωη??? εχει αγορασει το ιδιο κοψοχρονια και χειροτερα και την τραπεζα που ηθελε να αγορασει την τραπεζα που αυτη αγορασε χαχαχαχα
ποιες ειναι?
τζα!!!
:fountwtis:
Γιαννο sudoku μας εβαλες :hystericalbs1:

Nino
21-05-13, 16:26
Γιαννο sudoku μας εβαλες :hystericalbs1:

κουιζακι χαχαχαχα
για να δω για να δω... τι (θελουμε να ) θυμομαστε? χαχαχαχα

katsaraios
21-05-13, 16:27
bonus game kats!!!
καποτε ηταν μια τραπεζα αυτην την τραπεζα το δημοσιο ηθελε να την πουλησει, μια αλλη τραπεζα εδωσε προσφορα αλλα το δημοσιο δεν την πουλησε σε αυτην αλλα σε μια αλλη τραπεζα που ηταν ιδιωτικη ασχετα αν εδωσε λιγοτερα απο τη προηγουμενη!!
Σημερα η τελευταια τραπεζα χαχαχαχα παραξενη που ειναι η ζωη??? εχει αγορασει το ιδιο κοψοχρονια και χειροτερα και την τραπεζα που ηθελε να αγορασει την τραπεζα που αυτη αγορασε χαχαχαχα
ποιες ειναι?
τζα!!!
:fountwtis:
Δεν ξερω ,αλλα η Πειραιως ειναι γενικα πολυ πιο σωστο μαγαζι και στις σχεσεις με τους πελατες -συναλλασομενους,καμια σχεση με ουρομπανκ:thumbsdown:

Nikos
21-05-13, 16:31
19611

Ειδες Γιαννη ? Ο ταμιας του πασοκ και μπροσταρης του motor oil, οχι μονο δεν εξαγοραστηκε αλλα εξαγορασε με τις ευλογιες του Σαμ, δηλ της δεξιας. Και μαζι με την εξαγορα μηδενισε και το κοντερ σε οτι αφορα το προσωπικο του χρεος στην τραπεζα που εξαγορασε απ την οποια ειχε δανειστει για ν'αγορασει μετοχες της τραπεζας του που ηταν για να εξαγοραστει.

Monsta
21-05-13, 19:16
Από τα 18 δις ευρώ που έχουν επιδικάσει τα ελληνικά φορολογικά δικαστήρια σε βάρος διαφόρων περιπτώσεων ελληνικής φοροδιαφυγής και ελληνικών παραβάσεων, η ελληνική Διοίκηση του Ελληνικού κράτους έχει εισπράξει μόνο, κρατηθείτε, 580 εκ ευρώ!!



Άτιμο Γερμανικό Κράτος, άτιμοι Γερμανοί πολιτικοί.

Ζήτω το Εθνος !! Ζήτω ο Τράγκας !!!

Monsta
21-05-13, 22:51
Ελεεινοί κ τρισάθλιοι εκπαιδευτές των παιδιών μας.

Εξαιρετική η γραφίδα του κ. Θεοδωρόπουλου.




Ο φον Γερμανούχτεν στο Λύκειο

Του Τάκη Θεοδωρόπουλου
Αναγνώστης μού αφηγήθηκε, ευτυχώς περιληπτικά, το θεατρικό έργο στο οποίο καλείται να συμμετάσχει ο γιος του στο 4ο λύκειο του Βόλου για να εορτάσει με συμμαθητές και καθηγητές το τέλος της σχολικής χρονιάς. Πρόκειται για ένα δράμα, όπου ο «Φον Γερμανούχτεν» παραπέμπει στο δικαστήριο την Ελλάδα κατηγορώντας την ως τεμπέλα, διεφθαρμένη και τα λοιπά γνωστά. Για καλή τύχη της κατηγορουμένης, όμως, την ημέρα εκείνη δικάζει η Ισπανία. Η οποία Ισπανία δείχνει μεγάλη κατανόηση στην Ελλάδα, που και αυτή υπερασπίζεται τον εαυτό της με τα επίσης γνωστά περί αρχαίου πολιτισμού. Στο τέλος, αν κατάλαβα καλά, η Ελλάδα αθωώνεται καθότι συμμαχεί με τις υπόλοιπες χώρες του Νότου, κάτι το οποίο επίσης είναι γνωστό.

Ο αναγνώστης με καθησύχασε διαβεβαιώνοντάς με ότι το έργο αυτό, από ό,τι έμαθε, θα παρασταθεί και σε άλλα λύκεια της χώρας, προκειμένου να διευρυνθούν οι καλλιτεχνικοί και πολιτικοί ορίζοντες των παιδιών της ημετέρας παιδείας. Πρόκειται για πόνημα Ισπανίδος, κοινώς απογόνου του Λόπε ντε Βέγκα, του Καλντερόν ντε λα Μπάργκα και του Φεντερίκο Γκαρσία Λόρκα, ως εκ τούτου υποθέτω ότι έχει εξασφαλισμένη τη δραματουργική ποιότητα. Διότι καλόν είναι οι μαθητές μας να μην παιδεύονται μόνο με τις βαρετές τραγωδίες του Σοφοκλή, αλλά να μαθαίνουν και πόσες προόδους έχει κάνει η τέχνη από την αρχαία εκείνη εποχή.

Ελπίζω δε ο μεταφραστής, ή ο καθηγητής που το επέλεξε, να φρόντισαν να παρενθέσουν και χωρία από τη δίκη του αιώνα (του περασμένου), η οποία διεξήχθη στην πλατεία Συντάγματος από τον εθνικό δικαστή (έναν εκ των) Κώστα Καζάκο. Ετσι θα μπορέσουν οι μαθητές να συνδέσουν τον Φον Γερμανούχτεν και την περίοδο της γερμανικής κατοχής με την προτεραία αμερικανική. Και να αντιληφθούν για μία ακόμη φορά ότι η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει.

Για μάλλον προφανείς λόγους, ο αναγνώστης δεν επιθυμεί να συμμετάσχει ο γιος του στην εορτή αυτή της μεγάλης τέχνης – φαντάζομαι ότι ο σοβαρότερος λόγος είναι ότι ενδιαφέρεται για την ανατροφή του γιου του. Δεν ξέρει όμως πώς να αμυνθεί, διότι η παρουσία του παιδιού είναι υποχρεωτική. Και κάπου εδώ σταματούν τα αστεία.

Δεν ενδιαφέρουν οι πολιτικές απόψεις των καθηγητών που εμπνεύστηκαν το «θεατρικό δρώμενο». Εκείνο όμως που ενδιαφέρει είναι η άνεση με την οποία αισθάνονται ότι μπορούν να διοχετεύσουν τον αντιμνημονιακό τους οίστρο στα παιδιά των οποίων την ευθύνη έχουν αναλάβει. Αν τους ρωτήσεις βέβαια θα σου πουν ότι ο «Γερμανούχτεν» τους έχει καταστρέψει, τους ξεσπιτώνει, οι «ντόπιοι λακέδες» του τους επιστρατεύουν και τα λοιπά γνωστά. Οπότε το μόνο που τους απομένει είναι να πουν την «αλήθεια» με ό,τι μέσο διαθέτουν. Και αν τους πεις ότι μεταδίδουν το δηλητήριο των στερεοτύπων, μπορεί και να σου απαντήσουν πως για τα στερεότυπα δεν φταίνε αυτοί. Για τα στερεότυπα, ως γνωστόν, πάντα φταίει το σύστημα.

Ενδιαφέρει όμως και κάτι ακόμη. Και αυτό ίσως ενδιαφέρει περισσότερο. Το γεγονός ότι, προκειμένου να περάσουν τις απόψεις τους, αδιαφορούν πλήρως για την αισθητική ευτέλεια που αναπαράγουν. Εισάγουν στο λύκειο, και στις πιο ευαίσθητες ηλικίες, την αισθητική Λαζόπουλου, και την πολιτική βλακεία του τηλεοπτικού ορνιθώνα. Με ποια επιχειρήματα και ποια πειθώ θα μπορέσουν αύριο να υπερασπιστούν την αξία της Αντιγόνης; Ψιλά γράμματα, θα μου πείτε, όταν δίνεις αγώνα για την απελευθέρωση του έθνους στου κασίδα το κεφάλι, κοινώς ΑΑΑ εντελώς δωρεάν σε 100% ιδιόκτητο χώρο.

Ψιλά γράμματα ενός κοινωνικού συμβολαίου σε νευρική κρίση και πνευματικό μαρασμό.


https://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_21/05/2013_499922

Nino
22-05-13, 08:20
Επειδή απο οτι δείχνει ξέρει τον Σοφοκλη, κάποιος πρέπει να του "μάθει" και τον Αριστοφάνη...


Κρίμα...

Stathis
22-05-13, 08:28
Επειδή απο οτι δείχνει ξέρει τον Σοφοκλη, κάποιος πρέπει να του "μάθει" και τον Αριστοφάνη...


Κρίμα...

το πρωτο ας πουμε οτι το καταλαβα, πικροχολο σχολιο για καποιον που δεν αρεσει η αποψη του.

το "κριμα" σε τι αναφερεται?
σορυ που ρωταω αλλα ως γνωστον ειμαι και λιγο χοντροκεφαλος... thumb


βιογραφικο του αρθρογραφου:

Ο Τάκης Θεοδωρόπουλος είναι Έλληνας σύγχρονος δημοσιογράφος και συγγραφέας - μυθιστοριογράφος. Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1954. Σπούδασε Συγκριτική φιλολογία, θεατρολογία, και Ανθρωπολογία του Ελληνορωμαϊκού πολιτισμού στο Παρίσι, την περίοδο 1972 - 1981.
Με την επιστροφή του στη Ελλάδα ασχολήθηκε αρχικά με τη δημοσιογραφία και ήταν ο πρώτος διευθυντής σύνταξης του πολιτιστικού περιοδικού "Το τέταρτο" που εξέδιδε ο Μάνος Χατζιδάκις. Από το έτος 1996 εργάζεται στον εκδοτικό χώρο και είναι μόνιμος συνεργάτης της ημερήσιας εφημερίδας "Τα Νέα".
Από το συγγραφικό του έργο ξεχωρίζουν ιδιαίτερα το "Αδιανόητο τοπίο", "Η Πτώση του Νάρκισσου", "Η Τρέλλα του μεσημεριού", καθώς επίσης και φιλοσοφική του παρωδία "Οι Εφτάψυχες των Αθηνών" που έχουν ήδη μεταφραστεί και εκδοθεί σε πολλές ξένες γλώσσες (βουλγαρική, γαλλική, ολλανδική, ιταλική, σερβική και τουρκική). Επίσης το θεατρικό του έργο "Όσοι έχασαν τον ύπνο τους" ανεβάστηκε στο θέατρο Αμόρε της Αθήνας το 1997 και το 2004 παίχτηκε στη Λευκωσία.
Το 1999 o Τ. Θεοδωρόπουλος βραβεύτηκε από το ίδρυμα Κώστα και Ελένης Ουράνη της Ακαδημίας Αθηνών για το μυθιστόρημά του "Η Δύναμη του σκοτεινού Θεού". Το 2004 η Γαλλική Ακαδημία τον τίμησε με το μετάλλιο για την ακτινοβολία της γαλλικής γλώσσας και λογοτεχνίας που θεωρείται ένα από τα μεγάλα βραβεία στον τομέα της Γαλλοφωνίας.
Τον Μάρτιο 2010 διορίστηκε από τον Υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού Παύλο Γερουλάνο Πρόεδρος του Δ.Σ. του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου, θέση στην οποία παρέμεινε μέχρι τον Οκτώβριο του 2011, οπότε και αποχώρησε για προσωπικούς-επαγγελματικούς λόγους.

Nino
22-05-13, 09:03
Το κρίμα αφού δεν είναι ούτε στην ίδια πρόταση ούτε στην ίδια παράγραφο, τότε δεν αφορά τον αρθρογράφο.
Εγω προσωπικά δεν το βρίσκω πικρόχολο αλλα αυτές είναι εκτιμήσεις...

hades7
22-05-13, 09:23
Το τουρκικό κοινοβούλιο ψήφισε χθες το βράδυ νομοσχέδιο που παραχωρεί «αμνηστία πλούτου» με στόχο τον επαναπατρισμό καταθέσεων που εύποροι Τούρκοι διατηρούν στο εξωτερικό, χωρίς τιμωρητικές φορολογικές επιβαρύνσεις και πρόστιμα.

Σύμφωνα με τον νόμο, οι Τούρκοι θα καταβάλουν μόλις 2% επί των καταθέσεών τους, αντί του 30%-40% που θα ίσχυε πριν από την ψήφιση της «αμνηστίας». Θα αποφύγουν επίσης την έρευνα για το αν τα κεφάλαια αποκτήθηκαν στην Τουρκία και παρανόμως έχουν κατατεθεί στο εξωτερικό. Για να επωφεληθούν από την αμνηστία, οι Τούρκοι ιδιώτες ή επιχειρήσεις θα είναι υποχρεωμένοι να δηλώσουν τα κεφάλαιά τους πριν από το τέλος του Ιουλίου.

Η Τουρκία χρησιμοποίησε πρόγραμμα αμνηστίας το 2009 για να αντιμετωπίσει τις συνέπειες της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, επιτυγχάνοντας τον επαναπατρισμό 50 δισεκατομμυρίων λιρών (σ.σ: 28 δισεκατομμυρίων δολαρίων με τις ισχύουσες σήμερα ισοτιμίες).

Το 2011 η Τουρκία ήταν η ταχύτερα αναπτυσσόμενη οικονομία στην Ευρώπη με 8,5% αλλά ο ρυθμός ανάπτυξης μειώθηκε στο 2,2% τον περασμένο χρόνο και η κυβέρνηση προσβλέπει πλέον στην ανάκαμψη πριν από την έναρξη του εκλογικού κύκλου το επόμενο έτος.


Πηγή: ΑΠΕ

Stathis
22-05-13, 09:42
Το κρίμα αφού δεν είναι ούτε στην ίδια πρόταση ούτε στην ίδια παράγραφο, τότε δεν αφορά τον αρθρογράφο.
Εγω προσωπικά δεν το βρίσκω πικρόχολο αλλα αυτές είναι εκτιμήσεις...

ρε φιλε δεν θελω να διαπληκτιστουμε πρωϊ πρωϊ και, σε εκτιμω και ορεξη δεν εχω.

δεχομαι την αποψη σου, αλλα σωστο ειναι πριν κανουμε μια κριση να ξερουμε τι αφορα.
στη συγκεκριμενη περιπτωση επρεπε να ψαξεις πριν εκφραστεις για να μην πεσεις εξω.
ποιος ειναι αυτος ο καποιος που πρεπει να "μαθει" σε εναν καταξιωμενο και ευρυτερα αναγνωρισμενο συγγραφεα και, αριστοφανη?

το εργο ετσι οπως περιγραφεται ειναι χαμηλοτατου πνευματικου και αισθητικου περιεχομενου, απολυτο δειγμα των καιρων και της χρεοκοπημενης νοοτροπιας μας.
εχει απολυτο δικιο ο ανθρωπος, απολυτο και, το εκφραζει με αψογο γραπτο λογο.


κατηγορουμε αλλους για τρολ, αλλα ειμαστε πρωτοι και καλυτεροι...


Το τρολάρισμα είναι αποτέλεσμα συμπεριφοράς, όχι απαραίτητα με κακό σκοπό από τους φανερά εμπλεκόμενους, μια κατάσταση στην οποία μπορεί να έρθει η αλληλεπίδραση των χρηστών. Το τρολάρισμα κάνει την εμφάνισή του υπό διάφορες συνθήκες, όπως:
-Λόγω κάποιου αδαή που παρασύρεται, ακούσια, σε συμπεριφορά αγανάκτησης.

υγ: το "κριμα" δεν μαθαμε που πηγαινε, δεν πειραζει (ισως να ηταν για το εργο-λεω γω τωρα), την καλημερα μου κυριε ιωαννη... https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/mesie.gif

S8N
22-05-13, 10:00
Τέτοιες απαράδεκτες και κακόγουστες εκδηλώσεις οργανώνονται ακόμη και στα νηπιαγωγεία.

Τα Χριστούγεννα του 2011 παρακολούθησα γιορτή σε πασίγνωστο παιδικό σταθμό των βορείων προαστίων όπου ο Άγιος Βασίλης είχε μετονομαστεί σε ΔουΝουΤούλη.

Σηκώθηκα κι έφυγα στο πρώτο τέταρτο.

Stathis
22-05-13, 10:01
εξοργιστικο ειναι το "υποχρεωτικο" της υποθεσης για τα παιδια.

S8N
22-05-13, 10:08
εξοργιστικο ειναι το "υποχρεωτικο" της υποθεσης για τα παιδια.

Γι' αυτό ευθύνεται και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.

Τώρα όμως τίθεται το ερώτημα πόσο μορφωμένοι και καλλιεργημένοι είναι οι ίδιοι οι γονείς.

Stathis
22-05-13, 10:16
Γι' αυτό ευθύνεται και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.

Τώρα όμως τίθεται το ερώτημα πόσο μορφωμένοι και καλλιεργημένοι είναι οι ίδιοι οι γονείς.
το βλεπουμε γυρω μας φιλε... :facepalm:

PANOS-E60
22-05-13, 10:19
Εχω διασκεδάσει απίστευτα τους τελευταίους μήνες με τη σειρά των Tweets του χρήστη Lavrenti Beria. Το βρίσκω κορυφαίας ποιότητας χιούμορ. Αναδημοσιεύονται από το Capital.

ένα παραδειγμα.



Το Κόμμα και τα μάτια σας!

Σύντροφοι

Προσοχή! Τις τελευταίες ημέρες γίναμε όλοι μάρτυρες μιας πρωτοφανούς επίθεσης κατά του Κόμματος εκ των έσω.

Σύντροφοι, η σάπια Πέμπτη Φάλαγγα της αντίδρασης τολμά να αμφισβητεί την καθάρια πολιτική γραμμή της Ολομέλειας, μέσα από το έντυπο όργανο αυτής!

Σύντροφοι, κάποιοι, καθοδηγούμενοι από ξένα κέντρα αποφάσεων και παρακρατικούς προβοκάτορες, ευαγγελίζονται «διάλογο» και προσπαθούν να σπιλώσουν την πεφωτισμένη ηγεσία και να αποπροσανατολίσουν τον λαό από το μοναδικό καθήκον του. Την πάλη για την Λαϊκή Εξουσία.

Τι στα αλήθεια σημαίνει διάλογος, εκτός από την προβοκατόρικη αντίληψη ριψάσπιδων συντρόφων ότι η Κομματική Γραμμή είναι προϊόν συναίνεσης και συμφωνίας;

Τι στα αλήθεια σημαίνει «Λαϊκή Συμμαχία» εκτός από την παρότρυνση προδοτών για συνεργασία με την κοινωνία; Την ίδια κοινωνία που εμείς παλεύουμε να καταλύσουμε για να εγκαταστήσουμε τον επίγειο παράδεισο της Λαϊκής Δημοκρατίας;

Οι πλανεμένοι σύντροφοι παίζουν (άθελά τους, αναρωτιέμαι) το παιχνίδι του κεφαλαίου και της τρικομματικής κυβέρνησης-μαριονέτας.

Όμως σύντροφοι, υποψιάζομαι ότι η σκοτεινή συνομωσία έχει ακόμα πιο βαθιές ρίζες.

Η ηγεσία σύντροφοι, μετά την βρώμικη αυτή επίθεση εκ των έσω, απάντησε με εξυπνακίστικους βερμπαλισμούς αντί να επιδείξει επαναστατική, γρανιτένια πυγμή και να στείλει τους αντιδραστικούς δεκαετή εκδρομή μετά υποτυπώδους σιτήσεως σε στρατόπεδο εργασίας.

Στις εποχές μου σύντροφοι, το παράπτωμα θα αντιμετωπίζονταν με το καθορισμένο Κομματικό πρωτόκολλο ψευδούς ομολογίας, δίκης-παρωδία, συνοπτικής εκτέλεσης και εκτοπισμού των συγγενών μέχρι 9ου βαθμού.

Όμως, σύντροφοι, η ντόπια ηγεσία παλινδρομεί! Διστάζει! Γιατί άραγε;

Εν Ελλάδι σύντροφοι, δεν μου τα λέτε καλά. Διακρίνω μια μαλθακότητα στις δυνάμεις του οπορτουνισμού, μια χαλαρότητα κατά των ρεβιζιονιστών, που είναι Κομματικά αδικαιολόγητη, στα όρια της προδοσίας.

Δεν αρκεί μια χλιαρή βερμπαλιστική καταδίκη. Η αντίδραση, η ελεύθερη άποψη και η «γνώμη», όλες έννοιες αστικές, πρέπει να συντριβούν. Να εξαϋλωθούν όσο είναι ακόμη μικρόβια, πριν γίνουν ανίατες ασθένειες και επιμολύνουν τους αγνούς προλετάριους.

Σύντροφοι, η διαφώτιση τις δύσκολες τούτες στιγμές είναι κρίσιμης σημασίας. Ο προλετάριος πρέπει να προστατευθεί από τις σειρήνες του φραξιονισμού, να καλουπωθεί η πίστη του στο όραμα της αταξικής κοινωνίας. Γιατί χωρίς προλετάριο, σύντροφοι, δεν υπάρχει νομενκλατούρα.

Σύντροφοι. ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ.

Σας παρακολουθώ. Και ζεσταίνω τις αμαξοστοιχίες. Σε περίπτωση δισταγμού, το παράπτωμά σας θα είναι βαρύτερο, ακόμα και από αυτό της αντίδρασης.

Αν ακούσετε κτύπημα στην πόρτα κατά τα ξημερώματα, φτιάξτε μια βαλίτσα με μάλλινα. Ντυθείτε ζεστά. Και πάρτε και κανένα γαντάκι για τα μαλακά, νομενκλατούρικα, χεράκια σας. Η αξίνα κάνει κάλλους.

Υ.Γ. Η γραμματέας του χθεσινού ανακοινωθέντος σπάει βράχια στην Άνω Μογγολία λόγω τυπογραφικού λάθους (ημέτερες) . Ευχαριστώ τους συντρόφους που, επαναστατικά, την κατέδωσαν αμέσως.

Πηγή:www.capital.gr


:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

fanisk
22-05-13, 10:24
Γι' αυτό ευθύνεται και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.

Τώρα όμως τίθεται το ερώτημα πόσο μορφωμένοι και καλλιεργημένοι είναι οι ίδιοι οι γονείς.

Αφου οι περισσοτεροι τετοιοι συλλογοι πετανε χαρταετο, πως να μη παιξουν γερμανουχτεν και δουνουτουλη? Σαν τη γελοια διαφημιση με τη Στανιση ακουγεται. Οποτε ακουγα πετσουλα πετσουλααα ετρεχε αιμα απο τα αυτια μου. Εμπνευση 0.

Skyline_IS
22-05-13, 10:28
Τέτοιες απαράδεκτες και κακόγουστες εκδηλώσεις οργανώνονται ακόμη και στα νηπιαγωγεία.

Τα Χριστούγεννα του 2011 παρακολούθησα γιορτή σε πασίγνωστο παιδικό σταθμό των βορείων προαστίων όπου ο Άγιος Βασίλης είχε μετονομαστεί σε ΔουΝουΤούλη.

Σηκώθηκα κι έφυγα στο πρώτο τέταρτο.

Kατα τα αλλα μονο η Χ.Α ειναι φασισταριο.. :sm-angry05:

spar@
22-05-13, 10:34
εξοργιστικο ειναι το "υποχρεωτικο" της υποθεσης για τα παιδια.

δεν ειναι εξοργιστικο γιατι ειναι σε ωρες μαθηματος....
δηλαδη στις 7 ωρες που ειναι "και καλα" υπευθυνο το σχολειο....
οποτε αν εγω "μεινω εγκυος " σε αυτες τις ωρες η μαμα μου θα πει μα πως ηταν στο σχολειο...
ή αν πεσω με το μηχανακι του Τακη του χοντρου θα ερθει να κανει φασαρια ο πατερας μου στο σχολειο...
οποτε δεν σε υποχρεωνει κανεις να πας αλλα αν δεν πας θα παρεις απουσιες...δηλαδη θα εχουν αποδεικτικο οτι εσυ ελειπες.
Αυτα βεβαια συμβαδιζουν και με την "εικονα " σου στο σχολειο...
π,χ εμενα σε ολα τα θεατρικα/γιορτες/πανηγυρια, επειδη ειχαν κινδυνο τρολλαρισματος με εβαζαν να υπογραψω βεβαιωση απουσιας μου.

fanisk
22-05-13, 10:40
Ωρα μαθηματος θα ηταν αν το θεατρικο ηταν βασισμενο σε καποιο αρχαιο ή συγχρονο εργο. Οχι στον αντιμνημονιακο καθηγητη που σκεφτηκε το πανεξυπνο :th_Laie_67-1: "γερμανουχτεν" για να περασει τις αντιληψεις του στα παιδια και τους γονεις. Φασισμος ειναι και αυτο. την περιοδο τον παχιων αγελαδων γιατι ο καθηγητης ηταν "cayennουλεν" ? Τωρα τον επιασε ο πονος για το δανειο? :th_Laie_67-1:

BILL007
22-05-13, 10:41
π,χ εμενα σε ολα τα θεατρικα/γιορτες/πανηγυρια, επειδη ειχαν κινδυνο τρολλαρισματος με εβαζαν να υπογραψω βεβαιωση απουσιας μου.

:sm-angry05: :sm-angry05: :sm-angry05: :D:D:D:D

spar@
22-05-13, 10:43
Ωρα μαθηματος θα ηταν αν το θεατρικο ηταν βασισμενο σε καποιο αρχαιο ή συγχρονο εργο. Οχι στον αντιμνημονιακο καθηγητη που σκεφτηκε το πανεξυπνο :th_Laie_67-1: "γερμανουχτεν" για να περασει τις αντιληψεις του στα παιδια και τους γονεις. Φασισμος ειναι και αυτο. την περιοδο τον παχιων αγελαδων γιατι ο καθηγητης ηταν "cayennουλεν" ? Τωρα τον επιασε ο πονος για το δανειο? :th_Laie_67-1:

Φανη δεν κρινω το θεατρικο.. εχουν "παιχτει" θεατρικα στο σχολειο με χειροτερες μλκιες....
Εχουν τοσο σοβαρα θεματα τα σχολεια, οι καθηγητες (ψυχιατρικα) και η κοινωνια... που ο "φασισμος" της παραπανω ιστοριας μου προκαλει μονο γελια!

Z4 DCT
22-05-13, 10:52
Καθίστε καλά γιατι θα τον αμολήσω.....:whistle:


https://images.sodahead.com/profiles/0/0/2/8/2/2/3/6/9/Stalin-80684480707.jpeg

hades7
22-05-13, 10:55
Καθίστε καλά γιατι θα τον αμολήσω.....:whistle:


https://www.bmwfans.gr/forum/

Γυρισες απο το αρχιπελαγος γκουλαγκ? :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Monsta
22-05-13, 10:58
ΓΙΑΝΝΗ, είσαι στο σωστό θρεντ. thumb

Stathis
22-05-13, 10:59
ΓΙΑΝΝΗ, είσαι στο σωστό θρεντ. thumb

ποιο σωστο ρε? off topic ειναι.

επρεπε να το βαλει στο "οσα λενε και γραφουν".

Ptboul
22-05-13, 11:01
ΓΙΑΝΝΗ, είσαι στο σωστό θρεντ. thumb

Κοίτα να μου τον ξεσηκώσεις και να χουμε πάλι τα ίδια. :hystericalbs1:

Stathis
22-05-13, 11:01
κατσε να του ριξω και ενα ινφραξιον... :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Nino
22-05-13, 11:12
Δεν έχω και άνεση χρόνου τεσπα..
Δεν καταλαβαίνω γιατι να διαπληκτιστουμε;
Πολιτισμένο διάλογο δεν κάνουμε;
Αποψη μου ειναι αν θέλεις την πετάς αν θέλεις τη δέχεσαι.
Το "μάθει" είναι μέσα σε εισαγωγικά άρα δεν σημαίνει να τον διδάξουν
Και τεσπα για όποιον εχει και τη παραμικρή ιδέα απο Αριστοφάνη ξέρει πολυ καλα οτι οτα εργα
του (κωμωδίες) διακωμωδουσε τα προβλήματα της "καθημερινότητας"

Monsta
22-05-13, 11:16
Γυρισες απο το αρχιπελαγος γκουλαγκ? :hystericalbs1: :hystericalbs1:


ΑΛήθεια, free wi-fi έχουν εκεί ?


Έλα πάμε ένα 'Με τα λεφτά των άλλων'...


Υπάρχει ένα χωριό στό υπόλοιπο Αττικής πού ανήκει σέ έναν ευρύτερο δήμο. Στό χωριό αυτό πρόσφατα σέ μία υπαίθρια καλλιτεχνική πασαρέλα πού διοργάνωσε ο Δήμος, από αυτές τίς γνωστές σπατάλες πού κάνουν κάθε τόσο καί λιγάκι, κάλεσαν δύο τύπους γιά νά παίξουν μουσική τούς έδωσαν από 300 ευρώ και τούς έβαλαν νά υπογράψουν πώς πήραν 1000 ευρώ, (θυμάστε τήν ταινία τού Μαυρογιαλούρου).

Ο ένας εκ τών αντιδημάρχων είναι Μπετατζής καί έχει συμμετάσχει στό κύκλωμα μαζικής οικοδόμησης αιθαιρέτων, ολόκληρη τήν προηγούμενη 20ετία, στό κοντινό παραλιακό θέρετρο τού χωριού. Στίς δημοτικές εκλογές τού 2010 πήρε 940 ψήφους από τό χωριό αυτό!!

940 Νεοέλληνες είναι συνυπεύθυνοι γιά τήν κακοδιαχείριση τήν ρεμούλα και τήν σπατάλη στόν Δήμο του. Αυτός αύριο μπορεί νά κατέβει και Βουλευτής στό υπόλοιπο Αττικής, νά τάξει στούς Ιθαγενείς και νά πάει νά στρογγυλοκάτσει καί στήν Βουλή. Πιθανόν νά γίνει καί υπουργός. Αυτά είχα νά σας πώ.

Τώρα: Aφήστε τήν φαντασία σας και ταξιδέψτε πίσω στόν Χρόνο, από τότε πού γίναμε κράτος. Πόσοι και πόσοι σαν και αυτόν δέν ήταν στό "οπλαρχηγιλίκι", μετά έγιναν Βουλευτές και μετά Υπουργοί καί έφτιαξαν τήν πελατεία τους από τούς Ιθαγενείς πού τούς ψήφιζαν από Ιδιοτέλεια και από ατομικό συμφέρον; Ετσι ξεκίνησε τό κακό, μέ τίς τοπικές κοινωνίες, τούς Τοπικούς προύχοντες Βουλευτές και τούς πελάτες.

Καί έτσι παίζεται εδώ και 180 χρόνια,μετά τήν δολοφονία τού Καποδίστρια από όλους αυτούς.

Αντε τώρα ρίξτε καί ένα βρίσιμο στόν κάθε Σόιμπλε!!

Stathis
22-05-13, 11:21
Αποψη μου ειναι αν θέλεις την πετάς αν θέλεις τη δέχεσαι.


Και τεσπα για όποιον εχει και τη παραμικρή ιδέα απο Αριστοφάνη ξέρει πολυ καλα οτι οτα εργα
του (κωμωδίες) διακωμωδουσε τα προβλήματα της "καθημερινότητας"

στο ειπα οτι τη δεχομαι.

αυτο το ανοσιουργημα δεν εχει καμια σχεση με "αριστοφανικη" θεωρηση των πραγματων, θεωρω μαλιστα οτι προσβαλουμε τον αρχαιο μας ποιητη με μια τετοια συγκριση. thumb

Z4 DCT
22-05-13, 11:21
κατσε να του ριξω και ενα ινφραξιον... :hystericalbs1: :hystericalbs1:

μου το εριξερε ρεεεεεεεε :shok::shok::shok:



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Kostas_1
22-05-13, 11:34
μου το εριξερε ρεεεεεεεε :shok::shok::shok:



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Αδικο ινφρακτιον στον Γιαννη.

Αρχιζει η επανασταση :hystericalbs1:

Monsta
22-05-13, 11:44
Οι θέσεις ενός Αριστερού. Αξίζει να διαβάσετε τα άρθρα, αλλά και κάνα βιβλίο του αείμνηστου Ραφαηλίδη.



ΑΛΛΟ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ.

(Σειρα αναρτησεων βασισμενων σε κειμενα του Β.Ραφαηλιδη που δημοσιευτηκαν την δεκαετια του 1980 στο <<εθνος>> της Κυριακης, και βασιστηκαν στο βιβλιο του Επτανησιου Διανοητη Γερασιμου Κακλαμανη με τιτλο, <<Επι της δομης του Νεοελληνικου κρατους>>. Θα γινεται αναρτηση ολων αυτων των ιστορικων κειμενων,ανα τριημερο καθ ολη την διαρκεια και του Σεπτεμβριου.

Να δουμε ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ, να παμε πισω, εκει, οταν αυτο το κρατος συσταθηκε απο την ανυπαρξια. Και συσταθηκε τελειως λανθασμενα. Να δουμε την βαση της Ελληνικης κακοδαιμονιας που υπαρχει εδω και 190 χρονια. Ετσι θα καταλαβουμε πως φτασαμε εως εδω, και ετσι θα μπορεσουμε να ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ, οσοι μπορουμε, να βρουμε τροπους για να αλλαξουμε την μοιρα αυτου του τοπου, αν μπορει να αλλαξει πλεον. Ξεκιναμε με την δημοσιευση κειμενων του.


Β.Ραφαηλιδης Αθηνα Νοεμβριος 1987.

ΑΛΛΟ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ.


<<Τα κειμενα αυτου του τομου δεν γραφτηκαν με την προθεση να αποτελεσουν τα κεφαλαια ενος βιβλιου που εξ αρχης σχεδιαστηκε σαν τετοιο.

Το βιβλιο που κρατατε στα χερια σας, προεκυψε παρεπιπτοντως μεσα απο το πρωτο κεφαλαιο, που ειναι μια παρουσιαση του σπουδαιου και εξαιρετικα χρησιμου βιβλιου του Γερασιμου Κακλαμανη <<Επι της δομης του Νεοελληνικου κρατους>>, (εκδοση του συγγραφεα Αθηνα 1986). Ομως γραφοντας το πρωτο διαπιστωσα οτι το θεμα δεν εξαντλειται, ουτε σε ενα,ουτε σε δυο, ουτε σε τρια κειμενα. Και ετσι προεκυψε οπως ειπα ηδη, μια σειρα κειμενων, δημοσιευμενων στο Εθνος της Κυριακης, που ολα αντλουν το αρχικο τους ερεθισμα απο το βιβλιο του Γ.Κακλαμανη.

Που ωστοσο δεν το αναπαραγαγουν. Διοτι ο Κακλαμανης ειναι ιστορικος, πιο σωστα φιλοσοφος της ιστοριας. (Προκειται για επιστημονικη ειδικοτητα, αντικειμενο της οποιας δεν ειναι η ιστορικη καταγραφη των γεγονοτων, αλλα ο στοχασμος πανω σε αυτα). Ενω εγω δεν ειμαι ουτε ιστορικος ουτε φιλοσοφος της ιστοριας. Απλως με ενδιαφερει η ιστορια, οπως αλλωστε και πολλα αλλα.

Κυριως ομως με ενδιαφερει,οπως περιπου και τον Μισελ Φουκω, η επενεργεια της ιστοριας, πανω στην τρεχουσα και καθημερινη συμπεριφορα των ανθρωπων. Στο βιβλιο του Γ.Κακλαμανη βρηκα λοιπον, τα στοιχεια που απο καιρο εψαχνα για να τεκμηριωσω την αποψη, ΠΩΣ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΟΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ. Το πρωτο συνθετικο της λεξης <<Νεοελλην>>,δ εν δηλωνει καν πως ειμαστε ο αδιασπαστος κρικος σε μια φυλετικη αλυσιδα, οπως θελουν να λενε ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΟΦΡΟΣΥΝΗΣ, αλλα ενας λαος διαφορετικος απο τους αρχαιους Ελληνες, που οι σχεσεις τους με αυτους, ειναι κατα το μαλλον και ηττον φαντασιακες, χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι και ολοτελα φανταστικες. (Το φαντασιακο διαφερει του φανταστικου κατα το οτι,τα ιδεολογηματα που περιεπλακησαν μεσα στα πραγματικα και βεβαιωμενα γεγονοτα, εδωσαν σε αυτα μια διασταση καθαρα ιδεολογικη, μετατρεποντας ετσι την ιστορια σε ιδεολογια, δηλαδη ,κανοντας την απο επιστημη, ιδεολογια, που εξ ορισμου μπορει να υπηρετει ποικιλες σκοπιμοτητες, πλην της επιστημονικης).

Καποιοι ειχαν λογους να επιχειρησουν και να μεθοδευσουν την αναγωγη της Ελληνικης ιστοριας, σε <<συνεκτικη>> της εθνοτητας,ιδεολογια. Εκει που η εθνικη συνοχη δεν ειναι κατασταση απολυτα βεβαιωμενη απο την επιστημη της εθνολογιας και την ιδια την ζωη, εκει οπου το κρατος συσταθηκε τεχνητα με βαση την θρησκεια και μονο, μπορουμε να την δημιουργησουμε τεχνητα, με ιδεολογηματα που τα επιβαλλουμε με αστυνομικα μετρα.

Ειτε προκειται για τους Ελληνες Μουσουλμανους που βαπτιστηκαν βιαιως την δεκαετια 1830-1840, ειτε για τους Αρβανιτες που εγιναν Ελληνες, ειτε μετεπειτα για τους κομμουνιστες που υπεγραφαν δηλωση νομιμοφροσυνης.
Ετσι φτασαμε στο οικτρο σημειο το <<εθνικως σκεπτεσθαι>> στην Ελλαδα να ειναι μελημα της Αστυνομιας και της Εκκλησιας, που αποφαινονταν μεχρι προσφατα ποιος ειναι και ποιος δεν ειναι Ελληνας.

Για την αστυνομια για παραδειγμα οι κομμουνιστες ηταν μεχρι προτινος ΜΗ ΕΛΛΗΝΕΣ, αλλα και για την εκκλησια, οπως και οι Ελληνες Μουσουλμανοι της Θρακης, ουδεποτε αναγνωριστηκαν Ελληνες ουσιαστικα, και σημερα απορουμε γιατι αυτοαποκαλουνται Τουρκοι. Ενω οι πρωην δοσιλογοι συνεχιζουν ακομα και σημερα να θεωρουνται ακραιφνεις Ελληνες.

Οταν λοιπον η διαφυλαξη της εθνικης ενοτητας, μετατιθεται σαν καθηκον στην Αστυνομια, κατι υποπτο πρεπει να συμβαινει σε αυτο το κρατος και μαλιστα εξ αρχης, απο συστασεως του. Και αυτο που συμβαινει ειναι πως η εννοια ΕΘΝΟΤΗΤΑ, δεν λειτουργει αβιαστα και αυθορμητα στην Ελλαδα, για λογους που θα τους δειτε στα κειμενα που ακολουθουν με βαση το βιβλιο του Γερασιμου Κακλαμανη, <<Επι της δομης του Νεοελληνικου κρατους>>.

Η Αστυνομια ποτε δεν αναγνωρισε σαν επιστημονικα εγκυρη την εθνολογικη εννοια <<Νεοελλην>>, και αντ αυτης επεβαλε με την βια και τον καταναγκασμο την φαντασιακη εννοια <<Ελλην>>, εξαιρωντας ετσι απο την Νεοελληνικη εθνοτητα καθεναν που δεν ηταν σε θεση να προσκομισει πιστοποιητικα <<ελληνικης ευγενικης καταγωγης>>, δηλαδη δηλωσεις υποταγης στην δεξια εξουσια. Ο φυλετισμος που οι αρχαιοι Ελληνες τον καταργησαν απο την εποχη του Κλεισθενη, (καμμια δημοκρατια δεν μπορει να λειτουργησει σε φυλετικη βαση), συνεχιζει να θεωρειται στην χωρα μας το κυριο εθνολογικο δεδομενο, σε πεισμα ολων των κανονων της επιστημης της εθνολογιας. Στην Ελλαδα τους επιστημονες εθνολογους ανικατεστησαν οι αστυνομικοι βοηθουμενοι απο τους παπαδες και συνεπικουρουμενοι απο μερικες χιλιαδες ηλιθιους <<εθνολογους>>, που δεν ξερουν κατα που πεφτει η Ακροπολη, συνεργαζομενοι ολοι αυτοι με τους πολιτικους εξουσιαζοντες, απογονους των κοτσαμπασηδων.

Εμεις πιστευουμε πως η <<ελληνικοτητα>> ειναι μια εννοια υπαρκτη. Ωστοσο ειναι αδυνατον να νοησουμε αυτην την εννοια εξω απο την πολιτιστικη της διασταση. Ειμαστε λοιπον απογονοι των Αρχαιων Ελληνων μονο ως τον βαθμο που κληρονομησαμε τον πολιτισμο τους. Και βεβαια με την Αστυνομια να αποφαινεται ποιος εχει και ποιος δεν εχει μοιραδι σε αυτην την κληρονομια, ουτε λογος να γινεται για πολιτισμο σε τουτη την χωρα που δημιουργησε την Ευρωπαικη του παραλλαγη.

Λοιπον ειναι καιρος να εξελληνιστουμε και εμεις. Αυτα τα κειμενα οχι μονο δεν απορριπτουν την Ελληνικοτητα, αλλα την επιζητουν μετα ρομαντικης μανιας.
Μονο που αυτην την ρομαντικη μανια,την ψαχνουμε σε διαφορετικη κατευθυνση απο αυτη που μας υποδεικνυουν οι παπαδες, οι αστυνομικοι.

Ειναι ντροπη να μην εχουμε πληροφορηθει ακομα πως τον φυλετισμο τον καταργησε δια νομου ο Κλεισθενης, ανοιγοντας ετσι τον δρομο στην Αθηναικη Δημοκρατια, που σε καμμια περιπτωση, το ξανατονιζουμε, δεν ηταν δυνατον να οργανωθει σε φυλετικη βαση. Φυλες και φυλαρχοι σημερα υπαρχουν μονο στην Αφρικη,και οχι σε ολη την Αφρικη.

Παραταυτα επιμενουμε να αυτοχαρακτηριζομαστε Ευρωπαιοι. ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ, διοτι Ο ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ απο τον τοπο του Αρχαιος Ελληνικος Πολιτισμος στην Ευρωπη βρηκε καταφυγιο. ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΑΠΑΤΡΙΣΟΥΜΕ. Αξιζει τον κοπο. Μεσα απο τις καινουργιες συνθηκες που δημιουργηθηκαν απο την ενταξη μας στην ΕΟΚ, ο εξελληνισμος μας, δηλαδη ο εκπολιτισμος μας, καθισταται αναγκη επειγουσας προτεραιοτητας. Και τουτο για να μην μας αντιμετωπιζουν οι Ευρωπαιοι σαν Αφρικανους. Αλλα και για να βρουμε την χαμενη μας σοβαροτητα ως λαος.

Σε τουτον τον τοπο, σε αυτον τον λαο, που εκανε ολους τους αγωνες του ερημην του φυλετισμου, αξιζει μια καλυτερη μοιρα. Και οσοι επιμενουν στα περι <<καθαροτητας>> της φυλης βλακωδη, ας πανε στην Αφρικη να γινουν φυλαρχοι. Και ας σταματησουν να παρεμβαλλουν εμποδια στον Εξελληνισμο μας. Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ, ΓΙΝΕΤΑΙ.

Και αυτη ειναι η συναρπαστικη ιδιαιτεροτητα του ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ. Οι αρχαιοι μας προγονοι θεωρουσαν ΕΛΛΗΝΑ,οχι αυτον που γεννιοταν Ελληνας, αλλα αυτον που υιοθετουσε τον Ελληνικο πολιτισμο.

ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ;;;

Οι παπαδες και οι αστυνομικοι δεν μας επετρεψαν να μαθουμε και πολλα πραγματα για αυτον. Καιρος ειναι λοιπον να ανακτησουμε τον φακελλωμενο μας πολιτισμο. Και ας μην επιτρεψουμε ποτε σε κανενα παπα, και σε κανενα αστυνομο, να αποφαινεται ηλιθια και αγραμματα, για το τι ειναι, και τι δεν ειναι Ελληνικο.

Διεκδικουμε το δικαιωμα να ειμαστε και να παραμεινουμε Ελληνες σε πεισμα της Αρχιεπισκοπης και της Αστυνομιας.

Τα πιστοποιητικα εθνικοφροσυνης καιρος ειναι να μπουν στο εθνολογικο μουσειο, για να θυμουνται οι επιγενομενοι, πως, αυτον τον τοπο τον κυβερνουσαν καποτε Αφρικανοι φυλαρχοι, μεταμφιεσμενοι σε Ελληνες, και να μας συγχωρουν οι γνησιοι Αφρικανοι, για την παραποιηση της εθνολογικης τους ιδιαιτεροτητας.

Βασιλης Ραφαηλιδης πρωτο απο τα 26 δημοσιευμενα κειμενα στο <<εθνος της Κυριακης>> Νοεμβριος 1987.
Βασισμενο στα πρωτα κεφαλαια του Βιβλιου του Γερασιμου Κακλαμανη <<Επι της δομης του Νεοελληνικου κρατους>>Σημ.Το 1987 που γραφτηκαν αυτα τα κειμενα υπηρχε ακομα το θρησκευμα στις ταυτοτητες.Που καθοριζε την Ελληνικοτητα δια του<<Χριστιανος Ορθοδοξος>>

Monsta
22-05-13, 12:09
Σε τούτη τη χώρα κάποιοι (πολλοί) νομίζουν πως οι επενδυτές είναι τίποτα φιλανθρωπικά ιδρύματα, που θα δίνουν συντάξεις σε μαϊμού τυφλούς και "πεθαμένους" συνταξιούχους και θα προικίζουν τις άγαμες θυγατέρες του καθένα. :th_Laie_67-1: :thumbsup:




Χθές ο Ευαγγελάτος σέ ένα κρεσέντο λαικισμού μάς είπε πως η Χώρα μοιράζεται.

Ανιστόρητος όπως πάντα, 'ξεχνάει' πώς η Χώρα από τό 1821 είναι ήδη μοιρασμένη σέ καμμιά 500αριά τοπικές κοινωνίες πού αντιμάχονται τό συλλογικό εθνικό συμφέρον, σέ καμμιά 500αριά συνδικαλιστικά δοβλέτια πού κοιτάνε τό δικό τους τομάρι και σέ κανονικές κρατικοδίαιτες επιχειρηματικές μαφίες πού λεηλατούν εδώ καί 180 χρόνια αυτήν τήν Χώρα, στό όνομα τής "Εθνικής κυριαρχίας"

Αι στό διάολο Ευαγγελάτε!!!



ΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΡΣΑΛ;;;
Εδώ δεν μπορεί αυτό το κλεπτοκρατικό σύστημα να αξιοποιήσει ένα ΕΣΠΑ, θέλουμε και σχέδιο ΜΑΡΣΑΛ τρομάρα μας!! Να το κάνουμε τι; Να το αξιοποιήσουμε όπως αξιοποιήσαμε το άλλο τού 1947-1949; Να το πάρουν τα χιλιάδες ανά τη Χώρα ακροβολισμένα Ελληνικά Αρχιλαμόγια, να το πάρουν οι Κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες, να το πάρουν τα ειδικά μισθολόγια, οι άγαμες θυγατέρες, oι προικοδοτημένοι γιοί (υπαρχουν και τέτοιοι αν δεν πιστεύετε-συνταξιούχοι πρώην Χωροφυλακής!!!). Να το πάρουν τα stage, οι επιδοτούμενοι άνεργοι; Η να το πάρει η ΑΔΕΔΥ καί να κάνει ανάπτυξη με τον Λαφαζάνη και τον Αλαβάνο;

Kαι καλά να το πάρουμε! Ποιος ******* ανά την υφήλιο θα μας το δώσει;

Οι άλλοι το πήραν και έφτιαξαν εργοστάσια. Και πήγαιναν οι νικητές, υποτίθεται Ελληνες και δούλευαν στους ηττημένους Γερμανούς. Ξέρετε γιατί. Διότι εδώ υπάρχει μία μόνιμη ήττα, εξ αιτίας μιας ηθικής χρεοκοπίας πού υπάρχει από το 1821.

Ποτέ δεν αισθανθήκαμε αυτό το κράτος δικό μας.

Το αντίθετο, αισθανόμαστε τον ΦΠΑ δικό μας, πού δεν μας ανήκει και απλά τον εισπράτουμε για να τον αποδώσουμε, αλλά εμείς ακόμα και τον ΦΠΑ τον κλεβουμε.

Ποια σχέδια Μάρσαλ και μαλακίες λέει ο Αλέξης!?!?

Nikos
22-05-13, 12:10
Εγω εχω καταληξει στο οτι εδω και 4 χρονια εχουμε πεθανει στη διανοηση ολων των χρωματων και θεσεων, δεξιων, κετρωων η αριστερων.
Και το εντυπωσιακοτερο ειναι οτι δεν εχω δει κανεναν, μα απολυτως κανεναν, να παραδεχεται τα λαθη του , ειτε προσωπικα ειτε συλλογικα ως επαγγελματικου τομεα και ν'αλλαζει θεση και σκεπτικο. Ολοι προστατευουν το τσιφλικακι τους και το συμφερον τους με καθε κοστος αρνουμενοι ν'αναλογισθουν την ευθυνη τους για τη σημερινη κατασταση στην οποια εχει επελθει η χωρα και να προσπαθησουν να κανουν κατι για ν'αλλαξουν.
Και αυτο ειναι το χειροτερο απ ολα, διοτι ευκολα καταλαβαινει κανεις οτι με την πρωτη ευκαιρια το Μπουρδελο θ'αναψει και παλι τα φωτα και θα κρεμασει την επιγραφη "ανοιξαμε και σας περιμενουμε για να γλεντησουμε και παλι οπως μονο εμεις οι εληνες ξερουμε".
Correct me if i'm wrong.

Monsta
22-05-13, 12:13
:thumbsup:


Το ΙΚΑ κατηγορεί υποψήφια βουλευτή ότι εισέπραττε τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Τη σύνταξη της αποθανούσας μητέρας της φέρεται να εισέπραττε για αρκετά χρόνια μια πρώην υποψήφια βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

Ο λόγος, σύμφωνα με το protothema.gr, για την κ. Ελένη Γκίκα υποψήφια στη Β΄ Αθηνών στις εκλογές του 2007 με το κόμμα της αντιπολίτευσης.

Όπως αναφέρεται, πρόσφατα κατατέθηκε από το ΙΚΑ ΤΕΑΜ υποκατάστημα Ζωγράφου, μηνυτήρια αναφορά στην Εισαγγελία εις βάρος της με την κατηγορία ότι εισέπραττε παρανόμως για ενάμιση περίπου χρόνο τη σύνταξη της μητέρας της παρά το γεγονός ότι η τελευταία είχε πεθάνει. Το ποσό που αναφέρεται ότι έχει εισπράξει η πρώην υποψήφια του ΣΥΡΙΖΑ ανέρχεται στα 10.110 ευρώ τα οποία -όπως σημειώνει στο σχετικό άρθρο του ο δημοσιογράφος της εφημερίδας «Τα Νέα» Γιώργος Παπαχρήστος- με τις προσαυξήσεις αγγίζει τα 11.248 ευρώ. Το θέμα προέκυψε κατά τη διάρκεια της απογραφής των συνταξιούχων του ΙΚΑ που πραγματοποίησε το Ίδρυμα το 2011.




https://www.capital.gr/News.asp?id=1800914

hades7
22-05-13, 12:18
Εγω εχω καταληξει στο οτι εδω και 4 χρονια εχουμε πεθανει στη διανοηση ολων των χρωματων και θεσεων, δεξιων, κετρωων η αριστερων.
Και το εντυπωσιακοτερο ειναι οτι δεν εχω δει κανεναν, μα απολυτως κανεναν, να παραδεχεται τα λαθη του , ειτε προσωπικα ειτε συλλογικα ως επαγγελματικου τομεα και ν'αλλαζει θεση και σκεπτικο. Ολοι προστατευουν το τσιφλικακι τους και το συμφερον τους με καθε κοστος αρνουμενοι ν'αναλογισθουν την ευθυνη τους για τη σημερινη κατασταση στην οποια εχει επελθει η χωρα και να προσπαθησουν να κανουν κατι για ν'αλλαξουν.
Και αυτο ειναι το χειροτερο απ ολα, διοτι ευκολα καταλαβαινει κανεις οτι με την πρωτη ευκαιρια το Μπουρδελο θ'αναψει και παλι τα φωτα και θα κρεμασει την επιγραφη "ανοιξαμε και σας περιμενουμε για να γλεντησουμε και παλι οπως μονο εμεις οι εληνες ξερουμε".
Correct me if i'm wrong.


οταν το μπουρδελο δεν παει καλα πρεπει να αλλαζουν οι πουτανες ,εδω αλλαζουν οι νταβαδες Νικολα μου thumb

Ptboul
22-05-13, 12:20
Ολοι προστατευουν το τσιφλικακι τους και το συμφερον τους με καθε κοστος αρνουμενοι ν'αναλογισθουν την ευθυνη τους

Αυτό ξεκινάει και με εμάς τους πολίτες από το μηχανάκι ή το καδρόΝι που θα βάλω να ρεζερβάρω το πάρκινγκ μου, από το αυθαίρετο που θα σηκώσω στην παραλία, κοκ.

Όπως έχουμε πει, μόνη λύση είναι η εφαρμογή των νόμων και συνεπώς των ποινών. Επειδή όμως αυτά έρχονται σε αντίφαση με τα συμφέροντα όσων έχουν άκρες (οι υπόλοιποι απλά δεν μπορούν), δεν θα γίνει ποτέ τίποτα.


με την πρωτη ευκαιρια το Μπουρδελο θ'αναψει και παλι τα φωτα και θα κρεμασει την επιγραφη "ανοιξαμε και σας περιμενουμε για να γλεντησουμε και παλι οπως μονο εμεις οι εληνες ξερουμε".

Αυτό είναι 100% σίγουρο, απλά θα αργήσει λίγο να κάνει εγκαίνια.

Monsta
22-05-13, 12:25
Ναι, έκανα το λάθος που δεν ασχολήθηκα νωρίτερα με την επικαιρότητα, ώστε να πάρω νωρίτερα την απόφαση, να φύγω νωρίτερα από το μπορντέλο. Δε πειράζει, κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Monsta
22-05-13, 12:29
Νομιμοποίηση της παιδοφιλίας στο όνομα της θρησκείας. 2013 :facepalm:



Iran moves to legalize marriage for girls under 10 years old


When Saudi Arabia announced three months ago that girls as young as 10-years old would now be allowed to marry, Iran decided to drop the age limit even further.
Iranian Christian news service Mohabat News reports a member of the Iranian Parliament (Majiles) Mohammad Ali Isfenani, "we must regard 9 as being the appropriate age for a girl to have reached puberty and qualified to get married. To do otherwise would be to contradict and challenge Islamic Sharia law."
He argues,"Before the revolution girls under 16 were not allowed to marry. Parents determined to get around the law would often tamper with their daughter's birth certificate. Under the previous constitution, people were legally regarded as adults when they were 18. After the revolution the age at which children were regarded as going through puberty was lowered to 9 for girls and 15 for boys.
Mohabat News reports statistics that show over the past few weeks, over 75 female children under 10 were forced to marry much older men. And in nearly 4000 cases, both the bride and groom were under 14.
The Examiner says according to a news release from the Parliamentary Legal Affairs Committee, the current civil law, drafted before the revolution in the late 1970's regarding the legal age of marriage for girls under the age of ten, is considered "un-Islamic and illegal."
Majiles (Iranian Parliament) is now expected to vote on the proposal to bring civil law more in line with Sharia Law.
The Women's News Network reports that there are more than 10-million girls under the age of 18 married each year around the world, usually without their consent and to much older men.
Baroness Jenny Tonge, chair of a British parliamentary inquiry looking at the issue of child brides, tells the Women's News Network, "We decided to look into child marriage because some two, three years ago we did an investigation into maternal mortality." "We realised that one of the major causes of maternal death is early marriage, and (that) the girls are married so young that their bodies are simply not ready for child birth." She tells the story of one young girl, "she was an eight-year-old who was married to a 45 to 50-year-old in Yemen, arranged by his family – died three days later after the first intercourse from bleeding. When you hear the stories, it just makes you feel quite sick."
A report from the British inquiry is expected early this fall.


https://www.digitaljournal.com/article/329317

Nikos
22-05-13, 12:34
Παρακολουθουσα εχθες ενα ντονιμαντερ στο ντισκαβερυ σχετικα με την αποκομιδη και ανακυκλωση σκουπιδιων στο Τοκυο....τα λογια περιττα. Απο τον φεροντα την ποιο μεγαλη και υπευθυνη θεση , εως και τον τελευταιο εργατη σε φορτηγο αποκομιδης (δε λεω σκουπιδιαρικο διοτι οι Κυριοι αυτοι δε λεγονται σκουπιδιαρηδες με το σεβασμο που σου εμπνεουν), εβγαζαν ενα επαγγελματισμο και μια αισθηση ευθυνης για το κοινωνικο συνολο που σε προκαλουσε να κανεις τη συγκριση με τη σκατοφατσα το Μπαλασοπουλο της ΠΟΕ-ΟΤΑ,που μας ταλαιπωρει εδω και χρονια με απεργιες και απειλες για τη δημοσια υγεια και σε κανει να αισθανεσαι τοσο μα τοσο υποαναπτυκτος .

Monsta
22-05-13, 12:35
Ψεκάζουνε που ψεκάζουνε, δε ρίχνουνε και λίγο για τα κουνούπια ρε γμτ.


:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:



https://www.youtube.com/watch?v=_dKikQVpdek

S8N
22-05-13, 12:37
Στο ίδιο επίπεδο με το Μάρτιο 2010

Στα 309 δισ. ευρώ ανήλθε το δημόσιο χρέος το πρώτο τρίμηνο του 2013

Άλμα στα 309 δισ. ευρώ πραγματοποίησε το χρέος της Ελλάδας στο τέλος Μαρτίου 2013 σύμφωνα με το επίσημο Δελτίο Δημοσίου Χρέους που έδωσε στη δημοσιότητα την Τρίτη το υπουργείο Οικονομικών.

Πιο συγκεκριμένα, το χρέος του Δημοσίου, από 280,3 δισ. ευρώ που ήταν στις 31 Μαρτίου του 2012, αμέσως μετά το πρώτο κούρεμα (PSI), αυξήθηκε σε 309,3 δισ. ευρώ στις 31 Μαρτίου του 2013, σημειώνοντας αύξηση κατά 3,8 δισ. ευρώ και από τα 305,5 δισ. ευρώ που ήταν στις 31 Δεκεμβρίου 2012.

Μέσα σε 12 μήνες, Μάρτιος 2012 - Μάρτιος 2013, το χρέος της Ελλάδας αυξήθηκε κατά 29 δισ. ευρώ, παρά τη δεύτερη αναδιάρθρωσή του (ανταλλαγή ομολόγων) που έγινε τον Δεκέμβριο του 2012 και οδήγησε σε εξοικονόμηση της τάξεως των 20 δισ. ευρώ.

Η αιτία της βραδείας αποκλιμάκωσης του χρέους δεν είναι δύσκολο να βρεθεί. Σύμφωνα με την έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για το ελληνικό πρόγραμμα, το σύνολο δανείων που έχουν δοθεί στην Ελλάδα από ΕΕ-ΔΝΤ από το 2010 ως τώρα φθάνουν τα 205,1 δισ. ευρώ.

Αναλυτικότερα, δόθηκαν 73 δισ. ευρώ από το πρώτο πρόγραμμα (52,9 δισ. από κράτη μέλη ευρωζώνης και 20,1 δισ. από το ΔΝΤ) και 132,1 δισ. ευρώ από το δεύτερο πρόγραμμα από το 2012 και μετά (127,3 από τον EFSF και 4,84 από ΔΝΤ).

Μη βιώσιμο τότε, μη βιώσιμο και τώρα

Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν από τρία χρόνια, στις 31 Μαρτίου του 2010, λίγο πριν από την προσφυγή στο Μνημόνιο, το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης ήταν 310,3 δισ. ευρώ, πάντα με βάση το επίσημο Δελτίο Δημοσίου Χρέους που ανακοινώνει το υπουργείο Οικονομικών.

Επομένως μετά από τρία χρόνια προσπαθειών η Ελλάδα κατάφερε να μειώσει το χρέος της σε απόλυτους αριθμούς κατά μόλις… 1 δισ. ευρώ.

Το άσχημα νέα είναι ότι παρά το γεγονός ότι το ύψος του χρέους είναι σχεδόν ίδιο με τα επίπεδα προ του μνημονίου η κατάρρευση του ελληνικού ΑΕΠ λόγω των μέτρων λιτότητας κατά περίπου 25% από το 2008 κατέστησε το χρέος (και πάλι) μη βιώσιμο.

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εκτιμά ότι το χρέος της γενικής κυβέρνησης θα φτάσει το 175% του ΑΕΠ το 2013 και το 2014 για να αποκλιμακωθεί στο 160% του ΑΕΠ το 2016.

Επιμήκυνση το όφελος

Τα μόνα καλά νέα είναι η βελτίωση του προφίλ του χρέους καθώς τα επιτόκια που πληρώνει η Ελλάδα είναι πλέον χαμηλά ενώ έχει επιμηκυνθεί σημαντικά η περίοδος αποπληρωμής του.

Τον Μάρτιο του 2010 το 52,5% του χρέους ήταν μακροπρόθεσμο ενώ η «μέση υπολειπόμενη φυσική διάρκεια χρέους κεντρικής κυβέρνησης» ήταν 7,65 έτη. Τον Μάρτιο του 2013 μακροπρόθεσμο είναι πλέον το 73,2% του χρέους ενώ η μέση διάρκεια έχει υπερδιπλασιαστεί φθάνοντας τα 15,41 έτη.

Ως και το τέλος του 2020 η Ελλάδα θα πρέπει να αποπληρώσει 82 δισ. ευρώ σε ομόλογα και δάνεια. Το κύριο μέρος θα πρέπει να καλυφθεί εφέτος (11,3 δισ. ευρώ), και ακολουθούν 25 δισ. ευρώ το 2014 και 16,1 δισ. ευρώ το 2015 ενώ στη συνέχεια το ύψος της εξυπηρέτησης πέφτει στα επίπεδα των 4 ως 8 δισ. ευρώ ετησίως.

Η τελευταία παράγραφος είναι το ρεζουμέ για το φορολογικό ξεκώλιασμα που έρχεται.

S8N
22-05-13, 12:39
Παρακολουθουσα εχθες ενα ντονιμαντερ στο ντισκαβερυ σχετικα με την αποκομιδη και ανακυκλωση σκουπιδιων στο Τοκυο....τα λογια περιττα. Απο τον φεροντα την ποιο μεγαλη και υπευθυνη θεση , εως και τον τελευταιο εργατη σε φορτηγο αποκομιδης (δε λεω σκουπιδιαρικο διοτι οι Κυριοι αυτοι δε λεγονται σκουπιδιαρηδες με το σεβασμο που σου εμπνεουν), εβγαζαν ενα επαγγελματισμο και μια αισθηση ευθυνης για το κοινωνικο συνολο που σε προκαλουσε να κανεις τη συγκριση με τη σκατοφατσα το Μπαλασοπουλο της ΠΟΕ-ΟΤΑ,που μας ταλαιπωρει εδω και χρονια με απεργιες και απειλες για τη δημοσια υγεια και σε κανει να αισθανεσαι τοσο μα τοσο υποαναπτυκτος .

Μια εικόνα, χίλιες λέξεις...

https://static1.trikalanews.gr/assets/media/PICTURES/2013/img_tr_A/49297.jpg

Bitz
22-05-13, 12:45
Εμενα γιατι μου βγαινει μια;;;

Nikos
22-05-13, 13:02
19622

Ετσι ειναι και στη Βουλα που μενω.......με το κρανος τους, τη μασκα τους , τις προστατευτικες μποτες.....και πανω απ ολα καθαροι και μεσ'την χαρα που εχουν δουλεια και προσφερουν εργο.
Ενα πρωι κατα τις 8, πετυχα τον οδηγο του σκουπιδιαρικου να εχει μπει αναποδα στο στενο μας και να κραταει ενα 500αρι Αμστελ στο χερι και να το απολαμαβανει την ωρα που οι δυο "πισινοι" φορτωναν τους καδους στο πλοιο της αγαπης.
(προσεξτε πως γυαλιζει το φορτηγο στο Τοκυο).

Z4 DCT
22-05-13, 13:07
19622


(προσεξτε πως γυαλιζει το φορτηγο στο Τοκυο).

Σα νεκροφορα.....audi θα ειναι....:hystericalbs1::hystericalbs1:


Και για να μην ειμαι off topic.....εχω πέσει με τα μούτρα και διαβάζω την επικαιρότητα......εχει πολυ ψωμί......θα πεσει τρελο μπενιλικι....γεμίσαμε παπαρες...εννοω πολιτικους....

Monsta
22-05-13, 13:55
Άτυχο παλικάρι. Τι κρίμα. RIP !!




Oι συγκινητικές δηλώσεις της οικογένειας του Τόμας Πρωτόπαπα που φεύγει για Αγγλία

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/tomas_3-1.jpg


Τον κόσμο που τους συμπαραστάθηκε τις 66 μέρες της νοσηλείας του Τόμας Πρωτόπαπα στο ΚΑΤ ευχαρίστησε η οικογένεια του άτυχου ηθοποιού.

«Η οικογένεια του Τόμας, θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό του ΚΑΤ, για την αμέριστη επιστημονική και ανθρώπινη υποστήριξη τους προς τον Τόμας και εμάς, αυτές τις 66 μέρες της νοσηλείας του στην Εντατική. Όπως επίσης τους φίλους του, και όλους τους συνανθρώπους μας, που με την αγάπη, τη σκέψη, την παρουσία, τις προσευχές και τις ευχές τους, μας στήριξαν ηθικά και ψυχικά. Ο Τομ θα ζει πάντα μέσα μας». Αυτό δήλωσε -σύμφωνα με ρεπορτάζ του Star- η οικογένεια του Τόμας Πρωτόπαπα, λίγες ώρες μετά τον θάνατό του.

Ενώ σύμφωνα με το ίδιο ρεπορτάζ τα μέλη της οικογένειας ετοιμάζονται να αναχωρήσουν για την Αγγλία, από όπου κατάγεται η μητέρα του του Τόμας.

Τέλος, όσον αφορά το τι θα γίνει με το σώμα του, αυτή την στιγμή -σύμφωνα με το δημοσίευμα- η καύση μοιάζει ως το πιο πιθανό σενάριο.

Άξιο επισήμανσης του πόσο είχαν όλοι αγαπήσει τον Τόμας είναι και το γεγονός ότι, όταν ήρθε το τέλος (σ.σ. εξαιτίας πολλαπλών λοιμώξεων που έπληξαν τον εξασθενημένο οργανισμό του), ο προσωπικός γιατρός του ξέσπασε σε λυγμούς.



Πηγή: Oι συγκινητικές δηλώσεις της οικογένειας του Τόμας Πρωτόπαπα που φεύγει για Αγγλία | iefimerida.gr https://www.iefimerida.gr/node/106566#ixzz2U1PILAbN

pilot
22-05-13, 14:01
κρίμα νέο παιδί... ουσιαστικά ήταν νεκρός απο την στιγμή του ατυχήματος..ο κουμπάρος μου(νοσηλευτής ΕΚΑΒ) ήταν το πρώτο ασθενοφόρο στον τόπο του ατυχήματος..

Monsta
22-05-13, 14:11
thumb


Η εξομολόγηση ενός “φασίστα”

Έχουν περάσει πάνω από 30 χρόνια, από τη μέρα που βρόντηξα πίσω μου για τελευταία φορά τη βαριά πόρτα του αμφιθεάτρου της ΑΣΟΕΕ, αποφασίζοντας να μην ξαναπατήσω σΆ αυτό το ευαγές ίδρυμα, ό,τι και να μου κόστιζε αυτή η επιλογή.

Είχα μόλις αποφύγει να πιαστώ στα χέρια, καθώς τη στιγμή που η αδρεναλίνη χτυπούσε κόκκινο, ο άλλος, ο αποστασιοποιημένος μου εαυτός, που πάντα διάγει τον δικό του, ανεξάρτητο από τα ανθρώπινα πάθη βίο, με συμβούλεψε να φύγω, γιατί: «και να πλακωθείς τι θα βγει; Η βλακεία είναι ανίκητη».

Κάναμε, νομίζω, μακροοικονομία όταν ξαφνικά ανοίγει η πόρτα και ένας «σύντροφος» με δυο πυρετώδικα ημίτρελα μάτια που μόλις ξεχώριζαν ανάμεσα σε μαλλιά και μούσια διατάσσει καθηγητή και φοιτητές: «Συνάδελφοι, το μάθημα διακόπτεται – θα κάνουμε συνέλευση!» Δεν ήταν η πρώτη φορά που συνέβαινε. Οποιαδήποτε στιγμή, οποιαδήποτε φοιτητική παράταξη ή και παρέα ακόμα, έμπαινε με το «έτσι το θέλω» σε μια αίθουσα αγνοώντας το τι συμβαίνει εκεί και έκανε «συνέλευση».

Συνήθως ο καθηγητής υπάκουε πειθήνια και οι υπόλοιποι φοιτητές αποχωρούσαν εκόντες άκοντες, χωρίς αντιδράσεις - από τότε είχε αρχίσει η νομιμότητα να σκύβει το κεφάλι... Δεν είχε τίποτε ιδιαίτερο εκείνη η μέρα, το ίδιο θα συνέβαινε, κάποιοι είχαν σηκωθεί να αποχωρήσουν, όταν μου ήρθε η ξαφνική έμπνευση. Σηκώθηκα επάνω και τον ρώτησα: «Και ποιο είναι το τόσο επείγον θέμα για το οποίο θα πρέπει να διακόψουμε;» Ξαφνιάστηκε και επακολούθησε ένας διάλογος κάπως έτσι:

- Δεν κατάλαβα, συνάδελφε, εννοείς ότι για πλάκα τις κάνουμε τις συνελεύσεις;
- Για όποιον λόγο και να τις κάνετε, εγώ ήρθα εδώ για να παρακολουθήσω μάθημα. Αν θες να κάνεις συνέλευση να βρεις μια κενή ώρα.
- Άντε ρε που θα μου πεις πότε θα κάνω συνέλευση (ήταν στέλεχος, βλέπετε, του φοιτητικού κινήματος και το έπαιρνε προσωπικά το θέμα).
- Κάνε όποτε γουστάρεις! Όχι όμως τώρα. Τώρα κάνουμε μάθημα.
- Είσαι σοβαρός, ρε;
- Όσο δεν φαντάζεσαι! Αυτό το αστειάκι “όποτε μου κα....σει, μπουκάρω σε μια αίθουσα και τους πετάω όλους έξω, θα τελειώσει. Και θα τελειώσει από αυτή τη στιγμή. Λοιπόν πολύ σε ανεχτήκαμε. Τέλος χρόνου. Μεταβολή και φεύγεις.

Δεν περίμενε, φαίνεται, τέτοια... αντεπαναστατική ενέργεια. Και κινήθηκε, εντελώς δημοκρατικά, εναντίον μου. Ήδη τα πνεύματα είχαν οξυνθεί. Στην αίθουσα υπήρχαν και άλλοι “συνοδοιπόροι” που είχαν αρχίσει να φωνάζουν. Καταλάβαμε ότι το επείγον θέμα ήταν ακόμα ένα ψήφισμα για τους Σαντινίστας, τους επαναστάτες της Νικαράγουα. Το αστείο είναι ότι κι εγώ συμπαθούσα τους Σαντινίστας, καθώς είχαν ανατρέψει τη δικτατορική δυναστεία των Σομόζα. Αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί για να βγει ένα ψήφισμα συμπαράστασης στους Σαντινίστας θα έπρεπε να μην γίνει μάθημα. Και τα δύο μαζί ήταν… τεχνικά αδύνατον;

ΑπΆ ό,τι διαπίστωσα συμφωνούσαν κι άλλοι με την άποψή μου, οπότε βρήκαν την ευκαιρία να εκδηλωθούν. Προμηνύονταν σύρραξη. Ο καθηγητής απλώς κοίταζε. Οι κουβέντες άρχισαν να ξεφεύγουν. Ήδη είχαν αρχίσει να πέφτουν αγκωνιές. Και τότε άκουσα για πρώτη φορά τη λέξη “φασίστα!” να εκτοξεύεται σε μένα. Ο σύντροφος - σφουγγαρίστρα και μια άλλη έξαλλη συντρόφισσα με το ταγάρι, με είχαν αρπάξει από το πουκάμισο, με ταρακουνούσαν και με έβριζαν γιατί επέμενα να μην δέχομαι παραβίαση του χώρου και του χρόνου που ήταν αφιερωμένος στο μάθημα. Ενώ οι τσαμπουκαλοκαταληψίες / δάρτες ήταν δημοκράτες! Τότε, η πλάστιγγα έγειρε. Σκέφτηκα πως “δεν είχε πλοίο για με δεν είχε οδό” εκεί μέσα. Ενδεχομένως ούτε και έξω, με πολιτικούς όρους. Όταν στο πανεπιστήμιο οι έννοιες έχουν αντιστραφεί κατά 180 μοίρες, τι περιμένεις να συμβεί στην κοινωνία;

Έφυγα λοιπόν αφήνοντάς τους στην επαναστατική τους φενάκη, και έτσι το «φασίστα» δεν το ξανάκουσα για πολύ καιρό. Μέχρι που, επειδή φαίνεται ότι πάλι το ποτήρι ξεχείλισε, μια παρόμοια παρόρμηση, σαν εκείνη της ΑΣΟΕΕ, με έκανε να διατυπώσω τις ίδιες απλές, θεμελιώδεις ερωτήσεις, στο πολιτικό, πλέον, αμφιθέατρο, εδώ κι έναν περίπου χρόνο. Και οι επίγονοι της «σφουγγαρίστρας» βρήκαν ποιον θα στολίζουν με τον αγαπημένο τους χαρακτηρισμό. Χθες, πληκτρολόγησα στο google τις λέξεις Τζήμερος – φασίστας. Βρήκα μερικές χιλιάδες λήμματα. Ως κάτοχος λοιπόν του… τίτλου μπορώ άφοβα να διατυπώνω τις… φασιστικές μου προτάσεις και περιμένω τις, δημοκρατικές, δικές σας:

1. Τα κόμματα παίρνουν επιχορήγηση από τον δικό μου και τον δικό σου φόρο. Ο νόμος προβλέπει έλεγχο σε κάθε κόμμα από ορκωτούς λογιστές. Έχουν, λοιπόν, διπλή υποχρέωση, και έναντι του νόμου και έναντι του φορολογούμενου πολίτη, που είναι εξαναγκασμένος να τα χρηματοδοτεί (χωρίς κανένας να τον ρωτήσει) να δέχονται έλεγχο στα οικονομικά τους. Φασιστική πρόταση Νο 1: Κόμμα που δεν δέχεται ελεγχο, του κόβεται "μαχαίρι" η κρατική επιχορήγηση, τουλάχιστον. Κανονικά θα έπρεπε να ανασταλεί η λειτουργία του. Φωτογραφίζω το ΚΚΕ; Ναι, φωτογραφίζω το ΚΚΕ.

2. Ο συνδικαλιστής είναι εξ ορισμού κοινωνικός αντίπαλος με τον εργοδότη, σωστά; Άρα απαγορεύεται οποιαδήποτε οικονομική στήριξη του εργοδότη προς τον συνδικαλιστή διότι έτσι, έμμεσα, ο εργοδότης τον καθιστά υποχείριό του.

Με ποια λογική οι συνδικαλιστές του Δημοσίου, α) απαλλάσσονται από την εργασία, β) κάνουν τις συνελεύσεις τους εν ώρα εργασίας σταματώντας τα σχολεία, τα λεωφορεία, το μετρό;
Φασιστική πρόταση Νο 2: Κανένας συνδικαλιστής δεν απαλλάσσεται από την εργασία του. Εργάζεται κανονικά, πλήρες ωράριο, για να έχει και επαφή με το πεδίο της μάχης όπως αυτοί που υποτίθεται ότι εκπροσωπεί. Το ενδιαφέρον για τα κοινά θα το δείχνει διαθέτοντας από τον προσωπικό του χρόνο. Όλες οι συνδικαλιστικές δραστηριότητες θα γίνονται εκτός ωραρίου εργασίας. Ναι, μιλάω για κατάργηση του νόμου 1264/82, αυτού του πασοκικού εκτρώματος που εξέθρεψε γενιές συνδικ-αλητών.

3. Η απεργία, ειδικά στον δημόσιο τομέα, δεν στρέφεται κατά του εργοδότη αλλά κατά του κοινωνικού συνόλου, διότι αυτό θα υποστεί την ταλαιπωρία από τις κινητοποιήσεις (της ακινησίας) κι αυτό, τελικά, θα πληρώσει τις όποιες “κατακτήσεις” των απεργών. Ταυτόχρονα, το Δημόσιο είναι θεωρητικά ο εγγυητής της νομιμότητας, αυτός δηλαδή που θα προστατέψει τους απεργούς από τον κακό εργοδότη.

Αντιφατικό, κατΆ αρχήν. Όμως υπάρχει περίπτωση, ειδικά στην Ελλάδα που το Δημόσιο φέρεται πρόστυχα σε όλους τους Έλληνες, να φερθεί πρόστυχα και στους υπαλλήλους του. Άρα, η απεργία, έτσι όπως είμαστε, μπορεί και να έχει νόημα.
Φασιστική πρόταση Νο 3: για να κηρυχθεί μια απεργία θα πρέπει να υπερψηφισθεί από το 50% + 1 των εγγεγραμένων μελών των πρωτοβάθμιων συνδικαλιστικών οργανώσεων. Φωτογραφίζω τη διγλωσσία της κυβέρνησης που από τη μια επιστρατεύει τους απεργούς κι από την άλλη δεν προχωράει σε νομική ρύθμιση για να τελειώνουμε μια και καλή από τον εκβιασμό του κομματικού συνδικαλισμού.

4. Ακροτελεύτιο, που λέει και το Σύνταγμα, για σήμερα. Υποτίθεται ότι όσοι συμμετέχουν στον κοινοβουλευτισμό σέβονται τους κανόνες του. Και δέχονται επίσης πως όταν δεν μας αρέσουν αυτοί οι κανόνες, τους αλλάζουμε με τις διαδικασίες που ο κοινοβουλευτισμός ορίζει. Όχι επειδή “έτσι γουστάρω”. Αλλιώς, ο νόμος της ζούγκλας θα είναι το επόμενο, σίγουρο, βήμα.

Ο κοινοβουλευτισμός λοιπόν ψηφίζει νόμους, με τους οποίους κάποιοι συμφωνούν, κάποιοι όχι. Και οι μεν και οι δε είναι υποχρεωμένοι να τους εφαρμόζουν, υπάρχει αντίρρηση;
Φασιστική πρόταση Νο 4: κοινοβουλευτικός ανήρ ή γυνή που προτρέπει σε ανυπακοή και απειθαρχία ή εκθειάζει παράνομες πράξεις εκπίπτει αυτομάτως του αξιώματός του. Ναι, φωτογραφίζω και τη Χρυσή Αυγή και τον Σύριζα.

Αρκετά συνηθίσαμε να μασάμε τα λόγια μας σΆ αυτή τη χώρα. 40 χρόνια τώρα, οποιαδήποτε παρανομία, παλιανθρωπιά, έγκλημα του κοινού ποινικού κώδικα, φορούσε έναν πολιτικό μανδύα, γίνονταν, όπως στα παραμύθια, αόρατο. Αυτό το παραμύθι, όμως, οδήγησε την Ελλάδα στον όλεθρο. Τα ίδια τα κόμματα, από παράγοντες νομιμότητας (που ώφειλαν αν είναι) κατάντησαν εκκολαπτήρια παρανόμων, φροντιστήρια εγκλήματος.

Μέχρι, οι πολίτες, να αποκτήσουμε δύναμη να τα ξεριζώσουμε από το σώμα της κοινωνίας μας, ας κάνουμε το πρώτο βήμα: να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Ακόμα κι αν οι βιαστές της Δημοκρατίας μάς αποκαλούν φασίστες.

Θάνος Τζήμερος


Μόνο που πάει πολύ πιο πίσω από 40 χρόνια Τζήμερε.

Κωνσταντίνος
22-05-13, 15:32
Το τουρκικό κοινοβούλιο ψήφισε χθες το βράδυ νομοσχέδιο που παραχωρεί «αμνηστία πλούτου» με στόχο τον επαναπατρισμό καταθέσεων που εύποροι Τούρκοι διατηρούν στο εξωτερικό, χωρίς τιμωρητικές φορολογικές επιβαρύνσεις και πρόστιμα.

Σύμφωνα με τον νόμο, οι Τούρκοι θα καταβάλουν μόλις 2% επί των καταθέσεών τους, αντί του 30%-40% που θα ίσχυε πριν από την ψήφιση της «αμνηστίας». Θα αποφύγουν επίσης την έρευνα για το αν τα κεφάλαια αποκτήθηκαν στην Τουρκία και παρανόμως έχουν κατατεθεί στο εξωτερικό. Για να επωφεληθούν από την αμνηστία, οι Τούρκοι ιδιώτες ή επιχειρήσεις θα είναι υποχρεωμένοι να δηλώσουν τα κεφάλαιά τους πριν από το τέλος του Ιουλίου.

Η Τουρκία χρησιμοποίησε πρόγραμμα αμνηστίας το 2009 για να αντιμετωπίσει τις συνέπειες της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, επιτυγχάνοντας τον επαναπατρισμό 50 δισεκατομμυρίων λιρών (σ.σ: 28 δισεκατομμυρίων δολαρίων με τις ισχύουσες σήμερα ισοτιμίες).

Το 2011 η Τουρκία ήταν η ταχύτερα αναπτυσσόμενη οικονομία στην Ευρώπη με 8,5% αλλά ο ρυθμός ανάπτυξης μειώθηκε στο 2,2% τον περασμένο χρόνο και η κυβέρνηση προσβλέπει πλέον στην ανάκαμψη πριν από την έναρξη του εκλογικού κύκλου το επόμενο έτος.


Πηγή: ΑΠΕ


Το είχα αναφέρει πάλι. Η Τουρκία έχει την τύχη να έχει στο τιμόνι της έναν μεγάλο ηγέτη, που οι δικοί μας είναι μια τρίχα απο τα @@ του.
Μακάρι να είχαμε και εμείς Ερντογάν.

Monsta
22-05-13, 15:53
Καταστροφές μη αναστρέψιμες.




https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/chania660-1.png

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/chania13-1.jpg


Σαν φαντάσματα μοιάζουν στην ανατολική ακτή των Χανίων, τα κτήρια των παλιών βυρσοδεψείων. Στους ετοιμόρροπους τοίχους είναι χαραγμένη η ιστορία περίπου 2 αιώνων, αλλά και η αδιαφορία των νεότερων χρόνων.

Εκεί που οι βυρσοδέψες από τις αρχές ακόμα του 19ου αιώνα, επεξεργάζονταν τα δέρματα και η περιοχή έσφυζε από τη βιοτεχνική δραστηριότητα, τώρα κυριαρχεί η εγκατάλειψη.

Σκουπίδια, σύριγγες, εστίες μόλυνσης, σε κτήρια έτοιμα να καταρρεύσουν, σε ένα μέρος που αποτελεί ουσιαστικά μνημείο της νεότερης ιστορίας της περιοχής,

Κι όμως, η πολιτεία αδιαφορεί επιδεικτικά για τα μοναδικά αυτά κτίρια που κρύβουν ιστορία αιώνων στους τοίχους τους. Η καθυστέρηση που παρουσιάζει η προσπάθεια να κηρυχθεί η περιοχή «ιστορικό και διατηρητέο μνημείο», είναι παροιμιώδης.

Από την προηγούμενη κιόλας δημοτική αρχή είχαν σταλεί τα σχέδια και οι εισηγήσεις προς το ΥΠΕΚΑ για να κηρυχθούν τα κτήρια διατηρητέα.

Μόνο έτσι θα μπορούσαν να υπάρξουν παρεμβάσεις για την αναστήλωση των κτηρίων.

Η νυν δημοτική αρχή έχει επανέλθει δυο φορές στο θέμα καθώς δεν προχωρά το Προεδρικό Διάταγμα, σύμφωνα με το flashnews.gr

Ο άγνωστος κόσμος των ταμπακαριών

Σύμφωνα με αραβικό έγγραφο, η εγκατάσταση των βιοτεχνιών επεξεργασίας δερμάτων πραγματοποιήθηκε μεταξύ 1830 και 1840, την περίοδο δηλαδή της Αιγυπτιοκρατίας στην Κρήτη. Ο τόπος που επιλέχθηκε ήταν ιδανικός καθώς ήταν εντός πόλης αλλά στην άκρη της, δίπλα σε θάλασσα με ρηχά νερά, κάτι που ευνοούσε το πρώτο στάδιο επεξεργασίας. Τη δεκαετία του '50 υπήρχαν περισσότερα από 80 βυρσοδεψία, ενώ σήμερα μόλις έξι εξακολουθούν να λειτουργούν, απαριθμώντας λιγότερους από 20 εργαζόμενους.

Τα ταμπακαριά αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα της ιστορίας των Χανίων και ως τέτοιο πρέπει να διαφυλαχθεί. Στο πέρασμα των αιώνων τα κτίρια που στεγάζονταν στέκουν ακόμα, τα μεταγενέστερα πιο καλοδιατηρημένα ενώ στα παλαιότερα έχουν απομείνει μονάχα τα κελύφη, μνημεία πλέον της βιομηχανικής εποχής. Προσαρμοσμένα στις φυσικές κλίσεις του τοπίου, τα βυρσοδεψεία είναι ισόγεια με είσοδο από τον δρόμο και δίπατα ή τρίπατα από τη μεριά της θάλασσας.

Χτισμένα με πέτρα και κεραμιδένιες στέγες, είναι τοποθετημένα στη σειρά και διακόπτονται μόνο από πολύ στενά απότομα περάσματα με σκαλοπάτια προς τη θάλασσα, συνθέτοντας ένα μοναδικό αρχιτεκτονικό σύνολο.



Πηγή: Ταμπακαριά: Τα 2 αιώνων συγκλονιστικά βυρσοδεψεία στα Χανιά που αφέθηκαν να σαπίσουν [εικόνες] | iefimerida.gr https://www.iefimerida.gr/node/106598#ixzz2U1sRGHih

ntinos
22-05-13, 15:58
Το είχα αναφέρει πάλι. Η Τουρκία έχει την τύχη να έχει στο τιμόνι της έναν μεγάλο ηγέτη, που οι δικοί μας είναι μια τρίχα απο τα @@ του.
Μακάρι να είχαμε και εμείς Ερντογάν.

Να πουμε ομως επισης οτι για την πλειοψηφια των τουρκων δεν ειναι καθολου μεγαλος ηγετης....συν το οτι ειναι απο την Γεωργια, δεν ειναι και τοοοσο ... αγαπητος . . .

S8N
22-05-13, 16:01
Κώστα, άσχετο:

Ξέχνα την Καλιπόρνια. Δεν πας ν' ανοίξεις microrepairs στη Ρωσία? Ή μάλλον megarepairs, γιατί οι στούκες εκεί είναι χοντρές.

Σε λίγα χρονάκια σε βλέπω με κότερο στο Αιγαίο και με τα βυρσοδεψεία όλα δικά σου.

Edit: Εγώ λέω ν' ανοίξω τεχνικό γραφείο στο Μπαγκλαντές με παράρτημα στην Οκλαχόμα.

Monsta
22-05-13, 16:39
Κώστα, άσχετο:

Ξέχνα την Καλιπόρνια. Δεν πας ν' ανοίξεις microrepairs στη Ρωσία? Ή μάλλον megarepairs, γιατί οι στούκες εκεί είναι χοντρές.

Σε λίγα χρονάκια σε βλέπω με κότερο στο Αιγαίο και με τα βυρσοδεψεία όλα δικά σου.

Edit: Εγώ λέω ν' ανοίξω τεχνικό γραφείο στο Μπαγκλαντές με παράρτημα στην Οκλαχόμα.


Ναι ρε, το χω γράψει αυτό στο θρεντ με τα Ρωσάκια. Εκεί θα είχα γίνει ήδη εκατομμυριούχος....τι 4 μαγαζιά κ παπ@πιές στη ψαροκώσταινα, το μεγαλύτερο franchise θα δούλευε στη μάδερ-Ράsha και με προσφορά........στις 10 στούκες η μία επισκευή δώρο. (if you re still alive of course) :D

Monsta
22-05-13, 17:08
Για να μένουμε πάντα ον τόπικ.


Σε αυτή τη Χώρα τής "ορθοδοξίας" δεν είναι παράδοξο πως οι αυθαιρετούντες και καταπατητές που με΄την βοήθεια των Βουλευτάδων και των Τοπικών Μπέηδων,(Δημάρχων), συστήνουν μετά "νόμιμους" παράνομους οικισμούς που νομιμοποιούνται δίνουν στους οικισμούς αυτούς ονόματα Αγίων.

Συνοικισμός ΑΓΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ, συνοικισμός ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ, συνοικισμός ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ καί πολλά άλλα ονόματα Αγίων. Ασε που στα περισσότερα αυθαίρετα κοτσάρουν έξω και από μία Ελληνική σημαία!! Σε αυτό το κράτος της ανορθόδοξης "ορθοδοξίας" όσο πιο πολύ Εθνικόφρονας και Χριστιανός το παίζεις,τόσο πιο πολλές παρανομίες σε παίρνει να κάνεις. Αφού στο τέλος το ίδιο το κράτος σου δίνει άφεση αμαρτιών.

Κράτος περίγελου!!

mitsos_chania
22-05-13, 17:44
Καταστροφές μη αναστρέψιμες.

Η περιοχη αυτη εχει αποτα ακριβοτερα σπιτια και οικοπεδα των χανιων καιεπισης την ακριβοτερη ψαροταβερνα.

spar@
22-05-13, 19:53
καηκε το στεκι των επωνυμων....
που θα πινουμε καφε?
https://www.gossip-tv.gr/lifestyle/story/261143/kaike-to-steki-ton-eponymon

Stamatis
22-05-13, 20:49
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/null_zps5ea8ad13-1.jpg

A8hnaios
22-05-13, 21:31
καηκε το στεκι των επωνυμων....
που θα πινουμε καφε?
https://www.gossip-tv.gr/lifestyle/story/261143/kaike-to-steki-ton-eponymon

Καηκε το Rich>?? τη μαμησαμε!! χαχα που θα πηγενουμε να γελαμε :whistle:


Στο κέντρο της Γλυφάδας, μέσα σε γνωστή καφετερία, βρισκόταν ο γνωστός ποδοσφαιριστής με την κοπέλα του και στα πιο δίπλα τραπέζια ο νεαρός επιχειρηματίας. Χωρίς κανείς να ξέρει το πώς και το γιατί, οι δυο άντρες ξαφνικά πιάστηκαν στα χέρια και φαινόταν ότι τίποτε δεν ήταν ικανό να τους χωρίσει. Άφωνοι, οι θαμώνες του «Rich» είδαν το επεισόδιο να παίρνει άσχημες διαστάσεις όταν ο επιχειρηματίας έσπασε ένα ποτήρι στο κεφάλι του ποδοσφαιριστή. Έπεφτε… το ξύλο της αρκούδας με αποτέλεσμα ο ποδοσφαιριστής να βγει αιμόφυρτος από τα χέρια του επιχειρηματία.Δεν ξέρουμε αν ο ξυλοδαρμός θα οδηγηθεί στα δικαστήρια και, παρά το γεγονός ότι γνωρίζουμε και τα δυο πρόσωπα, θα επανέλθουμε αν και όταν το επεισόδιο πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης.Πηγή: gossip-tv.gr


Μπέος: "Ξύλο τρώει μόνο ο Κούγιας και μάλιστα από γυναίκες" Για το λόγο αυτό θα ήθελα να του υπενθυμίσω ότι ξύλο τρώει μόνο ο ίδιος και μάλιστα τις περισσότερες φορές από το ασθενές φύλλο (όπως αποδεικνύεται άλλωστε από φωτογραφίες που δημοσιεύονται συχνά στον Τύπο). Γι αυτό άλλωστε είναι γνωστός και ως “τακουνάκιας”. :hystericalbs1: :hystericalbs1: Ο δικηγόρος που είναι βασικός μάρτυρας στην υπόθεση με τους στημένους αγώνες, για την οποία πέρασε 18 μήνες στις φυλακές ο πρώην πρόεδρος του Ολυμπιακού Βόλου, βρέθηκε σε καφετέρια της Γλυφάδας την ίδια ώρα με τον «αντίπαλό» του, με αποτέλεσμα να έρθουν πιο... κοντά.

Μόλις ο Αχιλλέας Μπέος αντιλήφθηκε την παρουσία του ισχυρού άνδρα της Παναχαϊκής, του επιτέθηκε φραστικά και η συμπλοκή απετράπη έπειτα από παρέμβαση τρίτων.

Δείτε το διάλογο που είχαν μέσα στο μαγαζί οι δύο άνδρες:

Μπέος: Πούστη κοντέ έλα πιο κοντά μου...

Κούγιας: Άσε με...

Μπέος: Πούστη κλαις...;

Κούγιας: (Έπειτα από πέντε λεπτά προς τον σερβιτόρο) Να παραγγείλω;

Μπέος: Στο λαιμό να σου κάτσει ο καφές κοντέ...

Κούγιας: Δεν σου μιλάω μαλάκα...

Μπέος: Φώναξε τους μπάτσους ρε κοντέ. Παρ' τους τηλέφωνο να μου κάνεις μήνυση...

Κούγιας: Εγώ θα σε *****ω...

Μπέος: (Τραβώντας τη γραβάτα του Κούγια) Θα σε *****ω κοντέ...

Κούγιας: Επίθεση για να μην καταθέσω εναντίον τους

Ο γνωστός ποινικολόγος μιλώντας στο STAR τόνισε πως πρόκειται για «εκβιαστική επίθεση από πρωταγωνιστές εγκληματικής οργάνωσης που λόγω του 18μήνου βρίσκονται ελεύθεροι εκτός φυλακών» και συμπλήρωσε πως η επίθεση «αποσκοπούσε στο να καμφθώ και να μην καταθέσω εναντίον τους».

Μάλιστα, ο κ. Κούγιας υποστήριξε πως κινήθηκε η υπηρεσία προστασίας μαρτύρων, η οποία κλήθηκε και προσπάθησε να συλλάβει τον Αχιλλέα Μπέο, ο οποίος όμως διέφυγε.



Πηγή: https://www.iefimerida.gr/

:hystericalbs1: thumb

Z4 DCT
23-05-13, 07:55
Eλα για παμε........


Δηλώσεις «τέλος» για μισθωτούς και συνταξιούχους με μία πηγή εισοδήματος



Νέο σύστημα υπολογισμού της μηνιαίας παρακράτησης φόρου για μισθωτούς και συνταξιούχους, το οποίο προβλέπει ότι όσοι εξ αυτών δηλώνουν εισόδημα από μονάχα μία πηγή δεν θα χρειάζεται να υποβάλλουν φορολογική δήλωση, περιλαμβάνει ο νέος κώδικα φορολογίας εισοδήματος, σύμφωνα με την εφημερίδα «Καθημερινή».

Η νέα κλίμακα θα τεθεί σε ισχύ από την 1η Ιανουαρίου του 2014, και προβλέπει την επιβολή κλιμακωτών συντελεστών απευθείας φορολόγησης από 1 έως και 42% στις μηνιαίες αποδοχές άνω των 800 ευρώ.

Ακόμα, οποιαδήποτε εφάπαξ καταβολή, επιμίσθιο, ή παροχή σε χρήμα, πέραν του μηνιαίου εισοδήματος, θα υπόκειται σε παρακράτηση φόρου με συντελεστή της τάξης του 42%.

Δίχως ανάγκη υποβολής φορολογικής δήλωσης θα βρεθούν και οι φορολογούμενοι που έχουν εισόδημα αποκλειστικά και μόνο από επενδύσεις, καθότι ο αντίστοιχος φόρος παρακρατείται στην πηγή.

Στον αντίποδα, όσοι δηλώνουν εισόδημα από τουλάχιστον δύο εργοδότες ή περιστασιακό εισόδημα θα μπορούν να υποβάλλουν δήλωση πριν την 1η Απριλίου, προκειμένου να αξιώνουν επιστροφή φόρου.

Παράλληλα, αυξάνεται η προκαταβολή φόρου στο 90% για όλους τους επιτηδευματίες και τις επιχειρήσεις και καταργείται ο συμπληρωματικός φόρος (1,5 ή 3%) επί των εισοδημάτων από ακίνητα.

Τέλος, οι αποζημιώσεις για λύση εργασιακών σχέσεων θα φορολογούνται από το πρώτο ευρώ,. Υπενθυμίζεται ότι μέχρι πρότινος στην κατηγορία των αποζημιώσεων ίσχυε αφορολόγητο όριο της τάξης των 60.000 ευρώ.

Πηγή: https://www.skai.gr/news/finance/article/232897/diloseis-telos-gia-misthotous-kai-sudaxiouhous-me-mia-pigi-eisodimatos/#ixzz2U5nGdhoS
Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook

hades7
23-05-13, 09:17
καηκε το στεκι των επωνυμων....
που θα πινουμε καφε?
https://www.gossip-tv.gr/lifestyle/story/261143/kaike-to-steki-ton-eponymon

https://www.zougla.gr/greece/article/to-vinteo-tou-emprismou-sti-glifada :whistle:

friendgr
23-05-13, 09:29
"ένοχες δραστηριότητες" ;;;;

έλα καλέ......μα ποιός τις λέει αυτές τι κακοήθιες...... :whistle::whistle:

Stathis
23-05-13, 09:32
Aντε να τελειωνουμε με τα αρχιτρωκτικα...

https://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17826&subid=2&pubid=129389523

friendgr
23-05-13, 09:50
Δεν νομίζω να τελειώνουμε. Απλά γίνονται κάποιες κινήσεις και δημοσιοποιούνται κατάλληλα για "ικανοποίηση του κοινού αισθήματος" . σίγουρα θα έχουν ζορίσει τα πράγματα λόγω της γενικής κατακραυγής , αλλά:

Εγώ πιστεύω ότι έτσι και ανακοίνωναν προσλήψεις στην Βουλή, με τα τέσσερα γονατιστός θα πήγαινε ο κόσμος ακόμα και σήμερα....

Bitz
23-05-13, 10:02
https://www.blog.gr/article.php?id=106643&category_id=40&utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

S8N
23-05-13, 10:06
https://www.blog.gr/article.php?id=106643&category_id=40&utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Είναι από εκείνους τους έξυπνους που κουμπώνουν τις αγκράφες στις πόρπες και κάθονται πάνω στις ζώνες.

Έχουμε γεμίσει ηλίθιους.

Stathis
23-05-13, 11:05
παρακαλω εχουμε πει πολλες φορες μην βαζετε σκετα λινκς.
γραφετε και ενα σχολιο μαζι ή μια περιληψη της ειδησης.

Samaro
23-05-13, 11:06
Είναι από εκείνους τους έξυπνους που κουμπώνουν τις αγκράφες στις πόρπες και κάθονται πάνω στις ζώνες.

Έχουμε γεμίσει ηλίθιους.
Αμάν το μάτι σου !! :shok:

friendgr
23-05-13, 13:25
Είναι από εκείνους τους έξυπνους που κουμπώνουν τις αγκράφες στις πόρπες και κάθονται πάνω στις ζώνες.

Έχουμε γεμίσει ηλίθιους.

Και οι πιό large αγοράζουν από την φρατζή αγκράφα για να μην τους ενοχλεί ούτε η ζώνη ......


και να ταν μόνο αυτά.....

spar@
23-05-13, 15:17
https://www.zougla.gr/greece/article/to-vinteo-tou-emprismou-sti-glifada :whistle:

χαντε πιστευω οτι ηταν 2-3 γεροντακια που δεν τους εγραφαν στον ΕΟΠΥΥ τα βιαγκρα.... και τους δινουν λεβιτρα!

Nikos
23-05-13, 15:25
Εν τω μεταξυ οι μονοι που δε συχναζουν σε αυτα τα κωλαδικα της Ζησιμοπουλου ειναι παλιοι Γλυφαδιωτες και κατοικοι της περιοχης .....

fanisk
23-05-13, 15:29
"ένοχες δραστηριότητες" ;;;;

έλα καλέ......μα ποιός τις λέει αυτές τι κακοήθιες...... :whistle::whistle:

Πριν 1 μηνα του εκαψαν το αμαξι, ο τυπος χρωσταει σε αλλους.. τυπους :th_Laie_67-1:

ntinos
23-05-13, 15:31
Εν τω μεταξυ οι μονοι που δε συχναζουν σε αυτα τα κωλαδικα της Ζησιμοπουλου ειναι παλιοι Γλυφαδιωτες και κατοικοι της περιοχης .....

Εδικα μολις πηραν πρεφα οτι οι "επωνυμοι" που συχναζαν εκει στα καλυτερα - μονιμως rezerved - τραπεζια ηταν τζαμπατζηδες.... και μολις πεθανε ο τζαμπας, παπαλα και ο επωνυμος και το ρεζερβε τραπεζι....






Το μπεργκερ παντως στο ριτσ ηταν πολυ καλο :winkcool:

ntinos
23-05-13, 15:33
Πριν 1 μηνα του εκαψαν το αμαξι, ο τυπος χρωσταει σε αλλους.. τυπους :th_Laie_67-1:

εκτιμας πως δεν ηταν ασφαλισμενα ? :whistle:
(αμαξι & μαγαζι)

fanisk
23-05-13, 15:50
εκτιμας πως δεν ηταν ασφαλισμενα ? :whistle:
(αμαξι & μαγαζι)

Ειναι αλλα δεν καηκαν για την ασφαλεια τα συγκεκριμενα, χαλαει το χαρτζιλικι μερικων. Το papageorge στη Δαφνη πχ ειχε καει για την ασφαλεια.

spar@
23-05-13, 16:27
δηλαδη δεν ηταν για τον ΕΟΠΥΥ η φωτια?

Stathis
23-05-13, 16:30
Μην ακους οτι λενε τυπε, το επιασες απο την αρχη εισαι εξυπνο παιδι...;)

spar@
23-05-13, 16:36
Μην ακους οτι λενε τυπε, το επιασες απο την αρχη εισαι εξυπνο παιδι...;)

εγω ακουω μονο οτι λενε και τα πιστευω....
η φωτια ηταν για τον ΕΟΠΥΥ χαθηκαν σημαντικα εγγραφα, αρα εχουμε καθυστερηση 18-26 μηνες σε πληρωμες φαρμακων και γιατρων....
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
επισης πιστευω και την μαρτυρια οτι η φωτια προκλιθηκε απο αποτσιγαρο στην τουαλετα του ριτς....






υ.Γ Σταθη αχχαααχαχαχ

Nikos
23-05-13, 16:39
Εδικα μολις πηραν πρεφα οτι οι "επωνυμοι" που συχναζαν εκει στα καλυτερα - μονιμως rezerved - τραπεζια ηταν τζαμπατζηδες.... και μολις πεθανε ο τζαμπας, παπαλα και ο επωνυμος και το ρεζερβε τραπεζι....






Το μπεργκερ παντως στο ριτσ ηταν πολυ καλο :winkcool:

Δοκιμασε και το μπεργκερ του Αριωνα .....ακριβο δε λεω, στα 19 ευρω, αλλα τεραστιο και απιθανο απο θεμα ποιοτητας και το τρως εχοντας μια καταπληκτικη θεα στην καλυτερη βεραντα της Αττικης, αντι για το στενο με τα τσιμεντα και τα κωλαδικα, με ολο το gossiptv, OK, Ciao, τριτοκλασσατους ποδοσφαιριστες, ξεκωλακια που ψαχνουν το γεροσπονσορα για μια Luis Vuitton η ενα ρολεξακι, η καποιες λαικες δευτερογκομενες που "βρεχονται" πανω τους και τσιμπιουνται μεταξυ τους μολις αντικρυσουν τον 'Ιλια........θα μου πεις γουστα ειναι αυτα....!!!!

hades7
23-05-13, 16:43
που ειναι αυτο Νικο?

spar@
23-05-13, 16:45
που ειναι αυτο Νικο?

που ειναι αυτο Νικο?χ2

zizu
23-05-13, 16:46
που ειναι αυτο Νικο?

Τον Αρίωνα του ξενοδοχείου Astir Palace μάλλον εννοεί

spar@
23-05-13, 16:47
που ειναι αυτο Νικο?

χαντε εννοεις για τις δευτερογκομενες που "βρεχονται" ε????
γιατι εγω γι αυτο ρωταω!

Nikos
23-05-13, 16:56
Στον Αστερα Αρη. Οσο προλαβαινουμε ακομα γιατι το βλεπω συντομα να δινεται αντιπαροχη για μαιζονεττες.

Monsta
23-05-13, 21:39
Μόλις διάβασα σε τουίτ πως οι απολύσεις των 2.000 ΔΥ μετατέθηκαν για τις αρχές του 14.

Άρα θα πληρώνουμε τους επίορκους για ΑΛΛΟΥΣ 6 μήνες !!!! Εύγε κ μπράβο στη μεγάλη φιλελεύθερη παράταξη που ήρθε να μας σώσει από το ΠΑΣΟΚ κ τις συντεχνίες του. thumb

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
23-05-13, 21:48
sτοιχεία για τα κρατικά αυτοκίνητα που διατίθενται από το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης για την κάλυψη των αναγκών της πολιτικής ηγεσίας, διαβίβασε στη Βουλή ο αρμόδιος υπουργός Αντώνης Μανιτάκης.

Σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ, το υπουργείο διαθέτει στο στόλο των κρατικών οχημάτων 153 αυτοκίνητα, εκ των οποίων τα 70 είναι προς κάλυψη των αναγκών της πολιτικής ηγεσίας και των υπολοίπων εξυπηρετούμενων προσώπων προσώπων και τα 83 έχουν διατεθεί για χρήση σε άλλες υπηρεσίες.

Τα πρόσωπα που εξυπηρετούνται με τα αυτοκίνητα του στόλου των κρατικών αυτοκινήτων του υπουργείου Διοικητικής Μεταρρύθμισης είναι:

• Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας
• Ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος
• Οι Αντιπρόεδροι της Κυβέρνησης
• Ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και οι αρχηγοί των κομμάτων που εκπροσωπούνται στη Βουλή των Ελλήνων και την Ευρωβουλή.
• Οι Υπουργοί, Αναπληρωτές Υπουργού και Υφυπουργοί.
• Ο Πρόεδρος του ΣτΕ, ο Πρόεδρος και ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου, ο Πρόεδρος και ο Γενικός Επίτροπος της Επικρατείας του Ελεγκτικού Συνεδρίου, ο Γενικός Επίτροπος της Επικρατείας των τακτικών διοικητικών δικαστηρίων και ο Πρόεδρος του ΝΣΚ.
• Οι Πρόεδροι των Συνταγματικά Κατοχυρωμένων Ανεξάρτητων Αρχών
• Οι τέως πρόεδροι κοινοβουλευτικών κυβερνήσεων που έλαβαν ψήφο εμπιστοσύνης από τη Βουλή, καθώς και οι τέως πρόεδροι δημοκρατικών κυβερνήσεων και Πρόεδροι Δημοκρατίας που χρημάτισαν πρόεδροι μετά το 1974 (μεταπολίτευση)
• Οι επίσημοι προσκεκλημένοι της ελληνικής κυβέρνησης.

Ο κ. Μανιτάκης ενημερώνει ότι οι μισθοδοτούμενοι από το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης οδηγοί που έχουν διατεθεί για την κάλυψη των αναγκών της πολιτικής ηγεσίας είναι 30 και η μηνιαία μισθολογική δαπάνη, συμπεριλαμβανομένων των εργοδοτικών εισφορών, ανέρχεται στα 48.893 ευρώ.

Το 2012 για την κίνηση και λειτουργία των οχημάτων που χρησιμοποιούνται από την πολιτική ηγεσία και όλων εν γένει των εξυπηρετούμενων προσώπων, ανήλθε σε 269.122 ευρώ. Από τα χρήματα αυτά τα 233.450 ευρώ μεταφράζονται σε 91.623 λίτρα καυσίμων και σε κόστος συντήρησης ύψους 35.672 ευρ

Stathis
23-05-13, 21:50
κατα τα αλλα δεν υπαρχουν τρωκτικα...
ειναι αγγελικα πλασμενος αυτος ο τοπος και οι ανθρωποι που τον αποτελουν...:facepalm:

Samaro
23-05-13, 22:39
sτοιχεία για τα κρατικά αυτοκίνητα που διατίθενται από το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης για την κάλυψη ..................................................

Το 2012 για την κίνηση και λειτουργία των οχημάτων που χρησιμοποιούνται από την πολιτική ηγεσία και όλων εν γένει των εξυπηρετούμενων προσώπων, ανήλθε σε 269.122 ευρώ. Από τα χρήματα αυτά τα 233.450 ευρώ μεταφράζονται σε 91.623 λίτρα καυσίμων [B]και σε κόστος συντήρησης ύψους 35.672 ευρ

Αφού για ολόκληρο τον στόλο, δηλώνουν κόστος συντήρησης 35,6 χιλ ευρώ γιατί στο δικό μου υπολογίζουν 8.0 χιλ. ευρώ ;;; :whistle:

Leonidas_E39
25-05-13, 09:49
Αυτά είναι και εμείς βγάζουμε το πετρέλαιο από τους καυστηρες για να περπατήσουν τα τζιπακια.

PANOS-E60
25-05-13, 10:56
πάντα επίκαιρο :thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=-TjYPyNIUFQ

fanisk
26-05-13, 04:36
Πριν καμια ωρα γυρναω σπιτι και στα Βλαχικα της Βαρης βλεπω φωτα στο δικο μου ρευμα. Ναι ο θεος παει αναποδα!! Πλακωνομαι στα φρενα, αλαρμ να κοψω και τους πισω. Στο ΑΒ Βαρης υπαρχει μια τριγωνικη νησιδα, ερχεται μπροστα μου ανετος και τη καβαλαει. Ολα αναποδα!! Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι καααααααααααανειιιιιιιιιι ις ρεεεεεεεεεε μαααααααααλαααααααααααακα ααααααα θααααααα σκοοοοοοτωωωωωωσειιιιιις ανθρωωωωωωωωωποοοοο. Ο παππους εμφανως λιωμα, στα φρυδια του. Η αλλοδαπη γυναικα του μου κουναγε τα χερια και ελεγε συγγνωμη.

Φευγω και σκεφτομαι να παρω το 100, ο τυπος ηταν χαλια απο το πιωμα. Μετα λεω μπα μην ασχολεισαι. Το ξανασκεφτομαι και λεω αν θα φαει κανεναν αποψε θα το εχω βαρος. Κανω αναστροφη γιατι ημουν στα Mac, να κατεβω στο ΑΤ να μη παρω καν τηλ. Απαγορευεται να μπω στο στενο τους, αλαρμ και παμε. 2 αστυνομικοι βαζουν τα χερια στα οπλα και ειμαι ετοιμος να φωναξω πριν με φανε αφου τους στραβωνω με τα φωτα και δεν βλεπουν ποιος ερχεται τετοια ωρα και αναποδα :th_Laie_67-1: Τους ενημερωνω, λενε θα στειλουμε περιπολικο. Εφυγα.

Μακαρι να τον πιασαν και να του πηραν και τα σωβρακα του δολοφονου. :ranting2:

A8hnaios
26-05-13, 05:50
Ρε Φανη ολο περιπετεις εισαι τι σου τυχαινει ρε Φιλεεε!!

Ιστορίες καθημερινής τρέλας ειναι οχι επικαιροτητα!!!

:facepalm: :facepalm:

spar@
26-05-13, 13:14
Πριν καμια ωρα γυρναω σπιτι και στα Βλαχικα της Βαρης βλεπω φωτα στο δικο μου ρευμα. Ναι ο θεος παει αναποδα!! Πλακωνομαι στα φρενα, αλαρμ να κοψω και τους πισω. Στο ΑΒ Βαρης υπαρχει μια τριγωνικη νησιδα, ερχεται μπροστα μου ανετος και τη καβαλαει. Ολα αναποδα!! Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι καααααααααααανειιιιιιιιιι ις ρεεεεεεεεεε μαααααααααλαααααααααααακα ααααααα θααααααα σκοοοοοοτωωωωωωσειιιιιις ανθρωωωωωωωωωποοοοο. Ο παππους εμφανως λιωμα, στα φρυδια του. Η αλλοδαπη γυναικα του μου κουναγε τα χερια και ελεγε συγγνωμη.

Φευγω και σκεφτομαι να παρω το 100, ο τυπος ηταν χαλια απο το πιωμα. Μετα λεω μπα μην ασχολεισαι. Το ξανασκεφτομαι και λεω αν θα φαει κανεναν αποψε θα το εχω βαρος. Κανω αναστροφη γιατι ημουν στα Mac, να κατεβω στο ΑΤ να μη παρω καν τηλ. Απαγορευεται να μπω στο στενο τους, αλαρμ και παμε. 2 αστυνομικοι βαζουν τα χερια στα οπλα και ειμαι ετοιμος να φωναξω πριν με φανε αφου τους στραβωνω με τα φωτα και δεν βλεπουν ποιος ερχεται τετοια ωρα και αναποδα :th_Laie_67-1: Τους ενημερωνω, λενε θα στειλουμε περιπολικο. Εφυγα.

Μακαρι να τον πιασαν και να του πηραν και τα σωβρακα του δολοφονου. :ranting2:

το εφτιαξες το αυτοκινητο???

spar@
26-05-13, 13:20
Ο Χαντες ειναι Μονακο,εχει παει να δει τη φορμουλα του ολυμπιακου....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

fanisk
26-05-13, 15:48
Ρε Φανη ολο περιπετεις εισαι τι σου τυχαινει ρε Φιλεεε!!

Ιστορίες καθημερινής τρέλας ειναι οχι επικαιροτητα!!!

:facepalm: :facepalm:

Σωστα ας το μεταφερει καποιος.
Δεν ξερω γιατι συναντω στο δρομο μου ολα τα παραξενα, μαλλον θεμα timing ειναι :th_Laie_67-1:


το εφτιαξες το αυτοκινητο???

Οχι το εβγαλα στη ζουλα αναγκαστικα, το περιεργο ειναι πως απο τη μερα που πηγα στο Φλασκη και συμπληρωσαμε υγρα, δεν βαζει νεκρα. Μαλλον χανει ελαχιστα. Μεσα στη βδομαδα θα ερθει η αντλια και θα κυκλοφορω κανονικα. Το βγαζω οσο λιγοτερο γινεται για να μη παρω στο χερι και το SMG Pump εκτος απο το SMG Actuator.

Stathis
05-06-13, 14:12
ο χαντες ετοιμαζεται για υποκαταστημα...:th_Laie_67-1:


Γυμνόστηθες μπορούν πλέον να περπατούν οι γυναίκες στη Νέα Υόρκη

Το δικαίωμα να περπατούν γυμνόστηθες στους δρόμους της Νέας Υόρκης έχουν πλέον οι γυναίκες, μετά τον αγώνα 46χρονης η οποία είχε συλληφθεί πολλές φορές επειδή κυκλοφορούσε γυμνόστηθη.


Μετά την πολλοστή σύλληψή της για προσβολή της δημοσίας αιδούς, η 46χρονη καλλιτέχνιδα Χόλι βαν Βόαστ ανακάλυψε και έφερε ενώπιον της δικαιοσύνης σχετική δικαστική απόφαση που είχε ψηφιστεί το 1992 από την Πολιτεία της Νέας Υόρκης αλλά στην ουσία δεν εφαρμοζόταν με αποτέλεσμα οι αστυνομικές αρχές να συλλαμβάνουν τις γυμνόστηθες Νεοϋορκέζες.



Η βαν Βόαστ υποστήριξε ότι η συνήθειά της να κυκλοφορεί γυμνόστηθη με παντελόνι, καουμπόικο καπέλο και μουστάκι,(:hystericalbs1: :hystericalbs1:) την έχει οδηγήσει αρκετές φορές πίσω από της φυλακής τα σίδερα. Όπως μάλιστα επισημαίνει, το Μάρτιο του 2012 μεταφέρθηκε παρά τη θέλησή της σε ψυχιατρικό νοσοκομείο όπου έμεινε περίπου έξι ημέρες.

Τώρα όμως που η αστυνομία αναγκάστηκε να συμμορφωθεί στις δικαστικές υποδείξεις δεν αποκλείεται να διεκδικήσει και να κερδίσει αποζημίωση.

https://content-mcdn.e-go.gr/filesystem/images/20130605/low/newego_LARGE_t_1101_54208657.JPG

S8N
05-06-13, 14:25
Ελένη, αν ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο, κοίτα σε παρακαλώ να ανεβάζεις τις φωτογραφίες των όμορφων κι όχι εκείνων που έχουν τις ρώγες δίπλα στον αφαλό.

Monsta
05-06-13, 15:27
What he said. ^


https://www.cavemancircus.com/wp-content/uploads/images/2013/may/pictures_of_the_day/5_31/pictures_of_the_day_10.jpg

Z4 DCT
05-06-13, 17:40
https://fanospress.files.wordpress.com/2009/10/banana-2.jpg



Βόμβα στα ακίνητα! Χωρίς αφορολόγητο και με βάση το τετραγωνικό ο Ενιαίος Φόρος

Την επιβολή του ενιαίου φόρου ακινήτων χωρίς αφορολόγητο όριο αλλά με βάση το τετραγωνικό μέτρο για τα εντός σχεδίου κτίσματα και οικόπεδα και με βάση το στρέμμα για τις εκτός σχεδίου εκτάσεις γης, προβλέπει η πρόταση που παρουσίασε σήμερα ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας στους εκπροσώπους των τριών κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση.
Με την πρόταση του υπουργείου καθιερώνεται ένα νέο διευρυμένο «χαράτσι» που όπως είπε ο υπουργός Οικονομικών θα εξασφαλίζει τα προσδοκώμενα έσοδα. Από το νέο φόρο θα υπάρχουν εξαιρέσεις ή μειώσεις μόνο για τις ευπαθείς κοινωνικά ομάδες (άνεργοι, άτομα με ειδικές ανάγκες κλπ).
Η πρόταση που παρουσιάστηκε σήμερα από τον κ. Στουρνάρα προβλέπει:
1. Εντός σχεδίου κτίσματα και οικόπεδα. Ο φόρος θα ξεκινά από 1,8 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο και θα κλιμακώνεται με βάση τα χαρακτηριστικά του κάθε ακινήτου όπως τιμή ζώνης, παλαιότητα, όρος, πρόσοψη κλπ. Συνολικά θα υπάρχουν 33 συντελεστές.
2. Εκτός σχεδίου εκτάσεις γης. Ο φόρος θα επιβάλλεται ανά στρέμμα που θα ξεκινάει από το 1 ευρώ ανά στρέμμα και θα ξεπερνάει ακόμη και τα 20 ή 25 ευρώ ανά στρέμμα. Ο νέος φόρος θα επιβάλλεται και στις καλλιεργήσιμες εκτάσεις γης που ανήκουν στους κατ΄ επάγγελμα αγρότες αλλά η φορολόγησή τους θα είναι χαμηλή π.χ. 1 ή 2 ευρώ ανά στρέμμα. Το ποσό του στρεμματικού φόρου θα κλιμακώνεται ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του αγροτεμαχίου (ορεινό, ημιορεινό, καλλιεργήσιμο ή μη κλπ) ενώ στα εκτός σχεδίου οικόπεδα που βρίσκονται σε παραθαλάσσιες περιοχές, νησιά κλπ με μεγάλη αξία θα επιβάλλονται πολλαπλάσιοι συντελεστές.
Τα μέλη της διακομματικής θα έχουν μέχρι αύριο την πρόταση του υπουργείου με αναλυτικά στοιχεία για τις επιβαρύνσεις ανά κατηγορία φορολογούμενων σε σχέση με τις σημερινές επιβαρύνσεις από το «χαράτσι» και το ΦΑΠ


https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113056562

Thomelef
05-06-13, 17:45
Εσυ μωρο μου ποιος εισαι???το αχλαδακι, η η φραουλιτσα???

Z4 DCT
05-06-13, 17:47
Εσυ μωρο μου ποιος εισαι???το αχλαδακι, η η φραουλιτσα???


το ηξερα οτι θα απαντησεις ωραια μου αχλαδιτσα:whistle::whistle::whistle:

S8N
05-06-13, 18:02
Σκατοδημοσιογράφοι ρε πστ μου... ΒΟΜΒΑ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΒΟΥΛΙΑΞΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ, ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΦΟΡΟΕΠΙΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΕΚΤΙΝΑΧΘΗΚΑΝ ΟΙ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ...

Άντε και γμθτ. Μ' ένα πρόχειρο υπολογισμό ο νέος φόρος είναι μικρότερος από το χαράτσι και σχεδόν όσος ο ΦΑΠ.

Z4 DCT
05-06-13, 18:07
Σκατοδημοσιογράφοι ρε πστ μου... ΒΟΜΒΑ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΒΟΥΛΙΑΞΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ, ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΦΟΡΟΕΠΙΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΕΚΤΙΝΑΧΘΗΚΑΝ ΟΙ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ...

Άντε και γμθτ. Μ' ένα πρόχειρο υπολογισμό ο νέος φόρος είναι μικρότερος από το χαράτσι και σχεδόν όσος ο ΦΑΠ.

ετσι ....φτιαξε με:thumbsup:

Kostas_1
05-06-13, 18:09
Σκατοδημοσιογράφοι ρε πστ μου... ΒΟΜΒΑ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΒΟΥΛΙΑΞΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ, ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ, ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΦΟΡΟΕΠΙΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ, ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΕΚΤΙΝΑΧΘΗΚΑΝ ΟΙ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ...

Άντε και γμθτ. Μ' ένα πρόχειρο υπολογισμό ο νέος φόρος είναι μικρότερος από το χαράτσι και σχεδόν όσος ο ΦΑΠ.

με προλαβες (παλι)

Stathis
05-06-13, 18:35
Βόμβα στα ακίνητα! Χωρίς αφορολόγητο και με βάση το τετραγωνικό ο Ενιαίος Φόρος



Παλι διασπειρεις ψευδεις ειδησεις?
Σε βλεπω για μακροβουτια... :th_Laie_67-1:

Monsta
05-06-13, 19:09
Είναι σχεδόν έξι μήνες που συγχωρέθηκε ο πεθερός μου. Όλη η διαδικασία μεταφοράς της σύνταξης στη πεθερά μου, έγινε μέσα σε μία εβδομάδα από το συμβάν.

Έξι μήνες αργότερα μαθαίνουμε ότι ο 'φάκελλος' είναι ακόμα στο ίδιο σημείο που είχε μπει όταν πρωτοπήγε. :facepalm: Δεν τον έχει πιάσει κανένας υπάλληλος στα χέρια του. :facepalm: 'Πληροφορίες' λένε πως ΑΝ είναι τυχερή, ΘΑ δει σύνταξη σε κάνα χρόνο από τώρα. :facepalm:

Μάλιστα. Θέλουν δηλαδή 1 1/2 χρόνο για να κάνουν μία διαδικασία ολίγων λεπτών σε ένα μηχανογραφημένο (?) σύστημα. Μέχρι τότε δεν τον ενδιαφέρει κανέναν, αν έχεις να φας, να πιεις, να πληρώσεις λογαριασμούς και χαράτσια.

Και μετά μιλάτε περί ηθικής απέναντι στο κράτος στο άλλο θρεντ... :whistle:

Kostas_1
05-06-13, 19:25
Είναι σχεδόν έξι μήνες που συγχωρέθηκε ο πεθερός μου. Όλη η διαδικασία μεταφοράς της σύνταξης στη πεθερά μου, έγινε μέσα σε μία εβδομάδα από το συμβάν.

Έξι μήνες αργότερα μαθαίνουμε ότι ο 'φάκελλος' είναι ακόμα στο ίδιο σημείο που είχε μπει όταν πρωτοπήγε. :facepalm: Δεν τον έχει πιάσει κανένας υπάλληλος στα χέρια του. :facepalm: 'Πληροφορίες' λένε πως ΑΝ είναι τυχερή, ΘΑ δει σύνταξη σε κάνα χρόνο από τώρα. :facepalm:

Μάλιστα. Θέλουν δηλαδή 1 1/2 χρόνο για να κάνουν μία διαδικασία ολίγων λεπτών σε ένα μηχανογραφημένο (?) σύστημα. Μέχρι τότε δεν τον ενδιαφέρει κανέναν, αν έχεις να φας, να πιεις, να πληρώσεις λογαριασμούς και χαράτσια.

Και μετά μιλάτε περί ηθικής απέναντι στο κράτος στο άλλο θρεντ... :whistle:

Κωστα ποιο ταμειο ειναι? Εμεις στο ΙΚΑ ξεμπερδεψαμε τα παντα και πηρε συνταξη η μανα μου σε 4 μηνες.

Z4 DCT
05-06-13, 19:38
Είναι σχεδόν έξι μήνες που συγχωρέθηκε ο πεθερός μου. Όλη η διαδικασία μεταφοράς της σύνταξης στη πεθερά μου, έγινε μέσα σε μία εβδομάδα από το συμβάν.

Έξι μήνες αργότερα μαθαίνουμε ότι ο 'φάκελλος' είναι ακόμα στο ίδιο σημείο που είχε μπει όταν πρωτοπήγε. :facepalm: Δεν τον έχει πιάσει κανένας υπάλληλος στα χέρια του. :facepalm: 'Πληροφορίες' λένε πως ΑΝ είναι τυχερή, ΘΑ δει σύνταξη σε κάνα χρόνο από τώρα. :facepalm:

Μάλιστα. Θέλουν δηλαδή 1 1/2 χρόνο για να κάνουν μία διαδικασία ολίγων λεπτών σε ένα μηχανογραφημένο (?) σύστημα. Μέχρι τότε δεν τον ενδιαφέρει κανέναν, αν έχεις να φας, να πιεις, να πληρώσεις λογαριασμούς και χαράτσια.

Και μετά μιλάτε περί ηθικής απέναντι στο κράτος στο άλλο θρεντ... :whistle:



Κωστα...εμεις εδω και 11 μηνες , η μητερα μου δεν εχει παρει οχι μονο την συνταξη...αλλα ουτε καν τα εξοδα τις κηδειας απο το ικα......

Kostas_1
05-06-13, 19:51
Κωστα...εμεις εδω και 11 μηνες , η μητερα μου δεν εχει παρει οχι μονο την συνταξη...αλλα ουτε καν τα εξοδα τις κηδειας απο το ικα......

Γιαννη δεν μπορει ρε φιλε, τα εχετε κανει σωστα ολα τα χαρτια?

Τα εξοδα κηδειας τα πηραμε στο 2μηνο και στο 4μηνο βγηκε η συνταξη...

Monsta
05-06-13, 20:07
Στο Δημόσιο είναι. Τα έξοδα κηδείας τα πήραμε.

PANOS-E60
05-06-13, 20:15
Στο Δημόσιο είναι. Τα έξοδα κηδείας τα πήραμε.

ιδια περίπτωση προπερσι με το θανατο του πατέρα μου (δημόσιο). Περίπου 4-5 μηνες για τα εξοδα κηδείας και 12 - 13 για τη μεταβιβαση της συνταξης στη μανα μου.

υπομονη Κωστα.

S8N
05-06-13, 20:27
2 χρονια για τα εξοδα κηδειας του παππου μου κι ακομη τιποτα. Μετοχικο Ταμειο Στρατου.

Z4 DCT
05-06-13, 20:38
Γιαννη δεν μπορει ρε φιλε, τα εχετε κανει σωστα ολα τα χαρτια?

Τα εξοδα κηδειας τα πηραμε στο 2μηνο και στο 4μηνο βγηκε η συνταξη...

Δυο φορές το έχουμε τσεκάρει.....

Τώρα θα βάλω δικηγόρο και για τα δυο..... Οπου βρω ολιγωρία... Μήνυση......μέχρι να χάσει την δουλεια του......

Monsta
05-06-13, 20:43
Δυο φορές το έχουμε τσεκάρει.....

Τώρα θα βάλω δικηγόρο και για τα δυο..... Οπου βρω ολιγωρία... Μήνυση......μέχρι να χάσει την δουλεια του......


Να χάσει τη δουλειά του ποιος ρε Γιάννη ; :hystericalbs1:

Thomelef
05-06-13, 20:49
Δυο φορές το έχουμε τσεκάρει.....

Τώρα θα βάλω δικηγόρο και για τα δυο..... Οπου βρω ολιγωρία... Μήνυση......μέχρι να χάσει την δουλεια του......

Xaxaxa...αστειατορας???αστειατο ριο εχεις φιλαρακι?

Ποιος θα χασει τη δουλεια του ρε μλκ. Τα νευρα σου θα σπασουν στο τελος.

Ptboul
05-06-13, 21:28
Τσουπ ο ενας τσουπ ο αλλος, ολοι απο δημοσιο κρατα η σκουφια μας βλεπω. :hystericalbs1:

vagmag
05-06-13, 21:58
Τσουπ ο ενας τσουπ ο αλλος, ολοι απο δημοσιο κρατα η σκουφια μας βλεπω. :hystericalbs1:

αυτό ήθελα να γράψω και εγώ:hystericalbs1:
με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε όλες τις οικογένειες υπάρχουν δημόσιοι... και δημόσιοι συνταξιούχοι.... να κάνουμε μήπως ένα τόπικ με ψηφοφορία;;;

Εγώ έχω πεθερικά συνταξιούχους ΟΤΕτζήδες... από τα 43 η πεθερά, από τα 52 ο πεθερός!!!! :th_Laie_67-1:
Επίσης ο άντρας της εξαδέλφης μου είναι γυμανστής σε σχολείο!!! Κάνει δεύτερο μεταπτυχιακό για να αυξήσει το μισθό του! Τώρα που θα έχει ΔΥΟ μεταπτυχιακά θα μαθαίνουν τα παιδιά καλύτερα την γυμναστική, άρα πρέπει και να αμοίβεται επιπλέον!
Έχω επίσης δύο εξαδέλφες που δεν είναι δημόσιες αλλά ανήκουν σε κλειστό επάγγελμα αν βοηθάει.... Φαρμακεία....Και ένα θείο που συνταξιοδοτήθηκε από το Φαρμακείο..... και το άφησε την επόμενη γενιά...

aristent
05-06-13, 22:01
Ο αντρας της αδερφης μου(γαμπρος μου δηλαδη) ειναι συνταξιουχος αστυνομικος....54ετων....εφαπα ξ.....κλπ.:D

Monsta
05-06-13, 22:31
Λοιπόν με αφορμή το θρεντ του Στάθη με το ΦΠΑ, κάνω μερικές σκέψεις...

ας πούμε ότι είσαι "πλουτοκράτης" με μεγάλο εισόδημα και με τα χίλια ζόρια κερδίζεις 100ε / μέρα.

-πληρώνεις φόρο εισοδήματος 45, σου μένουν 55.
-το ξοδεύεις και πληρώνεις ΦΠΑ 23% ήτοι 12.65.
-οπότε οι φόροι που πληρώνεις κανονικά είναι 57.65.
-και άρα τα καθαρά χρήματα που ξόδεψες είναι μόλις 42.35.

-Και αν αφαιρέσουμε και τους διάφορους "ειδικούς" φόρους κατανάλωσης (καύσιμα, τσιγάρα, ποτά, δασμούς), τότε τελικά σου μένουν κοντά μόλις στο 1/3 από αυτά που βγάζεις.

-Και αν αφαιρέσουμε και όλα αυτά τα τρελά υπερτιμολογημένα έξοδα των κρατικών μονοπωλίων πχ ΔΕΗ, τότε μπορεί η κατανάλωσή σου να πέφτει και στο 1/4 αυτών που κερδίζεις !!!

Το ευρύτερο λοιπόν κράτος που κατανάλωνε-καταναλώνει αδήφαγα τόσα χρόνια τα υπόλοιπα 3/4 αυτών που έβγαζες, χρεοκόπησε και σου :

- κουρεύει τα ομόλογα
- σου βάζει χαράτσια στα ακίνητα (φέρνουν-δε φέρνουν εισόδημα, it don't matter)
- σου ανεβάζει όλους τους υπόλοιπους φόρους (πετρέλαιο θέρμανσης, εστίαση κτλ) τώρα που η κατανάλωση και η δουλειά σου έχει μειωθεί 80% - έχεις απολυθεί.
- και άμα λάχει σε κλείνει και φυλακή αν δε προνόησες να έχεις καβάτζα για να τα πληρώνεις.


Το κράτος αυτό χρησιμοποιεί τους παραπάνω τρόπους ώστε να σε "εκπαιδεύσει" να αποκτήσεις φορολογική συνείδηση, ΗΘΟΣ και να ζητάς παντού απόδειξη, ειδάλλως λέει μπορείς να φεύγεις χωρίς να πληρώσεις. Παγκόσμια πρωτοτυπία τρόπου εκπαίδευσης. ;)

Την ίδια στιγμή οι υπηρεσίες του κράτους αυτού προς τους πολίτες του είναι ισότιμες Αφρικανικής αποικίας. Τα νοσοκομεία σού ζητούν να φέρεις σεντόνια να αλλάξεις τον άρρωστό σου από το σπίτι, να πάρεις μόνος σου τα φάρμακα, να πληρώσεις πλέον μέχρι και την επίσκεψη στο γιατρό για να σε κοιτάξει ή για να σου γράψει φάρμακα !!!! Πολλά σχολεία το χειμώνα που πέρασε δεν είχαν χρήματα για θέρμανση. Όσο για τους Δήμους, όλοι τα γνωρίζετε...

Αααα ψάχνει και για επενδυτές λένε...

Τα ακούνε οι ξένοι και νομίζουν ότι τους λέω ανέκδοτα. Γελάει όλο το σύμπαν με τη περιπτωσάρα μας.

Monsta
06-06-13, 15:08
Με παίρνει σήμερα ένας φίλος, η γυναίκα του ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ.

Τηλέφωνο στο Ασκληπείο Βούλας για να κάνει υπέρηχο στον ώμο. Της έκλεισαν ραντεβού για .....2 Σεπτεμβρίου στις 9:00 το πρωί.

Στην Ελλάδα πρέπει να έχεις προβλέψει προ 6-μήνου πότε θα αρρωστήσεις. :facepalm:

Kostas_1
06-06-13, 18:04
Αν αντεχετε και θελετε να μαθετε το αποτελεσμα της φορολογικης σας δηλωσης, κατεβαστε το προγραμμα από εδω: https://foros.in.gr/
εγκαταστηστε το και τρεξτε το γραφοντας τα αναλογα ποσαστους κωδικος.

Καλο και για δοκιμες...

Thomelef
06-06-13, 18:17
Την πειραμε την λυπητερη ηδη...

nikos1400
06-06-13, 18:31
Αν αντεχετε και θελετε να μαθετε το αποτελεσμα της φορολογικης σας δηλωσης, κατεβαστε το προγραμμα από εδω: https://foros.in.gr/
εγκαταστηστε το και τρεξτε το γραφοντας τα αναλογα ποσαστους κωδικος.

Καλο και για δοκιμες...

"Δοκιμες" ????


:th_Laie_67-1:


thumb

S8N
06-06-13, 18:40
Την πειραμε την λυπητερη ηδη...

The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:
Tsaros_stournaras (06-06-13), Civil Rat (06-06-13), Public Ball Scratcher (06-06-13)

Thomelef
06-06-13, 20:31
α ρε κ@ρι@λη παπακωνσταντίνου...ανοίγου ε οι πόρτες για το φρέσκο σιγά σιγά. ψευτοτεχνοκράτη του κ@λου που μας πουλούσες και πνεύμα.

χαίρομαι ρε ρουφιάνε που το ίδιο το συνάφι σου σε πουλάει, όταν μέχρι πρίν ενάμιση χρόνο κλέβατε όλοι μαζί...

μέσα ρουφιάνε. μέσα παλιοσκουπίδι...

vagmag
06-06-13, 21:31
εμείς αυτόν τον στείλαμε να διαπραγματευτεί..... για να μας σώσει...
Κάποιοι τον ψήφισαν να μπει στη Βουλή....

Monsta
06-06-13, 22:48
Έτσι να πέρνουν σειρά και οι γαλαζοαίματοι ένας ένας.

Monsta
07-06-13, 14:33
Διακόσια ΡΕΜΑΛΙΑ του ΠΑΜΕ έκλεισαν πάλι τη Σταδίου σήμερα, προκαλώντας οικονομική & κοινωνική ζημιά, κίνδυνο για τυχόν ασθενείς που μεταφέρονται, νεύρα και άγχος σε χιλιάδες συμπολίτες τους. :facepalm:

Α ρε Ελλαδάρα με τη Δημοκρατία σου να ουμε.

nikos1400
07-06-13, 18:47
δεν το καταλαβαινω αυτο...
και 300 να ναι, γιατι να μπορουν να κλεινουν το δρομο;;
παρακωληση συγκοινωνιων και μεσα. :thumbdown::thumbdown:

-sent via android phone-

Monsta
07-06-13, 18:52
δεν το καταλαβαινω αυτο...
και 300 να ναι, γιατι να μπορουν να κλεινουν το δρομο;;
παρακωληση συγκοινωνιων και μεσα. :thumbdown::thumbdown:

-sent via android phone-




Δες εδώ ένα ωραίο άρθρο Νίκο ποστ #945 ...https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=407289#post407289

nikos1400
07-06-13, 19:04
ειμαστε ακρως δημοκρατικη χωρα τι να κανουμε...
:facepalm:

-sent via android phone-

Monsta
09-06-13, 00:19
Διαβάζω ότι ο Συριζα θέλει ο 'απλός' λαός της Θεσσαλονίκης να αγοράσει τις μετοχές της ΕΥΑΘ (νερό) για να 'μη πέσουν οι μετοχές στα χέρια των κακών κερδοσκόπων'. :facepalm:

Quiz :

Αν γίνει αυτό, τότε η ΕΥΑΘ παραμένει δημόσιου χαρακτήρα ή μετατρέπεται αυτόματα σε ιδιωτική επιχείρηση ;;


#brainfuck'd_and_braindead#

gnx
09-06-13, 07:33
Διαβάζω ότι ο Συριζα θέλει ο 'απλός' λαός της Θεσσαλονίκης να αγοράσει τις μετοχές της ΕΥΑΘ (νερό) για να 'μη πέσουν οι μετοχές στα χέρια των κακών κερδοσκόπων'. :facepalm:

Quiz :

Αν γίνει αυτό, τότε η ΕΥΑΘ παραμένει δημόσιου χαρακτήρα ή μετατρέπεται αυτόματα σε ιδιωτική επιχείρηση ;;


#brainfuck'd_and_braindead#

Μήπως είναι ιδέα της Κατσέλη και τους άρεσε; Ο Αρσένης έλεγε το 80 όνειρό μου η Αλβανική κολλεκτίβα, μα νι γκα

Monsta
09-06-13, 12:24
Μήπως είναι ιδέα της Κατσέλη και τους άρεσε; Ο Αρσένης έλεγε το 80 όνειρό μου η Αλβανική κολλεκτίβα, μα νι γκα

^ Niiice.


Αντιγράφω μέρος κατάστασης φίλου (more like α father figure) 68-χρονου Πολιτικού Μηχανικού και αργότερα δασκάλου Πληροφορικής.


Για να τα βλέπουν οι νεότεροι...




............................

Ασχολήθηκα όλη τη ζωή μου σοβαρά με την εκπαίδευση σε όλο της το εύρος – κακό του κεφαλιού μου.

..........................


Πιστεύω πως στη ζωή μου έκανα πολλά πράγματα – ίσως γιΆ αυτό έκανα και πολλά μεγάλα λάθη.
Μάλλον, όμως, το μεγαλύτερό μου λάθος ήταν πως πάνω απΆ όλα ήθελα πάντα να βάζω τη λογική – κι αυτό ήταν μεγάλο έγκλημα, αφού όπως έλεγαν όλοι γύρω μου δεν έχει δικαίωμα ένας που βάζει τη λογική πάνω απΆ όλα να έχει συναισθήματα – πρέπει να είναι από μάρμαρο, σίδερο ή ξύλο, όπως θα έλεγε και ο γνωστός ******* σκηνοθέτης. Ενώ όλοι οι άλλοι μπορούν να δικαιολογούνται για ό,τι κάνουν, στηριζόμενοι στα συναισθήματά τους.

.................................


Ό,τι έβγαζα το πρόσφερα στους γύρω μου, χωρίς αντάλλαγμα – και χωρίς να ακούσω ποτέ ένα ευχαριστώ. Δεν εκμεταλλεύτηκα το πάρτι και δεν έκανα καμιά απολύτως περιουσία. Αλλά δεν παράστησα ποτέ τον «αγανακτισμένο» – το αντίθετο.

........................

Δεν ήξερα τα Βασιλικά Διατάγματα της 4/12/1940 και της 14/3/1947 (κακώς, αφού δεν δικαιολογείται άγνοια νόμου). Θα μου πείτε: δεν ήξερες – δεν ρώταγες; Σύμφωνοι, αλλά όταν ρώτησα ήταν πολύ αργά (αφού δεν ήταν η σύνταξη στόχος της ζωής μου, όπως των περισσότερων). Έτσι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ασφαλιστικές εισφορές 32 χρόνων για σύνταξη. Και ελπίζω να βγάλω μια σύνταξη του ΟΓΑ για ανασφάλιστους υπερήλικες (των 330 ευρώ), να έχω τουλάχιστον ιατροφαρμακευτική περίθαλψη!...
........................


και εξηγεί...


Και επειδή κάποιοι φίλοι με ρωτούν τι λάθος έκανα και έχασα 32 χρόνια ασφαλιστικών εισφορών να το εξηγήσω:

Στις 12/11/96 έκανα στη ΔΟΥ Ρόδου (αφού εργαζόμουν στη Ρόδο) Δήλωση Παύσης Εργασιών ως Πολιτικός Μηχανικός και ακύρωσα όλα τα αντίστοιχα Βιβλία και Στοιχεία του Κ.Β.Σ. Υπέθεσα πως με τον τρόπο αυτό σταμάτησα οριστικά τη δραστηριότητά μου ως Πολιτικός Μηχανικός.

Προσπαθώντας, όμως, να πάρω σύνταξη από το ΙΚΑ, στο οποίο έχω ένσημα από τον Δεκέμβριο του 1995 και ύστερα, ασχολούμενος ως μισθωτός σε άλλα επαγγέλματα, διαπίστωσα πως για να πάρω σύνταξη (και ιατρο-φαρμακευτική περίθαλψη) από το ΙΚΑ (αφού τα ένσημα που έχω στο ΙΚΑ δεν επαρκούν ούτε για τη μικρότερη –βασική– σύνταξη του ΙΚΑ), θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τη διαδοχική ασφάλιση.

Τότε, όμως, πληροφορήθηκα πως για να θεωρηθεί πως έκανα παύση εργασιών ως Πολιτικός Μηχανικός δεν αρκούσαν οι ενέργειές μου στην Εφορία, αλλά έπρεπε να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση και στη Νομαρχία (όπως πρόβλεπαν τα αναφερόμενα Βασιλικά Διατάγματα).

Όταν το έμαθα αυτό το 2011 πήγα και έκανα αυτή την υπεύθυνη δήλωση στη Νομαρχία Αττικής και τότε μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ πως για να αναγνωριστούν τα 21 χρόνια που πλήρωνα εκεί θα πρέπει να πληρώσω άλλα 15 χρόνια εισφορές, πράγμα το οποίο δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω...

:facepalm::facepalm::facepalm:

Αλλά τι να σου κάνει ένα facepalm μπροστά στη καταστροφή που υπέστη αυτός ο άνθρωπος ???

Βασιλικά Διατάγματα σε ισχύ το 2013 ?????? Κόντρα Υπεύθυνες Δηλώσεις ?????? Αλλιώς τα χάνεις ΟΛΑ και δεν στα αναγνωρίζω ??????

F UUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:


ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΤΕ Α-Μ-Ε-Σ-Α ! ! ! ! !



#what_the_f_is_wrong_with_this_country???

Monsta
09-06-13, 13:09
Διορθώνω: Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, όχι δάσκαλος.

Κωνσταντίνος
09-06-13, 13:41
^ Niiice.


Αντιγράφω μέρος κατάστασης φίλου (more like α father figure) 68-χρονου Πολιτικού Μηχανικού και αργότερα δασκάλου Πληροφορικής.


Για να τα βλέπουν οι νεότεροι...


Στις 12/11/96 έκανα στη ΔΟΥ Ρόδου (αφού εργαζόμουν στη Ρόδο) Δήλωση Παύσης Εργασιών ως Πολιτικός Μηχανικός και ακύρωσα όλα τα αντίστοιχα Βιβλία και Στοιχεία του Κ.Β.Σ.
Υπέθεσα πως με τον τρόπο αυτό σταμάτησα οριστικά τη δραστηριότητά μου ως Πολιτικός Μηχανικός.



Δικό του το λάθος κατά 99%. Το πιο λογικό είναι να ρωτήσεις ποιά είναι η διαδικασία για να γίνει η παύση και όχι "να υποθέτεις".

BILL007
09-06-13, 13:47
Δικό του το λάθος κατά 99%. Το πιο λογικό είναι να ρωτήσεις ποιά είναι η διαδικασία για να γίνει η παύση και όχι "να υποθέτεις".

+1000000 Mην τα ρίχνουμε όλα αλλού, είπαμε...

Kostas_1
09-06-13, 13:49
Τι νομιζε ο ανθρωπος οτι ειναι στην Αγγλία?

Εδω πρεπει ολα να τα προβλεπεις εσυ, σιγα μη σου πουνε οι αρμοδιοι υπαλληλοι...

BILL007
09-06-13, 13:57
45%????

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/ProtoThemaI-1.jpg

Monsta
09-06-13, 16:30
Καλά ρε παιδιά, πλάκα κάνετε ?

Ωραία, ας πούμε ότι δεν τελειώνεις από τη ΔΟΥ που έκλεισες και τα βιβλία σου (!!) και παρέλειψες να κάνεις την όποια επιπλέον διαδικασία. Από δικό σου λάθος πάντα, δεν αντιλέγει κανείς.

Αυτό τι σημαίνει δηλαδή ? Ότι ξαφνικά χάνεις τα 32 χρόνια ΠΛΗΡΩΜΕΝΩΝ ασφαλιστικών εισφορών ??? Ότι πρέπει να πληρώσεις άλλα 15 χρόνοα στο ΤΣΜΕΔΕ, επειδή οι ίδιοι ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να σου αναγνωρίσουν τα ήδη 21 που έχεις πληρώσει ???? Λόγω γραφειοκρατίας και βασιλικού διατάγματος ????


Πάτε καλούα ή έχετε χάσει κάθε ίχνος λογικής σ αυτό το τόπο ??? :hystericalbs1::hystericalbs1:




Τι νομιζε ο ανθρωπος οτι ειναι στην Αγγλία?

Εδω πρεπει ολα να τα προβλεπεις εσυ, σιγα μη σου πουνε οι αρμοδιοι υπαλληλοι...


:facepalm::facepalm:

Κωνσταντίνος
09-06-13, 16:57
Πάτε καλούα ή έχετε χάσει κάθε ίχνος λογικής σ αυτό το τόπο ??? :hystericalbs1::hystericalbs1:

:facepalm::facepalm:

Τότε για να μιλάμε στο ίδιο ύφος το αλλάζω και του βάζω σάλτσα.
Αυτός έκανε ότι του κατέβηκε στο κεφάλι για να κάνει παύση της δραστηριότητας του επειδή έτσι "υπέθεσε" ότι έπρεπε να κάνει ;
Και εσένα σου φαίνεται οκ ;
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::facepalm: :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Thomelef
09-06-13, 17:03
Συμφωνω οτι δεν υπαρχει η λεξη υποθετω οτι ετσι ειναι, οταν εχουμε να κανουμε με διαδικασια δημοσιου...

Γι'αυτο υπαρχουν αλωστε οι λογιστες, για να συμβουλευουν τον κοσμο.

Ειναι ολιγον τι τρελο να μην περασει απο το μυαλο σου οτι μπορεις να την πατησεις οταν εχεις να κανεις με το δημοσιο.

Kostas_1
09-06-13, 17:06
Δεν τα χανει Κωστα. Πρεπει να χρησιμοποιησει τη διαδικασια συνεχειας σε αλλο ταμειο (ή καπως ετσι - δεν ξερω καλα).

Το ιδιο ισχυει και με ΟΑΕΕ αν προερχεσε απο αλλο ταμειο.

Τωρα αν δεν κανει τπτ και περιμενει να παρει συνταξη μονο με αυτα - τοτε ναι τα χανει οπως ισχυει και στα αλλα ταμεια. Αν δεν συμπληρωσεις το χρονο που χρειαζεται ναι χανονται.

Δεν λεει παλι καλα που δεχονται να πληρωσει για τα επομενα....Σε αλλα ταμεια δεν δεχονται ουτε αυτο, απλα χανεις τις εισφορες που εδωσες.

Τοσο καλα

Monsta
09-06-13, 17:17
Τότε για να μιλάμε στο ίδιο ύφος το αλλάζω και του βάζω σάλτσα.
Αυτός έκανε ότι του κατέβηκε στο κεφάλι για να κάνει παύση της δραστηριότητας του επειδή έτσι "υπέθεσε" ότι έπρεπε να κάνει ;
Και εσένα σου φαίνεται οκ ;
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::facepalm: :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:


Ρε Κώστα ξεκόλλα. Το περάσαμε το στάδιο έφταιγε / δεν έφταιγε. Είπαμε ΕΦΤΑΙΓΕ που δεν ενημερώθηκε σωστά.

Το "ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ 21 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΧΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ 15 ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΟΥ" το βρίσκεις λογικό ???

Ενώ μπορεί να βγει ο άνθρωπος στη σύνταξη με 32 ΠΛΗΡΩΜΕΝΑ χρόνια, τώρα του ζητάνε να πληρώσει για 47χρόνια σύνολο ???? Λόγω γραφειοκρατίας ??? Και το συζητάμε ακόμα, αν είναι σωστό ή λάθος ??

Κωνσταντίνος
09-06-13, 17:31
Κώστα στην Ελλάδα ζούσε ο άνθρωπος ! Δεν ήξερε ότι δεν πρέπει να λείπει ούτε ένα κόμμα απο την αίτηση γιατί ακόμα και απο εκεί μπορεί να πιαστεί ο ρουσφετοδιορισμένος δ/υ για να σου κάνει τη ζωή δύσκολη ;

freddys
09-06-13, 18:29
Κώστα στην Ελλάδα ζούσε ο άνθρωπος ! Δεν ήξερε ότι δεν πρέπει να λείπει ούτε ένα κόμμα απο την αίτηση γιατί ακόμα και απο εκεί μπορεί να πιαστεί ο ρουσφετοδιορισμένος δ/υ για να σου κάνει τη ζωή δύσκολη ;

Και ας κανει καμμια επισκεψη με γλυκα στο ασφαλιστικο....και οχι μονο με γλυκα...δεν ειναι σωστο αλλα καποιες φορες οταν μιλαμε για 32 χρονια δεν σε νοιαζουν τα γλυκα μιας μερας/εβδομαδας/μηνα...μιλαμε για 32 χρονια...

Bitz
09-06-13, 19:14
Να παει στον Αυτια....:original:

fanisk
09-06-13, 19:59
Να παρει το κομπιουτερακι του να λυθει το προβλημα. Ετσι κι αλλιως οι μισες ΔΥ υπαλληλοι εχουν προβλημα απο το υπερβολικο καθισιο και πεταγμα χαρταετου, ας σφιξουν οι κωλοι :th_Laie_67-1:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/ithaca_37_shotgun_by_dbl_dzl-1.jpg

Stathis
10-06-13, 14:48
τελευταια μερα σημερα για την ετησια εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ.
2600 ευρα, ελαφρυ το χωμα που θα τα σκεπασει οπως θαλεγε ο χαντες.
αντε να ταϊσουμε μερικα τρωκτικα για οσο μπορουμε ακομα.

vagmag
10-06-13, 14:55
άντε να πληρώνουμε....
στο ταμείο κύριος!!!! έχει υποΧΡΕΩΣΕΙΣ το κράτος μας.

Να ξέρεις ότι η μέση ελληνική οικογένεια σε ευχαριστεί.
Όπως ξαναείπαμε υπάρχει τουλάχιστο ένας ΔΥ ή συνταξιούχος σε κάθε οικογένεια... και περιμένουμε τον οβολό σου στο ταμείο, για να περάσουμε από το δικό μας ταμείο!!!!

Monsta
10-06-13, 15:01
Ο χαντές δε καταλαβαίνει τα ευρά. Τα θέλει σε 2-μηνα του ΤΕΒΕ, στη περίπτωσή σου δλδ Σταθ, ήταν σχεδόν ένα 6-μηνάκι. :)

Thomelef
10-06-13, 19:58
Γκαζπρομ vs δεπα σημειωσατε 1-0

Monsta
11-06-13, 09:34
Γκαζπρομ vs δεπα σημειωσατε 1-0


Σα τη ξανθιά σούπερ-γκόμενα που επιδίδεται σε απροκάλυπτο cock-teasing. :p


Τώρα σύμφωνα με το σοβιετικό-κορπορατικό σύστημα τη χώρας, το πιο πιθανό είναι να πέσει στα χέρια κανενός κρατικοδίαιτου εθνικού ανάδοχου, ώστε να συνεχιστεί το όργιο της διαπλοκής....γκουχ-οπαπ-γκουχ.

Kostas_1
11-06-13, 10:00
Σα τη ξανθιά σούπερ-γκόμενα που επιδίδεται σε απροκάλυπτο cock-teasing. :p


Τώρα σύμφωνα με το σοβιετικό-κορπορατικό σύστημα τη χώρας, το πιο πιθανό είναι να πέσει στα χέρια κανενός κρατικοδίαιτου εθνικού ανάδοχου, ώστε να συνεχιστεί το όργιο της διαπλοκής....γκουχ-οπαπ-γκουχ.

Ο οποιος βεβαιως βεβαιως χρωσταει στη ΔΕΠΑ καμιά 300αρια μυρια, ετσι να ισοφαρισει και τα χρεη του και να μας κανει και χαρη που την παίρνει...

Monsta
11-06-13, 10:07
χαχαχα μαμάτα deals ρε πστ μου !!!!


Α ναι, μη ξεχνάμε ότι σε λίγες μέρες κλείνουν 2 χρόνια που ιδρύθηκε ο ΤΑΙΠΕΔ !!! Η μοναδική ιδιωτικοποίηση που πέτυχε (?) ήταν αυτή του οπαπ. Άλλη δραστηριότητα, οι αλλαγές τριών (3) Προέδρων (!!) και άλλων στελεχών. ;)

Μάλλον φτιάξαμε άλλον έναν δημόσιο οργανισμό, από αυτούς που μετά δεν μπορούμε ποτέ να κλείσουμε. :facepalm:

Kostas_1
11-06-13, 10:19
χαχαχα μαμάτα deals ρε πστ μου !!!!


Α ναι, μη ξεχνάμε ότι σε λίγες μέρες κλείνουν 2 χρόνια που ιδρύθηκε ο ΤΑΙΠΕΔ !!! Η μοναδική ιδιωτικοποίηση που πέτυχε (?) ήταν αυτή του οπαπ. Άλλη δραστηριότητα, οι αλλαγές τριών (3) Προέδρων (!!) και άλλων στελεχών. ;)

Μάλλον φτιάξαμε άλλον έναν δημόσιο οργανισμό, από αυτούς που μετά δεν μπορούμε ποτέ να κλείσουμε. :facepalm:

Πέτυχε; Γελαω υστερικα...:hystericalbs1::hystericalbs1:

Με τοσες παγιδες που ειχε βαλει ο Θειος στις συμφωνιες (στα ορια της νομιμότητας και σιγουρα περα απο καθε νορμαλ επιχειρηματικη τακτικη) και τις βρισκουν τωρα μπροστα τους οι τσεχοι....

τπτ Κωστα τπτ.
Εχω λιστα με ολες τις μεχρι σημερα ιδιωτικοποιησεις του ταιπεδ: 100% με εναν ή κανεναν υποψηφιο, ή που θα κολλησουν καπου αλλου (διεκδικησεις καταπατητων, δημοι, η επιτροπη προστασιας της κοκκινοπρασινης γλυκοπατατας) κλπκλπ

Monsta
11-06-13, 10:34
...... η επιτροπη προστασιας της κοκκινοπρασινης γλυκοπατατας) κλπκλπ

:hystericalbs1::hystericalbs1: