PDA

Επιστροφή στο Forum : περί ISO κλπ



Thomelef
17-04-13, 20:37
Σημερα πηγαινοντας προς Πυργετο για τοποθετηση,πανω στη γεφυρα στη στροφη που παει για Στομιο και μονο για λιγο, αφου παρατηρουσα τον CSL Μ3 μπροστινο προφυλακτηρα,ειδα τον Thomelf στα Τεμπη!!!:thumbsup:

ημουν με το φορτηγακι της δουλειας οποτε δεν με καταλαβε,ετσι δεν ειναι Τομι???thumb

Ναι καλα ειδες αρη εγω ειμουν.

Ειχα δυο σημαντικα ραντεβου με δυο ετσιρειες της πολης σας μετα απο πολυ καιρο.

Το μελον θα δειξει, δυστηχως σε αλλες εποχες και τα τρια εργοστασια θα ξεκινουσαμε αμεσα με αυτο που μας ζητηθηκε, χωρις δισταγμο και χωρις σκεψη εφοσων μπορουσαμε να χρηματοδοτουμε πολλα εξοδα και να περιμενουμε την αποδοση ακομα και μετα απο εναν χρονο.

Η κατασταση εχει αλλαξει, και μεχρι και το τελευταιο ευρω πρεπει να το υπολογιζουμε αποφευγοντας περιτα εξοδα, ενω η αποδοση πρεπει να ειναι αμεση.

Αυτη την στιγμη αντιμετωπιζουμε θεμα πιστοποιησης ανωτερο του tuv & iso, πραγμα που μας ακυρωνει τις μεχρι τωρα πιστοποιησεις, μας παει σε πολυ μεγαλυτερη κατηγορια, φυσικα με το αναλογο κοστος παντα.

Η δουλεια τερας, τα κερδη πολυ λιγα αλλα σε σημαντικες ποσοτητες που στο συνολο αφηνουν καλα λεφτα, αλλα με την παραγωγη παντα υπαρχει το ενδεχομενο της στραβης.

Για να ειμαι ειλικρινης,ρωτη φορα βρισκομαι σε τετοιο διλλημα τοσο μεγαλο.

Ειδωμεν. Ο καλος ο καπετανιος στην φουρτουνα φαινεται λενε, ολη μερα με ενα κομπιουτερακι ειμαστε.

Monsta
17-04-13, 20:53
Τι είναι πάνω από το tuv & το iso Θωμά;

Thomelef
17-04-13, 21:00
Δεν θυμαμαι τον ορο, αυριο που θα ανοιξω τον φακελο θα σας ενημερωσω. Παντως τα δυο παραπανω, ειναι για γελια μπροστα σε αυτο, που πλεον εχει να κανει και με εργαστηρια και αναλυσεις.

Ενα δυο χτυπητα παραδειγματα...σε καθε χωρο εργασιας, πρεπει να υπαρχουν 2 παραθυρα ταδε διαστασεων, καθε παραγωγη θελει καινουρια πιστοποιηση αναλογα με το προγραμμα του εργοστασιου.

Δλδ. Αν το εργοστασιο δεν κλεινει ποτε και δουλευει 24 ωρες,τοτε η παραγωγη θεωρειτε μια ρεγουλα και γινεται ελεγχος σε ενα κομματι. Αν το εργοστασιο δουλευει 8ωρο και η παραγγελεια θελει 10 μερες να τελειωσει, θελουν ενα δειγμα απο καθε μερα. Ουσιαστικα αν σβησεις τις μηχανες,θελουν να δουν αν οι προδιαγραφες ειναι ιδιες με της προηγουμενης μερας.

Εχει πολυ πραμα, τορογραμμα ειναι ετησιο, και ειναι πολυ μεγαλο αβανταζ να εχεις τετοια πιστοποιηση.

Νομιζω καταλαβατε για ποια εταιρεια προσπαθουμε να δουλεψουμε...

Monsta
17-04-13, 21:16
Δεν θυμαμαι τον ορο, αυριο που θα ανοιξω τον φακελο θα σας ενημερωσω. Παντως τα δυο παραπανω, ειναι για γελια μπροστα σε αυτο, που πλεον εχει να κανει και με εργαστηρια και αναλυσεις.

Ενα δυο χτυπητα παραδειγματα...σε καθε χωρο εργασιας, πρεπει να υπαρχουν 2 παραθυρα ταδε διαστασεων, καθε παραγωγη θελει καινουρια πιστοποιηση αναλογα με το προγραμμα του εργοστασιου.

Δλδ. Αν το εργοστασιο δεν κλεινει ποτε και δουλευει 24 ωρες,τοτε η παραγωγη θεωρειτε μια ρεγουλα και γινεται ελεγχος σε ενα κομματι. Αν το εργοστασιο δουλευει 8ωρο και η παραγγελεια θελει 10 μερες να τελειωσει, θελουν ενα δειγμα απο καθε μερα. Ουσιαστικα αν σβησεις τις μηχανες,θελουν να δουν αν οι προδιαγραφες ειναι ιδιες με της προηγουμενης μερας.

Εχει πολυ πραμα, τορογραμμα ειναι ετησιο, και ειναι πολυ μεγαλο αβανταζ να εχεις τετοια πιστοποιηση.

Νομιζω καταλαβατε για ποια εταιρεια προσπαθουμε να δουλεψουμε...


Σε περίπτωση που οι μηχανές του εδώ εργοστασίου είναι σε συνεχή on line παρακολούθηση προδιαγραφών με το κεντρικό εργοστάσιο που είναι πχ στη Γερμανία (έτσι δουλεύουν τα δικά μας), φαντάζομαι πως απλουστευει τη διαδικασία αυτής της πιστοποίησης, σωστά ;;

Καλά, μάθε αν μπορείς για να ρωτήσω κι εγώ αύριο.

Panos 316T
17-04-13, 21:19
εγω οχι...

μακαρι να σου πανε ολα καλα ρε Θωμα ;)

fanisk
17-04-13, 21:19
IKEA ?

vagmag
17-04-13, 21:33
εχετε πιστοποιησεις CE στα προιοντα σας ;;;

Thomelef
17-04-13, 21:39
Σε περίπτωση που οι μηχανές του εδώ εργοστασίου είναι σε συνεχή on line παρακολούθηση προδιαγραφών με το κεντρικό εργοστάσιο που είναι πχ στη Γερμανία (έτσι δουλεύουν τα δικά μας), φαντάζομαι πως απλουστευει τη διαδικασία αυτής της πιστοποίησης, σωστά ;;

Καλά, μάθε αν μπορείς για να ρωτήσω κι εγώ αύριο.

Η λογικη λεει, οτι αν σβησουν οι μηχανες σταματαει μια φαση της παραγγελιας. Λογο του οτι η συγκεκριμςνη πιστοποιηση ειναι πολυ αυστηρη,θελουν να βλεπουν αν την επομενη φορα που θα ξαναβαλεις μπρος τις μηχανες, αν το προιον ειναι ακριβως το ιδιο με της προηγουμενης μερας, πριν κατεβασεις τον γενικο.

Σιγουρα υπαρχει κατι που μας διαφευγει, αλλα με φοβιζει το γεγονος οτι η εταιρεια που τα ζηταει ειναι η μεγαλυτερη που υπαρχει και λογικα δουλευει μεμοναδες που δεν σταματαν ποτε.

Μεσα στην αλλη εβδομαδα εχου.ε αλλη μια συναντηση μαζι και με απεσταλμενο της εταιρειας κατευθειαν απο τα κεντρικα για να μας πει λεπτομερειες.

Εσας κωστα που περνατε το pvc και εχετε να κανετε με χημικα και κολλες, θα σας ειναι πολυ δυνατο ατου.

Ααααα. Μπορεις να κανεις και internal lab και να κανεις την πιστοποιηση μονος σου για να εισαι πιο ευελικτος.

Thomelef
17-04-13, 21:44
εχετε πιστοποιησεις CE στα προιοντα σας ;;;

Εννοειτε, αλλα αυτο δεν λεει απολυτως τπτ...

Και χεν λεει τπτ, γιατι πολυ απλα, ακομα και αν οι πρωτες υλες ειναι πιστοποιημενες, εγω που τα κανω μεταποιηση, δεν γνωριζει κανεις αν τα κανω σωστη χρηση για να βγαζω σωστο προιον.

Δλδ ασχετως αν η κολλα εχει ολες τις απαραιτητες ενδειξεις και πληρει ολες τις προδιαγραφες, εγω μπορει να βαζω διπλασια ποσοτητα ανα τετραγωνικο για να ειμαι σιγουρος για τηνκολληση μου, ετσι ομως ξεγευγουν τα επιπεδα της φορμαλδευδης και αυτοματως το προιον μπορει να ειναι ειτε καταλληλο, ειτε ακαταλληλο, ειτε επικι δυνο.

Thomelef
17-04-13, 21:45
Βασικα αν θελει καποιος, ας το κανει μια καινουρια ενοτητα, το βλεπω να εξελισεται πολυ ενδιαφερον το θεμα.

Monsta
17-04-13, 22:04
Κάνε ένα update αύριο αν το θυμηθείς - thanks. thumb

Πάντως η δική μας διαδικασία συγκόλλησης γίνεται με (ένα από τα πολλά) ρομπότ και όπως είπα και πριν, η απόδοση του is monitored on line όσο βρίσκεται σε λειτουργία. Τυχόν "calibrations" μπορούν να γίνουν και απομακρυσμένα από Γερμανία.

Thomelef
17-04-13, 22:15
Την πιστοποιηση δεν την νοιαζει πως γινεται η εσωτερικη διαδικασια. Την ενδιαφερει οταν το προιον παει στο εργαστηρι, να πληρει προδιαγραφες πωλησης στον καταναλωτη.

Το οτι δουλευεις με σταθερες παραμετρους, ειναι κατι το οποιο θα πρεπει να το εξακριβωνει το εργαστηριο καθε φορα που βαζεις μπρος τις μηχανες.

Φυσικα κατι που ξεχασα να αναφερω, αυτο δεν ειναι συστημα εσωτερικης διακινησης τυπου iso. Αυτο ειναι κατι που απλα μπορεις να το προσφερεις στον πελατη αν το ζητησει και επιβαρυνει την τιμη του προιοντος.

Απλα αν ξεκινησεις την διαδικασια και κανεις και την ετησια εγγραφη, εισαι ετοιμος να χτυπησεις πολυ μεγαλες εταιρειες, λεγοντας τους...θελεις και αυτη την πιστοποιηση? Οκ κανενα προβλημα. Μεγαλο ατου να σε βλεπει ο αλλος προετοιμασμενο.

Thomelef
18-04-13, 08:44
λοιπόν...

η ιστορία έχει ως εξής.

καταρχήν πρέπει να γίνει αρχικά ένα supervision agreement - συνεργασία επίβλεψης με την εταιρεία ελέγχου, και να υπαχθείς μέσα σε μια κατηγορία εταιρειών που έχουν να κάνουν με εργαστηριακό έλεγχο, το οποίο είναι μια κλίμακα πάνω απο την απλή πιστοποίηση που συνήθως παίρνουν οι εταιρείες για τον τρόπο με τον οποίο διεξάγωνται οι παραγγελείες (ποιος την παίρνει, σε ποιον την δίνει, ποιος την μεταβιβάζει στην παραγωγή, ποιος την παραδίδει κτλ κτλ).

έβλεπα σήμερα στην TUV και αυτοί κάνουν τετοιο συμβόλαιο σε ετήσια βάση, αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία δείχνει να έχει μια προτίμηση σε πιστοποιητικά της CATAS. μάλον εκεί κάνουν όλες τις αναλύσεις και θέλουν ένα πιστοποιητικό.

το θέμα όπως εξήγησα με την συγκεκριμένη πιστοποίηση, κυρίως, έχει να κάνει με το ποιοτικό αποτέλεσμα και την σταθερότητα του. γι'αυτο και είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα.

σε μεγάλες εταιρείες, υπάρχουν internal labs όπου και γίνεται επιτόπου η ανάλυση σε κάθε ξεκίνημα της παραγωγής (αυτό που είπαμε πιο πάνω, ότι αν σβήσουν οι μηχανές πρέπει όταν ξανανάψουν να γίνει έλεγχος στο πρώτο κομμάτι, να δουν ότι όλα είναι οκ, και ξανασυνεχίζουν με την παραγγελεία, έτσι ώστε το αποτέλεσμα της μιας παρτίδας σε σχέση με την άλλη, να είναι identical).

κόστη κτλ κτλ δεν τα έχουμε μάθει, σίγουρα είναι κάτι κοστοβόρο, σίγουρα θα είναι πολύ δύσκολα υπολογίσιμο μιας και πρέπει να βγεί αυστηρό πρόγραμμα για το πως θα βγαίνει μια παραγγελεία. δεν μπορεί δλδ αν εγώ θέλω να δουλεύω 8ωρο και μια παραγγελεία που θέλει 15 μέρες για να εκτελεστεί να πληρώσω εργαστήρια για 15 δείγματα ενώ θα πρέπει να περιμένει το εργοστάσιο με τις μηχανές ανναμένες το οκ για να συνεχίσει...χάνουμε όλη την μέρα και η παραγγελεία απο 15, θα θέλει 30 μέρες παράδοση +΄το γεγονός ότι πρέπει να έχω δεσμευμένη την παραγωγή για να πάρω εξουσιοδότηση...

δεν ξέρω, αρχίζει και μου φαίνεται μακρυνό το ενδεχόμενο να ασχοληθώ τουλάχιστον προς το παρόν με μια τέτοια δουλειά.

συγκεντρώνω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ, διαβάζω ορολογίες που δεν έχω ξανακούσει για να είμαι προετοιμασμένος για όταν θα επικοινωνήσω.

θα επανέλθω όταν συγκεντρώσω και άλλα στοιχεία.

ntinos
18-04-13, 10:10
Βαση ποιου προτυπου ειναι η πιστοποιηση ?

Thomelef
18-04-13, 10:54
τι εννοείς?

ntinos
18-04-13, 11:03
H όποια πιστοποίηση γινεται βαση καποιον προτυπων.

Γραφοντας παραπανω, "...ανωτερο του tuv* & iso..." ρωτησα βαση ποίου προτυπου ειναι αυτη η πιστοποιηση






* H TUV, δεν ειναι καποιο προτυπο ετσι ωστε ακολουθοντας το να πιστοποιεισαι, ειναι απλα ενας φορεας πιστοποιησης

Thomelef
18-04-13, 11:08
H όποια πιστοποίηση γινεται βαση καποιον προτυπων.

Γραφοντας παραπανω, "...ανωτερο του tuv* & iso..." ρωτησα βαση ποίου προτυπου ειναι αυτη η πιστοποιηση






* H TUV, δεν ειναι καποιο προτυπο ετσι ωστε ακολουθοντας το να πιστοποιεισαι, ειναι απλα ενας φορεας πιστοποιησης

ο φορέας που μας δόθηκε ήταν η catas. σήμερα όμως είδα ότι μπορεί να σου βγάλει και η tuv.

πρίν απο λίγο που μίλησα, ενημερώθηκα ότι εργαστηριακά η catas έχει τις πιο αυστηρές προδιαγραφές.

tuv - iso, έχουν να κάνουν πιο πολύ ως προς την εσωτερική διακίνηση της εταιρείας, για το πως κινείται η κάθε παραγγελία, πχ 9001 και λοιποί κωδικοί που βλέπουμε να μοστράρουν περήφανα οι ελληνικές εταιρείες...

ntinos
18-04-13, 11:22
ο φορέας που μας δόθηκε ήταν η catas. σήμερα όμως είδα ότι μπορεί να σου βγάλει και η tuv.

πρίν απο λίγο που μίλησα, ενημερώθηκα ότι εργαστηριακά η catas έχει τις πιο αυστηρές προδιαγραφές.

tuv - iso, έχουν να κάνουν πιο πολύ ως προς την εσωτερική διακίνηση της εταιρείας, για το πως κινείται η κάθε παραγγελία, πχ 9001 και λοιποί κωδικοί που βλέπουμε να μοστράρουν περήφανα οι ελληνικές εταιρείες...

Μα σε καθε περιπτωση, οποιος φορέας και να σε πιστοποιησει, θα το κανει βαση καποιου προτυπου (ISO, η ευρωπαικης ντιρεκτιβας κλπ)

Καταλαβαίνω πως εχεις ηδη την επιχειρηση σου πιστοποιημενη βαση καποιου προτυπου, να υποθέσω (?) ISO 9001 (για διασφάλιση ποιότητας και ποιοτική διαχείριση επιχειρήσεων).

Αυτο που προσπαθω να καταλαβω ειναι βαση πιανου προτυπου θέλεις να πιστοποιηθεις.




Σχετικα με αυτο που γραφεις, οτι η CATAS έχει τις πιο αυστηρές προδιαγραφές, δεν μπορει να συμβαινει αυτο, μιας και ο καθε φορέας πιστοποίησης ακολουθεί με την σειρα του και αυτος ενα αναλογο προτυπο (κοινο για όλους τους δορεις πιστοποιησης). Θελω να πω οτι οι προδιαγραφες ειναι στανταρ

Konstantinos E60
18-04-13, 11:53
Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι όλα αυτά ειναι μια κοροϊδία και τίποτα παραπάνω.
Ο σωστός επαγγελματίας δεν χρειαζεται κανενός ειδους πιστοποίηση. Ολα γίνονται για
τα λεφτά και τίποτα παραπάνω.
ISO,CATAS,TUV,HACCP και π@π@ριες. Πρόσφατα περασαμε διαδικασία για iso και είναι για
γέλια πραγματικά.

ntinos
18-04-13, 12:03
Εγω αυτο που εχω να πω ειναι οτι όλα αυτά ειναι μια κοροϊδία και τίποτα παραπάνω.
Ο σωστός επαγγελματίας δεν χρειαζεται κανενός ειδους πιστοποίηση. Ολα γίνονται για
τα λεφτά και τίποτα παραπάνω.
ISO,CATAS,TUV,HACCP και π@π@ριες. Πρόσφατα περασαμε διαδικασία για iso και είναι για
γέλια πραγματικά.


Θα αγοραζες ενα καθισμα αυτοκινητου για το μωρο σου το οποιο δεν ειχε CE mark? Ζαντες για το αυτοκινητο σου ? Συναγερμο για το σπιτι σου ?

Και πολλα πολλα αλλα...

Konstantinos E60
18-04-13, 12:07
Θα αγοραζες ενα καθισμα αυτοκινητου για το μωρο σου το οποιο δεν ειχε CE mark? Ζαντες για το αυτοκινητο σου ? Συναγερμο για το σπιτι σου ?

Και πολλα πολλα αλλα...

Θα πήγαινες σε ενα ιδιωτικο νοσοκομείο που δεν εχει ISO ?

ntinos
18-04-13, 12:11
Εννοειται.

Δυστυχως, ο σωστος επαγγελματιας χρειαζεται την πιστοποιηση, ειτε λογο νομοθεσιας, ειτε για εμπορικους και μονο λογους.

Konstantinos E60
18-04-13, 12:41
Εννοειται.

Δυστυχως, ο σωστος επαγγελματιας χρειαζεται την πιστοποιηση, ειτε λογο νομοθεσιας, ειτε για εμπορικους και μονο λογους.

Τα ειπες ολα σε μια προταση !

ntinos
18-04-13, 13:06
Και επισης δυστυχως, ο κακός επαγγελματιας με πιστοποιηση, εχει μεγαλο αβανταζ (εμπορικα) σε σχεση με τον καλο επαγγελματια που δεν εχει πιστοποιηση.

Καταληγουμε λοιπον σε εναν εκφυλισμο της ουσιας του standardization, πιασε τ΄αυγο και κουρευτο που λενε...

vagmag
18-04-13, 13:11
Θα αγοραζες ενα καθισμα αυτοκινητου για το μωρο σου το οποιο δεν ειχε CE mark? Ζαντες για το αυτοκινητο σου ? Συναγερμο για το σπιτι σου ?

Και πολλα πολλα αλλα...

Φυσικά και όχι !!!

Πρέπει να υπάρχουν πιστοποιήσεις και διαπιστεύσεις... αλλά τελικά οι περισσότερες επιχειρήσεις πληρώνουν την πιστοποίηση, κάνουν την αρχική δοκιμή και κάποιες περιοδικές , αλλά η συνεχή παρακολούθηση της παραγωγικής διαδικασίας και οι ενδιάμεσες δοκιμές κατά τη διάρκεια αυτής, περνάνε στα ψιλά γράμματα. Το ISO είναι τυποποίηση. Tο CΕ για να μπορεί να συνοδεύει ένα προϊόν, πρέπει να έχουν πέραν των υλικών τις ανάλογες προδιαγραφές, να έχει και η διαδικασία παραγωγής την ανάλογη επιτήρηση και δοκίμια!

Αλλά .... αυτά όλα είναι για να μπορέσει να φτάσει το προϊόν σωστό στον τελικό καταναλωτή!Το CE καθορίζει τις μικρότερες δυνατές προδιαγραφές για να κυκλοφορήσει το προϊόν στην αγορά!
Υπάρχουν φυσικά και πολλοί που δεν έχουν πιστοποιηθεί αλλά το προϊόν τους είναι ακόμα καλύτερο!

Το μόνο κακό με αυτές τις πιστοποιήσεις είναι ότι πολλές φορές είναι αρκετά ακριβές σαν διαδικασίες και συντήρηση, μιας και έχουν λάβει υπόψη τους ένα εργοστάσιο στη Γερμανία και όχι ένα εργαστήριο στην Ελλάδα. Οπότε το κόστος είναι δυσανάλογο! Από την άλλη ο καταναλωτής πρέπει το προϊόν που θα παραλάβει να είναι αρκούντως καλό από όπου και να το πάρει!

spar@
18-04-13, 13:15
o Xαντες εχει πιστοποιηση απο τον ΕΛΟΤ....
αν εχετε διαβασει ποτε τυποποιηση ΕΛΟΤ θα καταλαβετε!

ntinos
18-04-13, 13:17
o Xαντες εχει πιστοποιηση απο τον ΕΛΟΤ....

Ενα νημα που να μην τρολλαρεις να δω και τι στο φορουμ που λενε :p

To thanks κατα λαθος το πατησα, qute ηθελα να πατησω ;-)

spar@
18-04-13, 13:18
Ενα νημα που να μην τρολλαρεις να δω και τι στο φορουμ που λενε :p

To thanks κατα λαθος το πατησα, qute ηθελα να πατησω ;-)

σου εδωσα το θενκς πισω!:hyper:

ntinos
18-04-13, 13:22
:D :original:

Thomelef
18-04-13, 13:41
οι περισσότεροι έχουν πιστοποίηση διακίνησης και τπτ περισσότερο. οι πολύ μεγάλες εταιρείες, φέρουν το indication ce το οποίο περιλαμβάνει και εργαστηριακές αναλύσεις, τεστ αντοχής κτλ κτλ...

στο δικό μου αντικείμενο, για την συγκεκριμένη δουλειά, ο ένας φορέας ζητάει χαρτί ότι οι καπλαμαδες είναι απο δάσος το οποίο καλιεργείται για κοπή δέντρων, ο άλλος φορέας ζητάει πιστοποιητικά απεντόμωσης.

και οι δυο λοιπόν είναι ελειπείς με αυτά τα δεδομένα, γιατί θα έπρεπε και οι δύο να ζητάνε και το ένα και το άλλο.

άκρη δεν βγαίνει. μάλον για τα άκυρο είναι η δουλειά, μιας και υπάρχουν παράγοντες οι οποίοι δεν μπορούν να προβλευτούν απο ένα μαγαζί σαν και το δικό μας.

εδώ θέλει επιτελείο η κατάσταση που να μπορεί να υπολογίσει το έξτρα κόστος παραγωγής μαζί με το κόστος αναλύσεων ανά παραγγελία.

όπως το βλέπω, μόνο μέσα θα μπώ αν πω το οκ και δεν έχω καμμία όρεξη να δουλεύω κόστος και να τρέχω μετά για να δώ πως μπορώ να βγάλω έστω και ένα ευρώ κέρδος.

αυτά είναι τα κοστολόγια μας, αυτα τα χαρτιά έχουμε, αυτά μπορούμε να σου παραδίδουμε κάθε μήνα. σου κάνουν? έχει καλώς...δεν σου κάνουν? πάλι καλώς. χάρηκα και τα ξαναλέμε...

Thomelef
18-04-13, 15:42
τελικά τα πράγματα είναι πολύ μπλεγμένα, σήμερα έχω φάει τον κόσμο στα τηλέφωνα, στα μέιλ και έχω βγάλει τα μάτια μου στον υπολογιστή και τον φάκελο που πείρα μαζί μου χθές.

συγκεκριμένα. και ακόμα πιο συγκεκριμένα στον κλάδο του ξύλου.

catas = ειδικός σε αναλύσεις κόντρα πλακέ, καπλαμάδων, ξυλείας.
carv = ειδικός σε αναλύσεις mdf, νοβοπάν και γενικότερα υποκατάστατα ξύλου που προέρχονται απο πολτό.
tuv = ειδικός σε αναλύσεις χημικών κυρίως, αλλά εργαστηριακά μπορεί να ασχοληθεί για τα πάντα.

υπάρχουν και άλλοι φορείς, ο καθένας ειδικός στο κομμάτι του και λογικό, μιας και οι κλάδοι είναι άπειροι, τα υλικά εξίσου, άρα ένας φορέας δεν μπορεί να είναι καλός σε όλους τους τομείς.

αν αυτό που μου ζητήθηκε να κάνω, αντί να το κάνω με κόντρα πλακέ όπως αναφέρει στην φόρμα η εταιρεία και τους προτείνω να το κάνω mdf, τότε θα μου ζητηθεί πιστοποίηση carv. το συγκεκριμένο θα πρέπει να μου το δώσει το εργοστάσιο που θα τα αγοράσω βέβαια, απλά και εκεί ισχύει η ίδια νομοθεσία με τον catas αν θέλω ντε και καλά το χαρτί.

ελλαδιστάν είμαστε τελικά. ειλικρινά, αν η δουλειά που μου ζητήθηκε είχε κάποιο ενδιαφέρον σε κέρδη, θα το έκανα αμέσως. στην συγκεκριμένη περίπτωση, διστάζω πολύ...ακόμα βέβαια δεν έχω δώσει κάποια απάντηση, αλλά στο μέλον, όλη αυτή η έρευνα θα με βοηθήσει να μην εκτεθώ σαν κομπογιαννίτης που είμαι σε κάποιον που θα με ρωτήσει σχετικά με τις συγκεκριμένες πιστοποιήσεις.

ntinos
18-04-13, 16:03
Πρωτη φορα ακουω πιστοποιηση κατα carv. Οσο και αν εψαξα, δεν βρηκα απολυτως τιποτε σχετικο στο ιντερνετ

Νομιζω ομως πως έχεις μπερδευτει


Catas & TUV ειναι 2 φορεις (πες τες εταιριες) οι οποιοι ειναι πιστοποιημενοι απο καποιες αρχες, να μπορουν να πιστοποιουν.

Αν εσυ επιθυμεις να πιστοποιηθεις λοιπον βαση καποιου συγκεκριμενου προτυπου, ας πουμε 9001, τοσο ο catas οσο και o TUV μπορουν να σε πιστοποιησουν.

Το γιατι θα επιλεξει ο εν δυναμη πελατης τους εναν απο τους δυο, δεν το γνωριζω... Ενας λογος θα ειναι το οικονομικο ισως, ενας αλλος βαση της αναγνωρισιμότητάς τους.


Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομη, ειναι τι ακριβως (βαση πιανου προτυπου) πιστοποιηση θελεις

Thomelef
18-04-13, 16:29
carb...λάθος τυπογραφικό.

low formaldehyde emission, analysis method: ASTM 1333 CARB1 emission limit: 0.08 ppm, CARB 2 emission limit: 0.05 ppm...για τα εμ ντι εφ

formaldehyde emission – analysis method: EN 717
C emission limit: ≤ 3,5 mgHCHO/m2h...για τις κόλλες

bonding certification for outdoor use
(class 3, moisture resistant over sustained periods of time pursuant to EN 314-2)...στα υπόψιν για μελοντικές δουλειές που μπορεί να χρειαστεί.

το πρώτο είναι carb, το δεύτερο catas, το τρίτο ctbx.

Thomelef
18-04-13, 16:46
γιατί ζητάνε λοιπόν απο τρείς φορείς πιστοποιητικά ανάλογα με το αντικείμενο?

θα μπορούσαν πχ να τα ζητήσουν όλα απο έναν.

απο αυτόν που θα κάνει το μοντάζ και την τελική παράδοση, ζητάνε ce2+ απο fcba και το τρίτο απο το πιο πάνω ποστ.

δεν ξέρω, πραγματικά τα έχω μπερδέψει πλέον...

ntinos
18-04-13, 16:47
carb...λάθος τυπογραφικό.

low formaldehyde emission, analysis method: ASTM 1333 CARB1 emission limit: 0.08 ppm, CARB 2 emission limit: 0.05 ppm...για τα εμ ντι εφ

formaldehyde emission – analysis method: EN 717
C emission limit: ≤ 3,5 mgHCHO/m2h...για τις κόλλες

bonding certification for outdoor use
(class 3, moisture resistant over sustained periods of time pursuant to EN 314-2)...στα υπόψιν για μελοντικές δουλειές που μπορεί να χρειαστεί.

το πρώτο είναι carb, το δεύτερο catas, το τρίτο ctbx.

Δυο πιστοποιησεις διακρινω εγω
Απλα ειναι τα πραγματα

(ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΟΝΔΡΙΚΩΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΩΣΤΑ)

- Χρειαζεσαι πιστοποιηση κατα CARB

On April 26, 2007, the California Air Resources Board (CARB) approved an Airborne Toxic Control Measure (ATCM) which aims at reducing formaldehyde emissions from composite wood products.

The ATCM places different roles and obligations to panel manufacturers, distributors, importers, fabricators, as well as retailers. Εχει εφαρμογη σε εσενα και τις δραστηριοτητες σου

The ATCM regulation consists of two phases of emission standards and requires good documentation control on the production quality management and formaldehyde emission standard compliance. To ensure compliance with the ATCM, panel manufacturers must be "third party certified" using a third party certifier Αρα χρειαζεσαι καποιον φορεα που να ειναι διαπιστευμενος οτι μπορει να κανει αυτη την πιστοποιηση πχ η TUV (Αν ειναι), (TPC) such as Intertek approved by the CARB. This involves independent emission testing of panels and factory audit of the manufacturing processes for manufacturers that sell or supply products to California.


Η δευτερη πιστοποιηση που χρειαζεσαι (CTBX) νομιζω πως αφορα την αντοχη του κοντρα πλακε σε συνθηκες εξωτερικου περιβαλλοντος (ισως να σχετίζεται με την συσκευασια και την αποθηκευση τους σε εξωτερικο μερος)
Επισης στο δινει καποιος φορεας.


Αυτο που εσυ χρειαζεται να κανεις, ειναι να αναπτυξεις τις διαδικασιες που θα ακολουθεις σχετικα με τα 2 παραπανω, (θα ακολουθησεις τον μπουσουλα/απαιτησεις των αναλογων προτυπων).
Μετα θα φωναξεις καποιον (πχ την TUV, αν πιστοποιει για αυτα) και θα παρεις το πιστοποιητικο σου.

Ποτε να ανεβω Θεσσαλονικη να στα φτιαξω ολα ? :D

ntinos
18-04-13, 17:00
Και αλλη μια θες (τωρα το προσεξα) για τις εκπομπες των κολλων βαση της κοινοτικης οδηγιας 717-Χ(?) https://owic.oregonstate.edu/sites/default/files/pubs/Schwab.pdf (Σελιδα 18, 4ο bullet)

Η 717 καλυπτει μαλλον και τις εκπομπες απο τα mdf.

Το CARB ειναι το αντιστοιχο αμερικανικο... (νομιζω)

Thomelef
18-04-13, 17:13
στείλε με ένα πμ τηλέφωνο τώρα...γιατί δεν λές ότι ασχολείσε ρε τρελέ???

ntinos
18-04-13, 18:48
Ασχολούμαι σε διαφορετικό τομέα (πλοία) αλλα το concept ειναι το ίδιο
Τηλέφωνο εσταλει