PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαζη απορια?



TOMIS
18-03-10, 18:14
Εχω ακουσει οτι τα αμαξια μετα απο αρκετα χιλιομετρα βεβαια αντι να αλλαξεις τελειως κινητηρα αν θες να τον κρατησεις μπορεις να αλλαξεις τα σωθικα του και να τον κανεις σαν καινουριο..Αν λοιπον ισχυει κατι τετοιο στα ποσα χιλιομετρα γινεται αυτο?Ποσα χιλιομετρα αντεχουν οι κινητηρες αλωβητοι σε επιδοσεις και αξιοπιστια?Ο δικος μου ας πουμε εχει καπου 160000 χιλιομετρα (λιγοτερα γραφει αλλα ο μηχανικος τον γυριζε πισω μπροστα μου ωσπου βαρεθηκε)..Υπαρχουν σημαδια που δειχνουν ο κινητηρας μας πεθαινει και μπορουμε να τον προλαβουμε?Επισης ακουσα οτι καθε καμποσο ισως 200000 χιλιομετρα τα Βανος μας τα φτηνουν και θελουν αλλαγη..Ισχυει?Συγγνωμη για τις αααααααπειρες ερωτησεις αλλα τις ειπα μια και καλη και δεν κανω αλλο θρεντ το υποσχομαι!!!

NickE60
18-03-10, 18:43
Αν καις παραπάνω απ' το κανονικό λαδι, ή αν η συμπίεση σου είναι πεσμένη, έχει αρχίσει ο κατήφορος. Το ότι έχει κάνει 200000 χλμ δε σημαίνει ότι έχεις έναν άχρηστο ή προβληματικό κινητήρα. Η συντήρηση που του κάνεις και ο χειρισμός είναι 2 βασικοί παράγοντες. Όσο μεγαλύτερος (σε κυβισμό) είναι ο κινητήρας τόσο λιγότερη είναι η καταπόνηση που δέχεται από πιεστικό χειρισμό. Αυτά πολύ γενικά....

giannis_compact
18-03-10, 18:49
Αν καις παραπάνω απ' το κανονικό λαδι, ή αν η συμπίεση σου είναι πεσμένη, έχει αρχίσει ο κατήφορος. Το ότι έχει κάνει 200000 χλμ δε σημαίνει ότι έχεις έναν άχρηστο ή προβληματικό κινητήρα. Η συντήρηση που του κάνεις και ο χειρισμός είναι 2 βασικοί παράγοντες. Όσο μεγαλύτερος (σε κυβισμό) είναι ο κινητήρας τόσο λιγότερη είναι η καταπόνηση που δέχεται από πιεστικό χειρισμό. Αυτά πολύ γενικά....

Συμφωνω απολυτα με το Νικο...Πολυ κυριο λογο παιζει η συντηρηση....

kloukakis
18-03-10, 21:08
Εκτός απο συχνές αλλαγές λαδιών, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να τον συντηρήσουμε κατά το δυνατό καλύτερα?

Dimzan
18-03-10, 21:40
Εκτός απο συχνές αλλαγές λαδιών, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να τον συντηρήσουμε κατά το δυνατό καλύτερα?

Να μην το παταμε κρυο ποτε, και να περιμενουμε να ζεσταθουν και τα λαδια της μηχανης ωστε να αρχισουμε να το πιεζουμε. Γενικα αυτο που λεμε ευλαυικο ζεσταμα μετραει πολυ για τη μακροβιοτητα του κινητηρα.

Απαξ και το μοτερ ειναι στις σωστες θερμοκρασιες νερου και λαδιου και ακολουθουνται πιστα τα σερβις του κατασκευαστη δεν υπαρχει αναγκη.

Προσωπικα θεωρω και τη βενζινη σημαντικη αρα να ξερουμε απο που βαζουμε βενζινη ωστε να μη μ@μ@με τα φιλτρα-μπεκ και γενικα το συστημα τροφοδοσιας

sierra
18-03-10, 23:13
:original: Eπειδή είμαι καινούριος στα BMW δεν ξέρω.Στα άλλα αυτοκίνητα όταν λέγαμε θα επισκεύασουμε τον κινητήρα ενοούσαμε ότι: αλλάζαμε τα χιτώνια στούς κιλύνδρους, ελατήρια, πιστόνια,αν ήταν χαλασμένα, βαλβίδες, τον στρόφαλο(αλλαγή ή τόρνο) και αν θέλαμε και λίγο συμπίεση παραπάνω κατεβάζαμε το καπάκι στον τόρνο και το μοτέρ γινότανε καινούργιο.Αυτό το κάναμε γιατί δεν είχαμε εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα και είχαμε το δικό μας μοτέρ που ξέραμε τι ήταν. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με τις μπέμπες... thumb

katsaraios
19-03-10, 07:05
:original: Eπειδή είμαι καινούριος στα BMW δεν ξέρω.Στα άλλα αυτοκίνητα όταν λέγαμε θα επισκεύασουμε τον κινητήρα ενοούσαμε ότι: αλλάζαμε τα χιτώνια στούς κιλύνδρους, ελατήρια, πιστόνια,αν ήταν χαλασμένα, βαλβίδες, τον στρόφαλο(αλλαγή ή τόρνο) και αν θέλαμε και λίγο συμπίεση παραπάνω κατεβάζαμε το καπάκι στον τόρνο και το μοτέρ γινότανε καινούργιο.Αυτό το κάναμε γιατί δεν είχαμε εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα και είχαμε το δικό μας μοτέρ που ξέραμε τι ήταν. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με τις μπέμπες... thumb

πολυ απλα με λογικη χρηση και συντηρηση περνας τα 200.000 χλμ ευκολα,ειδικα τα εξακυλινδρα.thumb

Μεγαλοπολη ειπαμε???