PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη κινητηρα σε z3 1998-αρχη μετατροπης



mariokourempis
16-04-13, 05:13
Καλημερα παιδια λοιπον ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο forum οποτε ελπιζω να μην ειμαι εκτος θεματος...Προσφατα αγορασα μια z3 του 7/1998 και σαν δευτερο αυτοκινητο την πηρα για 3 λογους
1ον - Την πηρα φθηνα και εχει και hardtop και ηλεκτρικη κουκουλα και το ξερω το αυτοκινητο(ατρακαριστο και αψογα συντηρημενο)
2ον - Ειναι κουκλα και ονειρο μου απο μικρο παιδι
3ον - Για να την κανω ενα μικρο τερατακι!!!!!
Οι ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:
Βρηκα μετατροπη κινητηρα απο m3 με 321 αλογακια(δεν θελω παραπανω ειλικρινα ουτε ενα αλογο)η οποια μετατροπη περιλαμβανει κινητηρα σε αριστη κατασταση τον εχει ο μηχανικος- φιλος-κολλητος του θειου μου,ο οποιος κινητηρας ειχε 130.000 χλμ,κατεβηκε γιατι στην θεση του μπηκε v12 και εκτοτε λυθηκε εως τα σωθικα του και εγινε σαν καινουριος, εχουμε εγκεφαλο,σασμαν 5αρι(απο οτι μου ειπε ο μηχανικος το 6αρι ειναι αρκετα δυσκολο να μπει αλλα υπαρχει και αυτο)πολλαπλη,εξατμισεις,π εξουδα μπροστινα μερη και φρενα.....
εχω καποιες ερωτησεις λοιπον
1η- Θα χρειαστω κατι αλλο????
2ον- δεν θελω να βαλω το bodykit του m,ειναι απαρετιτο το φουσκωμα πισω??
θελω να περιμενω να περασει το καλοκαιρι(εργασια=χρημα γαρ)και μετα να βαλω ενα wide bodykit που εχω βαλει στο ματι
Κοινως περα απο το χωρο του μοτερ,που απο οτι μου ειπαν μπαινει κουτι,δεν θελω μετατροπες στο εξωτερικο κομματι του αυτοκινητου.πρεπει να γινει τιποτα υποχρεωτικα???
3ον- το διαφορικο χρειαζετε απαραιτητα αλλαγη?
4ον- περα απο το κοντερ του m,θα χρειαστω τιποτα αλλο για το εσωτερικο???

Προκαταβολικα το δηλωνω,δεν με ενδιαφερει να κανω το αυτοκινητο m,αν ηταν θα αγοραζα m...
Με ενδιαφερει να το κανω οπως το εχω ονειρευτει μεσα και εξω
Η ολη μετατροπη(αγορα και τοποθετηση κινητηρα και εξαρτηματων,δηλαδη παω το αυτοκινητο και σε δεκα μερες μιζαρω και εφυγα) κοστος συνολικα 5400 ευρω ειναι καλα?
Ευχαριστω για την υπομονη σας παιδια,καλοταξιδες οι κουκλες σας,και ελπιζω μολις τελειωσω να βρεθουμε σε καμια συγκεντρωση για καφε!!!!

αααααααααα το χρωμα που σκεφτομαι καθως θα το βαψω κιολας ειναι το siena red με νικελ σε ζαντες,γριλλιες και λοιπες λεπτομερειες
το εσωτερικο θα γινει ολο λευκο δερμα και το μονο που θελω να αλλαξω ειναι τα καθισματα με καποια που εχω βρει(οχι απο m)
σαν ιδεα πως σας φαινετε λοιπον δωστε την γνωμη σας και περιμενω τις απαντησεις σας.Σημειωτεον πως δεν τρεχω ιδιαιτερα,ειμαι κατοικος επαρχιας,ειναι η πρωτη μετατροπη που κανω,και αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχω ενα γρηγορο και ομορφο αυτοκινητο,το οποιο δεν θα περασει και τρελο λουκι απο μενα.με ενδιαφερει να ειναι απλα σωστο σαν αμαξι, και να εχω και καποια καλη ιπποδυναμη και για αυτο ο κνητηρας θα μεινει εντελως απειραχτος κιολας.
Η αποδοση του σαν αυτοκινητο μετα πως λετε να ειναι ρε παιδια?
Εννοειτε πως με το που ξεκινησω θα εχετε ολες τις φωτογραφιες εδω απλα διαφωτιστε με λιγακι!!!!!:thanks::thanks::thanks::thanks:: thanks::thanks:

kapamaru1
16-04-13, 13:13
:viannen_01: αρχηγέ

mariokourempis
16-04-13, 17:05
:mpaks:
:viannen_01: αρχηγέ

panose30
16-04-13, 17:12
καλως ηρθες!! θα χρειαστεις μπλοκε διαφορικο,,αναρτηση,ενισχυ η στο πισω πατωμα ..νομιζω αν βαλεις το πισω αξωνα απο Z3 M ισως χρειαστεις και τα πισω φτερα απο το Μ ...ας μιλησουν οι ειδικοι μας στα Ζ3

mariokourempis
16-04-13, 17:20
βασικα το πισω διαφορικο μου ειπαν δεν ειναι απαραιτητο...και θελω να αφησω το αυτοκινητο εμφανισιακα απειραχτο για τωρα τουλαχιστον.απο στο σεπτεμβριο ενα βοδυκιτ και ειμαι κομπλε με ενα καλο διαφορικο και ζαντεσ και that's it!!!
το πατωμα λες να ειναι 100% εκατο απαραιτητο ???????:shok::shok::shok:

mariokourempis
16-04-13, 17:23
bodykit ηθελα να πω.....ατιμα γκρικλις....

Nickolas_s2k
16-04-13, 17:27
καταρχην καλωσηρθες και καλοριζικη η ζετα!! Για τα ερωτηματα σου θες σοβαρες απαντησεις η απαντησεις του τυπου πωωω δικιε μου πετα επανω 321 αλογα και εγινε τουμπανο??

Λοιπον για να προσπαθησω να απαντησω σοβαρα θα σου πω πως ωραια ειναι αν μπορεις να κανεις αυτη τη μετατροπη μιας και θα εχεις δυναμη ( τα 321 αλογα σε ζ3 δεν ειναι αστεια υποθεση και φαινονται πολυ πολυ περισσοτερα) Για το λογο αυτο το αμαξι θα γινει πολυ επικινδυνο αν προηγουμενως δεν εχεις εμπειρια με πισωκινητο που χρειαζεται σεβασμο και εκτος απο τα μηχανικα μερη μοτερ σασμαν κλπ πρεπει απαραιτητως να βαλεις ολο τον πισω αξονα απο ζ3μ μαζι με το διαφορικο εννοειται αλλιως θα κανεις μια τρυπα στο νερο.. δεν θα παταει πουθενα δεν θα στριβει ++ οτι θα κοψει πατωμα αν δεν κανεις τις απαραιτητες ενισχυσεις.. με αυτα που λεω εννοω οτι το θεμα δεν ειναι η δυναμη αλλα πως βγαινει η δυναμη στο δρομο και αν θες οπως λες το αμαξι να ειναι σωστο πρεπει να αλλαξει παααααρα πολλα πραγματα..αλλιως θα γινει της πλακας! Ειναι πολλα αυτα που μπορω να σου πω αλλα δεν εχει νοημα αυτη τη στιγμη..κατσε λιγο πρωτα με το αμαξι δες τι χρειαζεται οπως αναρτησεις φρενα σινεμπλοκ ψαλιδιων πισω γεφυρας κλπ κλπ σε powerflex η απο μ3 δες ρωτα ψαξε ωστε η μετατροπη που εχεις στο μυαλο σου να κανεις να βγει καλη και αξιοπιστη και ΝΑ ΤΗ ΧΑΡΕΙΣ που ειναι και το σημαντικοτερο διοτι αλλιως τι νοημα εχει?? βεβαια εσυ ξερεις..μπορει για σενα να εχει νοημα! οσο για το εξωτερικο που λες για wide bodykit κλπ καλυτερα μην το επιχειρησεις θα κλαις μετα και θα γελανε και οσοι βλεπουν το αμαξι καγκουρεμενο..δεν υπαρχει κατι κομψοτερο και συναμα πιο αγριεμενο εξωτερικα σε ζ3 απο μια ζ3μ..απο κει και περα περι ορεξεως (βλεπω αλλωστε πως δεν σε ενδιαφερει)... επισης γνωμη μου μη ντυσεις τα καθισματα λευκα και μη βαψεις νικελ ζαντες, γριλιες και ''λοιπες λεπτομερειες''.. κοινως μην το καγκουρεψεις..και να θυμασαι .. σε μετατροπες --> safety first! για αυτο ψαξου λιγο πρωτα και μετα προχωρα και με το καλο!!

deepBLUE
16-04-13, 17:31
καταρχην καλωσηρθες και καλοριζικη η ζετα!! Για τα ερωτηματα σου θες σοβαρες απαντησεις η απαντησεις του τυπου πωωω δικιε μου πετα επανω 321 αλογα και εγινε τουμπανο??

Λοιπον για να προσπαθησω να απαντησω σοβαρα θα σου πω πως ωραια ειναι αν μπορεις να κανεις αυτη τη μετατροπη μιας και θα εχεις δυναμη ( τα 321 αλογα σε ζ3 δεν ειναι αστεια υποθεση και φαινονται πολυ πολυ περισσοτερα) Για το λογο αυτο το αμαξι θα γινει πολυ επικινδυνο αν προηγουμενως δεν εχεις εμπειρια με πισωκινητο που χρειαζεται σεβασμο και εκτος απο τα μηχανικα μερη μοτερ σασμαν κλπ πρεπει απαραιτητως να βαλεις ολο τον πισω αξονα απο ζ3μ μαζι με το διαφορικο εννοειται αλλιως θα κανεις μια τρυπα στο νερο.. δεν θα παταει πουθενα δεν θα στριβει ++ οτι θα κοψει πατωμα αν δεν κανεις τις απαραιτητες ενισχυσεις.. με αυτα που λεω εννοω οτι το θεμα δεν ειναι η δυναμη αλλα πως βγαινει η δυναμη στο δρομο και αν θες οπως λες το αμαξι να ειναι σωστο πρεπει να αλλαξει παααααρα πολλα πραγματα..αλλιως θα γινει της πλακας! Ειναι πολλα αυτα που μπορω να σου πω αλλα δεν εχει νοημα αυτη τη στιγμη..κατσε λιγο πρωτα με το αμαξι δες τι χρειαζεται οπως αναρτησεις φρενα σινεμπλοκ ψαλιδιων πισω γεφυρας κλπ κλπ σε powerflex η απο μ3 δες ρωτα ψαξε ωστε η μετατροπη που εχεις στο μυαλο σου να κανεις να βγει καλη και αξιοπιστη και ΝΑ ΤΗ ΧΑΡΕΙΣ που ειναι και το σημαντικοτερο διοτι αλλιως τι νοημα εχει?? βεβαια εσυ ξερεις..μπορει για σενα να εχει νοημα! οσο για το εξωτερικο που λες για wide bodykit κλπ καλυτερα μην το επιχειρησεις θα κλαις μετα και θα γελανε και οσοι βλεπουν το αμαξι καγκουρεμενο..δεν υπαρχει κατι κομψοτερο και συναμα πιο αγριεμενο εξωτερικα σε ζ3 απο μια ζ3μ..απο κει και περα περι ορεξεως (βλεπω αλλωστε πως δεν σε ενδιαφερει)... επισης γνωμη μου μη ντυσεις τα καθισματα λευκα και μη βαψεις νικελ ζαντες, γριλιες και ''λοιπες λεπτομερειες''.. κοινως μην το καγκουρεψεις..και να θυμασαι .. σε μετατροπες --> safety first! για αυτο ψαξου λιγο πρωτα και μετα προχωρα και με το καλο!!

Τα είπες ΟΛΑ !!!:cheers:

mariokourempis
16-04-13, 17:36
συμφωνω απολυτως και μαλλον παρεξηγηθηκα......το wide που ειπα ειναι ολοιδιο με το μαμα απλα λιγο ελαχιστα δηλαδη πιο φουσκωμενο....οι ζαντεσ ειναι ηδη νικελ,οπως και οι γριλλιες και ειναι πανεμορφες!!!!οι λεπτομερειες αφορουσαν στα σηματακια διοτι εχει τα μαυρα....οσο για την μετατροπη,εννοειτε πος νοιαζομαι να εχο ενα καλο και ασφαλες αμαξι πανω απο ολα,και ας μην ειμαι γρηγορος οδηγος,αλλα ρωτησα αν καποιος την εχει κανει για να μην κανω ασκοπες κινησεις....οπως ειπες πρεπει να δουμε πρωτα τι χρειαζεται και τι οχι.μιλησα με τον μηχανικο και αυτα που εχει αυτην την στιγμη ειναι μπροστινα ακρα αναρτησεις σασμαν μοτερ πλεξουδα εγκεφαλος και φρενα μπρος πισω μου ειπε τα πισω δεν κανουν λογω offset και ισως να παω σε λυση 325

mariokourempis
16-04-13, 17:41
και αν θα μπορουσε καποιο μελος να μου δωσει μια τιμη ενδεικτικη για κοστος διαφορικου απο m και που μπορει να βρεθει καθως και φτερα(φανταζομαι και θολους)ωστε αν τελικα πουμε πως ειναι οντως απαραιτητο,να δω να τα βρω

deepBLUE
16-04-13, 18:03
Παναγιωτιδης λενορμαν κολωνος 2105145991 ,Παππαδοπουλος Σαββας θεσσαλονικη 23104781100,Αντώνης & ιοι θηβων 2105697440
Το πίσω αξονα με το διαφορικο και τα φρένα κομπλέ θα το βρεις απο 1000-1500

Leonidas_E39
16-04-13, 19:04
Τα 5400 δεν ειναι αρκετα λεφτα?

Kostas Maras
16-04-13, 19:17
και αν θα μπορουσε καποιο μελος να μου δωσει μια τιμη ενδεικτικη για κοστος διαφορικου απο m και που μπορει να βρεθει καθως και φτερα(φανταζομαι και θολους)ωστε αν τελικα πουμε πως ειναι οντως απαραιτητο,να δω να τα βρω

Εντελως φιλικα θα σε προετρεπα να πας με τα λεφτα που θα δωσεις να τουρμπισεις το υπαρχον μοτερ και ξεφυγεις απο μπελαδες και απο ενα πολυ παλιο μοτερ.......και παλι φιλικα ξανασκεψου το!!!!!!!!

panose30
16-04-13, 19:25
επισης ενα πολυ σημαντικο γεγονος ειναι θα το δηλωσεις το μοτερ?η θα εισαι παρανομος?

VanVIC
16-04-13, 19:43
καλή διασκέδαση
και καλησπέρα

fanisk
16-04-13, 20:09
καλή διασκέδαση
και καλησπέρα


https://www.youtube.com/watch?v=orFGZjFYm2I

3.57 :th_Laie_67-1:

z3 2.2
16-04-13, 20:15
καλε μου φιλε καλως ηρθες στην παρεα.
Θα ηθελα ως πρωιν ιδιοκτητης Ζ να μου επιτρεψεις να σου δωσω κανα δυο συμβουλες.

Αν ειναι το πρωτο σου πισωκινητο αυτοκινητο καλο θα ηταν να εξοικιωθεις πρωτα αρκετα καλα με την κινηση στον πισω αξονα.

Το να κανεις το Ζ σου μετατροπη σε Ζ3Μ ειναι κατι που αυτη τη στιγμη φανταζει ασυμφορο και στο φιναλε θα εχεις ενα αυτοκινητο Φρανκενσταιν.
Με καποιο λογικο ποσο θα μπορουσες να βρεις Ζ3Μ το οποιο θα ηταν ασφαλεστερο απο την μεταροπη που περιγραφεις και σαφως νομιμο.

Ξανασκεψου το λιγακι. Με ποιον κουβεντιασες και σου ειπε οτι το διαφορικο που φορας τωρα κανει για το Μ μοτερ? Τετοια πραγματα δεν στεκουν και καλο θα ειναι να ρωτησεις και καπου αλλου για την μετατροπη που ψαχνεις. ;)

για το τελος θελω να σε ενημερωσω πως τα 300+ αλογα στο Ζ θελουν αρκετη εμπειρια και πολυ ωριμο τροπο σκεψεις αλλιως η καταστροφη δεν θα αργησει να ερθει.
Και με μετατροπη του τυπου "ασε το διαφορικο που φοραει πανω-μια χαρα θα ειναι" πολυ φοβαμαι οτι μονο στεναχωρια θα τραβηξεις.

Με λιγα λογια,αν θες τοσο πολυ Μ αγορασε ενα γνησιο.
Αν θες τοσο πολυ την μετατροπη κανε την καπου σωστα.

Ελπιζω να μην παιρνεις τα λογια μου στραβα και να καταλαβεις οτι προσπαθω να σε προλαβω απο διαφορες περιπετιες.

Θα ειμαστε ολοι εδω για οποια βοηθεια χρειαστεις. Καλως ηρθες και παλι



Υ.Γ 1 τα 300+ αλογα στο Ζ θελουν αποστευτη προσοχη αλλιως θα σε πατησουν και τα 300 στο κεφαλι

Υ.Γ 2 οσον αφορα το look του αυτοκινητου μεινε σε εργοστασιακες λυσεις γιατι καθε τι αντιθετο εχει τραγικες επιπτωσεις

mariokourempis
16-04-13, 20:36
λοιπον καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...εχουμε και λεμε λοιπον....δεν θελω ενα αντιγραφο m...θελω μια νορμαλ ζ3 η οποια απλα θελω να εχει αλογα ωστε να κανω γρηγορες βολτες...δεν θα το δηλωσω διοτι μενω σε μια επαρχια 500 κατοικων σε ενα βουνο στην λακωνια και το κοντινοτερο τμημα η μπλοκο απεζει το λιγοτερο 100 χλμ!!!!η χαρα του ληστη-απαγωγεα....απλα θελω να εχω ενα γρηγορο και παιχνιδιαρικο αυτοκινητο που για μενα τουλαχιστον ειναι απο τα πιο ομορφα...οσο για την πισωκινηση,ολα μου τα αυτοκινητα ιταν πισωκινητα(s2000,mr2,lotus elise)αλλα ποτε δεν εχο κανει καμια μετατροπη σε κανενα.για να ειμαι ειλικρινης οδηγησα μια ζ3 με τα 118 αλογα και σερνοταν οποτε αφου θα μπω στην διαδικασια αναβαθμισης ειπα να κανω μια καλη αναβαθμιση τουλαχιστον.το να φουσκωσω λιγο τα πισω φτερα δεν νομιζω πωσ ειναι κατι τραγικο,αλλα το λουκ της m προσωπικα θεωρω πως παραειναι τουμπανο για μενα....μου αρεσει το αυτοκινητο μου ευτυχως οπως ειναι!!!!απλα δεν εχω ιδεα για μετατροπες...σαν οδηγος επαναλαμβανω...δεν τρεχω ιδιαιτερα,δεν κανω παντες,δεν το πολυζοριζω παρα μονο μια στο τοσο...οι συνηθεις βολτες θα ειναι στο βουνο προς καλαματα μεσω ταυγετου και πισω..μια απλη και ωραια διαδρομη....οσο για εξωτερικη εμφανιση ειμαι υπερ στο να μεινει απειραχτο το αυτοκινητο παρα μονο ενα ελαφρυ φουσκωμα και καποια γνησια αξεσουαρ σε χρωμιο βρε παιδια πεσατε να με φατε!!!χαχαχαχα
για το διαφορικο εχω ακουσει πολλες παραφιλολογιες απο δηθεν ειδικους για αυτο ρωταω εδω μιας και εχετε πειραματιστει...

mariokourempis
16-04-13, 20:37
ααα και ξεχασα...ζητημα να κανω 10000χλμ το χρονο......

mariokourempis
16-04-13, 20:39
το τουρμπο παιδια βγαινει εκτος διοτι μενω σε επαρχια πως σας ειπα και δεν θελω πολλα τρεξιματα....προτιμω μια εργοστασιακη μετατροπη

VanVIC
16-04-13, 20:54
Για να μην μπαίνεις σε έξοδα προτείνω όπως το δείς το θέμα virtually και εξηγούμαι:
Πάρε ένα playstation 3 και το παιχνίδι granturimso GT5.
Εκει έχει Ζ3Μ, κάνε τις αναβαθμίσεις σου (έχει απο εξατμίσεις, φίλτρα, εισαγωγές, προγράμματα, χρώματα, ζάντες, spoiler και άλλα πολλά) και δες τί σου αρέσει, πώς πάει (μπορείς να το δοκιμάσεις σε διάφορες συνθήκες) και αποφάσισε.
Δεν θα κάψεις και βενζίνες !

Επίσης εκεί στον ψηφιακό κόσμο, δεν χρειάζεται να την δηλώσεις την μετατροπή, όμως σε real life καταστάσεις κάνε μου τη χάρη και μείνε legite (ή τουλάχιστον μην δηλώνεις ευθαρσώς οτι δεν θα την δηλώσεις), να μην νιώθουμε και μ@λ@κες όσοι τις δηλώσαμε κανονικά και με το νόμο και τώρα πληρώνουμε τα κερατιλίκια ή έχουμε απαρνηθεί τη χαρά της οδήγησής τους γιατί δεν αντέχουμε την κοροϊδία.

mariokourempis
16-04-13, 21:03
εχεις ενα point εδω οντως ισως ημουν θρασυς...αλλα ημουν ειλικρινης....μιλαω για ενα αυτοκινητο το οποιο κατα 99,9% θα το δω μονο εγω και 150 συγχωριανοι...το παιρνω ξεκαθαρα για τον ερωτα μου,και θεωρω πως το να το δηλωσω δεν εχει καποιο νοημα...αν ζουσα σε πολη εννοειται θα την δηλωνα..βεβαια δεν νομιζω να ειμαι ο μονος,απλα ισως το ειπα πολυ φωναχτα....εχω βρει ακριβως πως θελω να γινει βρε παιδια και σε καμια περιπτωση καγκουρικο...μην παει ο νους σας σε τιποτα νεον φωτα κτλ...αλλα πχ το δικο μου δεν εχει το χρωμιομενο εσωτερικο που μου αρεσει,αλλα δεν θελω τον προφυλακτηρα του m...ειναι θεμα γουστου...συγνωμμη αν καποιος ενιωσε μ.....κας καταλαωαινω την οργη για το κρατος,αλλα για α ειμαστε ειλικρινεις,μιλαμε για κερατιατικα λεφτα απο τα λαμογια που κυβερνουν...ειλικρινα μακαρι να λεγατε πως τα εχετε ολοι αδηλωτα,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να κρινεις γιατι ΕΓΩ παιρνω το ρισκο αδηλωτου αυτοκινητου...μιλαω φιλικα μιας και για να ειμαστε σε αυτο το φορουμ μοιραζομαστε τους ιδιους ερωτες....

Andri
16-04-13, 21:18
το τουρμπο παιδια βγαινει εκτος διοτι μενω σε επαρχια πως σας ειπα και δεν θελω πολλα τρεξιματα....προτιμω μια εργοστασιακη μετατροπη

Γιατί τι θα πάθει ένα τούρμπο σε επαρχία με δρόμους προφανώς χωρίς κίνηση και με ανοιχτό χώρο να ρουφάει καθαρό και φρέσκο αέρα το αυτοκίνητο?
Αν εννοείς προβλήματα κατά το τούρμπισμα , σχετικό είναι... τι σε κάνει να πιστεύεις ότι μία μετατροπή δεν θα βγάλει κάτι και ειδικά μετατροπή που αν ισχύουν αυτά που είπες αρχικά ότι σου πρότειναν και γίνουν πράξη μόνο εργοστασιακή δεν θα είναι...

Το θέμα αδήλωτο πάλι είναι στην κρίση σου για το αν θα το κάνεις ή όχι, αλλά μην το φωνάζεις ότι δεν θα το κάνεις όχι μόνο γιατί κάποιοι από εδώ μέσα πληρώνουν για να κυκλοφορούν και κάποιοι έχουν τα αυτοκίνητα τους σε χειμέρια νάρκη γιατί δεν αξίζει να πληρώνουν για μία βόλτα στο τόσο , αλλά και γιατί πολλοί έχουν μπλέξει σε τροχαία είτε ελαφρά είτε σοβαρά και το δίκιο τους μέχρι να το βρούνε -αν το βρήκαν εν τέλη- στάξανε ιδρώτα και αίμα.

Φιλικά όλα αυτά ...
:viannen_01:

NikosE92
16-04-13, 21:25
Έχω βρεθεί σε παρόμοιο αντίλογο πολλάκις, όσον αφορά την απόδοση
σε αναλογία με την ασφάλεια .... βέβαια την ίδια άποψη είχαμε αλλά οι τόνοι
δεν ήταν ούτε σε μας, καλοί .. τέλος πάντων δεν είναι το θέμα μας αυτό

Αυτό που έμαθα εδώ από τα παιδιά, είτε με το καλό, είτε με το κακό το τρόπο,
είναι πως ένα αμάξι για να πάρει άλογα, πρέπει πρώτα να ΣΤΗΘΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΛΟΓΑ

Προσεχε όταν κάνεις τη μετατροπή σου,
μην μείνεις μονάχα στα αποδοτικά μέρη
και αφήσεις τα κρατήματα-στήσιμο και γενικά όλη την ασφάλεια που πρέπει
να χεις, σε δεύτερη μοίρα

Ζυγίζω πολύ παραπάνω από ένα Ζ3 και πίστεψε με, το αμάξι δεν είναι επαρκές,
στο κράτημα, με τα εργοστασιακά του μέρη ... υπ' όψιν φοράω μονάχα
ένα πρόγραμμα

Μην πάρεις για κακό ότι λέω αλλά για το καλό σου και για το καλό κανενός άλλου
κάνε ότι χρειαστεί για να πατάει στο δρόμο και να στρίβει μην βρεθείς
από το βουνό που μένεις στη πεδιάδα ( χαζομαρούλα με νόημα, αν σε πειράζει θα το σβήσω )

Μ αρέσει ότι ακριβώς σ αρέσει, αλλά ο παρορμητισμός και ο ενθουσιασμός,
μπορεί να μας οδηγήσει σε λάθος επιλογές

Στη θέση σου για να έριχνα το κόστος μετατροπής αλλά και συντήρησης
θα πήγαινα σε απλό 3λιτρο ... στο σκάφος σου θα κανε τις βόλτες
που θες, με το παραπάνω ! ! !

mariokourempis
16-04-13, 21:27
ok μαν...εχεις δικιο...οσο για το τουρμπο δεν εχω ξαναασχοληθει και δεν εχω ιδεα

mariokourempis
16-04-13, 21:39
το 3.2 απλα υπαρχει ρε παιδι με τα εξαρτηματα του κ ειναι αριστο.....

NikosE92
16-04-13, 21:49
το 3.2 απλα υπαρχει ρε παιδι με τα εξαρτηματα του κ ειναι αριστο.....

Ε αν είσαι τόσο σίγουρος για την αξιοπιστία του
και όταν λες εξαρτήματα εννοείς όλο το αμάξι μεταμοσχευση
και όχι μόνο τα μηχανικά και φρένα πράξε όπως νομίζεις

καλοτάξιδο από μας

mariokourempis
16-04-13, 21:51
θα δειξει φιλαρακο...ευχαριστω για το ενδιαφερον παντωςειμαι σιγουρος για την ποιοτητα του μοτερ αλλα οχι για το τι αλλο θα λειψει...θα δουμε σιγα σιγα και ενημερωνομαστε αναλογα...οποιος εχει καμια πληροφορια καλοδεχουμενη

Andri
16-04-13, 21:56
μιλησα με τον μηχανικο και αυτα που εχει αυτην την στιγμη ειναι μπροστινα ακρα αναρτησεις σασμαν μοτερ πλεξουδα εγκεφαλος και φρενα μπρος πισω μου ειπε τα πισω δεν κανουν λογω offset και ισως να παω σε λυση 325


παντωςειμαι σιγουρος για την ποιοτητα του μοτερ αλλα οχι για το τι αλλο θα λειψει...θα δουμε σιγα σιγα και ενημερωνομαστε αναλογα...οποιος εχει καμια πληροφορια καλοδεχουμενη

Τα φρένα από 325 σε μοτέρ ///Μ μόνο επαρκή δεν θα είναι, εδώ πολλά ///Μ βάζουν νέα πολυπίστονα για να έχουν το απαραίτητο φρενάρισμα...

Με το καλό ότι κάνεις , απροβλημάτιστο να είναι και προσοχή

fanisk
16-04-13, 22:05
Ξανασκεψου για το κοκκινο με λευκο δερμα και παντου νικελ.. less is more.

aristent
16-04-13, 22:11
Ξανασκεψου για το κοκκινο με λευκο δερμα και παντου νικελ.. less is more.

συμφωνω!!!...original is better!!!:thumbsup:
https://6mcwqq.blu.livefilestore.com/y1pKFxkiOwpo77YvUR_L7O0FS_414xWyRncKMrm3JKrI5l6OcP iH2ddDVvzdmVV1NGHn9dcy7IZPcyxSpFCJFmdUxAmO-hTkCJN/notsure%20094%20%28Large%29.jpg

mariokourempis
16-04-13, 22:22
τι γαματο φορουμ!!!!για το χρωμα παιδια θα αποφασισουμε οταν ερθει η ωρα εκεινη πρωτα ο θεος...για την ιστορια επειδη εμπιστευομαι τις γνωμες σας και εχετε επιχειρηματα σωστα,ειπα στον μηχανικο μου να κοιταξει και για διαφορικο απο m και απαντησεις απο αυριο να δουμε τιμες κτλ...κριμα βεβαια γιατι δεν ηθελα να μπω στις διαδικασιες που εχω διαβασει εδω με αλλαγες φτερων πορτ μπαγκαζ και τα σχετικα......δεν πειραζει ομως να τελειωσει η κουκλιτσα και σας κερναω ποτακια ενα βραδυ να τα μαζεψουμε ολα μαζι!!!!!

zografias
16-04-13, 23:52
Καλησπερα κι απο μενα!
1. Πως θα κάνεις φούσκωμα χωρίς φτερά???
2. Πήγαινε σε 2,8, λιγότερα άλογα αλλά... λιγότερα ¤ και χωρίς κόψε ράψε! Και τα 200ps του 2,8 πιστεύω ότι θα ικανοποιούν τις ορέξεις σου!
3. Κάνε το αυτοκίνητο κλασικό και πολεμικό, όχι φανταχτερό..
4. Όχι πολλά νίκελ (Ζάντες-μπετούγιες-γρίλιες-πλαίσιο παρμπριζ κτλ..).. Ακόμα και στο εσωτερικό...
5. Ασφάλεια πάνω απ' όλα! Φρένα-αναρτήσεις-δέσιμο!!! Το Ζ3 θέλει λίγη βοήθεια σε αυτά..
6. Άκου αυτόν με το μπλε Ζ3, είναι αυστηρός αλλά τσέκαρε αυτοκίνητο! ;)

Ό,τι και να κάνεις, με το καλό και να το χαρείς.. Δικό σου είναι, ότι θες το κάνεις!!! Το βάζεις φωτιά και το καις αμα λάχει... :D

zografias
16-04-13, 23:55
Είμαι κι εγώ στη πρίζα.. https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=17458

mariokourempis
17-04-13, 00:18
οπως ειπα παλι απλα το μοτερ το 3,2 το εχω ηδη βρε παιδια με τα πραγματα...κ μιας και υπαρχει γιατι να μην μπει???απο την αλλη με ενδιαφερει να μην κανω κοψε ραψε οποτε ο φιλος που προτεινε το 2.8 μπορει να δωσει πληροφοριες???θ χρειαστω διαφορικο φτερα θολους και ενισχυσεις ΚΑΙ σε αυτο???ι αυτο μπενει απλα κουτι???

zografias
17-04-13, 00:30
Κοίτα να δεις... Έχω δει φορεμένο 2,8 σε Ζ3, χωρίς να αλλάξει άξονες, πίσω γέφυρες κτλ... Το διαφορικό δεν το θυμάμαι, αλλά και να το αλλάξεις, απλά θα είναι με άλλο βήμα και μπλοκέ και γενικα ΔΕΝ χρειάζεται κόψε ράψε..
Το 2,8 από τη μάνα του ήταν φουσκωτό σαν το Μ... Κάτι θα ήξεραν!!! Καλό είναι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, να αλλάξεις τα πίσω άκρα (είναι ίδια με του facelift 00-03), άξονα κτλ... Να κάνεις κανονική μετατροπή 2,8 δλδ!
Καταλαβαίνω ότι έχεις ένα μοτερ έτοιμο στα χέρια σου...αλλά τα Μ είναι δύσκολα για τα Ζ3!!!!

mariokourempis
17-04-13, 00:33
thanks mate γι τις πληροφοριες..οπως καταλαβαινεις τα κοιταζω ολα γιατι θελω να εχω το αυτοκινητο για πολλα χρονια..αν εχεις καποιον εμπειρο μηχανικο πανω σε τετοιες μετατροπες στειλε ενα τηλεφωνο παντως

merbeind
17-04-13, 01:46
Καλώς ήρθες και από εμένα.
Τα λεφτά δεν είναι λίγο πολλά ειδικά για τους καιρούς μας?
Προσωπικα το m μοτέρ θα έβαζα και από τη στιγμή που είχες δυνατές πισωκούνες το 2,8 σε λίγο καιρό θα το βαριόσουνα.
Το z3 πάντως όσο περνανε τα χρόνια μου αρέσει και περισσότερο.Ειδικά αν είναι προσεγμένο αν και έχω z4 περνάω δίπλα από κανένα και παθαίνω αυχενικό.Είναι πιο μικρό πιο roadster.

zografias
18-04-13, 02:02
thanks mate γι τις πληροφοριες..οπως καταλαβαινεις τα κοιταζω ολα γιατι θελω να εχω το αυτοκινητο για πολλα χρονια..αν εχεις καποιον εμπειρο μηχανικο πανω σε τετοιες μετατροπες στειλε ενα τηλεφωνο παντως

Έχω.... Αλλά σκέψου καλά τι θες να κάνεις!!!
Πάρε και κάτι που είδα μπροστά μου!
https://www.ebay.com/itm/BMW-Z3-M-3-23-Limited-Slip-LSD-Differential-M3-2-S52-E30-E28-318ti-USED-OEM-/321100876265?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3ABMW%7CModel%3AZ3&hash=item4ac31a89e9&vxp=mtr
:fountwtis:

bmwz3
18-04-13, 04:36
αν δεν στηθει σωστα ενα 2,8 z3 θα σε εκπληξει δυσαρεστα.δεν εχει καμια σχεση με ενα αλλο πισωκινητο 200 αλογων.

mariokourempis
18-04-13, 05:13
παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και ειλικρινα με κανετε σκεπτικο.αν καποιος εχει κανει την συγκεκριμενη μετατροπη και εχει ελευθερο χρονο φυσικα,θα ηθελα να μου δωσει ενα ολοκληρωμενο πλανο γιατι εχω ψιλομπερδευτει οσο αφορα τα μηχανικα.τι του χρειαστηκε κτλ καθως και το συνολικο κοστος,γιατι στην τελικη αν το αυτοκινητο φτασει σε διαστημικα ποσα δεν θα μπω καν στην διαδικασια παρα θα παω στην λυση ενος m γνησιου και θα τελειωνω

bmwz3
18-04-13, 05:49
σιγουρα θελεις + μπλοκε διαφορικο + φρενα απο m3 + ενισχυση πατωματος.εμενα κοπηκε με 150 αλογα,με ροπη 2,5 φορες επανω φαντασου.

A8hnaios
18-04-13, 07:16
εχω ψιλομπερδευτει οσο αφορα τα μηχανικα.τι του χρειαστηκε κτλ καθως και το συνολικο κοστος,γιατι στην τελικη αν το αυτοκινητο φτασει σε διαστημικα ποσα δεν θα μπω καν στην διαδικασια παρα
θα παω στην λυση ενος m γνησιου και θα τελειωνω

Καλως ηρθες στη Παρεα μας// αυτο θα σου προτεινα και γω.... ^^^

https://farm6.static.flickr.com/5123/5247049792_fa598667c4_b.jpg

mariokourempis
18-04-13, 08:03
coupe ο φιλος??????ωραιος!!!!!!

NikoZ3
18-04-13, 18:46
θα παω στην λυση ενος m γνησιου και θα τελειωνω

Αν τελικα πας σε γνησιο Μ, τι σκεφτεσαι να το κανεις ? Θα το αφησεις "μαμα" η' θα το βαψεις κι αυτο μπορντω με ασπρα δερματα και πολλα νικελ ? :facepalm:

VanVIC
18-04-13, 19:19
Αν τελικα πας σε γνησιο Μ, τι σκεφτεσαι να το κανεις ? Θα το αφησεις "μαμα" η' θα το βαψεις κι αυτο μπορντω με ασπρα δερματα και πολλα νικελ ? :facepalm:

Κάτσε να πουλήσει πρώτα το Ζ3 που έχει πάρει...

Andri
18-04-13, 19:24
Κάτσε να πουλήσει πρώτα το Ζ3 που έχει πάρει...

Και να βρει z3 ///M γνήσιο....

mariokourempis
18-04-13, 22:03
Νικο ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω....η εγω δεν ξερω να γραφω ελληνικα η εσυ να διαβαζεις φιλικα κιολας γιατι αν ειχες διαβασει ολοκληρο το ποστ μου θα εβλεπες γιατι μιλαω και δεν θα με ειρωνευοσουν...τελος παντων..z3m γνησιο εχω βρει ενα στο car.gr σε αυτην την αγγελια https://www.car.gr/classifieds/cars/view/379797/ αν ξερει καποιος κατι μου λεει...το ζ3 το δικο μου μπορω να το δωσω αμεσα δεν ειναι εκει το ζητημα.ομως απαντησεις θα εχω αυριο γιατι σημερα ειχα τρεξιμο.αν ξερει κανεις κατι για το συγκεκριμενο μου λεει

bmwz3
18-04-13, 22:11
μπα δεν ειναι καλο

mariokourempis
18-04-13, 22:14
γιατι?αν ξερεις κατι στειλε μου ενα pm δεν ειναι και λιγα τα χρηματα

bmwz3
18-04-13, 22:55
ειναι απουλητο απο τοτε που οι ελληνες ειχαν λεφτα.εχει μοτερ απο 286 νομιζω,γραφει οτι εχει 340.γενικα οτι να ναι

Stunt Mike
18-04-13, 23:18
ειναι απουλητο απο τοτε που οι ελληνες ειχαν λεφτα.εχει μοτερ απο 286 νομιζω,γραφει οτι εχει 340.γενικα οτι να ναι

Αυτο το μοτερ που δειχνει στη φωτογραφια της αγγελιας,ειναι //Μ 3.2 Αμερικλανικο με τα 254hp μονοπεταλουδο....

NikoZ3
19-04-13, 01:14
Νικο ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω....η εγω δεν ξερω να γραφω ελληνικα η εσυ να διαβαζεις φιλικα κιολας ...

Μαριε, μπορει να ειναι αμφισβητησιμη η ικανοτητα μου να διαβαζω φιλικα παρα ταυτα πιστευω πως μπορω εστω να διαβαζω τουλαχιστον. Και απο μενα δεν ειναι αμφισβητησιμο πως σιγουρα ξερεις να γραφεις ελληνικα.

Τι θελω να πω μ'αυτο ... δυστυχως διαβασα -και επιμενω στο δυστυχως- ολο το θεμα απο την αρχη και ομολογουμενως τρομαξα με τα σχεδια σου που ειχες/εχεις για το Ζ3 σου. Δικαιωμα σου να το κανεις οτι θελεις, ουτε συζητηση !!! Ομως οταν γραφεις δημοσια τετοιες σκεψεις μην περιμενεις ολοι να σε παροτρυνουν να τις υλοποιησεις κιολας ...

Πως ειναι δυνατον να περιμενεις κολακευτικα σχολια οταν ειναι πασιφανες οτι εχεις αγνοια για τις πολλες ιδιαιτεροτητες που εχει το Ζ3 και παραλληλα οπως λες ο ιδιος δεν εχεις εμπειρια απο μετατροπες - δεν ειναι κακο πραγμα ουτε υποχρεωμενος εισαι να εχεις εμπειριες και γνωσεις για αυτα - ομως εσυ παρ'ολα αυτα πας να κανεις συνειδητα μια μετατροπη Φρανκεσταιν !!!
Πας να φτιαξεις ενα Ζ3 που απο μπροστα και μεχρι την μεση θα ειναι Μ και απο τη μεση και πισω θα ειναι 4κυλινδρο :eek:

Και θελεις εναν τετοιο Χαρο - με μπορντω χρωμα - αδηλωτο κιολας να τον βγαλεις στο δρομο !!!! Και δεν σε πειραζει καθολου αυτο βλεπω ... σ' αυτο δεν εισαι ευθικτος καθολου ...

Τελος παντων δεν θα μεινω αλλο σ' αυτου του ειδους την μετατροπη θα πω μονο ενα τελευταιο, αν το υλοποιησεις αυτο απλα μην το βγαλεις στο δρομο γιατι οι γυρω μας δεν μας φταινε σε τιποτα. Καλυτερα να το πηγαινεις σε πιστα να το ξεμπουκωνεις και να μην κινδυνεψει ανυποψιαστος κοσμος.

Τωρα, αν πας για Ζ3Μ στ' αληθεια τοτε ξανασκεψου το ... ολα τα Ζ3 κινδυνευουν να ραγισουν πλαισιο, ποσο μαλλον τα Ζ3Μ που φημιζονται παγκοσμιως γι' αυτην την ευπαθεια τους. Μονο αν το φερεις απ' εξω με προυποθεση οτι δεν ειναι τρακαρισμενο και οδηγος/κατοχος ειναι καποιος ηλικιωμενος που λογικα δεν θα το εσπαγε και θα αλλαζε συχνα λαδια και οχι καθε 30.000 χλμ και,και,και ...
Επισης Μ σημαινει παντα γεματο πορτοφολι γιατι και πανακριβα καινουργια ανταλλακτικα εχουν αλλα και δυσευρετα τα μεταχειρισμενα αντ/κα ...
Και γενικα ειναι ζημιαρικα ... δεν ειναι S2000, ουτε καν MR2 !!!

Αν δεν σε ικανοποιει το 4κυλινδρο, ανοιξε car.gr θα βρεις εξακυλινδρα να καλυψουν τις πραγματικες αναγκες που εχεις μιας και το Ζ3 το εχεις ως δευτερο αλλωστε. :original:

Αν εχεις κεφι, κανε μια βολτα μεχρι τον βορρα επανω να φας και μια σερραικη μπουγατσα και μετα πηγαινε να ριξεις ενα βλεφαρο σ' αυτο εδω που δειχνει και καλο και φτηνο και γρηγορο : https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3336747/

NikoZ3
19-04-13, 01:19
... ειναι //Μ 3.2 Αμερικλανικο με τα 254hp μονοπεταλουδο....

Νομιζω οτι ειναι το Μ 3λιτρο Αμερικλανικο γιατι βλεπω Bosch μετρητη αερα και οχι Siemens ... αρα το αμαξι ειναι μαιμουδια αφου δεν φορεθηκε ποτε σε Ζ3Μ ο S50 παρα μονον οι S52 και οι S54. Για Αμερικη μιλαμε παντα ...

fanisk
19-04-13, 02:00
TACHTSIDIS CARS
ΒΑΣΙΛΙΣΣΗΣ ΟΛΓΑΣ 265
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 54655
Tel 1: 2310402914
Mob: 6944530643
Email: chris.tachtsidis@hotmail.com


Στην αδεια το αυτοκινητο ειναι 2.000 κυβικα

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3336747/

:thumbsdown:

bmwz3
19-04-13, 02:02
δικιο εχετε σαν πιο εμπειροι..φαντασου ποσο μαιμου ειναι! βιαζεσαι πολυ παντως για τη μετατροπη.και ακου 5 πραγματα.το 2,8 θελει πολυ στησιμο για να στριψει και να το χαρεις.
το M το ζ3 θελει χερια πολυ σοβαρα.

giannis_compact
19-04-13, 02:06
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3336747/

:thumbsdown:

Είναι στο σπίτι μου δίπλα, άμα δεις τις καρδιές πώς είναι μπροστά θα τρομάξεις Φάνη.

spar@
19-04-13, 02:48
Τι εννοούμε οταν λέμε ραγίζει πλαίσιο ; Λινκς ...

giannis_compact
19-04-13, 02:51
Τι εννοούμε οταν λέμε ραγίζει πλαίσιο ; Λινκς ...

Λογικά το πάτωμα πίσω ρε.

mariokourempis
19-04-13, 05:12
νικο z3 εδω respect στο μυνημα σου φιλε....και 100 τοις εκατο σωστα επιχειρηματα που δεν γνωριζα και σωστος τροπος αντιμετωπισης.Ευθικτος γενικως δεν ειμαι απλα εκεινη την ωρα με επιασε λιγο!!!:ranting2:!!!!στο θεμα μας τωρα ειπες ΟΛΑ τα m εχουν θεμα ραγισματων??δεν το ηξερα αυτο...τελος παντω αυριο θα ριξω μια ματια ακομη και βλεπουμε παιδια με βαλατε σε πολλες και απο οτι φαινετε σωστες σκεψεις.....

Stunt Mike
19-04-13, 15:59
Νομιζω οτι ειναι το Μ 3λιτρο Αμερικλανικο γιατι βλεπω Bosch μετρητη αερα και οχι Siemens ... αρα το αμαξι ειναι μαιμουδια αφου δεν φορεθηκε ποτε σε Ζ3Μ ο S50 παρα μονον οι S52 και οι S54. Για Αμερικη μιλαμε παντα ...

Αυτο δεν το γνωριζω με τους αισθητηρες αλλα το συγκεκριμενο αμαξι φοραει την εισαγωγη που ειναι κοινη των 323-328-Μ3 3.2USA.........Αν τελικα ειναι 3λιτρο,τοτε ουτε καν 240hp δεν ειναι!!! :hystericalbs1: Ποσο μαλλον για 340 που λεει ο μαντρας! :ranting2:

NikoZ3
19-04-13, 22:42
... απλα εκεινη την ωρα με επιασε λιγο!!!:ranting2:!!!!

Τιποτα, μη μασας ! Απλα λεμε αληθειες που δεν αρεσουν παντα και καμια φορα τις λεμε και με τροπο λιγο καπως αλλα ειπαμε, μη μασας. Κανε βολτες τωρα με το Ζ3 σου μιας και καλοκαιριαζει και σιγα σιγα θα βρεις τι θα κανεις !
:cheers:




Είναι στο σπίτι μου δίπλα, άμα δεις τις καρδιές πώς είναι μπροστά θα τρομάξεις Φάνη.

Δεν μας λες κατι ουσιαστικο. Το εχεις σηκωσει σε ραμπα να δεις πατωματα με πολυ φως και πολυ προσοχη ? Θολους μπροστα και ραμφη ? Εχουν ξηλωθει οι μοκετες στο χωρο αποσκευων και πισω απο καθισματα για να ξερουμε τι γινεται εκει πισω ? Ξερουμε σε τι κατασταση ειναι το σασμαν ? Το διαφορικο κανει θορυβο ? Το μοτερ ? Τυχον διαρροες ? Αν καιει λαδια ? Συμπιεση ειναι οκει ? Το υδραυλικο εχει διαρροες η' οχι ? Το εχουμε δει σε ευθυγραμμιση ? Η κουκουλα του και το χαρντ τοπ εφαρμοζουν σωστα και στεγανοποιουν οπως πρεπει ? Και αλλα πολλα ...

Εκτος απ' τις καρδιες αν εχεις αλλες πληροφοριες θα ηταν ενδιαφερον να τις μαθαιναμε σιγουρα. thumb





Τι εννοούμε οταν λέμε ραγίζει πλαίσιο ; Λινκς ...

Πλαισιο ειπα ? Ακυρο sorry ... κεκτημενη ταχυτητα βλεπεις ! Τα δαπεδα ειναι που εχουν θεματα στα Ζ3Μ.

Στο εξωτερικο οσοι τα "κυνηγανε" και ειδικοτερα σε πιστες και δεν εχουν παρει μετρα προληπτικα για τα δαπεδα τρεχουν και δεν φτανουν με τα ραγισματα.

Ειναι γνωστο βεβαια και εχει ειπωθει πολλες φορες πως τα Ζ3 γενικοτερα υποφερουν στο θεμα σασι δυστυχως.
Ε, ποσο μαλλον αμα ελευθερωνεις καθε φορα τα περιπου 300 αλογα του Μ στους πισω τροχους χωρις ευγενειες τοτε σιγουρα δεν θα βγεις αλωβητος στο τελος ...

Λυση ουσιαστικοτατη ειναι αυτη : https://www.strong-strut.com/body-brace.htm

Κι εδω επισης : https://zroadster.org/wiki/bmw-z3/modifications/bmw-z3-basic-suspension-modifications-by-mike-fishwick/








... το συγκεκριμενο αμαξι φοραει την εισαγωγη που ειναι κοινη των 323-328-Μ3 3.2USA......... :ranting2:

Ναι σωστα, ειναι η εισαγωγη του Μ52/S52 ... τοτε υποψιαζομαι κατι πολυ χειροτερο ...
υπαρχει η πιθανοτητα να πηραν ενα μοτερ S52 που ειναι με Siemens ηλεκτρονικα και να το μαιμουδιασαν τελειως μετατρεποντας τα ηλεκτρονικα του σε Bosch.
Εχω ξανακουσει τετοιο "κατορθωμα" σε Μ52Β28, τραγωδια ...:thumbsdown:

NikosE92
21-04-13, 01:39
Είχα γράψει μια έκθεση κάτι σελίδες πίσω και δεν αντιλέγω,
δεν ήταν αισιόδοξη, γι αυτό που θες να κάνεις

Από την άλλη θέλω να σε ρωτήσω ..
Γιατί σκάλωσες με το Ζ3

Υπάρχουν πολύ αξιόλογα Ζ4 σε όχι
τεράστιες διαφορές τιμών αλλά σίγουρα πολύ πιο προσεγμένα

πχ δες 7500χιλιαρικα + εγγύηση :original:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3530234/

mariokourempis
21-04-13, 01:49
Αυτο ειναι ξεκαθαρα θεμα γουστου...Απλα αισθητικα και μονο το z3 με ελκυει πολυ περισσοτερο απο το z4.Ακομη και στις οποιες μετατροπες θελω στο z3 εσωτερικα εξωτερικα που ισως καποιοι να μην συμφωνουν πιστευοντας πως θα καγκουρεψω το αυτοκινητο αν και δεν θα κανω κατι extreme(interior - exterior color),το z3 ανεκαθεν με τραβουσε περισσοτερο απο το z4.εξαιρετικο αυτοκινητο μεν,το εχω οδηγησει,απιστευτη αισθηση,αλλα οπτικα με τραβαει πιο πολυ το z3

zografias
22-04-13, 16:00
Λυση ουσιαστικοτατη ειναι αυτη : https://www.strong-strut.com/body-brace.htm


:shok:
Τι μαγκιές είναι αυτές??? :fountwtis:

Nickolas_s2k
22-04-13, 17:27
Να πω κατι

@NikoZ3 : Νικο οι μπαρες που βγαζει η Strong strut για ζ3 μιας και απο οτι φαινεται ασχολεισαι και με ξενα φορουμ ΔΕΝ εχουν απολυτως καμια ''βελτιωση'' στο θεμα των ραγισμενων πατωματων απλα αυξανουν σε ικανοποιητικο βαθμο τη στρεπτικη ακαμψια του οχηματος μειωνοντας ταυτοχρονα την αποσταση απο το εδαφος..ειδικα η rear butt strut αν βρει με δυναμη κατω επειδη εδραζεται στα studs της γεφυρας θα τα κοψει απο πανω και γεια σας το ζ3..για πεταμα!σε χαμηλωμενα εχει συμβει στο εξωτερικο ουκ ολιγες φορες και τρεχουν ολοι στον Randy Forbes.. Για αυτο και οι ιδιοι στην Strong Strut αποφασισαν να κανουν τις μπαρες απο κατω με αλουμινιο αντι για ατσαλι που τις φτιαχνανε παλιοτερα.

Τα ραγισμενα και κομμενα πατωματα καθως και οι κομμενες βασεις του διαφορικου παντως εχουν σαν αρχη τα λεγομενα spot welds που ειναι οι ηλεκτροποντες που ενωνουν το πλαισιο με το υποπλαισιο..

Η ουσια στην πισω αμαρτηση μιας ζ3 και η αιτια ΟΛΟΥ του κακου βρισκεται στην παραλληλη μετατωπιση (και οχι στην καθετη) ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του υποπλαισιου μεσω των 2 σινεμπλοκ της γεφυρας στα οποια εδραζεται!

Τα σινεμπλοκ αυτα ειναι απο μαλακη γομα και μαλιστα εχουν και 2 μεγαλες τρυπες ενδιαμεσα με αποτελεσμα καθε φορα που φορτιζεται με φορτιο η γεφυρα ''σπρωχνει'' τα σινεμπλοκ αριστερα η δεξια αντιστοιχα με αποτελεσμα ολο το υποπλαισιο να τρωει μεγαλο ζορι στα σημεια ενωσης του με το πατωμα με αποτελεσμα να αρχισουν σιγα σιγα να κοβονται οι ηλεκτροποντες!

Η λυση η οποια προτεινεται ΚΥΡΙΩΣ για θεμα κρατηματος οπου οι διαφορα με πριν ειναι ΤΟ ΧΑΟΣ ειναι η τοποθετηση σινεμπλοκ πολυουρεθανης Ireland Engineering , AKG η Powerflex.. Tα αποτελεσματα σε κρατημα ειναι εντυπωσιακοτατα καθως οι πισω τροχοι πλεον ακολουθουν τους εμπρος χωρις να χανουν την ευθυγραμμιση τους παρα απειροελαχιστα εν αντιθεσει με πριν οπου οι γωνιες toe,camber πηγαιναν για βρουβες σε καθε στροφη..

Ταυτοχρονα ομως συμβαλλουν τα μεγιστα και στην προστασια του υποπλαισιου απο τυχον σκισιμο! Και οταν λεμε τα μεγιστα εννουμε τα μεγιστα! Παρολα αυτα εαν ηδη εχει ξεκινησει να υπαρχει προβλημα ΔΕΝ θα το αποτρεψουν..

Αυτη ειναι η πρωτη και must κινηση που πρεπει να κανει καποιος σε ζ3..Ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αυτα που θα μπορουσα να πω για το λογο αυτο ομως οποιον με ζ3 τον ενδιαφερει μπορει να διαβασει εδω ολοκληρο το thread αυτο (ειναι τεραστιο βεβαια) και να βγαλει τα συμπερασματα του..https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1979601-Subframe-trunk-floor-differential-mount-failure

Οσο για τις μπαρες που λεγαμε ειδικα για την Rear Butt Strut εγω την εχω ηδη ετοιμη στα χερια μου σε προσχεδιο με σιδερο και μαλλον θα τη φτιαξω σε αλουμινιο ΜΟΝΟ εαν σιγουρευτω πως δεν θα εχω προβλημα με την αποσταση απο το εδαφος..

VanVIC
22-04-13, 18:58
Νίκο το έγραψες... Randy Forbes, αυτός έχει τη λύση αλλά δυστυχώς είναι Αμερική.
Του είχα στείλει e-mail και μου είχε πεί οτι θα μπορούσε να τα έστελνε Ελλάδα (τα υλικά) αλλά ήταν βαριά και μόνο απο μεταφορικά και τελωνείο...
Άσε που δεν το έχει ξαναφτίαξει (συναρμολογίσει-τοποθετήσει) κανείς εδώ και αν το έκανα, θα ήμουν το πειραματόζωο.

zografias
22-04-13, 20:42
Νίκο περιμένω το link με τα σινεμπλόκ!!!:warriorsmiley:

Nickolas_s2k
22-04-13, 21:23
Βαγγελη η κατασκευη του Randy ειναι παρα πολυ απλη και εχω πολυ μεγαλο φωτογραφικο υλικο απο καθε σκελος της εργασιας.. υπαρχουν και αλλα κιτ πανομοιοτυπα δεν ειναι μονο του Randy..Σε διαφορες συζητησεις που ειχα κατα καιρους με διαφορους ''ειδικους'' με κοιτουσαν σαν εξωγηινο οταν τους ανελυα πως πρεπει να γινει σωστα η δουλεια..μεχρις στιγμης δεν εχει χρειαστει να κανω καμια ενισχυση στο δικο μου πατωμα αλλα αν μελλοντικα δυναμωσω τοτε δεν ειναι κατι δυσκολο η κατασκευη του κιτ του Forbes απλα πρεπει να παρθουν σωστα μετρα.. Παντως στο εξωτερικο και κυριως στην αμερικη ειναι παααρα πολλοι ιδιοκτητες που τα φτιαχνουν μονοι τους πατωντας πανω στο σχεδιο του Randy.

Παντως να πω κατι τελευταιο για οποιον θελει να μαθει πως ακριβως εχει η κατασταση στην πισω γεφυρα του ζ3..

Η παραλληλη μετατοπιση του υπολαισιου σε συνδιασμο με καποιες ανωμαλιες στο οδοστρωμα προκαλουν την πληρη αποσταθεροποιηση του πισω μερους κατα το στριψιμο ''χαριζοντας'' μια ασαφεια ΣΥΝΟΛΙΚΗ η οποια εμφανιζεται και στο τιμονι λογω της κοντης κρεμαγιερας και κυριως του κοντου μεταξονιου..

Για τη βελτιωση αυτης της καταστασης περα απο τις οποιες αναρτησιακες βελτιωσεις οι λυσεις ξαναλεω ειναι Σινεμπλοκ Γεφυρας απο πολυουρεθανη και μασιφ σινεμπλοκ διαφορικου και τπτ αλλο..

Οι μπαρες που αναφερθηκαν παραπανω καθως και το full brace ακομα κανουν αλλη δουλεια και τα αξιζουν τα λεφτα τους σε μια ζ3 ..Ομως σε καμια περιπτωση δεν εμποδιζουν την εμφανιση αυτου του φαινομενου που αναφερω δλδ την κινηση του υπολαισιου παραλληλα..Απλως εκει που η μετακινηση γινοταν σε καθε stud της γεφυρας ξεχωριστα μεσα σε καθε συνεμπλοκ τωρα θα μετακινουνται και τα 2 μαζι αφου ειναι δεμενα με την μπαρα..

Με την τοποθετηση αυτων των σινεμπλοκ η ανεση στο ζ3 ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ δεν μειωνεται, οπως αυξανεται ελαχισταααα και ο θορυβος κυλησης χωρις ομως να ενοχλει καθολου!

Οσοι οδηγουν τα ζ3 τους και καταλαβαινουν τι οδηγουν και πως συμπεριφερεται το αμαξι στο στριψιμο καταλαβαινουν και για ποιο πραγμα μιλαω..Μαλιστα εχει δοθει και ονομασια ''scuttle shake'' και ''hula dance'' αν θυμαμαι καλα για να χαρακτηριστει η κινηση του πισω μερους της ζ3, ε30 και ε36 compact..
Αυτα.

Nickolas_s2k
22-04-13, 21:25
Νίκο περιμένω το link με τα σινεμπλόκ!!!:warriorsmiley:

Εσυ τι λινκ περιμενεις ανθρωπε μου?? Βαλε z3 powerflex subframe bushings και θα τα βρεις! ψαξε λιγο :th_Laie_67-1:

NikoZ3
23-04-13, 16:09
Ειναι γνωστο βεβαια και εχει ειπωθει πολλες φορες πως τα Ζ3 γενικοτερα υποφερουν στο θεμα σασι δυστυχως.


Λυση ουσιαστικοτατη ειναι αυτη : https://www.strong-strut.com/body-brace.htm



Νικολα, ετσι το ειχα στο μυαλο μου αλλα η μπερδεμενη διατυπωση μου σε εκανε αντιστοιχως να κανεις λαθος συγκριση σε αυτο που προτεινα. Παρεπιπτοντως, ως αγορα την θεωρω κορυφαια after market για το Ζ3 και ειδικα τωρα που εχει μπει στην τριτη δεκαετια νομιζω πως οσοι εχουν "δυνατα" Ζετακια τουλαχιστον - και οχι μονο - αλλα και σκεφτονται να τα κρατησουν οσο παει τοτε αυτη η επιλογη ειναι "a must have" που λενε και τα αμερικανακια ...






Στο εξωτερικο οσοι τα "κυνηγανε" και ειδικοτερα σε πιστες και δεν εχουν παρει μετρα προληπτικα για τα δαπεδα τρεχουν και δεν φτανουν με τα ραγισματα.

Ε, ποσο μαλλον αμα ελευθερωνεις καθε φορα τα περιπου 300 αλογα του Μ στους πισω τροχους χωρις ευγενειες τοτε σιγουρα δεν θα βγεις αλωβητος στο τελος ...


Οταν ειπα μετρα προληπτικα ολη αυτη την reinforced δουλεια εννοουσα Νικολα αλλα επειδη ειναι μεγαλο και δυσκολο κεφαλαιο για μας εδω στο Ελλαδα δεν ηθελα να το ανοιξω γιατι χριζει ειδικοτατης και ακρως λεπτομερεστατης αντιμετωπισης/αναλυσης. Φυσικα και τα εχω διαβασει ολα αυτα οπως οι περισσοτεροι που ψαχνονται αλλα δυσκολο θεμα και δεν εχω καταληξει οπως αρκετα θεματα βελτιωσης των Ζ3 τα οποια τα δοκιμαζω οσα μπορω και ψαχνω να βρω την ακρη για τα υπολοιπα απο μακρυα , λογω Ελλαδας ... Και για Randy Forbes και για Dinan παντως οι αποψεις ειναι θετικοτατες. Με διπλα αυτακια ο ενας με μονο σταθερα ο αλλος καλα και τα δυο λενε. Εγω πιο καντα στου Dinan ειχα βρεθει προ τριετιας οταν τον ρωτουσα και προγραμμα αλλα δυσκολο τον ειδα στην επικοινωνια και εμπλεξα με τον Turner. Tεσπα, δυσκολα θεματακια οπως ειπα και πριν για τετοια δουλεια.

Προς ωρας χθες παρελαβα την 68μισαρα την πεταλουδα και πριν λιγο την τοποθετησα ! Αν δουλεψει καλα μετα προγραμμα απο Αγγλια μεχρι 35 αλογα plus οπως λεει ο Αγγλος ο CA Technlgs ... θα δειξει βεβαια. Μετα απο προγραμμα παω σφαιρα για Strong Strut ασυζητητι συν αυτα https://www.turnermotorsport.com/p-3642-e36-front-subframe-reinforcement-kit.aspx και αυτα https://www.turnermotorsport.com/p-3775-e30-z3-rear-sway-bar-lower-link-reinforcement-kit.aspx για να βαλω μετα τις H&R ... αν και τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσες να μοιραστεις τα σχεδια που εχεις, λεμε τωρα !!! :whistle:

:cheers:

zografias
23-04-13, 16:32
Εσυ τι λινκ περιμενεις ανθρωπε μου?? Βαλε z3 powerflex subframe bushings και θα τα βρεις! ψαξε λιγο :th_Laie_67-1:

Αααααυτό ήθελα!!!! :thanks:

Nickolas_s2k
23-04-13, 16:34
Ομορφα πολυ ομορφα!!! Πολυ χαιρομαι βλεπωντας και σενα μεσα στα ιδια μονοπατια.. σχεδια εχω για την πισω μπαρα οπως ειπα την οποια εχω κατασκευασει κιολας σε λαμα ΟΜΩΣ η αποσταση απο το εδαφος μειωνεται σε πολυ μεγαλο βαθμο καθιστωντας πιθανη συγκρουση με το εδαφος πολυ επικινδυνη για τις βασεις εδρασης των subframe bushings οποτε χρειαζεται ενας πολυ μικρος επανασχεδιασμος ο οποιος να παρεκκλινει απο τις ακριβεις διαστασεις του Strong Strut εστω για λιγο.. Αυτο ΘΑ γινει.

Απο κει και περα δεν θα σου συνηστουσα να κινηθεις σε τοσο παχιες αντιστρεπτικες οσο οι Η&R για να μη γινει πολυ αποτομο στο οριο η στη βροχη +φυσικα το κοστος που ειναι μεγαλο..Εγω προσωπικα μπροστα εχω 26αρα και πισω 16αρα απο το 3λιτρο μ-πακ και γερνει οσο ακριβως πρεπει να γερνει για τα δικα μου γουστα δλδ ελαχιστα.. Μια πιο καλη λυση ειναι να βαλεις μπροστα καλαμια απο ζ3μ και να ενωσεις την 26αρα στα αμορτισερ και οχι στα ψαλιδια και πισω να βαλεις 19αρα απο ζ3μ..ομως και παλι θα ειναι λιγο αποτομο εως πολυ και ξερεις καλυτερα για ποτε μπορει να σε προδωσει το ζ...

Επισης θα ελεγα να μην μπλεξεις με κολλησεις στις γεφυρες με τα λαμακια του turner! τα θεωρω μεγαλη υπερβολη οπως και το κιτ της ΙΕ για camber & toe correction αν το αυτοκινητο δεν ειναι αποκλειστικα για χρηση πιστας..αν με καποιο υπαρξει θεμα τοτε ναι προχωρα που δεν το νομιζω γιατι δεν ''πονανε'' πολυ σε εκεινα τα σημεια!

Γνωμη μου ειναι να μεινεις στα σινεμπλοκ και στην εμπρος και την πισω μπαρα μονο! Το full brace θα δημιουργησει προβληματα απο το πουθενα..

Παντως εχουμε να πουμε πολλα απο κοντα.. Οποτε θες στειλε μου ενα πμ να κανονισουμε για καφεδακι!

NikoZ3
24-04-13, 15:24
... η αποσταση απο το εδαφος μειωνεται σε πολυ μεγαλο βαθμο καθιστωντας πιθανη συγκρουση με το εδαφος πολυ επικινδυνη για τις βασεις εδρασης των subframe bushings ...

Αυτος ειναι και ο λογος που το ψαχνω τοσο καιρο το θεμα και δεν το εφερα το κιτακι με την πρωτη γιατι ειμαι και "χαμηλωμενος" δυστυχως.
Μια σκεψη που εχω κανει ειναι να φερω πρωτα μονο την πισω ραβδο για να δω αν κατσει καλα, αλλα αν φαω πακετο η χασουρα να ειναι μικροτερη τουλαχιστον.
Βεβαια η ολη μαγκια αυτου του κιτ ειναι η κατα μια εννοια σταυρωτη ενωση που γινεται και αυτο κανει θαυματα στην αθλια ακαμψια των Ζ3.
Το μεταμορφωνει σε "αλλο" αμαξι κυριολεκτικα. Πολλοι κιολας απο αυτους που αντιμετωπισαν ουσιαστικο προβλημα με το υψος, παραταυτα εκθειασαν την βελτιωση που ειχαν με το κιτ αυτο.
Δεν υπαρχει κατι αλλο και ειναι μονοδρομος στον τομεα αυτο.


...μπροστα εχω 26αρα και πισω 16αρα απο το 3λιτρο μ-πακ και γερνει οσο ακριβως πρεπει να γερνει...



Για παρε παχυμετρο και ξαναμετρα την μπροστα, ειναι 26mm η' 25,5mm ? Γιατι του 3λιτρου (και του 2.2) η M-pack που την εχω κι εγω ειναι 25,5mm και η πισω 16αρα οντως.
Δυστυχως εγω χρειαζομαι κατι παραπανω απο την M-pack.
Οταν το φερνω στο οριο ροπιασμενο στις στροφες και ειδικα σε ενα σημειο στην Κατεχακη στο φαναρι του στρατοπεδου της Καισαριανης που γινεται απο ελαφρα κατηφορικη στροφη σε ανηφορα,
εκει το σασσι γινεται κατι χειροτερο απο ακορντεον ... :thumbsdown:

Τα δεσιματα για τις γεφυρες που εχει ο Turner θα πρεπει αγοραστουν απαραιτητως αν προχωρησω σε αγορα της H&R γιατι τα αυτακια στις γεφυρες μπορουν να βγουν off γιατι ειναι πολυ λεπτα
και με ακαμψια της πλακας οπου τραβανε το ζορι ολο και απο την αλλη ειναι και η ισχυρη H&R που ειναι βραχος και φυσικα δεν αποσβαινει σχεδον τιποτα, αρα ειναι απαραιτητα.
Για την βροχη τα ξερω τα εχω ακουσει αλλα δεν εχουμε αλλες λυσεις στα Ζ3 και απο την αλλη το νερο ειναι τοσο υπουλο και μπορει να στο στειλει για ανταλλακτικα το αμαξι στην καλυτερη.
Ειναι δυστυχως μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.

Τελικα αν θα τα παρω ολα η' μονο το Strong Strut κιτ η' αν θα μεινω με την μπροστα μπαρα θολων που ηδη εχω συν μια αντιστρεπτικη πισω H&R, δεν εχω καταληξει αλλα ειμαι κοντα στο να κανω κατι απο αυτα και οπως βγει.





Παντως εχουμε να πουμε πολλα απο κοντα.. Οποτε θες στειλε μου ενα πμ να κανονισουμε για καφεδακι!

Εννοειται thumb

Nickolas_s2k
24-04-13, 18:28
Η μπροστα αντιστρεπτικη 25,5mm ειναι απλα ειπα 26 για συντομια..Παντως Νικο κατι που δεν γερνει εστω και ελαααχιστα ΔΕΝ στριβει για τον απλο λογω οτι δεν φορτιζει το πελμα των ελαστικων με το απαραιτητο φορτιο και ειδικα στους δρομους που κυκλοφορουμε αυτο μπορει να γινει πολυ επικινδυνο..Νομιζουμε οτι στριβει! Οπως και για το χαμηλωμα το ιδιο ισχυει..

Εν παση περιπτωσει η γνωμη μου ειναι να βαλεις πρωτα Powerflex η ΙΕ Subframe bushings και να ψηλωσεις τη ζετα με pads απο ε46 να δωσεις εναν αερα να μπορει να
δουλεψει η αναρτηση σωστα!!
Εκει οφειλεται η αισθηση ''ακορντεον'' και οχι στην αντιστρεπτικη! Με τοσο χαμηλωμα στριβεις πανω στα bump stop κυριολεκτικα και δεν υπαρχει rebound..
Επισης τι ελατηρια φορας και ποια shock mounts?

Με αλλα λογια εννοω οτι στρεβλωσεις σιγουρα υπαρχουν..Εμεις ομως δεν θα
τις καταλαβαιναμε αν τα ορια των ελαστικων συνδεσμων γενικοτερα δεν ηταν τοσο μικρα προκειμενου να χαριζουν ανεση.. Σφιγγωντας ολα αυτα τα σημεια δεν αυξανουμε ακαμψια απλα διαφερει ο τροπος με τον οποιο αντιλαμβανομαστε την ελλειψη της σε βαθμο που νομιζουμε οτι την εχουμε αυξησει κατακορυφα! Περιμενω για καφεδακι..Χαλκιδα θα καταφερεις να ερθεις που θα παμε Κυριακη?

υ.γ: Για αυτο σου ειπα οχι για τις h&r..για να μη μπλεκεις με αυτακια,κολλησεις κλπ κλπ αφου μπορεις να πετυχεις σχεδον το ιδιο πραγμα με παραπλησιο τροπο και καλυτερο αποτελεσμα..Στον τομεα αυτο πιστευω η Bmw δεν εκανε λαθος στο ζ3 καθως ηξερε πως πολυ παχυτερες αντιστρεπτικες θα κανουν το αυτοκινητο σε συνθηκες δρομου πολυ επικινδυνο..Σκεψου το!
κανοντας ταυτοχρονα και πιο επικινδυνη τη ζετα