PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY Αλλαγή Σήματος Στο Καπό



Dourios
12-04-13, 19:34
Χαιρετώ Την Παρέα..

Σας παραθέτω έναν εύκολο οδηγό αλλαγής του σήματος στο καπό χωρίς να προκαλέσετε κάποια ζημιά στο χρώμα.

https://img692.imageshack.us/img692/8383/dsc02973n.jpg

Πρώτον θα χρειαστούμε

1x Ίσιο κατσαβίδι
1x ένα κομμάτι χαρτόνι. ( εγώ χρησιμοποίησα μια επαγγελματική κάρτα )
1x Το σήμα τις αρεσκείας μας.


Λοιπόν ας ξεκινήσουμε.



Τοποθετήστε την κάρτα σας κάτω από το σήμα, στην συνέχεια τοποθετήστε το κατσαβίδι πάνω από την κάρτα άλλα κάτω από το σήμα.
δεν είναι δύσκολο απλά θα χρειαστεί να το πιέσετε λιγάκι ( μην φοβηθείτε δεν θα κάνετε κάποια ζημιά) μόλις το βάλετε από κάτω
παίξετε απαλά λίγο πάνω κάτω με το κατσαβίδι ώστε να ξεκολλήσει λιγάκι κ μόλις ξεκολλήσει απλά το τραβάτε για να βγει..

https://img42.imageshack.us/img42/1199/dsc02974es.jpg

Αφού βγάλατε το σήμα καλό θα είναι να καθαρίσετε λιγάκι την επιφάνεια..
Αρπάξετε το καινούριο σας σήμα ευθυγραμμίστε τις ακίδες κ πιεστέ το προς τα μέσα ίσος να χρειαστεί λιγάκι δύναμη αλλά πάντα με προσοχή μην αποκτήσουμε κάνα βαθούλωμα.

https://img824.imageshack.us/img824/7307/dsc02975ud.jpg

Συγχαρητήρια μόλις τοποθετήσατε το καινούριο σας σήμα. το μόνο που έμεινε να κάνετε είναι να βγάλετε την βρομώ ζελατίνα κ να καθίσετε να το χαζέψετε γιατί μόλις κάνατε μια άξια αλλαγή στο αμάξι σας..

https://img823.imageshack.us/img823/2836/dsc02976my.jpg

Σας ευχαριστώ.

nikos e46
12-04-13, 21:53
Είσαι Μερακλής!!!!!Μπράβο και σε ευχαριστύμε πολύ!:)thumb

sierra
12-04-13, 22:35
Το παλιό μπορείς να το βάψεις και να το κάνεις πάλι καινούργιο άμα θέλεις... :thumbsup:

Bazil Van Sinner
12-04-13, 22:41
Ωραιος!Εμεις ευχαριστουμε!!!



. το μόνο που έμεινε να κάνετε είναι να βγάλετε την βρομώ ζελατίνα :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Dourios
12-04-13, 22:52
Το παλιό μπορείς να το βάψεις και να το κάνεις πάλι καινούργιο άμα θέλεις... :thumbsup:

Αλήθεια?? πως???

sierra
12-04-13, 23:00
Αλήθεια?? πως???


Το ξεβάφεις τελείως, το τρίβεις με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο, (όχι τα γράμματα) ή σύρμα κουζίνας (έτσι το είχα κάνει εγώ) και μετά μονώνεις τα γράμματα και βάφεις ανάλογα πρώτα το μαύρο και μετά τα υπόλοιπα. Το θέμα είναι ότι θέλει πολύ υπομονή γιατί είναι λεπτό δουλειά. Και γίνετε πάλι καινούργιο... thumb

Tsambu
17-09-13, 20:39
To μαμα σημα ηταν 7 χρονων οταν μου το εκλεψαν και ηταν τσιλικο.
Το καινουριο και καλα οχι ιμιτασιον, ξεφτυσε σε 1,5 χρονο.
Αν ξαναπαιρνα, μονο απο εγκυρη πηγη.

Moufas E46
17-09-13, 21:10
To μαμα σημα ηταν 7 χρονων οταν μου το εκλεψαν και ηταν τσιλικο.
Το καινουριο και καλα οχι ιμιτασιον, ξεφτυσε σε 1,5 χρονο.
Αν ξαναπαιρνα, μονο απο εγκυρη πηγη.

εμενα το μαμα σημα ηταν ατοφιο και τσιλικο σα καινουργιο για 10 χρονια οσο ειναι και το αμαξι δηλαδη. πριν κανα 9μηνο ενα πακυ στο πλυντηριο με το πιεστικο μου το ξεφλουδισε σε χρονο dt και το αλλαξα με ενα imitation απο το ebay. τωρα το ποσο θα κρατησει θα το δειξει ο χρονος αν και μεχρι στιγμης ειναι οκ

Moufas E46
30-11-14, 16:21
για να μην ανοιγω νεο θεμα σημερΑ το πρωι αντικρυσα αυτην την εικονα. καποιος μου ξεκολησε το σημα. η βαση ομως ειναι στη θεση της για αυτο και σκαλωσα λιγο. πως το κανε αυτο εχει κανεις ιδεα? :ranting2::ranting2:

Lambros46
30-11-14, 16:24
Αν ήταν μούφα το σήμα παίζει να χάλασε η κόλλα και να ξεκόλλησε μόνο του.Μου έχει συμβεί μια φορά.

aristent
30-11-14, 16:30
Αν ήταν μούφα το σήμα παίζει να χάλασε η κόλλα και να ξεκόλλησε μόνο του.Μου έχει συμβεί μια φορά.

Ο μουφας δεν θα επαιρνε ποτε ΜΟΥΦΑ σημα!!!!:thumbsup:















ΥΣ...Μουφας, :cheers:

JiMk86
30-11-14, 19:42
για να μην ανοιγω νεο θεμα σημερΑ το πρωι αντικρυσα αυτην την εικονα. καποιος μου ξεκολησε το σημα. η βαση ομως ειναι στη θεση της για αυτο και σκαλωσα λιγο. πως το κανε αυτο εχει κανεις ιδεα? :ranting2::ranting2:


Το έχω πάθει κ γω με μούφα σήμα, σε μια προσπέραση έφυγε κ το είδα απ το καθρέφτη μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lambros46
30-11-14, 20:28
Μια φορά μου έχει συμβεί. Γενικά δεν προλαβαίνει να μου χαλάσει η κόλλα. Μου τα κλέβουν νωρίτερα :hystericalbs1::hystericalbs1:

Dermatis
30-11-14, 20:42
Γιαννη ειμαι ο ανθρωπος σου ! Εσυ εχεις την βαση και εγω το σημα !
Στο βουτηξα χτες .....αχαχαχα
Οποτε θες περνα να το παρεις να το κολλησεις! Δεν ειναι τελειο εχει μια -δυο εκδορες αλλα δεν φαινονται!

Dermatis
30-11-14, 20:53
Νομιζω θα σου κανει: