PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορετικη αποχρωση σε βαμμενο φτερο!!



GIWRGOSPR
11-04-13, 13:08
και ομως τσαμπα το προσεχα το αμαξακι μου να μην βαψω κανενα κομματι του!!!!υστερα απο συγκρουση βαφτηκε το πισω δεξι φτερο,,και το αποτελεσμα να εχει διαφορα απο την πορτα διπλα π.χ και .....ξενερωσα......ακουω γνωμες !να παω σε καταστημα χρωματων να βαλουμε φασματογραφο απο την αρχη μπας και πετυχει η αποχρωση???:ranting2:

deepBLUE
11-04-13, 13:39
Αυτός που το έβαψε έχει και την ευθύνη .
Να το πας πίσω να στο φτιάξουν ;)

GIWRGOSPR
11-04-13, 13:47
αυτο θα κανω βαγγελη γιατι εχω νευριασει πολυυυυ!

Monsta
11-04-13, 16:00
ΑΝ το χρώμα σου είναι αυτό που βλέπω στο αβατάρ σου και το έχει βάψει ξερά όλο το φτερό, μην έχεις ελπίδες ότι πρόκειται να δέσει με το υπόλοιπο. Δεν φταίει ο μάστορας για το αποτέλεσμα, φταίει που δεν σου εξήγησε τη διαδικασία επαναβαφής της συγκεκριμένης αποχρώσης, αλλά και τις πιθανότητες επιτυχίας.

kapamaru1
11-04-13, 16:44
Βάλε καμία φωτο να δούμε. Φαίνεται πολύ η διαφορά????

HLIAS - E36
11-04-13, 17:45
και ομως τσαμπα το προσεχα το αμαξακι μου να μην βαψω κανενα κομματι του!!!!υστερα απο συγκρουση βαφτηκε το πισω δεξι φτερο,,και το αποτελεσμα να εχει διαφορα απο την πορτα διπλα π.χ και .....ξενερωσα......ακουω γνωμες !να παω σε καταστημα χρωματων να βαλουμε φασματογραφο απο την αρχη μπας και πετυχει η αποχρωση???:ranting2:

Εγώ χθες που πήγα τον μπροστινό προφυλακτήρα (Μ3) για βάψιμο με έστειλε σε φασματογράφο και αύριο περιμένω να δω αποτέλεσμα... Πάντως σίγουρα θα είναι πιο κοντά στην απόχρωση του αυτοκινήτου... Να απαιτήσεις να στο διορθώσει χωρίς κανένα κόστος γιατί δική του ήταν η μ@λ@κία... Όμως είναι ρίσκο γιατί ο ίδιος από εγωισμό μπορει να σου κάνει προχειροδουλειά και να ξεφλουδίζεται το χρώμα μετά από καιρό... :thumbsdown:

GIWRGOSPR
11-04-13, 19:41
monsta τι εννοεις εβαψε ξερα το φτερο,δηλαδη ουτε με το φασματογραφο δεν σωζομαι??

Leonidas_E39
11-04-13, 19:58
Κανονικα για να μην σου βγαλει διαφορα αν δεν κανω λαθος πρεπει να κανει σβησιμο και στην πορτα.

GIWRGOSPR
11-04-13, 20:03
σε ευχαριστω πολυ λεωνιδα!

mark e92
11-04-13, 20:36
Σωστά λέει για σβήσιμο στην πόρτα, με το καπώ τι θα κάνει;;;
Δυστυχώς έμπλεξες...

mark e92
11-04-13, 20:38
Με τον προφυλακτήρα πατάει;;;

GIWRGOSPR
11-04-13, 20:53
οχι φαινεται πιο σκουρο απο τον προφυλακτηρα..

Leonidas_E39
11-04-13, 21:02
Ειναι καθαρα θεμα βαφεα κατ'εμε δεν ειμαι και ειδικος αλλα απο τα λιγα που γνωριζω ειναι πολλοι οι λογοι για το αποτελεσμα απο το χρωμα που βγαλανε το υποστρωμα που εριξε ,το πως χτυπησε με το πιστολι τα υλικα και αν ετυχε να δουλεψει παλι τετοιο χρωμα.

120ie87
11-04-13, 21:03
Αν η διαφορά είναι σημαντική και δεν δεχτεί να στο επιδιορθώσει, δώσε τα στοιχεία του βαφέα δημόσια μαζί με φωτογραφίες-αποδείξεις και σχόλια.

Μην την πατήσει άλλος στον ίδιο......

Monsta
11-04-13, 21:20
Κανονικα για να μην σου βγαλει διαφορα αν δεν κανω λαθος πρεπει να κανει σβησιμο και στην πορτα.

Σωστά.


Ειναι καθαρα θεμα βαφεα κατ'εμε δεν ειμαι και ειδικος αλλα απο τα λιγα που γνωριζω ειναι πολλοι οι λογοι για το αποτελεσμα απο το χρωμα που βγαλανε το υποστρωμα που εριξε ,το πως χτυπησε με το πιστολι τα υλικα και αν ετυχε να δουλεψει παλι τετοιο χρωμα.

Σημασία στη τελική απόχρωση μπορεί να παίξει και η θερμοκρασία περιβάλλοντος, η γωνία, η απόσταση και το υπόστρωμα όπως σωστά έγραψε ο Λεώ, αν και στο τελευταίο πρέπει να σαι πολύ μπούφος για να κάνεις λάθος, αφού το ίδιο το πρόγραμμα στο pc σου λέει τι χρώμα αστάρι να ρίξεις με βάση τον κωδικό χρώματος.

Ο μάστορας σπάνια φταίει (ως καθόλου) σε περιπτώσεις ολικής βαφής panel σε ανοιχτόχρωμες μεταλλικές αποχρώσεις. Ούτε τις συνθήκες που έχει βαφεί προηγουμένως το αυτοκίνητο μπορεί να ξέρει. Ούτε τη μάρκα του χρώματος που χρησιμοποιήθηκε. Ούτε να ντουπλικάρει τις συνθήκες βαφής του εργοστασίου (αν το αμάξι ήταν άβαφο πριν).

Αυτό που πάντως οφείλει να κάνει, αν όντως η διαφορά είναι μέρα-νύχτα, είναι να φέρει ένα φασματογράφο να μετρήσει το χρώμα και να κάνει άλλη μία προσπάθεια με αυτό που θα του βγάλει. Μη περιμένεις όμως θαύματα.

120ie87
11-04-13, 21:25
Φταίει αυτός που πήρε τα χρήματα...

Αν έβλεπε το λάθος, έπρεπε να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες και να καθυστερήσει την παράδοση για να πετύχει σωστό αποτέλεσμα

GIWRGOSPR
11-04-13, 21:27
παιδες εχετε δικιο ,,,εχω στενοχωρηθει πολυ,,ειμαι και περιεργος με το χρωμα

GIWRGOSPR
11-04-13, 21:28
σας ευχαριστω πολυ!

Leonidas_E39
11-04-13, 21:30
Ετσι ακριβως . Ειναι και θεμα αν προσυμφωνησες τι θα γινει σε περιπτωση κακου αποτελεσματος. Εγω που θελω να βαψω καπω φτερο και προφυλακτηρα εκανα συμφωνια αμα δεν πετυχει θα τους το δωσω να το φανε μεχρι να το πετυχουν και δεχτηκαν.

Monsta
11-04-13, 21:30
Ανέβασε καμιά φωτό...

Monsta
11-04-13, 21:34
Το χρώμα σου Λεώ είναι easy match, πάνω από 90% επιτυχία, που σημαίνει ότι δεν μπορεί να τη πιάσει το ανθρώπινο μάτι (το υπόλοιπο 10%~).

Καμία σχέση με το ζ3 που συζητάμε...

GIWRGOSPR
11-04-13, 21:40
monsta και το δικο μου easy match ειναι??μπορειτε να μου πειτε κανα καλο μαγαζι χρωματων για αυτοκινητα να περασω μια βολτα??

120ie87
11-04-13, 21:46
monsta και το δικο μου easy match ειναι??μπορειτε να μου πειτε κανα καλο μαγαζι χρωματων για αυτοκινητα να περασω μια βολτα??



Είσαι θηβών στο ύψος του περιστερίου και πηγαίνεις προς Πειραιά.

Εκεί, πάνω στη θηβών, στα δεξιά συναντας τον "Μιλάνο" (γνωστό μαγσζι με παπούτσια), συνεχίζεις 150 μέτρα (πάνω στη θηβών) και ΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ σου αυτή τη φορά βρίσκεται ένα παρκάκι. Πίσω από το παρκάκι (στον παράδρομο, ένα δρομάκι που είναι παράλληλος της θηβών) έχει ένα μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτου.
(πες τους για το πρόβλημα που συνάντησες και την εμπειρία σου μέχρι τώρα και πες τους ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΠΟΛΥ). Έχω πάρει χρώμα για τις ιριδίζουσες "ανθρακοπράσινες" ζάντες μου και ήταν τέλειο. Το ίδιο και με το μπλε σε ένα mx5 που είχα....

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΦΑΝΑΡΤΖΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ.

Monsta
11-04-13, 22:06
Το δικό σου δεν είναι easy match, είναι pain in the ass.

mark e92
12-04-13, 06:27
Έχει δίκιο ο Κώστας το ασήμι είναι δύσκολο χρώμα, δεν ξέρουμε ποσο μεγάλη ήταν η ζημιά και αν είχε περιθώριο ο μάστορας να σβήσει στο υπάρχον κομμάτι.
Απλά έπρεπε να σου το πει για να πάρει έγκριση και για πόρτα.