PDA

Επιστροφή στο Forum : Beverly Vs. PCX. Τα φώτα σας.



drbiloukos
11-04-13, 09:40
Καλημέρα σας δίτροχοι συμφορουμίτες.
Τον τελευταίο καιρό σκέφτομε την αγορά ενός scooter για τις μετακινήσεις σπίτι-δουλειά (Πεντελη-Χαλάνδρι 10km), τοπικές μετακινήσεις,κανά μπανάκι εντός αττικής, άντε να το πάρω και σε κανά νησί στις διακοπές.
Είμαι μεταξύ PCX και Beverly

PCX
Φτηνό στην αγορά, ανταλλακτικά, σέρβις, αξιόπιστο.

Beverly
Αν και το PCX το βρίσκω όμορφο, το Beverly μου αρέσει πάρα πολύ.
300сс vs 150 του PCX
Διπλάσια κατανάλωση νομίζω 5lt/100km vs 2,5lt/100km του PCX

Αν ξέρει κανείς να μου πει την γνώμη του.

PS. Θα είναι το πρώτο μου δίτροχο (μετά το ποδήλατο) και κάτι scooterακια στα νησια.
Έχω δίπλωμα για μεγάλη μηχανή.

Ptboul
11-04-13, 09:52
Αν είσαι παχουλοκομψός και δικάβαλλος τσίμπα το μπέβερΛυ, έχει αποδείξει την αξία του στον χρόνο, έχει αξιοπιστία, αντοχή και υποφερτά σέρβις.

Το Pcx είναι όμορφο, θυμίζοντας μεγαλύτερα μηχανάκια της χόντα και φέρει τεχνολογία αιχμής (για σκούτερ), καθιστώντας το εξαιρετικά οικονομικό. Φθηνό όμως δεν νομίζω να είναι σε σέρβις και ανταλλακτικά.

Για εμένα SH 150 ή SH 300.

Από δύναμη δεν νομίζω να σε τρομάξει κανένα από τα δύο.

drbiloukos
11-04-13, 09:57
Για τα SH έχω διαβάσει τα καλύτερα αλλά δεν μ'αρέσει καθόλου και μου θυμίζει παπί.
Επειδή είμαι γυμνασμένο παλικάρι και χτυπάω 3ψήφιο σε κιλά, λες να μην πάει μία το PCX;

Ptboul
11-04-13, 10:04
Είναι πράγματι αρκετά άσχημο (τώρα κάπως έχει βελτιωθεί), αλλά ενώ τα 150cc είναι η χρυσή τομή για την πόλη, εκτός αυτής σε αττικές διαδρομές (Μάτι, Ραφήνα, αττική οδό, κλπ) θα δεις την ανεπάρκεια των κυβικών.

Εγώ μαζί με την γυναίκα, ζυγίζουμε 114-115kg, δεν μπορώ να πάω πάνω από 100 - 110 με τίποτα + η όποια ροπή/επιτάχυνση κρεμάει πως να το πω, γίνεται ψόφιο το μηχανάκι.

Οπότε, με τα δεδομένα που παραθέτεις και εφόσων μιλάμε για σκούτερ, ξεκινώντας από τα cc ανεξαρτήτου μάρκας, θα σου έλεγα να κοιτάξεις από 250cc εως 300cc, για να υπάρχει και μια σχετική οικονομία.

ps: βρες ένα 150ρι και οδήγησε το πριν καταλήξεις!

Bitz
11-04-13, 10:13
Αν θελεις να σταματας στο φαναρι και να ερχονται διπλα σου 3-4 ιδια παρε μπεβερλι.
Το χοντα 150 οικονομικο αλλα αδυναμο.
Το χοντα 300 πολυ καλο σε ολα αλλα ασχημο.

Τι προτεινω λοιπον...
18814

Χ Μαχ 250 απο το 10 και μετα...τελειο κρατημα-ποιοτητα κυλισης-τεραστιους χωρους κατω απο την σελα.
Καταναλωση 4/100

mitsos_chania
11-04-13, 10:24
Στο pcx εκτος απο οτι το θεωρω πολυ ασχημο με προβληματιζει το οτι το τιμονι του ειναι γυμνο και εκτεθημενο στη βροχη(διαβρωση κτλ)

saulm3
11-04-13, 10:28
μην παρεισ piagio θα αγανακτησεισ απο τισ ζημιεσ,εxω το 500 beverly κ δεν εχω σταματησει να φτιαχνω,αναφορικα σ λεω,η μεταδοση ακουγεται σαν τρακτερ,χανει παραφλου απο την ταπα πανω,χανει απο την αντλια λαδιου,τρεμει το τιμονι σαν π.......α,σταθερο δεν ειναι στον δρομο εχω αλλαξει λαστιχα κτλ.αλλα τπτ.τα ηλεκτικα του ειναι για τα αναθεμα,παρε honda sh 150...to poio αξιοπιστο.

mitsos_chania
11-04-13, 10:30
Eιναι να μην σου κατσει σε piaggio.Εγω σε nexus 500 ειχα προβλημα μονο με την πλακετα για τα φλας,η οποια και επισκευαστηκε με πολυ μικρο κοστος.Τπτ αλλο τα 9 χρονια που το χω.

Ptboul
11-04-13, 10:33
Μάλλον είσαι λίγο γκαντεμάκος, όσους ξέρω με μπέβερΛυ δεν έχουν παράπονο από θέματα βλαβών. Τι να πω.

Τέλος πάντων το βασικό είναι τα κυβικά, κατα τα λοιπά όλα τα σκούτερ είναι σιχαμερά αλλά αναγκαίο κακό.

Bitz
11-04-13, 10:47
Μάλλον είσαι λίγο γκαντεμάκος, όσους ξέρω με μπέβερΛυ δεν έχουν παράπονο από θέματα βλαβών. Τι να πω.

Τέλος πάντων το βασικό είναι τα κυβικά, κατα τα λοιπά όλα τα σκούτερ είναι σιχαμερά αλλά αναγκαίο κακό.

Σωστα τα λεει...το 500 εχει πολλα προβληματα.:original:

Ptboul
11-04-13, 10:49
αα, οκ, όσους ξέρω έχουν το 250 και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
11-04-13, 13:53
ξερουμε ολοι τι μηχανακια καιμηχανηματα κατασκευαζει η honda..ειναι σχετικα ωραια,εχει το start stop αλλα οπως αναφερθηκε δεν εχει πολυ γκαζι
εγω εχω 3,5 ετη kymco xciting r 300i
πιστευω οτι ειναι το πιο ωραιο σκουτερ που κυκλοφορει
προβλημα μηδεν γκαζι πολυ καλο,τελικη 140
το πιο μακρινο μου ειναι Χανια,απροβληματιστα και οικονομικα..
μεση συνολικη καταναλωση δεν το εχω μετρησει...

drbiloukos
11-04-13, 15:21
ξερουμε ολοι τι μηχανακια καιμηχανηματα κατασκευαζει η honda..ειναι σχετικα ωραια,εχει το start stop αλλα οπως αναφερθηκε δεν εχει πολυ γκαζι


Και έχω ακούσει οτι τα combined φρένα δουλεύουν πολύ σωστά.

Stathis
11-04-13, 15:56
παρε κλασσικη βεσπα, ή ακομα καλυτερα λαμπρετα αν βρεις.