PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Oil Catch Can Tank



ΔημήτρηςΜ3
18-03-10, 12:13
αυτο κανει η δουλεια η τζαμπα τα ευρω??

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/Oil-Catch-Can-Tank-BMW-E30-E36-E39-E46-325I-318I-335I_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem5190b4b8c3QQitemZ3 50320113859QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcc essoriesthumb

stratos
18-03-10, 13:04
Έχεις λάδι μέσα στην εισαγωγή?

Panos 316T
18-03-10, 14:07
γενικά κάνει δουλειά είτε σε ατμοσφαιρικό είτε σε τουρμπάτο...
φροντίζει να διατηρεί τον κινητήρα καθαρό από τυχόν κατάλοιπα(κυρίως στα έδρανα των βαλβίδων,μπουζί κ.α).
πρέπει να προσέξεις μέσα το δοχείο να χει διαχωριστικό ή σφουγγαράκι για το ατμοποιημένο λάδι.
η τοποθέτηση είναι σχετικά εύκολη

BILL007
18-03-10, 15:27
Mήπως αυτό επίσης είναι καλή φάση για να το τρυπήσεις και να βάλεις και αισθητήρα μέτρησης θερμοκρασίας λαδιού? Γιατί λυπάμαι να τρυπήσω μαμά κομμάτια για να βάλω τον αισθητήρα...
Οπότε με έναν universal αισθητήρα κάνεις τρύπα ξέγνοιαστα...

Σωστά το σκέφτομαι?ή μπα?

stratos
18-03-10, 16:06
Mήπως αυτό επίσης είναι καλή φάση για να το τρυπήσεις και να βάλεις και αισθητήρα μέτρησης θερμοκρασίας λαδιού? Γιατί λυπάμαι να τρυπήσω μαμά κομμάτια για να βάλω τον αισθητήρα...
Οπότε με έναν universal αισθητήρα κάνεις τρύπα ξέγνοιαστα...

Σωστά το σκέφτομαι?ή μπα?

Βασίλη το δοχείο δεν κάνει κύκλωμα να ρέει μέσα το λάδι. Στην ουσία όπως είπε ο Πάνος κρατά το ατμοποιημένο λάδι μακριά απο την εισαγωγή για να μην λερώνει το MAF και να μην κάθεται λάδι στο Intercooler στους τουρμπάτους. Δεν είναι δοχείο για να το τρυπήσεις και να πάρεις θερμοκρασία

Ελπίζω να ξεδιάλυνε λίγο η κατάσταση :)

BILL007
18-03-10, 16:59
A...Ok Στράτο...Παρανόησα...Sorry...Νόμ ιζα ότι ήταν κάτι σαν ένα δεύτερο φίλτρο λαδιού...

ΔημήτρηςΜ3
18-03-10, 17:11
Έχεις λάδι μέσα στην εισαγωγή?


oχι δεν εχω λαδι
απλα για να μη λερωνει την εισαγωγη!

stratos
18-03-10, 20:04
oχι δεν εχω λαδι
απλα για να μη λερωνει την εισαγωγη!

Να μπεί... είναι αστεία η τιμή του. Και εγκατάσταση πανεύκολη και όσο ακριβό και να είναι το catch tank την ίδια δουλειά κάνει γιατί είναι απλή η σχεδίαση του.

Αντε προχώρα και ενημέρωσέ μας :)

stratos
18-03-10, 20:06
A...Ok Στράτο...Παρανόησα...Sorry...Νόμ ιζα ότι ήταν κάτι σαν ένα δεύτερο φίλτρο λαδιού...

Δεν πειράζει Bill. Για αυτό είμαστε εδώ. Εγώ θα σου πώ μερικά μηχανολογικά και εσύ για τα κομπιουτερικά που δεν κατέχω και πολλά.

Πάντως για να πάρες παροχή για θερμοκρασία λαδιού χρειάζεσαι να πάρεις ένα "τ" και 2 μούφες απο τα υδραυλικά και να συνδέσεις το ανταπτοράκι του αισθητήρα σ εκάποια έξοδο του λαδιού. Αλλά καλήτερα να γίνει σε συνεργείο αυτό

z3 2.2
18-03-10, 20:08
Ποσο απαραιτητη ειναι αυτη η παγιδα?

Libanner
18-03-10, 20:39
Δοχείο αναθυμιάσεων σε κάποια φάση πρέπει να βάλω και εγώ για να μη λερώνονται οι σωληνώσεις και το ιντερκουλερ.
Το συγκεκριμένο σαν αντιγραφή της greddy που ήθελα να βάλω μοιάζει.Και μη ξεχνάμε που και που θέλει άδειασμα και καθάρισμα.

stratos
18-03-10, 20:52
Ποσο απαραιτητη ειναι αυτη η παγιδα?

Κοίτα Δημήτρη στα εργοστασιακά αυτοκίνητα δεν κρίνεται απαραίτητο, αλλιώς θα έμπαινε απο το εργοστάσιο και αυτό γιατί οι αναθυμιάσεις του λαδιού επιστρέφονται στην εισαγωγή και καίγονται


Στα βελτιωμένα αυτοκίνητα και ειδικά στα υπερτροφοδωτούμενα που οι θερμοκρασίες είναι υψηλότερες οι αναθυμιάσεις είναι αυξημένενες προκαλώντας πολλά προβλήματα. Συνήθως μπουκώνει το μαφή δημιουργήται "καρβουνίλα" στην πεταλούδα. Επίσης, μετά απο καιρό δημιουργήται στάθμη στο intercooler μειώνοντας την απόδωση του

Για σένα δεν κρίνεται επιτακτικό αλλά αν το βάλεις σίγουρα καλό θα κάνεις

ΔημήτρηςΜ3
18-03-10, 21:08
μμμμμμμμμ
τελικα θα κανω την αγορα!!

z3 2.2
18-03-10, 21:50
Το βλεπω λιγακι υπερβολικο.
Σιγουρα οπως το περιγραφει ο Στρατος θα ειναι σωστο να μπει σε ενα βελτιωμενο αυτοκινητο.
Σιγουρα το ιντερκουλερ τραβαει ενα ζορακι αμα ειναι και η τουρμπινα "ετοιμη" και κατεβαζει λαδακι.
Συνεχιζω ομως να το βλεπω υπερβολικο για ενα νορμαλ αυτοκινητο.

yodas
22-03-10, 10:08
βάλτο αδερφέ...εγώ σώθηκα πάντως

ΔημήτρηςΜ3
22-03-10, 10:58
βάλτο αδερφέ...εγώ σώθηκα πάντως

δε μου λες κουμπαρε
απο που εκανες την αγορα?