PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ BMW 116i



dimitrio78
10-04-13, 17:45
με ενδιαφερει να αγορασω μια 116i μοντελο 2006-2007..θα παρακαλουσα να μου πειτε αν αξιζει τον κοπο καθως εχω ακουσει διαφορα προβληματα (πολλαπλασιαστες -air flow ....).οχι δηλαδη μικροπροβληματακια...

καθως δεν θα ηθελα να μπω με τιποτα στη διαδικασια συνεχομενων επισκεψεων σε συνεργεια και σπαταλης χρηματων....μαρεσει πολυ σαν αυτοκινητο και ενω τωρα ειμαι ενας ευχαριστημενος κατοχος ενος mini cooper πρεπει να να το αντικαταστησω με ενα λιγο πιο οικογενειακο...(για ενα παιδι τουλαχιστον) και ετσι κατεληξα στην επιλογη μιας.......ευχαριστω εκ των προτερων...

ninja2
11-04-13, 18:25
Φυλε μου ολα είναι σχετικά Εγώ είχα δύο άσους το πρώτο με τα 115 άλογα και μετά μετά 122 άλογα γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα μετά αμάξια αυτά και τώρα έξω το Ε82 128i coupe και μου έβγαλε πρόβλημα στην αντλία νερού αλλά μου το καλύψε η εκκιειση.
Τώρα και εγώ έξω ακούσι πολα προβλήματα με πολα αμάξια αλλά αυτό έχει να κάνει με το τι θα σου τι θα σου τύχει και πως το προσέxεις το αμάξει παντός γενικά είναι καλω και αξιόπιστο αμάξει.
Το μόνο που με ξενίζει σε αυτό το αμάξι είναι ότι έχει τόσα πολα ηλεκτρονικά σε βαθμό που είναι κουραστικό όλοι την ώρα να χτυπάνε κουδούνια.

120ie87
11-04-13, 21:07
Η άποψή μου είναι η εξής: ή θα πάρεις εκείνο με τα 115 άλογα ΑΛΛΆ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ (δηλαδή ημερομηνία παραγωγής δεύτερο εξάμηνο 2006.... ή θα πάρεις εκείνο με τα 122 άλογα αλλά πάλι από τα τελευταία, δηλαδή με ημερομηνία παραγωγής από το 2010 και μετά.


Αυτή είναι μόνο η άποψη μου.... την πετάς στα σκουπίδια αν θες -> καλοτάξιδο να ναι ότι και αν πάρεις.

Nick bmwlover
12-04-13, 15:20
Η άποψή μου είναι η εξής: ή θα πάρεις εκείνο με τα 115 άλογα ΑΛΛΆ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ (δηλαδή ημερομηνία παραγωγής δεύτερο εξάμηνο 2006.... ή θα πάρεις εκείνο με τα 122 άλογα αλλά πάλι από τα τελευταία, δηλαδή με ημερομηνία παραγωγής από το 2010 και μετά.


Αυτή είναι μόνο η άποψη μου.... την πετάς στα σκουπίδια αν θες -> καλοτάξιδο να ναι ότι και αν πάρεις.

Κ αν μπορεις ακομα πιο καινουργιο...

dimitrio78
14-04-13, 09:43
Για πιο καινουριο μοντελο αποκλειεται..ειμαι οριακα στο μπατζετ μονο για μοντελο 2006...ενω γνωριζω την αξιοπιστια της εταιριας μου κανει εντυπωση διαφορες αναφορες που εχω βρει να αναφερουν για προβληματα στον εν λογω μοντελο...σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο τι θα σου κατσει..οπως επισης εννοειται να συντηρειται σωστα...Αν γνωριζει καποιος απο χωρους πωσ τα παμε? Τουλαχιστον κανενα καροτσακι μωρου το χωραει πισω στο πορτ μπαγκαζ??Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας....

Nick bmwlover
14-04-13, 12:15
Επομενως μιλας για προ f/l,ποσα λεφτα περιπου;
Εγω ειμαι ικανοποιημενος απο τους χωρους του,του εχω ριξει πολυ φορτωμα,αλλα οσον αφορα το καροτσακι του μωρου δεν μπορω να απαντησω...

frezas
14-04-13, 17:59
Τουλαχιστον κανενα καροτσακι μωρου το χωραει πισω στο πορτ μπαγκαζ?.
Αν και εχω το νεοτερο ασσο, εχω δοκιμασει το καροτσι της αδερφης μου και χωρις να πεσει το μισο πισω καθισμα δεν εμπαινε με τιποτε.

Εχει μεγαλη σημασια ομως και τι καροτσι θα ειναι. Το συγκεκριμενο που αναφερομαι ηταν ογκωδες με πολλα εξαρτηματα και ηθελε πολυ χωρο.
Ισως ενα πιο "μαζεμενο" καροτσι να χωραει, αλλα μη περιμενεις πολλα, πολλα.....

dimitrio78
14-04-13, 18:17
Το μπατζετ υπολογιζω 8 με 8,500 euro...θα το κοιταξω και ο ιδιος αν χωραει ενα καροτσι αλλιως μετα θα πρεπει να καταφυγω στη λυση ενος Α3/2006 ιδια τιμη περιπου το οποιο δε τρελαινομαι

Andri
14-04-13, 18:52
Με 8.5Κ παίρνεις και f/l νομίζω (τα πρώτα μοντέλα)
Τώρα όσον αφορά τους χώρους...αν δεν σου κάνει ο άσσος θα σου κάνει το Α3? πάνω κάτω ίδια δεν είναι?

aristent
14-04-13, 20:04
Με 8.5Κ παίρνεις και f/l νομίζω (τα πρώτα μοντέλα)
Τώρα όσον αφορά τους χώρους...αν δεν σου κάνει ο άσσος θα σου κάνει το Α3? πάνω κάτω ίδια δεν είναι?

:gun_bandana: :ban:


Ως ερωτηση "την γλιτωνεις" την ποινη.....ως προτροπη ομως???
:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Andri
14-04-13, 20:07
Προτροπή?? του λέω με τρόπο μακριά από Α3 αν δεν του κάνει ο άσσος!!
υ.γ Την γλύτωσα κ.Μοντ?

aristent
14-04-13, 20:11
Προτροπή?? του λέω με τρόπο μακριά από Α3 αν δεν του κάνει ο άσσος!!
υ.γ Την γλύτωσα κ.Μοντ?

στο τσακ!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

kapamaru1
17-04-13, 14:55
Φιλαράκο, ο κολλητός μου έχει 116. Νομίζω του 05. Θα ρωτήσω κ θα σου πω σίγουρα μοντέλο άλογα κλπ κλπ. Έχει πάει τουλ 30 φορές στον ΣΠΑΝΟ για αλλαγή πολλαπλασιαστή. Είχε μετανιώσει την ώρα κ τη στιγμή. Θα ρωτήσω για να ξέρεις ποια φουρνιά να αποφύγεις.
Μου γκρινιάζει πάντως κ για τα άλογα. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει το θέμα μιας κ θα είναι για οικογενειακή χρήση.

kapamaru1
17-04-13, 14:59
Τουλαχιστον κανενα καροτσακι μωρου το χωραει πισω στο πορτ μπαγκαζ??Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας....

Μη περιμένεις θαύματα :P Μικρό αμάξι θεωρείται στη τελική. Πάντως είναι καλοτάξιδο τουλ με αποσκευές για 2 άτομα.

Loukas
17-04-13, 15:04
εγω παντως σε μοντ 2009τελη μια φορα για πολλαπλασιαστες(και οι 4 σε εγγυηση) και αλλη μια για την ανακληση χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα.