PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 e92 συντήρηση



kellis
08-04-13, 16:31
Χαιρετώ την παρέα και θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Οπως λέει ο τίτλος θέλω να μάθω απο κάποιον που ειναι κάτοχος τι συντήρηση χρειάζεται το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Τόσο από χρηματικής άποψης όσο και για τη συχνότητα των service αλλά και τι θα πρέπει να προσέξει κάποιος που θέλει να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο. Παράδειγμα στα m3 e46 υπήρχε πρόβλημα με το πάτωμα. Εδώ τι κοιτάμε;
Ευχαριστώ εξ αρχής

deepBLUE
08-04-13, 16:34
Αν θες να αγοράσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο , το καλύτερο που θα είχες να κάνεις ειναι να πας να το τσεκάρες σε κάποιο εξουσιοδοτημένο η εξειδικευμένο συνεργειο .

kellis
08-04-13, 19:21
Αυτό έχω σκοπό να το κάνω αλλά ρωτάω τι πρέπει να προσέξω περισσότερο..

Vasilis M3
08-04-13, 19:29
Τα πρώτα Μ3 Ε92 είχαν θέμα στο μοτέρ με τον Νο5 κύλινδρο.

Δεν ξέρω απο ποια χρονολογία και μετά αποκαταστάθηκε το πρόβλημα αλλά δες αν ήταν στην ανάκληση που έκανε η BMW και αν έχει αλλάξει μοτέρ.(Νομίζω άλλαζαν...)

Απλά επειδή τα περισσότερα είναι εισαγωγή (2007-2008) λογικά κάποιο θέμα θα είχαν.

Οι ιδιοκτήτες που τα ξέρουν απο πρώτο χέρι θα σε διαφωτήσουν:original:

STREETRACING
09-04-13, 00:00
Δεν ξέρω σίγουρα αν το πρόβλημα λύθηκε τελειως

giannis_compact
09-04-13, 00:21
Δεν ξέρω σίγουρα αν το πρόβλημα λύθηκε τελειως

Νομίζω δεν έχει λυθεί συνονόματε, κάπου διάβασα για 2011 μοντέλο ότι είχε αυτό το πρόβλημα thumb

STREETRACING
09-04-13, 07:45
Ακριβώς,
Γι αυτο ποτε δεν θα αγόραζα αυτο το μοντέλο όπως έχω πει κ στο παρελθόν .
Μια πολυ καλή ανάλυση του προβλήματος έχει στο YouTube ο πολυ καλός οίκος BMW gintani

turbodog
09-04-13, 11:11
Ακριβώς,
Γι αυτο ποτε δεν θα αγόραζα αυτο το μοντέλο όπως έχω πει κ στο παρελθόν .
Μια πολυ καλή ανάλυση του προβλήματος έχει στο YouTube ο πολυ καλός οίκος BMW gintani

Γιαννη εδω θα διαφωνησω μαζι σου. Το Μ3 Ε92 ειναι ενα καταπληκτικο αυτοκινητο, και προφανως στα χιλιαδες κομματια που εχουν πουληθει υπαρχουν και καποια που ειχαν engine failures.
Με αυτην την λογικη, τοτε και το 46αρι ειναι μια κινουμενη ωρολογιακη βομβα. Μεταλλα,πατωματα,vanos,τρομπε ς SMG κοκ.

Η συγκεκριμενη κατηγορια αυτοκινητων εχει και αυξημενο κοστος συντηρησης αλλα και συχνοτερες βλαβες. Ετσι ειναι αυτα. Αλλιως παιρνεις Yaris.
Και δεν ισχυει μονο στα Μ. Να σου υπενθυμισω τα αυταναφλεγομενα ferrari/lambo ακομα και στα τελευταια τους μοντελα? Η για τον δισκο τους που με μια κακη εκκινηση τον εκανες δισκο σερβιρισματος και ηθελες 3-4Κ για αλλαγη?

Εγω δεν θα το επαιρνα για καθαρα φορολογικους λογους. Ειναι για μενα το σημαντικοτερο μειονεκτημα του με το υπαρχον καθεστως στην χωρα μας.

STREETRACING
09-04-13, 11:25
αλλο πατωμα ,αλλο smg,αλλο μεταλλα που με την ανακληση διορθωνεται δημητρη σε σχεση
με το μπαμ που μπορει εστω κ 1 % να υπαρχει κ να σου συμβει εκτος εγγυησης κ να μπορει κ να ξανασυμβει,
εγω δεν θα το διακινδυνευα.

vagmag
09-04-13, 12:03
Πρέπει να το έχω ξαναγράψει.... όταν έψαχνα για Ε92 Μ3.... το μπαμ κοστίζει!
Είδα τιμολόγιο στην αντιπροσωπεία, μοτέρ για Μ3 Ε92 και αλλαγή αυτού, σε αυτοκίνητο που είχε σπάσει..... 32.000 ευρώ μαζί με ΦΠΑ και εργασία!
Το αυτοκίνητο τότε θα το αγόραζα στα 29.000 ευρώ.... :hystericalbs1:

Φοίβος
19-04-13, 08:05
Και η απορία μου είναι: Θέλετε να πάρετε ένα αυτοκίνητο και το μόνο που σκέφτεστε είναι πόσο θα κοστίσει ένα υποτιθέμενο μπαμ...????? Οποιοδήποτε νέο αυτοκίνητο και δη high performance όπως αυτό έχει κόστος στην συντήρησή του και προφανώς ΔΕΝ βάζεις ως δεδομένο οτι θα σπάσει...!!!!!! Κοιτάς την βασική του συντήρηση! Και στην τελική... ΜΗΝ κάνετε αλλαγές πάνω από 3000 rpm, ΜΗΝ κάνετε launch control, ΜΗΝ το βγάζετε ΠΟΤΕ από το αυτόματο, ΜΗΝ ανάβετε τα θερμαινόμενα καθίσματα γιατί μπορεί να ξεραθεί το δέρμα... και θα έχετε ένα τρομερό αυτοκίνητο που δεν θα χαλάσει ποτέ, θα κάνετε την λεζάντα σας... αλλά δεν θα μάθετε ποτέ τον λόγο για τον οποίο κατασκευάστηκε!!! :(
Δεν την λέω σε κανένα (μην παρεξηγηθώ), αλλά όταν βγήκαν τα 46άρια, ένας γνωστός μου άλλαξε μοτέρ (μέσα στην εγγύηση) και το τιμολόγιο αγοράς έλεγε 24.000...!! Αυτό δεν ήταν ακριβό τότε;;;; Αντίστοιχα είναι και τώρα!!! Αν σκέφτεστε όπως προείπα το μπαμ... περιμένετε να το πάρετε σε μια 5ετία από τώρα που θα έχουν βγει άλλα δυο μοντέλα για να πέσουν οι τιμές των ανταλλακτικών του!!!
Όσο για τις ζημιές, είναι απλά τυχερό νομίζω, άλλοι το σκίζουν όλοι μέρα και δεν παθαίνει τίποτα και σε άλλους χτυπάει μέταλλα στο ρελαντί! Πάντως για όποιον θέλει να το αγοράσει, να σκεφτεί οτι μόνο για αλλαγή λαδιών κάθε 5000km πρέπει να βάζει 9 λιτράκια...!! :) Χθες ρώτησα πόσο κοστίζει αλλαγή δίσκου... και μου είπαν οτι "δεν θα μάθω ποτέεεεεε" για να μην λιποθυμήσω.... :) Βέβαια μου είπαν οτι οι δίσκοι πεθαίνουν μαζί με το σασμάν, αν δεν το σκίζω πολύ....!! χαχαχαχα

fotis
19-04-13, 11:58
Το μόνο που πρέπει να ανυσηχεί κανείς για την αγορά ε92 είναι να καλύπτει το τεκμήριο. ¨ολα τα υπόλοιπα είναι σε νορμαλ τιμές. Βενζίνες να υπολογίζει 15 λίτρα/100χλμ και service λάδια φίλτρα κανα 250αρι. Τα λάστιχα είναι στο 1200άρι (michelin ss 19αρια).

mark e92
19-04-13, 15:34
Δεν ξέρω σίγουρα αν το πρόβλημα λύθηκε τελειως

Αθανατη BMW!!!!! Mιλάμε για αμαξι 100000 +!!!!!

STREETRACING
19-04-13, 15:50
Και η απορία μου είναι: Θέλετε να πάρετε ένα αυτοκίνητο και το μόνο που σκέφτεστε είναι πόσο θα κοστίσει ένα υποτιθέμενο μπαμ...????? Οποιοδήποτε νέο αυτοκίνητο και δη high performance όπως αυτό έχει κόστος στην συντήρησή του και προφανώς ΔΕΝ βάζεις ως δεδομένο οτι θα σπάσει...!!!!!! Κοιτάς την βασική του συντήρηση! Και στην τελική... ΜΗΝ κάνετε αλλαγές πάνω από 3000 rpm, ΜΗΝ κάνετε launch control, ΜΗΝ το βγάζετε ΠΟΤΕ από το αυτόματο, ΜΗΝ ανάβετε τα θερμαινόμενα καθίσματα γιατί μπορεί να ξεραθεί το δέρμα... και θα έχετε ένα τρομερό αυτοκίνητο που δεν θα χαλάσει ποτέ, θα κάνετε την λεζάντα σας... αλλά δεν θα μάθετε ποτέ τον λόγο για τον οποίο κατασκευάστηκε!!! :(
Δεν την λέω σε κανένα (μην παρεξηγηθώ), αλλά όταν βγήκαν τα 46άρια, ένας γνωστός μου άλλαξε μοτέρ (μέσα στην εγγύηση) και το τιμολόγιο αγοράς έλεγε 24.000...!! Αυτό δεν ήταν ακριβό τότε;;;; Αντίστοιχα είναι και τώρα!!! Αν σκέφτεστε όπως προείπα το μπαμ... περιμένετε να το πάρετε σε μια 5ετία από τώρα που θα έχουν βγει άλλα δυο μοντέλα για να πέσουν οι τιμές των ανταλλακτικών του!!!
Όσο για τις ζημιές, είναι απλά τυχερό νομίζω, άλλοι το σκίζουν όλοι μέρα και δεν παθαίνει τίποτα και σε άλλους χτυπάει μέταλλα στο ρελαντί! Πάντως για όποιον θέλει να το αγοράσει, να σκεφτεί οτι μόνο για αλλαγή λαδιών κάθε 5000km πρέπει να βάζει 9 λιτράκια...!! :) Χθες ρώτησα πόσο κοστίζει αλλαγή δίσκου... και μου είπαν οτι "δεν θα μάθω ποτέεεεεε" για να μην λιποθυμήσω.... :) Βέβαια μου είπαν οτι οι δίσκοι πεθαίνουν μαζί με το σασμάν, αν δεν το σκίζω πολύ....!! χαχαχαχα

φυσικα και θα σκεφτω ενα υποτιθεμενο μπαμ οταν εχω δωσει ηδη 67000 ευρω για το δικο μου ,το οποιο ειχε τσεκαριστει οτι στα 25000 ειχε αλλαξει μεταλλα.
φυσικα και τωρα αν επαιρνα ε92 αρι θα σκεφτομουνα την πιθανοτητα να κανει μπαμ ο 5ος.
φυσικα και αν ηξερα για πατωματα και αντλιες smg θα τα ελεγχα και αυτα.
καμμια σχεση δεν εχει η συντηρηση με τα /το μοτερ.
απο τη στιγμη που δεν ειναι κατι σιγουρο οτι δεν θα γινει για κατι τοσο ακριβα επισκευασιμο εγω ποτε δεν θα το αγοραζα.

850CSI
19-04-13, 18:28
, ΜΗΝ ανάβετε τα θερμαινόμενα καθίσματα γιατί μπορεί να ξεραθεί το δέρμα... και θα έχετε ένα τρομερό αυτοκίνητο

χρησιμοποιω τα θερμενομενα τουλαχιστον του οδηγου το δικο μου επι 5 χρονια και Ολα Ο.Κ. με 17 συνολικα ,,,,,,μπορει δερμα μα δερμα ,να παιζη

Thomelef
19-04-13, 19:22
25k για μοτέρ απο 46άρι???

παναγίτσα μου...τιμή επίσημη απο το εργοστάσιο είχε στα 16κ.

giannis_compact
19-04-13, 20:49
25k για μοτέρ απο 46άρι???

παναγίτσα μου...τιμή επίσημη απο το εργοστάσιο είχε στα 16κ.

Πολλα μου φαινονται και μενα τα 25κ, στη Γερμανια εχει 12.823 εδω αντε να ειναι στα 15-16κ.

Φοίβος
20-04-13, 20:43
Παιδιά... Οχι τώρα... Τοοοοτε έκανε την τιμή που σας είπα!! Κοντά στα 10 χρόνια πριν!!
Και όσον αφορά τα θερμαινόμενα καθίσματα... Απλά έκανα πλάκα!!! :)